Klok slaat Middeleeuwse tijden voor Iraanse vrouw De val van Regan was onafwendbaar Achtergrond Rk treurnis over anglicaanse stap naar priesteres PAGINA 2 MAANDAG 2 MAART 1987 Hoge hakken en echte liefde taboe in land van Chomeini Kardinaal Basil Hume, hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Engeland en Wales, betreurt het besluit van de anglicaanse synode waardoor de priesterwij ding van vrouwen een stuk dich terbij is gekomen. "Het streven naar volledige overeenstemming zal hierdoor worden bemoeilijkt en de hereniging zal er zeker door worden vertraagd", zei hij dit weekeinde in Londen vóór een bezoek aan Rome. De kardi naal vindt wel, dat de gesprek ken tussen de twee kerken moe ten worden voortgezet. De conservatieve anglicaanse bisschop van Londen, Graham Leonard, heeft er opnieuw blijk van gegeven, dat hij en zijn me destanders door dit besluit de kerk zullen verlaten. "De synode heeft ons daarvoor het groene licht gegeven". Deutsche Bank. Het dage lijks bestuur van de Duitse 'Kir- chentag' stelt voor, de rekening bij de Deutsche Bank, die han delsbetrekkingen met Zuid-Afri- ka onderhoudt, te beëindigen. Op 8 mei zal het bestuur hierover een definitieve beslissing ne men. Meer dan 100 kerkelijke groe pen en bewegingen in West- Duitsland hadden zo'n besluit bepleit om druk op de Zuidafri- kaanse regering uit te oefenen, 'et bestuur van de 'Kirchentag' had de Deutsche Bank, de groot ste Westduitse bank, gevraagd bij de onderhandelingen over buitenlandse schulden van Zuid- Afrika (in april) aan te dringen op politieke veranderingen. De bank antwoordde daarop, dat bij zulke onderhandelingen geen politieke voorwaarden kunnen worden gesteld. Bisschop in Genéve Genève, de stad van Calvijn, krijgt na vier-en-een-halve eeuw weer een rooms-katholieke bis schop. Met ingang van de ko mende zomer zal de benedictijn Amédée Grab, hulpbisschop van Fribourg, Lausanne en Genève, in het 'calvinistische Rome' resi deren. Sinds de toenmalige bisschop, Pierre de la Bauma, in 1533 de vlucht nam en de stad drie jaar later naar de Reformatie over ging, heeft Genève geen bis schop meer gehad. Nü is 51 pro cent van de bevolking daar rooms-katholiek. De benoeming van Grab heeft ten doel bisschop Pierre Mamie van Fribourg te ontlasten. Jean-Marc Chappuis, dekaan van de protestantse theologische faculteit in Genève, heeft de be noeming een provocatie ge noemd. Utrecht. Het Vaticaan heeft de huidige structuur van de Ka tholieke Theologische Hoge school Utrecht (KTHU) in hoofd lijnen aanvaard. Wel zal het ont werpstatuut op enkele punten moeten worden aangescherpt, vooral wat betreft de positie van de plaatselijke bisschop. Ook wil het Vaticaan het studieplan nog nader bestuderen. (De KTHU, in 1967 opgericht, verzorgt de ambtsopleiding voor de bisdom men Utrecht en Groningen). Over de positie van de gehuw de priesterdocenten zal nog ver der worden overlegd. Voorals nog krijgen zij geen doceerbe- voegdheid aan de Hogere Be roepsopleiding Pastoraat, de priesteropleiding voor niet- vwo'ers. In principe geldt voor alle do centen aan een specifieke pries teropleiding dat ze celibatair moeten zijn. Zeewolde De christelijke gereformeer de predikanten K. T. de Jonge .uit Almere en A. Broersma uit Lelystad zullen voorlopig door gaan met het leiden van kerk diensten in Zeewolde van de Ne derlands gereformeerde kerk. De christelijke gereformeerde classis Zwolle had hun verzocht daarmee op te houden, maar ds. De Jonge verklaarde desge vraagd dat hij en de kerkeraad van Almere tegen dat besluit be zwaar hebben aangetekend bij de regionale synode van het Noorden, die dit voorjaar bijeen komt. Hangende deze zaak zul len de beide predikanten zich niet houden aan het besluit van de classis Zwolle. De classis baseert zich op het kerkorde-artikel dat predikanten niet op het grondgebied van an dere gemeenten in kerkdiensten mogen voorgaan zonder toe stemming van de kerkeraad die over dat gebied gaat. In dit geval is dat de kerkeraad van Harder wijk. Volgens ds. De Jonge is dit artitel niet op Zeewolde van toe passing omdat het daar niet om christelijke gereformeerde kerk diensten gaat. (In Zeewolde