Schadepost van 50 mille Schumacher mag bij FC Köln vertrekken Eredivisie blijft op oude sterkte Bayern dankt Hoeness Malmö - Ajax naar 14 maart Duitse clubs niet geïnteresseerd Sponsor Den Haag stapt naar rechter Rechter stelt spelers in gelijk Voortbestaan NEC onzeker Zoutendij k trainer RCL EBU heeft 56 miljoen over voor zomerspelen DONDERDAG 5 MAART 1987 SPORT PAGINA 21 MALMÖ (GPD) - George Smith, de scheidsrechter die gis teravond een veto legde op de tot zaterdag 14 maart uitge stelde Europa-Cup-2-ontmoeting tussen Malmö FF en Ajax, is met het nemen van zijn beslissing niet over één nacht ijs gegaan. Een uur voor de aftrap inspecteerde de scheidsrechter het veld van het Pilsdarnm-park om met gepaste Schotse zuinigheid zijn oordeel met 30 minuten uit te stellen. In dat half uur ging Smith enkele ken. ,,0p sneeuw spelen is geen combinaties aan met zijn grens- probleem. Een paar weken terug BONN (GPD) - Het doek is gevallen voor Toni Schumacher, de 32-jarige keeper van het Westduitse elftal en de Eerste FC Köln. Gistermiddag maakte het bestuur van de Keulse club bekend dat de keeper na 14 jaar trouwe dienst op 30 juni kan vertrekken. Het contract is met goedkeuring van beide partijen ontbonden. Over een eventuele transfer som is niets meegedeeld. rechters, knalde hij een paar keer voetbalden v op het doel, trok wat felle sprintjes sneeuwlaag, en liet uiteindelijk twee Ajacieden te vergelijken met dat uit de kleedkamer halen om zijn avond. Naar verloop Omringd door Johan Cruyff, Sonny Silooy en Peter Boeve van Ajax bepaalt de Schotse scheidsrechter Smith dat de terreingesteldheid het teren doorgaan van de voetbalwedstrijd Malmö-Ajax niet toelaat. Het bestuur van de FC Köln wilde alleen kwijt dat de transfersom geen beletsel zal zijn voor een ver koop van Schumacher. Letterlijk bestuurslid van de club gis- ,Wij willen een verklaring tijd Malmö en Ajax gaan overleggen vermoeden te laten bevestigen. ïn hier ook de bovenlaag hard gewor- over een andere speeldag", overleg met de waarnemer van de den zijn, dan kan je niet meer spre T TTTTP A „„1m - .1 J J T UEFA, de Engelsman Ted Croker, besloot de Schot de wedstrijd af te gelasten. Sonny Silooy en Peter Boeve, welke laatste uitgerekend tegen de Zweden na vijf maanden zijn ren tree zou maken in de basis ten kos te van Dennis Bergkamp, demon streerden met twee soorten schoei sel dat inderdaad niet te voetballen viel. Boeve, die het met puntige nopjes probeerde: „Als Smith het criterium hanteert dat de spelers een te groot risico op blessures lie pen, heeft hij gelijk. Een klein beetje lichamelijk contact was al de nerveuze toeschouwers buiten ken van een voetbalwedstrijd, maar van een loterij". Johan Cruijff was weliswaar te leurgesteld maar had wel begrip voor de beslissing van de scheids rechter. „De mensen van Malmö hebben er werkelijk alles aan ge daan. Ik schat dat zij zeker met der tig man bezig zijn geweest het veld in orde te brengen. De club kun je dus niets verwijten, het is gewoon domme pech". weliswaar zacht zijn, vlak speeld? UEFA-waarnemer Ted daaronder was de grond keihard Crooker: „Het reglement zegt dat bevroren. Het is een logische be slissing, alleen komt die mij tuurlijk niet zo best uit. Word je ting geen zin heeft een keer opgesteld, gaat het niet het met elkaar door". Ook Sonny Silooy, die de test je 24 uur moet wachten, tenzij uitstel gezien de weersvooruitzich- 1 alle partijen worden over nieuwe datum. We hebben het weerrapport afgewacht en met rubberen noppen maakte, kon toen bleek dat het geen enkele de beslissing van Smith wel billij- had om een dag te wachten, zijn