Meisje was met riem aan bed geketend Weig eren werk harder aan .pakk en' FNV boos op ECT wegens dreigement stoppen betaling Lage btw op alle levensmiddelen Wintersporters massaal naar Limburg Ook kaasfabriek Coberco stilgelegd door staking IKV: Houding NAVO-landen tegen Rusland te negatief BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 Lubbers: passend werk te snel geweigerd DEN HAAG/TILBURG/UTRECHT (GPD/ANP) - De op merking van premier Lubbers over strengere sancties te gen werklozen die passende arbeid weigeren, zijn PvdA- leider Kok in het verkeerde keelgat geschoten. "Dergelijke uitspraken leiden de aandacht van de werkloosheid zelf af', aldus Kok zaterdag tijdens een verkiezingsbijeen komst in Tilburg. In een interview met de Volks krant zegt Lubbers dat het sanctie beleid verscherpt moet worden. "Bij ouderen is het de vraag of ze altijd wel passende arbeid accepte ren. Het sanctiebeleid, ik zeg het moeiteloos, zal vescherpt moeten worden", aldus Lubbers. Ook vindt hij dat jongeren verplicht moeten worden deel te nemen aan het jeugdwerkgarantieplan op straffe van het stoppen van hun uitkering, "...dat ze niet kunnen zeggen: ik volsta met mijn uitke ring", aldus Lubbers. Kok wees erop dat er ook nu al sancties gelden voor mensen die weigeren een passende baan te aanvaarden of zich niet aan de re gels houden. De vraag is de 700.000 werklozen zelf schuldig zijn aan hun werkloosheid, stelde hij. "Het ontbreekt niet aan strafmaatrege len, maar aan scholingsmogelijk heden en aan banen voor werklo zen", aldus Kok. In hetzelfde interview zegt Lub bers het niet uitgesloten te achten dat de afslanking van de departe menten niet helemaal binnen drie jaar kan worden gerealiseerd. "Niemand kan garanderen dat de afslanking overal in de voorge schreven periode wordt gehaald. Misschien treedt er hier en daar een vertraging op en duurt het een jaar langer. In bijzondere gevallen wellicht zelfs twee jaar langer", al dus de premier. Ruding ziet geen belastingverlaging DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (Financiën) heeft gisteren voor de AVRO-radio gezegd dat belas tingverlaging er niet in zit. De mee vallers vallen tegen, zo verklaarde de bewindsman. Er is wel meer be lasting binnengekomen, maar daar staat tegenover dat ook veel meer wir-premies zijn betaald dan was verwacht. Ruding is niet tegen verlaging van de lasten voor de burgers. "Maar dan via premieverlaging. Daarmee kun je ook het verschil tussen bruto- en nettolonen ver kleinen en werken aan verbetering van de koopkracht en aan loonma tiging", aldus Ruding. Lubbers ziet de hele operatie overigens ais 'een mooie gelegen heid voor ministers om hun deüur- tement eens door te lichten'. "Niet dat ambtenaren niet hard genoeg werken, maar omdat bepaald werk niet wezenlijk is". En, over de hui dige praktijk: "Waar ik weieens bang voor ben is dat voor de afslan king een dienst wordt uitgekozen waarbij het eigenlijk niet zo ver standig is daar een groot kruis doorheen te zetten. Met de stille wens dat de samenleving en de po litiek er tegen te hoop zullen lo pen". Lubbers acht het mogelijk dat Brinkman met die gedachte in het achterhoofd heeft aangekon digd dat het Openluchtmuseum in Arnhem zou worden gesloten. 'Groen' MERGELLAND (GPD) - Wintersporters uit het hele land hebben in het weekeinde het Mergelland in Zuid- Limburg 'bezet'. Rustige dorpen als Epen, Slenaken en Vijlen leken zaterdag en zondag op drukke winter naar het bezoekerscentrum Schrieversheide brengen. Van daaruit was het langlaufen geblazen op door het recreatieschap uitgezette lange loipes. Bezoekerscen trum Schrieversheide, gelegen aan de rand van de hei sportcentra. Skiliefhebbers maakten van de ideale de, gold als 'après-ski-establissement' bij uitstek. De omstandigheden optimaal gebruik. Vooral de loipes warme chocolade ging er in als zoete koek en menig in Eperheide, Vijlen en Brunssummerheide trokken langlaufer kocht een ansichtkaart als bewijs even op zondagmiddag enkele duizenden skiërs. Een hoogtijdag was het ook voor de horeca die, een wintersport-vakantie te zijn geweest in eigen land. De sneeuw zorgde ook voor veel ongemakken. De week voor carnaval, mocht spreken van een extra-top- startbanen van het vliegveld Beek moesten in allerijl dag. Die drukte was overigens verwacht, want de schoongeveegd worden evenals de directe omgeving VW's in het Mergelland werden vorige week, toen duidelijk werd dat Limburg nog wel enkele dagen ïde- i het vliegveld waar de sneeuw tot anderhalve me ter hoog lag. De dorpen St.