Gifwolk toont falen hulpverlening aan 'Die mag terugkomen, die kan het schudden' Eigenaar Rijndijk 21 boos op Hazerswoude Weer nieuw hotel aan Noordwijkse boulevard De aansluiting van de Molenlaan op de Rijndijk met links het bordeel. Als dat pand wordt gesloopt, kan het verkeer elders op de Rijndijk komen en kah de Molenlaan worden afgesloten. (foto Nanno Bioupot) HAZERSWOUDE - Directeur J.F. Stouten van Werco bv, de eigena resse van Rijndijk 21, is boos op de gemeente Hazerswoude. Zijn boos heid is het gevolg van allerlei kran- teberichten waarin staat dat de ge meente zijn pand wil slopen. Het pand, dat in gebruik is als bordeel, moet wijken voor de parallelweg die de gemeente wil doortrekken in verband met de verkeersveilig heid. Vorige week donderdag besloot de gemeenteraad akkoord te gaan met de aankoop van het pand. B en W kregen bovendien toestemming een onteigeningsprocedure aan te spannen als de onderhandelingen over de aankoop zouden misluk ken. Met de eigenaresse van het pand, Werco bv, had de gemeente nog geen contact kunnen krijgen, zo werd meegedeeld. "Geen contact kunnen krijgen. Als de gemeente even naar het ka daster had gebeld, had ze mijn adres zo gekregen. U heeft mijn te lefoonnummer toch ook?", rea geert een boze Stouten, die in Lei den woont. "De gemeente praat ge lijk maar over onteigenen. Dat schiet mij in het verkeerde keelgat. Laten ze eerst eens met mij komen praten. Ik hoor niets, ik moet alles maar in de krant lezen". De Leidenaar, die het pand ver- 'Ik moet alles in de krant lezen' huurt en niet zelf het bordeel ex ploiteert, vermoedt dat Hazers woude helemaal niet tot doel heeft de verkeersveiligheid te verbete ren. "Het gaat ze gewoon om de twee bordelen langs de Rijndijk. De gemeente moet geen lulverhaal ophangen. Een jaar geleden kon digde de burgemeester al met veel bombarie aan dat hij het liefst de zaak zelf plat zou willen schieten. Maar ook dat moest ik uit de krant lezen". "Toen ik het pand verhuurde, wist ik nog niet dat die jongen er een bordeel wilde beginnen. Niet dat ik er wat tegen heb, als hij de huur maar betaalt. Ik vind dat die vrouwen toch een sociale functie hebben. Die mensen doen gewoon hun werk, ik gun hun dat", aldus Stouten, die inmiddels van zyn ad vocaat te horen heeft gekregen dat onteigening niet zo simpel is en wel een aantal jaren zal vergen. Hij is overigens best bereid tot verkoop en snapt niet waar het ver haal vandaan komt dat het pand duur zou zijn. "Waar de gemeente dat vandaan haalt, daar weet ik niets van. Mij heeft ze niets ge vraagd. Ik ben best bereid te ver kopen, maar dan moet de gemeen te mij wel benaderen. Zij wil de verkeersveiligheid verbeteren, Ik ben de laatste die dat zal tegenhou den". "Maar het kost natuurlijk wel geld. Ik heb het pand verhuurd voor vijf jaar met nog eens opties voor twee keer vijfjaar. Die jongen heeft er ook voor 30 tot 35.000 gul den verbouwd. Dat moet ik afko pen. Ik derf vijftien jaar huur. Bo vendien kom ik door verkoop in de vermogenssfeer en moet belasting betalen. Als ik dat allemaal optel bij de waarde van het pand, zal het wel een aardig sommetje zijn. Nog maals, ik wil het best verkopen, maar niet tegen een dumpprijs". De bijna-ramp, vorige week dinsdag bij het chemische bedrijf Biesterfeld en Co, heeft haarfijn aangetoond dat de Alphense hulpverlening bij dergelijke ongelukken on voldoende op haar taak is be rekend. Hulpverleners deden hun werk zonder te weten wat er precies aan de hand was, er was een totaal gebrek aan coördinatie onderling en verantwoordelijke bestuur ders werd vlak na het onge luk informatie onthouden. De gifwolk was dè gelegenheid om het gemeentelijk rampen plan in werking te stellen. Dan wordt er direct een coördinatie centrum ingericht, komt het overleg tussen de hulpverleners onmiddellijk op gang en krijgen gemeentebestuurders inzicht in de ernst van de situatie. Beter overschatting dan onderschat ting. Het kost immers nauwelijks geld. De situatie was dinsdag uiter mate ernstig. Kort na het gebeu