Boüenvak ziet belang van marktonderzoek nu in Vernielingen bij carnavalsviering FÜSH57- J.P.M. de Jonge kijkt tevreden terug op negen jaar voorzitterschap KAVB: Bejaard echtpaar voor 9000 gulden bestolen Schat aan gegevens in Rijksherbarium Leiden Scholieren besnuffelen Alphens bedrijfsleven MAANDAG 2 MAART 1987 HILLEGOM - Ooit gaf J.P.M. de Jonge het zelf aan: de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur (KAVB) moet geen voorzitter hebben die ouder is dan 70 jaar. Daar is de functie te slopend voor en op die leeftijd is de spankracht toch wat minder. door Kees van Kuilenburg "Daar sta ik nog steeds achter, maar het is wel met pijn in mjjn hart dat ik ben opgestapt. Het bloembollenvak heeft me de af gelopen negen jaar begeesterd en dan te moeten opstappen is niet eenvoudig. Maar aan de an dere kant heb ik drie jaar gele den zelf al de 'deadline' gesteld. Als je 70 jaar wordt, stap je eruit, heb ik mijzelf steeds voorgehou den". Hilversummer De Jonge aan het woord over zijn afscheid als voorzitter van de Koninklijke Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Deze week was het zover en stapte hij op als voorzitter van de 'koninklijke'. H\j is opgevolgd door Jan Veld- huyzen van Zanten uit Bergen. De Jonge was negen jaar voorzit ter van de KAVB. Voor die tijd was hij directeur van de Rotter damse vestiging van C&A. Dat hij na zijn C&A-periode bij de 'koninklijke' terecht kwam was puur toeval. "Na mijn pen sionering informeerde ik hier en daar eens bij kennissen of er er gens nog wat te doen was. Ik voelde mij toen, ondanks mijn 60 jaar, nog niet uitgewerkt. Via een van mijn relaties hoorde ik dat er een voorzitter gezocht werd voor de KAVB". Aanvankelijk voelde De Jonge weinig voor de functie. "Uitein delijk wist ik totaal niets van het bloembollenvak. Maar nadere in formatie leerde me dat er een man gezocht werd die wat econo misch inzicht had, vergaderin gen kon leiden en contacten kon leggen in binnen- en buitenland. Dat leek me geen onaardig werk". De Jonge vertelt dat ook zijn vrouw er op aandrong verder te praten met de KAVB. "Kenne lijk zag zij de bui hangen dat ik de gehele dag thuis zou zijn", zegt hij gekscherend. "Dus dat heb ik toen maar gedaan". Voorwendsels Na een gesprek met de toen malige voorzitter, jhr. mr. dr. F.O.H.A. van Nispen tot Panner- den, werd De Jonge over de streep getrokken. Min of meer onder valse voorwendsels, zoals hij zelf lachend zegt. "Van Nis pen hield mij voor dat het een baan zou zijn voor hooguit twee dagen werk per week en van mei tot augustus zou ik met vakantie kunnen gaan. Want, zei hij, in die periode is er in het bloembollen vak toch niets te doen". Al snel kwam De Jonge erach ter dat het voorzitterschap van de 'koninklijke' meer van hem vroeg dan twee dagen werk per week. Lachend vertelt hij dat hij heeft berekend dat hij in 1985 niet minder dan 2000 uur voor de KAVB in touw was. "En daar moeten de reisuren dan nog bij worden opgeteld". De reizen die De Jonge de af gelopen negen jaar maakte, lo gen er niet om: "Ik heb 250.000 kilometer gereden voor mijn werk. Dat is berekend aan de hand van de declaraties uit dié jaren. Maar die tijd heb ik er echt met alle liefde ingestoken". De Jonge zegt dat hem in die negen jaar is duidelijk geworden dat er een wereld van verschil J.P.M. de Jonge: "Ik heb zelfde deadl mijn vertrek bepaald". ligt tussen een groot bedrijf en het bloembollenvak. "Bij een be drijf neemt de directie een beslis sing en die wordt uitgevoerd. Bij de 'koninklijke' is dat heel wat anders. Dat loopt over een groot aantal schijven. Iedereen "wil er zijn zegje over doen en dat werkt nog wel eens remmend op de be sluitvorming". Gezondigd Bij zijn aantreden als voorzit-, ter van de KAVB was het De Jonge vooral opgevallen dat er in het bloembollenvak nogal werd gezondigd tegen de economische wetten. "Dat is aan dë ene kant begrijpelijk, want het vak heeft in de wereld een monopolieposi tie. Daardoor ontstaat de neiging je min of meer onkwetsbaar te voelen. En dat is een verkeerde benadering", aldus