Opel moderniseert het fabricageproces Verdeeld vertrouwen in toekomst garages De beste kleine 'Niveauregelaars zijn levensgevaarlijk' Elektronische waakhond in de maak DONDERDAG 5 MAART 198 Samenstelling: Koos Post Met de Omega begon Opel niet alleen aan een nieuw model maar ook aan een andere produktiemethode. Het bedrijf heeft niet minder dan twee miljard Duitse mark in de reorganisatie van de fabricage gestopt. Wie nooit tevoren een autofabriek heeft gezien zal al gauw zijn geïm poneerd, al stapt hij bij het kleinste merk naar binnen. Maar zelfs door gewinterde autojournalisten - die herhaaldelijk naast lopende ban den in autofabrieken hebben ge staan - komen onder de indruk van het produktiegeweld dat Opel in Rüsselsheim heeft ontketend. Jaarlijks worden bij Opel in Rüs selsheim 330.000 auto's gebouwd. Per dag 1440. Aangezien door de ploegendienst een produktiedag daar 16 uren telt betekent dat 90 wagens per uur. Oftewel anderhal ve auto per minuut... Bij de produktie van de Omega zijn maar liefst 11.000 mensen be trokken, onder wie 800 nieuwe werkers. Iedereen kreeg in het re cente verleden een speciale oplei ding om de totaal nieuwe fabrica- ge-eenheden goed te kunnen be dienen. Er wordt gebruik gemaakt van imponerende ultra-moderne 'pers- straten', van nagenoeg geheel geautomatiseerde carrosserie- bouw-installaties, van ongewoon genoemde z.g. modulaire fabrica gemethoden (waarbij delen auto apart in elkaar worden gezet) en nog meer op dit gebied vooruitstre- mechanisme in werking te zetten waarmee mallen en gereedschap pen automatisch worden gewis seld. In acht minuten staat de straat gereed voor de volgende job. Vroeger duurde dat uren. De opbouw van een 306 kg we gend Omega-koetswerk vergt zo'n 60 vierkante meter staal. De carros serie wordt opgebouwd uit 300 ver schillende delen. Die worden voor namelijk door robots geassem bleerd. In de Opel-fabriek 'werken' welgeteld 239 robots. Ze verzorgen 99 procent van alle puntlassen. Ui terst effectief, bijna griezelig nauw keurig en natuurlijk van een con stante hoge kwaliteit. In het gehele produktieproces worden maar zeer geringe toleran ties geaccepteerd. Bij de fabricage van motoren, transmissies en as sen zelfs niet meer dan duizenden van een millimeter. Opel voerde voorts ook een om wenteling in de techniek van het verfspuiten door door voor de eer ste twee lagen over te gaan op verf op waterbasis. Veel minder kwa lijk voor het milieu, zegt het be drijf. De reeds bij de bouw van de Ka- dett toepaste zogenaamde modu laire technieken (stukken auto kant en klaar in elkaar zetten voor ze in de wagen worden gemon teerd) is voor de Omega aanzienlijk uitgebreid. Daardoor kunnen bij voorbeeld complete cockpit-ele menten (instrumentenpaneel, pe dalen, stuurkolom) na samenbouw volautomatisch binnen enkele se conden in het koetswerk van de Omega worden gemonteerd. En dat met een precisie, die met hand kracht niet is te evenaren. Maar dat mag ook wel, het was niet voor niets een kapitale inves tering. 'Autovak" van 23 tot 28 maart in RAI De door de RAI Vereniging geor ganiseerde tentoonstelling 'Auto- vende zaken. En natuurlijk wordt vak' wordt alsmaar groter. het gehele fabricageproces door computers nauwkeurig gestuurd, gevolgd en gecontroleerd. De nieuwe werkmethode be spaart bijna de helft aan energie, Van 23 tot en met 28 maart staat de hele Europahal in het RAI-com- plex (inclusief de balkons) weer vol met machines en apparatuur garages, met onderdelen treffende. Voor het eerst sinds 1964 - toen op bescheiden schaal met deze tentoonstelling werd begon- oftewel: 400 tot 500 mark minder met andere materialen de auto be- produktiekosten. Per auto! Om maar niet te spreken van de milieu winst. De mens voelt zich maar uiterst klein en nietig in de gigantische persstraten, waarin de carrosserie en andere stalen delen van de auto worden geperst in kolossale instal laties. In totaal installeerde Opel in de gloednieuwe pershal zes van zulke 'straten'. De grootste is 40 meter lang, 7 meter breed en niet minder dan 10 meter hoog. In totaal wordt in deze afdeling per dag ongeveer 1.000 ton staal verwerkt. In enkele seconden kan zo'n persstraat uit 10 kg plaatstaal alle elementen voor de bouw van 2 deuren produceren. En is een bepaalde opdracht vol