LEIDSCH DAGBLAD Stakers bij ECT weer aan de slag Chomeini-satire niet uitgezonden vandaag Druzen en sji'iten verlaten bolwerken voor Syrisch leger Zweedse criminelen mogen uitgeleverd worden aan België Stafchef van Witte Huis Donald Regan zal opstappen 'Bij GAB 270.000 ten onrechte ingeschreven' Cassettes op grote schaal gekopieerd "Ga zo dooi; Albert!' "Spreekt vanzelf, Chiquita" DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38250 Gouden platen collectie Van Kooten gestolen HILVERSUM (GPD) - De gou den en platina-platencollectie van de voormalige discjockey Joost den Draaijer (Willem van Kooten) is gestolen. Volgens Van Kooten zijn ruim 40 platen ont vreemd. Van Kooten heeft een beloning uitgeloofd om de platen terug te krijgen. De collectie is gestolen uit het kantoor van Van Kootens produktiemaatschappij Red Bul- lit in Hilversum. WASHINGTON (AP) - Het is vrij wel zeker dat de stafchef van het Witte Huis, Donald Regan, zal op stappen, maar hij heeft tegen de adviseurs van de president gezegd dat hij nog enkele dagen in functie zal blijven. Dat heeft een regerings functionaris meegedeeld. Bronnen rond First Lady Nancy Reagan voorspellen echter dat hij zeer binnenkort zal vertrekken, omdat de vrouw van de president vastbesloten is dat Regan weg moet. Volgens haar probeert de stafchef de schuld voor de Iranaf- faire geheel bij de president te leg gen. "Regan gaf aan dat hij en de president kort over de kwestie hadden gepraat en dat zij er op nieuw over zouden praten als het rapport van de commissie Tower is verschenen", aldus .een functiona ris die het gesprek bijwoonde. De bijeenkomst was georgani seerd om een reactie te formuleren op het rapport van de door presi dent Reagan aangestelde commis sie Tower. De commissie was op gericht om de Iranaffaire te onder zoeken en heeft daarvoor de afge lopen weken direct betrokkenen verhoord. De commissie zal haar bevindingen donderdag openbaar maken en algemeen wordt aange nomen dat er vernietigende kritiek zal worden geleverd op de beleids vorming in het Witte Huis. Intussen meldde de New York Times vandaag dat de 76-jarige president Reagan niet met zeker heid kan zeggen wanneer hij in stemde met de wapenleveranties aan Iran, omdat hij het zich op recht niet kan herinneren. Voorts liet de advocaat van de se cretaresse van kolonel Oliver North weten dat de autoriteiten geen stappen hebben gezet om haar te onderwerpen aan een test met de leugendetector. De secreta resse zou bewijsmateriaal uit het kantoor van North hebben vernie tigd. De advocaat zei dat de vrouw wel verder zal worden onder vraagd. Willem van Kooten. (foto ANP) De platen waren opgeborgen in een speciale kast, die door de dieven is geforceerd. Onder de ontvreemde platen waren be kroonde opnames van Neder landse artiesten als Corrie Ko- mngs. Mouth and McNeal, Nico Haak en The Golden Earring. Bij de inbraak is ook geluidsappara tuur gestolen. VARA zwicht voor aandrang minister Van den Broek DEN HAAG/HILVERSUM (GPD) - De VARA heeft gisteravond op uitdrukkelijk verzoek van minister Van den Broek (buitenlandse za ken) het omstreden fragment uit de Tagesshow van Rudi Carrell over de Iraanse leider Chomeini, niet uitgezonden. Eén minuut voor de actualitei tenrubriek Achter het Nieuws dit onderdeel uit de show, waarin met damesondergoed naar Chomeini wordt gegooid, wilde uitzenden, belde Van den Broek met eindre dacteur Witteman. Hij zei duidelij ke aanwijzingen te hebben dat het herhalen op de Nederlandse tv consequenties zou kunnen hebben voor Nederlanders in Teheran. De minister zei zeker niet te wil len meewerken aan welke vorm van druk op de publieke media in Nederland dan ook. „Maar aan de andere kant is het duidelijk dat na de gebeurtenissen in Duitsland, een dergelijke uitzending door de Iraanse autoriteiten wordt opgevat als een diepe belediging. Ik vraag mij af, is ons dat waard en kunnen we niet beter met Iraan se vertegenwoordigers een keer een apart gesprek hebben om uit te leggen wat voor ons persvrijheid betekent?", aldus de minister. De