Kamer wil hogere rente-vrij stelling Bizarre krantenoorlog in Londen 071-144941 Overheid moet fors investeren Lage btw-tarief procent omhoog Verkeerde hypotheek kan f 20.000 kosten 399- Ci I/AL Drinkende werknemers schaden bedrijfsleven Bedrijven Kontakt Dagen DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De rentevrijstelling moet omhoog van 700 naar 1000 gulden (voor een gezin van 1400 naar 2000 gulden). Bovendien moet er een aparte vrijstelling komen van 500 gulden voor rente over spaartegoeden voor kinderen. AMERSFOORT (ANPl - Bij het kiezen van een hypotheek moet goed gelet worden op de 'kleine lettertjes' in de hypotheekovereen komst. Deze kunnen bepalingen bevatten die de consument tien duizenden guldens extra kosten. Dit concludeert de ..Vereniging Ei gen Huis" in haar jaarlijkse onder zoek dat ze heeft verricht ten be hoeve van haar nieuwe Hypothe- kengids. De vereniging heeft voor vrijwel alle banken berekend hoeveel voor 'gemiddelde hypotheken' en in 'ge wone situaties' gedurende de loop tijd van de hypotheek betaald moet worden. Het verschil tussen de goedkoopste en de duurste hy potheek bleek uit te komen op ruim 20.000 gulden Door de banken wordt vaak de indruk gewekt dat bij het kiezen van een hypotheek alleen maar op rentepercentages behoeft te wor den gelet. Maar volgens Eigen Huis worden de verschillen in kosten juist door andere factoren veroor zaakt. De vereniging noemt onder meer de afsluitkosten bij het aangaan van de hypotheek en na verhui zing; boetes bij het opzeggen van de hypotheek voor de verhuizing en bij beëindiging; administratie kosten die de bank berekent bij het verlengen van de hypotheek na af loop van de periode dat de rente vast stond en de verplichting om onnodig dure verzekeringen (over- lijdensrisico, opstal) bij de hypo theekbank onder te brengen. De goedkoopste bank uit het re kenvoorbeeld was het Spoorweg Pensioenfonds. Iets duurder was de Bondsspaarbank voor Midden-, Noord- en Oost-Nederland. Als erg duur kwamen uit de bus Avista (plus 18.700 gulden). Woonl'onds Dit voorstel van een brede kamer meerderheid - WD, CDA en PvdA - werd gisteren gedaan in de Twee de Kamer tijdens een commissie vergadering over de begroting van financien. Uitbreiding van de frau debestrijding tol het gebied van de obligatierenle kan ervoor zorgen dat dit niet ten koste gaat van de schatkist. Naar schatting van het CBS wordt zo'n 60 procent van de ze soort rente verzwegen. Volgens de drie grote partijen het bankwe zen de fiscus beter moeten infor meren inkomsten uit obligatieren te, evenals over rente-inkomsten uit giro- en bankrekeningen, spaar tegoeden en deposito's. PvdA-woordvoerder Kombrink schatte dat de fiscus op die manier wel een miljard gulden 'rijker' kan worden, terwijl de kosten ervan zo'n 200 miljoen gulden bedragen. Minister Ruding (financiën) stelde daar tegenover dat de kapitaal- vlucht naar het buitenland ver moedelijk groter wordt. Hij noem de dat een 'punt van zorg', maar wees het voorstel niet van de hand. Wel zal een regeling zoals de ka mer die wenst voor obligatierente niet op hetzelfde tijdstip in wer king kunnen treden als die voor de andere soorten rente. Het gesprek ADVERTENTIE Rijden doe ik zelf. est verzorgt de KAL. POLO IVAN p.m. met de banken over het geven van meer informatie is al in een ver gevorderd stadium. Bovendien heeft dit voorstel voor de banken, administratief gezien, heel wal voeten in de