LE1DSCH DAGBLAD Reagan geeft fouten toe vandaag 'Üf99rj masTOi Rechtbank wijst alle eisen COC tegen Simonis af NIEUWS VAN DE KOUDEGROND Weer dode bij schietpartij in Amsterdam Aardbeving 'Privé schaduwde Idnderen Irene dagenlang' >a 'Wapenzendingen om gijzelaars vrij te krijgen' flJUAflTUfr Winst Shell vorig jaar flink gedaald 17F° *n_ een vlot leren jack? see Morris before you buy DONDERDAG 5 MAART 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38258 Brandweer kleumt bij blussing in Leiderdorp LEIDERDORP - Bij een brand in een Leiderdorpse houtspuiterij is gisteravond voor zeker anderhalve ton schade aange richt. Gasflessen, lakvoorraden, de spuitcabine en andere lasappara ten gingen in vlammen op. Het dak raakte ont wricht en een stuk muur moest omvergehaald worden. De spuiterij, op het terrein van de touwfabriek aan de Zijldijk, is door vijf meter brede straten geschei den van andere, min of meer, brandbare bedrijven. De brand weer moest dan ook uiterst voor zichtig te werk gaan. "Wanneer passanten de brand la ter hadden ontdekt, wanneer wij later waren gekomen of wanneer er meer wind had gestaan, had ik niet geweten of het zo goed was afgelo pen", zegt M. van den Berg van de Leiderdorpse brandweer. Nu klonk rond negen uur, na 20 minuten voorbereiding en 10 mi nuten blussen, het sein 'brand meester'. Bij het nablussen, dat tot 12 uur duurde, raakten de 27 brandweerlieden verkleumd. Twee liepen verwondingen op. De een verdraaide zijn knie bij het verslepen vhn een slang op het dak. De ander ging met twee pers- flessen onderuit op de glad gewor den ondergrond. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. (foto Holvast) AMSTERDAM (ANP) - Een 32-jari- ge man heeft vanmorgen rond half negen in Amsterdam-West de ver loofde van zijn voormalige vrien din doodgeschoten. De politie van Amsterdam heeft dat meegedeeld. In de Burgemeester Roëllstraat ontstond een vechtpartij tussen de twee mannen. Daarbij viel het slachtoffer op straat waarna de da der, tenminste zes schoten op de 25-jarige man afvuurde. Het slacht offer, Andre Koornvinkoert, over leed ter plekke. De dader is ge vlucht. Het is de tweede schietpartij met dodelijke afloop in twee dagen tijd. SANTIAGO (AP) - De noordkust van Chili is vandaag getroffen door een zware aardbeving. Ge bouwen raakten beschadigd en de stroomvoorziening werd afgesne den. Over slachtoffers is nog niet bekend. Volgens de politie in Chili lag het epicentrum van de beving in de buurt van de stad Antofagasta, een plaats met meer dan 100.000 inwoners. De beving zou een kracht hebben gehad van 5,5 op de schaal van Richter. Advocaat eist dwangsom van half miljoen per overtreding AMSTERDAM (GPD) - Het rod delblad Privé zal een dwangsom van 500.000 gulden moeten betalen voor elke keer dat dit blad de per- soonlijke levenssfeer van de kinde ren van Irene aantast. Met deze eis willen de prinses en haar man dat hun kinderen verlost blijven van de aandacht van het weekblad. Het geding diende vanmorgen voor de Amsterdamse rechtbank. Raadsman mr. Kemper wees vanochtend op de breekijzerme thode van het weekblad. "Het da genlang schaduwen van de kinde ren om op die manier het gezin te dwingen mee te werken aan een re portage is in tegenspraak met het recht op de persoonlijke levens sfeer. De nieuwsgaringsmethoden van Privé zijn direct schadelijk voor de ontwikkeling van de kin- déren". Mr. Kemper wees op een vonnis van de Hoge Raad in de zaak van een Edamse vrouw die door een adjunct-directeur van de Sociale Dienst geschaduwd was om haar persoonlijke levenswijze te contro leren. In dat vonnis werd het recht op privacy hoger geacht dan het belang van de gemeente. Mr. Kemper: „Onder dwang, maar toch geldig, heeft prinses Ire ne in 1981 meegewerkt aan een re portage. Toen is vastgelegd op pa pier, dat het weekblad het gezin verder met rust zou laten. Of an ders, in overleg tot publiceren over zou gaan". Aan die afspraak heeft het week blad zich niet gehouden. Mr. Kem per betoogde hoe fotografen van het weekblad van achter bosjes en in geparkeerde auto's soms dagen lang de school van zoon Carlos (17) in Ommen en het huis van Irene in de gaten hielden. „Dat het verhaal een niet aflaten de druk zou zijn op het pri véle ven van Carlos Javier, is schromelijk overdreven. De uitzonderingsposi tie van prins Carlos kreeg hij door zijn geboorte, niet door de verha len in Privé. De aandacht getrok ken door de ouders straalt in dit ge val af op de