JI^^^^BjJLAG^AJUjE^EIDSCH/ALPHEN^AGBWD ZATERDAG 28 FEBRUAR11987 EXTRA PAGINA 19 Er is geen volk dat de kilootjes mensenspek zo fanatiek en rigoureus bevecht als Amerikanen. Kaakklemmen, maagballonnen of zelfs niet ongevaarlijke operaties, geen middel blijft onbeproefd in de strijd tegen overtollig lichaamsgewicht. Een enkel voorbeeld: 40 procent van de 9-jarigen in San Francisco volgt een dieet, en diezelfde kinderen trekken massaal naar speciale kampen om af te slanken. Kortom, een uit zijn proporties geraakt welvaartsprobleem dat gretig wordt omarmd door een florerende industrie. Toen de country- en westernzan geres Dolly Parton vorig jaar 40 werd, beloonde ze zichzelf voor het bereiken van die mijlpaal met een kapitaal nieuw huis in Los Angeles. Er was een zwembad bij waarin ze nooit zwom - "mijn ar chitect zei dat het zo hoorde" - maar haar grootste trots was toch de keuken, waar Dolly veelvuldig voor haar vrienden gerechten als spaghetti met chocoladesaus placht te maken. door Henk Dam Want koken en eten, nou ja, dat was een soort hobby, zozeer zelfs dat ze er op den duur moddervet van werd. Dat leidde, zo vertelt de zangeres in de laatste uitgave van het maandblad Life, tot zware depressies. Op een ochtend was het zelfs zo erg met Dol ly, dat ze langdurig naar het pistool keek dat ze in haar slaapkamer be waart. „Ik zei tegen mezelf: en nu ga je iets aan aan je figuur doen, anders kan je net zo goed jezelf meteen doodschieten. Ja, ik moest iets doen". En dat deed ze. Er volgden zware en langdurige sessies in haar eigen gymnastiekzaaltje, en keiharde die ten. Twintig kilo viel ze af. Ze is weer zo slank, dat de fotograaf van Life toestemming kreeg haar in een nauw sluitend roze met blauw gympakje op haar Dynavit-hometrainer te fotogra feren Nu denkt de platinablonde zange res, die vooral ook een groot zaken vrouw is, er over om onder de merk naam „Slim Pickin" haar eigen pak ket calorie-arme diepvriesmaaltijden op de markt te brengen. Ook staat een eigen reeks afslankboeken op stapel. Het is een Amerikaans sprookje: dikzak-vecht-tegen-zichzelf-en-wordt slank-en-succesvol. Wie in dit land een aanzienlijk aantal kilo's kwijt raakt, wordt warmer begroet dan de eerste bekeerling op een verre missie post, krijgt meer lof dan de winnaar van vier Olympische plakken. Want Amerika wordt geobsedeerd door vetzucht. Er zijn maar weinig landen waar je zoveel dikke mensen ziet - de /ast/oodcultuur zal daaraan ongetwijfeld mede schuldig zijn maar er is tegelijk geen land waar de kilootjes mensenspek zo fanatiek en rigoureus worden bevochten. Het allerergste Om de omvang van het probleem te schetsen: uitgaande van de normen van de verzekeringmaatschappijen is 60 procent van de Amerikanen boven de 30 jaar te dik. Wie iets strengere normen hanteert een afwijking van 5 procent van de ideale gewichten leert dat negen van de tien volwassen Amerikanen te zwaar zijn. En aan de andere kant: toen enkele jaren geleden bij een enquête werd gevraagd: Wat vindt u het allerergste dat u in de wereld zou kunnen over komen?, antwoordde maar liefst 40 procent: „Te dik zijn" in plaats van toch alleszins voorstelbare alternatie ven als een kernoorlog, een auto-on geluk, man/vrouw verliezen of een fa tale ziekte oplopen. De boodschap is dus letterlijk en Dolly Partons kortstondige flirt met haar pistool is daarvan een symbool liever dood dan dik. Dat is een we tenschap die er al van jongsaf aan wordt ingestampt. Kinderen moeten slank zijn. Het gaat zelfs verder: in 1979 schreef de voedingsdeskundige dr. June K. Lloyd dat zwangere vrouwen een te grote gewichtstoename moeten zién te voorkomen omdat dat tot „over voede foetussen" leidt. Een recentere studie toonde aan dat 40 procent van de 9-jarigen in San Francisco een dieet volgt, en dat de gemiddelde leeftijd waarop Ameri kaanse vrouwen met hun eerste dieet beginnen 14 jaar is. In de zomer hebben te zware kinde ren vanaf de leeftijd van 7 jaar de keu ze uit veie tientallen speciale kam pen. In elk Amerikaans publiekstijd schrift vind