ren waren de eerste slachtoffers in het Rijnoordziekenhuis, in de loop van de middag werden het er meer dan twintig. Het was een chaotische toestand op de eerste hulp, maar de gemeentebestuur der die moest beslissen of er sprake was van een ramp, was hiervan onkundig. Pas aan het eind van de middag hoorde de verantwoordelijke wethouder, W.G.C. de Jong - hij verving de afwezige burgemeester M. Paats i loco-burgemeester K.H. Mol- lema - van de vele gewonden. Ruim vier uur nadat hij even was langsgefietst bij Biesterfeld en Co. Dat kun je het Rijnoordzie kenhuis verwijten, maar ook De Jong. "Nee, nee", roepen de betrok ken hulpverleners in koor als hen achteraf nog eens de zaak wordt voorgelegd, "dit was geen ramp". Een incident was het, weliswaar met een paar kwalijke bijverschijnselen, maar enfin die zijn ook weer verholpen. En voor door Rob van der Zanden het afkondigen van het Alphense rampenplan was dan ook abso luut geen noodzaak, vinden zij. Openheid Er zijn echter op die bewuste dinsdagmiddag rare dingen ge beurd op en rond de Industrie weg. Dingen die erop wijzen dat het beslist niet ging om een on nozel wolkje. Dingen ook die vragen om een nader onderzoek. Zonder mee te doen aan de hypo crisie die meestal hoogtij viert bij dit soort toestanden - kreten als 'hinderwet aanscherpen' en 'be drijf weren of sluiten' doen het goed, maar hadden beter wat eer der kunnen worden gelanceerd - lijkt het verstandig de zaak een vervolg te geven. Dat vervolg komt er ook wel, dat is het punt niet. Maar het moet wel in alle openheid en eer lijkheid plaatshebben. Van avond is er al een eerste vervolg als de politieke partijen in de raadscommissie algemene be stuurlijke zaken hun onbehagen over de gifwolk mogen uiten. De Socialistiese Partij had haar vra gen al op papier getikt toen de gifwolk amper was opgelost, maar ook andere fracties zullen willen weten wat er is ge- beurd. Want er blijven vele vra gen. Vragen die bijna allemaal be ginnen met 'als'. Het is nu bij een bijna-ramp gebleven, maar wat had er kunnen gebeuren als... Op het eerste gezicht weinig rele vante vragen, maar bij nader in zien heel wezenlijk. Bij vergissing mengde een achttienjarige werknemer van Biesterfeld een chloorpoeder met zoutzuur. De vraag hoe dit kon en of hierbij grove nalatig heid en onverantwoordelijkhe den aan de orde waren, zoekt de arbeidsinspectie uit. Hoe belang rijk die vraag ook is in het ge heel, hier zetten we hem even buitenspel. Al willen we het ant woord erop wel graag met grote letters "straks lezen. De voorlichting zal beter moe ten dan op de ongeluksdag zelf. Toen was er niemand aanspreek baar, noch voor het publiek noch voor de pers. Zelfs de ambtena ren van de afdeling voorlichting, dè mensen die het Alphense pu bliek behoren in te lichten, wer den niet ingeschakeld. Zij wisten het pas op het moment dat heel Nederland al via het radionieuws op de hoogte was gesteld. Nonchalance De chemische reactie ontstond en het giftige gas onstsnapte dus. Toen de brandweer met de beno digde apparatuur arriveerde, was het leed al geschied. De gifwolk was met een briesje uit oostelijke richting naar een ander bedrijf vertrokken. Wat was dat voor een wolk? Kon het chloorgas kwaad en lopen er mensen ge vaar? Lopen mensen in andere windrichtingen geen gevaar? Blijft het bij die eerste hoog ge concentreerde wolk of komt er nog meer vrij tijdens de sproei- werkzaamheden van de brand weer? Belangrijke vragen die blijkbaar niet gesteld zijn in het heetst van de strijd. Voor de brandweer was het zo 'heet' alle maal niet, zonder te willen zeg gen dat ze hun werk niet serieus Meest illustrerend maar tege- Werknemers van Biesterfeld en het ongeluk. lijkertijd stuitend, was dat er een brandweerman naar het hoofd van het laboratorium van Bies terfeld moest lopen om te vragen of er eigenlijk nog gevaar was met al dat bluswater bij het chloorgas. En raakte er niet een brandweerman gewond, toen hij uit zijn gaspak werd gehesen? Onbekendheid met de stoffen of pure nonchalance? Toen