Succes lacht Liiidehoeve weer toe Voorschoten moet half miljoen bezuinigen, of wordt het iets minder? ACHTERGROND WD'er blijft pleiten voor vis in singel Zoeterwoude Organiserenplannen en uitvoeren nu de sleutelwoorden in Voorschotens jongerencentrum Leiderdorps 'Tamarco' in Duitsland Inbraak in Oegstgeest Vechtpartij loopt uit de hand Voorschotenaar (58) gewond Vandalisme Carnaval barst weer los VOORSCHOTEN Het gaat goed met het Voorschotense jongerencentrum De Lindehoeve. De sfeer is niet meer zo gespannen en het aantal bezoekers stijgt gestaag, waar door het centrum wekelijks honderden guldens opzij kan leggen. De stafkracht Harrij Zweekhorst verwacht zelfs dat de wekelijkse nettowinst naar 1500 gulden stijgt. dagavond trekken 150 tot 200 men- sen en de zondagmiddagdisco met commerciële disco's is goed voor 100 bezoekers. Ook de muziekthe- ma-avond op vrijdag loopt goed, terwijl de donderdagavond met op tredens van Voorschotense en half regionale bands nog wat moet groeien. Het jongerencafé op don derdag is eveneens een stuk voller geworden. Er zijn verschillende verklarin gen voor dit succes, dat volgens be trokkenen nog zal uitdijen: "Rond de zomer zitten we weer aan de 1000 bezoekers per week, net als aan het begin van de jaren '80 en vijf keer zoveel als vorig jaar", zegt medewerker Mart Rietbroek zelf verzekerd. Grote klapper is de ver beterde publiciteit. Er komen meer advertenties, waarin de naam De Lindehoeve vervangen is door Dis co '87. En radio-piraten als Freewa- ve en Vlietstad melden het via de ether wanneer zij in deze disco pla ten draaien. Daarnaast is ook binnen het cen trum het nodige veranderd. Door een flinke opknapbeurt zien toilet ten en andere vertrekken er weer wat appetijtelijker uit en de grote zaal is door het plaatsen van schot ten en het ophangen van posters en slingers niet zo kaal meer. Volgens betrokkenen is die aankleding een schot in de roos: de jeugd van te genwoordig wil een beetje dansen én een beetje zitten. In een besloten vergadering heb ben de raadsleden al kennisgeno men van deze heuglijke gegevens. Tijdens een interview doet Zweek horst, samen met wat medewer kers, de achtergronden van het succes uit de doeken. Belangrijk woord hierbij is grootschaligheid. Door de financiële problemen en de tijdelijke sluiting kon men niet meer heen om grote, op de massa gerichte activiteiten. Toen daartoe werd besloten vóór het opstarten in januari, haakten enige 'kleinschalige' medewerkers af. Anderen zetten enthousiast de schouders onder 'de uitdaging'. Zolang de geboden attracties goed koop blijven (aan grote en middel grote sterren waagt men zich niet) en bezoekers veel drinken, ver dient het centrum lekker veel geld. Daardoor groeit de kans dat raadsleden het centrum na 1 sep tember open laten en kunnen dan de kleinschalige activiteiten - zoals eethuis, donkere kamer, eethuisje, moestuin - weer worden opgestart. Ook kunnen de jongeren hun in ventaris op peil brengen. Ze heb ben nu al een typemachine nodig en een nieuwe video voor het vi deocafé van zondagavond. Verklaringen Op sombere momenten zeggen de overgebleven medewerkers dat ze "niet anders kunnen", in zonni ge uurtjes zijn ze veel te blij dat er weer publiek is. De talentenjach ten annex disco-nachten op zater- De enige stafkracht van de LindehoeveHarrij Zweekhorst. beter het gaat. hoe moeilijker het wordt'. Spannend "De Lindehoeve is weer span nend, veilig en gezellig", aldus Harrij, die dat lijnrecht tegenover het verleden zet: "Toen was het sleur en men voelde zich niet vei lig". Dat zijn woorden over veilig heid grond hebben