Kinderen praten over problemen echtscheiding 'Tattoo-artiesten' te kijk in Paradiso kortweg Bijeenkomsten in Fiom-gebouw Wie mooi wil zijn moet pijn lijden Oplossing Krantleeskwis ben jij nou helemaal je kleedt ie aan en eaal met mi| leute dinoen doen in de® vatawie lariGb hetsteand lopen en- naar de teüterthoi enne ..ais je kmiirje dog weet Wie ik ten-hallo... ben ik enlnyidteb(eon?e/oppie kW/ o/erfufcen dat tiet Verstanditfr is nu vast mr -tt urnen vwnet laatste examen in plaats van alles NOij'm de laetae Weekte- mo3h- h'j fö ef i>7 iedeh Geval W5t vanoverhJiGddaf iHft&ldfe 15 AlWÖf Nil voor ie sapen... DONDERDAG 5 MAART 1987 "Maar dat nieménd elkaar kent, maakt het allemaal weer wat minder moeilijk". Beide hulpverleners merken vaak dat kinderen het liefst bei de ouders weer bij elkaar heb ben. Ze moeten aanvaarden dat die wens niet vervuld kan wor den. Ze hebben het daar soms moeilijk mee. Ook de omgangs regeling, waarin onder andere wordt bepaald hoe vaak het kind bij de 'uithuizige' ouder op be zoek gaat. zorgt soms voor pro blemen. Het kind krijgt al snel het idee te moeten kiezen tussen één van de ouders en wil dat niet. Tijdens de bijeenkomsten zien beide hulpverleners de kinderen veranderen. Ze gaan makkelijker over de scheiding praten en wor den gaandeweg wat opgewekter. Piet Damen: "De kinderen vin den de bijeenkomsten ook heel leuk. We maken het eigenlijk nooit mee dat er kinderen afha ken. Door de spelactiviteiten hebben ze ook niet het idee de er de hele tijd over de scheiding wordt gepraat". Veel aanmeldingen Voor de vorming van een groep is een behoorlijk aantal aanmeldingen nodig. Dat komt doordat de kinderen in leeftijd niet te ver uit elkaar moeten lig gen. "Je kunt kinderen van ze ven moeilijk bij dertienjarigen zetten", zegt Ravensbergen. Jon gere kinderen ervaren een schei ding anders dan oudere. En van zelfsprekend doe je met zesjari gen ook andere spelletjes dan met oudere". Ravensbergen en Damen po gen in de regel een groep zo evenwichtig mogelijk samen te stellen. In dat verband is het een voorwaarde dat de ontwikkeling van het ene kind niet in belang rijke mate achterloopt bij die van het andere, dat ook de verhou ding tussen het aantal jongens en meisjes ongeveer gelijk is. "Een meisje dat nog erg kinderlijk is, voelt zich niet thuis tussen alle maal 'volwassen' meiden. Ook is het vervelend als er maar twee meisjes of twee jongens in een groep zitten. Als de een ziek is. kan de ander zich erg ongemak kelijk voelen", menen beide hulpverleners. Beiden zouden graag een groep voor oudere kinderen wil len beginnen, maar het aantal aanmeldingen is daarvoor meest al niet toereikend. Damen: "We streven altijd naar een groep van minimaal zes en van maximaal acht kinderen. Maar het aanbod van wat oudere kinderen is tot nu toe gering. Als een groep slechts drie kinderen telt, kun nen de kinderen onderling geen ervaringen uitwisselen. En juist door de verhalen van de anderen leren kinderen dat je heel ver schillend met een scheiding om kan gaan". DORITH LIGTVOET Truckers Vrachtwagenchauffeurs maken te lange dagen. Dat blijkt uit een onderzoek van een studiecentrum in Haren. Zes van de tien chauffeurs hebben soms zo veel slaap dat ze bijna achter het stuur indommelen. Een kwart van het aantal 'truckers' is wel eens daadwerkelijk in slaap gevallen, zeven van de honderd chauffeurs hebben daardoor wel eens een ongeluk veroorzaakt. De onderzoekers ondervroegen 650 vrachtwagenchauffeurs