Latijns-Amerika steunt Brazilië END V/" Schuldenlanden weigeren rentebetaling Antillen tevreden over bezoek Academici keren Botha de rug toe Wapens van Contra's onderschept i bedrijfsleiders assistent bedrijfsleiders m/v Zondag 8 maart Groenoordhallen te Leiden Leather Fashion Spaghetti Fashion Pretty Girl Boetiek Charly Aanvang 14.00 uur alle zitplaatsen 15,- Henny's Rits Bruidshoek MAATJE MEER MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 MEXICO STAD (GPD/Rtr) - Latijns-Amerika steunt Brazilië in zijn beslissing om geen rente of aflossingen over de buitenlandse schuld van meer dan 110 miljard dollar meer te betalen zolang er geen „redelijke" regeling wordt gevonden met de internationale ban kierswereld. President Sarney maakte vrijdag bekend de rentebetalingen voor onbepaal de tijd te hebben opgeschort. Venezuela heeft al met een soort gelijke maatregel gedreigd. Vol gens de Venezolanen moet de afbe taling worden gerelateerd aan de gezakte olieprijzen. Ook Argenti nië heeft aangekondigd zijn beta lingen te stoppen indien de banken het de komende dagen niet eens worden over een eerder toegezeg de lening van meer dan 2 miljard dollar. Vandaag zal de Argentijnse minister van Financiën, Mario Bro- dershon. naar Brasilia reizen om te kijken in hoeverre er een gezame- lijke strategie mogelijk is. Mexico, met een schuld van meer dan 100 miljard dollar na Bra zilië het grootste schuldenland uit de Derde Wereld, houdt zich voor alsnog rustig. De Mexicanen beta len op het ogenblik geen rente en de 500 banken waaraan Mexico geld schuldig is moeten binnen kort met bijna 8 miljard dollar aan nieuwe leningen over de brug ko men. Maar ook daar zijn moeilijk heden mee. De schuldenlanden kunnen de internationale geldmarkt flink on der druk zetten. Brazilië, Argenti nië en Venezuela alleen al zijn het Westen bijna 200 miljard dollar schuldig. Zij moeten westerse ban ken maandelijks bijna 2 miljard dollar aan rente betalen. De drie landen stellen dat ze best hun „in ternationale verplichtingen" wil len nakomen, maar dat ze het on der de huidige voorwaarden ge woonweg niet kunnen doen. Ze vinden het offer, in alle drie de gevallen bijna 40 procent van de exportopbrengst, te groot. Zo eist Brazilië lagere rente-voeten, lange re afbetalingstermijnen en toezeg gingen inzake nieuwe kredieten. „Een daadwerkelijke oplossing", zoals minister Dilson Funaro van economische zaken het noemde, „een oplossing die een einde maakt de jaarlijks terugkerende crisissituaties". De schuldenlast is een spiraal zonder eind. Door de gestegen ren te-voeten en de gedaalde export- opbrengsten moeten de schulden landen geld lenen om hun ver plichtingen na te kunnen komen. Ondanks alle bezuinigingen is de schuld daardoor alleen maar groter geworden en dus ook het bedrag dat elke maand moet worden over geboekt. Dilson Funaro. de Braziliaanse minister van Financien, rekende dit weekeinde uit dat Brazilië in 17 jaar al 155 miljard dollar aan de banken heeft betaald, aanzienlijk meer dus dan de totale schuld, die op het ogenblik op iets meer dan 110 miljard dollar wordt geschat. Sociale onvrede Dat het nu juist Brazilië is ge weest dat de strijdbijl opnieuw heeft opgegraven komt ten dele door de sociale onvrede in het land zelf. Het plan om de koers van de cruzeiro te stabilizeren is een grote mislukking geworden. De Brazi liaanse inflatie bereikt weer nieu we hoogtepunten en de exportop brengsten lopen terug vanwege de zakkende prijzen op de wereld markt. Alleen al de soya-export en die van sinaasappelsap heeft vorig JOHANNESBURG (AP) - Steeds meer blanke academici keren zich af van de regerende Nasionale Par tij van Zuid-Afrika omdat de rege ring van president Pieter Botha te weinig haast maakt met politieke hervormingen. Zaterdag verloor de partij een van haar belangrijkste theoretici, Sampie Terreblanche. Hij maakte zijn aftreden bekend als hoogleraar economie aan de Universiteit van Stellenbosch - het intellectuele bolwerk van de Afrikaners - na een jaar 1 miljard dollar minder opge bracht dan was voorzien. Venezuela, met een schuld van 33 miljard dollar, bevindt zich in een soortgelijk parket als gevolg