Enthousiasme onder leerlingen over muziek als eindexamenvak Ups voor de smalle beurs (2) Op Agues College en Rembrandt scholengemeenschap Nieuw onderdak Dienstencentrum Zuid-Oost morgen officieel open rikken DONDERDAG 5 MAART 1987 :leidsch dagblad: rismus LEIDEN - Het Agnes College en de Rembrandt-scholengemeenschap zijn de enige middelbare scholen in de omgeving waar leerlingen ex amen kunnen doen in het vak mu ziek. Uniek, zo vinden de mu ziekleraren van beide scholen Huub de Vriend en Tessa Kraus. door Erna Straatsma "Leerlingen die niet wisten dat ze muzikaal waren, hebben zich in korte tijd zo ontwikkeld dat ze nu naar het conservatorium kunnen". Tessa Kraus, werkzaam bij het Agnes College: "Dat is juist zo leuk. Leerlingen die van huis uit niet muzikaal zijn en weinig cultu rele achtergrond hebben, raken in die paar jaar dat ze muziek als ein dexamenvak krijgen zo geïnteres seerd dat ze er in verder willen gaan. Als ze beginnen kunnen ze niet eens noten lezen. Vwo-leerlin- gen doen in twee jaar zo veel ken nis op dat ze na hun eindexamen geüjk staan met eerste- en tweede jaars studenten van het conserva torium". Dat geldt dan met name voor de hoeveelheid theoretische kennis die de leerlingen tijdens hun mid delbare schooltijd opdoen. Zoals bijvoorbeeld noten lezen, arrange menten maken en kennis van in strumenten. Dit cursusjaar zullen de havo leerlingen van het Agnes College de eersten zijn die examen doen in muziek. Negen leerlingen bereiden zich voor op dit examen; in vier havo zitten 15 leerlingen die muziek als eindexamenvak heb ben gekozen. De Rembrandt-scho lengemeenschap begint volgend jaar met de invoering van muziek als eindexamenvak voor mavo leerlingen. "Dat is een school die nog een beetje de kat uit de boom kijkt. Leerlingen die eindexamen mavo doen en daarna door willen gaan met havo kunnen natuurlijk bij het Agnes College terecht", zegt Huub de Vriend, werkzaam op bei de scholen. Eindexamen Leerlingen van het Agnes Colle ge konden in de periode 1978-1980 ook kiezen voor muziek als eindex amenvak. Nadat de toenmalige muziekleraar vertrok, verdween ook deze mogelijkheid. "Die muziekleraar heeft zich fy siek en psychisch zo ingespannen om dat muziekexamen van de grond te krijgen dat het hem uit eindelijk de kop heeft gekost. Hij werd voor 90 procent afgekeurd. Daardoor is dat muziekonderwijs in de laatste jaren dat hij les gaf langzaam afgestorven. Ik wil dat niet ten nadele van die muziekle raar zeggen hoor, want hij heeft het eigenlijke pionierswerk verricht", legt De Vriend uit. Met de komst van De Vriend, zo'n vier jaar geleden, is het mu ziekonderwijs weer opgebouwd. Kraus: "Dat heeft tijd nodig gehad. We moesten als het ware het imago van de muzieklessen weer oppoet sen". Collega De Vriend: "Langza merhand begon de belangstelling voor muziek weer te groeien. En het is natuurlijk zo dat leerlingen vaak muziek als hobby hebben. Ze bespelen een instrument of ze zijn geïnteresserd in popmuziek. Die mensen steken zoveel tijd in mu ziek; waarom zou je er dan geen schoolvak van maken?" Het ligt voor de hand om in het onderwijs ruim aandacht aan muziek te be steden, vindt ook Tessa Kraus: "Ze leren tijdens onze muzieklessen al les over het musiceren met een band en hoe ze de muziek die ze leuk vinden zelf kunnen spelen". Pittig Het muziekexamen bestaat net als alle andere vakken op de mid delbare school uit een landelijk schriftelijk gedeelte en een door de school zelf samengesteld schoolon derzoek. "Het landelijk examen is behoorlijk pittig. Als de eisen iets lager zouden worden gesteld, zou dat wel zo prettig zijn want dan zouden wij ons hier op school meer met de praktijk kunnen bezighou den", meent Kraus. De schoolonderzoeken bestaan voor een belangrijk deel uit prakti sche opdrachten. Zo moeten de leerlingen zelf arrangementen ma ken en muziekpartijen schrijven