Nieuwste spiegelreflex: nog meer elektronica Industrie wil af s van export afval Bewegingsmelder schakelt lamp in 'Akkoord kan zuivel weer gezond maken' 'Reagan misleidde zijn volk' ELEKTRONICA- DONDERDAG 5 MAART 1987 Andriessen (EG) optimistisch Werkgevers praten met Nijpels IJZELSCHADE DRAMATISCH DEN HAAG (ANP) - De industrie is geenzins gebaat bij de uitvoer van onverwerkbare afvalstoffen naar omringende landen. Integendeel, vanwege de hoge kosten en de grote onzekerheid omtrent de plaatsen waar men het afval even tueel kwijt kan, willen de bedrijven zo snel mogelijk af van de export van hun afvalprodukten. Maar dan moet er wel een behoorlijke bewaarplaats in Nederland komen. Dat zegt het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW). Binnenkort zullen de werkgevers gaan praten met minister Nijpels (milieu) over het probleem dat nu al vele jaren speelt en waarvoor de overheid nog steeds geen oplos sing heeft gevonden. Al in de tijd dat mevrouw I. Vor- rink als minister verantwoordelijk was voor het milieubeleid hadden de werkgevers een plan op tafel ge legd voor de opvang van niet ver werkbaar afval, dat ook niet te ver branden is en daarom ergens opge slagen moet worden. Ook haar op volgers, de heren Ginjaar en Win- semius, zijn er niet in geslaagd een oplossing te bieden. Het grote probleem is dat. provin ciale en lokale autoriteiten blijven dwarsliggen als ergens een plaats wordt aangewezen waar de pro- bleemstoffen zouden kunnen wor den opgeslagen. Bovendien vinden ondernemers bij elke provincie of gemeente waar zij aankloppen met hun reststoffen een dichte deur. Voormalig minister^ Winsemius Werkgevers: geen centrale afspraken DEN HAAG (ANP) - De werkge- versorganisaties voelen niets voor centrale afspraken over loonmati ging in ruil voor lastenverlichting. Lagere belastingen en premies voor bedrijven en burgers zijn een uitstekend middel om de loonkos ten te matigen, maar niet gekop peld aan centrale afspraken tussen kabinet, werkgevers en werkne mers over de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. Dat schrijft de Raad van de Cen trale Ondernemingsorganisaties (RCO), het samenwerkingsver band van de werkgevers in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. Volgende week debatteert de Kamer over het financieel- en sociaal-economisch beleid. De werkgevers waarschuwen de Kamerleden voor de opstuwende werking op de totale loonkosten, die volgens hen van oentrale af spraken uitgaat. noemde dit het NIMBY-syndroom, een ziekte met als kenmerken: „het probleem is groot, moet worden opgelost, maar gaat u alstublieft mijn deur voorbij". NIMBY is een afkorting van de Engelse uitdruk king Not In My Back Yard, in het Nederlands „niet in mijn achter tuin". Het NCW is het volledig met Nij pels eens dat het een weinig ele gante oplossing is het betrokken afval in het buitenland te storten, maar zolang de industrie het niet in Nederland kwijt kan, staan de be drijven volgens de werkgeversor ganisatie met de rug tegen de Het door de bewindsman aange kondigde internationale overleg over dit probleem, gesprekken met provincies, de invoering van een informatiesysteem voor grensover schrijdende afvaltransporten en een gedragscode voor de vervoer ders van afval mogen dan aardige, maar overigens vrij bureaucrati sche initiatieven zijn, ze brengen het probleem niet tot een oplos sing, zegt het NCW. „We hebben een stortplaats in Nederland nodig en dan is het probleem van de ex port van onverwerkbare afvalstof fen vanzelf opgelost", aldus een woordvoerder. Hij denkt onder meer aan de Maasvlakte of aan zoutkoepels, die daarvoor geschikt gemaakt kunnen worden. Onlangs kondigde minister Nij pels aan een halt te willen toeroe pen aan de uitvoer van afval naar België. Nadat Vlaanderen enkele jaren geleden de invoer van afval in dat gewest verbood, nam Wallo nië de positie van externe stort