blijkt uit het simpele feit dat er weer meisjes in De Lindehoeve durven te komen: "Ze zien de man bij de deur en we ten dat wanneer iemand staat te kloten, hij er meteen uitgaat". Daarvoor is het niet eens nodig dat er ook mensen geschorst wor den, de uitdijende ploeg medewer kers hoeft alleen maar "die sfeer uit te stralen". Er is niet alleen een nieuwe zakelijkheid, maar ook een nieuwe betrokkenheid. Iedereen staat open voor suggesties, wil en thousiast aan de slag. Organiseren, plannen en uitvoeren: het zijn sleu telwoorden geworden. Dat is, geeft Harrij toe, een nieuw geluid. "We kregen steeds meer zo'n soft imago. Alles kon en mocht en moest maar hier. Het werd ook benadrukt door de accommodatie. Disco-jongeren konden hier niet eens komen, want die moesten steeds in de dames-wc's hun haren kammen". De nieuwe toiletten mogen dan niet zo mondain zijn als in een dis co, de toiletgangers hoeven niet bang meer te zijn voor een plens water in hun nek en kunnen de deur gewoon op slot doen. De uit spraak van het D66-raadslid J. Ai- kens, dat hij in de Lindehoeve-wc's heeft leren zwemmen, is dus nu achterhaald. En de vrees voor wc- rollen-gevechten in een kaal ge bouw nam snel af. Het nieuwe, bre de publiek zou daar niet eens over denken. Problemen Natuurlijk zijn er ook wat pro blemen. De lap grond rond het cen trum "blijft een donker gat, een te ringzooi", aldus Harrij. "Mensen storten er zelfs hun vuil". Ook is het niet altijd handig dat de jonge ren de wat grotere ruimtes steeds weer moeten huren. Het ophalen van sleutels wordt een ritueel en het plaatsen en weghalen van ap paratuur gebeurt met haastige spoed. Tijd kost namelijk geld. Onduidelijk is ondertussen wat er nu moet gebeuren zodra er een lamp springt of de rollenbak en de wc geen rollen meer ophoest. Het koffiezetapparaat is inmiddels ach ter gesloten deuren verdwenen en de installatie van de Lindehoeve lijkt vogelvrij verklaard: in princi pe kunnen andere huurders daar ook bij, stellen de medewerkers met spijt. En voor dit alles en nog veel meer, is sinds 1 januari maar één stafkracht, Harrij. Hij wil zichzelf "zoveel mogelijk overbodig ma ken. Maar in feite kan dat natuur lijk niet", zegt hij. "Een gemiddeld medewerker kan niet alles behap pen. Hij blijft gemiddeld ook maar anderhalfjaar en je moet hem dus steeds inwerken". De hulpverle ning aan de bezoekers en mede werkers dreigt hierdoor een beetje onder te sneeuwen, zeker op dagen dat Harrij niet aanwezig is. En die tijden komen. "Ik kan hier niet vier weekeinden per maand rondhuppelen", meldt hij realistisch. "En je kunt dus eigen lijk wel stellen dat, hoe beter het gaat en hoe vaker we de deuren open zetten, hoe moeilijker het wordt". LEIDERDORP - De Leiderdorpse Drum-, Fanfare- en Majorettenver eniging Tamarco keerde gister avond moe maar voldaan terug van een dagje Oberhausen, West-Duits- land. Met meer dan 70 leden en 40 begeleiders en supporters was de vereniging over de grens getrok ken, op uitnodiging van de Carna valsvereniging 'Zum blauen Bock', waar deze dagen de stad wordt ge regeerd door Prinz Jodokus III. De vererende invitatie gold het meelo pen en meespelen in de bekende VOORSCHOTEN - Dit voorjaar Carnavalsoptocht, beslist één de hoogtepunten in het rijk-gevul de programma. Om 7 uur in de morgen vertrok de karavaan in drie bussen. In komen burgemeester en wethou ders van Voorschoten met een be zuinigingsnota voor de jaren 1988- kritiek in 1985. 1990. Als we af mogen gaan op op merkingen van collegepartijen, panklare voorstellen naar voren, die in no time behandeld moeten worden, was de breed gesteunde schaaf-methode in de kast. Met a dere woorden: de gemeente haalt uitstekend vanaf gebracht. 