aarde, aldus Ruding. Voor 1989 kan een verhoging van de rentevrijstelling er volgens hem niet komen. Btw-tarief Staatssecretaris Koning liet de kamer weten de wens van een rui me kamermeerderheid tot overhe veling van levensmiddelen en ge neesmiddelen van het hoge naar het lage btw-tarief uit te voeren, met gelijktijdige verhoging van het lage tarief van 6 naar 7 procent. In december had de CDA-fractie nog aarzelingen over dit voorstel van PvdA en WD. De christen-de mocraten dachten toen een verho ging van het lage tarief nog te kun nen voorkomen door koffie, thee Kamsteeg Auto lease B.V. Tel.01720-31102 Kort Zakelijk Suiker De suikervoorraden op de we reldmarkt verminderen lanmg- zaam maar zeker. Dit zei CSM-di- recteur G. van Loon gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van de suikerfabrikant. ,,In verband hiermee heeft de suikerprijs een vriendelijker tendens ingezet. We hebben er alle vertrouwen in ook in de toekomst rendabel bieten tot suiker te kunnen verwerken". CSM, dat vorig jaar Red Band overnam, blijft streven naar uit breiding door aankoop van bedrij ven op de terreinen van biochemie en levensmiddelen. Amerikaanse banken De aandelenprijzen van de be langrijkste Amerikaanse banken zijn gisteren gezakt als gevolg van het Braziliaanse besluit om de af lossing op een deel van de buiten landse schuld deels voor onbepaal de tijd op te schorten. De aandelen van Citicorp zakten met 3 dollar naar 55,25 dollar en ook Chase Manhattan. BankAmerica. Manu facturers Hanover en J.P. Morgan zakten. Citicorp heeft in Brazilië 4,7 miljard dollar uitstaan, BankA merica 2,7 miljard, Chase 2.8 mil jard, M.H. 2,3 miljard en Morgan 1,9 miljard dollar. Aandelen NIB De uitgiftekoers van de aandelen van de Nationale Investeringsbank (NIB) is vastgesteld op 520 gulden. Om een aandeel te kunnen kopen zijn zes claims nodig. President-di recteur dr. A van der Zwan van de NIB zei gisteren dal de waarde van de claims te bepalen valt op een gulden of zeven. De prijs van het aandeel komt dan op 562 gulden, wat neerkomt op een koers winst verhouding van 10,3. Volgens Van der Zwan ligt de koers winst ver houding bij de andere banken ge middeld beneden tien. LEIDEN - Op de Leidse groenteveiling werden de eerbte Hollandse tomaten vanochtend aangevoerd door tuinder G.M.C. van Bohemen uit Leidschendam en gekocht door H. Brands uit Alphen aan den Rijn voor de prijs van elf gulden per kilo, en zeep- en wasmiddelen naar het 20 procentstarief te brengen. CDA- woordvoerder Van Muiden liet echter weten dat zijn partij nu de zijde van PvdA en VVD had geko zen. Wel zou het CDA de frisdran ken bij de overhevelingsoperatie betrokken willen zien. terwijl de andere partijen daar niet zo veel voor voelen. Kombrink (PvdA) bepleitte een vereenvoudiging van de tarieven in de horecasector. Als alcoholi sche dranken en frisdranken in het lage tarief worden ondergebracht, met gelijktijdige verhoging van de accijns, zou een nagenoeg uniform btw-tarief ontstaan. Koning gaf toe dat zijn voorstel tot invoering van éen, uniform tarief voor de omzet belasting, schipbreuk had geleden. Hij zal zich nu naar de wens van de kamer voegen en ongeveer begin april met wetgeving komen. Al thans, indien de ministerraad er mee akkoord gaat. ROTTERDAM (ANP) - Op de totale Nederlandse beroepsbevol king van 5,3 miljoen mensen drinken naar schatting 400.000 werk nemers zodanig dat hun functioneren ernstig wordt