'Ons Ton n ie laat de Smouskes hossen Van Vliet waakt voor optimisme 5ÏHM Dirks voor eigen publiek niet te stuiten Beurskens verbetert record Triomf Omloop Het Volk doorbraak Post-renner, maar Peeters herstelt snel Debutant Talen 'een talent als Jan Raas' Van der Veer bekijkt het goed MAANDAG 2 MAART 1987 SPORT PAGINA 13 Carla Beurskens steekt haar armen uit. De oven Mirjam Knijn onttroont Tilly Verhoef BOSTON (ANP) - Miijam Knijn heeft gisteren tijdens internationa le atletiekwedstrijden in Boston het Nederlands record 400 meter vrouwen gebracht op 54,12 secon den. De in Boston studerende atle te van Sparta overtrof het uit 1980 stammende oude record van haar clubgenote Tilly Verhoef met 0,36 seconden. Bij het evenement waar op de eerste dag twee wereldrecords werden genoteerd - 7,32 meter voor Heike Drechsler bij het versprin gen en 17,76 meter voor de hink- stapspringer Mike Conley - bezorg de Carl Lewis het publiek een te leurstelling. De viervoudig Olym pisch kampioen had bij het open toernooi om de indoor-atletiekti- tels van de Verenigde Staten in New York willen aantonen dat hij weer in staat is de concurrentie te vernederen. Hij slaagdè er op de 55 meter echter niet in zich te plaat sen voor de wereldtitelstrijd in Indianapolis, die volgende week begint. Lewis moest twee landgenoten laten voorgaan. Lee McRae en Le wis' trainingspartner Mark Wither- spoon werden respectievelijk eer ste en tweede met 6,14 en 6,16 se conden. De top-atleet van de Olym pische Spelen van 1984 in Los An geles ging als derde over de finish in 6,19. "De hele week ben ik ver kouden geweest. Ik voelde mij niet goed vandaag. Ik ben bly dat het voorbij is en ik mij kan gaan voor bereiden op het buitenseizoen", was het commentaar van Lewis. Voor McRae, de kleine man met de razend snelle start, had hij weinig lof. "In de zaal is hij goed, maar buiten heeft hij geen kans te win- De Oostduitse Cornelia Oschke- nat liet op de 55 meter horden 7,22 seconden registreren. Daarmee zou zij het wereldrecord van Ste phanie Hightower uit de Verenig de Staten hebben verbeterd met zestien honderdste seconde. De tijdmeting bleek niet goed te heb ben gefunctioneerd. De jury veran derde haar prestatie in 7,48. Maakte Heike Drechsler op de eerste dag met haar wereldrecord verspringen haar reputatie volle dig waar, Sergej Boebka was in Madison Square Garden met Carl Lewis een tragische verliezer. De wereldkampioen uit de Sowjet- GENT (GPD) - Aan de vooravond van de Omloop Het vane h^et d"e 5*72 optde ??n" Volk» de officiële openingsklassieker van het wielersei- jaar geleden bleek Boebka üi de- zoen> spraken wielertoppers sombere woorden over het zelfde ambiance van het beroemde rijpingsproces van het Nederlands wielertalent. Kwalita- sportpaieis aanzienlijk beter in tief sterk, maar nog te weinig persoonlijkheid, was de alge- i. Toen zegevierde hij met 5,96 mene opvatting. ZEELAND (GPD) - De Smouskes konden hun lol niet op. Het was uiteindelijk precies zo gegaan als de carnavalvierders van Zeeland vurig hadden gehoopt: dat zij konden gaan hossen na de winst van 'ons Tonnie' in de bossen. NAGOYA (AFP) - Carla Beurs kens heeft gisteren de marathon van Nagoya (Japan) gewonnen. De atlete van Festina legde de ruim 42 kilometer af in 2 uur, 28 minuten en 27 seconde. Beurskens verbeterde daarmee het record op dit parcours met ruim een minuut. De snelste atlete in Nagoya was tot zondag Kathrin Dorre. De Oostduitse liep de mara thon vorig jaar in 2.29,33. Beurkens slaagde er niet in haar persoonlijk record te verbeteren. Vorig jaar legde zij de marathon van Boston af in 2.27,35. Beurskens liet de concurrentie in Nagoya ver achter zich. De Ja panse Kazue Kojima werd tweede met een achterstand van ruim zes en een halve minuut. Kersti Ka- cobsen uit Denemarken eindigde als derde. De uitslag van de marathon van Nagoya is: 1. Carla Beurskens (Ned) 42,195 meter in 2.28,27, 2. Kazue Kojima (Jap) 2.35.00, 3. Kersti Jakobsen (Den) 2.35,37. 