m Herstel DIOK bij AAC DE Siemerink verliest in finale Knappe winst Bassets LZ heeft polotitel in vizier Van As is op de weg terug Eerste dan karateka's uit Leiden MAANDAG 2 MAART 1987 PAGINA 17 Rivaal Dogger weer te sterk bij NK-indoor BEMMEL - Jan Siemerink heeft de tweede plaats be haald bij de nationale jeugdkampioenschappen tennis tot en met 18 jaar. De 16-jarige Rijnsburger ver loor in de finale van de wed strijden in Bemmel van zijn eeuwige concurrent Paul Dogger: 6-4, 4-6, 3-6. Siemerink, die zaterdag met Jacco Elting en bondscoach Stanley Franker naar de Filippijnen ver- tekt, bereikte vrij eenvoudig de halve finales. Achtereenvolgens schakelde hij Ferdi Muller, Huib Troost en Vernon Wibier uit zon der een set te verliezen. In de halve eindstrijd had hij aanzienlijk meer problemen met Ton Kempers, die een ronde daarvoor Jacco Eltingh in drie sets had uitgeschakeld. Sie merink bleef Kempers juist voor: 5-7, 7-6 (7-3),7-5. In de finale tegen de 15-jarige Paul Dogger had Siemerink in de derde set goede vooruitzichten op de eindoverwinning. Na winst van de eerste set (6-4) en verlies van het tweede gedeelte (4-6), nam de spe ler van Unicum in de beslissende reeks een 3-1 voorsprong. Op die stand verloor hij echter zijn servi- cegame. Dogger profiteerde van de inzinking van zyn opponent en liep in een keer door naar de overwin ning 3-6. Van de overige vertegenwoordi gers van het district Leiden lever de Thomas Koemans de beste prestatie. Hij overleefde de eerste ronde door Jack Haslinghaus te kloppen. In de tweede ronde werd de speler van De Munnik uitge schakeld door Ton van der Pieter man: 6-4, 6-3. Mark Nagelkerken (De Munnik) ging al in de eerste ronde onderuit. De Alphenaar kwam er tegen Joost Wijnhoud niet aan te pas: 6-1. 6-1. Irma van Seeters mocht als in valster aan het hoofdtoernooi mee doen. Veel kans op succes was er voor de Leidse niet weggelegd, want zij stuitte op Mara Eijken- boom. Toch leverde de speelster van De Munnik in de tweede set goede tegenstand: 6-0,.7-5. Heieen van den Berg zal met wei nig plezier op het toernooi terug kijken. Bij de stand 2-1 in de eerste ronde moest haar tegenstandster Esther van der Graaf opgeven. In de tweede ronde was Mariëtte Ver- bruggen met 6-2, 6-3 te sterk. Het toernooi werd uiteindelijk door de Amsterdamse Brenda Schultz ge- In Bemmel werd ook het kwalifi- katie-toernooi voor de kampioen schappen in de klasse tot en met 16 jaar gespeeld. Carola Geerlings (Unicum) plaatste zich voor het hoofdtoernooi. Bionda Zonderop (De Munnik) slaagde daar niet in. Curieus Michiel Schapers en Milan Srej- ber zijn zaterdag bij het tennistoer nooi van Key Biscayne uitgescha keld in de tweede ronde van het dubbelspel door Ivan Lendl en Bill Scanion. Het duel had een curieus verloop. Drie keer moest de tie break uitkomst brengen en steeds resulteerde het verlengstuk in de zelfde cijfers (7-5). De overwinning in eerste set was voor Lendl en Scanion. Schapers en zijn Tsjecho- slowaakse dubbelpartner maakten in het tweede deel moeizaam ge lijk, waarna de beslissende set in een miniem voordeel eindigde voor de nummer een van de we reldranglijst en zijn tennismaat. Reserves KEY BRISCANE (Reuter) - Ivan Lendl en Jimmy Connors hebben tot het uiterste moeten gaan zich te plaatsen voor de derde ronde van het tennistoernooi van Key Brisca- ne. De ongeplaatste Paul Annaco- ne hield Lendl vijf sets bezig (5-7, 7-6,4-6,6-2,6-2). Aan de Zweed Pe ter Lundgren moest Connors de eerste set afstaan (2-6), maar maak te dat verlies vervolgens goed: 6-4, 6-2, 6-3. Annacone maakte gebruik goed gebruik van zijn sterkste wapen, de opslag. De service was zo hard en zuiver dat de veramerikaniseer de Tsjechoslowaak meer dan eens