belemmerd. Uitgaande van de Amerikaanse formule dat een probleemdrinker nog maar driekwart van zijn normale arbeidsprestatie leyert, schatten deskundigen dat het Nederlandse bedrijfsleven en de overheidsdiensten jaarlijks drie miljard gulden schade lijden door drank. Tegen deze achtergrond gaat morgen op initiatief van de Volks bond tegen Drankmisbruik en met financiële steun van het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en de provincie Zuid-Holland het project „Alcohol en Werk" van start. Er is in totaal van vier ton beschikbaar voor een grootscheepse voorlich tingscampagne naar de bedrijven toe, die zich in eerste instantie richt op 2800 Zuidhollandse bedrijven met meer dan 50 werkne mers. Na driekwart jaar breidt het project, met de Zuidhollandse bevindingen bij de hand, zich ook uit naar de andere provincies. Volgens projectcoördinator ïr. D.A. Bijl spelen andere drugs dan alcohol nauwelijks een rol in het bedrijfsleven. ..Af en toe hoor je wel van gevallen waarbij heroine- of cocaïnegebruik naar voren komt. En dan is het heel snel bekeken voor een bedrijf. Enerzijds omdat het aftakelingsproces sneller verloopt, anderzijds omdat het vaak gaat om jonge mensen met een kort arbeidsverleden. Bij alcoholproblemen gaat het meestal om mensen die al een jaar of vijf in een bedrijf rondlopen, die gedeeltelijk al een carrière achter de rug hebben en waar investeringen voor zijn gedaan. Dat maakt het voor een bedrijf moeilijker om zo iemand aan de kant te zetten maar economisch weer wel aantrekkelijk om er iets aan te doen." Werknemers met alcoholproblemen komen volgens Bijl in elke bedrijfstak voor - met een uitschieter in de horeca - en van hoog tot laag. Wel leert de ervaring dal hoe hoger de persoon in de bedrijfs- hiërarchie staat, hoe moeilijker het is om diegene te benaderen Dat gebeurt veelal pas als het echt uit de hand is gelopen. Bijl: „Wij zijn recent tot twee keer toe door grote bedrijven ge beld die iets aan alcohol en werk wilden doen. Ja, dan vraag je: „Hoe komt dat dan zo." Dan blijkt bij voorbeeld dat iemand uit het managements-team na een zakenlunch inderdaad met zijn auto ergens tegen aangereden is en dat is dan kennelijk de druppel" Enkele honderden Westduitse boe ren hebben gisteren de grensover gangen bij Nieuweschans, Belling- wolde en het Twentse Rammelbeek geblokkeerd. Zij deden dat om te protesteren tegen de invoer van goedkoop Nederlands varkens vlees. De Westduitsers stellen dat de Nederlandse boeren worden be voordeeld door subsidies. De Ne derlanders spreken dat tegen. Euregio, het samenwerkingsver band voor Overijssel, de Gelderse Achterhoek en het aangrenzende deel van de Bondsrepubliek Duits land (BRD), heeft het inmiddels initiatief genomen de spanningen onder de boeren in het grensgebied weg te nemen. De verhouding tus sen de landbouwers lijdt onder de grote onvrede die er bij Duitse var kenshouders bestaat over de import van goedkoop varkensvlees uit Ne derland. (foto AP) LANDBOUWEXPORT - De totale waarde van de uitvoer van agrari- dat zij sche produkten en de visserij be- De Unanieme SER vreest verval 5, Holland (plus 20.900 gulden) en Centraal Beheer (plus 21.200 gul den). De woonconsumentenorganisa tie ging uit van hypotheken met een looptijd van dertig jaar. waar bij de rente elke vijfjaar wordt aan gepast. In het voorbeeld werd een keer verhuisd naar een duurdere woning. Dezelfde hypotheek werd dan weer bij