de ex-voor zitter. Zo werd er negen jaar geleden vrijwel niets gedaan aan markt onderzoek. "Er werd alleen wat reclame gemaakt en dat was het enige. Daar schrok ik toen wel Vim Dijkman) een beetje van. Gelukkig is er in de afgelopen jaren veel gedaan op het gebied van marketing. Er is een aantal belangrijke gege vens uit de afnemerslanden op tafel gebracht, die een duidelijk effect hebben gehad op de pro motie en de afzet van de bollen en bloemen". De Jonge was, dat zal geen verbazing wekken, ook voorzitter van het marketing- team bloembollen van de KAVB. Triest vind De Jonge het dat het 'vak' op het gebied van de ve redeling- van bolsoorten nog te amateuristisch te werk gaat. Vol gens de oud-voorzitter wordt er veel te veel veredeld uit liefheb berij en wordt er niet onderzocht of er op de markt wel belangstel ling is voor de nieuwe cultivars. "Het gebeurt dan ook wel eens dat er nieuwe soorten bolbloe- men op de markt komen die, om dat er geen belangstelling voor bestaat, heel snel weer verdwij nen. Zonde van de tijd en het geld natuurlijk". Signalen De Jonge meent echter dat er nu langzamerhand ook in het bloembollenvak anders wordt gedacht. "Ik krijg signalen dat het 'vak' het belang van marktin formatie, promotie en dergelijke inziet. De bloembollenkwekers willen vandaag-de-dag ook on dernemers zijn. Dat is hoopge vend, vooral ook omdat er zoveel groeimogelijkheden zijn". Ondanks zijn wat sombere woorden is De Jonge onmisken baar trots op 'zijn' bloembollen vak. In die negen jaar is hem vooral duidelijk geworden dat de Nederlandse telers over een groot vakmanschap en veel lief de voor hun werk beschikken. "Daar ben ik wel achter geko men door de vele vergaderingen van de 'koninklijke', maar ook door mijn bezoeken aan de men sen in het veld. Ik heb natuurlijk zeer veel kwekerijen en broeierij- en bezocht. Niet alleen in de tra ditionele bloembollenstreek, maar ook in Limburg, Brabant, de Noordoostpolder, Friesland en Groningen. Want ook daar wordt met groot vakmanschap gewerkt". De Jonge ziet voor het 'vak' in de komende jaren een goede toe komst, ondanks dat er flink wat problemen te overwinnen zijn. Hij doelt vooral op de problema tiek van de gewasbescherming. "Er worden steeds meer chemi sche middelen door de overheid verboden. Het bloembollenvak moet om de gewassen tegen ziek ten en bacteriën te beschermen naar nieuwe wegen zoeken. Dat vraagt inspanning, tijd en geld. Ik heb sterk de indruk dat de overheid daarmee niet altijd re kening houdt bij het vaststellen van die regels". Uitbreiding Gevaar voor het vak ziet De Jonge ook in een te sterke uit breiding van de teelt. "Vooral als de overheid boeren die door een teveel aan zuivel- en akkerbouw- produkten in de problemen ko men, subsidie zou geven om op hun land bloembollen te gaan te len. Dat zou tot een verstoring 1 van de markt leiden. Bovendien zou dat ten opzichte van de hui dige telers oneerlijke concurren tie betekenen. Wij vragen de overheid dan ook een falend EG- landbouwbeleid niet op het vak af te wentelen. Want de kans dat je dan straks met overproduktie in het bloembollenvak zit, is niet uitgesloten". Volgens De Jonge zit een ge zonde groei er in de komende ja ren voor de huidige generatie tuinders er desondanks in: "Een groei van zes tot acht procent per jaar is mogelijk. Maar dan moet de overheid wel besluiten om de Markerwaard in te polderen, want er dreigt binnen niet al te lange tijd een tekort aan goede grond. Wij blijven er dan ook bij de overheid op aandringen om de Markerwaard in te polderen". De Jonge wijst in dat verband op de aanzienlijke bijdrage van het bloembollenvak aan de ex port. "Er wordt jaarlijks voor an derhalf miljard gulden aan bol len en bloemen uitgevoerd. Marktonderzoek heeft uitgewe zen dat er binnen 10 tot 15 jaar een verdubbeling inzit. Maar dan moet de overheid wel naar ons luisteren en zorgen dat wij op verantwoorde wijze ons vak kun nen uitoefenen". ALPHEN AAN DEN RIJN - De hulp aan drie vrouwe hoogbejaard Alphens echtpaa uit de Wilgenlaan duur komen