Syii ers in gevecht Drozen met J Hulshoff Bloedbad in Turks dorp na actie Koerdische strijders Shell wil af van imago als 'vriend' van regime-Botha HULSHOFF SHOWT ELDERLAND Blad 'De Morgen' toont dossiers op voorpagina Wallraff moet twee passages schrappen DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Het blijft onrustig in Beiroet ISTANBOEL - Een groep van drie in Turkse gendarme-uniformen ge stoken Koerdische guerrillastrij ders heeft, naar gisteren in Ankara bekend werd gemaakt, zondag avond een aanval uitgevoerd op het dorp Tastelen in de provincie Hakkari, vijf kilometer van de Iraakse grens. Door de burgemees ter lieten zij zich de huizen van de drie plaatselijke 'dorpsbewakers' aanwijzen, die ze vervolgens met bommen verwoestten, terwijl de vluchtende familieleden met ma chinegeweren werden neerge- maaid. Er vielen veertien doden leid; Turkse kranten brachten van dat laatste afgelopen zomer bizarre foto's, waarbij men hen in nette kledij, compleet met das en daar door sterk afstekend tegen de plaatselijke bevolking, zag zwaargewonden. De daders cheren. Vanuit de twee sociaal-de- ontkwamen, waarschijnlijk de bergachtige Iraakse grens. Het was de meest georganiseer de en grootscheepse in een reeks aanvallen, met als mikpunt de mocratische partijen is van het be gin af aan gewaarschuwd, dat deze aanpak alleen maar averechtse ge volgen zal hebben en de onveilig heid in het zuidoosten, waar guer- BEIROET (AP) - Syrische soldaten zijn gisteren in Beiroet in gevecht geraakt met Druzische militieleden. In de door de Druzen beheerste wijk Ein Mreisseh in de kustwijk van West-Beiroet kwam het tot hevige beschietingen. vorig jaar opgerichte burgermilitie, rillastrijders van.de Koerdische Ar. waarbij vrouwen en kinderen van beiderspartij opereren, zal vergro- deze gezagsgetrouwe mannen niet ten. De bewapende burgers zou- worden gespaard. De laatste hon- den een eigen rol gaan spelen in de derd dagen zijn daarbij reeds hon- familievetes die deze streken be- derd doden gevallen. heersen. De oppositie kritiseerde De dorpsbewakers worden door ook het feit dat alle mannen voor de militairen bewapend en opge- deze diensten worden Deze winter lijkt de oppositie ge lijk te gaan krijgen en de vraag wordt gesteld: wie bewaakt de dorpsbewakers? De guerrillastrij ders verlaten het dorp waarin ze de huizen van de bewakers hebben verwoest gewoonlijk met honende uitroepen aan de bevolking: wie beschermt jullie nu? Minister van binnenlandse zaken Akbulut houdt echter staande, dat het instituut wel functioneert en nog zal worden gemoderniseerd en uitgebreid. De aanvallen worden vanuit het buitenland geinspi- reerd, zegt hij. Zijn ondersecretaris Er werden in allerijl Syrische ver sterkingen naar de plaats van de onlusten gestuurd, waarna de Syri sche soldaten invallen deden in een groot aantal apartementen; daarbij werden verscheidene Dru zen en sji'itische militieleden gear resteerd. Zondag zijn 4.000 Syrische solda ten Beiroet binnengetrokken, die een einde moeten maken aan de gevechten tussen de Druzen en de sji'ieten, welke twee milities overi gens beide door Syrië worden ge steund. De gevechten tussen de twee milities, die elkaar de zeggen schap over West-Beiroet betwis- Overlevende Treblinka getuigt tegen Demjanjuk JERUZALEM (AP) - Hevig geëmo tioneerd heeft gisteren in Jeruza lem een overlevende uit het vernie tigingskamp Treblinka een verkla ring afgelegd tijdens het proces te gen John Demjanjuk die ervan wordt verdacht de sadistische kampbewaarder Iwan de Ver schrikkelijke te zijn geweest. Demjanjuk zou een van de twee bewakers zijn geweest die in Tre blinka de gaskamers bedienden waarin tussen 1942 en 1943 850.000 mensen werden vermoord. Dem janjuk ontkent de beschuldigingen en zegt slachtoffer te zijn van een