kinderen", aldus mr. Hulsenbek namens het weekblad. President Reagan grapt met fotografen na zijn tv-toespraak. ■Gekfig t/m maandag 9 maart 1987 J UTRECHT (ANP) - COC, de vereniging van homoseksue len, heeft het kort geding tegen kardinaal Simonis verloren. De Utrechtse rechtbank wees van ochtend alle vorderingen af. "Kardinaal Simonis is naar Neder lands burgerlijk recht bevoegd uit een te zetten wat het standpunt van de rk kerk over homoseksua- Bromfiets- en motorweekend met gratis proefrijden DO VR ZA ZO 51 6171 8 maart Donderd. en vrijdag 10-22 u. zatèrd. en zond. 10-18 u. AMSTERDAM raï Trein Toegangbiljetten bij NS-stations Zonnig en vriezend Heldere nacht, lichte tot matige vorst met een minimumtemperatuur van omstreeks min 6 graden. Overdag pe rioden met zon, later meer bewolking. Middagtemperatuur rond het vries punt. Zwakke tot matige zuidoostelij ke wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: perioden met zon en droog, 's Nachts lichte tot matige vorst, 's Middags temperatuur iets bo ven nul. Vrijdag 6 maart 1987 zon op: 07.16 uur, zon onder: 18.27 uur; maan op: 09.22 uur, maan onder: 01.44 Waterstanden Katwijk hoogwater: 07.17 en 19.46 uur; laagwa- ter: 03.09 en 15.22 uur. De Koning wil ontslagen niet uitsluiten DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (binnenlandse zaken) wil niet garanderen dat de afslanking van de Rijksoverheid met 16.000 banen zonder gedwongen ontsla gen zal plaatsvinden. FNV-ambte- narenvoorzitter Van de Scheur vroeg de minister om zo'n toezeg ging, om onrust onder het perso neel weg te nemen. Volgens de be windsman zal het, als het aankomt op gedwongen ontslagen, om ge ringe aantallen gaan. De bonden spraken gisteren voor het eerst met De Koning, die sinds kort zijn van een hartoperatie herstellende collega Van Dijk ver vangt. Zij herhaalden geen enkel vertrouwen te hebben in het so ciaal beleid van de minister. De bonden zijn evenmin tevreden over de extra beloning voor schaars personeel, waartoe het ka binet vorige week vrijdag heeft be sloten. (zie verder pagina 7) cent gedaald van 3,03 tot 2,54 mil jard pond sterling. Het nettoresul taat van de Nederlandse moeder maatschappij, Koninklijke Olie, daalde van 8,09 miljard tot 5,68 miljard. Voorgesteld wordt over 1986 een onveranderd dividend van 12,80 per aandeel uit te ke- De netto-omzet verminderde van 63,09 tot 44,21 miljard pond ster ling. Bij opsporing en winning werden de resultaten gehalveerd ondanks de uitbreiding van de ru- we-olieproduktie en de aardgasaf- zet. Dat was hoofdzakelijk het ge volg van de aanzienlijke daling van de olieprijzen waardoor vooral het resultaat in de Verenigde Staten werd beïnvloed. I* witte basketballer met blauwe streep. Sterke 2-kleurige zool winkelpr. 29.95 Bristolpr. 25. alléén deze week bij Bristol maten 28 - 35 maten 36 - 46 WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse president Rea gan heeft gisteravond in een rede voor de televisie voor het eerst toegegeven dat de wapenzendingen naar Iran bedoeld waren om Amerikaanse gijzelaars vrij te krij gen. „Dat was een fout", aldus de president. De president gaf in zijn met veel spanning tegemoet geziene speech een paar keer in indirecte bewoordingen toe, dat hijzelf in de Iran-affaire fouten heeft gemaakt. Reagan nam verder onom wonden de verantwoordelijkheid voor de affaire op zich. al om duidelijk te maken, dat hij van zijn fouten heeft geleerd, en nu weer hard aan de slag wil. De overheersende mening bij veel Congresleden was gisteren, dat Reagan er inderdaad in ge slaagd is, zoiets als een „come back" te maken. Maar er heerste ook veel twijfel over de vraag, of de president zijn woorden in daden kan omzetten. (Zie pagina 5) liteit is. Ook heeft hij zich niet on nodig grievend en discriminerend uitgelaten. Het gehele betoog in ogen schouw nemend liggen de uitspra ken van kardinaal Simonis binnen de grenzen van wat geoorloofd is", aldus rechtbankpresident mr. C.L. baron van Harinxma thoe Slooten. De president noemde het verwijt dat kardinaal Simonis door begrip te tonen voor een rooms-katholiek die weigert een kamer aan een ho moseksueel te verhuren, zou aan zetten tot verboden gedragingen, geheel misplaatst. Simonis heeft begrip getoond voor de gewetens nood van rooms-katholieken. Het gebruik van het woord afwijking voor homoseksualiteit als afwij king van de natuurlijke schep pingsorde heeft geen denigrerend karakter, aldus de uitspraak. Het COC had de rechtbank ge vraagd