je advertenties met tek sten als: „Is uw dochter te dik en on populair? Kamp La Jolla kan haar helpen om 25 tot 45 pond te verlie- Discriminatie Er zijn interessante onderzoeken gedaan door dr. O. Wayne Wooley (fa culteit psychiatrie van de universiteit te Cincinnati), die aantonen dat kin deren al op heel jeugdige leeftijd dik associëren met lelijk, dom, lui, oneer lijk en gemeen. Als bijvoorbeeld twee- tot vijfjarigen de keuze wordt gegeven tussen een dunne en een dikke lappenpop, dan kiest 95 pro cent voor de bonestaak. Zo wordt de kiem gelegd voor wat uiteindelijk niets meer of minder is dan discriminatie van vetzuchtige medeburgers. Die discriminatie blijkt uit alles. Uit de manier bijvoor beeld waarop dikkerds belachelijk worden gemaakt. Wie kent niet de an sichtkaarten met een hele dikke vrouw naast een schriel mannetje? En, op een iets subtieler niveau: wat moetje denken van het in Amerika te koop zijnde apparaatje dat je aan je koelkast kunt bevestigen, en dat het geluid van vretende varkens laat ho ren, iedere keer als je de deur open doet? Ernstiger is de discriminatie op de arbeidsmarkt. Om wat voorbeelden te geven: in 1965 ontsloeg de gemeen te New York zes vrouwelijke parkeer wachters omdat ze te dik waren. Na tional Airlines gooide een stewardess eruit omdat ze twee kilo boven het normgewicht was. Die zaken werden bekend omdat de betrokkenen de publiciteit zoch ten. Vaak gebeurt dat niet. Een baan behouden kan dus al problemen op leveren, een baan vinden is nog moei lijker. Alleen de staat Michigan heeft een wet die dit soort discriminatie specifiek verbiedt. Verzekeringsmaatschappijen dis crimineren dikke Amerikanen bij le vensverzekeringen op grond van de niet per se bewezen stelling dat dik ook altijd ongezond betekent. 'Help Heer' Dergelijke afwijzingen zijn in de VS zelfs te vinden bij fundamentalis tische christelijke stromingen. In zijn onlangs uitgekomen boek „Never Sa tisfied", dat een geschiedkundig overzicht van de Amerikaanse pre occupatie met lichaamsgewicht biedt, geeft de historicus Hillel Schwartz daarvan enige curieuze voorbeelden. Zo schreef ds. C.S. Lovett in 1978 een boek onder de titel „Help Heer, de duivel wil me dik hebben!"waarin hij „aantoonde" dat Satan de mens langzaam in zijn bezit krijgt door de ze tot extra vorkjes lekkers te verlei den. De dikke Deborah Pierce trad in de jaren '50 als jong meisje toe tot een ,,gebeds-dieet-club". In 1960 was ze al fotomodel te Washington DC en au teur van de bestseller „Ik bad mijzelf dun", een geduchte concurrent voor het eerste dieetboek op fundamenta listische grondslag, („Bid je gewicht weg") uit 1957 van ds. Charlie W. Shedd. Er worden in de VS ook nu nog in dringende gebedsbijeenkomsten georganiseerd door een organisatie die „Overeaters Victorious"' heet. Dat alles onder verwijzing naar Johannes 3, vers 30, waar staat: „Hij moet was sen (hier in de betekenis van groeien-red.), ik moet minder wor den". Bij al die pressie en discriminatie is het logisch dat hele kuddes dikke Amerikanen wanhopige gevechten voeren om van hun extra pondjes af te komen. Daarbij nemen ze voor het overgrote deel hun toevlucht tot een dieet. De cijfers zijn indrukwekkend: vorig jaar volgden 70 miljoen Ameri kanen (een derde deel van de totale bevolking) een dieet. Op elk gegeven moment in de tijd zijn 20 miljoen Amerikanen bezig met een ernstige poging zich aan een dieet te houden. Weinig zin De keuze is daarbij gigantisch. Werkjes als het F-plan dieet, het Scarsdale dieet en het Dr. Atkins dieet worden bij miljoenen verkocht. Er zijn rijstdiëten, brooddiëten, sap- diëten, en de entertainer Liberace zei enige maanden voor zijn overlijden dat hij zo mager was geworden door een watermeloendieet (wat hooguit half waar was; hij had aids). Speciaal slankhoudend eten (als ca lorie-arme diepvriesmaaltijden) en slankhoudende drankjes (als dieet- coke) maken deel uit van een voed- selmarkt die drie keer zo snel groeit als die van de overige produkten. In 1990 zal die slanksector goed zijn voor een