niet meer naar De bom barst in Den Haag Ook rellen rond duel van Bayern Stoop geeft Ajax-fans de schuld Steun voor Schumacher Boven hun theewater Aanslag op het voetbal Tk stond te trillen MAANDAG 2 MAART 1987 DAGBLAD PAGINA 11 MÜNCHEN (DPA) - De politie van München arresteerde zaterdag 74 aanhangers van Fortuna Düssél- dorf nog voor het begin van de wedstrijd tegen Bayern München. De fans hadden in het centrum van de Beierse hoofdstad supporters van de landskampioen aangevallen met traangas. De politie nam spuit bussen en diverse wapens, waaron der tweezijdig geslepen messen, in beslag. De meeste fans werden zondag op vrije voeten gesteld. De politie hield nog 25 personen vast. Bij de onenigheden liep niemand letsel op. De onderzoeksrechter besloot gisterenavond tegen 10 van de 74 gearresteerde supporters van For tuna Düsseldorf strafvervolging in te stellen wegens straatschenderij. De andere 64 aangehouden rel schoppers werden eerder op de dag vrijgelaten. Voordat deze Dusseldorpers in' de trein konden stappen, kwam het opnieuw tot ongeregeldheden. Volgens opgaaf van de politie wachtte een groep Bayern-suppor- ters de vijand op op het centraal station, waar opnieuw vechtpartij en uitbraken. Daarbij raakten twee Dusseldorpers gewond. Vijf vech tersbazen uit München werden aangehouden. DEN HAAG (GPD) - Als het aan Johan Cruijff had gelegen zou de wedstrijd tussen zijn elftal en FC Den Haag gistermiddag nog zijn uitgespeeld. „Ik ging ervan uit dat er na een uur zonder publiek verder zou worden gevoetbald. Ik denk dat dat verstandiger was geweest, want nu zitje weer met een volgend probleem opgescheept. Volgens het KNVB- reglement moet het restant worden uitgespeeld, maar ik ga dit seizoen onder geen voor waarde meer naar het Zuiderpark. Ook niet op de een of andere zaterdagochtend, want hoe speel je het klaar om al die vandalen buiten de deur te houden? Ik vind dat het sectiebestuur de 0-2-stand als einduitslag moet beschouwen, zo niet dan levert Ajax desnoods maar twee punten in". Jan Huijbregts onderkent de pro blemen, die aan beide oplossingen kleven. „Het restant uitspelen zon der publiek zal inderdaad niet meevallen. Het reglement gebiedt dat overigens wel, tenzij het sectie- bestuur anders beslist. Maar als aan het einde van de rit het kam pioenschap wordt beslist op doel saldo in het voordeel van PSV, kan Ajax wel zeggen dat het niet in de gelegenheid is gesteld om het doel- gemiddelde tegen FC Den Haag op te vijzelen. Bovendien schepje een precedent. Wat doe je bij voorbeeld met Excelsior-FC Den Haag, dat ook nog een staartje krijgt?", aldus de secretaris betaald voetbal, die er morgenavond tijdens de vergade ring van het sectiebestuur een nieuw agendapunt heeft bij gekre gen. FC Den Haags voorzitter Dé Stoop zal zich vermoedelijk verwe- r het sectiebestuur in- HAMBURG (DPA) - Toni Schu macher heeft steun gekregen voor zijn bewering dat het Westduitse voetbal vergeven is van de stimule rende middelen. De asstentie komt van Paul Breitner, die door Schu macher in zijn boek „Anpfiff" wordt opgevoerd als een kettingro- kende en voortdurend rode wijn drinkende kozak. Breitner heeft zich die kwalificaties nogal aange trokken, maar dat neemt niet weg, dat hij Schumacher gelijk geeft waar het doping betreft. De 48-voudige international en lid van het team, dat in 1974 we reldkampioen werd, verklaarde in het weekblad Der Spiegel, dat bij voetbal het gebruik van doping net zo vaak voorkomt als in andere takken van sport. „Doping is iets waar je niet om heen kunt in de Bundesliga. De