Moskou houdt vast aan beperken SDI Parijs vreest terreurgolf na veroordeling AbdaUah 'Reagan moet zijn excuses aanbieden' nm Buitenland kort DODEN BIJ ONGELUK MET SKILIFT Scheuring in Amal-militie BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF ETA-leider dood Benoeming Baker valt goed Marokko krijgt steun Israel in strijd om Sahara JOODSE SMEEKBEDE MAANDAG 2 MAART 1987 PAGINA 5 Huisarrest JERUZALEM - Honderden Ethiopische joden hebben gisteren in Jeruza lem gedemonstreerd. Zij deden een beroep op de Israëlische regering om stappen te ondernemen die leiden tot hereniging met hun familieledenin Ethipië. (foto AP» De Zuidkoreaanse dissident Kim Dae-jung is door de autoriteiten onder huisarrest geplaatst. De maatregel is bedoeld om Kim te beletten een bijeenkomst van de Nieuwe Koreaanse Democratische Partij bij te wonen. Kim, die in 1985 na twee jaar vrijwillige bal lingschap in de Verenigde Staten naar zijn land terugkeerde, werd in 1980 veroordeeld tot een gevange nisstraf van 20 jaar, maar die is hem later kwijtgescholden. Atoombom Abdul Khan, de Pakistaanse kernfysicus die in Nederland bij verstek werd veroordeeld wegens diefstal van technologie bij Urenco in Almelo, heeft gisteren gezegd dat Pakistan geen kernwapens heeft. Khan, die hoofd is van de Pa kistaanse uraniumverrijkingscen trale, reageerde met zijn verklaring op een artikel dat in Pakistaanse en andere kranten verscheen. Daarin werd gezegd dat Pakistan de bom heeft. Suriname Er komen steeds meer vluchte lingen uit Suriname Frans-Guyana binnen. Per dag komen arriveren tien tot twintig mensen die vluch ten voor het geweld van strijd in het land. Het totale aantal vluchte lingen uit het land is op 7.600 geko men, zo is officieel meegedeeld in Frans-Guyana. Begin december kwam er een eerste golf van 3.000 in één week, begin februari nog een van duizend en sindsdien ko: men er tien tot twintig per dag, zo werd gezegd. Tinprijzen De belangrijkste tinproduceren- de landen zullen er bij de Verenig de Staten op aandringen hun stre ven om de tinprijzen op te krikken via exportbeperkingen niet te on dermijnen door tin uit de Ameri kaanse voorraden op de markt te brengen. Dit heeft de Indonesische minister van mijnbouw, Soebroto, verklaard. De internationale tin prijzen stortten in oktober 1985 in vanwege de grote overschotten. Op het ogenblik is er een voorraad tin van ongeveer 81.000 ton, ongeVeer de helft van de wereldproduktie in een jaar. PARIJS - De Parijzenaars wach ten gelaten op de nieuwe golf van terreurdaden die - naar zij vrezen - op komst is nadat de 36-jarige Georges Ibrahim Abdallah door zijn zeven rechters afgelopen zater dag tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld. Abdallah werd schuldig ver klaard aan medeplichtigheid op de moord van een Amerikaanse en een Israëlische diplomaat in '82. „We moeten op aanslagen reke nen", sprak de civiele aanklager in het proces, 'maitre' Kiejman, die optrad uit naam van de Ameri kaanse regering. door Rudolph Bakker De veroordeling tot levenslang van Abdallah, die doorgaat voor een van de leiders van het zoge naamde 'Libanese revolutionnaire leger', kwam als een opluchting en een verrassing, nadat de openbare aanklager in een even opzienba rend betoog voor de levensgevaar lijke gevangene niet meer dan tien jaar gevangenisstraf had gevraagd. „In het licht van het terrorisme speelt ons recht maar een onderge schikte rol", had de openbare aan klager Pierre Baechlin onder meer uitgeroepen in de hermetisch van de buitenwereld afgegrendelde rechtszaal. Hij werd er na het uit spreken van zijn reguisitoir van verdacht de spreekbuis te zijn van minister van justitie Albin Chalan- don en van de regering-Chirac, die zich zo snel mogelijk van de ge vaarlijke gevangene zouden heb ben willen ontdoen. De regering heeft met klem ontkend dat het zich op enigerlei wijze met de strekking van het