Kerkdieven tuk op luchters en bijbels Samen op weg vraagt meer dan gelijkheid Geen geld voor afdoende beveiliging Elkaar helpen vanuit 'wederzijdse mislukkingen' ZATERDAG 28 FEBRUARI 19871 De stichting 'Aide Fryske Tsjerken' (Oude Friese Ker ken) is bezorgd over diefstallen van antieke kroonluchters uit kerkgebouwen. Binnen korte tijd zijn luchters ontvreemd uit de oude kerken van IJsbrech- tum. Sint Annaparochie en Weidum. Het gaat om waarde volle koperen voorwerpen uit de zeventiende en achttiende eeuw, die tienduizenden gul dens waard zijn. Dat wil overigens niet zeggen dat dit een in Nederland gangbare marktprijs is. "Antieke kroonluch ters raak je in Nederland zelfs aan de meest louche handelaren niet kwijt", zegt de bouwkundige Klaas Sytsma, die werkt bij genoemde stichting. "De kans op ontdekking is veel te groot. Een tijd geleden werden uit de kerk van Holwerd ook kroonluchters gestolen. An derhalf jaar bleven ze spoorloos. Toen vonden kinderen bij Hoge- beintum in een sloot een grote plastic zak met de kronen erin. De dieven hadden de voorwerpen kepnelijk niet kwijt kunnen raken en hadden ze toen maar gedumpt". Maar het is goed mogelijk, dat ze in het buitenland een gretige markt hebben ontdekt. "Laatst vonden ze in Belgie antiek uit een Italiaanse kerk". Het feit dat bin nen korte tijd drie kerken waar schijnlijk door dezelfde lieden zijn geplunderd versterkt die veronder stelling. "Het stelen van oud koper is blijkbaar toch een lucratieve be zigheid". Onbetaalbaar De dieven weten heel goed hoe ze te werk moeten gaan. In Sint Annaparochie zijn ze via het dak de kerk binnengekomen. Maar dat Leiden. Op woensdag 4 maart be gint weer een serie samenzang- avonden in de Marekerk. Aan deze avond (8 uur) werken mee het Or pheus Ensemble uit Dordrecht on der leiding van Ben Fey, de orga nist Coi; van de Wijngaard (voor koor- en samenzang) en de predi kant L. J. Geluk uit Alphen aan den Rijn (verbindende tekst). Wassenaar. De gereformeerd- hervormde 'Samen op weg'-ge- meente van Wassenaar-Zuid krijgt zondag 8 maart twee nieuwe predi kanten in een dienst die om 3 uur in de Kievietkerk begint. Het zijn M. Janse de Jonge (gere formeerd) en J. Visser (hervormd), respectievelijk komend uit Goes en Den Haag-Loosduinen. Hun be- vestigers zijn ds. J. N. Nammens- ma uit Apeldoorn en prof. dr. F. O. van Gennep uit Leiden. Wassenaar. Centrale kerke- raad en kerkvoogdij van de her vormde gemeente in Wassenaar zijn akkoord gegaan met het ver zoek tot vestiging van een gewone predikantsplaats voor de gerefor- meerde-bondsgroep. Het verzoek is nu doorgegeven aan de provin ciale kerkvergadering. zit zo hoog. dat het met een ladder nauwelijks te bereiken valt. Syts ma: "Uit alles blijkt, dat hier geen snotneuzen aan het werk zijn ge weest. die op een avontuurtje uit waren. Hun aanpak is zeer profes sioneel". De stichting 'Aide Fryske Tsjer ken' heeft op het ogenblik onge veer 30 oude kerken in beheer, overgenomen van kerkbesturen die het onderhoud niet meer kon den opbrengen. Het bezit van de zusterorganisatie in Groningen kwam vorig jaar zelfs boven de 50. Afdoende beveiliging is, volgens Sytsma, een onbetaalbare zaak. "Wij hebben daarvoor het geld niet. Dat gaat helemaal op aan broodnodige restauraties". De ker ken waarom het gaat staan meestal wat achteraf en soms zelfs hele maal in het wijde veld. Het enige, denkt Sytsma, dat zou kunnen helpen is het perfect docu menteren van de antieke kunst voorwerpen. Dat wil zeggen: dui delijke foto's en beschrijvingen. Uit het terp-kerkje van Raard wa ren onlangs twee petroleum lampjes ontvreemd. Dankzij een zojuist gemaakt restauratieplan be schikte de stichting over goede fo to's van de lampen. Die foto's wer den de recherche aangeboden. Het resultaat was, dat een politieman een van de lampjes later bij een handelaar te koop zag staan. Open en bloot Kerkdieven hebben het niet al leen op antiek koper gemunt, maar ook op oude kanselbijbels. Het blad van de Vereniging van her vormde Kerkvoogdijen meldde de ze week bijbeldiefstallen uit de kerken van Harmeien, Opheusden, Vianen, Ophemert, Beusichem en Tricht. Eerder werd uit de kerk van Wamel de kanselbijbel meegeno men. Wat bijbels betreft lijkt de Betuwe nu het doelwit te zijn. In een aantal gevallen werden sporen van braak gevonden. Zo was in Wamel een ruitje van de aan de kerk grenzende consistorie in geslagen. Een enkele keer ontbra ken braaksporen, zodat men tot de .conclusie kwam dat de dader zich had laten insluiten. Het bericht in het kerkvoogdij enblad besluit met een vraag: Is het wel verstandig, zo'n kostbaar boekwerk uit de zeventiende of achttiende eeuw open en bloot op z'n zondagse plek te laten liggen? Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Als hervormden en gereformeer den aan hereniging werken, moe ten ze niet precies gelijk aan elkaar willen zijn, om zo een hanteerbare, homogene kerk tot stand te bren gen. In de kerk is gelijkheid niet het voornaamste. Daar gaat het vooral om 'overwonnen afstand', verzoe ning en vergeving van zonden. Dat schrijft de vroegere Leider- dorpse predikant dr. A. Geense - nu werkzaam bij het studiecen trum van de Wereldraad van Ker ken in Genève - in het boekje 'Op weg naar hereniging' (84 bladzij den) dat deze maand bij de uitgeve rij J. H. Kok, Kampen, het licht zag. Het bevat onder meer een vol ledig verslag van het symposium dat in november aan de Vrije Uni versiteit werd gehouden over 'Scheiding en hereniging van her vormden en gereformeerden'. Aan leiding tot dat symposium was het feit dat honderd jaar geleden de Doleantie zich voltrok, de tweede uittocht in de vorige eeuw van rechtzinnigen uit de Hervormde Kerk. Niet minder dan zevenhonderd belangstellenden woonden die dag in Amsterdam bij, veel meer dan de organisatoren hadden ver wacht. Het boekje is opgedragen aan de gereformeerde predikant Douwe N. Wouters, bij zijn af scheid als voorzitter van de ge meenschappelijke hervormd-gere- formeerde raad voor 'Samen op weg'. C. P. van Andel, secretaris van de hervormde raad voor kerk en theo logie, noemt in een inleidend woord het samen-op-weg-gaan van hervormden en gereformeerden een 'uitermate opvallende en moedgevende ontwikkeling' in een land "waarin wij meer ervaring hebben met scheuringen dan met herenigingen". Voor hem staat één ding onomstotelijk vast: hereni ging zal alleen zinvol zijn als ze ge- paard gaat met vernieuwing. "Al leen samen zullen wij in staat zijn Plaats Volgens de kerkhistorische C. Augustijn betrof de eigenlijke vraag waarop hervormden en gere formeerden een verschillend ant woord gaven, de plaats van de kerk in de maatschappij. De hervormden legden de na druk op 'de kerk'. Hun streven was een kerk 'voor heel het volk'. Een 'volkskerk' dus. "De Hervormde Kerk en Nederland behooren bij een", schreef de Utrechtse predi kant A. W. Bronsveld indertijd. "Zij is de historische, door God ge wilde en gewrochte vorm waarin bij ons het Godsrijk is opgetreden. Al hield zij óp staatskerk te zijn, ze bleef tot heden de volkskerk". De hervormden zagen in de af scheidingsbeweging van Kuyper mensenwerk, verzet tegen de lei ding van God in de geschiedenis, onheilig ongeduld. Dolerende ge meenten waren, naar hun inzicht, niet meer dan godsdienstige ver enigingen. Met al hun bezwaren hebben mensen niet het recht hun hand tegen de vaderlandse kerk op te heffen. Bij de gereformeerden draaide alles om de belijdenis van de kerk en de niet-handhaving van die be lijdenis door de kerkelijke bestu ren. De kerk, zei Abraham Kuyper, staat wel temidden van het volk, A. Geense (vroeger te.Veiderdorpl ...onbegonnen werK... maar heeft een eigen 'welafgepaald stroomgebied'. Ze hoeft niet het hele volk te omvatten om toch in hel ganse volksleven een aanmer kelijke invloed uit te oefenen. Een kerk als stad op de berg, "een zout om het bederf in het wereldleven te keeren". In die visie is de kerk een insti tuut - onder leiding van de kerke- raad - dat alleen de gelovigen om vat. Op basis van een welomschre ven belijdenis. Maar daarnaast is ze een organisme dat zijn uitstraling heeft naar het brede terrein van het maatschappelijke en culturele le- Zwakheid Tegenover de gereformeerde eenheid van belijden stond de Her vormde Kerk met haar ruimte en vrijheid. Maar allerlei ontwikkelin gen in kerk en samenleving heb ben die twee gaandeweg dichter bij elkaar gebracht. De emeritus-hoogleraar H. Berk hof zegt er in dit boekje van, dat de hervormden - noodgedwongen vanuit hun veelheid aan richtingen - op weg zijn naar meer eenheid, terwijl de gereformeerden 'vanuit hun te vroeg gegrepen en bezwij kende eenheid' op weg zijn naar veelheid. "Wat zouden we elkaar vanuit onze wederzijdse mislukkingen sa men op weg kunnen helpen. De Geest kan pas iets nieuws met ons beginnen als ons hervormde volks- kerkelijke imperialisme en ons ge reformeerde antithetische machts denken zijn doodgelopen. Zijn Wacht wordt nu eenmaal alleen in onze zwakheid volbracht. Dat is in onze situatie heel bemoedigend". De Utrechtse hoogleraar M. J. G. van der Velden stelt de vraag naar 'de waarheid'. "Als de verscheiden heid in de kerk scheidend en pola riserend werkt, is ze tot een oor deel". Als hervormde wil hij wel zeggen, dat de geschiedenis van de Hervormde Kerk, met haar falen en schuld op dit punt, een leermo- del is voor de kerk van de toe komst. "Daarom zullen we het el kaar en onszelf met de vraag naar de waarheid blijvend lastig moeten