uit verschillende Europese landen. De gemiddelde trucker is 36 jaar oud en zit op die leeftijd ongeveer 14 jaar op de weg. Ze werken gemiddels 12 uur per dag. De chauffeurs overtreden op grote schaal de wetten en verordeningen van de Europese Gemeenschap. Volgens de vervoersbond FNV zijn de resultaten van het onderzoek alarmerend. De werkgevers zijn ook geschrokken. Ze willen dat het uurloonsysteem dat de meeste transportondernemingen hanteren, wordt vervangen door een vast salaris. Werkloosheid Ook in Japan zijn mensen zonder werk. In de maand januari is de werkloosheid dat jaar op een recordhoogte van 3 procent gekomen. Dat is het hoogste cijfer in 34 jaar. Voor de Japanners, die doorgaan voor de hardste werkers ter wereld, moet dat percentage een verschrikking zijn. Het is echter veel lager dan het werkloosheidspercentage in Europa en de VS. In Nederland is meer dan tien procent van de beroepsbevolking zonder werk. Raketten De kans dat er inderdaad kruisraketten worden geplaatst op de luchtmachtbasis in Woesndrecht wordt kleiner. Het voorstel van de Russische partijleider Gorbatjsov om alle middellange afstandsraketten uit Europa weg te halen is daarvan de oorzaak. De Westerse bondgenoten, die samenwerking in de Navo, hebben positief gereageerd op de voorstellen. Volgens de Nederlandse minister van defensie Van Eekelen is het daardoor niet uitgesloten dat de 48 kruisraketten niet geplaatst hoeven te worden. PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 IachtergrondI LEIDERDORP - "Lagere schoolkinderen praten makkelij ker over de problemen rond een echtscheiding dan oudere kinde ren. Vanaf een jaar of veertien willen kinderen meer dingen voor zichzelf houden". Dit is de ervaring van pedagoge Janny Ravensbergen en maatschappe lijk werker Piet Damen, die al zes keer een speel-praatgroep voor kinderen van gescheiden en bijna gescheiden ouders hebben georganiseerd in het gebouw van het Fiom aan de Langegracht. Het Fiom (een bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap) is destijds met de cursussen begon nen, omdat mensen in toene mende mate aanklopten met vra gen en problemen die te maken hadden met een echtscheiding. Aan de ene kant vroegen ge scheiden ouders om hulp voor zichzelf en hun kinderen. Aan de andere kant vroegen onderwij zers om voorlichting. "De onderwijzer kreeg in de klas te maken met een groeiend aantal kinderen van gescheiden ouders. Dat leverde soms proble men of vragen op. De leerkracht haji zelf geen tijd om hierop in te gaan of vond het praten over een echtscheiding te moeilijk. Zij vroegen ons om hulp en zo be gonnen wij in 1982 met het geven van cursussen op scholen". Maar de voorlichting was voor kinderen die problemen hadden met een scheiding toch te be knopt. Daarom besloot het Fiom in samenwerking met de Riagg speciale bijeenkomsten te orga- De groepsgesprekken staan niet uitsluitend open voor kinde ren die als gevolg van de echt scheiding van hun ouders enigs zins in de war zijn geraakt. De bijeenkomsten dienen vooral ter voorkoming van moeilijkheden. Dit kan met name opgaan voor kinderen die op school of thuis niet over de scheiding willen pra ten en die niet laten merken wat er in hen omgaat. Tijdens de groepsbijeenkomst komen er meestal toch dingen los. Spelen derwijs wordt er veel over de scheiding gepraat. Huiskamer Alle bijeenkomsten worden gehouden in 'een soort huiska mer' in het Fiom-gebouw. In de ruimte is een zithoek ingericht, waar de