dezelfde bank afgeslo ten. Ten slotte werd de hypotheek na veertien jaar beëindigd wegens verkoop van de woning. Eigen Huis heeft ook voorbeel den berekend waarbij werd uitge gaan van andere situaties. Daarbij bleken de verschillen ongeveer even hoog. Dure banken bleven dure banken. De vereniging zegt wel dat de berekeningen niet zon der meer op iedere individuele si tuatie van toepassing zijn. Machinefabriek Breda verkeert in moeilijkheden BREDA (ANPl - De rechtbank heeft de Machinefabriek Breda (MFB) voorlopig uitstel van beta ling gegeven. De directie van het nog 443 werknemers tellende oud- RSV-bedrijf heeft daar zelf om ge vraagd toen bleek dat de Amro- bank en de ABN geen krediet meer wilden verstrekken. Bij de MFB is vorig jaar een ver lies van ruim tien miljoen gulden geleden, terwijl was uitgegaan van een bescheiden winst. Volgens de directie kan alleen overname door een ander bedrijf het voortbestaan van de 125 jaar oude fabriek Breda nog redden en dan nog ten koste van een fors aantal medewerkers, stelt MFB-directeur ir. F. Smits. De problemen zijn deels een gevolg van de scherpe concurrentie, de la ge olieprijs en de lage dollarkoers. MFB is gespecialiseerd in warmte krachtkoppeling. een energiebe sparend proces De fabriek telde in 1968. bij de overname door Rijn-Schelde-Ver- olme (RSV) nog ruim 1700 werkne mers. Vanaf toen is het bergaf waarts gegaan. Toen RSV begin 1983 surséance van betaling kreeg, kon de fabriek weer zelfstandig met 214 van de 700 werknemers verder, dankzij zes miljoen gulden steun van de gemeente Breda. Wet houder van economische zaken R. Sandberg vindt niet dat dat geld is weggegooid. „We hebben toch 400 mensen vier jaar aan het werk ge houden". DEN HAAG (ANP) - De Neder landse overheid moet veel meer geld steken in verbetering en on derhoud van wegen, havens, lucht vaart, riolering en kabelnetten, wil ons land zijn aantrekkingskracht als 'verdeelcentrum van Europa' niet verliezen. Dat is de gezamenlijke opvatting van werkgevers, werknemers en onafhankelijke deskundigen in de Sociaal-Economische Raad (SER), blijkt uit een ongevraagd advies maart zullen uitbrengen. Economisch Struc- 1985, toen er 2.8 miljard gulden de geringe overheidsinvesteringen werd uitgevoerd. Aan de voerkant was sprake van een da ling met 4.7 miljard (13,1 procent) tot 31,2 miljard gulden. Dat blijkt nemerscentrales die uit CBS-cijfers. De export van vee- vertegenwoordigd het advies houderijprodukten (zoals zuivel) gen kring. neemt de belangrijkste plaats met 18,8 miljard gulden (5,4 pro cent minder dan in 1985). In één klap twee avondbladen erbij LONDEN (AP) - De krantenoorlog in Londen is gisteren ontaard in een Blitzkrieg, nadat bekend was gemaakt dat er vandaag niet een, maar twee nieuwe avondbladen op de markt zullen komen. Londen had zich al ingesteld op de verschijning van de London Daily News van Robert Maxwell. Zijn concurrent Lord Rothermere verrastte vriend en vijand met de mededeling dat de eerder opgehe ven Evening News met ingang van dinsdag weer in de nieuwsstal- letjes zal liggen. De circulatiestrijd die al geruime tijd woedt in de Londense kranten wereld zal zeker nog heviger op laaien. De lezers kunnen nu een keuze maken uit 13 kranten. Het afgelopen jaar werd de markt al uitgebreid met de dagbladen To day en The Independent. Het aantal avondkranten wordt in een klap verdrievoudigd. De London Evening Standard had sinds oktober 1981. na