de ketel met het chloor gas afkoelde, stopte de chemi sche reactie. Alles was onder controle, de gifwolk was allang in de lucht opgelost. Toch werd alsnog besloten om het gebied af te zetten en met een geluidswa gen de omliggende woonwijken te adviseren de ramen en deuren dicht te houden. De omgekeerde wereld. Terwijl het gevaar lijkt geweken, worden er onnodige voorzorgsmaatregelen genomen, die zelfs tot paniek zouden kun nen leiden. Langzaam werd ook pas duide- b ruimen de rotzooi op daags na (foto Nanno Bioupot) lijk dat er slachtoffers waren. Wat was er gebeurd als direct na het ontsnappen van de gifwolk bekend was geworden dat er meer dan twintig werknemers van de nabijgelegen Technische Unie door het bedrijf zelf naar het ziekenhuis werden'gebracht? Was er dan paniek uitgebroken? Interessante vragen allemaal. Hoewel onbeantwoord geven ze in feite al aan dat er op zijn minst sprake is geweest van ge brek aan overleg, coördinatie en onderschatting. Er lijkt weinig aan de hand omdat de gevolgen beperkt zijn gebleven. Maar dat is niet de verdienste van de ver antwoordelijke hulpverleners en bestuurders. Ironisch genoeg wel van de achttienjarige werk nemer van het chemische con cern. Chloorgas is nog een van de minst gevaarlijke stoffen die hij kon produceren van de chemica liën die hij binnen handbereik had. Westduitse ambassadeur opent Keukenhof LISSE - De Westduitse ambassa deur in ons land, O. von der Ga- blentz, opent donderdag 26 maart de bloemententoonstelling Keu kenhof in Lisse. De expositie in ae voormalige kruidentuin van Jaco- ba van Beieren wordt dit jaar voor de 38e keer gehouden. Na de officiële openingshande ling van de ambassadeur in de showkas van Keukenhof worden de Haarlemse bloemenmeisjes geïntroduceerd. Ook dit is al vele jaren een traditie in de Lissese bloementuin. Jaarlijks trekt de VW in Haarlem een aantal meis jes aan, die gedurende de zomer maanden actief zijn en onder meer rondleidingen verzorgen in de Noordhollandse hoofdstad. De expositie is vanaf vrijdag 27 maart voor het publiek geopend. De tentoonstelling duurt tot 24 mei. In de periode dat de Keuken hof geopend is, staan ook een aan tal zogenaamde binnenparades op het programma. Van 27 maart tot 7 - april wordt een amaryllis-expositie gehouden, waarna van 9 tot 21 april de tulpen en irissen aan de beurt komen. Op 23 april begint in de showkas een narcissen-expositie die tot 5 mei duurt. Bjzondere bolgewassen zijn te bekijken in de periode 7 tot 14 mei. De serie parades wordt besloten met een grote lelie-tentoonstelling. Die duurt van 14 tot en met de slui ting van Keukenhof op 24 mei. DONDERDAG Leiden De Burcht - lezing 'Het hoe en waarom van de oriëntatie op primitieve voor beelden in de muziek en dans van de 20ste eeuw', door prof.dr. Etty Mulder, 20.15 uur. Filmzaal LVC - film 'Purple Rain' met Prince, 21.15 uur. De Waag - Leids Jongeren Theater Pro- duktie met 'Wij, Koningin der Nederlan den', 20.30 uur. Schouwburg - 'Macbeth' door De Salon, 20.15 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopspreekuur, 19-21 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4, klaverjas sen en sjoelen bij buurtvereniging De Buitengewonen, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, ver gadering raadscommissie openbare werken en volkshuisvesting, 20 uur. VRIJDAG Leiden De Vlietschans Apollolaan 262, school- volleybaltoernooi, 8.30 uur. Dr. van Voorthuysenschool - Marnix- straat 104, ruilavond Ruilclub Konings- kerk, 19 uur. Le Bambou - hoek Herenstraat/Witte Singel, Open Podium folkmuziek, 21 De Waag - Leids Jongeren Theater Pro- duktie met 'Wy, Koningin der Nederlan den', 20.30 dur. Leiderdorp Kantine RCL - sportpark De Bloemerd, klaverjassen supportersvereniging RCL, 20 uur. Grote belangstelling screentest Alphense tv-serie nge hotels in Noordwijk veelal duurder zijn, krijg je een meer ge varieerder aanbod". Speculanten Het CDA-raadslid J. Willms heeft te kennen gegeven wel in te kunnen stemmen met een gevel hoogte van 19, meter, als