'Het niet langer overal een paar procen- was grandioos', zo klonk het als uit tjes af, maar gaat gericht snoeien, één mond. Tientallen groepen lie- Dat kan pijn kosten. Volgens WD- pen mee, prachtig uitgevoerde wa- wethouder J.D. van Dalen (finan- gens en korpsen uit diverse lan- ciën) zit de gemeente namelijk "al den. 'Strooi-vrouwtjes' gooiden gul op de korst". l. leilcrlin i met snoepgoed en deelden stickers uit. Na de 2Vz uur durende tocht door Oberhausen kreeg Tamarco nu al de uitnodiging om volgend jaar te rug te komen. In het pittoreske Babberich werd deze internationale ééndaag- se met een diner afgesloten. OEGSTGEEST - Bij een inbraak in een woning aan de Terweeweg in Oegstgeest zijn afgelopen zater dag een nog onbekend aantal che ques en een flinke hoeveelheid geld gestolen. Volgens de politie is de dader via de achterkant van het huis in de tuin gekomen. Door de tuindeur te forceren kon de inbreker het huis betreden en ongestoord zijn slag slaan. De bewoners waren vanaf vier uur 's middags weg en be merkten de schade toen zij om twaalf 's nachts thuis kwamen. Tijdens de laatste raadsvergade ring kwam het CDA met een oplos sing. De gemeente moet niet langer jaarlijks 100.000 gulden opzij leg gen voor nieuw beleid. Ze hoeft dan geen vijf, maar twee ton te be zuinigen, rekende raadslid F. ten Have voor. Echt veel zou de ge meente daar niet van merken om dat de ruimte in het verleden vaak niet werd gebruikt. Een andere keer bleef het geld lang staan en haalden B en W in een laat stadium snel wat plannen uit de kast. Het is het bekende liedje. Steeds wanneer het over begroten gaat, klagen de politieke partijen dat de bevolking jaar na jaar te horen krijgt dat er bezuinigd moet Er is echter ook een groot ver schil tussen toen en nu. Terwijl toen de nadruk werd gelegd op meer structurele ruimte, gaat het nu om minder structurele ruimte. De PvdA/PPR fractie wenste i den, terwijl later blijkt dat er forse tijd drie ton per jaar structureel en overschotten zijn. "Je krijgt het de WD wilde bekijken of daar Brief aan provincie Wassenaar teleurgesteld over aantal te bouwen huizen WASSENAAR - In een brief aan Gedeputeerde Staten spreken burgemeester en wet houders van Wassenaar hun "ernstige teleurstelling uit" over het aantal woningwetwo ningen dat de gemeente in 1987 mag bouwen. Wassenaar vroeg om 120 woningwetwo ningen, maar kreeg toestem ming voor de bouw van 40 van die woningen. Het aantal pre miekoop A-woningen was wel op peil met 16 exemplaren. De gemeente kan daardoor veel minder bouwen in de ge subsidieerde sector dan ge pland. Snipperlokaties in de bebouwde kom (Molenweg en Hyacinthstraat) worden voor lopig niet gerealiseerd en de nieuwbouwwijk Wetering- park komt in een trager tempo gereed dan was aangenomen. "Er is bij de toewijzing on voldoende rekening gehouden met de woningbehoefte in de ze gemeente, waarvan de aard en omvang in een onderzoeks rapport is aangetoond", aldus de brief aan de Gedeputeerde Staten. B en W doen dan ook "een dringend beroep" op de provincie om Wassenaar dit najaar, bij de herverdeling van woningbouwsubsidies minstens 32 woningwetwonin gen en 13 premiekoop A-wo ningen extra toe te wijzen. "Als dit verzoek wordt geho noreerd, zou er niet geknipt hoeven te worden in het dit jaar van start gaande project Weteringpark. Het eerste deel van dit project -175 woningen aan de westkant van de Zijl- wetering - kan dan toch in één bouwstroom binnen twee jaar worden afgerond", zo beslui ten