plaats voor Nederlands afval over. Ofschoon ook hier het storten van afval uit het buitenland sinds 1983 is verboden, biedt het gebied de mogelijkheid van een ontheffing. Daar wordt thans op grote schaal gebruik van gemaakt. Inmiddels wordt ongeveer een miljoen ton afval per jaar vanuit Nederland in Wallonië gestort. Het gaat om afval van verwerkers van autowrakken, straalgrit, slakken en vliegas, verontreinigde grond en chemisch afval. -V v K ,y "K. - Elk jaar opnieuw proberen de grootste en meest bekende fo tocamera-merken elkaar te overtroeven wat betreft inven tiviteit. Dit jaar is Canon ken nelijk vastbesloten om de meest geavanceerde, meest slimme camera op zijn naam te brengen. De camera waarmee men dat probeert, krijgt de titel EOS mee. Dat is de naam van de Griekse Godin van de dage raad. Het is een jubileum-pro- duktie: 50 jaar geleden begon Canon met het maken van fo totoestellen. Het gaat zoals altijd om de meest veelzijdige camera in het 35 mm- bereik, een een-ogige spiegelre flex-camera. Deze camera wordt door fotografen (speciaal persfoto- Verlichting die automatisch inge schakeld wordt als er binnen een bepaald bereik beweging wordt ge constateerd is op zich niet zo'n ver bazingwekkend nieuwtje meer. Op het gebied van zogeheten 'passief infrarood melding' komen er ech ter meer en meer handzame en be taalbare produkten die voor parti culiere toepassingen haalbaar zijn. Het systeem heeft diverse voor delen. Er zit in de eerste plaats een veiligheidsaspect aan; als iemand grafen) over de hele wereld ge bruikt. Ook de betere amateurfoto graaf koopt zo'n toestel, als hij meer wil dan alleen kiekjes maken. De eenogige-kleinbeeld reflex heeft een paar voordelen die geen enkele andere camera heeft. Door de zoeker zie je precies wat je foto grafeert, ook als er verschillende lenzen worden gebruikt. Je kunt er veel en snel mee fotograferen (36 foto's) en hij is relatief licht en goedkoop. De laatste jaren is door de gewel dige inspanning, vooral van de Ja panse camera-industrie, die de we reldmarkt beheerst, de prijs/pres- tatie-verhouding nog verbeterd. Om beurten hebben de grote mer ken zoals Pentax, Olympus, Nikon en Minolta de fakkel van de voor uitgang gedragen, meestal aan het met duistere bedoelingen in de nacht je huis nadert en er flitst in eens een buitenlamp aan (inge schakeld door de elektronische passief-infrarood bewegingsmel der) dan neemt de mogelijke in sluiper liever ijlings de benen. Het tegenovergestelde gaat ook op: een late bezoeker wil nog even aanwip pen en ziet nog voor hij/zij aanbelt de portieklamp aanflitsen. Een vriendelijk en praktisch gebaar. Een variant op dit systeem is een bewegingsmelder voor binnens huis, in te bouwen in de doos van de normale schakelaar(s). Om schuur, garage, kelder enz. tijdens duisternis de lichtschakelaar te zoeken. Het licht gaat vanzelf aan. Zoiets kan ook voor kamer- of slaapkamerverlichting, met de mo biele uitvoering van het systeem. Wand- of hanglampen gaan auto matisch aan als er iemand in de buurt komt en schakelen zichzelf weer uit als de 'gedetecteerde' zone verlaten wordt. Dit veelzijdige sys teem wordt onder de naam Argus sinds kort in Nederland in de han del gebracht door Carl J. Berling, Amsterdam, tel. 020-151736. DRENTE - Veel bomen in Drente, zoals hier langs de weg tussen Hoo- geveen en Westerbork, hebben dramatisch geleden onder de ijzel vorming van de laatste dagen. Vooral berken zijn hun toppen en veel takken kwijtgeraakt. Deskun digen maken zich grote zorgen over de overlevingskansen van de door de ijzel getroffen bomen en bossen. S.P. Visser van Staatsbos beheer Drenthe is bang dat weg kwijnende bomen straks een idea le broedplaats worden voor bastke- vers, zoals de dennenscheerder en de letterzetter. Deze kevers kun nen een vreselijke ravage aanrich ten aan dennen en sparren. Als er inderdaad een keverplaag komt, zullen