kinderen elke keer aan het begin even samenkomen en wat drinken. Na een praatje over de vorige keer gaan de kinderen aan het werk. Een gesprek over de scheiding staat namelijk niet op zichzelf, maar het volgt altijd op een spelactiviteit. Niet alleen tekenen valt daaronder. Maar ook de opvoering van een rollen spel of gezamenlijk kijken naar een videofilm. In grote lijnen vernemen de kinderen in een voorgesprek wat ze van de groep als zodanig kun nen verwachten. Dan krijgen ze te horen dat hun gesprekspart ners eveneens kinderen van ge scheiden ouders zijn, dat er bij herhaling wordt gesproken over alles wat met echtscheiding sa menhangt. "De eerste samen komst heeft altijd iets span nends". zegt Ravensbergen. Heel onverwacht is er toch weer een kans(je) dat er geen 48 kruis raketten in Woensdrecht komen. De Russische partijleider Gor- batsjov deed zaterdag een be langrijke concessie en daarmee lijkt hij de totaal vastgelopen wa penbesprekingen nieuw leven te hebben ingeblazen. Zijn voorstel om de kruisraketten en Pers- hing-2 raketten van de NAVO, en de SS-20, SS-22 en SS-23 raket ten van het Warschau-pact 'weg te onderhandelen' lijkt een goe de kans te maken. De hele ontwapeningskwestie is de afgelopen jaren steeds vas ter komen te zitten op de Ameri kaanse Star-Warsplannen (SDI). De Verenigde Staten willen met behulp van de nieuwste techno logie een 'ruimteschild' maken dat Amerika onbereikbaar maakt voor de Russische atoom wapens. De Russen zijn daar erg bang voor, omdat de Amerika nen dan de Sowjet-Unie kunnen bestoken zonder dat de Russen wat terug kunnen doen. De hele strategie van 'wederzijdse af schrikking' is er juist op geba seerd dat de beide grootmachten elkaar kunnen vernietigen en el kaar daarom niet (kunnen) aan vallen: dat zou gelijk staan aan zelfmoord. De Amerikaanse president Reagan heeft zich helemaal vast gebeten in SDI, ook al zeggen veel deskundigen dat Star Wars altijd wel een luchtkasteel zal blijven. Hij weigert pertinent over Star Wars te praten. De Rus sen daarentegen willen niet pra ten over ontwapening, zolang ze niet kunnen praten over de Ame rikaanse plannen. Want, zo rede neren die, het heeft geen enkele zin om over ontwapening te pra ten als je zo'n ingrijpend plan als SDI daarbij niet mag betrekken. Bovendien kunnen de Russen een eigen versie van SDI, als te genwicht voor de Amerikaanse, met geen mogelijkheid betalen. We willen alleen akkoorden sluiten over wapenkwesties (zo als bijvoorbeeld die van de kruis raketten en de SS-20) als we.ook een regeling over SDI kunnen bereiken, stelden de Russen. Het topgesprek in Reykjavik tussen Reagan en Gorbatsjov liep daar om op niets uit. Een half jaar na Reykjavik is Gorbatsjov op dat standpunt te ruggekomen. Hij wil nu wel pra ten over de kruisrakettenkwestie zonder dat er tegelijkertijd over de ruimtewapens moet worden gepraat. In het Westen klinkt nu overal optimisme door. Dat is niet zo vreemd, want in de afge lopen jaren zijn er tal van ont- werpjes gemaakt voor een ak koord over de nieuwe kernwa pens in Europa. De onderteke ning stuitte alleen steeds op de koppeling met Star Wars. Nu dat obstakel uit de weg is geruimd, is er een reële kans op een akkoord over de middellange-afstandswa- pens. En daarmee wordt de kans groter dat Nederland de kruisra ketten uiteindelijk toch niet hoeft te plaatsen. Aan de wapenonderhandelaars in Genève de komende tijd de taak om die verwachtingen waar t£ maken. Want, zoals een Ameri