'Slecht management van Meneba-directie' 'Haast maken met bouw op open plekken in stad' Kinderen vieren carnaval leidsch m dagblad: Voorzitter ondernemingsraad: Man (21) bewerkt met mes Gemeente wil 'groen' verkopen of verhuren Meisjes lastig gevallen 1987 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De directie van het concern Meneba, waar van de Leidse meelfabriek De Sleutels deel uit maakt, heeft zich schuldig gemaakt aan mismanagement. Dat vindt J. Offereins, voorzit ter van de ondernemings raad van De Sleutels. Offe reins noemt de voorgeno men sluiting van de fabriek een bittere pil omdat juist het personeel van deze fa briek er alles aan heeft ge daan de bedrijfsresultaten zo hoog mogelijk te houden. De concern-directie heeft vanmor- gen een advies-aanvrage ingediend bij onder meer de ondernemings raad over het plan de meelfabriek begin 1988 te sluiten. Het concern verkeert in grote financiële proble men, door onder meer allerlei nieu we activiteiten die niets met de produktie van meel hadden te ma ken. Zo stak het concern onder meer geld in projecten op het ge bied van recreatie en milieu. Die activiteiten bleken later zwaar ver liesgevend te zijn. "De leiding van het concern spreekt nu voortdurend over de overcapaciteit waarmee Meneba kampt. Maar over de fouten van het management wordt niet ge sproken", aldus Offereins. Hij laat daarbij doorschemeren dat de con cern-directie behoorlijk 'topzwaar' Hij stelt overigens nadrukkelijk dat alleen de concern-directie zich schuldig heeft gemaakt aan mis management. De leiding van de meelfabriek zelf treft volgens hem geen blaam. "Die heeft er juist alles aan gedaan de problemen te voor komen". Bittere pil Dat juist de Leidse fabriek wordt bedreigd met sluiting is een zure zaak, meent de voorzitter van de ondernemingsraad. "We zagen de bui al een jaar of vijf geleden han gen. Daarom zijn we begonnen met het invoeren van onder meer flexi bele werktijden. Door de grote in spanningen van het personeel, is het resultaat van de Leidse meelfa briek positief gebleven", stelt Offe- "We hebben er begrip voor dat er maatregelen moeten worden geno men om de problemen van het con cern op te lossen. Het is echter een bittere pil dat juist de Leidse fa briek hierdoor wordt getroffen". Het personeel van De Sleutels is vanmorgen ingelicht over de plan nen. Ook de vakbonden zijn inmid dels op de hoogte gebracht van de voorgenomen sluiting. Een defini tief oordeel over de plannen wilde Offereins vanmorgen nog niet ge ven. De adviesaanvraag van de concern-directie moest eerst nog worden bestudeerd door de onder nemingsraad. Wat er precies met het personeel van de fabriek gaat gebeuren, is vooralsnog onduidelijk. Gedwon gen ontslagen lijken echter onver mijdelijk. Bij het bedrijf werken 85 De sluiting van de Leidse Meel fabriek, die al ruim 100 jaar is Lei den is gevestigd, komt niet hele maal als een verrassing. Al in de cember vorig jaar doken berichten op dat het stilleggen van de fabriek een van de mogelijke oplossingen voor de problemen van Meneba was. Die oplossingen waren be dacht na een onderzoek van het ad viesbureau McKinsey. FNV-spreekuur De werkgroep uitkeringsge rechtigden van het FNV houdt dinsdag 3 maart van 11.00 tot 12.15 uur spreekuur voor leden en niet-leden die vragen hebben over de sociale stelselherziening. Het spreekuur wordt gehouden in café Eigenzorg aan de Sta tionsweg. Te vens is er elke tweede woensdag van de maand om 14.00 uur spreekuur in de Petrus- zaal aan de Lammenschansweg. De directie van De Sleutels wilde vanmorgen nog geen commentaar geven. Door het treffen van zeer aan zienlijke voorzieningen komt het verlies van Meneba over 1986 uit op ongeveer 10 miljoen gulden. In 1985 boekte Meneba nog een winst van bijna 2,8 miljoen gulden. Die verliezen zijn vandaag bekend ge worden, gelijk met maatregelen ter verbetering van het resultaat. Meneba leed in de eerste helft van het vorige jaar