van de gedaalde olieprijzen. Presi dent Jaime Lusinchi heeft altijd gesteld dat Venezuela geld geleend is op basis van de waarde van zijn olierijkdommen en dat Venezuela daarom het geld ook volgens die waarde zal terugbetalen. Ook tal van kleinere Latijnsame- rikaanse schuldenlanden hebben Brazilië blijk gegeven van instem ming met de beslissing om alle be talingen aan de westerse banken op te schorten. De Peruaanse pre sident Alan Garcia ziet het als een ruggesteun voor zijn eigen beslis sing om slechts 10 procent van de export-opbrengsten aan de afbeta ling van de schuldenlast te betalen. Ook Ecuador wil de rentebetalin gen tot juni dit jaar opschorten. De regering heeft in gesprekken met een adviescommissie van veertien buitenlandse banken voorgesteld slechts een maal per jaar of per half jaar rente te betalen over de schuld aan buitenlandse banken van on geveer vijf miljard dollar. Op dit moment moet de rente maande lijks of eens per kwartaal worden betaald. drie uur durend onderhoud vrij dagavond tussen president Botha en 27 dissidente academici van Stellenbosch. „Ik ben ervan over- CARACAS - De Antilliaanse pre mier Don Martina is zeer tevreden over de twee akkoorden die afgelo pen vrijdag zijn afgesloten in Vene zuela tijdens het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus. Tijdens een gesprek tussen Dom Martina en de Venezolaanse minis ter van energie en mijnbouw Gri- santi heeft deze een voorstel ge daan. dat het voortbestaan van de ISLA-rafFinaderij op Curacao moet garanderen. door Elly Werripe In regeringskringen in Willem stad wordt er al vanuit gegaan dat de toekomst van de rafFinaderij 'in kannen en kruiken is'. Op 5 en 6 maart zal de Venezolaanse minis ter samen met de directeur van het tuigd geraakt dat de regering niet de wil of visie bezit om de geëigen de hervormingen door te voeren, en ook dat er geen plan voor her vorming bestaat", zei Terreblanche in een zaterdag uitgegeven verkla ring. Drie andere professoren - Hennie Erasmus, Jan Giliomee en James Fourie - kondigden na het onder houd aan dat zij de Nasionale Par tij niet zullen steunen bij de verkie zingen van 6 mei voor het blanke parlement. staatsoliebedrijf PDVSA over deze kwestie besprekingen voeren op Curacao. Na het vertrek van de Shell in 1985 heeft het Venezolaanse staats oliebedrijf PDVSA de raffinaderij op Curacao voor een periode van drie jaar gehuurd, met een verlen gingsmogelijkheid voor vijf jaar. Dat betekent dat de toekomst van het bedrijf na 1990 onzeker is. Met het voorstel van Hernandez Gn- santi zou echter nu ook na 1990 ze kerheid bestaan. Het voorstel moet echter nog met het Eilandsbestuur van Cura cao worden besproken, vandaar dat de Antilliaanse premier hier over nog geen details wil geven. Het is nog niet bekend of de Vene zolanen het huurcontract willen verlengen of dat zij zich'gedeelte lijk willen inkopen zodat zij mede eigenaar worden. Bij de rafFinade rij werken 1600 mensen. Het be drijf is van vitaal belang voor de economie van het eiland. De banden tussen Venezuela, de Antillen en Nederland zijn tijdens het zaterdag afgesloten koninklij ke bezoek nauwer aangehaald. De Venezolaanse premier Lusinchi zal, waarschijnlijk in mei, de Antil len bezoeken. In augustus gaat hij naar Aruba, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Vene zolaanse culturele centrum 'Simon Bolivar'. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft vrijdag in Cara cas een verdrag getekend voor eco nomische en technische samen werking tussen Venezuela en Ne derland. waarbij ook de Neder landse Antillen en Aruba zijn be trokken. Via joint ventures kunnen investeringen van Nederlandse be drijven in Venezuela bevorderd worden. Tevens is het ook moge lijk om Venezolaanse grondstoffen via joint ventures in Nederland of op de Antillen te verwerken en de produkten zonder al te hoge in voerrechten op de Europese markt te brengen. Prins Claus verklaarde in een vraaggesprek met de Nederlandse pers dit weekeiride dat het drie daagse staatsbezoek aan Venezue la door koningin Beatrix vooral heeft duidelijk gemaakt 'hoezeer de Antilliaanse eilanden en Aruba partners zijn in het