voor de verschillende instrumen ten. Het stuk moet daarna ook uit gevoerd worden. De Vriend: "Het technische niveau hoeft dan niet hoog te zijn, maar je beoordeelt de leerlingen vooral op hun muzikale niveau". Kraus: "Ze moeten het overtuigend kunnen brengen. Wij horen meteen of iemand een mu ziekstuk wel of niet begrijpt". "Wie een bepaald instrument heel goed wil leren bespelen en daarom naar het conservatorium wil, heeft niet genoeg aan de mu zieklessen op de middelbare school. Voor wat meer theoreti sche richtingen, zoals bijvoorbeeld de compositie-opleiding, is een met goed gevolg gedaan muziekex amen wel voldoende voor het con servatorium", aldus beide leer krachten. Behalve voor het conservato rium, is het vak muziek ook nuttig voor vervolgopleidingen in de so ciale sector. "Voor opleidingen als bijvoorbeeld de pedagogische aca demie is het prettig als je muziek in je pakket hebt gehad. Verder kun je het goed gebruiken in de bejaar den- en zwakzinnigenzorg en voor werk in crèches of buurthuizen. En voor leerlingen die verder willen gaan aan de kleinkunst-, de film- of kunstacademie is het ook handig", vertelt Tessa Kraus. Doordat muziek als examenvak nogal bijzonder is, is er voor de le raren weinig studiemateriaal voor handen. Kraus: "Je bedenkt je ei gen lesprogramma, want geschikte boeken zijn er eigenlijk niet. Dat vergt natuurlijk meer van de lera ren dan bij ander vakken het geval is". De Vriend vervolgt: "Als mu ziekleraar heb je verder ook alle klassen, dus je bent dubbel zo veel tijd kwijt aan zaken als rapportver gaderingen. En als er eens iets te vieren valt zoals Kerstmis, ben je natuurlijk ook altijd de klos. Maar toch, het is een ontzettend leuk vak hoor". de Lorentzkade. Alle tussenwanden zijn verdwenen zodat t LEIDEN - Het Dienstencentrum Zuid-Oost aan de Lorentzkade wordt morgenmiddag om 16.00 uur officieel geopend. Het centrum is gevestigd in een vroegere lagere school, die ingrijpend is verbouwd. De buitenkant van het gebouw is hetzelfde gebleven, maar de bin nenkant is veranderd. Zo zijn bij voorbeeld alle tussenwanden ver wijderd zodat één grote ruimte is ontstaan. De verbouwing heeft anderhalve ton gekost. De gemeente heeft dit bedrag geheel voor haar rekening genomen. Volgens mevrouw A. van Mil, coördinatrice van het cen trum, is de school net op tijd ver bouwd. "In verband met gemeen telijke bezuinigingen zou het geld nu moeilijker op tafel komen", denkt zij. Het centrum is bestemd voor wijkbewoners ouder dan 55 jaar. Zij kunnen daar allerlei cursussen volgen zoals handvaardigheid, En gels en volksdansen. Daarnaast kunnen ze in de ontmoetingsruim te ook klaverjassen of praten met leeftijdgenoten. Mevrouw Van Mil onderhoudt contacten met gezinsverzorging, wijkverpleging en vrijwilligersor ganisaties. Het centrum verleent ook hulp bij het doen van bood schappen of andere klusjes. De coördinatrice hoopt dat veel mensen het centrum komen bezoe ken. Om de wijkbewoners van de activiteiten op de hoogte te hou den, wordt een nieuwbulletin uit gegeven. "En verder moeten de be zoekers komen door mond-op- mondreclame", aldus Van Mil. LEIDEN - Een 36-jarige Leidse vrouw heeft gisteren aangifte ge daan van mishandeling. De vrouw vernielde in de nacht van zondag op maandag de ruit van café De Bijlen aan de Morsstraat. Dit zou volgens de vrouw gebeurd zijn toen zij een paar maal hard op de ruit tikte. De eigenaar van het café heeft de vrouw in de kraag gegre pen met behulp van zijn hond en overgedragen aan de politie. Hier bij liep de vrouw enkele hondebe ten en letsel aan de knie op. Bosloop De atletiekvereniging Holland houdt zondag in de Leidse Hout een bosloop. Deelnemers kunnen afstanden lopen tussen de 2,1 en 14,4 kilometer. De start en de fi nish zijn op de kunststofbaan in de Leidse Hout. Belangstellenden kunnen zich vanaf 10.00 uur in schrijven in de kantine bij