werken christe lijke gereformeerden en Neder lands-gereformeerden samen. De eersten behoren officieel bij de kerk van Harderwijk, maar de Nederlands-gereformeerden ble ven officieel lid van de kerk van Zeewolde). Liever bij Nederland. De dertien plaatselijke gemeenten van de Evangelisch Altrefor- mierte Kirche in Niedersachsen (net over de grens met Neder land) blijven liever horen bij de Gereformeerde Kerken in Ne derland dan zich aan te sluiten bij de grote hervormde Landes- kirche in noordwest-Duitsland. De Duitse gemeenten, zo blijkt uit een nota, willen wel samen werken met deze Evangelisch Reformierte Kirche, maar geven ook voor de toekomst de voor keur aan een officieel verband met de Nederlandse kerk, ook als die, als gevolg van 'Samen op weg', nog eens een hervormd-ge- reformeerde kerk wordt. De Evangelisch Altreformierte Kirche hoort sinds 1923 bij de Gereformeerde Kerken in Ne derland. De twee classes - Ost- friesland en Bentheim - tellen ongeveer 7000 leden. Wat de al- treformierten vooral aanspreekt in de Nederlandse kerk is, dat die uit 'vrije plaatselijke kerken' bestaat, dit in tegenstelling tot een centraal bestuurde kerk. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Ommen E. J. van As- selt Twello, naar Hoogeloon-Eer- sel (N.-Br.) C. van Veelen Bigge- kerke-Meliskerke; bedankt voor Lunteren J. den Hoed Slie- drecht; beroepbaar W. van den Hul Amersfoort, G. H. Koppel man Staphorst, P. Vinke Elburg en J. H. Weijenberg Ugchelen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Amsterdam-centrum R. Roukema Oppenhuizen, te Wezep (deelwerk) kandidaat me vrouw E. Diepeveen Zwolle (pas toraal medewerkster te Emmen). Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Apel doorn J. C. Schaeffer Em- meloord; bedankt voor Leerdam W. J. van der Linde Ede. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepbaar L. C. Buijs Apeldoorn, M. C. Mulder Apel doorn, M. J. Oosting Aalten en H. J. Zelderhuis Enschede. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Katwijk aan Zee A. Bac Bodegraven, nu beroepen te Amsterdam-Noord en Enkhui zen, voor Capelle aan de IJssel en Krimpen aan de IJssel L. Blok Nunspeet, voor Middelhar. nis A. Moerkerken Nieuw- Beij- erland. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Vlaar- dingen W. Verhoeks Arnemui- den. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Sint Philips- land A. D. Muilwijk Dordrecht. Benoeming. Het hervormde synodebestuur heeft professor dr. A. van der Meiden (57), hoog leraar massacommunicatie aan de Utrechtse universiteit, be noemd tot voorzitter van het be stuur van de stichting 'Kerk en Wereld'. ('Kerk en Wereld' ver zorgt een programma van cur sussen en vormingsbijeenkom sten over uiteenlopende onder werpen). WASHINGTON De vermaalde Amerikaanse satiricus Art Buch- wald begreep al direct haarscherp waar het bij de positie van chef-staf Donald Regan eigenlijk om ging: om diens problemen met Nancy Reagan, de First Lady. Vorige week donderdag, één dag voor Regan op een weinig elegante manier uit het Witte Huis werd ge smeten, wijdde Buchwald zijn co lumn in een groot aantal kranten aan een fictief telefoongesprek tussen Donald Regan en Nancy Reagan. Hieronder een fragment daaruit. door Henk Dam Don: "De president heeft me ver zekerd dat mijn baan bij hem veilig is. Na het Tower-rapport heeft hij me meer dan ooit nodig". Nancy: "Waarom heeft de presi dent je nodig?" Don: "Omdat ik de enige ben die hem vertel wat hij heeft gezegd, en wanneer hij het heeft gezegd". Nancy: "Ronnie hóéft niet eens iets te weten. Het enige dat hij moet doen is zichzelf zijn". Don: "Is het nu afgelopen9 Ik heb werk te doen. Ik moet het land redden van de rotzooi waarin we het hebben gebracht". Enzovoorts, enzovoorts. Buch wald heeft het, als goed parodist, natuurlijk allemaal sterk overdre ven opgeschreven, maar zijn co lumn schetst in ieder geval de om standigheden rond het ontslag van Regan. De New York Times schreef het gisteren, op basis van gesprekken met functionarissen in het Witte Huis, onomwonden: de dagen van Regan waren geteld toen hij zo'n anderhalve week geleden weer eens een woedend telefoongesprek