requisitoir zou hebben ingelaten. Verdediger Verges van Georges Ibrahim Abdallah verklaarde na het vonnis dreigend dat „Frankrijk een Arabische strijder had veroor- Abdallah deeld onder van druk van Verenig de Staten". De civiele aanklager Kiejman liet op zijn beurt wéten dat met het vonnis „Frankrijk zijn solidariteit met de Verenigde Sta ten en met alle andere landen van de vrije wereld heeft betuigd in hun besluit om ten strijde te trek ken tegen een vorm van terreur die geen enkele rechtvaardiging vindt in de historie". Bewijzen Experts zijn het er desondanks over eens dat de bewijzen voor de medeplichtheid van Abdallah aan de beide moorden, en aan de po ging tot moord op de amefikaanse consul-generaal in Straatsburg in '84, maar dun waren gezaaid. Het wapen waarmee de moorden wa ren gepleegd werd weliswaar te ruggevonden in de Parijse flat van Abdallah's vriendin, maar daarmee was zijn direct deelgenootschap niet vastgesteld. Ook de aantekeningen, aange troffen op een kaart van Straats burg en waarschijnlijk met de hand van Abdallah geschreven, die gevonden werden in een door de verdachte in Joegoslavië achterge laten Citroën, zijn niet door ex perts duidelijk als van Abdallah af komstig aangemerkt. Deze aante- kingen behelsden de namen van toekomstige slachtoffers, onder meer van de Amerikaanse consul- generaal, die als door een wonder aan de aanslag ontsnapte. En ten slotte is niet duidelijk vastgesteld welke rol Abdallah nu precies binnen de FARL, dat is het Libanese 'bevrijdingsleger', heeft gespeeld. Uit getuigenverklarin gen werd duidelijk dat hij er in ie der geval niet de leider van was, zo als aanvankelijk was vooronder steld. Gratie President Mitterrand heeft nog de mogelijkheid Abdallah gratie te verlenen in het geval „iemand die belang heeft bij zijn vrijlating" daarom vraagt. De Franse presi dent heeft kortgeleden verklaard dat hij geen enkel verzoek om gra tie zal inwilligen wanneer dat niet gepaard zou gaan met de onmid dellijke vrijlating van de Franse gijzelaars die nog in Libanon ge vangen zitten. Verdediger Verges heeft laten weten dat zijn cliënt zelf niet in cassatie zal gaan of om gratie zal vragen, om de eenvoudige reden dat hij de Franse jurisdictie over zijn daden als 'Arabisch vrijheids strijder' niet erkent. De algemene verwachting is dan ook dat nieuwe terreurdaden in de Franse hoofd stad wellicht de enige en bloedige reactie zullen zijn op een vonnis, waarbij Georges Ibrahim Abdallah nog tot in lengte van dagen de ge vangene zal zijn, die de Franse re publiek de meeste zorgen zal ba ren. I.v.m. de opening op 25 maart a.s. van de nieuwe Bijenkorf Utrecht ruimt de 'oude' Bijenkorf daar nu op en zijn de artikelen uit deze advertentie nu niet in Utrecht verkrijgbaar. Zacht, soepel en glanzend, speciaal voor de Bijenkorf vervaardigd, 100% katoen satijnen dekbedovertrek van Ideens, strijkvrij, in 5 dessins en in diverse ge raffineerde kleuren nü voor absoluut verbijste rende prijzen: litsj., 240 x 200 cm, normaal 329.- Nü 249.- 2-pers., 200 x 20Ö cm, normaal 259.-Nu 189.- 1-pers., 140 x 200 cm, normaal 159.- Nu 99.- (vervolg van pagina 1) BEIROET (AP/Rtr.) - In de Zuidli- banese kustplaats Zahrani en om geving heeft zich binnen de Amal- militie van minister van justitie Nabih Berri een opstand voorge daan. Verslaggevers meldden dat muitende miliciens de autoweg langs de Libanese kust ten zuiden van Beiroet in handen hadden. De Amal-rebellen zouden echter el ders weinig steun krijgen. De opstandelingen leken de pas sieve steun te hebben van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie en pro-Iraanse groepen, waaronder de Hezbollah. De PLO en de pro- Iraanse milities zijn gekant tegen de Syrische militaire interventie in Beiroet. De leider van de opstande lingen, Hassan Hashem, moest vo rig jaar in de zomer een topfunctie in de Amal-hiërarchie neerleggen. Hashem verklaarde