4. Miyuki Yamashita (Jap) 2.37,03, 5. Kumi Araki (Jap) 2.37,12, 6. Priscilla Welch (GBr) 2.38,51. Maar het machtsvertoon waarmee de 26-jarige Tonnie Dirks gister middag in het eigen Brabantse huis zijn nationale veldlooptitel prolongeerde, was misschien leuk voor de Smouskes, van propagan da voor het crossen was evenwel in de verste verten geen sprake. De enige die de plaatselijke favoriet op het ruim twaalf kilometer lange parcours nog een beetje kon vol gen, was Marti ten Kate, eerder een weg- en baanspecialist dan een Uiteindelijk hoefde de Twentse 'zwoeger' slechts achttien secon den op Dirks prijs te geven, maar de voorsprong die hij zelf binnen de veertig minuten op de nummer drie had opgebouwd, bedroeg maar liefst een volle minuut. En dat juist Klaas Lok zich in het Bra- bantsse dorpje Zeeland over het brons ontfermde, was ook al teke nend voor de armoedige kwaliteit van het Nederlandse veldlopen. De veteraan uit Bilthoven is eigenlijk aan het aftrainen en dat hij daarin al niet meer kan worden bijgehou den door enig talent is pijnliik. Dat was ook de afwezigheid van de geblesseerde Rob de Brouwer, de enige atleet die in goede doen Dirks kad kunnen bedreigen. "Maar", zo complimenteerde Ten Kate de heerser van het gedeva lueerde kampioenschap. "Tonnie was vandaag echt niet te houden. Ook De Brouwer zou hem niet heb ben kunnen volgen. Voor het cros sen is het een goede zaak dat Ton nie heeft gewonnen, hij heeft zich waargemaakt als de enigë echte Nederlandse Die in een sterk internationaal veld echter (nog) niets heeft te zoe ken. Vorig jaar finishte Dirks op het WK in het Zwitserse Neuchatel als 61ste. "Maar nu voel ik me een stuk sterker", blikt Dirks vooruit naar het WK, dat over drie weken in Warschau wordt gehouden. Als enige veldloper is de gemeente ambtenaar van Zeeland verzekerd van uitzending naar de Poolse hoofdstad, maar welk vijftal de na tionale kampioen daar zal vergezel len, is nog onduidelijk. Door bles sures (De Brouwer) en desinteres- te, Jonge renner overlijdt na ernstige val MARSEILLE (ANP) - De Bel gische profwielrenner Michel Goffin is in de nacht van vrij dag op zaterdag overleden in een ziekenhuis in Marseille. De 19-jarige renner van de ploeg De Kimpe kwam vrijdag 20 fe bruari ten val tijdens de Ronde van de Var. Bij het ongeluk liep Goffin ernstig hersenletsel op en werd in coma opgenomen in het ziekenhuis. Uit deze toe stand is hij niet meer bijgeko- Goffin is het tweede slachtof fer in het wielrennen van dit seizoen. Op 17 februari over leed de Spaanse neo-prof Vi cente Mata Ventura in Alicante aan de gevolgen van een val partij. Uitgerekend in de eerste grote wedstrijd van een nieuw, lang wie- leijaar kondigde de grote door braak zich aan. Teun van Vliet boekte zijn eerste grote overwin ning, Steven Rooks manifesteerde zich op door hem niet geliefd ter rein als tweede en vooral neo-prof John Talen (vierde) zorgde voor een indrukwekkend debuut. In het sombere Vlaamse land brak voor de Nederlandse wieler sport de zon door. De tijd dat de oude grootheden in de herfst van hun carrières de reputatie hoog moeten houden, lijkt voorbij. "Eén zwaluw maakt nog geen lente", waarschuwde de bijna 25-jarige Van Vliet voor overdreven opti misme, maar anderzijds stelde hij eveneens boordevol zelfvertrou wen vast dat deze triomf eigenlijk een logische voortzetting van zijn ontwikkeling is. Dat Van Vliet het in zich had om een klassieker te winnen stond al lang vast. Sinds zijn tweede plaats inMilaan-San Remo twee jaar gele den, achter Hennie Kuiper, dreig de hij echter de eeuwige belofte te worden. Zoals zo dikwijls zag het ernaar uit dat bevestiging van de mogelijkheden een obsessie aan het worden was. "Dat werd wel ge zegd en geschreven, maar ik wist zelf wel dat ik lichamelijk sterker werd. Alleen valt zo'n ontwikke- HANDBAL - De Sowjet-Unie Ung met °p