een fusie met de Evening News, de avond- markt voor zich alleen. Rotherme re, uitgever van de Evening Stan dard, deelde mee dat hij. nu twee avondkranten op de markt gaat brengen die elkaar zullen becon- Vuurwerk De Evening Standard was al ge ruime tijd in een felle woorden strijd verwikkeld met Maxwell en diens London Daily News, die daag gepresenteerd wordt met vuurwerk op de Theems en feesten in 2000 pubs met drankjes tegen gereduceerde prijzen. Rothermere liet weten dat vorige week woens dag besloten was de Evening News weer uil te brengen. ..Fleet Street is tegenwoordig to taal verschillend van de tijd dat we besloten om de Evening News op te doeken, en we brengen de krant nu met grote trots weer uit als een aparte publikatie," zo zei Rother mere, die de nieuwe Evening News uitbrengt in een oplage van bij rioleringen vier miljard gulden. Met het onderhoud aan vaarwegen en enkele andere zaken erbij gere- kend komt de totale achterstand op 8,5 miljard gulden. Volgens de m m commissie wordt er 400 miljoen gulden per jaar te weinig voor on- derhoud uitgetrokken. De SER erkent dat de overheid zit met het grote probleem van een g g te groot overheidstekort. Toch moet er volgens haar geld worden vrijgemaakt. Dat kan door een her- schikking van de overheidsuitga- Ook dit jaar geven weer blzuWgdbenaTndlr™ vele bedrijven uit de regio mee vrijkomende geld aan de in- acte de présence tijdens de frastructuur kan worden besteed RAHrüiiAn i^/\nioi/f Verhoging van het tekort or van Bedrijven Kontakt Dagen belastingen en premies wijst de Op 1 8 en 19 maart a.S. in commissie af. de Leidse Bepaalde projecten kunnen mo- gelijk mede door particuliere in- or06n00rdhall6n. vesteerders worden gefinancierd. Hierdoor kan ook de Nederlandse r-4 _i kapitaalstroom naar het buiten- ^6t ^IS VOfig jaar DI6Qt land worden ingedamd. Gezien het het Leidsch/Alphens spaaroverschot van 13 miljard gul- nanhla/H allo den, een bedrag dat tot 1990 zal L/ayDiaa alle blijven oplopen, is er voldoende deelnemende, maar ook geld beschikbaar, meent de SER- onHprp hpflriix/Pn PPn commissie, die ook bij de PTT een driaere Dearijven een achterstand vast heeft gesteld op Uitgelezen kans Om via het terrein van de telecommumca- BEDRIJFSADVERTENTIES de lezer iets te vertellen over hun eigen bedrijf. Tekst en foto(s) kunt u zelf aanleveren óf, zonder extra kosten, door ons laten verzorgen. de economische ontwikkeling an ons land. Op het ogenblik be preken de werkgevers- en werk- de SER zijn De achterstand in onderhoud tan wegen bedraagt volgens de 3,6 miljard gulden en Robert Maxwell met zijn Londen Daily News. 100.000. De Evening Standard ver schijnt in een oplage van even bo ven de 500.000. John Leese. hoofd redacteur van de Evening Stan dard. deelde mee dat een deel van zijn staf wordt gedetacheerd bij de Evening News en dat de rest van de redactie van de Evening News uit nieuwe ingehuurd journalisten bestaat. Volgens Rothermere zal de Even ing News vooral aanslaan bij vrou welijke lezers en totaal verschillen van andere kranten. Volgens Leese zal een deel van het oude lezerspu bliek van de Evening News afstand doen van de Evening Standard, maar, zo voegde hij eraan toe: „Wie weet, besluiten ze om beide kran ten te kopen." Hij ontkende dat de heruitgave van de Evening News als pesterij tegen Maxwell bedoeld „Het wordt een permanente krant die vijf dagen per week uil- komt. Het is onze bedoeling de krant