tragische persoonsverwisseling. De 61-jarige overlevende Pin- chas Epstein werd gisteren niet ge vraagd de verdachte te identifice ren. Maar in 1978 zei Epstein dat hij Iwan de Verschrikkelijke herken de op een foto van John Demjan juk uit 1951. Die foto zal waar schijnlijk later in het proces als be wijsmateriaal worden ingebracht. Epstein vroeg het hof of hij tij dens het afleggen van zijn verkla ring mocht blijven zitten. Bij zijn beschrijving van zijn aankomst in het kamp Treblinka en van zijn verdere verblijf daar, barstte hij ge regeld in snikken uit. De getuige, die tijdens een op stand in het kamp op 3 augustus 1943 wist te ontsnappen uit Tre blinka, beschreef hoe Iwan de Ver schrikkelijke geregeld met een bayonet of een zwaard aan het hak ken sloeg in de lijken van de slachtoffers van zijn gaskamers. Hij beschreef hoe zwangere vrou wen werden opengesneden en hoe ledematen door Iwan werden afge hakt. Epstein, wiens taak het was de slachtoffers van de gaskamers naar de lijkenkuil te slepen, vertelde dat hij zelf ook geregeld werd mishan deld door Iwan. ten, hebben een week geduurd. Daarbij zijn 300 mensen om het le ven gekomen, 1.300 personen ge wond geraakt en is grote materiële schade aangericht. De Syriërs heb ben het bevel meteen te schieten op militieleden die het staakt-het- vuren schenden. De nacht van zondag op maan dag was het in de stad betrekkelijk rustig; de rust werd alleen ver stoord door incidentele salvo's mi- trailleurvuur of sporadische gra naatontploffingen. Gisteren gin gen duizenden mensen de straat op om de schade op te nemen en puin te ruimen. De meeste winkels en cafés waren open. De Iraanse minister van buiten landse zaken Ali Akbar Velayati en minister der Revolutionaire Gar des Mohsen Rafiq-Doust zijn gis teravond in de Syrische hoofdstad Damascus aangekomen om te pra ten over de Syrische interventie in Libanon. De Iraniërs hebben een steeds grotere invloed in Libanon mid dels de militante Hezbollah, die ge steund wordt door Iran. Strijders van de Hezbollah zijn de laatste maanden al enkele keren slaags ge raakt met Syrische troepen of door Syrië gesteunde milities in Liba non. De Syrische generaal Ghazi Kënaan, hoofd van de militaire in lichtingendienst in Libanon, zei gisteren dat er geen plannen zijn om troepen te stationeren in de zuidelijke wijken van Beiroet, waar de Hezbollah machtig is. Het Iraanse persbureau Irna be richtte dat de Iraanse ministers in Damascus ook zullen praten over andere kwesties aangaande het Midden-Oosten, zoals de oorlog tussen Iran en Irak. Syrië heeft weinig op met Irak en is daarom een van de weinige landen die Iran steunen. Velayati, die onlangs een bezoek heeft gebracht aan Mos kou, de belangrijkste wapenleve rancier van Syrië, zei dat de Iraan se betrekkingen met Syrië "uitste kend" waren, maar dat de leiders van de twee landen „van tijd tot tijd van gedachten moeten wisse len". Galip Demirel verklaarde echter onlangs, dat de daders vaak van binnen het dorp zelf komen en dan de volgende dag verschijnen bij de begrafenis. President Evren was gisteren bij na de hele dag in beraad met waar nemend premier Erdem - premier Ozal ligt in een ziekenhuis in Texas te bekomen van een bypass-opera- tie - met opperbevelhebber Urug en minister van buitenlandse za ken Halefoglu. Dit leidde tot spe culaties dat het zou kunnen komen tot een Turkse tegenactie aan de andere kant van de Iraakse grens, eventueel in samenwerking met de Iraakse strijdkrachten. Vorig jaar augustus hebben, nadat er negen Turkse militairen waren gedood in een Koerdische hinderlaag, Turkse vliegtuigen, met toestemming van Bagdad, Koerdische doelen be stookt aan de Iraakse kant van de grens, waarbij meer dan honderd slachtoffers moeten zijn gevallen. De situatie is ditmaal nog