met Nancy voerde. Het was niet het eerste treffen tussen Reagan's harde chef-staf en zijn niet minder stijfkoppige vrouw. Al vanaf december dateren de eerste berichten over ruzies tus sen deze belangrijke figuren in Reagan's leven. Er was herrie over een weinig tactvolle opmerking van Regan in de New York Times, waarin hij zijn werk vergeleek met dat van een schoonmaakploeg: de rommel op ruimen als het mis was gegaan met de president. Die opmerking sloeg in het bij zonder op de top van Reykjavik, toen Regan erin slaagde om uit een totaal mislukt treffen tussen de lei ders van de twee supermachten, door handige gebruikmaking van de media, een "succes" voor Rea gan te smeden. Erg vriendelijk voor de president was die opmerking niet, althans: zo voelde Nancy dat aan. Ze was het ook absoluut oneens met Regan's voorstel de toen net uit het zieken huis ontslagen president op 27 ja nuari de "State of the Union" toe spraak te laten houden. Onder die furieuze druk van Nancy, gevoegd bij het op dat mo ment nog aanstaande Tower-rap port, had Reagan geen andere keus dan zijn chef-staf rond 18 februari te vertellen dat hij zou moeten op stappen. Afgesproken werd, dat hij dat op een eervolle manier zou kunnen doen. Het Tower-rapport zou worden afgewacht, en Regan zou dan enkele dagen later een persconferentie geven waarin hij a. zijn eigen straatje zou kunnen schoonvegen en b. zijn vertrek zou aankondigen. Het werd hem niet gegund. Ge tuigen zeggen dat de chef-staf "ver bijsterd" was toen hem vrijdag aan het eind van de middag werd ver teld dat over enkele minuten op de tv de naam van de nieuwe chef staf, Howard Baker, zou worden bekendgemaakt. Hij schreef een twee-regelig ont slagbriefje, stapte in zijn eigen auto hij wilde niet eens meer van de officiële dienstauto van het Witte Huis gebruik maken en reed als een tot in het diepst van zijn ziel verbitterd man naar huis. Exit Re gan. Met Regan is een chèf-staf opge stapt, die als geen ander voor hem De Islamitische revolutie heeft voor de vrouwen de klok onverbid delijk terug gedraaid. Voor de be ter opgeleide vrouwen in de steden wel te verstaan. Voor de vrouwen op het platteland en in de verpau perde wijken van de grote steden viel er weinig terug te draaien. De levensomstandigheden op het plat teland, waar nog steeds meer dan 80 procent van de vrouwelijke be volking woont, zijn ondanks de ge forceerde modernisering van de Iraanse samenleving, de Witte Re volutie van de sjah. nooit wezenlijk veranderd. controle over de dagelijkse gang van zaken op het Witte Huis pro beerde uit te oefenen. De man was vrijwel een dictator: alleen hij be paalde wie en wat toegang tot de president had, en hoe de presiden tiële agenda eruit zag. Hij was de ogen en oren van een metaforisch gezien nogal blin de en dove president. Hij was de grote regisseur, de poppenspeler die de dromerige, niet in details geïnteresseerde, weinig doorden kende, veel te goed van vertrou wen zijnde Reagan stuurde. Dat was ook zijn val, want de To- wer-commissie oordeelde terecht dat Regan de hoofdschuldige was voor de "chaos" die op het Witte Huis losbarstte toen de eerste pu blicaties rond de Iran-affaire de wereld schokten. Het was, zoals gezegd, Reagan's aanzienlijk gissere vrouw die hem al snel op Regan's fouten wees Maar de president, die bekend staat als een uitermate loyaal man. dacht er aanvankelijk niet over zijn vriend want zo zag hij Regan te laten vallen. Regan zorgde er terdege voor, dat hij in een goed blaadje bleef. Elke dag zorgde hij ervoor, een ver se anecdote klaar te hebben die hij aan de aan dit soort grappen ver slaafde president kon vertellen. Hij zette bovendien ook op een struc tured niveau de zaken naar zijn hand. Mensen die hij een gevaar voor zijn positie achtte, werkte hij eruit. Zo moesten de nationale veilig heidsadviseur Robert McFarlane en de briljante directeur begroting David Stockman het veld ruimen. Als zijn eigen medewerkers stelde hij mensen aan, die in de wandel gangen van het Witte Huis "de muizen" werden genoemd, ja knikkers dus die, in de woorden van Regan zelf, op de opdracht: "Spring!" reageerden met: "Hoe hoog, meneer?" De