De Zweedse en Nederlandse de legaties (Cruijff en commercieel di recteur Van Eijden) waren het vlot met elkaar eens: zaterdagmiddag 14 maart om 15.00 uur zal Ajax op nieuw tegen Malmö aantreden. Cruijff: „De verplaatsing van de wedstrijd betekent dat wij volgen de week woensdag voor de beker tegen Sparta spelen en dan in vier dagen twee keer tegen Malmö, maar er was gewoon geen andere keuze". Arie van Eijden: „Omdat onze competitiewedstrijd bij PSV is ver boden door de Eindhovense burge meester Borrie, kwamen wij met een voor de dag met de 14e. Malmö begint de competitie pas op 12 april, zodat ook de Zweden er geen probleem mee hadden. Dat was dus snel in kannen en kruiken", al dus Van Eijden, die het geen be zwaar vond dat vier dagen later al weer de return in Amsterdam op de rol staat. „Beide partijen heb ben daar mee te maken, dus dat was geen punt van discussie". In de bijna 120 wedstrijden die Ajax in de Europese bekerwed strijden heeft gespeeld is het pas één keer eerder voorgekomen dat een wedstrijd moest worden afge last. In november 1968 was het veld van Fenerbahce in Istanboel door zware regelval onbespeel baar. Een dag later echter werd de wedstrijd alsnog gespeeld. Wat dat betreft waren de Amster dammers destijds goedkoper uit dan deze keer. Ajax-penningmees- ter Bartels schat de schade voor de Amsterdammers door de afgelas ting op 50.- tot 60.000 gulden voor de 25 spelers en officials. Voor de naar schatting 1500 Ajax-supporters was de domper waarschijnlijk wel het grootst. De aanhang, waarvan het gros een dagvluchtticket in de binnenzak had, heeft alleen de buitenkant van het stadion gezien. Een forse poli tiemacht zorgde ervoor dat de sup porters op ruime afstand van de in gangen bleven. Om zeven uur, het tijdstip waarop de wedstrijd zou beginnen, werd via luidsprekers omgeroepen dat zij onverrichter zake terug konden naar de vliegha- afgeven: de Eerste FC Köln en To ni Schumacher hebben vandaag afgesproken dat het contract op 30 juni is afgelopen. Beide partijen zijn het eens geworden over de voorwaarden waaronder het con tract wordt ontbonden. Beide par tijen achten dit voor de toekomst van de club en voor de sportieve toekomst van Toni Schumacher de meest acceptabele oplossing". Schumacher wilde zich na afloop van de vergadering niet uiten. De Westduitse regionale televisiezen- ZOETERMEER (ANP) - De shirtsponsor van FC Den Haag voelt zich benadeeld door het besluit van de Alkmaarse burgemeester Roozemond het eredivisieduel AZ-FC Den Haag zondag te verbie den. Hans Corsmit, de directeur van het Zoetermeerse mailingbe- drijf Corsmit dat de shirtsponsoring onlangs overnam van Hotel plan, zei met verbijstering kennis te hebben genomen van de be slissing. „Als sponsor worden wij hierdoor financieel benadeeld. Wij vrezen dat andere burgemeesters dit onsportieve voorbeeld zullen volgen. Wij kunnen dit niet accepteren en overwegen een kort geding aan te spannen tegen de burgemeester van Alkmaar", liet Corsmit weten. „Het is belachelijk, natuurlijk. Als andere bur gemeesters volgen, dan betekent dat het einde van het betaalde voetbal. We zullen proberen het kort geding nog voor het weekein de op de rol te laten zetten." Ook FC Den Haag-voorzitter Dé Stoop onderzoekt of hij r de club naar de rechter zal stappen. UTRECHT (GPD) - De KNVB krijgt dezer dagen klap na klap te verwerken. Eerst waren het de vandalen van FC Den Haag die de grootste sportbond van Nederland in verlegen heid brachten, gisteren deed rechtbankpresident mr. H. Schepen het nog eens dunnetjes over. In de bodemprocedure die door de Centrale Spelers Raad (CSR) en de spelersvak bond WCS tegen de KNVB was aangespannen werd 'Zeist' in het ongelijk gesteld. houdt in dat de gefa- de dit seizoen ingevoerde periode seerde inkrimping van de eredivi sie van achttien naar zestien clubs voorlopig van de baan is, evenals kampioenschappen en de daaraan gekoppelde nacompetitie. Mr. Schepen legde de KNVB een dwangsom van 100.000 gulden per overtreding op wanneer het ver bod niet wordt nageleefd. Door het vonnis zijn de CSR en de WCS volledig aan hun trekken gekomen. De beide werknemersin stanties voelden zich op grove wij ze gepasseerd bij de besluitvor ming over de nieuwe opzet van de competitie betaald voetbal, en be sloten de rechter dan maar te laten bepalen of het door hen bedongen adviesrecht door de KNVB met voeten was getreden. „Het vonnis De Nijmeegse eersfe-divisieclub spreekt wat dat betreft dus boek- heeft de eerste helft van de compe titie afgesloten met een tekort van 200.000 gulden. Wanneer de publie- delen", aldus CSR-voorzitter Theo Seggelen. „We zijn volledig in het gelijk gesteld, de KNVB zal heeft de crediteuren een brief ge stuurd waarin om schuldsanering wordt gevraagd. Met de bedrijfs vereniging en de belastingdienst penningmeester Ook Karei Jansen, secretaris- staan zijn. Maar dat is nu allemaal van de baan. We zullen ons voorlo pig in de uitspraak van de rechter moeten schikken. Maar het blijft teleurstellend dat door een handel wijze van onze eigen achterban de competitie geweld wordt aange daan, en dat in een periode waarin de voetballerij al zo onder druk staat. Dit valt heel slecht". Reglementair kan de KNVB ove rigens nog onder de uitspraak van de rechter uitkomen. Het in deze zaken autonome sectiebestuur kan binnen afzienbare tijd hetzelfde voorstel voor de competitie-opzet doen, de spelers dit keer wel om advies vragen en daarna gewoon doorgaan op de weg zoals die begin van dit seizoen is ingeslagen, dus een competitie met periodekam pioenschappen en een versterkte degradatie. Toestemming van de algemene vergadering heeft men niet meer nodig, omdat de achter ban zich vorig jaar november reeds met meerderheid van stemmen achter de plannen schaarde. Michael Rummenigge (10) opent de score Anderlecht van dichtbij te verschalken. worden inmiddels gesprekken ge- toonde zich vanaf zijn vakantie- Reglementen niet bereid tachtig pro- rechtbank. „Dit is een enorm be- de vorderingen kwijt te langrijke ontwikkeling voor de me en komt er geen verbete- dezeggenschap binnen het betaal- ring in de bezoekersaantallen, dan de voetbal", aldus Jansen. „En de heeft NEC geen enkel bestaans recht meer. Volgens penningmeester Mouw KNVB is weer eens met de neus op het feit gedrukt dat zij de spelre- zoals die in onderling overleg i NEC is betaald voetbal in Nij- zijn samengesteld dient te respec- megen mogelijk als er tussen de teren. Het is overigens voor zover „De competitie wordt volkomen ontwricht door deze beslissing", reageerde een teleurgestelde KNVB-voorlichter Wim Jesse. „Juist voor de meer risicodragende wedstrijden hadden we op deze manier meer ruimte willen schep pen, ook voor het Nederlands elftal zouden meer mogelijkheden ont- betekent dat er in de resterende thuiswedstrijden 25.000 bezoekers naar De Goffert moeten komen", aldus Mouw. „Lukt dat niet, dan is de enige conclusie dat het betaald voetbal in Nijmegen niet kan be staan." Half maart komen de credi teuren en het bestuur van NEC bij elkaar en zal blijken of de Nijmeeg se club alsnog gered kan worden. LEIDEN - RCL heeft in de per soon van Ton Zoutendijk een nieuwe trainer. De Leiderdorp- se eersteklasser kwam een één jarig