een verlies van 2,9 miljoen gulden. De bedrijfsre sultaten zijn in het tweede halfjaar aanmerkelijk beter geweest dan in in de eerste helft. Bij de meeldivi- sie en vooral bij de bakkerijen deed zich een duidelijke verbete ring voor in de ontwikkeling van de resultaten. Ook in de mengvoe ders trad een verdere verbetering op. Deze gang van zaken heeft zich dit jaar voortgezet en volgens Me neba mag worden verwacht dat de nu aangekondigde maatregelen de ze resultatenontwikkeling ook in de toekomst positief zullen beïn vloeden. Als het nu gaande overleg met de banken is afgerond, zal het bestuur met nadere mededelingen komen over investeringsplannen en de verdere ontwikkelingen. De meelfabriek Wethouder Tesselaar: LEIDEN - Een lekkende gastank en veel materiële schade aan auto en een lichtmast waren het gevolg van een eenzijdige ongeval in de nacht van vrijdag op zaterdag. Volgens de politie raakte een 29-jarige Leidenaar onder invloed van alcohol op de Oegstgeesterweg van zijn weghelft en reed op de linkerweghelft tegen een lichtmast aan. De auto werd totaal vernield. De bestuurder werd met hoofd- en heupletsel overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. (foto T. Spadon) ring of studiebeurs moeten rond komen en aan de hand daarvan voor hen het lesgeld wordt be paald, dan lijkt mij dit volkomen terecht. Bovendien behoeft de mu ziekschool niet te gaan controleren of uitkering of beurs overeenkom stig rijksregelingen zijn toegekend. Dat is bij toekenning door de be trokken instanties beslist van alle kanten bekeken. Volgens de wethouder zou dan nu de muziekschool wegens de be zuinigingen dit algemeen aanvaar de patroon, namelijk dat een 18-ja- rige een zelfstandig individu is, moeten doorbreken en de klok te rugdraaien. Een lesgeld gaan vra gen van 1600 gulden per jaar voor een half uur les per week komt neer op (rekening houdend met vakanties) 80 gulden per uur. Een tarief dat in de privé lespraktijken voor het amateurisme niet voor komt. Het zal iedereen ervan weer houden aan de muziekschool les te nemen. Op die manier te werk gaande zou de muziekschool haar doelstel ling 'open te willen staan voor alle bevolkingsgroepen en leeftijden' volledig ondergraven. A. Deen, Agaatlaan 419, Leiden LEIDEN - Een 21-jarige man uit Leiden werd zaterdag op de Hout laan rond zes uur 's middags lastig gevallen door een man. Na een ver zoek om seksueel contact van de vreemde man, gaf de 21-jarige man hem een duw en liet duidelijk mer ken dat hij niet op de voorstellen wilde ingaan. De onbekend geble ven man trok daarop een mes en bewerkte de 21-jarige man hier mee. Met lichte verwondingen aan borst en vinger werd het slachtof fer overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Muziekschool (3) Geschokt hebben wij kennis geno men van het plan van het college van B en W om de bijdrage aan de Streekmuziekschool met meer dan de helft, te ^Veten 500.000 gulden, te korten. Om deze subsidievermindering aan de muziekschool te verwezelij- ken, had wethouder Kuijers zich voorgesteld om de muzieklessen aan 18-jarigen en ouder, kosten dekkend te maken. Dat betekent dat deze groep leerlingen per jaar 1000 gulden extra moet gaan beta len. Dit zal voor bijna alle leerlin gen zó bezwaarlijk zijn, dat zij hun muziekstudie moeten opgeven. Aangezien een derde deel van het aantal leerlingen ouder is dan 18 jaar, zal dit ingrijpende gevol gen hebben voor het personeelsbe stand van de muziekschool. Het lessenaanbod zal hierdoor sterk verminderen, wat ook weer gevol gen zal hebben voor de jongere leerlingen. Wij vragen ons af of het belang van de muziekschool wel voldoen de wordt gediend, mede gelet op het feit dat wethouder Kuijers, die de bezuinigingen moet leveren, te vens voorzitter is van het bestuur van de Streekmuziekschool! Als ouders vinden wij het een bijzon der slechte zaak. Wij zijn er van overtuigd dat de muzikale en cul turele ontwikkeling van onze kin deren