toege spitst, doordat de met Iran sympa thiserende Koerden, die het gebied op Suleymanie onder hun controle hebben, daar vorige week een Turkse en een Westduitse inge nieur in gijzeling hebben geno men. Het is nog onduidelijk welke eisen ze stellen, maar een militaire actie zou de situatie van deze twee mannen nog penibeler kunnen ma ken. Ook de actie van vorig jaar is door de sociaal-democratische op positiepartij in het parlement ge kritiseerd. De voorzitter van deze partij, prof. Erdal Inonu, verklaar de onlangs na een bezoek aan de zuidoostelijke provincie Diyarba- kir, dat de bewoners van deze stre ken zich tweederangs-burgers voe len. „De staat verdenkt hen allen. Intimidatie, arrestaties en folterin gen zijn praktijken die steeds door gaan". BRUSSEL (AP/ANP) - De huiszoe kingen van zaterdag op de Gentse redaktie van het socialistische dag blad De Morgen en thuis bij meer dan 20 medewerkers van het blad zijn gisteren unaniem door Belgi sche dagbladen veroordeeld als een inbreuk op de vrije nieuwsga ring. De zoekakties werden gehouden in verband met een reportage die De Morgen vorige maand publi ceerde over vermeende belasting fraude door organisatoren van het jaarlijkse ECC-tennistoernooi in Antwerpen. De huiszoekingen blijken echter weinig te hebben opgeleverd. Gis teren verscheen De Morgen met op de voorpagina een foto van de vier dossiers waarnaar de rechtsdiena- ren zouden hebben gezocht. De Gazet van Antwerpen noem de de aktie "op zijn minst een bru tale poging tot aanslag op de pers vrijheid". Le Soir (Brussel) schreef dat "het beknotten (van vrije nieuwsgaring) de vrijheid van ons allen raakt", Het Volk (Gent) noemde de aktie "verontrustend" en De Standaard (Brussel) zei: Dat het gerecht lekken probeert te dichten is zijn goed recht. Maar maatregelen tegen de thermometer doen niets aan de koorts". De huiszoeking bij de krant volg de op een klacht van de ECC aan het adres van een belastingsin- spekteur die dokumenten over de fraudezaak doorgespeeld zou heb ben naar De Morgen. De zoekaktie verliep niet zonder drama: hoofdredakteur Paul Goos- sens werd in de boeien geslagen en naar het poltiebureau gevoerd na dat hij zich verzet had tegen het on derzoek. De Belgische vereniging van dagbladuitgevers heeft gisteren haar bezorgdheid uitgesproken over de inval. Volgens de vereni ging kunnen zulke acties uitgelegd worden „als een bedreiging voor de uitoefening van het beroep van journalist". De vereniging is verder van mening dat het politie-optre- den van afgelopen zaterdag gezien kan worden „als een aantasting van de door de grondwet gewaar borgde persvrijheid". Niet alleen de Belgische dagbla duitgevers maar ook de Internatio nale Federatie van Journalisten (IFJ) heeft het politie-optreden te gen „De Morgen" veroordeeld. JOHANNESBURG (IPS) - Mono Badela was een opvallende gast vo rige week op de tweejaarlijkse ver gadering van de Zuidafrikaanse vestiging van Shell in Kaapstad. De journalist, bekend om zijn anti- Na Epsteins ontsnapping bleven apartheidsstandpunten, was uitge- zijn ouders, twee broers en zijn nodigd om „de toekomstvisie van- uit het standpunt van de zwarte be volking" te geven. De uitnodiging werd gezien als een teken dat de Brits-Nederlandse oliemaatschap pij graag verandering wil brengen in haar imago bij anti-apartheids- bewegingen. Shell lanceerde eerder een ad vertentiecampagne tegen de cen- suurmaatregelen van president Pieter W. Botha en verhoogde de financiële steun aan onderwijspro- de zwarte Zuid- Drugssmokkel Bij een vuurgevecht tussen de politie en cocaïnesmokkelaars zijn in de plaats Uribia in het noorden jecten, vooral van Colombia negen mensen om- afrikanen. De Zuidafrikaanse lei- gekomen: zeven smokkelaars, een politieman en een burger die de politie naar de schuilplaats van de smokkelaars had geleid. In het noordoosten van het Colombia volking en haar leiders. „Het is niet mijn taak, zelfs als ik dat volgens de we^ wel mocht, om te zeggen: „Go Well, Go Shell, Farewell", zei hij tot een gehoor van zo'n dertig aandeelhouders. De eerste vier woorden vormen de reclame-slo gan van Shell in Zuid-Afrika. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) kan zich als verboden orga nisatie in ballingschap wel uitspre ken voor een economische boycot, in tegenstelling tot het UDF. Hoe wel Badela niet zei wie hij bedoel de met de „vertegenwoordigers van de massa-bewegingen" was het voor de toehoorders zonne klaar wie hij op het oog had. „U moet zich tot hen wenden voor ad vies over uw toekomst in Zuid- Afrika. Ooit zullen wij immers beoordelen of u een juiste mede- Een Franse politieagent licht het deksel van een put tijdens een veiligheidsinspectie in de omgeving van de rechtbank in Parijs waar gisteren is begonnen met de berechting van de 35-jarige Georges Ibrahim Abdallah. De Libanees die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moorden op een Amerikaanse en een Israëlische ambassadefunctionaris in Parijs in 1982. Abdallah, die leider zou zijn van de terreurgroep Libanese Gewapende Revolu tionaire Facties, legde na het aanhoren van de aanklacht een uitge breide politieke verklaring af, waarna hij de rechtszaal verliet. Zijn advocaat deelde mee dat Abdallah ervan afzag om de verdere zit tingen bij te wonen. In de politieke verklaring, die hij in goed Frans en vertrouwend op-zijn geheugen aflegde, veroordeelde Abdallah de Amerikaanse 'beul' in Libanon. Hij voerde aan dat uiteindelijk de Arabieren, de moslims, de Afrikanen en de Latijsamerikanen de slachtoffers (van de strijd in het Midden-Oosten, in Afrika en in Centraal-Ame- rika zullen zijn. (foto api BONN (GPD) - De Westduitse schrijver Günter Wallraff moet twee passages over het staalcon cern Thyssen in zijn boek 'Ik, Ali' schrappen. Vijf klachten van de staalgigant werden afgewezen door de rechters in Düsseldorf. Zo wel Thyssen als de schrijver gaan in beroep tegen het vonnis. Wallraff schreef een jaar geleden zijn geruchtmakende reportage over de mensonterende omstan digheden waaronder veel Turkse werknemers in de Westduitse in dustrie moeten werken. Ondanks jarenlange ervaring in processen, maakte Wallraff giste ren een nerveuze indruk. Met een uitgebreide klacht wilde het staal concern bereiken dat Wallraff ze ven aantijgingen aan het adres van het bedrijf moest schrappen. Maar de rechters wezen in vijf van de ze ven punten de klacht af. Zo mag de schrijver ook in de toekomst stel len dat bij Thyssen werknemers die via uitzendbureaus te werk wa ren gesteld zonder beschermende maskers en kleding hebben ge werkt, dat zij zelfs bij gasgevaar geen gasmaskers kregen, en dat uitzendkrachten ononderbroken twee of drieploegendiensten heb ben gedaan. In de volgende druk van 'Ik, Ali' mag echter niet meer staan, dat Thyssen het vaste werknemersbe stand afbouwt om via koppelbazen goedkopere en onderdanige krach ten in te kunnen zetten. Ook mag Wallraff niet meer stellen dat een Turkse uitzendkracht ondanks verzoeken daartoe geen bescher mend masker heeft gekregen. Wallraff stelde in een reactie dat hij juist door deze punten extra ge motiveerd is om nieuwe onthullin gen te doen. „Ik zal het boek moe ten veranderen, maar het wordt daardoor niet minder. Integendeel, ik zal er 20, 30 bladzijden aan toe voegen, omdat zich in de tussentijd veel getuigen hebben gemeld die nog ergere dingen over Thyssen te vertellen hebben". ADVERTENTIE 3-zits z. arm v.a 1945- 1-zits v.a. 1100- halfrond element v.a. 750 - grote ronde hoek 1825 - der stuurde het bedrijf vorig jaar vennoot zult zijn geen uitnodiging voor het jaarlijk- Zuid-Afrika' se