contract overeen met de fenmeester I. inwoner van Hardinxveld-Gies- sendam, die op dit ogenblik in dienst is van Nieuw Lekker- land. Zoutendijk (38), in het da gelijks leven leraar lichamelij ke opvoeding, voetbalde lange tijd op eerste klasse-niveau bij Vitesse Delft. De trainer is in het bezit van het diploma Oe- "We hebben een aantal kandi daten laten opdraven", aldus se cretaris Rietveld, "Zoutendijk kwam bijzonder positief over". „Ik verwacht ook wel dat ze die stap zullen nemen", blikte Van Seggelen vooruit. „Maar ik vraag me af of de tijd die nodig is om een en ander weer op de rails te krijgen voldoende is om nog dit seizoen door te gaan met de nieuwe com petitie-opzet. De reglementen schrijven voor dat de bond de CSR minimaal een maand voor besluit vorming om advies moet vragen, en dan zal het nog zeker twee we ken duren voordat wij ons zullen uitspreken. Dan ben je dus al weer zes weken verder. Ik betwijfel ten zeerste of de nieuwe competitie- opzet dit seizoen inderdaad in wer king kan treden. Dat is misschien jammer - wij zijn in verband met de de in het geding zijnde werkge legenheid tegenstander van een versterkte degradatie in de eredivi sie maar in principe voorstander van periodekampioenschappen en een nacompetitie -, maar de KNVB zal toch de hand in eigen boezem moeten steken. Als de he ren in Zeist zich gewoon aan de re gels hadden gehouden, was er niets aan de hand geweest". De KNVB en de spelers zullen binnenkort met elkaar in overleg treden over het vonnis van de rechtbank. Wellicht dat er tijdens die gesprekken op een compromis wordt aangestuurd. Wanneer die bespreking plaats gaat vinden is evenwel nog niet bekend. Van Seg gelen: „Het woord is nu aan de KNVB, wij hebben ons zegje al via de rechter gedaan". MÜNCHEN (GPD) - Dat angst een slechte raadgever is heeft Ander lecht gisteravond in het Olympisch Stadion tegen Bayern op pijnlijke wijze ervaren. Arie Haan en zijn formatie kropen al in hun schulp voordat scheidsrechter Sanchez goed en wel het beginsignaal had laten klinken. Ver terug op eigen helft wachtten de Belgen op de dingen die zouden gaan gebeuren en speelden aldus voortreffelijk in de kaart van de ontketende Dieter Hoeness. De vaak verguisde Bayern-spits eiste letterlijk en figuurlijk de hoofdrol voor zich op en had zijn hand in alle vijf de treffers die An derlecht op het brood kreeg. Bayern had het gemis aan Mat- thaus en Augenthaler gecompen seerd. Anderlecht bleef daarente gen steken in het zoeken naar ade quate vervanging in de defensie voor Van Tiggelen en Demol. „De hoge ballen in ons straf schopgebied hebben ons de das omgedaan", concludeerde Arie Haan. „Ik had rekening gehouden met een nederlaag, maar dat het zo'n uitslag zou worden had ik ui teraard niet ingecalculeerd. De laatste vier minuten hebben ons waarschijnlijk de volgende Euro- pa-Cupronde gekost. In Brussel zullen we echter laten zien dat we tot goed voetballen in staat zijn. Meer zal er wellicht niet in zitten". De afwezigheid van het centrale verdedigersduo Van Tiggelen en Demol leverde Anderlecht aan merkelijk meer problemen op dan Arie Haan voor de ontmoeting had verwacht. De noodgreep Swinnen- Janssen in het hart van de verdedi ging ontpopte zich na een half uur als een faliekante mislukking. Bayern München stond op dat mo ment al met twee treffers voor en als doelman Jackie Munaron in het winterse Olympia Stadion het hoofd niet koel had gehouden, was een debacle voor de pauze reeds een feit geweest. „Als je al gehavend aan de start verschijnt en je ziet dan nog een speler uit dat centrum wegvallen, is dat niet meer te