Iraanse ambassade liet de VARA eerder op de dag al weten ontstemd te zijn over het plan om het bewuste fragment uit te zen den. Volgens eerste secretaris Sa- favi, zouden de diplomatieke be trekkingen ernstig kunnen worden verstoord. Eindredacteur Paul Witteman legde gisteravond aan het eind van de uitzending uit waarom was be sloten het filmpje niet te laten zien: „We hebben ons laten leiden door het argument van minister Van den Broek dat Nederlanders moge lijk gevaar zouden lopen in Tehe- CDA-kamerlid Hans Gualthérie van Weezei vindt de beslissing van de VARA verstandig: „Liever nog had ik gezien dat de VARA al in eerste instantie van uitzending had afgezien. Gezien alle emoties en narigheid en het eigensoortige re gime in Iran is het onduidelijk hoe Iran zou reageren". Van Weezei voegde eraan toe de Iraanse ambassadeur in Nederland morgen vragen te zullen stellen over de affaire. De ambassadeur bezoekt dan de kamergebouwen, een afspraak die al eerder was ge maakt. Mevrouw Van Nieuwenhoven (PvdA) heeft begrip voor het beluit van de VARA. „Uitzenden kan al tijd nog", aldus de media-specialis te, die vindt dat de actie van de mi nister 'heel ver gaat'. (Zie ook pagina 16) 20 PAGINA'S SCHIPHOL - Directeur Martin Schroder van Martinair werd vanmorgen op Schiphol verwel komd met een handdruk en ap plaus, toen hij met de eerste Boeing 747 van de maatschappij uit Seattle was geland. Achter hem op de trap, prins Willem-Alexander, die vandaag terugkeerde na een werkbezoek aan de West, met zijn ouders. De prins ging daarna nog op bezoek bij zijn broer Johan Friso in Los Angeles. (foto anp> BEIROET (AP) - Na de schermut selingen van gisteren hebben dru- zische en sji'itische strijders van daag verdere stellingen in West- Beiroet, waaronder het hoogste flatgebouw in de Libanese hoofd stad, ontruimd en prijsgegeven aan de Syrische interventiemacht. Een lange colonne vrachtauto's met strijders van de Progressieve Socialistische Partij van druzenlei- der Walid Joemblatt vertrok bij da geraad uit de Jall el-Bahr kazerne naar het druzenbolwerk in het Vrijdag hervatting cao-gesprek ROTTERDAM (GPD) - Bij het Rotterdamse container overslagbedrijf ECT werd vandaag weer gewerkt. Na 15 uur vergaderen kwamen de Vervoersbonden van FNV en CNV vanochtend vroeg met de ECT-directie overeen dat vrijdag onderhandelingen zullen worden begonnen over de cao in het bedrijf. LEIDEN (ANP) - Van de ruim 700.000 werklozen waarvan het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid deze maand melding maakte, staan er zo'n 270.000 ten onrechte bij het arbeidsbureau in geschreven. Zij hebben werk of willen geen werk. Nog een 180.000 mensen met werk zoeken officieel een andere baan of voelen zich in* hun werk bedreigd. In de praktijk is echter een kwart al zonder werk. Dit blijkt uit onderzoeken van de stichting Research voor Beleid in Leiden, die in opdracht van Socia le Zaken sinds een jaar onderzoek doet naar de werkelijke omvang van de werkloosheid in Nederland. Vorig jaar concludeerden de Leid- se onderzoekers al in een voorlopig rapport dat zo'n 38 procent van de werklozen ten onrechte wordt meegeteld als werkzoekend. Het eindrapport komt eind maart bij minister De Graaf op tafel. Zoals bekend legde het kabinet zich vorig jaar vast de werkloos heid tot 1990 terug te brengen met 200.000 naar 500.000. De Leidse on derzoekers tellen nu al minder dan die 500.000 werklozen. Van een da ling van het aantal werklozen is volgens onderzoeker H. Detmar echter geen sprake. „Er is altijd verkeerd geteld", zo verklaart hij. Bovendien hangt de hoogte van de werkloosheid af van de gebruikte definitie. Ook mensen die tijdelijk - korter dan drie maanden - een baan heb ben, mensen die minstens 10 uur minder werken dan ze zouden wil len en mensen die tijdelijk, maxi maal een maand niet beschikbaar zijn, zouden als werkloos moeten worden aangemerkt, zo meent de stichting. „Dan worden de cijfers reëler", aldus Detmar. Sjoef-gebergte ten zuidoosten van Beiroet. De sji'itische Amal-bewe- ging van minister van justitie