koninkrijk'. "Het heeft de eenheid van de drie partners - Nederland. Aruba en de Nederlandse Antillen - bena drukt", aldus Claus. Anderzijds zijn de betrekkingen met een belangrijk buurland als Venezuela verstevigd, zo vindt de prins. "Als vader ben ik trots op mijn oudste zoon Willem Alexan der. Hij heeft zich dapper gedragen tijdens zijn eerste- staatsbezoek". Volgens prins Claus had zijn zoon wel tegen zijn eerste ofFiciële op treden naar buiten toe opgezien, maar het was allemaal uitstekend gegaan. Het koninklijk paar keerde gis termorgen terug op Schiphol van hun reizen naar de Antillen en Ve nezuela. Prins Willem Alexander keerde eerder vorige week al terug, hij vergezelde zijn ouders niet op hun bezoek aan Venezuela. Politie doet inval bij Rost van Tomiingen ARNHEM (GPD) - De politie van Rheden heeft, zo werd pas gisteren bekend, afgelopen woensdag een inval gedaan in de villa van de we duwe Rost van Tonningen in Velp. Er is een aantal papieren in beslag genomen. Volgens de Arnhemse ofFieier van justitie Tideman hield de actie verband met de klacht van de Stiba (stichting Bestrijding anti semitisme) dat Rost van Tonnin gen vanuit haar woning racistische lectuur zou verspreiden. De wedu we werd hiervoor al eerder veroor deeld. Volgens Tideman is het nog te vroeg om te zeggen of het in beslag genomen materiaal aanleiding zal zijn om tot vervolging over te gaan. Hij noemt de inval 'een fase in het politie-onderzoek'. Begin maart zal volgens hem duidelijk zijn of Justi tie nadere stappen zal onderne men. Dat er nog meer invallen zul len plaatsvinden, bij Rost van Ton ningen of elders, verwacht Tide man niet. Volgens de weduwe vond de in val plaats op een moment dat zij voor enkele dagen afwezig was. Ie mand die op het huis paste, zou de politie hebben binnengelaten. Be halve papieren zou er ook een gela den vuurwapen zijn meegenomen. Dat laatste wordt door Tideman ontkend. MEXICO STAD (GPD) - De Sandi nisten in Nicaragua zeggen dat ze 3 ton wapens hebben onderschept die door de lucht werden aange voerd naar de door Washington ge steunde Contra-revolutionairen. De wapens, waaronder mortier granaten en raketten, werden dit weekeinde tentoongesteld in de kazerne van het stadje Juigalpa, zo'n 130 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Managua. Vol gens kolonel Roberto Calderon werden ze eind vorige week ont dekt, toen een Sandinistische le gerpatrouille zag hoe ze vanuit een DC-6 werden gedropt. Calderon wist niet te vertellen of het vlieg tuig vanuit Honduras of vanuit El Salvador was opgestegen. Het is de eerste keer dat de San dinisten een luchtbrug van de Con tra's onderscheppen sinds ze vorig jaar oktober een vrachtvliegtuig neerschoten nabij de grens met Costa Rica. Tassen de bedrijven door was er bij het kon van onderdelen daarvan was het bekijken vat i Venezuela ook nog ruimte voor uitstapjes. Een is onderdeel van Coltex Holland BV. een gezonde snelgroeiende onderneming, die met jonge mensen vanuit een modern hoofdkantoor in Heerhugowaard een aantal winkelketens exploi teert. In meer dan 80 vesti gingen. door héél Nederland, wordt een uitgebreid assorti ment aktuele mode verkocht I makkelijke mode Voor de divisie VET, makkelijke mode, zoeken wij in verband met nieuwe ontwik kelingen voor de regio Leiden Den Haag zoetermeer: als je tussen de 20 en 30 jaar bent, beschikt over leidinggevende capaci teiten, en ervaring in de verkoop van mode, dan vormt één van deze verantwoor delijke banen een uitdaging voor je. Heb je interesse, schrijf dan zo spoedig mogelijk een uitgebreide sollicitatiebrief naar: coltex holland bv Postbus 134 1700 AC Heerhugowaard afdeling perzoneelszaken "Leermode" "excl. damesmode" "Badmode" "Jogging mode" Dubbeldeman Glas 24 uurs-service voor bedrijven Met dank aan Multi Rent Autoverhuur 071-310001 Leiden intratuin Griffioen Leidseweg 518, Voorschoten m.m.v. "Vrijetijdsmode" "Bruidsmode" Kaarten nu al verkrijgbaar bij: VVV Leiden en omstr. Swaak Super Sound en Gé Hofenk Kassa Groenoordhallen tussen 09.00-17.00 inlichtingen 071-146846 STREEPJE VÓÓR. De voorjoarscollectie van is binnen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8