wenneer je niet wmt" hfpft 7aterdae in Bolzano de we- stelde hij zaterdag in het Gentse reldtitel zaalhandbal voor B-lan- voorstadje Sillt Amandsberg vast. den veroverd. In de eindstrijd van het in Italië gehouden toernooi, Dat het nu wel lukte om te win- versloegen de Sowjets Tsjechoslo- nen werd toegeschreven aan een wakije met 23-16. Al voor het duel andere, intensievere overwinte waren de twee ploegen voorzien ring. De trainingsschema'; lijke training. Een zware interval, waarbij je regelmatig tien minuten met een pols van 170 moet fietsen. Van een normale training van vier, vijf uur ben je hersteld als je ge wassen bent en gegeten hebt. Dit is iets heel anders. Maandag kon ik het nog wel volhouden, maar dins dag kon ik bijna niet meer thuisko men", aldus Van Vliet. Woensdag tijdens de Grote Prijs Wielerrevue in de Achterhoek was hij nauwe lijks vooruit te branden, na twee dagen rust bleek hij zaterdag tij dens de 241 kilometer zware rit in Vlaanderen in topvorm. Herleving Zijn zege was echter vooral ook een triomf van het ouderwetse Post-collectivisme. Dat team had de wedstrijd, waarin de Belgisch kampioen Mare Sergeant en de neo-prof Johan Capiot individuele uitblinkers waren, volledig in han den. In dat herleefde systeem, dat vorig seizoen werd afgezworen om dat Eric Vanderaerden en Eddy Planckaert het absolute kopman schap eisten, was voor Van Vliet behalve een rol als "beschermde renner" ook een functie als veld werker weggelegd. Dat betekende dat hij tijdens de tocht door het x m Vlaamse heuvelland en over de 0°k toen bewees Talen z«n kwa- glibberige kasseienpaadjes ook feiten. Brutaal ging hij alleen aan kracht^^over zou hmfden om de Voor mij is dat het bewijs dat hij echt een groot kampioen is, wan neer je je zo in dienst van een ploeg kan stellen". Omloop Het Volk betekende de eerste aansprekende victorie i Wie dat helemaal voorbeeldig i de echte prijzen in Bolzano: ploegtrainer Ludwig van de Putte deed was de 22-jarige debutant tickets voor deelneming aan de uit het Belgische Lokeren (tot vo- John Talen, vorig jaar nationaal Olympische Spelen in Seoel. rig jaar de persoonlijke begeleider amateurkampioen en winnaar var Het duel tussen de twee Oosteu- van Phil Anderson) voorschreef goud en zilver tijdens het wereld ropese ploegen had weinig wat de deden wonderen. "Ik voelde van kampioenschap zijn ploeggenoten nog te kunnen counteren in de slotfase. Drie kilo meter voor het einde kwam de be slissende ontsnapping tot stand. Rooks van de ploeg Gisbers, Van Vliet en en Talen uit de formatie van Post en de Belg Jan Goessens ontsnapten aan de greep van het peloton. i het publiek kon vast- de winter tijdens de zesdaagsen al Springs. Op de Muur dat het beter ging. Het i GENT (GPD) - John Talen, de 22-jarige debutant uit de Panaso- nic-ploeg van Peter Post, heeft zaterdag in de Omloop Het Volk laten zien dat hij de brugklas van het profwielrennen kan over slaan. Tijdens zijn eerste optreden in een grote klassieker reed hij al met het inzicht van een ervaren renner. "Ik heb nog maar weinig debutanten gezien die meteen al zo'n inzicht hadden in het koers- gebeuren als hij. De enige die dat in zijn eerste jaar ook had was Jan Raas", glunderde Peter Post na afloop van de openingswed strijd van het wielerseizoen. "Echt verbaasd heeft me dat niet, want ik had al gehoord dat hij bij de amateurs ook een echte leider was. Tijdens de honderd kilometer tijdrit in Colorado Springs was Talen ook de man die de aanwijzingen gaf', aldus Post. De Amstelvener voegde er onmiddellijk aan toe dat Talen, na zijn eerste, opzienbarende optreden, binnen zijn organisatie niet meteen moet worden beschouwd als een eindexamenkandidaat. "Hij moet toch nog ontdekken hoe het profpeloton in elkaar zit. En verder handigheid krijgen. Af en toe verloor hij hier in dé bochten twintig meter en dat kost veel kracht. Maar hij heeft het in zich om in de Belgische