het antwoord schuldig moest blij ven. De kracht van Annacone nam af in de vierde set. In die fase be landde de bal bij diens eerste op slagen slechts een op de vier keer binnen de lijnen. Lendl had meer reserves en besliste de partij na drie uur en drie kwartier in zijn voordeel. „Ik heb gewonnen om dat ik mijn timing goed was in de vierde en vijfde set en omdat Paul moe werd. Gelukkig ging de partij over drie en niet over twee gewon nen sets. Dan had ik beslist verlo ren", zei Lendl. In de partij tegen Lundgren kreeg Connors het beeld voor zich van zijn vroegere rivaal Björn Borg. De 22-jarige Lundgren lijkt AMSTERDAM - Eindelijk was er weer eens een compleet rugbyprogramma in het afge lopen weekeinde. DIOK won in Amsterdam verdiend met 0-18 van AAC. The Bassets behaalden een knappe 14-9 overwinning tegen Castricum 2, terwijl LSRG in Amersfoort tegen Eemland een punt liet liggen (24-24). Minerva verloor in en tegen Rotterdam met 20-4. op de vroegere nummer een van de wereldranglijst en heeft dezelfde speelstijl. De blonde Zweed ver sloeg Connors in de eerste set keer op keer met zuivere slagen van de baseline. Zijn voorhand werd met het verstrijken van de tijd onzui verder. Connors liet zijn opponent lopen en tikte hem uit. AAC - DIOK 0-18. De Leidenaars zagen erg tegen de wedstrijd op. Na de nederlaag twee weken geleden tegen Castri cum heeft de Leidse ploeg toch een flinke mentale dreun gekregen, en het was maar de vraag of DIOK zich tegen het altijd lastige AAC op tijd hersteld had. Dit bleek het ge val. Ondanks enkele blessures waardoor het team op enkele plaat sen gewijzigd moest worden be haalden de Leidenaars een zwaar bevochten, maar verdiende over winning. Vanaf het begin had DIOK een veldoverwicht en werden de Leid se aanvallers herhaaldelijk in het spel betrokken. Echt uitgespeelde kansen werden er nog niet ge- creeerd omdat het keihard en bij vlagen gemeen spelende AAC goed verdedigde. Het duurde tot de twintigste minuut voordat DIOK scoorde. Leen van der Pot maakte een fraaie break op de blin de kant en bracht de goed meege komen Peter de Bruin in scorings- positie 0-4. DIOK bleef goed door gaan, en het was Rob Kamp die zijn ploeg vlak voor rust op een 0-8 voorsprong bracht. In de tweede helft was DIOK veel sterker. De driekwartlijn vond regelmatig de gaten in de Amster damse verdediging, en ook condi tioneel waren de Leidenaars ster ker. AAC wist zich slechts door grove overtredingen staande te houden, maar de Leidse ploeg liet zich niet provoceren en bleef goed rugby spelen. Het was uiteindelijk scrum-half Ronald Vermeulen die debeslissing forceerde. Na een fraaie actie bood hij Gidion van der Born een niet te missen kans 0-14. Remco Roest bepaalde met een fraaie try de eindstand op 0-18. The Bassets - Castricum 2 14-9. Een uitstekende overwinning voor de Sassenheimers, die gehan dicapt waren door de afwezigheid van drie spelers, en ook nog eens twee niet fitte spelers moesten op stellen. De eerste helft was voor The Bassets, die door goed voor- waartsenwerk de tegenstander in de verdediging drongen. Het was gelegenheidsfull-back Wim de Jong die de score opende 4-0. Hier na waren Albert Zuiderduin en Pe ter Schrama ook nog succesvol en brachten de ruststand op 14-0. Castricum kwam in de tweede helft door een try en een penalty nog sterk terug, maar de Sassen- heimse verdediging bleef overeind en liet de tegenstander niet verder dan 14-9 komen. Eemland LSRG 24-24 In een volledig gelijkopgaande wedstrijd moest LSRG uiteinde lijk toch nog een punt inleveren. De Leidse studenten hadden de hele wedstrijd een voorsprong, en dachten in de blessuretijd met een 18-24 voorsprong de wedstrijd ge wonnen te hebben. Eemland wist echter