dat zijn vol gelingen in geheel zuid-Libanon Amal-kantoren hadden bezet, be halve in de marktplaats Nabatiyeh, 60 kilometer ten zuid-oosten van Beiroet. Hij gaf in zijn geboorte plaats Marwanieh een communi qué uit waarin hij zei dat zijn troe pen Nabatiyeh hadden omsingeld. De stad zou voor de Amal worden verdedigd door de twee hoogste bevelhebbers van Berri, Mahmoud Faqih en Abu Jamal. Verslaggevers in Tyrus meldden dat Berri's militie aldaar de situatie volledig in handen had en dat 13 rebellen waren gearresteerd. In Si- don, de provinciehoofdstad van zuid-Libanon, werd meegedeeld dat Hashems strijders de zuidelijke kustweg en de provincie Zahrani beheersten. In deze provincie is een olieraffinaderij gesitueerd die brandstof levert voor het overwe gend sji'itische zuid-Libanon. Amal-woordvoerders in Beiroet noemden de opstand „onbedui dend en van voorbijgaande aard". Zij zeiden dat Hashem op steun kan rekenen van hooguit 150 strij ders te Marwanieh. Eén woord voerder verklaarde dat de 32-jarige Hashem had „geflirt" met Jasser Arafats PLO. De Amal tracht sinds een half jaar te voorkomen dat de PLO haar oude machtsbasis in zuid-Libanon herstelt. Vredesplan Premier Rashid Karami van Li banon heeft zondag verklaard dat hij en andere Libanese moslem lei ders zich akkoord hebben ver klaard met een nieuw Syrisch vre desplan om een einde te maken aan de burgeroorlog van nu elf jaar in Libanon. Syrische troepen vie len gisteren verscheidene huizen in West-Beiroet binnen en confis- keerden vier geheime wapenop slagplaatsen van de Amal, Hezbol lah en de PSP. Een onbekend aan tal miliciens werd gearresteerd. Sinds de Syriërs West-Beiroet bin nentrokken, zijn 38 miliciens ge dood, ruim 200 anderen onder ar rest gesteld, 75 militiekantoren ge sloten en 15 wapendepots leeg ge haald. TAMILS GEDOOD - Bij schermut selingen in het noorden van Sri Lanka zijn het afgelopen weekein de vier soldaten en 16 Tamil rebel len om het leven gekomen. De poli tie onderschepte een met explosie ven geladen vrachtwagen die op weg was naar de hoofdstad Colom bo. Dat heeft de regering gemeld. De politie vermoedt dat de Tamils met de vrachtwagen aanslagen wil den plegen in de hoofdstad. Er lag 20 kilo dynamiet in de vrachtwa gen. In het geweld tussen de rege ring en de Tamil-minderheid zijn in totaal 5.000 mensen om het le ven gekomen. TARBES - In het Franse ski-oord Luz-Ardiden in de Pyreneeën zijn gisteren vijf mensen omgekomen en ongeveer 80 gewond geraakt toen een nieuwe skilift neerstortte. Zo'n honderd skiers werden met de stoel- tjesliften naar beneden geslingerd en kwamen soms tientaüen meters lager neer in de sneeuw of op rot sen. Enkele mensen bleven in stoel tjes hangen en werden pas na een paar uur gered door helikopters. Volgens de politie zijn 30 gewon den er ernstig aan toe. Vier van de slachtoffers zijn Fransen, de vijfde is een Spanjaard. Over de oorzaak van het ongeluk heeft de Franse po litie zich nog niet uitgelaten. Maar getuigen zeiden dat de top van een mast omviel, waardoor de kabel van de lift losliet. Veel mensen sloe gen tegen de rotsen. De lift in het ski-oord, op onge veer 30 km zuidelijk van het pel grimsoord Lourdes, was pas drie weken in gebruik. Vandaag is een onderzoek naar het ongeluk inge steld. Het ministerie van transport in Parijs deelde mee dat ondermi nister Jacques Douffiagues in Gre noble met bouwers van skiliften en eigenaars gaat praten over nieuwe veiligheidsregels. In december werden bij een soort gelijk ongeluk in Les Orres in de Franse Alpen 30 skiërs gewond. Ook daar sloeg de top van een lift- mast omver. Het resultaat van het onderzoek naar dat ongeluk wordt in april verwacht. (foto epa) MADRID (GPD) - Domingo Iturbe Abasolo, bijgenaamd Txomin, al gemeen beschouwd als de num mer 1 van de Baskische terreuror ganisatie ETA-militar, is vrijdag bij een auto-ongeluk in Algerije om het leven