'Kansen op niet-plaatsen nu gestegen' Bouterse-aanhang 'viert' verjaardag revolutie D66: deel van meevaller voor vervangingsregeling Stukgoedoverleg zit nog in een volledige impasse Nederlandse arts paft lustig door Verzekeraar weigert auto's uit Amsterdam Munitiefabriek wacht Belgisch onderzoek af Inbreker mishandelt bejaarde 22^17r MAANDAG 2 MAART 1987 PAGINA 3 Opening in kruisrakettenkwestie (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP)- De kans dat Nederland uitein delijk toch geen kruisraketten plaatst, is groter geworden door de nieuwe ontwapeningsvoorstellen van Sowjet-lei- der Gorbatsjov. Dat zei gisteren minister Van Eekelen (de fensie) in een reactie op de Russische concessie om een afzonderlijk akkoord over de middellange-afstandswa- pens te sluiten. PvdA-voorman Den Uyl sprak zelfs over 'een doorbraak, een moment waarop Europa heeft ge wacht'. Ook de andere partijen reageerden positief. UTRECHT (ANP) - Nederlandse artsen geven qua rookgedrag hun patiënten bepaald niet het goede voorbeeld. Terwijl in de meeste landen het percentage rokers on der artsen sterker is afgenomen dan onder de rest van de bevol king, houden de Nederlandse en Franse artsen juist hardnekkiger vast aan hun kwalijke gewoonte. Dat blijkt uit een overzicht van de rookgewoonten onder artsen in meer dan dertig landen in het art senblad Medisch Contact. Het ligt voor de hand te verwach ten dat artsen zelf beantwoorden aan de gezondheidsnormen die zij hun patiënten voorhouden, vinden de auteurs Adriaanse, Van Reek en Van Zutphen. Daarom gingen zij na in hoeverre artsen hun voor beeld-rol onderkennen en in hoe- verre hun gedrag daarmee over eenkomt. In Nederland erkent slechts een minderheid van de huisartsen een voorbeeld-rol. Van de 56 procent die in 1983 rookte 2egt 82 procent: "Als ik adviezen geef doet het er niet toe of ik zelf rook, het gaat erom dat ik vertel wat goed is voor mijn patiënten". In de meeste landen - Nederland en Frankrijk uitgezonderd - is het percentage rokers onder artsen la ger dan onder de bevolking. Het overzicht wijst uit dat vooral man nelijke artsen minder roken dan de mannelijke bevolking. In bijvoor beeld Scandinavië, Noord-Ameri- ka, Nieuw-Zeeland Australië en Japan roken ook de vrouwelijke artsen minder dan de vrouwelijke bevolking. In landen waar artsen al in een vroeg stadium een voortrek kersrol in de beweging tegen het roken hebben vervuld, zoals Enge land, Zweden en de Verenigde Sta ten, is de voorsprong van de man nelijk artsen op de mannelijke be volking minder groot. In Neder land lopen de huisartsen achter bij de ontwikkeling van de rookge woonten onder de bevolking. Van Eekelen verklaarde dat het Sowjet-initiatief hem niet had ver rast "Ik had het wel verwacht. Want voor de bijeenkomst in Reyk javik zat dit er al in", aldus Van Ee kelen. Een nieuw element in het AMSTERDAM (ANP/GPD) - Het verzekeringsbedrijf Winterthur ut Amsterdam stopt met het verzeke ren van personenauto's in Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Winterthur heeft ongeveer een half procent van de markt in de drie steden. Het bedrijf neemt geen nieuwe klanten meer aan. Mensen die al een autoverzekering hebben bij Winterthur, krijgen op de ver valdatum van hun verzekering de keuze tussen 25 procent meer pre mie betalen of een andere verzeke raar zoeken. Winterthur is tot deze maatregel overgegaan omdat de resultaten bij de personenautoverzekeringen 'beroerd' waren, aldus directeur