kaanse topfunctionairs zei, 'werkelijke vooruitgang berei ken we niet via verklaringen in de pers, maar door serieus onder handelen aan de onderhande lingstafel'. SJAAK SMAKMAN AMSTERDAM - Wie mooi wil zijn moet pijn lijden. En die stel ling gaat letterlijk op voor dege ne die op een lichaamsdeel een tatoeage wenst te laten aanbren gen. Met een klein trillend naald je worden een heleboel gaatjes in de huid geprikt. Tegelijkertijd wordt de inkt ingebracht voor de huidversiering. Gelegenheid om zo'n tatoeage te laten maken was er de laatste dagen volop. In Paradiso werd de tweede 'Amsterdam Interna tional Tattoo Convention' gehou den. Tientallen 'tattoo-artiesten' (in de moderne spelling wordt 'tattoo ook wel als t.2 aangeduid) uit verschillende landen toonden daar op 2 en 3 maart hun kun sten. Nog altijd zijn het in meerder heid mannen die ervoor voelen een van de lichaamsdelen in aan raking te laten komen met de naald. Doodskoppen, adelaars, slangen en afbeeldingen van vrouwen zijn het meest in trek als 'versieringen'. De figuren voor vrouwen zijn ook vrij tradi tioneel zoals roosjes en hartjes. Het laten maken van een ta toeage verschilt, nogal in prijs. De oplossing van de Krantlees kwis van vorige week, georga niseerd door de Kits redactie in samenwerking met de Stichting Krant in de Klas luidde: 'adver tentie'. Na loting werd Bert Griek- spoor uit Noordwijkerhout als winnaar aangewezen. Hij ont vangt binnenkort een platen- bon. Een naam kun je krijgen voor 15 gulden, een grote tatoeage kost al gauw 300 gulden. Het maakt voor de prijs ook uit waar de ta toeage moet komen. De arm is het goedkoopst, borst, benen en billen het duurst omdat het huid zich moeilijker spant. Voorts be staat er een prijsverschil tussen zwart/wit en gekleurde tatoea ges. Het tatoeëren is vrij simpel. Er wordt wel gesproken van 'tatoea ge-artiesten', maar het is de ge woonte dat de liefhebber van te voren een keus maakt uit afbeel dingen in een boek. Een eigen ontwerp kan ook worden ge bruikt, maar het maken van zo'n tatoeage kost meer tijd en geld. Nadat de keus is gemaakt wordt de huid die getatoeëerd moet worden met een mesje gescho ren en schoongemaakt. De ge wenste afbeelding wordt met soort plakplaatje op de huid af gebeeld. En die tekening wordt dan overgetrokken met de ta- toeëernaald. Als het werk klaar is wordt er een grote hoeveelheid vaseline over de aangetaste huis gesmeerd. De wond wordt ver volgens met papier afgedekt. Daarna moet er altijd worden af gewacht of de tatoeage ook mooi blijft en of de bewerkte huidplek niet gaat ontsteken. Tijdens de 'tattoo-convention' in Paradiso werd in tientallen stands druk getatoeëerd, een an der belangrijk onderdeel was het kijken naar 'tattoos'. Vele 'vol- getatoeëerde' conventie-bezoe kers konden het niet laten al ruim voor de mister en miss-tat- too verkiezing hun kleren uit te trekken en hun lichaam aan ie dereen te showen/ Een rug met daarop de afbeelding van Elvis Presley trok veel belangstelling en werd volop gefotografeerd. De bezitters van de tatoeages ge noten zichtbaar van alle aan dacht. Piet Damen en Janny Ravensbergen bekijken materiaal dat ze tijdens de bijeenkomsten kunnen aanbieden. (foto j. Holvast) Eén van de deelnemers toont zijn van top tot teen versierde lichaam. Nob eteis k siapen na ...mr ftet gdiooImdencek en Verder G&l niet-1fan plan ötie fookuS- af/cs wel i/fllantè no6 OD k stantj*r! 7^v (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13