het bouw bedrijf nu al de garantie geeft dat het hotel ook daadwerkelijk wordt gebouwd. Wethouder Salman vond echter dat je een dergelijke eis niet mag stellen. "Stel dat de hotelmarkt over een halfjaar in el kaar zakt. Dan kan je toch niet ei sen dat ze dit gebouw toch nog neerzetten?", aldus de wethouder. Als het bouwbedrijf uit Bever wijk toestemming krijgt voor de bouw van een hotel met een gevel hoogte van 19 meter, houdt dit ove rigens niet in dat de gevelhoogte in het bestemmingsplan voor het ge bied Noordboulevard over de hele linie wordt opgetrokken van 16 naar 19 meter. De gevelhoogte zal gemiddeld op 18 meter uitkomen. Volgens Salman gebeurt dat met de gedachte om meer variëteit in de bebouwing van de Noordboule vard te krijgen. Het raadslid A.Th. Van Rijnberk (Noordwijks Belang) deelde die mening niet. "Een mooi stadsge zicht krijg je juist door consequent de hoogtelijnen vast te houden", aldus het raadslid. Uitzet gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Alphense vrouw kan na een in braak in haar woning in de Storte- melk helemaal opnieuw beginnen met het verzamelen van haar uit zet. Afgelopen nacht werd ze be stolen van een strijkbout, een com plete pannenset en bestek. Ook moet de Alphense weer uitzien naar een koffiezetapparaat. De huishoudelijke artikelen 'voor later' had ze opgeslagen in haar kelderbox. De dieven maak ten gebruik van een valse sleutel. ALPHEN AAN DEN RIJN - Som mige meisjes en jongens vallen ei genlijk na vijf seconden al af. Maar ze mogen de screentest voor de Al phense televisieserie 'Raadsels rond het Rietveld' gewoon afma ken. Komt zo lullig over om het ge lijk al te zeggen. "Als je binnen een week niets hebt gehoord, ben je af gevallen", wijst regisseur Hans Struik er eentje vriendelijk de deur, maar als die dicht is, knikt de 'crew' eensgezind nee. Da's dus niks. Het oordeel wordt meteen na de test geveld, al krijgen de kandida ten pas eind deze week de uitslag te horen. Dié mag terugkomen, dié kan het schudden. 88 kandidaten zijn er nog overgebleven van de 170 sollicitanten. De eerste schif ting had al plaats op basis van de pasfoto's en een sollicitatiebriefje. "Daar zitten bijvoorbeeld meis jes van veertien tussen, die er uit zien als vrouwen van twintig", zegt Hans Struik. "Dat zijn geen kinde ren meer. Als je ze naar hobby's vraagt, beginnen ze over 'jongens versieren' en 'naar de disco gaan'. Het moeten jongens en meisjes zyn die nog nèt niet zo ver zijn. Ze moe ten iets origineels en avontuurlijks hebben. Het verhaal gaat immers over vier jonge kinderen die een avontuur ondernemen door zelf mysterieuze verdwijningen op te willen lossen". Uiterlijk Een enkeling probeert zich in de sollicitatiebrief al te verontschuldi gen voor haar uiterlijk. Bang om bij voorbaat af te vallen. Een Al phens meisje schrijft: "Ik hoorde dat u iemand zoekt van dertien. Ik ben veertien, maar kan er door als iemand van dertien. Ik ben ook maar één meter vijftig". Voorlopig heeft ze succes, want ze ligt in elk geval nog op de stapel van de 88 die begin deze week in het kille zol derkamertje van bureau voorlich ting aan de Julianastraat binnen- drentelen. Om de tien minuten komt daar een acteur in spé binnen. Stijf van de zenuwen meestal. Ze worden uit hun jasje geholpen en op een stoel gezet. Als de camera begint te zoemen, vuurt de regisseur een paar standaardvragen af. Ze wor den voor rare situaties geplaatst. Met een toverstaf mogen ze de we reld veranderen. Of ze krijgen van Hans Struik twintigduizend gul den, die ze een dag later moeten hebben besteed. Bijdehandje 'Kleren kopen en iets aan de ar men geven', is een van de meestge- hoorde antwoorden. "Zou je dan niet op reis willen?" daagt de vra gensteller uit. Een bijdehandje: "Da's dan een korte reis, als ik morgen alles op moet hebben". De regisseur krabt eens achter zijn oor en knipoogt naar Rienk Ratsma die de kandidaten op een monitor gadeslaat. Ratsma is directeur van Midwest film- en videoprodukties. Samen met Phab Videoservice maakt