weinigen die het toch nog aandurfden met hem van mening te verschillen, konden een van zijr befaamde woede-aanvallen ver wachten. Ook Nancy Reagan kreeg van de vrouwen toch al niet erg se rieus nemende Regan geregeld dc wind van voren. Dat was een taxa tiefout, want Nancy was en is iemand die zich niet opzij laa schuiven. Er is vaak over haar ge schreven dat haar invloed bij haa, man geen beperkingen heeft; er is even vaak geschreven dat ze alles alles zal doen om haar "Ronnie" tt beschermen. Dat heeft ze eind vorige week maar weer eens bewezen. De hele affaire bewijst bovendien dat het Witte Huis meer op een 18e-eeuwse hofhouding lijkt dan op een mo derne democratische instelling. Het is een paleis vol intriges, ge roddel, hovelingen en zo nu en dan een moord. Regan is de eerzuchti ge hofmaarschalk die alles wilde en uiteindelijk niets kreeg, Nancy de koningin die eigenlijk het land regeert, Reagan de koning die zo nu en dan uit zijn dutjes wordt ge haald om wat met zijn scepter te De stoel van voormalig chef-staf Donald Regan wordt uit het Witte Huis gedragen. Exit Regan, (foto api DEN HAAG - Wat men ook moge denken van Rudi Carrells 14 seconden du rende poging tot satire, in één opzicht sloeg hij in elk geval de plank mis. De wufte lingerie die Imam Chomeini als uitdrukking van adoratie werd toege worpen, is in Iran sinds de revolutie niet meer ver krijgbaar. De Iraanse vrouw, die ten tijde van de sjah heeft mogen ruiken aan de verlokkingen van de westerse consumptie maatschappij, is weer in gesnoerd in het keurslijf van Islamitische tradities. Het straatbeeld van noord- Teheran heeft zijn mondai ne allure verloren. door Peter van Nuijsenburg Waar ooit vrouwen in een niet afla tende parade hun westerse 'chi que' etaleerden, domineert nu de chardor, het zwarte, de vrouwelij ke anatomie verhullend gewaad. Hun aanblik riep bij een Iraanse journalist associaties op met de ra ven uit Hitchcocks gelijknamige horrorfilm. Het is een beeld dat ve le vrouwen in Iran zullen herken- Zwarte sluiers en geweren: de sy mbolen van de Iraanse revolutie. Hoewel de situatie sinds de be ginjaren van de revolutie iets ver beterd is, is van een echte versoe peling geen sprake. Wie denkt een loopje te kunnen nemen met de voorschriften aangaande kleding en gedrag, riskeert nog steeds een confrontatie met de immer alerte bewakers van de zuiverheid van de revolutie. Iedereen die zich schul dig maakt aan wat lijkt op aan stootgevend gedrag wordt zonder pardon opgepakt. Hoge hakken Over wat wel en niet tot 'aan stootgevend gedrag' moet worden gerekend, is geen discussie moge lijk. Hoge hakken kunnen niet door de beugel, een bloot been overschrijdt alle normen van fat soen. Er zou zelfs een tarieflijst voor overtredingen te bestaan. Haar dat onder de hoofddoek uit piekt, wordt bestraft met een boete van 125 dollar. Op het gebruik van nagellak staat 880 dollar. De vrou welijke employee die een manne lijke gesprekspartner in de ogen kijkt, kan voor 125 dollar worden aangeslagen. Een Iraanse vrouw treurt op de begraafplaats van Teheran om haar echtgenoot, omgekomen in de Golfoorlog iroto gpdi De positie van de vrouw was en is volledig ondergeschikt aan die van de man. Voor de vrouwen uit de sloppen geldt het zelfde verhaal Zij waren vaak met hun echtgeno ten van het platteland naar de stad getrokken. De zeden en gewoonten van dat platteland vormden vaak de enige bagage die ze bij hun ver huizing meenamen. Levensstijl De beter opgeleide vrouwen uit de middenklasse hebben onder de sjah daarentegen wel een emanci patieproces doorgemaakt. Velen van hen hebben in het buitenland, vooral in de Verenigde Staten, ge studeerd en zijn daar in aanraking gekomen met westerse opvattin gen over democratie en de gelijk waardigheid van man en vrouw. Na terugkeer in Iran kregen zij vaak redelijk betaalde banen en konden hun westerse levensstijl voortzetten. Het verblijf in het westen was niet voor iedereen een onverdeeld genoegen. Veel studenten raakten gedesillusioneerd. De westerse, 'materialistische' cultuur en haar verworvenheden werden gezien als een bedreiging van hun identi teit. Als zoveel studenten en