ondervangen. Toen Swinnen geblesseerd het veld verliet was Anderlecht nog maar vijftig procent van de ploeg die er normaal staat. Het was geen acceptabele formatie meer", vond Arie Haan. Niet alleen het centrum van de defensie rammelde echter, ook de vleugelverdedigers Grun en An dersen hadden herhaalde keren het nakijken als Lunde of Wohlfart op de solotoer gingen. Met name de pas herstelde Andersen kon het allemaal niet bijbenen. Roland Wohlfart kwam echter niet verder dan de vuisten van Munaron en de deklat. De lengte van Dieter Hoeness gaf uiteindelijkde doorslag. Zijn drei gende aanwezigheid in het Ander- lecht-strafschopgebied leidde tot de vreemdste defensieve caprio len. Michael Rummenigge was de eerste die profiteerde. Een slecht weggekopte bal kon hij van dicht bij inschieten. Een kwartier later kreeg Hans Pflügler een zelfde pre sentje, nadat Frank Vercauteren een kopbal van Hoeness van de lijn had gehaald. „Hoeness heeft andermaal bewe zen dat hij een bijzonder nuttige speler voor Bayern is", zei trainer Udo Lattek over de drager van de Bayern-zege. „Hij staat in de ploeg om doelpunten te maken en dat heeft hij gedaan. Hij deed zelfs nog meer, daarom was de uitslag zo hoog". Bayern was superieur maar sprong te nonchalant met de moge lijkheden om voor de rust. Lattek: „De les die we hadden geleerd van verleden jaar, stond me voor ogen voor rust. Ook toen misten we veel kansen en kon Anderlecht ons dank zij dat tegendoelpunt uit het toernooi gooien". Hoe gevaarlijk de rustgevende voorsprong voor de thuisploeg was bewees Anderlecht's beste speler, de jonge Luc Nilis. Verbaasde hij voor de rust enkele keren met zijn ongedwongen spel, in het tweede bedrijf schoot hij bij een van de sporadische uitvallen via de han den van Pfaff tegen de lat. Verwarring De onrust en de verwarring die zich in het eerste bedrijf meester van Anderlecht hadden gemaakt, werden gaandeweg afgelegd. Arie Haan sloot zijn verdediging nog meer, waardoor met name de vleu gelspitsen Wohlfart en Lunde geen ruimte voor hun soli vonden. Op het moment dat Anderlecht zich loswrikte uit de omarming van de Zuidduitsers en Luc Nilis dicht bij een treffer was, scoorde Dieter Hoeness aan de andere kant; de genadeklap voor de ploeg die de weg naar herstel net had in geslagen. Hoeness en Wohlfart brachten vervolgens de marge op vijf treffers; een terechte uitslag ze ker gezien het spel van Bayern voor de pauze. Weg Anderlecht- droom van de halve finale, want Arie Haan zelf was de eerste die be sefte dat zes doelpunten tegen een dergelijke tegenstander zelfs voor Anderlecht in het eigenstadion een hopeloze opgave is. „Wij hebben de absentie van twee elftaldragers kunnen com penseren met ijzeren discipline en een enorme werklust", besloot Udo Lattek. „Ik denk dat we beter overweg konden met het gemis dan Anderlecht. Dat is mogelijk het grote verschil geweest in deze ontmoeting. Bayern was op alle fronten superieur en dat is tot uit drukking gekomen. Al had ik niet meer durven hopen op die laatste twee treffers. Ik overdrijf echter niet als ik kan constateren dat we met een gerust hart kunnen afrei zen naar Brussel". der WDR hield direct na het be kend worden van het nieuws een onderzoek. De meeste spelers wa ren werkelijk geschokt door het besluit van het bestuur. Trouwe FC-fans waren woedend. Algeme ne teneur van de reacties: als er in de politiek wat fout gaat dan beroe pen de politici zich op een black out, voor 'onze Toni' geldt dat blijkbaar niet. Deze trend werd be vestigd in een telefonische enquête van het WDR: bijna 78 procent van de ruim elfduizend mensen die binnen