de gevolgen nog ernstiger zijn dan die van de ijzel. „Dan komt er pas een echte ramp", zegt Visser. Ir. J. J. Westra, docent bosteelt aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen, houdt ernstig reke ning met de mogelijkheid dat tallo ze jonge bomen die door het ge wicht van het ijs met hun kruin de grond raken, straks niet meer om hoog komen. Als de vrees van Vis ser en Westra werkelijkheid wordt, is de financiële schade nauwelijks te becijferen, er nog van afgezien dat het landschap voor vele jaren zal zijn aangetast. „Ons grootste vraagteken op dit moment is: wat gaat er gebeuren met de jonge beplanting? Alles wat lager is dan zes meter ligt zo onge veer plat. Pas na de vorst zal de echte ijsschade te schatten zijn", aldus Visser. eind van het jaar beloond met de toekenning van de titel 'Camera van het jaar'. De beurt is nu weer aan Canon, die voor zijn EOS 600-serie nog meer elektronica te hulp riep dan andere merken voordien. Men claimt daarmee weer een aantal doorbraken te hebben bereikt. Ze ker wat betreft de totaal afwijken de lenzen is dat het geval. Terwijl de sluiter (tenminste in de 620-ca- mera) en microprocessor weer vele malen sneller zijn geworden. De trend van de laatste jaren zet men daarmee voort. Namelijk om de ge bruiker met een zo'n ingewikkelde camera, als een spiegelreflex ei genlijk is, heel makkelijk te laten fotograferen. Automatisch Met de EOS-cameras gaat eigen lijk alles automatisch, inclusief het scherpstellen. Het enige wat men moet doen is de camera op het on derwerp richten. De camera stelt zelf scherp en regelt de belichting. Zonodig maakt hij drie opnamen achtereen per seconde, totdat de fotograaf de ontspanknop loslaat. Daarbij gaat de instelling van alle functies van de camera, dank zij vier verschillende microprocesso ren, acht maal zo snel als bijvoor beeld bij de Canon T90. Het meest opvallende daarbij is de wijze waarop de scherpstelling (het meest tijdverslindende deel van het proces) is opgelost. Welis- WASHINGTON (GPD) - De vroe gere woordvoerder van president Reagan, Larry Speakes, heeft gis teren gezegd dat Reagan vorig jaar november het volk verkeerd heeft voorgelicht over de wapenverko pen aan Iran. De schuld voor deze misleiding, aldus Speakes gisteren in een tv-programma, ligt bij de twee gewezen nationale veilig heidsadviseurs Poindexter en McFarlane, en bij Oh ver North, medewerker van de nationale vei ligheidsraad. Deze drie Witte-Huismedewer- kers, zo zei Speakes, stelden een WHO verwerpt aids-controle van reizigers GENÈVE (UPI/DPA) - Contro le op aidsbesmetting in het in ternationale reizigersverkeer zet weinig zoden aan de dijk. Dit is de mening van deskundi gen uit twaalf landen die onder auspiciën van de Wereldge zondheidsorganisatie, WHO, deze week in Genève van ge dachten hebben gewisseld Twee nieuwe camera's van he waar wordt daarbij uitgegaan van een principe dat de andere fabri kanten ook benutten maar de toe gepaste sensor-chip is opnieuw ontworpen en aanzienlijk lichtge voeliger. 'Ringmotor Vervolgens past de fabriek nieuw ontworpen 'ringmotoren' toe om scherp te stellen. Andere fa brikanten brengen de scherpstel- motor onder in het camerahuis, met als voordeel dat de lens lichter kan zijn en minder bewegende de len telt. Canon claimt echter met de in de lens ingebouwde motor een aanzienlijk sneller 'autofocus'- systeem te hebben bereikt. onjuiste volgorde van de gebeurte nissen rond de Iran-affaire op. "Daarom hebben de president en ik het volk in die periode tot op ze ker hoogte vals voorgelicht", aldus Speakes, die vorige maand als woordvoerder van Reagan opstap te. Allerlei uitspraken van Reagan, tijdens een persconferentie en in een tv-rede in november, over de wapenverkopen zijn sindsdien om- vergekegeld, vooral door het vori ge week gepresenteerde rapport van de Tower-commissie. Reagan heeft gisteren ook een