klassiekers een topper te worden. Daarom nemen we hem hier mee naar toe. Om de parkoersen te leren kennen. Wat hij nu in elk geval al wel heeft, is dat hij op kop durft te rijden. En zulke renners hebben we nodig...". aardsbergen, de zwaarste hinder nis in het parkoers waar al vaak de beslissing werd geforceerd, pikte hij aan bij de vluchters Mare Ser geant, Johan Capiot en Pello Ruiz Cabestany. Enthousiast leverde hij zijn bijdrage aan het uitbouwen van de voorsprong totdat ploeglei der Peter Post kwam vertellen dat het genoeg was geweest. „Dat be greep ik wel, want de beste sprin ters van ons zaten nog in het pelo ton en ik heb niet genoeg snelheid om de sprint van die vier te win nen", aldus de renner uit Spijke- nisse. Rust Post: "Hij heeft zijn werk mogen doen tot er een aardig gaatje was. Daardoor kwam er rust in de wed strijd. Doe je dat niet, dan worden er telkens groepjes teruggepakt en blijven ze demarreren". Omdat de verantwoordelijkheid van de koers op de schouders van het Post-blok lag, was die tijdelijke rust zeer wel kom. De equipe liet de vluchters (op een kasseienstrook na 180 kilo meter uitgedund tot een trio omdat Ruiz Cabestany afhaakte) lang de hoop op een geslaagde poging, maar een imponerende achtervol ging zorgde net voor het ingaan van de laatste lus van twaalf kilo meter voor een ommekeer. "Ik riep tegen Talen dat hij hard op de kop moest blijven rijden", Colorado zette Van Vliet uiteen. In de aan- Ger- komststraat probeerde Rooks met KUURNE (ANP) - Ludo Peeters herstelde gisteren snel van de pech, die hij een dag eerder had in de Omloop Het Volk. De Vlaamse routinier uit de ploeg van Jan Raas werd in de openingsklassieker ge veld doordat zijn fiets het plotse ling begaf. Hij won zondag de se- mi-klassieker Kuurne-Brussel- Kuurne. In de eindsprint bleef hij zijn mede-vluchters Johan Lam- merts, Dirk de Mol en Pol Ver- schuere voor. Peeters voelde zich, in tegenstel- venijnige demarrage zijn snel- ling tot veel anderen, uitstekend i lere medevluchters te Omloop Het Volk. Op de maar Van Vliet sprintte langs hem Eikenberg, halverwege het par- heen en zette zo de kroon op het koers, liep hij grote achterstand op ïrk. wegens een defect aan zijn fiets. In de 226 kilometer lange Kuurne- Brussel-Kuurne, waarin geen pun ten waren te verdienen voor het Superprestige-klassement, zat Peeters voortdurend voorin. Hij had als eerste in de gaten, dat Ver- schuere en Van Oyen iets van plan waren. Toen de twee Belgen ont snapten, haakte Peeters onmiddel lijk aan. Net als trouwens de Au straliër Phil Anderson uit de for matie van Peter Post, Lammerts en De Mol. Met de finish in zicht gin gen Peeters en Lammerts er van door. Peeters versloeg de Neder lander in Franse dienst, die nog bij na werd ingehaald door De Mol, met afstand. Anderson werd vijfde op zeventtien seconden van Pee ters. se (Ten Kate, die zich tijdens een aantal wegwedsrijden rustig wil voorbereiden op het marathonsei- zoen) is het aanbod gering en lijkt de atletiekunie er verstandig aan te doen vandaag of morgen tot het be sluit te komen om in het kielzog van Dirks een handvol talentvolle junioren mee naar Polen te sturen. Die kunnen van de held van Zee land, die zich op het NK twee we ken lang had voorbereid in de vriendelijke winter van Portugal, in elk geval tempo leren maken. Daar liet Dirks op het door nage noeg al zijn vijfduizend dorpsgeno ten omzoomde parcours gistermid dag een sterk staaltje van zien. Met "zware benen als het gevolg van het favoriet zijn" zette de blonde lichtgewicht het onmiddellijk na het startschot op een lopen en met zijn moordende aanvangstempo sloopte hq het complete veld van bijna vierhonderd lopers. Kapot Die liepen zich vaak volledig ka pot op het fraaie en afwisselende traject, waarop de 21-jarige studen te Wilma van Onna bij afwezigheid van Carla Beurskens en Elly van Hulst zichzelf tot kampioene van de vrouwen kroonde. Het glooien de parcours, met een lengte van ongeveer twee kilometer, was door Dirks in de dagen voor de titel strijd uitvoerig verkend en uitgezet door een clubgenoot van de organi serende vereniging De Keien. "Maar daar heb ik me absoluut niet mee bemoeid", haastte Dirks na zijn triomftocht de verdenking van concurentievervalsing van zich af te schuiven. 