tot een succes te maken," al dus Leese. Smerige trucjes Eerder had Maxwell de Evening Standard opnieuw van „smerige trucjes" beschuldigd. Een van de grafische bonden van de Evening Standard. Sogat 82. zou stalhou ders gewaarschuwd hebben de Daily News niet in voorraad te ne men. Woordvoerder Ted Chard van Sogat toonde zich verontwaardigd over Maxwell's „ongegronde uitla ting." Maxwell, die 25 miljoen pond (ruim 78 miljoen gulden) heeft geïnvesteerd in de London Daily News, verwacht binnen een jaar een oplage van 500.000 tot 600 000 te bereiken en over twee tot drie jaaf uit de rode cijfers te zijn. Zijn krant wordt de eerste in Groot- Brittannië die in vijf edities over de dag verspreid wordt uitgebracht. De eerste editie komt uit om half een 's nachts, de vijfde en laatste om half drie 's middags. Dat er sprake is van een opleving in de Londense krantenwereld bleek uit de winstcijfers van News International van Rupert Mur doch, die maandag werden gepu bliceerd. Zijn landelijke kranten, The Times, The Sun, The Sunday Times en The News of the World, boekten in het afgelopen half jaar een winststijging van 28 procent. Murdoch had begin 1986. bij de verhuizing van zijn drukkerij uit Fleet Street naar Wapping, ver klaard dat hij zelf ook een avond krant zou gaan uitbrèngen, maar hij liet dat idee later varen, toen Maxwell de publikatie van de Lon don Daily News had aangekon digd. KAASMARKT BODEGRAVEN - Aan voer 5 partijen. Bij kalme handel werd een prijs genoteerd van 7,75 tot 7,80 per kg voor le soort en 8,05 voor extra zwa- VEEMARKT LEIDEN -SLACHTRUN- DEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 90, waarvan 10 stieren. Dik- billen. extra kw. 2700-5100 per stuk, stie ren le kw. 8,00-8,80, 2e kw. 7,00-8,00, vaarzen le kw. 6.70-7,80, 2e kw. 5,35- 6.70, koeien le kw. 6.45-7,40,2e kw. 5.50- 6,45, 3e kw. 4,75-5.50. worstkoeien 4.50- 5.15. Handel en prijzen: stieren redelijk - gelijk; koeien rustig - gelijk. GEBRUIKSRUNDEREN (gulden Aanvoer 185. waarvan 12 graskalve ren. Melk- en kalfkoeien le srt 1800- 2300. 2e srt 1200-1800, melk-en kalfvaar- zen le srt 1850-2300, 2e srt 1200-1850. guste koeien le srt 1850-2350. 2e srt 1050-1850. enterstieren 1500-2300. pin ken 950-1700. graskalveren 600-1000. Handel en prijzen: koeien rustig - la ger; pinken rustig - gelijk: kalveren rus tig - gelijk en enterstieren redelijk - ge lijk. NUCHTERE KALVEREN (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 800. Stierkalf 500- 690, extra kw. 700-825. vaarskalf 365-500. Aanvoer zwartbont 1840. Stierkalf 325- 470, extra kw. 500-600, vaarskalf 260-350. Handel en prijzen; roodbont goed - hoger; zwartbont willig - iets hoger VARKENS: (gulden per kg levend gewicht) SLACHTSCHAPEN- EN LAMME REN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 604. Schapen 5,25-7.25, lam meren rammen 8.50-10,50, ooien 8,00- 10,50 (gulden per stuk) schapen 180-235, lammeren rammen 230-280, ooien 180- 210. Verschijning van deze bedrijven-informatie: zaterdag 14 maart in het Leidsch/Alphens Dagblad. Voor informatie kunt u bellen naar ons kantoor: Vraagt u even naar Fred Terwijn of Cock Juffermans. Ï3? GEBRUIKSSCHAPEN- LAMME- REN EN GEITEN Aanvoer schapen en lammeren 50. geiten 58 Schaap met 2 lammeren 300- 450. weide-lammeren 190-220. bukken en geiten 50-150. Handel en prijzen schapen redelijk - edelijk - gelijk; geiten redelijk - lager.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7