voetballers zijn zelf gebruikers, of ze merken het bij medespelers en tegenstanders." Volgens Breitner is iedereen in de Bundesliga er van op de hoogte. In die kringen wordt heel wat afge- kletst. „Er wordt bijvoorbeeld voor het begin van het nieuwe seizoen door nieuwe spelers verteld hoe veel bij de vroegere club werd ge slikt en geïnformeerd welk middel bij de nieuwe vereniging de voor keur geniet". „Het heeft nauwe lijks zin doping te bestrijden", al dus Breitner. De vroegere speler van Bayern München oefent in het interview kritiek op het tijdstip van publica tie van „Anpfiff', het geruchtma kende boek van Schumacher. „De Bundesliga heeft pas sinds kort een begin gemaakt het verspeelde krediet terug te verdienen. Nu is dat vertrouwen ernstig onder mijnd. Vandaar de ophef." Breit ner meent dat de uitwerkingen ernstiger zullen zijn dan die bij de omkopingsaffaire in 1971. „Des tijds was het voetbal sterk en posi tief. Zelfs het schandaal verander de daar weinig aan. Maar tegen woordig staat voetbal ter discussie. De basis dat op te vangen en de schade binnen de perken te hou den, is er niet meer." ASSEN (GPD) - Vier gewonden vielen er zaterdagavond bij een massale vechtpartij tijdens de halve finales WK ijsspeedway op de Asser kunstijsbaan. Op de staantribune ontstond tegen half tien ruzie nadat groepen mensen elkaar met bier onder- spoten. Een aantal toeschou wers vloog elkaar in de haren steeds meet mensen zich met de kloppartij gingen bemoeien. Volgens de politie waren er zo'n 60 bezoekers bij betrokken. Na een kwartier waren de ge- - moederen gesust. De politie ver richtte geen aanhoudingen. Er is ook geen aangifte gedaan. Eén van de gewonden - die struikelde en met z'n gezicht op het betonnen talud viel - werd met een kaakfractuur naar het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen overgebracht. De drie anderen liepen verwondingen op aan het hoofd. Volgens de politie is overma tig drankgebruik vermoedelijk oorzaak van de vechtpartij. „Een paar uur voor de races lie pen er zaterdag al volop men sen rond die duidelijk boven hun theewater waren," zegt een politiewoordvoerder. grijpt en de 0-2 als eindstand be schouwt. „Iedereen heeft kunnen zien waar de problemen zijn be gonnen: in het vak met Ajax-sup- porters. De supporters in het vak Midden-Noord zijn uitgebreid ge fouilleerd, men moest dit keer zelfs door dubbele hekken. Daar heb ik me voor de wedstrijd zelf van kun nen overtuigen. We hebben geen moment rekening mee gehouden met die toestanden in het andere vak. Je weet. als bestuurder zo langzamerhand niet meer wat je moet doen. Als zelfs een uitgebreid politiekorps de zaak niet meer in de hand kan houden, houdt het voor de besturen ook op". Media Pim van de Meent, de trainer van FC Den Haag, die vlak voor de af trap nog verkondigde dat „de me dia de randverschijnselen rond een voetbalwedstrijd zwaar overtrek ken", sprak na de gewelddadighe den van een „blunder van de Mo biele Eenheid". Van de Meent: „De wedstrijd had gemakkelijk uitge speeld kunnen worden als de ME in de eerste helft het Ajax-vak had schoongeveegd. Nu bleef die groep zelfs buiten schot. Ik hoop dat de ogen van de heren politici eens open gaan: de clubs staan machte loos, dat heb je nu weer gezien". Een van die politici, het Tweede- Kamerlid Gualthérie van Weezei, DEN HAAG (GPD) - Tijdens en na de (halve) wedstrijd FC Den Haag-Ajax zijn gistermiddag 25 mensen gewond ge raakt bij rellen tussen politie en supporters. Zeker vijftien toeschouwers liepen verwondingen op toen de Mobiele Eenheid vlak