uit een alles of niets aanval op de valreep toch nog te scoren en zo een punt te bemachtigen. REC - Minerva 20-4 Minerva kon in de eerste helft prima partij bieden en had bij het begin van de tweede helft (rust stand 8-4 try Erik Hoenkamp) en kele goede kansen. Het was uitein delijk het fittere RRC dat aan het langste eind trok. Opstelling DIOK speler Dik Berghout zal aanstaande zondag zijn debuut in het Nederlands rugbyteam maken. Ronald Vermeulen en Yves Kum- mer, beiden ook van DIOK, zitten op de reservebank. De opstelling is: Jan Heinen (Castricum), Andre Hoogenband (HRC), Henny Ver meulen (RCH), Michel van der Loos (HRC), John Dam(Castri- cum), Louis Straathof (REL), Mark Visser (RCH), Bart Wierenga (Ca stricum), Marcel Eeman '(HRC), Chris Gale (NFC), Dik Berghout (DIOK), Joost Takken (Ascrum), Sep van Kampen (The Wasps), Ed win Jansma (NFC) en Andre Marc- ker (Castricum). De opstelling voor het Neder lands B-team dat zondag voor Oranje tegen RAF Germany speelt wordt dinsdag bekend gemaakt. AMERSFOORT - De Zijl/LGB deed in Amersfoort wat het aan de stand verplicht was. AZPC was ,geen bedreiging en werd met 7-11 verslagen. Voor LZ'86 gaat het hoofdklasserschap wat vaster vor men aan nemen. Na vorige week al concurrent Menvede verslagen te hebben werd nu in Barendrecht medekoploper ZPB met 10-11 te rug gewezen. Dat AZPC voor De Zijl/LGB een maatje te klein is, hadden de man nen van Frits Welling al in de halve finale van de beker duidelijk ge maakt. Zo erg als toen werd het niet maar de 7-11 overwinning kwam toch nooit in gevaar. De Zijl/LGB speelde duidelijk beter dan vorige week. Men had de gelegenheid ook de wisselspelers veelvuldig te laten spelen. De score werd regelmatig opgevoerd. Na één periode stond er al 1-3 op het scorebord. Via 1-4 en 3-7 werd de eindstand uiteindelijk bepaald op 7-11 in Leids voordeel. Volgende week wacht de enige echte tegenstander in de degradatie poule, het Delftse DZV. Doelpunten de Zijl/LGB: Mark van Belkum 4x, Alex van Belkum 4x en Hans Nieuwenburg 3x. Voor LZ'86 gaat de toekomst er zonnig uitzien. Ook de tweede moeilijke uitwedstrijd in de kam pioenspoule in de eerste klasse A, met als inzet één plaats in de hoofdklasse, werd in klinkende munt omgezet. De brigade, van coach Hans Parrel versloeg mede koploper ZPB met 10-11. Als de drie nog op het programma staan de thuiswedstrijden "gewoon" worden gewonnen is het kam pioenschap en de daaraan verbon den promotie een feit. De overwinning op ZPB kwam pas in de laatste seconden tot stand. Pas 15 seconden voor tijd kon de gelijkmaker op het score bord worden gebracht (10-10). Na de gehele wedstrijd tegen een ach terstand van één of twee doelpun ten te hebben aangekeken from melde Marco Mulder zijn ploeg naast de Barendrechters. ZPB dat begreep dat een gelijk spel in een thuiswedstrijd geen sterk resultaat zou zijn trok nog één keer met man en macht in de aanval. Te gretig echter, na een aanvallende fout kwam LZ'86 in bal bezit. Mare Mommers maakte gebruik van de Barendrechtse ver warring en ging alleen op het vijan delijke doel af. Met nog slechts zes seconden te spelen hield hij het hoofd koel en bracht de (iets geluk kige) overwinning bij LZ'86 (10- 11). Een uitstekend slot dus van een wedstrijd waarin LZ'86 steeds te gen een achterstand heeft aange- hikt. Door het goed benutten van de man meer situatie konden de Leidenaren aansluiting blijven houden. Van de acht keer dat een dergelijke kans zich voordeed werd zeven maal gebruik gemaakt. ZPB daarentegen kon van de ne gen keer slechts vier maal een gat in de Leidse defensie vinden. De Leidenaren staan nu voor het eerst deze competitie twee punten los van de concurrentie. Volgende week wacht in de eerste