tooid dan is een druk op een knop voldoende om een ingewikkeld De lezers van het grootste autoblad van West-Duitsland 'Auto, Motor und Sport' (oplage 520.000) hebben kwart de Peugeot 205 opnieuw uitgeroe pen tot de 'beste kleine auto ter we reld'. Meer dan 100.000 inzendingen kwamen binnen. Ruim 38 procent riodieke autokeuring duidelijk ge nen - hebben de organisatoren op de aangevraagde standruimte moe ten korten. Er was veel meer ruim te aangevraagd dan kon worden gegeven. Aangevraagd niet alleen vanuit Nederland, in toenemende mate ook uit het buitenland. Wat op zichzelf niet zo verwon derlijk is als men de cijfers in ogen schouw neemt, die voorzitter W.van Kaam van het uitvoerend comité van de tentoonstelling, noemde op de inleidende perscon ferentie. Hij raamde dat er dit jaar een bedrag van meer dan vier mil jard gulden aan auto-onderdelen en accessoires zal worden uitgege- Hiervan wordt ongeveer drie- de autobedrijven be steed. Velen willen uit deze ruif meeëten. Volgens de heer Van Kaam heeft het invoeren van de verplichte pe- schril af bij de verwachting, die het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf kortgele den uitsprak. Dat voorspelde dat er in de naaste toekomst veel garage bedrijven (vooral kleinschalige) zullen moeten sluiten. Henk de Groot acht bewijs geleverd 'Niveauregelaars zijn levensge vaarlijk', zegt Henk de Groot (Ravelstraat 4 - Leiden) zeer ge decideerd. Hij heeft altijd al zijn twijfel ge had over dergelijke hulpveren, die standaard op sommige, vaak dure auto's zitten, maar sinds hij de zeer professioneel uitgevoer de test op de AVRO-tv een tijdje geleden heeft gezien, acht hij het bewijs geleverd: 'Die dingen kunnen levensgevaarlijk zijn'. Het ging bij die test om drie sta tionswagens: een Mercedes T- model, een Volvo 740 Estate en een Opel Omega Caravan. Met de (beladen) auto's werden bij een snelheid van 70 km/uur plotse linge uitwijkmanoeuvres uitge voerd. Stuk voor stuk kwamen ze aan de beurt. Henk de Groot draait de vi deo-opname langzaam af. Dui delijk is te zien, dat alleen de Opel (zonder hulpveren) de hele weg goed hanteerbaar blijft. De twee andere wagens - beide stan daard uitgerust met niveaurege ling - vliegen bijna uit de bocht. Geen wonder: aan één kant zakken ze zowat door de veren, terwijl aan de andere kant het voorwiel volledig ver van de grond wordt getild. Het nuchtere commentaar van presentator Jan Rooderkerk: 'Als hier geen ervaren chauffeur achter het stuur had gezeten was de wagen roemloos de berm in gegaan'. Hij gaat er in het programma niet verder op in. Tot groot verdriet van Henk de Groot, die gretig zegt: 'En dan gaat het hier nog maar om een manoeuvre bij een redelijk rustige snelheid op een goed stroef en keurig droog weg dek. Je moet je niet voorstellen wat er kan gebeuren als zo'n wa gen in volle vaart op de snelweg plotseling moet uitwijken. Of op een natte weg. Met volle bepak king op weg naar de vakantiebe stemming kan één uitwijkma noeuvre dodelijk zijn. En daar niet alleen, we brengen allemaal wel eens familieleden met kof fers naar Schiphol of iets derge lijks'. Henk de Groot weet haarfijn te vertellen wat er loos is. De tegen druk van zo'n niveauregelende hulpveer bedraagt maximaal een paar honderd kilo. Veel te weinig als de wagen in beladen toestand ineens schuin komt te hangen. Hoofd- en hulpveren gaan bij daarvan wees de Peugeot leid tot een hogere bezetting van de VW Polo (20,7 de Opel Corsa de werkplaatsen in de garages. Er (8,8 de Ford Fiesta (6,6 en de de laatste twee jaar dan ook Fiat Uno (6,0 Het was de eerste nink geïnvesteerd in garage-uitrus- maal dat een buitenlandse auto tin6- Het bedrijf voor elektronische identificatiesystemen 'Nedap' in Groenlo werkt met de Franse be wakingsfirma 'Dissuavol' aan een systeem, dat mogelijk een einde kan maken aan het groeiend aantal diefstallen van vooral dure auto's. Het systeem zal in eerste instantie in en om Parijs worden toegepast. Nedap sluit echter introductie van het systeem in Nederland niet uit. De werking van het systeem is gebaseerd op de elektronische poortjes die bij de meeste waren huizen inmiddels gemeengoed zijn geworden. Nedap heeft een identi ficatiecircuit ontworpen dat op een geheime plaats in de auto kan wor den gemonteerd. Daardoor is