gekomen. Txomin was vorig jaar juli na zijn arrestatie in Frankrijk uitgewezen naar Gabon. Dit Afrikaanse land transporteerde de ETA-leider later zonder mede weten van de Spaanse regering naar Algerije. In het voorjaar van 1986 vonden in het grootste ge heim intensieve gesprekken plaats tussen vertegenwoordigers van de Spaanse regering en Txomin om een wapenstilstand te bereiken in Baskenland, totdat Txomin door Frankrijk werd gedeporteerd naar Gabon. ADVERTENTIE WASHINGTON - Leiders van de Republikeinse partij en persoonlij ke vrienden van president Reagan hebben er bij hem op aangedron gen in het openbaar zijn excuses te maken over de gang van zaken rond de Iran-affaire. Een goede gelegenheid daarvoor zou woensdag- of donderdagavond zijn, als de president in een rede voor de tv zijn reactie gaat geven op het rapport van de Tower-com- missie, waarin vernietigende kri tiek op onder meer zijn optreden voorkomt. door Henk Dam Oud-senator Paul Laxalt, een van Reagan's beste vrienden, zei gisteren na afloop van een gesprek met Reagan dat deze in die toe spraak zijns inziens moet toegeven dat zijn (Reagan's) beleid met be trekking tot Iran „niet deugde". Maar Laxalt voegde daaraan toe niet te weten of Reagan wel zover is. Ook de fractieleider van de Re publikeinse partij in de Senaat, Ro bert Dole, zei vooralsnog te betwij felen of Reagan wel de ook door Dole noodzakelijk geachte knieval wil maken. Een van de kernpunten bij een presidentiele verontschuldiging zal zijn, of Reagan nu bereid is toe te geven dat de wapenleveranties aan Iran toch echt bedoeld waren als een manier om Amerikaanse gijzelaars in Libanon vrij te krij gen. De president heeft dat altijd ten stelligste ontkend. Maar het rap port van de Tower-commissie laat omtrent dit punt geen enkele ruim te voor twijfel over: volgens\dit rapport was er wel degelijk sprake van een poging tot ruil. Een van de leden van de com missie, Edmund Muskie, zei giste ren voor de tv „verbijsterd" te zijn geweest over het slechte geheugen van Reagan. „Ik zal niet zeggen dat we hem een patient vonden, maar we waren zeker allemaal verbij sterd door zijn afwezigheid van waakzaamheid en alertheid". Howard Baker (foto epa» Inmiddels is de nieuwe chef staf van het Witte Huis, Howard Baker, in het weekeinde al direct begon nen aan de vervanging van mede werkers die destijds door zijn voor ganger, Donald Regan, naar het Witte Huis waren gehaald. De be noeming van Baker is in brede kring buitengewoon goed geval len. Congresleden van zowel de De mocratische als de Republikeinse partij zeiden dat Baker's benoe ming een grote stap in de goede richting is. Baker heeft uit zijn tijd als Republikeinse fractieleider in de Senaat de reputatie overgehou den een bruggenbouwer te zijn, ie mand die niet het conflict zoekt, maar altijd bereid is het voor alle partijen meest haalbare compro mis te zoeken. Congresleden verwachten van Baker met name, dat hij de relatie tussen Witte Huis en Congres, zeer slecht in de tijd van de arrogante Regan, sterk zal willen en kunnen verbeteren. De enigen die enige kritiek op Bakers benoeming had den, waren conservatieve voor mannen in de Republikeinse par tij. Zij zeiden het afgelopen week einde te vrezen, dat onder het be wind van de gematigde Baker Rea gan's „conservatieve revolutie" tot een stilstand zal worden gebracht. MOSKOU (TASS/DPA/AFP/Rtr) - Moskou stelde tot nu toe dat een akkoord over raket ten voor de middellange afstand in Europa niet mogelijk was zonder een beperking van het Amerikaanse SDI-programma voor een defensie-systeem in de ruimte. Hoewel Gor- batsjov die stelling nu heeft verlaten, blijft SDI de Sowjet-Unie een doorn in het oog. Een akkoord over intercontinenta le kernraketten blijft dan ook ge koppeld aan de eis dat Washington het 'Star Wars'-programma be perkt. Een overeenkomst over aan zienlijke redukties van strategi sche nucleaire