intel lectuelen uit de Derde Wereld ko zen zij voor de waarden en cultuur van hun geboorteland. Ze werden fervente aanhangers van de revolu tie. De chardor werd voor vele vrouwelijke studenten het sym bool van de revolutie. Die revolutie moet hun stoutste dromen hebben overtroffen. Met het vestigen van de Islamitische Republiek werd ook de Islamiti sche wet in ere hersteld. Het bete kende de terugkeer naar de midde leeuwen Een ongekende terreur overspoelde het land. Steniging, kastijding, het afhakken van han den, de Islamitische beulen maak ten overuren. De revolutie at, zoals gebruikelijk, haar eigen kinderen op. De aanhangers uit de mid denklasse behoorden tot de eerste slachtoffers. Aanrecht De Iraanse bevolking heeft in overgrote meerderheid het bewind van Chomeini omhelsd. De vrou wen uit de middenklasse, voor wie de revolutie niet een zelfgekozen levensvervulling betekent, rest weinig anders dan zich aan te pas sen. Wanneer zij een opleiding heb ben genoten waar het regime pro fijt van trekt, kunnen ze aan het werk blijven. Van harte gaat dat niet, want de conservatieve geeste lijkheid ziet hen bij voorkeur ach ter het aanrecht. Maar acht jaar na de revolutie moet het regime nog steeds een beroep doen op vrouwe lijke topambtenaren. Er zijn vrou welijke bankfunctionarissen, do centen, accountants, artsen en on derwijzers. Een decreet dat secretariaats werkzaamheden op ministeries door mannen moeten worden ver vuld, bleek onuitvoerbaar. De con servatieve clerus haalde in een an dere omstreden kwestie eveneens bakzeil. Pogingen om mannen en vrouwen in bussen en taxi's van el kaar te scheiden liepen op een fias co uit.. Zelfs Chomeini was niet in staat alle ontwikkelingen van de laatste 50 jaar terug te draaien. Seks is het grote tfeboe in het Iran van de ajatollahs. Seks voor en buiten het huwelijk geldt als een doodzonde. Jongens en meis jes ontmoeten elkaar alleen onder het toeziend oog van hun ouders. Een jong paar dat elkaar op de, ge scheiden, skihellingen ten noorden van Teheran had ontmoet en te lang (een kwartier) van eikaars ge zelschap bleek te genieten, kreeg het aan de stok met de nooit versa gende fatsoensrakkers. Ze werden voor de keus gesteld: trouwen of ieder 80 zweepslagen op de plaats van het misdrijf. De families kre gen een week bedenktijd. Met te genzin werd toen maar voor het huwelijk gekozen. Dat vrouwen die hun eigen voorkeuren wensen te volgen enorme risico's lopen, be hoeft geen nader betoog. Voortplanting Een andere complicatie voor een onbekommerd seksleven is het ontbreken van vrij verkrijgbare voorbehoedsmiddelen. In het hui dige Iran dient de geslachtsdaad uitsluitend gericht te zijn op de voortplanting. Voor het merendeel van de Iraanse vrouwen is dat de normaalste zaak van de wereld, maar voor een op het westen geo riënteerde vrouw de zoveelste aan tasting van haar persoonlijke vrij heid. Zolang het regime vast in het za del zit, wordt een moderne Iraanse vrouw gedwongen eèn dubbelle ven te leiden. In haar werk en op straat zal zij zich moeten conforme ren aan de eisen van het bewind. Zij zal zich moeten hullen in het symbool van haar onderworpen heid aan het regime, de chardor. In de beslotenheid van haar eigen huis mag het inmiddels uit de mo de geraakte mantelpakje van La- gerfeld uit de kast. Bij het draaien van westerse pop muziek moet ze op de volumeknop blijven letten, want de hoeders van de enig juiste moraal staan zo voor de deur. Verder moet ze zorgen dat de drankfles snel en veilig opge borgen kan worden. Tenslotte mag ze hopen dat het regime met het verstrijken van de jaren milder wordt. Dat de revolutie slijtplekken ver toont, zoals door de in het buiten land verblijvende oppositie wordt gesuggereerd, is waarschijnlijk een illusie. Maar het regime heeft zich al vaker van zijn pragmatische kant laten zien. Van direct belang is natuurlijk ook wie de met zijn gezondheid tobbende Imam op volgt. Speculeren over de uitkomst van deze machtsstrijd heeft weinig zin. Vast staat alleen dat ook na de dood van Chomeini een man het lot van de vrouwen in Iran in zijn hand heeft.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2