Idenburg. De slechte resultaten worden veroorzaakt door de toene mende schades aan de auto's. Iden burg kon niet zeggen of dat voor namelijk door diefstallen komt. Volgens hem gelden de slechte re-1 sultaten overigens niet alleen voor Winterthur maar voor alle maat schappijen. Hij schat dat alle pre mies voor verzekeringen voor per sonenauto's 25 procent omhoog moeten. De maatregel geldt alleen voor mensen die in deze drie steden wo nen. Iemand die bij voorbeeld in Zoetermeer woont maar in Den Haag werkt heeft nergens last van. Andere verzekeringsmaatschappij en zeggen geschokt te zijn door het besluit. Al geruime tijd zoeken de verzekeringsmaatschappijen naar een nieuw systeem van autoverze keringen, waarbij rekening wordt gehouden met gebieden waar de grootste schadeposten zich voor doen. De schadeverzekeraars wil len inhoudelijk geen commentaar geven op de stap van Winterthur. Russische aanbod vindt de be windsman de bereidheid van de Russen om de korte-afstandssyste- menen (SS-22 en SS-23) in Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije te rug te trekken. Behalve de PvdA reageerden ook de regeringspartijen CDA en WD positief gereageerd op de uit spraken van Gorbatsjov. CDA-de- fensiespecialist Frinking noemde het Russische initatief 'veelbelo vend'. "Het lijkt er op dat alle mid- dellange-afstandsraketten uit Eu ropa kunnen worden weggehaald. Als in Geneve overeenstemming wordt bereikt, zullen we meema ken dar de nul-optie inhoud krijgt", aldus Frinking. WD-fractieleider Voorhoeve noemde het voorstel 'ongetwijfeld een stap vooruit'. "De dwarsver bindingen die de Sowjet-Unie tot dusver legde, verlamden het over leg", aldus Voorhoeve. De kansen op een akkoord zijn volgens hem aanmerkelijk vergroot. Maar hij acht het nog te vroeg om te beoor delen of zo'n overeenkomst ook zal leiden tot verwijdering van alle middellange-afstandsraketten. AMERSFOORT/CREIL (ANP) - Zo'n 30 carnaval sprinsen uit Amersfoort en omgeving kozen zaterdag voor een 'passend decor'. In opdracht van de Amers- foortse prins Joris de Elfde werden ze ter gelegenheid van het losbarstende carnaval door de politie ontvoerd en opgesloten in de apenkooi van het Amersfoortse die renpark. Na betaling van het losgeld - enkele trossen bananen - werden de prinsen weer vrijgelaten. Een enkeling probeerde al voortijdig te ontsnappen, maar het gaas bleek ook tegen zijn apenstreken bestand. Op slot Woordvoerder Schouten van het samenwerkingsverband Stop de neutronenbom/Stop de kernwa penwedloop zei dat 'er geen enkele reden meer is om de bouw van de raketbasis in Woensdrecht voort te zetten'. Het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) en Pax Christi zeg gen te hopen dat door deze stap van Gorbatsjov de weerstand zal toenemen tegen het Amerikaanse SDI-programma, dat indertijd een akkoord in Reykjavik in de weg stond. Volgens IKV-secretaris Fa- ber is de noodzaak voor Westeuro- pese vredeskrachten zich tegen SDI te keren des te groter gewor den na Gorbatsjovs uitspraken. Hij zei dat de Nederlandse regering er verstandig aan zou doen geen cent meer uit te geven voor de bouw /an de kruisrakettenbasis in Voensdrecht. "De regering kan nu iet hek in Woensdrecht het beste ip slot doen". Iets waartoe in elk ;eval Van Eekelen vooralsnog niet ereid is. De bouw van de raketba- is moet voorlopig gewoon door- aan, zo betoogde hij gisteren. Bouwstop bij Rijksgebouwendienst DEN HAAG (ANP) - Minister Nijpels CVtOM) heeft de onder zijn