met dit voorstel niet wordt gediend. L.D.Tromp, secretaris van de oudercommissie van de Streekmuziekschool, Rapenburg 22, Leiden Muziekschool (4) Naar aanleiding van de uitlating van wethouder Kuijers in deze krant van 24 februari graag een korte reactie. In het betreffende ar tikel blijkt Kuijers van mening dat bij leerlingen van 18 jaar en ouder niet alleen moet worden gelet op hun eigen inkomen uit een bij standsuitkering of studiebeurs, maar dat de muziekschool daar naast ook het inkomen van de ou ders in aanmerking moet nemen. De wethouder zegt: "Ten onrech te wordt het inkomen van de ou ders van deze leerlingen buiten be schouwing gelaten". Ten onrech te? In Nederland is ieder boven de 18 jaar volwassen. Eigen paspoort, kiesrecht, vrijheid om te trouwen etc. Ieder kan en mag zelfstandig zijn zónder afhankelijk te zijn of te blijven van de ouders. Uitkerings instanties en studiebeurzen gaan bij het toekennen van uitkering of beurs van dit standpunt uit. Als er dan leerlingen op de mu ziekschool zijn die van een uitke- LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) wil haast ma ken met het volbouwen van open gaten in de stad. Momenteel wordt een inventarisatie gemaakt van lo caties die hiervoor geschikt zijn. Het is de bedoeling dat de resulta ten van dit onderzoek nog voor de zomer aan de raadscommissies voorgelegd worden. Tesselaar ver wacht in deze open gaten circa 1000 woningen te kunnen bouwen. Leiden is vrijwel volgebouwd. Wanneer de Stevenshof in 1990 wordt voltooid, resten alleen nog de grote woningbouwlocaties Roomburg en De Coebel. In Room burg is, naast een klein bedrijfster rein, ruimte aanwezig voor circa 800 woningen, een aantal dat het woningbouwcontingent voor een jaar opsnoept. De bedoeling is dat met de bouw van huizen in Room burg wordt begonnen onmiddel lijk na gereedkoming van de Ste venshof. Gezien de beperkte uitbreidings capaciteit van Leiden heeft Tesse laar er achteraf spijt van dat Room burg niet in zijn geheel voor wo ningbouw werd bestemd. Hij wijst er in dit kader op dat ook de beoog de woningbouw in de Leeuwen hoek plaats heeft moeten maken voor bedrijven, in dit geval het bio- sciencepark. De ontwikkeling van het bedrijfsterrein in Roomburg is echter al te ver gevorderd om de plannen nog te wijzigen. De grond in De Coebel is groten deels in handen van een project ontwikkelaar. De grond heeft de bestemming 'landbouwgrond'. Het gemeentebestuur is echter bereid mee te werken aan de bouw van huizen in deze polder mits het om betaalbare woningen gaat. De pro jectontwikkelaar wil, om uit de kosten van aankoop van de grond en renteverlies te komen, het liefst zoveel mogelijk huizen in de vrije sector bouwen. Gemeente en pro jectontwikkelaar zijn het nog niet eens kunnen worden. "Ik zie er weinig in een soort Wassenaarse wijk aan Leiden toe te voegen", zei Tesselaar deze week. In De Coebel is ruimte voor circa 500 woningen. stagneren, is de gemeente druk op zoek naar kleinere plekken waar gebouwd kan worden. Een acht jaar geleden gehouden onderzoek wees uit dat er in de 'open gaten' circa 2000 woningen gebouwd zou den kunnen worden. Binnen de singels zijn deze gaten inmiddels zo goed als volgebouwd. De schat ting is dat er daarbuiten nog een capaciteit aanwezig is voor circa 1000 woningen. Het gaat dan voor al om braakliggende terreinen en plantsoenen. Verwacht wordt dat de wijken met relatief veel groen (Zuid-West, Merenwijk) het eerst voor aanvullende nieuwbouw in aanmerking komen. LEIDEN - De gemeente is bereid stukjes openbaar groen in de Dui nen en Dalen in de Merenwijk ter beschikking te stellen van bewo ners. De resultaten van een proef die de afgelopen maanden werd gehouden, zijn volgens het ge meentebestuur positief. Het is de bedoeling dat de regeling in de toe komst tot de hele Merenwijk wordt uitgebreid. De gemeente heeft in middels alle overeenkomsten voor verhuur van de grond in afwach ting van de