poging gedaan om verhalen, als zou zijn vrouw Nancy het voor het zeggen hebben in het Witte Huis, als 'verachtelijke verzinsels' van de hand gewezen. Dat heeft vooral te maken met het aftreden van de chef staf van het Witte Huis, Do nald Regan, iets waarin de First Lady een hoofdrol zou hebben ge speeld. De gezaghebbende New York Ti mes wijdde nog gisteren een hoofdartikel aan de invloed -van Nancy Reagan. In het artikel werd met name zorg uitgesproken over geruchten dat Nancy er bij haar man op zou aandringen, snel een ontwapeningsakkoord met de Sov jet-Unie te tekenen. Nancy, aldus deze verhalen, zou dat niet alleen type EOS.nog meer elektronica. De ingebouwde motor moet makkelijk in de lens passen. Van daar dat men een 'ringmotor' toe past, een mini-elektromotor die een tandwiel aandrijft. Er is ook nog een andere 'motor' uitgevon den om scherp te stellen. Dat is de piezo-elektrische ringmotor. Deze wordt aangedreven door ultra-so nore trillingen, waardoor een golf beweging ontstaat. De energie die daarbij vrijkomt wordt ook benut voor scherpstellen. Dit principe wordt toegepast in de nieuwste, meest geavanceerde lenzen. Er zit nog een tweede motor in het elk objectief. Namelijk een stappenmotor, die het diafragma van de lens instelt, nauwkeurig tot op een eenachtste stop. Daarmee samenhangend heeft Canon voor de camera een ingewikkeld licht metingssysteem ontwikkeld. De meting geschiedt hoofdzakelijk in het midden van het beeld, omdat het onderwerp zich daar bevindt op het moment dat men scherp- stelt. Vervolgens meet het systeem de gordel rondom het midden en tenslotte het resterende deel. Het systeem meet de helderheid in al die delen en analyseert vervol gens de verschillende lichtniveaus. Door middel van een speciaal com puterprogramma weegt de camera daarna af of het een normale foto, een tegenlicht-opname of om een foto met een donkere achtergrond gaat. Afhankelijk van deze condi ties wordt de juist belichting vast gesteld. Een geslaagde en nieuwe toepas sing van de ingebouwde computer techniek is wat men noemt BRUSSEL (ANP) - De Europese zuivel kan nu weer gezond worden, meent de Europese landbouwcom missaris, Frans Andriessen, na de besluiten van de EG-ministers van landbouw van gisterochtend. Vol gens Andriessen, gistermiddag tij dens een persconferentie in Brus sel, kan de overproduktie nu werkelijk tot normale omvang worden terugggedrongen en kun nen overtollige boter en melkpoe der beter in de hand worden ge houden. Minder bevredigend vindt And riessen het dat uit het pakket van "socio-structurele" maatregelen de vut-regeling voor de Europese boe ren is weggevallen. De landbouw commissaris is van mening dat de EG-ministers te weinig ook heb ben voor de sociale gevolgen van de herziening van het EG-land- bouwbeleid. "De vut-regeling voor boeren is als de beste methode zien om de aandacht van de Iran-affaire af te leiden, maar bovendien als een weg om haar man aan een plaatsje in de 'Eregalerij der Grote Wereld leiders' te helpen. (foto GPD) 'scherptediepte voorkeuze'. Dat klinkt heel ingewikkeld en nor maal is het exact berekenen van de benodigde scherptediepte dat ook. Men heeft er allerhande tabellen voor nodig of nomogrammen, die op de lens staan getekend. Door de computer het rekenwerk te laten verrichten, is het bepalen van de scherptediepte een eenvoudige, praktische handeling geworden. Het gaat als volgt: men richt de ca- overigens niet voorgoed van tafel. Ik ben bezig om mijn oude voor stellen te heroverwegen", aldus Andriessen. Binnen enkele weken zal hij de ministers van landbouw een nieuw voorstel voorleggen, sa men met voorstellen voor directe inkomenssteun in de landbouw. Twee dagen en nachten in EG- verband onderhandelen hebben zoveel van de Nederlandse minis ter Braks gevergd dat deze ruim vierhonderd, deels zeer veront waardigde veehouders van ver schillend politiek