voor rust een charge uitvoerde om het vak 'Midden Noord' van de meest fanatieke Haagse supporters te ontruimen. In de paniek die hierna ontstond en die her inneringen opriep aan het Heizel-drama van bijna twee jaar geleden, werden talloze mensen onder de voet gelo pen en deelde de ME rake klappen uit. Twee leden van de ME moesten zich na de voor het betaalde voet bal unieke actie onder doktersbe handeling laten stellen. Een agent raakte gewond toén een vuurwerk- bom met glasscherven bij zijn voe ten ontplofte, de tweede ME'er kreeg een steen tegen zijn schou der. De wedstrijd werd in de rust na overleg tussen scheidsrechter Van Ettekoven en hoofdinspecteur Van der Zalm definitief gestaakt. Een supporter moest als gevolg van de charge van de ME met een beenbreuk worden opgenomen in het ziekenhuis, de overige gewon den, die zich voornamelijk met kneuzingen, hersenschuddingen en schaafwonden bij in totaal vier Haagse ziekenhuizen meldden, konden na behandeling weer naar huis. Direct na afloop van het duel moesten dermate veel ambulances worden ingezet om de gewonden te vervoeren, dat patiënten die reeds in het ziekenhuis waren be- handeld soms twee uur moesten wachten voordat een ziekenwagen vrij was. De Haagse politie heeft in totaal achttien supporters (twaalf Hage naars en vier Amsterdammers, met uitzondering van een supporter al len boven de 18 jaar) aangehouden wegens openlijke geweldpleging. In het stadion zelf werden twaalf mensen gearresteerd, na afloop van het duel werden op het station van waar de Amsterdamse aan hang per trein naar huis vervoerd moest worden nog eens zes arresta-- ties verricht. i de ME in het vak Midden-Noord. Taferelen die doen denken c DEN HAAG - Alfons Groenendijk had tijdens de rellen gisteren in het Zuiderpark al enige tijd een veilig onderkomen gevonden in de catacomben, maar de Leidse middenvelder van de FC Den Haag was desondanks nog steeds onder de indruk van het gebeu ren op de tribunes. "Het is toch ongelooflijk wat zich hier afspeelde. Ik stond ge woon te trillen op m'n benen", doelde de middenvelder op de smakeloze taferelen voor en tijdens de gestaakte eredivisiewed strijd tussen zijn club en Ajax. "Op deze manier is er ook voor ons spelers geen aardigheid meer aan. Je let meer op je omge ving dan op de bal Als dan ook nog eens zoiets zich voordoet ben je bijna verplicht om eerst je familie op te zoeken. Om te kijken of ze er allemaal nog wel zijn. Terecht natuurlijk dat dit is ge staakt". Maar er kwam uiteindelijk toch nog een, zij het wat nerveuze, lach op zijn gezicht. Wijzend in de richting van de eveneens uit Leiden afkomstige doelman René Stam: "Hij voelde zich net Marti Feldman", vergeleek de van UVS afkomstige speler de keeper met de inmiddels overleden Engelse humorist wiens ty pisch ogen uitgroeiden tot zijn handelsmerk. "Want je moet hier als keeper alle kanten op kunnen kijken vulde Stam aan. "Op het veld, maar ook op de tribune achter je. Het is levensgevaarlijk om hier in het doel te staan". Gesloten De Haagse politie had 245 man personeel ingezet om de openbare orde in en rond het stadion te be waren. Om aan extra personeel te komen waren drie politiebureaus gisteren gesloten en draaiden de overige posten op een minimale bezetting. Tijdens de wedstrijd riep de korpsleiding nog eens veer tig agenten van de 'vroege dienst' op om stand-by te blijven. De Haagse politie heeft geen bijstand van andere korpsen gevraagd. De schade in het stadion van FC Den Haag loopt in de tienduizen den guldens. Supporters van zowel de thuisclub