omzet van meer dan 40 mil jard dollar, zo luiden voorzichtige schattingen. Heeft al die zelfonthouding nu nog enige zin? Het weinig hoopgevende antwoord is: nee, bijna nooit. Een veel geciteerd cijfer in de Amerikaan se literatuur leert dat 95 procent van de mensen die aan een dieet begin nen, op den duur weer minstens net zo zwaar zijn als ze waren, iets dat wel bekend is als het jojo-syndroom. Een aanzienlijk deel van hen wordt zelfs zwaarder. Vandaar dat sommigen hun toe vlucht tot andere middelen nemen. Afslankpillen bijvoorbeeld. Het doet er in dat verband niet toe of die pillen wel helemaal medisch verantwoord zijn, zoals de nu lopende Redotex-af- faire aantoont. Redotex-capsules zijn bedacht door een Mexicaanse dokter. Wat erin zit is een soort amfetamine, een schildklierhormoon en valium. Het middel onderdrukt de eetlust en er zijn voorbeelden bekend van Ame rikanen die in vijf maanden 50 kilo kwijtraakten. Dodelijk Maar vraag niet tegen welke prijs. Redotex is alleen in het Mexicaanse grensplaatsje Nuevo Laredo te koop, omdat het in de VS niet is toegestaan. En met goede reden ook: het middel werkt sterk verslavend en kan dode lijk zijn voor de lijders aan hoge bloeddruk, suikerziekte en hartkwa len. Dat zijn juist de ziekten waarmee gezette mensen meer dan anderen te maken hebben, maar niettemin rij den elke dag weer bussen vol dikke Amerikanen naar de „dieet-klinie- ken" van Nuevo Laredo om daar het wondermiddel te kopen. Het doet je afvragen waartoe de medemens bereid is om van zijn blubberbuik, modderbenen en dub bele onderkinnen af te komen. Tot zo goed als alles, is het antwoord dat zich aandient als je nagaat welke chi rurgische ingrepen er bestaan om dunner te worden. Al weer oud nieuws zijn de kaakklemmen, waar bij de boven- en onderkaak aan el kaar worden bevestigd, vastgenaaid eigenlijk, zodat voedselopname dom weg niet langer mogelijk is. Geregeld worden ook operaties toe gepast waarbij oud vet letterlijk wordt weggezogen met behulp van wat we maar een medisch soort stof zuiger zullen noemen. Het is een ope ratie die helse pijnen veroorzaakt, maar wie mooi wil zijn moet pijn lij den, nietwaar? Nog weer ingrijpender zijn de ope raties waarbij een groot deel van de maag wordt dichtgeniet. Er blijft dan een klein maagje over, dat gauw vol is. Geen honger meer, en dat is ook een manier om af te vallen. Op ditzelf de vlak ligt een operatie, waarbij de weg die voedsel normaal door de dar men aflegt, ernstig wordt bekort door een groot deel van het darmkanaal buitenspel te zetten. Zo neemt het li chaam dus minder voedsel op. Resul taat: weg die kilo's! Problemen Was het maar zo simpel. Een uitge breid onderzoek van de arts Paul Ernsberger heeft aangetoond dat een heel groot deel van de 300.000 Amerikanen die de maagoperatie en de 150.000 die de darmingreep heb ben laten doen, grote medische pro blemen heeft gekregen. Zo wordt de darmoperatie op den duur altijd door nierklachten ge volgd, en levert de maagoperatie schade aan bijna alle organen op. Schokkender nog is het gegeven dat 20 tot 40 jaar oude vrouwen (veruit de grootste groep onder degenen die de operatie laten doen) op de wat lange re termijn hun leven op het spel zet ten. Deze vrouwen lopen elk jaar een kans van 1 tot 2 procent dat ze overlij den (tegen 0,2 procent voor de hele dikke vrouwen die zich niet hebben laten opereren). Paul Ernsberger heeft in zijn studie uitgerekend dat het aantal mensen dat uiteindelijk als gevolg van de chirurgische ingreep sterft, over enkele jaren de grens van 80.000 zal passeren. Van lange termijn-effecten is nog niets bekend waar het gaat om de maagballon, een betrekkelijk jonge techniek waarbij een ballonnetje via de mond in de maag van de patiënt wordt ingebracht, dat vervolgens wordt opgeblazen. De gedachte is: als de maag door de ballon al voor een goed deel gevuld is, kan er niet meer eten bij. Zeker 15.000 Amerikanen hebben deze manier van afslanken gekozen, en daarvoor een bedrag van gemiddeld 3000 dollar neergeteld. De eerste onderzoeken