pluimage, giste ren wachtten op zich heeft laten wachten tijdens een CDA-verkie- zingsavond in het Friese Irnsum. "Ik heb een nare mededeling voor u: minister Braks is na twee dagen continu onderhandelen fysiek vol ledig ingestort", hield voorzitter T. Bouwers van CDA-Friesland zijn morrende gehoor voor. "Wij zijn laaiend. Het CDA-Fries land neemt hier geen genoegen mee. Braks dient hier op zo kort mogelijke termijn te verschijnen om uitleg te geven en verantwoor ding af te leggen over het gevoerde en te voeren landbouwbeleid", al dus Bouwers. Het jongste EG-ak- koord trok opstandige Friese boe ren als een magneet naar Braks' spreekbeurt. De laatste afspraken zijn in landbouwprovincie Fries land bijzonder slecht gevallen. door Hugo v.d. Heen mera op voorwerp A dichtbij de ca mera. Daarna op voorwerp C, veel verder af. De camera kiest nu auto matisch het diafragma zodanig klein, dat A tot en met C allebei scherp zijn. Sluiter sneller De eerste EOS-camera, de 650 gaat met standaard-objectief 1300 gulden kosten. De 620-camera zal eind mei leverbaar zijn. Wat die zal kosten is nog niet bekend. Wel wat de 620 meer presteert. De camera heeft een nog sneller aflopende sluiter, die synchronisatie met de flitser tot en met 1/250 sec toelaat. De kortste sluitertijd is een 4000- ste seconde! Voorts zijn op dit type enige technische data-achterwan den en een aansluiting op een com puter mogelijk, voor speciale toe passingen. Beide camera's zijn uiteraard he lemaal handmatig in te stellen. Maar wie onbezorgd wil fotografe ren. zet het geheel op 'automa tisch'. Dan nog kan men alle func ties in een 'elektronisch venster' af lezen. Hoewel er door de scherp- stelsensor met verhoogde gevoe ligheid bij zeer slechte lichtom standigheden kan worden gefoto grafeerd, laat een van de twee bij behorende flitsers zelfs scherpstel len in het volledig donker toe. Daarbij gebruikt men infrarood- licht. Met een ingebouwde motor kan de flitser zich ook nog aanpas sen aan de soort lens, groothoek of tele die men toepast. Bij de EOS-camera hoort een supersnelle zelf-scherpstellende 300mm-lens met een ingebouwde motor voor scherpstelling. (foto GPD) 's Werelds meest lichtsterke lens voor de EOS-camera 1:1.0. (foto GPD) Grafische bedrijven: minder banen maar meer vakbeden DEN HAAG (ANP) - In de grafische sector verdwijnen tot 1991 ongeveer 1800 banen. De werkgelegenheid zal de komende tien jaar met eenderde afnemen. Het afnemen van de arbeidsplaatsen wordt echter zichtbaar ,door het natuurlijk verloop in de bedrijfstak: de komende jaren zijn ongeveer nieuwe 7500 mensen nodig. Bijscholing of omscholing is nood zakelijk voor 4000 tot 6000 werknemers. Het Grafisch Opleidingscentrum (GOC) heeft dit gisteren in Den Haag bekend gemaakt na een onderzoek over de beroepssamenstelling in de grafische industrie. Volgens het GOC wordt de sanering in de grafische sector veroorzaakt door de verdergaande technologische ontwikkelin gen, de overgang van ambachtelijk werken naar steeds meer procesmatig drukken. De komende vijf jaar zal de behoefte aan personeel door technologi sche ontwikkelingen en veranderingen op de markt afnemen met 5 pro cent. In alle fasen van het grafisch proces is minder personeel nodig behalve bij het drukken en de afwerking. Meest bedreigde groepen zijn die van de loodzetters, toetsenbordbewerkers, fotografen, monteurs, hoogdrukkers en hulpvakarbeiders. Het natuurlijk verloop is de komende vijf jaar echter, met een kwart, vele malen groter dan de daling van de behoefte aan personeel. Vooral technisch personeel is veel gevraagd. Bij onvoldoende opleiding ontstaan er kwaliteitsproblemen en jaarlijks moeten er zo'n 1600 technici bijko men. De onderzoekers noemen de kans echter reëel dat op den duur onvoldoende personeel voorhanden is, onder meer door het dalend ge boortecijfer.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11