de bestuurders hun boze brief. idee dat die overschotten stuctu- reel zijn", aldus de WD bij de be grotingsbehandeling in 1985. Ook het snel naar voren schui ven van belangrijke posten, was de partijen toen al een doom in het oog. Tijdenlang praten politici over een beleidsarm stuk, waar bepaal de prioriteiten niet instaan. Op een gegeven moment schuiven B en W NOORD WIJK - De politie van Noord wijk heeft in de afgelopen nacht om twee uur drie mannen aangehouden die betrokken waren bij een massale vechtpartij op de Grent in de badplaats. De oorzaak van de kloppartij was volgens de politie een opmerking die door een feestganger werd gemaakt bij het uitgaan van een café. De daarop volgende vechtpartij liep daarna volgens de politie volko men uit de hand, zodat om assistentie werd verzocht bij de politiecorpsen in Katwijk en bij de marechaussee op het marine vliegkamp in Valken burg. Ook agenten van de Leidse politie kwamen op eigen initiatief de Noordwijkse collega's te hulp Nadat de vechtenden waren gescheiden nam de politie twee 21-jarige Noordwijkers en een 26-jarige Oegstgeestenaar mee naar het bureau, om dat zij volgens getuigenverklaringen tot de aanstichters van de vechtpar tij zouden behoren. Er vielen volgens de politie geen gewonden. VOORSCHOTEN - Bij een botsing op de Leidseweg in Voorschoten, ter hoogte van de Badhuisstraat, is een 58-jarige Voorschotenaar vanmorgen lichtgewond geraakt. De man uit Voorschoten fietste rond half acht op de Leidseweg richting Leiden, toen hij door een linksafslaande automobilist die uit de tegenge stelde richting kwam, werd geschept. De fietser is met lichte verwondin gen, waaronder een ontwrichte elleboog overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. De 28-jarige automobilist uit Leiden kwam met de schrik vrij. ruimte voor is. Nu is het parool dus: terug naar de structurele nul lijn. En als er echt geld nodig is voor nieuw beleid, dan moet de ge meente goed aangeven waar ze de dekking vandaan haalt. Burgers en politici weten dan tenminste waar om er bezuinigd wordt. D66 had het tijdens de raadsver gadering over "behartigenswaardi ge woorden", maar de PvdA/PPR maakte zich hard voor structurele ruimte. En de WD voerde aan dat wanneer het CDA zijn zin krijgt, de prioriteitenlijst zijn waarde ver liest. De projecten die daarop staan, kan de gemeente niet meer realiseren. Het viel niet te ontken nen. Vraag is alleen: geeft dat? D66 heeft altijd al gevonden datje "via dit soort lijstjes, waar zo'n beetje alles op staat, geen beleid kunt ma ken". De PvdA/PPR stemde even eens tegen de lijst toen bleek dat de raad de prioriteiten niet stuk voor stuk kon behandelen, maar B en W vaagjes de interesses peilden. WD en CDA, die in het verleden eveneens bezwaar hadden tegen een vage vorm van begroten, stem den voor. B en W weten dus nu een beetje waar ze aan toe zijn en de raad wacht op hun voorstellen. Volgens wethouder Van Dalen is in de nabije toekomst voorzichtig heid troef. Zijn college gaat eerst kijken hoezeer de bezuinigingen (in het bot) snijden. Wanneer de prijs te hoog is, kan de 100.000 om laag. Dat is in het verleden ook ge beurd, toen het niet langer moge lijk bleek om jaarlijks 200.000 gul den opzij te leggen. PAUL VAN DER KOOIJ Niet alleen in het zuiden des landsmaar ook in de Leidse regio werd het afgelopen weekeinde druk carnaval gevierd. Zaterdag bij voorbeeld organiseerde de Zoeter- woudse carnavalsvereniging 'de Hangkonten' een optocht die in te genstelling tot vorig jaar door het hele dorp voerde. Ook het smalle 'Watertje' werd aangedaan. Na de optocht trad