raketsystemen, al dus Gorbatsjov, "is afhankelijk van maatregelen die voorkomen dat er wapens in de ruimte worden geplaatst, gezien het onlosmakelij ke verband tussen deze beide za ken". Door de koppeling tussen SDI en de kruisraketten los te laten, blaast de Sowjet-Unie het akkoord dat in oktober tijdens de top in Reykjavik werd bereikt nieuw le ven in. Reagan en Gorbatsjov wer den het toen eens over een plan om binnen vijf jaar alle raketten voor de middellange afstand uit Europa terug te trekken. MADRID (GPD) Israëlische mi litairen zijn zeer nauw betrokken bij het conflict rond de voormalige Spaanse kolonie van West-Sahara en staan het Marokkaanse leger bij met adviezen in de al meer dan 10 jaar durende oorlog met het Front Polisario. Dat verklaarde gisteren een Marokkaanse officier, die vori ge week door het Front Polisario gevangen werd genomen bij de ge vechten bij Mahbes in de provincie Farsia. De officier was een van de 80 mi litairen, die vorige week woensdag krijgsgevangen werden gemaakt bij de felste gevechten die in de af gelopen jaren in dit omstreden ge bied ten zuiden van Marokko wer den gevoerd. Met het offensief wil de het Polisario, een bevrijdings beweging die de annexatie van dit gebied door Marokko nooit erkend heeft, de zwakte aantonen van de Marokkaanse verdedigingslinies. Onlangs is Marokko begonnen met de aanleg van de zesde verde- digingswal, die het gebied defini tief moet beschermen tegen de in vallen van het Polisario en de toe gang van de bevrijdingsbeweging naar de Atlantische Oceaan moet afsluiten. Bij de gevechten in de provincie Farsia zijn volgens het Polisario 213 Marokkaanse soldaten om het leven gekomen. Tevens nam het Polisario grote hoeveelheden mo dern wapentuig in beslag, waaron der Franse anti-tankraketten. De Sowjet-Unie zou dan 100 van dergelijke kernkoppen in het Azia tisch deel van het land mogen be houden en de VS zou een gelijk aantal kernkoppen voor de middel lange afstand op zijn grondgebied mogen opslaan. "De Sowjet-Unie stelt voor het probleem van de middellange-afstandsraketten in Europa te lichten uit het totaalpak ket en hierover zo spoedig moge lijk een akkoord te sluiten", aldus Gorbatsjov nu. "Men heeft ons meer dan eens verzekerd dat, indien de Sowjet- Unie bereid is de kwestie van de raketten in Europa los te maken uit het pakket van Reykjavik, er geen problemen zouden zijn deze raket ten uit Europa weg te krijgen. Nu wordt een mooie gelegenheid ge boden dit in de praktijk te toetsen. De Europeanen en de mensen op andere werelddelen wachten er op". Gorbastjov zei dat de voorstellen op tafel zullen worden gelegd bij de ontwapeningsbesprekingen in Genève. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie praten hier over zowel raketten voor middellange afstand in Europa als over strategi sche bewapening en ruimtewa pens. Zodra een verdrag over Eu roraketten door beide partijen wordt ondertekend zal de Sowjetu- nie de raketten die in de DDR en Tsjechoslowakije zijn opgesteld te rugtrekken. Hij ging niet met name in op de SS-20's en andere raketten voor de middellange afstand die volgens het Westen de aanleiding waren voor de plaatsing van kruisraket ten en Pershings-2 door de NAVO, maar uit zijn verklaring blijkt dat die binnen vijf jaar zullen worden weggehaald. Over de taktische kernraketten voor de kortere afstand van de Sowjet-Unie verklaarde Gorbats jov dat Moskou bereid is onmidde- lijk onderhandelingen daarover te beginnen. Ook hierover was in IJs land in principe een akkoord be reikt. Voordat de top uiteindelijk stuk liep waren de VS en de Sow jet-Unie overeengekomen onge veer 50 procent van de strategische kernraketten af te schaffen, maar uit de verklaring van de Sowjetlei- der blijkt dat Moskou elke beper king van deze wapensystemen ge koppeld ziet aan een akkoord over SDI. -

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5