als van Ajax plunder den voor aanvang van het door on geveer 20.000 toeschouwers bijge woonde treffen een consumptie- kraam en wierpen de daarbij buit gemaakte kratten en literflessen frisdrank op het veld. Verschillen de afscheidingshekken werden tij dens de charge van de Mobiele Eenheid vernield. In het vak van FC Den Haag-supporters werden talloze stukken beton uit de grond gerukt waarmee zowel politie als Ajax-supporters werden bekogeld. De schade die aan het openbaar werd aangericht valt vol gens de Haagse politie mee. Drie bussen van de Haagse Tramweg Maatschappij raakten beschadigd tijdens het vervoer van Ajax-sup porters naar het stadion en in de twee treinen die de Amsterdam mers vervoerden sneuvelden twee ruiten. De 800 Ajax-supporters werden volgens een vast draaiboek gister middag om 13.30 uur opgevangen op het Centraal Station van Den Haag. De in totaal acht bussen die de groep naar het Zuiderpark moesten vervoeren werden onder 'strenge politiebegeleiding door de stad geleid. Elke tram die vanaf het station Hollands Spoor in Den Haag richting stadion reed werd op de voet gevolgd door een surveil lancewagen van de politie. Om 14.15 uur arriveerde de Amster damse aanhang in het stadion en werd na te zijn gefouilleerd naar het vak achter het doel aan de Oost-zijde van het Zuiderpark ge sommeerd. De supporters van Den Haag namen plaats in hun 'eigen' Midden-Noordvak. De rellen in het Zuiderpark be gonnen nog voordat er een bal was geraakt. Drie Haagse aanhangers klommen om tien minuten voor half drie over het hek om een aan tal Ajax-spandoeken te verwijde ren, waarop de Amsterdammers furieus reageerden. Een stalletje met drank- en eetwaar werd ge plunderd, waarna lege limonade- flessen, kratten en warme-worstke- tels als projectielen werden ge bruikt. Johan Cruijff en de voltalli ge selectie van Ajax moesten er aan te pas komen om de gemoede ren te sussen. Acht minuten later dan de bedoeling was kon er als nog worden afgetrapt. Toen Ajax via twee doelpunten van Bosman binnen een half uur afstand van Den Haag had geno men, kwam het Haagse suppor tersvak in opstand. De ME slaagde er in de twee kampen gescheiden te houden, maar toen ook de Haag se aanhang een comsumptiekraam plunderde, met stukken beton be gon te gooien en de Ajax-aanhang uit het eigen vak dreigde te breken was de maat vol. Ontruiming Zonder dat het bestuur of wie dan ook ervan op de hoogte was, besloot de politie vlak voor rust tot ontruiming van Midden-Noord. Daarvoor werd een peloton van ze ventig man ingezet. Scheidsrech ter Van Ettekoven: „Er zou maar vijf minuten worden gerust, maar al na drie minuten deed hoofdin specteur Van der Zalm my een dringend verzoek om de wedstrijd te staken. Hij kon niet meer in. staan voor de veiligheid van de 20.000 toeschouwers en de spe lers". Samen met Jan Huijbregts, secretaris van het bestuur betaald voetbal van de KNVB, en veilig heidscoördinator Rob de Bakker heeft Van Ettekoven nog overwo gen om het duel te hervatten als het Zuiderpark leeg zou zijn ge stroomd. "Maar daar voelde Van der Zalm weinig voor", aldus de arbiter. „Den Haag en Ajax wèl overigens. Volgens Van der Zalm zou het ze ker een uur duren voordat alle toe schouwers het stadion zouden heb ben verlaten, en volgens de regle menten moet een wedstrijd uiter lijk een half uur na staking hervat worden. Van doorslaggevende aard was echter dat Van der Zalm zelfs toen niet de veiligheid van de spelers kon garanderen. Dat was voor my de druppel". zat in het Zuiderpark op de tribu ne. De CDA'er: „Ik vraag me af