thuiswed strijd van de play off s het Amster damse het Y. De hoofdstedelingen staan op een gedeelde tweede plaats op twee punten van LZ'86. Periodestanden: 2-1, 5-3, 7-5 en 10- 11. Doelpunten LZ'86: Frans v.d. Brink 4, Wilco v.d. Zeeuw 3x, Bob by Brebde lx, René v.d\ Zeeuw lx, Marco Mulder lx en Mare Mom mers lx. DIRK KLOOS LEIDEN/LUIK - Voetballen was dus niks. Dat een stelletje "dikke wijven" haar ongestraft tegen de benen konden rammen, nee, dat spelletje was aan Mandy de Jongh niet besteed. Incasseren okay, maar dan ook uitdelen. Aangezien de tuchtcommissie van de KNVB het nog altijd niet toestaat dat er op de velden op tegenstanders wordt 'ingehakt', leek het de 25-jarige Zoetermeer- se beter wat anders te zoeken. door Rob Onderwater Een sport waarin ze haar ei kwijt kon en waarvoor ze op zon dagmorgen niet in actie behoefde te komen. Want op zaterdag avond pleegt Mandy de Jongh nogal eens een stapje te maken ("Maar ik drink geen alcohol", haast ze zich te zeggen) en dan is een verblijf tussen de lakens een dag later een prettiger bezigheid dan een partijtje voetbal, dat daarbij louter "blauwe benen" oplevert. Mandy de Jongh switch te over naar het taekwondo en heeft daar tot op de dag van van daag geen spijt van. Want als je Europees kampioe ne wordt, kun je rustig stellen dat je de juiste keuze hebt gemaakt. Na een lange weg van negen jaar zette Mandy de Jongh vorig jaar in Seefeld de eerste kroon op een carrière, die wat haar betreft nog lang niet is afgelopen. De palma- rès is, ambitieus als ze is, nog-niet compleet. Het enige wat ont breekt is een wereldtitel. Daar heeft Mandy de Jongh, lid van de Leidse sportschool Gerard van den Berg, nu haar zinnen op ge zet. Negen jaar terug had Mandy de Jongh niet kunnen bevroeden dat ze de internationale erepodia zou betreden. Bij de Zoetermeerse sportschool Koreyo begon ze lou ter met de intentie de zwarte band te behalen. "Die", legt zij uit, "kunnen ze je naihélijk niet meer afnemen, ook niet wanneer je een tijdje bent gestopt. Een ro de band raak je dan wel kwijt. Dan kun je weer van onder af aan, met wit dus, beginnen". Maar haar ambities reikten verder dan het verkrijgen van het zwarte textiel. Vooral toen zich in '84 de eerste successen aandienden. In dat jaar werd Mandy de Jongh Nederlands kampioene en werd daardoor automatisch geselecteerd voor de nationale ploeg. Dat betekende naast de centale trainingen het bezoeken van internationale wedstrijden. Haar debuut buiten Nederland kan Mandy de Jongh zich nog scherp voor de geest ha len. "Het was in Stuttgart. Ik was vreselijk zenuwachtig, kon nau welijks op m'n benen staan. Toen ook bleek dat ik mij niet goed had voorbereid. Conditioneel kon ik het niet aan. In de derde partij stortte ik in elkaar. Ik was licha melijk volledig gebroken. Maar hetwas wel een les voor me. Als ik Europees kampioene wilde wor den, moest ik harder gaan trai- Feller Dat was de reden waarom zij aanklopte bij Gerard van den Berg. "In Zoetermeer werd voor namelijk op techniek getraind. Ik wilde meer, vooral op contitio- neel gebied. Het is niet mijn be doeling om mijn oude vereniging af te kraken. Ik kom er nog wel eens, maar in Leiden gaat het er feller aan toe. Ik weet dat ik dat nodig heb om beter te worden". Nog steeds zit er vooruitgang in, hetgeen haar indrukwekken de erelijst illustreert. "Ik weet dat ik het kan. In vergelijking met vroeger ben ik een stuk agressiever geworden. Als ik nu een schop krijg, schop ik nog har der terug. Dat mankeerde er in het verleden nogal eens aan. Maar laat één ding duidelijk zijn: taekwondo is niet alleen schoppen. Nadenken is net zo be langrijk, misschien nog wel be langrijker. Je moet combinaties kunnen maken om de tegen