maken". Van der Velden bedoelt met 'de waarheid' niet alleen wat is vastge legd in belijdenissen en verklarin gen van overeenstemming, maar ook hoe die doorwerkt in liturgie, prediking, onderricht en pastoraat. Oneindig De vroegere Leiderdorpse predi kant A. Geense -die met zijn colle ga J. P. Honnef in dit dorp aan de wieg heeft gestaan van de her- vormd-gereformeerde samenwer king - voelt zich vanuit Genève ze ker betrokken bij 'Samen op weg' maar waarschuwt voor overtrok- kenheid. Niemand moet denken dat de wereldkerk er opgewonden van raakt. "Hebben we er wel eens bij stil gestaan dat het grootste deel van de christenen in onze huidige we reld - de rooms-katholieken en or thodoxen - niét door de Reforma tie is heengegaan? We praten over verschillen tussen hervormd en ge reformeerd, maar er zijn zo onein dig veel verschillen tussen alle christenen op de hele wereld. Je kunt er eenvoudig niet aan begin nen, ze allemaal aan jou gelijk te maken". "We hebben altijd weer de nei ging om de vraag naar de waarheid van het evangelie aan groepen mensen of kerken te verbinden, die dan de dragers van de waarheid zouden zijn en bij wie we ons dan terwille van die waarheid zouden moeten aansluiten". 'Samen-op- weg-gaan in oecumenisch perspec tief betekent voor Geense: je be wust zijn van je plaats binnen de oneindige variatie en bontheid van de wereldkerk. "Het. betekent ook een afscheid van het herenigingsmodel op basis van gelijkheid met de bedoeling een hanteerbare, homogene kerk tot stand te brengen. Hóren we bin nen 'Samen op weg' vaak niet en thousiast spreken over: we zijn el kaar toch zo dicht genaderd, er is bijna geen verschil meer, en dus kunnen we best herenigen? Dat maakt het natuurlijk praktisch wel gemakkelijker - en daarom is het een belangrijk gezichtspunt - maar het is niet het laatste. In de kerk komen we niet samen op grond van gelijkheid, maar op grond van overwonnen afstand, verzoening en vergeving van zonden". Geense interpreteert de gerefor meerde trouw en discipline als vrij heid (en niet als groepsdwang), zo als ook de hervormde dankbaar heid voor de vroegere ruimte van de volkskerk een vrijheid is. "Het zijn twee vrijheden, die onder ver anderde omstandigheden nu op nieuw samen moeten worden toe geëigend. Als dat werkelijk in vrij heid gebeurt, zullen we ontdekken dat er in ons samen-op-weg ook ruimte komt voor anderen dan al leen maar de leden van onze ker ken". Offers 'Samen op weg' vraagt offers. Daarop wijst in een nabeschou wing de Utrechtse hoogleraar H. W. de Knijff. "Wij hebben tal van elementen in ons traditionele kerk- zijn lief. Maar er is vernieuwing no dig. Dat houdt naast offers ook risi co's in. Men zal iets moeten dur ven. Op een aantal punten heel voorzichtig". Voor De Knijff is de hamvraag: zien deze kerken werkelijk wat er op het spel staat, en wat hebben zij ervoor over? Wat het boekje 'Op weg naar her eniging' voor mensen die zich bij dit 'uitermate opvallende en moed gevende' proces betrokken weten zo boeiend maakt is, dat veel kernvra gen rond 'Samen op weg' in de ver schillende bijdragen stuk voor stuk aan de orde komenwaarbij gevoe ligheden in de hervormd-gerefor- meerde relatie niet worden om zeildNiemand hoeft zich voor zijn eigen 'kerkgevoel' te generen. Dat gevoel is er gewoon en dus heeft het alle zin er reëel en met begrip en respect óp in te gaan. Wie zo zijn vragen beantwoord vindt en achtergronden van nieu we ontwikkelingen krijgt te zien, kan des te bewuster dat proces van samengaan en hereniging volgen en er zijn aandeel in nemen. (houtsnede van Rudi Seidel in hel Bijbels Musem Amsterdam) LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. De Mey-Meulendijk; Marekerk 9.45 dr Meijers, 12 studentenekklesia, 5 hr. J. Henzen, Leiderdorp; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Franken, Zeist, met doven, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Ste venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num, ha. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk; Oude Vest 10 ds. P. de Bruyn, O.geest; Mara nathak. zie herv. gem.: Bevrijdingsk. zie herv. gemeente; bejaardenhuis Groen hoven 10 ds. Hortensius; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. S. P. Vermeer.-Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. R. Heemskerk, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Rietdijk. 4 maart 2.30 en 7.30 ds. Boogaard, biddag. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Friederich. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agte- reek, ha. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 hr. J. de Leeuw, 10.30 hr. S. van Groningen, Ouderkerk a.d. Amstel. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Beth- lehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Genootschap der Vrienden ('Qua kers') 10.30 (Rapenburg 6). Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden- V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Spaan, O.geest. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Wegerif. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Elderman. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 6.30 ds. Hofman, Ouderkerk a.d. Amstel. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, 6.30 dr. Meijers, Leiden; Kruiskerk 10 dr. R. J. Mooi; Opstandingskerk 10 kand. H. P. de Roest, Leiden, 3 ds. v.d. Heiden, af scheid; G. Herderkerk 10 drs. Bromba- cher, 5 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll, Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Lamme, Delft, ha, met doven, 6.30 ds. Wigboldus, Voorburg, ha; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Boer, ha. Geref. K. Vrijg. (au la school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 kand. F. Gerkema, Zwolle. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 en 4 maart 7.30 ds. v.d. Meij. Bapt.gem. (Molen- werfstr. 1) 10 evang. Ramaker, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. W van Putten. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. G C. de Jong, Z.meer, 6 ds. v. Eyk, Gouda Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga, ha. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Droogers, Werkendam, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Hartzheim, Scheveningen, 6.30 ds. De Groot, 's Gre- velduin-Capelle, Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 10 ds. Wieman, 6.30 dr. Haitsma. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v. Wijngaarden, Alphen. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang - Luth. Gem. 10.30 ds. Jense, Den Haag. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 dr. Haitsma. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Bruijn, Gouda. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nieuwenhuijze, Mij drecht. Geref. Gem 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, 4 maart 3 en 7.30 ds. v. Aalst, biddag. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. v. 't Hof, Woubrugge. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. v.d Woude. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rothfusz, 5 ds. G. Rang, gez. diensten. 'Mozes in het biezenkistje' Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevel- de. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Joh. Sierat, Leiderdorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Germans, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v. Bree- voort. Marinevliegkamp Valkenburg 10.30 vlootaalm. Buskermolen en ds. Verseput, oecum. dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Visser; Ich- thusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds Vroegin- dewey; Pniêlk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman, 6 ds. Hovius. Over- duin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-colleee Pr. Frede- rikdreef 15) 10 ds. J. v.d. Lagemaat, A.dam, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v Breevoort, 5 hr. M. de Ridder, S.heim; Triumfatork. 10 ds. Femhout, Alphen, 5 ds. Kersten. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 5 30 ds. Heida, ha. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 leesdienst, 7 ds. A. v.d. Dussen. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. M. C. Tanis. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5 leesdienst, wo. 4 maart 7.30 ds. Mallan, Alblasserdam, h. doop en bevestiging ambtsdragers. Vol le-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Herv. Gem. 10 ds. Westera-Franke, Leiden, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Prins, Den Haag, 7 ds. Taselaar, Alphen. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. H. B. Oosthoek (L.dorp); Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Elis.ziekenhuis 9.30 ds. Brom- met, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11 30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink, Noordwijk, 7 ds. R. Femhout. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr Hoffenaar, Voorhout, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Boswijk, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 kand. J. van Benthem. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 lees dienst, br. J. Bos, 5 ds. Vos, ha. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 4.30 ds.v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 br. B. Piet. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engel- bew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. *9.30 ds. Kielder, Vianen, 6.30 ds. Oostinga. Slie- drecht, jeugddienst. Geref. Kerk 9 30 ds. Veenstra, Leiden, 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Boiten, Schiedam. Remonstr. Gem. 10 ds. Bloemendaal, Delft. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. R. van Mourik, Bergambacht, 6.30 ds. Mo lenaar, Puttershoek. Geref. Kerk 9.30 hr. G. Kat, 7 ds. Heiner, Woerden. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Cats, Aalsmeer, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijngaai- den. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 hr. J. P. Karstens, Leiden. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. W. Vroegindewey, Eemnes, 7 drs. G. A. Scholte; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruiten burg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Gooij- er, Putten. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 drs. Scholte, 5 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Bin nen) 10 ds. Élgersma; Stichtingskerk 11 ds. Ribberink. Rijnsburg; Sole Mio 9 drs. Scholte. Evangeliegemeente 'Sha lom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst; De Zilk 10 ds Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, ha; Paulus kerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecen trum (Lijtw.) 10.30 ds. A. Noorman, Brummen, 7 drs. G. Schwencke. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 ha. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 kand. B. Eikelboom, Spakenburg. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen. Ende geest 10 ds. Friederich. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will- .kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. G. Pettinga, Utrecht. Zie ook geref. kerk. Geref. K. 9.30 ds. Baane, 5 kand. drs. G. Zijl, gez. jeugddienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Jlerv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, mmv cantorij, 7 kand. mevr. R. Schilt-Jansen, Leimuiden. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9 30 ds. Smaling, 5 ds. Dee, Zuid- wolde (Dr.); Bethelkerk 9.30 ds. Katten- berg, Den Helder. Geref. Kerk Petra- kerk 9.30 en 5 ds. Snel; Imm.kerk 8.45. 10.30 en 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Baayen. Avondmaal. Geref. Kerk Vrijg, 10 en 5,15 ds. Grutter, ha. Chr. Ge ref. K. 9.30 en 5 ds. De Haan, R.dam. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. De Jong, Denekamp, ha. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Koldewijn, De Kaag, 7 ds. E. van Da len, Den Haag. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. La gendijk. Leiden, 6.30 ds. Stam. Geref Kerk 9.30 kand. G. J. de Bruin, 6.30 ds. Bruijn, Gouda. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Teygeler, Zeist. Ge ref. Kerk' 9.30 (jeugddienst) en 6.30 ds H. Rooze, Garijp. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 3.45 ds. Heida, ha. Marinevliegkamp Valkenburg: zie Katwijk aan den Rijn VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig, zangdienst. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. G. H. van Kooten, 4.30 ds. Siebelink, Linschoten. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland, ha. Au lagemeenschap Noordhofland 10.30 agapè-viering. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem Brugk. 9.30 ds. Westland, Scherpenzeel, 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaan- boord, 6.30 kand. A. Kagchelland; Be- thelk. 9.30 ds. Goosen, 5 prof. dr. M. v.d. Velden; Imm.kerk 10 ds. Scheffers, Eri- chem, 5 ds. Cnossen, Delft. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. Mon- deel; Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 en 2.45 ds. En- sing, Vroomshoop. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Vermaat, Maas sluis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven, ha; Mes- siask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscen trum 9.30 ds. Exalto, Benthuizen. Geref. Kerk ZijUaan 10 ds. v.d. Woude, ha. 7 ds. Huisman, ha. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 dr. Meyering, O.geest. WOUBRUGGE: He™. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 ds. De Graaf, H.woude. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. De Goe de, Waarder. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. R. Thieme, Boskoop. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Markus, Broek op Langendijk. Geref. Kerk 9.30 ds. Taselaar, Alphen, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. v. Achterberg, Leiden. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Heijmans, Alphen, 6.30 kand. G. van Nieuwenhuizen, Nunspeet. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buikema, ha.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2