het at- letiekcomplex. Kaartavond De christelijke muziek- en showband Concordia houdt za terdag in haar verenigingsge bouw aan de Langegracht 61 een kaart- en sjoelavond. De avond begint om 20.00 uur en is ook voor niet-leden en 7donateurs toegan kelijk. Overigens zoekt Concor dia nog nieuwe leden voor het jeugdcorps. Kinderen tussen de zeven en zestien jaar, die tam boer of blazer willen worden bij de muziekvereniging, kunnen contact opnemen K. Heymans, tel. 071-314749, of bellen naar het verenigingsgebouw; 071-220817. Seance Het spiritische genootschap Leiden hóudt maandag in de zaal aan de Lage Morsweg 14a een zogeheten bloemenseance on der leiding van de heer Dobbe laar uit Rotterdam. De aanvang is 20.00 uur. Deelnemers worden verzocht enkele bloemen in een Vissen Uitslag van de viswedstrijd in Oude Wetering-Dorp van de vis vereniging Hengelsport1 A. Le- vahrt, 6 stuks, 137 cm; 2 C. v.d. Berg, 6 stuks, 119 cm; 3 Th Blans- jaar, 4 stuks, 107 cm; 4 W. Ver hoef, 4 stuks, 99 cm; 5 E. van Hou ten, 5 stuks, 97 cm; 6 N. Verhoef. 2 stuks, 33 cm; 7 A. Beij, 1 stuk. 24 cm; 81. Jansen, 1 stuk, 17 cm; 9 H. Boelee, 1 stuk, 15 cm. Vegetarisch De Helianth begint dinsdag en donderdag vegetarische kookcur sussen in zijn pand aan de He renstraat 5c. De cursussen wor den gegeven door Vreni de Jong en hebben plaats op vijf achter eenvolgende dinsdagen en don derdagen. De cursus op disndag begint om 20.00 uur en op don derdag om 09.30 uur. Mode In de Groenoordhallen wordt zondag de manifestatie 'Mode Trend '87' gehouden. Daarbij worden de nieuwe voorjaarscol lecties getoond. Bovendien is er de nieuwe bruidsmode te zien. De manifestatie wordt muzikaal op geluisterd door Gerard Joling en Lee Towers. De modeshow begint om 14.00 uur en duurt tot 18.00 Volksdansen De volksdansgroep Tarantella houdt zondag weer haar maan delijkse instuif. Deze begint om 19.00 uur. Medewerking wordt verleend door danspedagoge Yvonne Knijnenburg. De instuif wordt gehouden in het pand aan de B reestraat 66. Amnesty Amnesty International houdt zondag 8 maart in het kader van de internationale Vrouwendag een schrijfmiddag ten bate van vier vervolgde vrouwen. Dit ge beurt in de zaal van het Centraal Wonen-project aan de Geerstraat 20 van 15.00 tot 17.00 uur en in het Leids Volkshuis aan de Apo- thekersdijk van 14.30 tot 16.00 Dit is het tweede deel en tevens het slot van een verhaal over subsidies, tegemoetkomingen en mogelijkhe den voor kwijtschelding voor men sen met een smalle beurs. Gisteren stond het eerste deel in de krant. Doel is mensen met een laag inko men een beetje wegwijs te maken iri het woud van regels en voor schriften en ze vooral te wijzen op onbekende en minder bekende mogelijkheden om geldelijke bij dragen te krijgen of voor bepaalde verplichtingen kwijtschelding te verkrijgen. Verontreinigingsheffing Deze heffing wordt opgelegd voor woonruimten en voor bedrij ven. Voor woonruimte geldt dat de aanslag alleen mag worden opge legd aan de bewoner(s) van zelf standige woonruimte. Per zelfstan dige woonruimte mag slechts één aanslag worden opgelegd. De aan slag voor een alleenwonende be woner van zelfstandige woonruim te bedraagt voor 1987 61,20 gulden. Wordt de woonruimte door meer personen bewoond; dan bedraagt de aanslag (3 x 61,20 gulden) 183,60 gulden. Vaak krijgt een alleenwonende automatisch de hogere aanslag. Hij stuurt dan de zogenaamde alleen- wonendenverklaring in (zie hier na), waarop de aanslag alsnog wordt verlaagd. Kamerbewoners, die niet beschikken over eigen keuken en eigen sanitair (voor zichzelf) bewonen geen 'zelfstandi ge woonruimte' en vallen daarom niet onder de heffing. Als ten on rechte een aanslag wordt opgelegd, moet u binnen twee maanden een bezwaarschrift indienen. Kwijtschelding kan op verzoek worden verleend als uw inkomen uit arbeid of uitkering niet meer bedraagt dan de voor u geldende