standster in verwarring te bren gen. Je moet ook de open plekken in de verdediging zien en direct toeslaan". In Nederland en Europa staat Mandy de Jongh op eenzame hoogte. "Dat is leuk, maar dat legt wel een druk op je schouders. Iedereen gaat het gewoon vinden als je wedstrijden wint. Die dwang is eigenlijk mijn grootste tegenstander. Als je een keer hebt verloren, vragen ze wat er met je aan de hand is. Het kan toch ook wel eens een keer tegenzitten?" Dat gebeurt overigens maar heel zelden. In 1986 legde ze elke tegenstandster in de luren. Nie mand kon Mandy de Jongh in Turkije, West-Duitsland en Ne derland bedreigen. "Maar het ni- veay, is niet altijd even hoog", constateert zij openhartig. "Vroe ger was het helemaal niet zo'n prestatie om een toernooitje te winnen. Dan waren er bijvoor beeld niet meer dan drie deel neemsters in een categorie. Had je zonder inspanning al een der de prijs". De tijden zijn inmiddels veran derd. "Er doen steeds meer vrou wen aan teakwondo. Op toer nooien kom ik steeds vaker vreemde gezichten tegen. Een verheugende zaak, want dat geeft een overwinning veel meer waarde. Het komt nu voor dat een toernooi een deelnemerslijst van tien vrouwen heeft. Daarbij gaat de techniek ook vooruit. Ik krijg geen enkele partij meer voor niets. Je moet voortdurend nadenken op de mat". Verschil De Koreaanse vrouwen worr den beschouwd als de beste tae- kwondoka's van de wereld. Dat is niet zo verwonderlijk, want de vechtsport vindt z'n oorspong in Korea. "Maar het verschil bij de vrouwen is niet zo groot als bij de mannen", oordeelt Mandy de Jongh. "Daarom denk ik ook dat ik een kans maak om wereldkam pioene te worden, straks in Bar celona. Geen grote kans welis waar, maar toch. Ik zal er dan, ook alles voor doen om het te wor den". De weg naar het succes kost Mandy de Jongh veel tijd en moeite en bovendien 'klauwen' met geld. Althans, in het verleden moesten reizen naar het buiten land grotendeels zelf worden be kostigd, maar de Taekwondo Bond Nederland (TBN) heeft be terschap beloofd. Met ingang van vandaag hoeven de uitgezonden taekwondoka's het reisgeld niet zelf meer op te hoesten. Dat vindt Mandy de Jongh een aardige geste. "Want zoals het ging, was niet leuk meer. Voor de wereldkampioenschappen in Seoul heb ik 1000 gulden uit ei gen zak moeten betalen. Gelukkig heeft m'n toenmalige baas z'n hand over z'n hart gestreken en de kosten vergoed. Maar eigen lijk voelde ik mij een bedelaar. Zo gaat het gewoon in deze sport. Iedereen moet met de pet rond, anders kun je eigenlijk geen top sport bedrijven". Speciaal voor het taekwondo is ze onlangs van baan veranderd. "Ik werkte bij een bouwbedrijf. Ik had te maken met vastgestelde vakanties en dat is voor iemand die aan sport doet en veel in het buitenland heel vervelend. Nu werk ik als dierenartsassistente. Kan ik tenminste zelf bepalen wanneer ik m'n vrije dagen op- Vrije tijd Veel vrije tijd steekt Mandy de Jongh in haar sportieve bezig heid. "Ik heb er plezieren. Had ik dat niet, dan was ik allang afge haakt. Je stopt er natuurlijk niet zomaar zoveel geld in. Ik doe het voor de sport, maar ook voor de gezelligheid. Ja, ik ben een sfeer gevoelig type. Ik kom graag on der de mensen. In het buitenland vind ik het hartstikke leuk om een beetje feest te vieren met de anderen". Een feest was de ruim drie uur durende reis naar Luik, waar in het afgelopen weekeinde een open toernooi werd afgewerkt, anders niet. Zaterdagmorgen meldde Mandy de Jongh zich om vier uur 's ochtends bij chauffeur Gerard van den Berg. Geen idea le voorbereiding op een toch niet onbelangrijk toernooi, want op dezelfde dag moesten de partijen op de mat worden afgewerkt. Niettemin was Mandy de Jongh uitgeslapen