hij de serie, die straks op de Nederlandse buis is te zien als de makers hem kunnen slijten. Aan het eind van elke test mogen ze allemaal een mop vertellen. "Ik heb alleen maar een gore", zegt er een. "Toe maar", knikt Struik. De jongen kletst vervolgens zowat een videoband vol. Als-ie klaar is, blijkt niemand de mop te snappen. De acteur in spé kijkt beteuterd, alsof dit de uitsluiting betekent. Maar het gaat niet om een theater stuk, 'Raadsels rond het Rietveld' is een thriller. De uitschieters naar boven krij gen van Ratsma een kringetje om hun naam. Kringetjes zat. "We zijn zeer te spreken over het niveau", zegt de directeur van Midwest film- en videoprodukties dat sa men met Phab Videoservice de te levisieserie maakt. "Meestal heb je het zó gezien. Er zitten talenten NOORDWIJK - De gemeenteraad van Noordwijk zal waarschijnlijk instemmen met het plan van Smits Bouwbedrijf uit Beverwijk om aan de Koningin Wilhelminaboulevard in de badplaats een hotel met 60 kamers te bouwen. Tijdens de be handeling van het bouwplan in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bleek dat CDA, WD en Noord wijks Belang geen bezwaar hebben tegen de bouw van dit complex met een gevelhoogte van 19 meter. Alleen de PvdA en het Progres sief Akkoord Noordwijk (PAN) willen in principe niet afwijken van de richtlijn in het huidige be stemmingsplan voor dit gebied, die een gevelhoogte van maximaal 16 meter toestaat. Beide partijen sluiten echter niet uit dat via een zogenaamde artikel 19 procedure, noodzakelijk voor het wijzigen van het bestemmingsplan, alsnog toe stemming aan Smits Bouwbedrijf zou kunnen worden verleend voor dit bouwplan. Wetnouaer V.S. Salman wees er gisteravond op dat de afdeling ste- debouw van de gemeente Noord wijk de beoogde gevelhoogte van 19 meter voor dit hotel aanvaard baar noemt. "Het gebouw komt te liggen tussen het toekomstige £a- lacehotel^dat 23 meter hoog wordt, en het Noordzeehotel met een ge; velhoogte van 13 meter", aldus Sal man. Volgens de wethouder is het hotel, dat deel uit gaat maken van de keten van horeacabedrijven van het Inntel-concern, niet te exploi teren als het minder dan 60 kamers telt. Het nieuwe hotel past verder uit stekend in Noordwijk, zo meent Salman. Hij verwees in dit verband naar een rapport van het adviesbu reau Tiedema, dat de komst van het Inntel-hotel positief noemt voor de toeristische opbouw en ontwikkeling van Noordwijk. Sal man: "Deze hotelketen richt zich op de zogenaamde middenklasse, met prijzen van minder dan 150 gulden per nacht. Doordat de ove- tussen, dat zie je meteen, maar je hebt het ook snel in de gaten als het niks is. Het is natuurlijk heel spannend allemaal. Vier heren met camera's en lampen die naar je tu ren. Als ze echter hier al niet tegen bestand zijn, wordt het straks met de opnamen in mei helemaal niks". Sommigen lopen in een draf naar de stoel en kijken met de jas nog aan richting camera met een blik van 'Wat mot je?' Anderen weten zich van de zenuwen en verlegen heid niet eens te herinneren dat ze paardrijden als hobby hebben. Als atsma. een kandidaat de deur uit is, wordt er kort overlegd. "Een plaatje hoor", zegt Ratsma na het screenen van een klein brutaal jochie. "Past uitstekend bij Rik". Rik is een per sonage uit de serie die al is inge vuld. De makers van de serie zien het al voor zich. Ouders In totaal moeten er uit de 88 jon gens en meisjes vier hoofdrolspe lers komen. Voordat de vier be kend zijn, worden er met ongeveer (foto Nanno Bioupot) dertig laatstovergeblevenen scènes gespeeld. De ouders die in de serie meespelen, zijn al getest. Er waren vaders en moeders die zich samen met zoon en dochter opgaven. Vol gens Ratsma is er echter nog geen 'familieduo' door de selectie geko- Op het stapeltje bij de video recorder die alle kandidaten heeft geregistreerd, ligt een briefje van een 14-jarige die wellicht nog in de race is vanwege zijn uitsmijter: 'Als ik niet word gekozen, sterkte met die film'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20