of het spelen van een betaalde voet balwedstrijd maatschappelijk nog wel aanvaardbaar is. Er zijn in Den Haag om deze wedstrijd in de hand te houden nota bene drie politiebu- reau's gesloten. De individuele burger in Den Haag is de dupe van maatregelen die nota bene niet eens blyken te helpen. Ik vind dat onverantwoord". Ook de voetballerij, vindt Gual thérie Van Weezei, is gistermiddag een enorm slag toegebracht. „Een stelletje idioten verziekt de middag voor 20.000 anderen. Wat dan wel een oplossing is? Misschien zou je moeten infiltreren in de suppor- tersgroepen, ik denk daarbij aan het FC Utrecht-model. Bij die club trekken rechercheurs voor, tijdens en na de wedstrijd op met suppor ters en dat schijnt te helpen. Er zal bovendien gerichter moeten wor den opgespoord en strenger moe ten worden gestraft". PvdA-woordvoerder Piet Stoffe- len heeft de rellen in het Zuiderpark „met opperste verba zing" aanschouwd. „Tussen rege ring en parlement is herhaaldelijk gesproken over het voetbalvanda lisme en iedere keer is vastgesteld dat de voetbalwereld de eerst ver antwoordelijke is om maatregelen te treffen. De KNVB en de clubs moeten zich duchtig gaan beraden of die maatregelen wel afdoende zijn. De verantwoordelijkheid kan niet op de politie worden afgescho ven. De inzet van zoveel politie mensen vind ik onverantwoord. Als je zoveel politiemensen nodig hebt voor een voetbalwedstrijd, dan kun je die wedstrijd maar be ter verbieden", aldus Stoffelen. Ook voor de WD is de maat meer dan vol. „De grenzen waren al bereikt", aldus woordvoerder Hans Dijkstal. „Dit kan zo niet doorgaan. Het is de hoogste tijd om pasjes in te voeren en om suppor ters van de tegenpartij te weren. Ik vind het trouwens jammer, dat er maar zo weinig arrestaties zijn ver richt. Degenen die gepakt zijn, moeten zo snel mogelijk worden vervolgd". Versnaperingen Loco-burgemeester van Den Haag, de heer G. F. van Otterloo, betreurt de beslissing dat er in ie der vak stalletjes met versnaperin gen waren gebouwd. „Dat leek vooraf een verstandige zet, maar die is totaal verkeerd uitgepakt. De supportersgroepen hebben de stal letjes geplunderd en hadden zo doende voldoende materiaal tot hun beschikking om mee te gooi- Volgens de wethouder (financiën en volkshuisvesting) wordt het zo langzamerhand tijd eenvoudiger maatregelen te treffen om het van dalisme te beteugelen dan meer politie en hogere hekken. „Het lijkt me verstandig om wedstrijden te laten verspelen zonder supporters van de bezoekende club. Geen aparte vakken meer, geen georga niseerde reizen. Vandaag is geble ken dat zelfs de maximale veilig heidsvoorzieningen niet meer ade- kwaat blijken". Martin Jol gaat nog een stapje verder. De aanvoerder van FC Den Haag: „We zullen in Nederland het voorbeeld van Luton Town moe ten volgen. Er is geen andere op lossing meer". De Engelse eerste- divisieclub weert dit seizoen aan hangers van bezoekende partijen door een pasjes-systeem, dat alleen fans van Luton in staat stelt het stadion binnen te komen. De ploêg trekt door die maatregel nu al meer bezoekers (met name vrouwen en kinderen) dan vorig seizoen. Burgemeester in twijfel ALKMAAR (GPD) - Burge meester Roozemond van Alk maar overweegt een verbod van de wedstrijd AZ-Den Haag, die komende zondag in Alk maar op het programma staat. De Alkmaarse burgemeester laat zijn besluit afhangen van wat het sectiebestuur betaald voetbal morgenavond beslist naar aanleiding van de ongere geldheden van gistermiddag bij Den Haag-Ajax.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11