het onmogelijk geworden met de auto spoorloos te verdwijnen. Zodra de eigenaar aangeeft dat zijn auto is gestolen, wordt de dief stal in een centrale computer van de Franse bewakingsfirma gestopt. Het circuitje in de auto wordt geac tiveerd zodra de gestolen wagen over een identificatielus rijdt die op willekeurige plaatsen is aange bracht. Op de centrale computer is dan direct af te lezen waar en wan neer het voertuig werd gesigna leerd. Doorslaggevend voor het succes van het systeem is natuur lijk het aantal identificatielussen en waar zij zijn geplaatst. Nedap-manager C. Kluft kan en wil ook nog niets zeggen over de eventuele kosten van het apparaat. Wel meent hij te kunnen zeggen dat de verzekeringspremies voor auto's die met een dergelijk sys teem zijn uitgerust, fors omlaag kunnen. Maar het is voorlopig allemaal toekomstmuziek: 'We zijn nu nog bezig met een prototype van het systeem. Over de ontwikkelingen in de toekomst valt nog weinig te zeggen. Bij een eventuele introduc tie in Nederland zouden de identi ficatielussen bijvoorbeeld aan de grenzen kunnen worden geplaatst'. zo'n zware stootbelasting hele maal plat. En tot overmaat van ramp wordt aan de andere kant de on belaste veer nog eens met een ex tra kracht van een paar honderd kilo's opgetild. Luchtschokdem- pers - van welk merk ook - gaan immers tot het einde. Ook als het ongewenst is. En volgens De Groot doen stalen hulpveren pre cies hetzelfde. Hij weet ook exact te vertellen wat wel nodig is. Hulpveren moeten volgens hem de inveer- weg begrenzen - ook bij zware stootbelasting - en de naar bo ven gerichte veerversteviging moet boven standaard niveau ook worden beperkt. De Groot kent de materie tot in de finesses omdat hij er al meer dan een kwart eeuw mee te ma ken heeft. Meer nog: hij was de geestelijke vader van 'Autobal lans' en van 'Niveau Plus', res pectievelijk pvc-ballen en -rin gen, die - volgens de documenta tie - 'samen goed zijn om vrijwel alle wagens met schroefveren be ter geschikt te maken om volbe- laden te rijden en onder alle omstandigheden een betere sta biliteit te geven'. Tot voor enkele jaren was de verkoop van De Groots twee geesteskinderen in handen van Tiger Plastics en de montage liet hij aan garages over. Maar Tiger Plastics kreeg het te druk met zijn huishoudelijke produkten en heeft nu alleen nog de ver vaardiging van de ballen en rin gen voor een groot deel in han den. De verkoop doet Henk de Groot nu zelf via zijn bedrijf 'Ar ea research'. Evenals de monta ge, als een klant het met de dui delijke gebruiksaanwijzing in de hand althans niet zelf kan rooien. Afhankelijk van de auto zet hij die dingen er voor zes tot twaalf tientjes onder. De garages ble ken in de praktijk te nonchalant bij het monteren te zijn. Vooral bij het oppompen, terwijl bij voorbeeld juist de druk in de 'Autoballans' bepalend is voor de werking (en levensduur). Im mers die druk begrenst de wer king van deze hulpveren, die vol gens De Groot 'met kop en schouders boven de andere uit steken'. Natuurlijk is hij partij bij deze rivaliteit. Maar hij beweert dat het hem niet gaat over vergroting van de verkoop: 'Ik wil graag een goede discussie op gang bren gen. Want mijn hemel, die din gen zijn inderdaad levengevaar- lijk'. De Dordogne bank van Nouveau/Stijlvolle 2' zilte ether of flakesdown kussens. Op plint of met speels» De Dordogne is verkrijgbaar in het Nouveau kleun naar keuze. Natuurlijk is de Dordogne er ook in Mijnders-Meubelen prijs vanaf Heelt u dat nu ook zo vaak? Je ziet mooie meubelen, maar toch nee, net niet. Waag dan eens 'n kritisch oogje aan Nouveau. Een opmerkelijk komplete kollektie, waarin over de gehele linie de perfekte balans gevonden is tussen raf finement in vorm en afwerking. Of u nu van strak of juist van romantisch, van wit of van zwart houdt. Nouveau is een welkome visuele verrassing. Telkens opnieuw. Komt u zich maar eens aangenaam verbazen bij één van de onderstaande vestigingen van Mijnders Meubelen. Want met Nouveau krijgt het begrip "modern" eindelijk een face-lift. De Nouveau kollektie is verkrijgbaar bij: Mijnders Meubelen: Lylantse Baan 8 - Capelle a/d IJssel; Sniep 10 - Diemen; Meubelplein 9 - Leiderdorp; Leegh waterstraat 237 - Sliedrecht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15