minis terie ressorterende rijksgebouwendiensten bouwstop opgelegd. Vorige week maakte premier Lubbers bekend dt de rijksgebouwendienst enke le honderden miljoenen guldens tekort ceigt te komen voor de betaling van lopende projecten. Lubbers gaf oudninister Winsemius in feite de schuld hiervan, die had verordonneerd dt kostenramingen voor nieuwe projecten zo krap mogelijk moesten woren gehouden. Dat gebeurde in het kader van de bezuinigingen. In de paktijk blijken bouwprojecten echter veel duurder uit te vallen dan de raiingen van de rijksgebouwen dienst. De rijksgebouwendienst staat dit jaar vx>r een miljard gulden op de begroting van het ministerie van volkshUsvesting. Zij zou in 1987 de opdrachten verstrekken voor onder meer ce bouw van nieuwe onderko mens in Den Haag van het eigen departement en van Landbouw en Vis serij. Daarmee is naar schatting een bedrag van ten half miljard gulden gemoeid. Het is nog niet bekend of deze nieuwbouw met de bouwstop voorlopig van de baan is. AMERSFOORT (GPD/ANP) - D66-leider Van Mierlo wil dat zieke leerkrachten direct worden ver vangen. De regeling van minister Deetman (onderwijs) om de eerste twee dagen de klassen door andere leerkrachten op de school te laten opvangen, wil Van Mierlo onge daan maken'. De benodigde 70 mil joen gulden moet uit de meevaller in de belastingen worden betaald. Tijdens het D66-congres, afgelo pen zaterdag in Amersfoort, kon digde Van Mierlo aan dat zijn partij tijdens het economische debat in de Kamer, volgende week, voor stellen zal doen om deze bezuini ging op de onderwijsbegroting on gedaan te maken. Ook wil hij een deel van de belastingmeevaller ge bruiken voor een beter milieu-be- leid. De nota van het kabinet voor sa nering van gronden en waterwe gen omschreef van Mierlo als 'de plorabel'. Door het ontbreken van voldoende geld om de noodzakelij ke schoonmaakwerkzaamheden uit te voeren, worden 'rekeningen doorgeschoven naar de toekomst', aldus Van Mierlo. Totaal is er 7 tot 10 miljard gulden nodig om ver vuilde gebieden schoon te maken. Overigens leverde hij ook kritiek op de PvdA, die zich nog onlangs opnieuw heeft uitgesproken voor koppeling van lonen en uitkerin gen. Dat mag niet heilig worden verklaard als 'geloofsbelijdenis van linkse solidariteit", aldus Van Mierlo. Van Mierlo wil dat er snel iets wordt gedaan aan de uit de hand gelopen uitgaven voor investe ringspremies. In 1986 werden voor 2,3 miljard gulden meer wir-pre- mies aan het bedrijfsleven gegeven dan was voorzien. Voor een deel is dat vermoedelijk te wijten aan be drijven die nog snel gebruik heb ben gemaakt van de mogelijkheid om ook investeringspremies te krijgen als geen winst werd ge- ZAANDAM (ANP) - De Neder landse munitiefabriek Eurometaal in Zaandam wacht de afloop van het onderzoek af, dat in België gaande is naar het betalen van smeergeld door een Amerikaanse leverancier van granaten. Eurome taal, dat voor 70 procent in handen is van de Nederlandse staat en voor de rest van het Westduitse Dyna- mit Nobel AG, zag in 1985 een or der voor de levering van granaten aan het Belgische leger ter waarde van meer dan 300 miljoen gulden aan zich voorbijgaan omdat het weigerde smeergeld te betalen. Volgens adjunct-directeur Vonk is Eurometaal de enige fabriek in AMSTERDAM - Aanhangers van Ronnie Brunswijk dienen ver volgd te worden door de justitie in ons land. Dat is de mening van de VCN, het Verbond van Communis ten in Nederland, die zich enkele jaren geleden