Na- bih Berri ontruimde het 40 verdie pingen hoge Morr-gebouw. De ont voltooide wolkenkrabber is het hoogste gebouw in Beiroet en overziet de Groene Lijn, de schei dingslijn die de Libanese hoofd stad in christelijke en islamitische sectoren verdeelt. Vrachtwagens vol Amal-strijders trokken weg in zuidelijke richting, vermoedelijk naar de sji'itische buitenwijken van Beiroet. Een politiewoordvoerder zei dat de druzen bij hun aftocht via de zuidelijke wijk Khaldeh in de lucht schoten. „Ze leegden enkele maga zijnen van hun machinegeweren en schoten ook een dozijn raket- granaten in de lucht. De Syriers dachten dat dit bedoeld was als af scheid en losten een dergelijke fu sillade als saluut aan de vertrek kende strijders". Het schieten leidde ertoe dat ver scheidene plaatselijke radiozen ders meldden dat Iraëlische vlieg tuigen of kanonneerboten Syri sche stellingen bij Khaldeh onder vuur hadden genomen, hetgeen door de Libanese politie en het Is raëlische opperbevel werd ont kend. De meest kritieke fase van de Sy rische ontplooiing in West-Beiroet moet nog komen: de inname van de oude wijk Basta, het voornaam ste bolwerk van de Iraans-gezinde Hezbollah, de militantste sji'itische factie in Libanon. Volgens de poli tie zou dat in de loop van vandaag moeten gebeuren. De leiders van de Hezbollah zouden hun strijders hebben opgedragen om zich voor dien terug te trekken, maar plaat selijke radiozenders zijn er niet ge rust op dat de inname zonder slag of stoot zal verlopen. Shultz: bommen op Libië hadden effect WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz heeft gezegd dat Li bië zijn houding ten aanzien van terrorisme lijkt te hebben gema tigd sinds het Amerikaanse bom bardement op Tripoli en Benghazi. „Ik denk dat het heeft gehol pen," aldus Shultz gisteren in een toespraak tot leraren. Het Ameri kaanse bombardement kostte aan ongeveer 100 mensen het leven. Shultz zei dat de Arabische lan den niet de kant van Libië hadden gekozen, zoals door velen werd verwacht en dat sommigen zelfs vonden dat Washington nog harder had moeten optreden. Met het akkoord verviel het dreige ment dat een groot deel van de 1400 werknemers vanaf vandaag geen loon meer zouden ontvangen omdat er door de acties nauwelijks werk meer was op de kade. De loonmaatregel, uniek voor ons land, zou als eerste gisteravond de nachtploeg van circa 160 man hebben getroffen. Tegen vijf uur vanochtend bereikten de partijen echter een overeenkomst. De Ver- voersbond FNV beëindigde daar op onmiddellijk de staking. Vorige week riep het FNV de sta king uit nadat de directie een her stelplan lanceerde dat ontslag voor 250 man zou betekenen of zou lei den tot drastische ingrepen in de cao. Die zouden een besparing van 20 miljoen gulden moeten opleve ren omdat ECT twee grote klanten kwijt is. De CNV-bond nep gisteren FNV-collega's en ECT-directie op tot overleg. Daarbij lieten de CNV'ers blijken dat zij eventueel zonder de FNV-collega's met de ECT-directie zouden gaan praten. Een akkoord zou de Vervoersbond FNV buiten spel zetten. In het overleg zullen de directie voorstellen de voon>aamste rol spelen. Voorlopig zijn de 250 ont slagen van de baan. Pas als blijkt dat de cao-afslanking niet voldoen de oplevert, zal over aanvullende maatregelen worden gesproken. De onderhandeingen moeten op 1 januari 1988 zijn afgerond. Als de ECT-directie daarna nog meent dat de bezuinigingen niet voldoende zijn, dan wil zij het recht behouden om alsnog ontslagvergunningen aan te vragen. Graansector Werkgevers in de graansector van de Rotterdamse haven hebben vanmorgen alsnog een loonsverho ging van 1,5 procent aangeboden. Daarmee hoopte men te bereiken dat de Vervoersbonden FNV en CNV de overige onderdelen van de cao-voorstellen zouden accepte ren. Aanvankelijk wilden de werkge vers niet verder gaan dan een extra uitkering van 5 maal 100 gulden, maar de bonden wezen dat af. De FNV noemde het aanbod in een eerste reactie 'volstrekt onvoldoen de', maar kondigde aan de zaak 'met een neutraal advies' aan de le den voor te