te staan. echtpaar bezocht door drie vrou- briefje te schrijven. Terwijl zij jaarden hebben doorgebracht, wen. De 86-jarige man liet hen in daarmee bezig waren, verloren de hielden twee hun aan de praat ter- Vrijdagmiddag rond één uur de woning toe. Zij vroegen het be- bewoners het oog op de bezoekers, wijl de derde vrouw het huis werd het zelfstandig wonende jaarde stel te helpen even een In het half uur dat zij bij de be- doorzocht. Pas in de loop van za terdag merkte het bejaarde paar dat uit de slaapkamer ruim 9.000 gulden was ontvreemd. Bij de politie is niet bekend of het drietal elders eveneens heeft geprobeerd woningen binnen te komen. "Van alle planten die in Europa en tropisch Zuidoost- Azië voorkomen, verzamelt het Rijksherbarium gege vens over plantkenmerken, verspreidingsgebied, rasei genschappen en talrijke andere zaken. Die informatie staat ter beschikking van allerlei instituten en perso nen. Bovendien geeft de informatie ons de mogelijk heid de evolutie te volgen en te beschrijven. Zoals we benieuwd zijn naar de dinosaurus, zijn we ook nieuws gierig naar de planten die in vroeger tijden voorkwa men". E. de Vogel, wetenschappelijk hoofdmedewerker van het Rijks herbarium aan het Rapenburg in Leiden, is ervan overtuigd dat het rijksherbarium zijn nut méér dan bewijst. De Vogel: "We in ventariseren geregeld welke planten er in een bepaald gebied voorkomen. Dat biedt ons de mogelijkheid overheden tijdig te waarschuwen wanneer bepaalde activiteiten in een land leiden tot uitsterving van plantesoorten. Zo constateerden wij jaren gele den al dat veel soorten bomen in het tropische oerbos met uitster ving worden bedreigd". Bij een herbarium denken de meeste mensen aan een stoffig album waarin bloemetjes, blaad jes en stengels van een bepaalde plant zijn geplakt. Tot op zekere hoogte voldoet het Leidse herba rium aan dit idee. In enorme ar chiefkasten zijn ruim drie mil joen plantedelen, opgeplakt op grote vellen papier, opgeborgen. Daarnaast is er een gigantische collectie van plantedelen die op alcohol worden bewaard. In Lei den wordt echter meer gedaan dan het simpelweg bewaren van stukjes groen. De activiteiten van het rijksin stituut, zo legt De Vogel uit, zijn onder te verdelen in het verza melen van gegevens, het door spelen van de informatie door publicaties en het beschrijven en volgen van processen in planten rijk. Leiden richt zich uitsluitend op de Europese (vooral de Ne derlandse) en de tropische flora van Zuidoost-Azië. Het verzamelen van gegevens over planten is, met name in Zuidoost-Azië, een avontuurlijke aangelegenheid. Medewerkers van het herbarium trekken sa men met de lokale bevolking de bossen van Zuidoost-Azië in om daar gedurende veertien dagen tot drie maanden planten te ver zamelen. Is in Nederland vrijwel alles binnen handbereik, in de tropen is dat zeker niet het geval. Veelvuldig moeten bomen van 60 meter hoogte worden beklom men om het gewenste materiaal te bemachtigen. Het verzamelde plantmate- riaal, variërend van een bloemk nop tot een stuk wortel, wordt tussen kranten gelegd en overgo ten met alcohol. In grote kisten wordt dit materiaal later naar Ne derland verscheept. Omdat niet alle wetenswaardigheden van een plant zijn af te zien aan een stuk stengel of blad, bijvoor beeld gegevens over de stand plaats en de hoogte, wordt een zogenaamd veldboek bijgehou den. De Vogel vertelt dat het mees te werk moet worden verricht als de expeditieleden weer lang en breed voet op Nederlandse bo dem hebben gezet. "Een expedi tie die drie maanden duurt, le vert werk op voor een heel jaar. Al het materiaal moet worden ge prepareerd, beschreven, gete kend en gecatalogiseerd". Het prepareren van plantmate- riaal is eigenlijk niets anders dan de bloemen, stengels en blade ren door en door laten drogen. Gedroogd plantmateriaal is eeu wenlang houdbaar. De Vogel plaatst hierbij wèl een kantteke ning: "Het gevaar bestaat dat er in het plantmateriaal eieren of larven van de tabakskever voor komen. Dat beestje kan binnen zeer korte tijd al het moeizaam verzamelde materiaal opvreten. Vandaar dat de hele collectie, 3 miljoen plantedelen, elk jaar eni ge tijd in een temeratuur van min E. de Vogel: "We inventariseren voortdurend welke planten er in is het mogelijk tijdig te waarschuwen wanneer uitsterving dreigt". 