maken dui delijk dat de ballon (die volgens de instructie van de fabrikant maximaal vier maanden mag blijven zitten) in 1 procent van de gevallen voor maag zweren heeft gezorgd. Kwalijker is dat 1 op de 50 ballonnetjes lek raakt en leegloopt. Dat kan chirurgische verwijdering betekenen, of ervoor zorgen dat het ballonnetje ergens in de darmen „zoekraakt", en heeft in Florida inmiddels tot één sterfgeval geleid. Vereniging Dat deze toch bepaald opzienba rende gegevens nog enigszins be kend zijn (hoewel beperkt tot een te kleine kring) is vooral te danken aan de National Association to Aid Fat Americans (NAAFA), de Nationale Vereniging voor Hulp aan Dikke Amerikanen dus. Die vereniging werd in 1969 opge richt door William J. Fabrey, die zelf helemaal niet dik is, maar wel op dik ke vrouwen valt, een „fat admirer" is, zoals dat in jargon heet, een „vetlief- hebber" dus. Hij merkte dat hij maar nooit afspraakjes met de objecten van zijn begeerte kon krijgen. Dat schreef hij toe aan de grote remmin gen die dikzakken door de maat schappij worden opgelegd, en van daar zijn idee van een belangenver eniging. De NAAFA is, met z'n 2000 leden, de krachtigste manifestatie van een altijd klein gebleven stroming van dikkerds die het niet langer nemen. Dat begon eind jaren '60 in New York, toen er een demonstratie - een „fat-in" - werd gehouden waarbij bor den werden meegedragen met tek sten als: „Boeddha was ook dik". Ook onder feministen is er een pro- spek stroming, zie het boek „Fat is a Feminist Issue" van Susie Orbach, waarin zij de theorie aanhangt dat vrouwen vooral dik worden uit pro test tegen de normen die de mannen maatschappij hun oplegt. De NAAFA stelt zich minder con troversieel op, en wil de dikke mede mens helpen door discriminatie aan te vechten, onderlinge contacten te bevorderen, studie te doen en stapels harten onder riemen te steken. Fantastisch Zo heeft de NAAFA een archief - dat ooit tot museum moet uitgroeien - waarin zich tal van biografieën bevin den van dikke mensen die zijn ge slaagd in het leven. Op datzelfde vlak liggen de verzamelde historische en antropologische studies die duidelijk maken dat het bijvoorbeeld in de tijd van Rubens, of nu nog op West-Sa- moa, juist fantastisch was respectie- veijk is om lekker vol te zijn. Eileen Lefebure, voorzitter van NAAFA: „Daarmee willen we onze leden weer wat zelfrespect geven. Maar dat is niet ons grootste pro bleem. Dat is discriminatie. Het feit bijvoorbeeld dat er geen veiligheids riemen in auto's te vinden zijn die ruim genoeg zijn, of dat de stoelen in bussen, vliegtuigen en theaters vaak zo nauw zijn". Mede als gevolg van het werk van NAAF A is er in de kledingsector veel ten goede veranderd. Eileen: „De fa brikanten hebben ontdekt dat er een grote markt braak lag. Vroeger kon je alleen dingen van polyester en zo krijgen. Dan riepen ze: wees blij dat er iets is. Maar nu is de keus veel gro ter, gelukkig". Belangrijk acht Eileen Lefebure ook de sociale kant van de NAAFA. „Wij organiseren dansavonden, zwem- en strandfeesten en dergelijke voor onze leden, die daaraan in het gezelschap van gewone mensen nooit zouden durven beginnen. Nou en of dat in een behoefte voorziet. Elke maand weer-kun je in ons tijdschrift de huwelijksaankondigingen lezen!" Menigmaal gaat het daarbij om een huwelijk tussen een dikke vrouw en een normaler uitgevoerde man die als „fat admirer" lid van NAAFA is ge worden. Ook die „F.A.'s", zoals ze kortweg genoemd worden, vormen volgens Eileen een gediscrimineerde groep. „Alle vrienden van een F.A. zeggen toch tegen 'm: waarom neem je niet een mooie, dunne vrouw?" Dat advies is in elk geval niet be steed aan de man van wie in de jong ste uitgave van NAAFA's maandblad de volgende advertentie was opgeno men: „Werkende man, blank, 35, zoekt zeer zwaar gebouwde dame (meer dan 400 pond) met vooral hele dikke benen, voor vriendschap en mogelijk relatie. Alle brieven worden beantwoord". De countryzangeres Dolly Parton vóór.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19