leggen. Minister Korthals Altes slikt zijn vroeger voorstel in: niet meer dan één ge vangene per cel. PAGINA 3 Hans Pont zet nieuwe koers uit met FNV: "Voor uitgang komt van ontevre denen'. PAGINA 2 Syriérs en Druzen slaags in Beiroet. PAGINA 5 Tweede Kamer wil hogere rentevrijstelling. PAGINA 7 Nadat de oranje tafelten- nisters door Zuid-Korea volledig van tafel waren geveegd, moesten zij ook in Hongarije haar meerde re erkennen (1-3). PAGINA 15 ALMELO (GPD) - De rechtbank in Almelo heeft vanmorgen bepaald dat de twee beruchte criminelen die vorige maand in Enschede wer den gearresteerd, kunnen worden uitgeleverd aan België. De twee mannen, 43 en 37 jaar oud, worden verdacht van het doodschieten van een rijkswacht en van het zwaar verwonden van een andere. Dat ge beurde, toen ze in Lanaken, vlakbij de grens bij Maastricht, werden be trapt. Over de uitlevering beslist in laatste instantie de minister van justitie. De twee mannen, ex-Hongaren maar in het bezit van Zweedse pas poorten, waren na de schietpartij in Lanaken ondergedoken in En schede. Daar werden ze in de nacht van 19 op 20 januari overmeesterd. Het duo had een flinke hoeveel heid uit een depot in Zweden ge stolen wapens bij zich, die ze wil den verkopen in Zuid-Amerika. Behalve België heeft ook Zwe den belangstelling voor het twee tal. Een van hen is in Zweden ont snapt uit een gevangenis, de ander was daar niet teruggekeerd van een proefverlof. Ze moeten nog en kele straffen uitzitten "wegens on der meer bankroof. Veerboot vergaan SYDNEY (AP) - Een veerboot die vaart tussen twee van de Solomon- eilanden is omgeslagen in een ge bied waar veel haaien voorkomen. Slechts 2 van de 49 passagiers overleefden het ongeluk. De 78 ton metende Vula sloeg donderdag om in zwaar weer. De twee overlevenden spoelden zon dag aan op het eiland Ndai. Het wrak is het waarschijnlijk gezon ken. Koude nacht Middagtemperatuur rond 5 graden. Overwegend matige zuidoosten wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: eerst droog en tame lijk koud. In de nacht nog lichte vorst. Vanaf vrijdag af en toe regen en hogere temperaturen. Woensdag 25 februari 1987 zon op: 07.36 uur, zon onder:'18.11 uur; maan op: 06.58 uur; maan onder: 14.23 Waterstanden Katwijk hoogwater: 00.51 en 13.11 uur; laagwa- ter: 08.25 en 21.36 uur. Zwammerdammer op heterdaad betrapt (Van een onzer verslaggevers) ZWAMMERDAM - De Alphense politie heeft gisteravond in samen werking met ambtenaren van de Buma'Stemra een inval gedaan in de woning van een 31-jarige inwo ner van Zwammerdam. De man werd op heterdaad betrapt bij het illegaal kopiëren van muziekcas- settes. De politie is de activiteiten van de Zwammerdammer op het spoor gekomen via de rommelmarkt in Rotterdam. Daar werden de illega le geluidscassettes met populaire muziek aan de man gebracht. Na vraag bij de tussenhandelaar lever de het adres in Zwammerdam op. Bij de inval was de Zwammer dammer juist op grote schaal aan het kopiëren. In beslag zijn geno men twee luidsprekers, een ver sterker, een dubbeltapedeck, 21 cassettedecks, 100 bespeelde en 300 onbespeelde cassettebandjes. De man is na verhoor weer vrijge laten. BLOEMENDAAL - De voorjaars- stormen moeten nog komen, maar reeds is bij Bloemendaal al vijftien meter duinvoet verdwenen op de plaats waar vorig jaar nog strand paviljoenen stonden. Na de aanleg van de verlengde zuidpier bij Umuiden heeft de wa terloop zich ter plaatse sterk gewij zigd. Stabilisering van de situatie wordt pas verwacht als zich bij de pier zoveel zand heeft afgezet, dat de cirkelstroming verdwijnt. Deskundigen denken dat het af kalving sproces nog lang niet tot stand is gekomen en zich mogelijk tot aan Zandvoort zal kunnen gaan uitstrekken. Chiquita maakt deze week een leuk gebaar naar de klanten van de 100-jarige Albert Heijn: 100 cent korting op een kilo Chiquita bananen. Oftewel: één kilo Chiquita bananen van f 2.98 voor f 1.98. Bedankt, Chiquita. Chiquita; ^«1.98 Aanbieding geldig t/m zaterdag 28 februari a

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1