bijstandsnorm en u daarnaast ten minste 10 procent van uw inkomen moet besteden aan een of meer ex tra lasten gedurende een langere periode, zoals aflossing van een geldlening, niet vergoede ziekte kosten of bijdragen voor levenson derhoud van familie, bijvoorbeeld in het buitenland, waartoe men of ficieel verplicht is. Uitvoeringsorgaan voor Leiden en omgeving: Hoogheemraad schap Rijnland. Folder: bijsluiter bij aanslag, waarin ook opgenomen alleenwo- nendenverklaring. Studiefinanciering Ouders van leerlingen tot 18 jaar in het voortgezet onderwijs kun nen in aanmerking komen voor de 'tegemoetkoming studiekosten'. Op grond van deze regeling is een tegemoetkoming mogelijk voor boeken en andere leermiddelen, overige studiekosten, (bij een rei safstand van meer dan 8 kilometer) reiskosten van thuiswonende leer lingen en zogenaamde meerkosten van uitwonende leerlingen. Of u in aanmerking komt en hoe hoog de bijdrage is, hangt af van uw inkomen, het aantal kinderen dat financieel afhankelijk van u is en de leeftijd van de leerling. Uitvoeringsorgaan: ministerie van onderwijs, centrale directie studiefinanciering, te Groningen. Aanvragen via 'Aanmelding-A 1987/1988' (geel formulier), zo spoe dig mogelijk, maar in elk geval vóór 31-12-1987. Folder: 'Tegemoetkoming stu diekosten 1986/1987' (de folder 1987/1988 is nog niet beschikbaar). Formulieren en folders bij de scho len voor voortgezet onderwijs en bij de gemeente. Scholieren en studenten van 18 tot 30 jaar vallen onder bepaalde voorwaarden wat betreft aard en duur van de opleiding onder de Wet studiefinanciering (WSF). Vanaf de eerste dag van het kwar taal volgend op hun 18de veijaar- dag komen ze dan in aanmerking voor een basisbeurs en eventueel voor aanvullende financiering. De ouders krijgen geen kinderbijslag meer. Overigens is het recht op kinderbijslag blijven bestaan voor ouders van leerlingen die niet on der de WSF vallen, bijvoorbeeld omdat de opleiding niet door de overheid wordt betaald en even min opleidt voor een door de over heid erkend diploma. Uitvoeringsorgaan: centrale stu diefinanciering. Eerste aanvraag indienen via ab-formulier als de leerling al bij de centrale directie bekend is (wordt automatisch toe gezonden) of via een ao-formulier (blauw) als de leerling nog niet be kend is. Ao-formulieren zijn opge nomen in de folder. Folder: 'Studiefinanciering 18+' te verkrijgen bij de onderwijsin stellingen en bij de gemeente. Een afzonderlijke regeling voor tege moetkoming studiekosten bestaat voor degenen die een bepaalde deeltijdopleiding of schriftelijke cursus of een cursus aan de open universiteit volgen en die 21 jaar of ouder zijn. Uitvoeringsorgaan: centrale di rectie studiefinanciering. Aanvra gen 1986/1987 vóór 1-9-1987 via aanvraagformulier voor deeltijd studies en schriftelijke cursussen (roze) of aanvraagformulier voor open universiteit (wit). Folders: 'Studiefinanciering voor deeltijdstuderenden 1986/ 1987'. Roze uitgave voor deeltijd studies en schriftelijke cursussen, witte uitgave voor open universi teit. Folders en formulieren bij on derwijsinstellingen en gemeente. Tenslotte kent de provincie Zuid-Holland een regeling voor te gemoetkoming in studiekosten voor beroepsgerichte opleidingen waarvoor het ministerie van onder wijs geen regeling studiefinancie ring kent. Men moet in Zuid-Hol land wonen. Uitvoeringsorgaan: provinciaal bestuur Zuid-Holland, Koningska de 1, 2596 AA Den Haag, tel. 070- 116611. Folder: '1986-1987, informatie over studiebijdragen Provincie Zuid-Holland'. Leidenaren kunnen tenslotte een beroep doen op het Leids Studiefonds voor een tege moetkoming in studiekosten. Aan vragen 1987/1988 indienen het liefst vóór 1-5-1987, maar niet later dan 1-10-1987. Uitvoeringsorgaan: Leids Stu diefonds, directie onderwijs ge meente Leiden, spreekuur dage lijks 9.30 tot 12.30 uur. Telefonisch kan