onderonsje met het bedrijfsle ven. Maar de meest opmerkelijke stap werden zes boeren gedood door ge- was wel Badela's optreden vorige wapende mannen die volgens de week. Het was de eerste keer dat politie behoren tot de commui sche verzetsbeweging FARC. Nominatie politie behoren tot de communisti- de olie-gigant een spreker kaliber Badela uitnodigde. Badela schreef jarenlang voor het dagblad „City Press", maar nam eind vorig jaar ontslag toen de krant in handen van een rechts, blank consortium kwam. Hij schrijft nu als free-lancer en noemt zich graag een .journalist van het volk". De journalist steekt niet onder stoelen of banken dat hij een aan hanger is van het Verenigd Demo cratisch Front (UDF) en de zwarte vakfederatie Congres van Zuidafri kaanse Vakbonden (Cosatu). Beide machtige organisaties keren zich fel tegen het apartheidsbeleid van Pretoria. Bovendien zijn ze zwij gend voorstander van terugtrek king van buitenlandse investerin gen uit Zuid-Afrika, zolang er geen vrije verkiezingen voor de gehele bevolking, dus ook voor de zwar ten, worden gehouden. Openlijk propageren van het ver trek van buitenlandse bedrijven is strafbaar in Zuid-Afrika. Ook Ba dela kon daar niet omheen. Hij raadde Shell daarom aan om haar oor beter te luisteren te leggen bij de zwarte meerderheid van de be- Het Amerikaanse Congreslid Ri chard Gephardt heeft zich als eer ste officieel kandidaat gesteld voor de nominatie van de Democrati sche Partij voor het president schap. De 46-jarige Gephardt is sinds 1976 afgevaardigde van Mis souri. Hij zei dat zijn campagne voornamelijk om de handel zal draaien en dat hij wil proberen "Amerika weer nummer één" te maken. Greenpeace Leden van de milieugroep Greenpeace hebben vijf ton ijs en sneeuw gestort voor de ingang van het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken ter ondersteuning van de eis dat België zich inspant voor het tegengaan van verdere vervuiling van de Zuidpool. Green peace voert op het ogenblik actie om Antarctica uit te roepen tot We reldpark en om een eind te maken aan de exploitatie en overbevissing van het gebied. Hij wees erop dat het imago van Shell bij de bevolking slecht is. Tij dens demonstratieve begrafenis sen dragen rouwenden borden mee met teksten als „het bedrijfs leven en de regering, twee kanten van de bloedige medaille". „Het lij den van de bevolking kon u niets schelen tot het moment dat de in ternationale opinie uw belangen begon te schaden. U deed niets aan ons lijden totdat wij u dwongen. Voor onze zwarte woonwijken ziet u er niet uit als een bondgenoot, u lijkt een bondgenoot van Botha". Het is de hoogste tijd om duidelijk partij te kiezen, hield Badela zijn gehoor voor. Ondanks de scherpe kritiek toonde Shell-woordvoerster Col- leen Channon-Bracher zich tevre den met Badela's bijdrage aan de discussie. „Het was een heel nutti ge ervaring voor ons", zei ze. „Ik zal geen enkele onderneming meer overwegen zonder met iemand als Mono gesproken te hebben". Channon-Bracher bezwoer ech ter dat Shell er niet over piekert uit Zuid-Afrika te verdwijnen. „Wij willen doen wat we kunnen om een nieuw Zuid-Afrika gestalte te ge ven. Wat groepen in het buitenland vaak niet begrijpen is dat wij voor dezelfde doelen vechten als zij, al leen met andere middelen". Kom de komende weken de nieuwe 'Gelderland' kollektie '87 bewonderen bij Hulshoff. En maak dan tevens kennis met de uiterst gave glazen salontafels uit de 'Mirodan Creation' kollektie en niet te vergeten de praktische en zeer eigentijdse verlichting. U krijgt een kompleet overzicht! MIRODAN' CREATION Leiden: Nieuwe Rijn, tel. 071-133100 I anders denken over wonen Zwolle: Driepistolengang Voorschoten: produktie- en distributiecentrum.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5