de clown Malle Max op voor de ruim driehonderd ver klede kinderen. Zondag werd het, volgens de carnavalsvereniging daverende feest, afgesloten met een feestavond. Ook in Leiderdorp barstte zater dag het carnavalsfeest los. Prins Thomas ontving om 11.11 uur op het gemeentehuis de sleutel van de burgervader, waardoor Leider dorp voor drie dagen omgedoopt werd in Het Bullerrijk. Zaterdag avond werd het grote carnavalsbal van 'De Rijnschuimers' gehouden De Leidse Hutspotten met hun prins George Julien waren hier op uitnodiging te gast. Vanmiddag werd er nog een optocht met aan sluitend een feestmiddag in het Zijlkwartier georganiseerd voor de jongste inwoners van Het Buller rijk. (foto Loek Zuyderduin) INBRAAK - Bij een inbraak in de bergruimte van een woning aan de Frisodreef in Katwijk is in de nacht van zaterdag op zondag voor een onbekend bedrag aan sportartike len ontvreemd. De inbrekers kwa men de bergruimte binnen na het vernielen van een bovenlichtje. Goede bio-indicator voor als het weer mis is' ZOETERWOUDE - Het Zoeter- wouds WD-raadslid Van der Kooi blijft pogingen in het werk stellen om de singels rond het plaatselijk industrieterrein De Grote Polder van vis te voorzien. Hij zal het on derwerp hoogstwaarschijnlijk - er moet eerst nog overleg in de fractie volgen - via de raadscommissiever gadering weer aankaarten. Dit nadat hij afgelopen donder dag tijdens de raadsvergadering te vergeefs een pleidooi hield om vis uit te zetten in de singels. Niet zo zeer, zoals werd verondersteld, om de vissen te laten fungeren als proefkonijn om snel te kunnen zien wanneer het water is veront reinigd. Maar wel om de oude si tuatie weer terug te krijgen. Van der Kooi desgevraagd: "Wat is het geval met die singels: na die grote verontreinigingszaken van de afge lopen jaren is er geen vis meer in te bekennen. Wat ik nu wil is eerst kijken of het slib dat er binnenkort wordt uitgehaald, giftig is. Als dat zo is, dan moet er iets aan worden gedaan. Je kunt geen giftig spul gaan verplaatsen". "Zodra het water is uitgebaggerd (de raad heeft daar twee ton voor beschikbaar gesteld, red.) en het slib eventueel is schoongemaakt, moeten we terug naar de toestand die we in het verleden hadden, na melijk een visrijke singel. Dat die vis ons eventueel kan waarschu wen als er weer van verontreini ging sprake is, is mooi meegeno men, maar geen hoofdzaak". Het WD-raadslid heeft het over een "goede bio-indicator" voor het geval het weer mis is. In het verle den signaleerden bewoners van de Zoeterwoudse Rijndijk dat er van verontreiniging sprake was omdat ze dat aan de kleur van het water konden zien. Van der Kooi: "Maar wat gebeurt er als er stoffen aan het water zijn toegevoegd die toe vallig kleurloos zijn? Dan zien die burgers ook niets. Vissen merken het wel aan den lijve. Kijk, ik heb uiteraard respect voor het dierlijk leven, maar menselijk leven is mijns inziens belangrijker. Boven dien is er behalve het houden van dierproeven geen ander middel om de giftige doses te bepalen. Vis is een goede oplossing: kijk maar naar de Rijn, daar doen ze het ook zo. Ik denk dat mijn collega-raads leden zich dat niet voldoende heb ben gerealiseerd" OEGSTGEEST - Drie lelijke een den zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Oegstgeest het slacht offer geworden van vandalisme. De auto's werden in de Frans Hals laan, de Admiraal de Ruiterlaan en de Rembrandt van Rijnlaan op hun kant gegooid waardoor zij blik schade opliepen. De politie zoekt de schuld bij een stel overmoedige carnavalsvierders.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9