ook een afspraak worden ge maakt, tel. 254308. Folder: 'Enige criteria ten aan zien van beoordeling aanvragen Stichting Leids Studiefonds'. V erhuissubsidies Mensen die om lichamelijk-me- dische redenen verhuizen, kunnen in aanmerking komen voor een subsidie van maximaal 3000 gul den op grond van de Beschikking geldelijke steun huisvesting ge handicapten. De aanvraag moet worden ingediend bij de gemeente, via een meldingsformulier, ten INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 minste vier weken vóór de verhui zing. Uitvoeringsorganen: gemeenten. Folder: 'Gehandicapt? Subsidie voor het aanpassen van uw wo ning'. Als u met stadsvernieuwing te maken hebt, kunt u in bepaalde ge vallen voor een subsidie voor ver huis- en/of herinrichtingskosten in aanmerking komen. De gemeenten bepalen in verordeningen in welke gevallen en onder welke voorwaar den zij subsidie toekennen. Uitvoeringsorganen: gemeenten. Mensen vanaf 60 jaar kunnen in aanmerking komen voor een tege moetkoming van maximaal 3000 gulden als zij verhuizen van éen woning met een huur van maxi maal 375 gulden per maand naar een woning die twee kamers klei ner is (als de 'oude' woning vijf ka mers of meer had) of naar een wo ning die tenminste één kamer klei ner is (als de 'oude' woning vier ka mers of minder had). Geen subsi die wordt verstrekt bij verhuizing naar een verzorgingshuis. Uitvoeringsorganen: gemeenten. Tenslotte kan de gemeentelijke sociale dienst bij verhuizing in be paalde gevallen leenbijstand ver strekken voor noodzakelijke kos ten van herinrichting, als geen le ning bij de gemeentelijke krediet bank kan worden afgesloten. De bijstand kan als gift worden ver strekt voor de noodzakelijke trans portkosten en voor extra huur. Verzekeringen Bepaalde verzekeringen zijn wel iswaar niet wettelijk verplicht, maar wel noodzakelijk. Als u niet verplicht verzekerd bent op grond van de Ziekenfondswet, moet u een particuliere verzekering tegen ziektekosten afsluiten. Voorwaar den en prijzen verschillen. De Con sumentenbond kan u adviseren over de voor u geschikte verzeke ring. Kosten voor leden 20 gulden en voor niet-leden 27,50 gulden. Andere noodzakelijke verzeke ringen zijn: inboedelverzekering (tegen brand/inbraak enzovoorts); wettelijke aansprakelijkheid parti culieren; begrafenisverzekering; opstalverzekering, als u een eigen huis hebt. Veel nuttige informatie over verzekeringen vindt u in de 'Aktiewijzer goed verzekerd' van de Consumentenbond. De prijs voor leden is 12,50 gulden en voor niet-leden 20 gulden, tel. 070- 847847. Schulden Als u schulden en achterstanden hebt en er zelf niet meer uitkomt, is het goed hulp te zoeken en daar mee ook niet te lang te wachten. In de hulpverlening aan mensen met schulden die in Leiden of omge ving wonen, speelt de Gemeentelij ke Kredietbank Leiden een centra le rol. Voor mensen die in Leiden wonen bestaat een samenwer kingsverband tussen de krediet bank, de sociale dienst Leiden, het algemeen maatschappelijk werk en ons instituut. Meer leest u in de folder: 'Voorlichtingsfolder hulp verlening bij schulden'. We hebben hier in vogelvlucht een aantal belangrijke 'tips voor de smalle beurs' de revue laten passe ren. Nadere informatie kunt u in de eerste plaats inwinnen bij het uit voeringsorgaan. Natuurlijk is hier niet alles be sproken dat voor mensen met een gering inkomen van belang is. Zo zijn bijvoorbeeld niet aan de orde gekomen huursubsidie, huurge- wenning, kinderbijslag, de rege ling voor rechtsbijstand voor lage re inkomens. Hetzelfde geldt voor vormen van hulpverlening als ge zinshulp en hulp van de kruisver eniging. Het zou naar onze mening goed zijn, als de gemeente Leiden het initiatief van de gemeente Am sterdam zou overnemen en jaar lijks zou komen met een eigen, 'Leids' boekje 'Tips voor de smalle beurs'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19