van de CPN heeft af gescheiden. De VCN is een van de spaarzame politieke groeperingen in Nederland die zich achter het beleid van Desi Bouterse in Suri name schaart. Naast publicist Wil lem Oltmans was Jan Ensing na mens die VCN de enige niet-Suri- naamse spreker op een manifesta tie, gistermiddag in de Konink rijkszaal van Artis, waar zeven jaar* revolutie in Suriname werd ge vierd. door Huub Klompenhouwer De opkomst was mager. Amper vijftig Surinaamse belangstellen den, naast enkele gestaalde kader leden van die VCN. De manifesta tie was georganiseerd door de Liga van Surinaamse Patriotten onder leiding van Ludwig van Muiier. "Mensen durven niet meer voor de waarheid uit te komen", legde een struise Surinaamse uit bij de in gang van de zaal. "Maar Surina- mers met het hart op de juiste plaats zult u hier wel vinden". In de zaal kreten aan de wand als 'God Bless Bcuterse' en 'Invasie in Suriname beekent oorlog in Ne derland.' Stencils ook, waarin Bou terse Messias genoemd wordt. En 'Grootste Surnaamse leider aller tijden'. Het Sirinaamse volkslied wordt afgeslobn met de kreet: "Ti- de tamara, vaidaag, morgen, we strijden verdei'. Een enkele vuist gaat gebald onhoog als teken van strijdlust en eeiheid. Sombere toe;praken. Het gaat slecht met Suriname, vertelden ook de sprekes en spreeksters. Des te meer redtn om gemotiveerd terug te vechter, zo luidde de op roep in vrijwel iedere toespraak. Surinaamse vroiwen kondigden de oprichting vai een bond aan. Het wordt tijd da de vrouwen het meer voor het zegjen krijgen. Hier in Nederland, mar ook in Surina me, aldus een sprekster. Willem Oltmanavas er dus ook. Bij binnenkomst 'ad hij een tien tje op een schaal/ol guldens ge legd als donatie vor de activitei ten van de patriolen. Bij verras sing werd hij ook log tot spreker gebombardeerd. Mar dat gebeur de pas later op de og. Patriottenleider fluliers verwij ten aan Nederlan» klonken fel. Van De Telegraaf t». De Waarheid is er wel begrip v» r Brunswijk, maar niet voor Bdj.erse. Terwijl anders een groot d?l van de Ne derlandse pers juist achter revolu tionaire bewegingen staat. Idem dito'voor de politieke partijen. Mu iier vroeg applaus voor de VCN, een kleine groep geharde commu nisten, die in haar partij-orgaan Manifest al langere tijd de zijde van bevelhebber Bouterse kiest. Jan Ensing was de spreker na mens de VCN. Nederland moet de ontwikkelingshulp aan Suriname hervatten. En dat niet beschouwen als ontwikkelingshulp, maar als schadeloosstelling voor eeuwen lange koloniale uitbuiterij. En openlijke aanhangers van guerilla- leider Ronnie Brunswijk moeten door de justitie worden vervolgd. Een volgende spreker had het over de mensenrechten. Slim wordt de Surinaamse omstandig heid omzeild, door te wijzen op de schending van de mensenrechten in Oost Timor op Indonesië en de bijna-reis van het koninklijk paar naar keizer Hirohito van Japan ('een pure oorlogsmisdadiger'). Kortom, twijfels over het recht van de Nederlandse regering om argu menten van de mensenrechten aan te voeren als reden om de ontwik kelingssteun aan Suriname stop te zetten. De spaarzame aanwezigen in de zaal ondergingen gelaten de op zwepende toespraken. Strijdlusti ge muziekfragmenten moesten de stemming erin brengen. Maar van feestgewoel was nauwelijks spra ke. terwijl de reden van de bijeen komst toch de viering van zeven jaar revolutie was. De schuld werd aan de pers gegeven. "Jullie hoe ven hier niet zo nodig te zijn", merkte een