30 graden Celsius wordt gezet. De kans dat eventuele eieren dan nog uitkomen, is daardoor mi- Voordat het plantmateriaal wordt gedroogd, moet het eerst worden getekend en bestudeerd. Omdat het materiaal na het transport niet soepel meer is, worden de plantedelen gekookt. Medewerkers van het herbarium bekijken vervolgens deel voor deel onder de microscoop. Het materiaal wordt daarna getekend en krijgt, na een verblijf in de droogkast, een plaatsje in het enorme archief. Een deel van het verzamelde materiaal wordt op de vindplaats op alcohol gezet en wordt ook in Nederland op die manier verder bewaard. Verzamelen van informatie heeft alleen zin wanneer die schat aan gegevens ook voor be langhebbenden toegankelijk is. Er wordt, zo zegt De Vogel, nogal eens een beroep gedaan op de kennis die in het herbarium voorhanden is. Hij geeft een paar voorbeelden: "Bepaalde genees middelen worden gemaakt van tropische planten. Een farma ceutisch bedrijf dat een grote partij planten importeert wil er natuurlijk volstrekt zeker van zijn dat de geleverde plant inder daad de plant is die zij verwach ten en niet een soort die er wel erg sterk op lijkt, maar geen ge neeskrachtige werking heeft. Zo'n bedrijf komt dan bij ons de gegevens halen over planteigen- schappen waardoor ze zelf kun nen controleren of de geleverde plant wel de juiste is". Ook de makers van de anti conceptiepil hebben in het verle den een beroep gedaan op het rijksherbarium. De pil werd vroeger gemaakt uit een stof die in de knollen van een bepaalde tropische klimplant voorkomt. "Toen de pil eenmaal ingebur gerd begon te raken en de pro- duktie ervan dus toenam, ont stond er een tekort aan knollen. Wij hebben toen antwoord kun nen geven op de vraag of de werkzame stof ook in de knollen van andere klimplanten voor komt". De organisaties die zich bezig houden met de bescherming van het milieu weten de weg naar het herbarium ook prima te vinden. De organisaties maken bijvoor beeld gebruik van zogenaamde indicatieplanten (veelal korst mossen). Deze planten zijn ge voelig voor een bepaalde vorm van milieuvervuiling en zijn daardoor geschikt om de mate van vervuiling van een bepaald gebied aan te tonen. (Vergelijk baar met de kanarie die vroeger het zuurstofgebrek in de kolen mijnen moest signaleren). "De milieuorganisaties kunnen bij ons terecht voor gegevens over dë meest geschikte indicatie- plant in een 'Depaalüe omge ving", vertelt De Vogel. i bepaald gebied voorkomen. Daardoor (foto Wim Dijkman) De hoofdmedewerker merkt op dat het niet eenvoudig is om de enorme schat aan gegevens 'hanteerbaar' te houden. Het komt bijvoorbeeld nog al eens voor dat eenzelfde plant van bio logen, die immers werkzaam zijn over de hele wereld, verschillen de namen heeft gekregen. "Dat kan natuurlijk niet. Vandaar dat wij in Leiden ook de naamgeving aan een kritisch onderzoek on derwerpen. Bij de beschrijving van de verschillende variëteiten en soorten van een planteras, worden de oudste namen aange houden. Alle namen die de des betreffende plant daarna nog heeft gekregen, nemen we op als synoniemen". De Vogel raakt, enthousiast als hij is, niet uitgepraat over het nut van 'zijn' instituut. "Door mense lijk ingrijpen worden er steeds meer plantesoorten met uitster ving bedreigd. In Nederland komt bijvoorbeeld de margriet op steeds minder plaatsen voor. Ook de koekoeksbloem en de pinksterbloem dreigen verloren te gaan. In het buitenland is het al niet veel beter. Door geregeld de planterijkdom te inventarise ren kunnen we negatieve ont wikkelingen signaleren en tijdig waarschuwen. In het gunstige geval keert het. tij en kan een plantesoort van de ondergang worden gered". MONICA WESSELING Sonar wil regionale opzet ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruim tweehonderd leerlingen van het voortgezet ouderwijs in Alphen be zoeken deze week individueel een door hen zelf uitgekozen bedrijf in deze plaats. De manifestatie'Be zoek een beroep' wordt gehouden op initiatief van Sonar (Stichting Onderwijs-Arbeid). Bij gebleken succes kan het projèct uitgroeien tot,een jaarlijks terugkerende acti viteit voor de hele regio. "Een mooiere kans om met een bedrijf kennis te maken is er niet", vertelt S.P.F. Manders, de.caan van het Ashram College. "De leerlin gen kunnen nu een dagje snuffelen aan het bedrijf'. Manders is vanuit het onderwijsveld bij Sonar be trokken. De stichting bevordert een goede afstemming van het on derwijs op het bedrijfsleven. Aan het project doen 210 leerlingen mee uit de hoogste klassen van twaalf Alphense scholen en twee particuliere onderwij s-instellin- gen. Een belangrijke rol Alphense ondernemers in 'Bezoek een beroep' speelt H:J. Demoet. Hij is directielid van Samsom Uit geverij, tevens voorzitter van So nar en secretaris van de Vereniging van Ondernemingen in Alphen (VOA). De vereniging heeft dertig bedrijven bereid gevonden om in dividuele leerlingen uit het mid delbaar onderwijs te ontvangen. Vanwege een gebrek aan belang stelling bij de scholieren voor som mige bedrijfstakken zijn er tien on dernemingen afgevallen. De bezoeken van de leerlingen zijn op dinsdag 3 maart. In tegen stelling tot de voorheen wel ge bruikelijke excursies met hele klassen, gaan de geselecteerde scholieren ditmaal in kleine groep jes door het bedrijf. Het betreft een proefproject en het plan is volgend jaar het nu nog plaatselijke werk terrein uit te breiden over de hele Alphense regio. Bovendien kun nen daarbij alle middelbare scho len in de omgeving worden inge schakeld. NOORDWIJKERHOUT - De car navalsviering heeft in Noord wij- kerhout het afgelopen weekeinde tot'een aantal ongeregeldheden ge leid. Vooral in de nacht van zater dag op zondag werden op een aan tal plaatsen in het dorp vernielin gen aangericht en kwamen er bij de politie meldingen binnen van vechtpartijen en diefstallen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Een kleine groep feestvierders trok een spoor van vernielingen door het bollendorp. Op de Via- ductweg in Noordwijkerhout wer den drie lantaarnpalen vernield, in de tuin van een woning aan de Dorpsstraat werden diverse beeld jes in stukken gegooid, een auto die stond geparkeerd op de Paral lelweg werd zwaar beschadigd en bij twee bedrijven aan de Zeestraat werden de ruiten ingegooid. Ook werd op de Schippersvaartweg een fontein vernield. Waarschijnlijk door automobilis ten die onder invloed van alcohol Carnavalsvierder naar ziekenhuis HAZERSWOUDE - Een 20-jarige Hazerswoudse carnavalsvierder moest zaterdagnacht met een her senschudding naar het Rijnoord- ziekenhuis in Alphen worden ge bracht. Tijdens het feest van de Blauwkousen in Het Anker kwam de jongen ten val. Hy viel met z'n hoofd tegen een muurtje. verkeerden werden op de Kerk straat en op de Parallelweg in de nacht van zaterdag op zondag twee lichtmasten omver gereden. Uit de tuin van een woning aan de Dokter Poelslaan werden drie kratten bier gestolen en op een aantal plaatsen in het dorp werden fietsen ont vreemd. Twee jongens uit Noordwijker- hout hebben gisteren bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door een grote groep jongelui. Het tweetal liep daarbij een aantal kneuzingen, blauwe plekken en enkele andere verwondingen op. tistisch Genootschap Leiden, 20 i Ex '85, Koppenhinksteeg 15 - Praat groep voor ouders van verslaafden, 20 Leiden Koppenhinksteeg 2 - Thema-avond over verslaving, georganiseerd door jonge renbeweging Rap, 20 uur. Café Eigenzorg, Stationsweg - Spreek uur FNV voor vragen over sociale stel selherziening, 11 tot 12.15 uur. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - Vakantie-ak- tiviteiten voor kinderen 4-12 jaar, 13.30- 15.30 uur. Zijlkwartier, Van der Marckstraat - Con tactavond met klaverjassen, sjoelen en schieten, 20 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8