vijf minuten reageerden, vond het besluit van het Köln-be- stuur fout. De FC Köln wilde echter niet verder gaan met een man die vol gens het bestuur de reputatie van de clubs schade heeft berokkend met uitlatingen in zijn boek 'Het beginsignaal'. Schumacher was vo rige week al buiten spel gezet door het bestuur. Ook zijn carrière als nationale doelverdediger lijkt voorbij. Teamchef Franz Becken- bauer had hem al niet meer uitge nodigd voor een trainingsstage de ze week. Hij noemde het ondenk baar dat Schumacher ooit nog aan voerder van het Westduitse voet balelftal zou zijn. Uit Hamburg meldde zich daar op Uli Stein voor de vacante post. Stein werd vorig jaar tijdens het WK in Mexico door Beckenbauer naar huis gestuurd, omdat hij zich had misdragen. Ook hij hoeft niet te rekenen op een come-back. Bec kenbauer: „Het is tragisch dat de twee beste keepers niet in staat zijn zich aan te passen binnen de team sport voetbal. Dan neem ik liever zwakkere die het team wel dient". Morgen, op Schumachers 33e verjaardag, maakt de Westduitse voetbalbond DFB verdere maatre gelen bekend. Binnen de DFB va riëren de meningen van levenslan ge uitsluiting tot een beperkte schorsing als Schumacher zich verontschuldigt. De machtige DFB-chef Hermann Neuberger zou de aanvoerder van de gematig de stroming zijn. DFB-jurist Hans Kindermann sluit de intrekking van Schumachers licentie echter niet uit. Volgens hem heeft Schu macher met zijn uitlatingen over de morele toestand in de trainings kampen èn door zijn aanvallen op medespelers samenwerking vol strekt onmogelijk gemaakt. „Niet de beschuldigingen over doping zijn het ergste, veel zwaar der wegen insinuaties waardoor het elftalonderkomen in Mexico is herschapen in een soort bordeel. Dat is het toppunt en dat moet con sequenties hebben. De pers moet ons ondersteunen, opdat Schuma cher nooit meer in het nationale elftal speelt. Wij mogen geen me delijden hebben". Op de vraag of er mogelijk een verzachtende omstandigheid is dat Schumachers manager Schmitz de hoofdschuld op zich heeft geno men zei Kindermann: „Dat is mij worst. Mij interesseert de heer Schmitz niet, maar de auteur en die heet Schumacher, die is bijna 33 jaar oud en moet weten wat hij doet". Morgen weet Schumacher wat de bond verder met hem wil doen. Wat de uitkomst ook zal zijn, dui delijk is dat Schumacher in de na dagen van zijn loopbaan zijn heil buiten de grenzen van de Bondsre publiek moet zoeken. Een blik- semenquête van het boulevard blad Bild toonde aan dat geen en kele Westduitse Bundeshga-club hem wil hebben.. De reacties va rieerden van „Te duur" (Walter Thorn, Düsseldorf), tot „Dan moet hij een half miljoen meebrengen (Uli Hoeness, FC Bayern). In de Westduitse kranten wordt al druk gespeculeerd over de nieu we club van Schumacher. Geval len zijn de namen van clubs in Por tugal en van de FC Antwerp, waar sinds een half jaar de door Köln ontslagen Georg Kessler de dienst uitmaakt. Afgelopen weekeinde troffen beiden elkaar in Antwer pen. SEOEL (Rtr) - De EBU, de overkoepelende organisatie van Westeuropese televisiesta tions, heeft zich voor 28 miljoen dollar (56 miljoen gulden) ver zekerd van de uitzendrechten van de Olympische zomerspe len 1988 in Seoel. Het contract is woensdag in de Zuidkore- aanse hoofdstad getekend. Voor de spelen van 1984 in Los Angeles legde de EBU 19,8 mil joen dollar op tafel. Seoel sloot eerder contracten af met de Amerikaanse televi sie-maatschappij NBC en de Japanse maatschappij NHK voor respectievelijk 300 mil joen dollar (minimaal) en 52 miljoen dollar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21