Surinaamse man op die achter enkele journalisten zat. "Wij weten toch niet wat er in jullie koppies omgaat en jullie schrijven wat jullie willen. Niet wat wij zeg gen". Een dag eerder hadden ook de tegenstanders van het Bouterse-re- gime een demonstratie. Die trok iets meer mensen, ruim tachtig. Op het Beursplein werd een pop in brand gestoken, die enige gelijke nis met de Surinaamse bevelheb ber vertoonde. Geen toevalligheid natuurlijk. Bemiddeling Lubbers helpt niet In de Noordoostpolder eiste het carnaval op tragi sche wijze een slachtoffer. Een 23-jarige inwoner van Creil werd in de nacht van zaterdag op zondag bij een val door een etalageruit dodelijk gewond. Nadat het carnavalsfeest in een plaatselijk cafe was afgelopen, werd het feest buiten voortgezet. Bij een polonaise door de winkelstraat vielen het slachtoffer en een vriend door een etalageruit. De borst van het slachtoffer werd daarbij doorspiest door een 22 centimeter lange glas scherf. Hij overleed ter plaatse. foto anp> maakt. Die mogelijkheid is vorig voorjaar afgeschaft. Het kabinet wacht op de uitslag van een onder zoek naar de oorzaken van deze overschrijding en zal eventueel maatregelen nemen om herhaling te voorkomen. Van Mierlo vindt het ongelofelijk dat dit kabinet de ze uitgaven zo uit de hand heeft la ten lopen. "Onvoorstelbaar met een kabinet dat zo scherp het fi nancieringstekort in de gaten houdt", zei hij. ROTTERDAM (ANP) - Het stuk- goedconflict zit nog altijd muur vast. Ondanks pogingen van onder meer FNV-voorzitter Pont en pre mier Lubbers om de gestrande on- derhandeligen vlot te trekken, stonden werkgevers en werkne mers gisteravond nog als kempha nen tegenover elkaar. Vandaag loopt het ultimatum van minister De Graaf (sociale zaken) af. De be windsman heef gedreigd bij het uitblijven van een akkoord per 1 juli de rijksbijdrage van 10 miljoen aan de loonkosten in het stukgoed in te trekken. De acties tegen het ontslag van 350 stukgoedwerkers gaan van daag de zevende week in. De partij en houden vast aan de standpun ten die afgelopen donderdag wer den ingenomen, en die ertoe leid den dat het overleg tussen de werkgeversorganisatie SVZ en de Vervoersbonden FNV en CNV stukliep. Dit gebeurde toen de SVZ een eindvoorstel op tafel leg de, waarover geen discussie meer mogelijk bleek. De bonden kregen tot zaterdag middag vier uur de tijd om een reactie op dat voorstel te geven. Hoewel de Vervoersbond FNV het voorstel in eerste instantie als 'on acceptabel' van de hand had gewe zen, waagde de bond zaterdag een poging om weer met de werkge vers in gesprek te komen. Bestuur der Rosenmöller stuurde de werk gevers een telex waarin werd aan geboden over het voorstel van de werkgevers te gaan praten. Die on derhandelingen zouden dan wel moeten leiden tot wijziging van het voorstel. 'Procedureel' Direct daarop liet SVZ-directeur Zeebregts weten niet in te kunnen gaan op het aanbod van de bond, zolang de FNV niet inhoudelijk wil reageren op de voorstellen. De SVZ verwijt de bond 'nog steeds procedureel bezig te zijn', terwijl de Vervoersbond de SVZ verwijt dat de gemaakte procedure-afspra ken worden geschonden door het opleggen van een 'dictaat'. Rosen möller: "De werkgevers willen eerst van ons weten wat wij van hun voorstellen vinden en als wij dan nog behoefte hebben aan in formatie of aan het stellen van vra gen, dan willen ze onze uitnodiging voor een gesprek wel aannemen. Dit lijkt nergens op", aldus Rosen möller