de kardinaal te verbieden zich nog beledigend, kwetsend, denigrerend of discriminerend over homoseksuelen uit te laten. In een eerste reactie zei COC- woordvoerster Willemien Ruygrok het uiterst merkwaardig te vinden dat alle eisen zijn afgewezen. "Als half Nederland de uitspraken van de kardinaal afwijst, vraag ik me af waarom de president geen openin gen heeft kunnen vinden om de uitspraken juridisch recht te zet ten". Het bestuur beraadt zich over het instellen van beroep tegen wat mevrouw Ruygrok 'juridische prietpraat' noemde. Kardinaal Si monis zou later deze dag op de uit spraak reageren. De speech van Reagan was het door hem vorige week beloofde antwoord op het rapport van de Tower-commissie over de Iran-af faire. In dit rapport wordt zware kritiek op zowel de president als op zijn naaste medewerkers geuit. Het was de eerste keer in meer dan drie maanden dat Reagan zich in het openbaar over de Iran-affai re uitsprak. De president gebruikte zijn 12 minuten durende rede voor- Politie rolt besteldienst softdrugs op AMSTERDAM (ANP) - De poli tie van Amsterdam heeft een eind gemaakt aan de koeriers dienst van soft drugs vanuit een koffieshop in de Eerste Laurierdwarsstraat. Enige tijd geleden kondigde de politie al aan dat de praktijken van deze zogenoemde "Blow-Home- Koeriers" duidelijk te ver gin gen. De koffieshop maakte door middel van affiches reclame voor het aan huis bezorgen van soft drugs. Dit is volgens de po litie duidelijk tegen de richtlij nen met betrekking tot de ver koop van soft drugs. Daarin staat dat het maken van recla me voor deze middelen is ver boden. Nadat een aantal mensen vo rige week was aangehouden, greep de politie deze week in. In de koffieshop werden wat soft drugs aangetroffen, alsme de drie mobilofooninstallaties, een koerierstas en een telefoon- beantwoorder. Deze goederen werden in beslag genomen. Ook de administratie van de zaak ging mee naar het politie bureau, aldus de politie. VRIJETIJDSKLEDING altijd voordeliger BROEKEN. ae SPECIALIST Haarlemmerstr. 197 Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 ANP) Minister De Graafs voor stel afgewezen: strafkor ting op bijstand veel te hoog. PAGINA 3 Belgisch recept tegen aids: 'Zoek een trouwe partner'. PAGINA 5 Nederlandse handel met West-Duitsland schrom pelt ineen. PAGINA 7 Malmö-Ajax afgelast, een strop van 50 mille. PAGINA 21 Actrice Saskia van Basten Batenburg (Werktheater): Nu doe ik het leukste dat ik mij kan voorstellen'. PAGINA 29 leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 1428641 donderdag koopavond Voetbalvandalen op 26 maart voor Haagse rechtbank DEN HAAG (ANP) - Tien suppor- ters die zich afgelopen zondag tij dens de voetbalwedstrijd FC Den Haag-Ajax hebben misdragen, moeten zich op 26 maart voor de Haagse rechtbank, verantwoorden. Van deze 10 zitten er nog 4 vast. Dit zijn volgens officier van justitie De Waardt de personen die zich het ernstigst hebben misdragen. De andere 6 zijn volgens hem ook 'er ge gevallen', maar voor hen waren er geen cellen meer beschikbaar. De 6 mogen echter geen voetbal wedstrijden meer bezoeken en geen medesupporters ontmoeten. De Waardt gaf toe dat dit laatste moeilijk te controleren valt: „Je merkt het pas als het misgaat maar dan kan het zeer strafverzwarend werken". NEGEN DODEN - Bij een vlieg tuigongeluk in Detroit zijn gisteren 9 personen om het leven gekomen en 14 gewond geraakt. Het twee- motorige toestel met 19 personen aan boord had moeilijkheden bij de landing, sloeg over de kop en veranderde in één grote vuurbal. Harry Belafonte. Harry Belafonte tot ambassadeur Unicef benoemd NEW YORK (DPA) - De Ameri kaanse zanger en filmacteur Harry Belafonte is gisteren tot goodwill- ambassadeur van Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties, benoemd. De 60-jarige Belafonte treedt daarmee in de voetsporen van de dinsdag overleden komiek Danny Kaye. Hij droeg de eretitel sinds 1954. Belafonte zal hij zich in eerste in stantie inzetten voor de kinder- inentingscampagne van het kin derfonds. Hij zal nog deze maand in Dakar in Senegal een congres van Afrikaanse kunstenaars en in tellectuelen voorzitten. Tot de 'erediplomaten' van Uni cef behoren ook de Britse acteur Peter Ustinov, de Noorse actrice Liv Ullman en de Westduitse ten nisspeler Boris Becker. We hebben nu al de eerste narcissen van de koude grond in de aanbieding Narcissen, bos 10 stuks 1." ÏOOÜAAR"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1