definitieve regeling op- Vastgesteld is dat de stukjes grond waarin belangrijke leidin- Minerva Met stomme verbazing heb ik uw epistel in deze krant van 10 februa ri over de barschulden bij minerva gelezen. Naar mijn weten is het voor het eerst dat een dagblad door een kroeg te hulp wordt geroepen om achterstallige betalingen te innen. Waarom organiseert u geen col lecte - op zaterdag rond de markt bijvoorbeeld - onder de Leidse be volking om de nood te lenigen? Zou ook voor het eerst zijn. Op zul ke primeurs zitten de lezers van het Leidsch Dagblad niet te wach ten. H.A. van Es, Madame Curiestraat 14, Leiden Oud-rector Van Groningen overleden LEIDEN - Op 92-jarige leeftijd is gisteren dr. B.A. van Groningen overleden in het verpleegtehuis Leythenrode in Leiderdorp. Hij was emeritus-hoogleraar Griekse taal-en letterkunde en oud-rector aan de Leidse universiteit. Boven dien was hij eredoctor aan de uni versiteiten van Belfast en Thesalo- niki. Van Groningen zal donderdag worden begraven op begraafplaats Rhijnhof. LEIDEN - Nadat' prins George de eerste vrijdagavond de sleu tels van de stad Leiden in ont vangst had genomen, maakten De Hutspotten dit weekeinde een voorzichtige start met het carna valsfeest. Geheel volgens traditie mochten de kleintjes de spits af bijten. Zij maakten gistermid dag hun eigen feestje in het Anto- niusclubhuis. Op dezelfde plaats zullen zich vanavond enkele honderden Hut spotten verzamelen voor het grote doordouwersbal. Van de deelne mers wordt verwacht dat zij zich rond 21.00 uur in boerenkiel aan de zaal melden. Behalve de Hutspotten is Lei den nog een carnavalsvereniging rijk. In Leiden-Noord heersen de Spoorbumpers en ook hier trok ken de kleintjes het afgelopen weekend de straat op. (foto's Elle Martens) gen en kabels liggen, tegen de wens van een aantal bewoners in, niet opnieuw worden verhuurd. Voorgesteld wordt de daarvoor ge schikte grond voor 5 gulden per vierkante meter per jaar te huur aan te bieden. Aankoop is mogelijk voor 50 gulden. De raadscommis sie neemt op 19 maart een beslis sing. Alcohol in het spel bij ongelukken in de stad LEIDEN - Een 22-jarige man uit Valkenburg vloog zaterdagnacht om kwart voor twee met zijn auto op de dr. Lelylaan uit de bocht en sloeg enkele malen over de kop. De man bleek onder invloed van alco hol te hebben gereden. De auto raakte totaal vernield. De man werd met letsel aan zijn handen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Ongeveer gelijktijdig raakten twee Leidenaren op de Hooigracht betrokken bij een botsing tussen twee personenauto's. Ook hier was sprake drankgebruik. De twee mannen, respectievelijk 28 en 27 jaar oud, reden na cafébezoek ach ter elkaar naar huis. De voorste au to remdq bij het afslaan naar de Van der Werfstraat waardoor de tweede auto achterop de eerste reed. De beide bestuurders bleven ongedeerd. De twee auto's hadden veel blikschade. Een soortgelijk ongeval vond ook plaats op zondagavond rond een uur of tien op het Levendaal. Twee auto's reden richting St. Jo- rissteeg. De bestuurder van de voorste auto - een 38-jarige vrouw uit Leiden - stopte bij de kruising en de achterop komende auto bot ste op de eerste. In de tweede auto zat een 4f>-jarige man uit Leiden. Beiden bleken onder invloed van alcohol te hebben gereden. De be stuurders raakten niet gewond, aan de auto's was veel blikschade. LEIDEN - Een vijftal meisjes is gisteravond lastiggevallen door een man op de Houtlaan. De man toeterde bij het voorbijrijden naar de meisjes, die reageerden door hem enkele scheldwoorden toe te roepen. De man reed de meisjes daarop klem en er ontstond een handgemeen, waarbij de man een mes tevoorschijn haalde. Enkele uren later werd de ver moedelijke dader aangehouden in een flat in de Merenwijk. De 24- jarige man was daar bezig met het naar beneden gooien van allerlei spullen van de derde verdieping van de flat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7