zaterdagavond. De uitnodiging van de Vervoers bond FNV om opnieuw te gaan praten volgde op een gesprek dat vrijdagavond plaatsvond tussen FNV-voorzitter Pont en premier Lubbers. De minister-president reageerde hiermee onmiddellijk op de oproep van vice-voorzitter Ste kelenburg van de vakcentrale aan Lubbers om zich met het conflict te bemoeien. Volgens Pont heeft de premier al eerder zijn diensten aangeboden en laten blijken het conflict in de Rotterdamse haven met grote interesse te volgen. Aan het gesprek De Graaf deel. Hoewel Pont weinig over de in houd van het gesprek kwijt wilde ('We hebben afgesproken inhoude lijk niets naar buiten te brengen') blijkt wel dat hij de premier heeft gevraagd om zijn invloed aan te wenden om de werkgevers tot an dere gedachten te brengen. "De bal ligt nu bij de werkgevers. Zij heb ben laten blijken dat zij hun laatste bod niet bespreekbaar achten. Wij vinden dat de werkgevers van de nu ingeslagen weg moeten terug keren. De contacten met het kabi net hadden dat ook tot doel en de regering is als partij in het conflict onverminderd actief', aldus Pont. ARNHEM (GPD) - Een nog voort vluchtige inbreker heeft afgelopen weekeinde een 80-jarige bewoner van de Arnhemse binnenstad met een mes in zijn mond en in zijn rug gestoken. Op die manier slaagde de man erin de hoogbejaarde Arn hemmer een geldkistje afhandig te maken. De 80-jarige werd zaterdagoch tend omstreek 6 uur wakker, toen hij in de winkel onder zijn woning glasgerinkel hoorde. Nog maar nauwelijks besefte de man dat in zijn pand werd ingebroken, of de ongenode gast was al doorgedron gen tot zijn slaapkamer. Daar werd de bewoner met een mes bedreigd. De inbreker vroeg om geld, maar de 80-jarige weigerde dat aanvan kelijk af te geven, waarop hij met het mes in zijn mond gestoken werd. Toen een tweede verzoek om geld naar de mening van de inbre ker ook niet snel genoeg werd in gewilligd, bracht deze het slachtof fer ook nog een messteek toe in zijn rug. Uiteindelijk gaf de hoogbejaarde man zijn geldkistje af, waarna de inbreker zich uit de voeten maakte. Hoeveel geld het kistje bevatte, is nog onbekend. Europa die dergelijke granaten kan leveren. De licentie van Euro metaal voor het fabriceren van de in de Verenigde Staten ontwikkel de granaten voorziet in de leve ringsmogelijkheden aan alle Euro pese NAVO-partners, aldus Vonk. Eurometaal stelt het op prijs dat de zaak nu in België met voortvarend heid wordt uitgezocht. Het bedrijf bracht al in 1985 naar buiten dat er onregelmatigheden zöuden zijn opgetreden rond de munitie-order. De Belgische rege ring die in het voorjaar van 1986 aantrad, heeft de aanzet tot een ad ministratief onderzoek gegeven. Begin februari dit jaar resulteerde dat in een gerechtelijk onderzoek. AMSTERDAM - Met vele duizenden vertrokken ze het afgelopen week einde richting wintersport, de krokusvakantiegangers. Aan het weer in Nederland misten ze (ook) afgelopen zaterdag al niets. Mensen die vanaf het Amstelstation in Amsterdam vertrokken, hadden hun paraplu's hard nodig om een beetje droog te blijven. De weersvoorspellingen wijzen er erop dat ze in tal van wintersportoorden van de regen in de drup belan- (foto ANP) den. ADVERTENTIE Goede nacht! Witte lakens en slopen van 100% katoen. 240 x260 cm 29.- 200x260 cm £!-5Ö 25.- sloop 60 x 70 cm per paar 10.' - 150x250 cm Geldig t/m 14 maart VROOMfe DREESMANN 10 0 I A A R ALTIJD IETS NIEUWS ONDER OF ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3