in de Luikse sporthal, waar zich zes deelneem sters voor de categorie tot en met 70 kilo hadden gemeld. Onder wie de Leidse Sonja Pool, reisge note en tevens lid van de sport school van 'reisleider' Gerard van den Berg. De Nederlandse taekwondoka's deden op weg naar de finale niet voor elkaar ohder. Beiden namen hun obsta kels dit in tegenstelling tot Peter Onderwater, die in de eerste ron de al werd uitgeschakeld) en zo kon het zijn dat Mandy de Jongh en Sonja Pool, ex-Europees kam pioene, tegen elkaar in de eind strijd stonden. De 'Leidse' finale werd zonder problemen gewonnen door Man dy de Jongh. "Ik heb", verklaar de de Zoetermeerse naderhand, "me bewust niet ingespannen. Ik kreeg al snel in de wedstrijd een voorsprong en die heb ik gewoon vastgehouden. Ik heb het niet ca deau gekregen hoor, maar Sonja is er een tijdje uit geweest en kwam tegen mij iets tekort. Nee, van rivaliteit was geen sprake. We kennen elkaar door en door. Had ik tegen een Duitse of zo ge staan, dan had ik er vol inge beukt. Dat was nu niet nodig. Maar goed ook, want in de ko mende maanden heb ik het druk genoeg". Om, inplaats van geïrriteerd tegen een bal te trappen, wereld kampioene taekwondo te wor den? Boileau wint in Los Angeles LOS ANGELES (Reuter) - De Ca nadees Art Boileau heeft de mara thon van Los Angeles gewonnen in een weinig aansprekende 2 uur, 13 minuten en 8 seconden.De 29-jari- ge atleet uit Edmonton had na de 42 kilometer en 195 meter een voorsprong van een halve minuut op de Amerikaan Ric Sayre. De Mexicaan José Gomez werd derde. Bij de vrouwen zegevierde de Amerikaanse Nancy Ditz in 2.35.24. DEN HAAG - Laurens van As is op de weg terug. De Leiderdorpse judoka werd het afgelopen week einde in Den Haag ongeslagen kampioen van Zuid-Holland. Dat betekent dat hij zich heeft ge plaatst voor de Nederlandse kam pioenschappen van 14 maart in Bergen op Zoom. Zes maal eerder was Van As de beste van Neder land, maar door studie viel hij vo rig jaar een eind terug. Zijn over tuigende overwinningen in Den Haag, alle met ippon, tonen aan dat met Van As weer volop rekening moet worden gehouden. Tweede plaats powerlifter Willem van Dam LEIDEN - Powerlifter Willem van Dam van De Spartaan heeft een tweede plaats bemachtigd tijdens wedstrijden in Alkmaar. In de tweede klasse kwam Van Dam za terdag in de gewichtsklasse van 67 kilo met kniebuigen tot 175 kilo, bankdrukken tot 110 kilo en dead- lift tot 210 kilo. Vier gewichtheffers van de Leid se krachtsportvereniging boekten gisteren succes in Den Haag. Bij de jaarlijkse internationale veteranen wedstrijden won Herman Filippo in de klasse 35-39 jaar met Neder landse records trekken (110 kilo) en stoten (137V2 kilo). Hetzelfde presteerde Dirk van Twiet (40-44 jaar), die 105 kilo trok en 135 stoot te. Derde in dezelfde klasse werd Peet van Amsterdam (90 en 120 ki lo); Sam Hols wilder (45-50) jaar werd tweede in zyn klasse met 95 en 125 kilo. VEENENDAAL - Vier Leidse ka rateka's hebben met glans hun eer ste dan behaald. Allan Smith, Pie- ter de Roy, Dennis van Putten en Sido Koster, pupillen van Ino Al- berga van de karate-do Academie Jurojin, legden gisteren in Veenen- daal het zware, door de erkende Karate-do Bond afgenomen exa men af, dat, eenmaal behaald, recht geeft op het dragen van de zwarte band. Deze test vergt het uiterste van de zenuwen en de conditie van de karateka's. De basistechnieken moeten met en zonder partner wor den uitgevoerd en behalve aan de verschillende vormen van het man tegen man gevecht wordt er ook uitvoerig aandacht besteed aan de traditionele solo-oefeningen, kata. Mandy de Jongh in actie: "Ik ben een stuk agressiever geworden' Zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17