'De Kei', die eerst nog een paar jaar snelheid wil kweken op de baan om vervolgens over te stap pen op het marathonlopen, was op het echte cross-parcours in elk ge val een klasse apart. Zichtbaar ge nietend van de geweldige ambian ce prolongeerde hij met groots ge mak zijn vorig jaar in Amsterdam' veroverde titel. Daarmee verschaf te hij zijn uitbundige fans een groot plezier en was hij de aan stichter van een regelrecht vols- feest waarvan hij zelf het stralende middelpunt was. "En dan te weten dat ik helemaal geen carnavalsvier der ben, maar vandaag heb ik wei nig te vertellen. Ik word gewoon gevierd". Wat de Smouskes graag en vo) overgave deden. JAAP VISSER LEIDEN - Theo van der Veer heeft woord ge houden. De atleet van AV Holland werd giste ren tijdens het Nederlands kampioenschap veldloop 12e in het 388 man sterke deelne mersveld. In het Brabantse Uden presteerde Kees van Klink eveneens boven verwachting met een 18e plaats. Samen met zijn ploeggeno ten veroverde de atleet van De Bataven boven dien de vierde plaats in het ploegenklasse- ment. Theo van der Veer bevestigde met zijn pres tatie de uitstekende vorm waarin hij de laatste tijd verkeert. De taktiek die hij toepaste bleek doeltreffend: kalm starten en doorlopend in halen. Vanuit 33e positie vertrokken benader de Van der Veer uiteindelijk nog Huub Pragt, de Leidse atleet van het Haagse V&LTC die net als vorig jaar tiende werd. Marathonkam pioen Adri Hartveld werd zelfs voorbijge streefd door de Holland-atleet, die na een jaar vol tegenslag een sterke rentree maakt. "Door mijn rustige start, die eigenlijk nog te snel was, had ik aan het eind reserves over. zodat ik naar voren kon oprukken. Wellicht heeft er nog meer ingezeten, maar de afstand met de voor mij lopende jongens was net iets te groot", verklaarde de onderwijzer uit Oegst- geest na afloop. "Vooraf heb ik niet eens aan de top tien te gedacht, maar nu besef ik dat ik er heel dicht bij ben geweest." Behoudend Ook Kees van Klink volgde de "winnende" taktiek. Na een behoudende start beëindigde hij de 12405 meter lange cross eervol als 18e, zijn hoogste klassering ooit bij een NK veld loop behaald. "Als er zoveel venijnige heuvels in het parcours zitten, is het onverstandig om fel van start te gaan, want dan is de kans groot dat je snel stuk komt te zitten", beargumen teerde Van Klink zijn taktiek. Net als Van der Veer liet hij zich door niemand inhalen en ein digde hij zelfs voor atleten die hij normaal moet laten voorgaan. Ook andere Bataven lieten zich inspireren door het goede weer en de Brabantse carna valssfeer en boekten goede resultaten: Maar ten van Manen, Jaap van Duij ven voorden, Wy- bo Lelieveld, Hans van Voorden en Henk Ra- vensbergen eindigden respectievelijk als 31e, 44e, 45e, 49e en 50e in de lange cross, terwijl Jan Janssen achtste werd in de korte cross. Hiermee bewees de Leidse vereniging vooral in de breedte een sterke lopersvereniging te zijn. Uitslagen: 12. Theo van der Veer 40.36, 18. Kees van Klink 41.08, 31. Maarten van Manen 41.59, 44. Jaap van Duij venvoorden 42.48, 45. Wybo Lelieveld 42.29, 49.Hans van Voorden 42.54, 50. Henk Ravensbergen 42.55, 53. Jan Laan (Spartaan) 43.03. De Leidse snelwandelaar Dirk Maassen van den Brink is gisteren als 6e geëindigd in een 10 kilometer lange wedstrijd in Rotter dam. De atleet van AV Holland had hiervoor 48 minuten en 27 seconden nodig. In het to taalklassement van de winterserie bezet Maas sen na drie wedstrijden de derde plaats. HANS KOENEKOOP

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13