-Geertruid en Mheer raak- ragen voor informatie, waarbij ook weekendarrange- "De PPR is opgewekter dan ooit. Een politieke omwenteling hangt menten zeer in trek bleken, in de lucht, niet omdat Nederland "1~ 10 zo extreem wordt, maar vanuit het midden". Aldus zaterdag PPR- lijsttrekker De Gaay-Fortman. Hij verwacht een wassende aanhang van zijn radicalen uit de kring van mensen uit dat politieke midden, die bereid zijn te tekenen voor op lossingen voor problemen van zure regen, wapenwedloop en langduri ge werkloosheid 'ook als die in ei gen vlees snijden'. Die visie werd beaamd door de voorman van de Westduitse Groe nen. Otto Schily. Op een PPR-bij- eenkomst in Utrecht benadrukte Schily dat partijen ter linker zijde altijd kiezers in het midden moe ten zoeken. De Groenen moeten dat nieuwe midden wel bevechten aal wintersportgebied zou blijven, overstelpt met aan- ten in de nacht van zaterdag op zondag geïsoleerd. Veel auto's raakten vast in de sneeuw. Op het streek- i het Mergelland werd een beroep gedaan c Ook op de Brunssummerheide in oostelijk Zuid- kleinere bussen in te zetten omdat vele wegen moei- Limburg was het ook een drukte van jewelste. Met lijk berijdbaar waren. Op diverse plaatsen moesten bussen lieten enkele honderden 'wintersporters' zich wegen voor alle verkeer worden gesloten. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Koning (financiën) is bereid alle levensmiddelen onder hetzelf de lage btw-tarief te laten vallen Maar dan moet dat tarief wel om hoog van de huidige 6 naar 7 pro cent. Koning zei dat zaterdag voor de TROS-radio. Hij stelde dat hij liever een algemeen btw-tarief voor alle consumentengoederen Daartoe moeten ze bereid zijn tot ingevoerd, maar daarvoor is geen het sluiten van compromissen met meerderheid in het parlement te andere partijen waarvan geleerd kan worden dat eigen visies geen eeuwigheidswaarde hebben. Alleen op wezenlijke punten mag het streven naar machtsvor ming niet leiden tot meegaand heid. Schily gaf als voorbeeld de breuk in de groen-rode-coalitie in de Westduitse deelstaat Hessen, over de vraag of de plutoniumfa- briek Alcan in Hanau in bedrijf mag worden genomen.- Als dat doorgaat is de nucleaire keten in de Bondsrepubliek gesloten en kan West-Duilsland technisch ei gen kernwapens produceren. vinden. Vandaag vergadert de vas te kamercommissie voor financiën met Koning over onder meer de btw-tarieven. Volgens Koning lijkt er een uit gebreide kamermeerderheid te zijn voor het brengen van alle levens cent btw, maar de scheidslijnen met produkten die onder het lage tarief vallen, zijn niet altijd even doorzichtig. Klassiek voorbeeld is het verschil tussen een 'droog' bis- cuitje dat onder het lage tarief valt, terwijl hetzelfde biscuitje met cho- middelen onder het lage btw-tarief cola of suiker erop met 20 procent (belasting toegevoegde waarde), btw wordt belast. Voor een aantal levensmiddelen, vooral de 'meer luxe' etenswaren, betaalt de consument nu 20 pro- Dodelijke scliietpartij Den Haag DEN HAAG (ANP) - Een schietpartij voor het station Hollands Spoor in de Haagse binnenstad heeft gisteravond aan de 32-jarige Hagenaar W. Scheffer hot leven gekost. De toedracht van de schietpartij is de politie nog niet geheel duidelijk. Drie mensen zijn zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. Twee van hen reden in een wagen naar het Rotterdamse Sint Franciscus zie kenhuis en zakten daar voor de deur in elkaar. De derde meldde zich met schotwonden op eigen kracht in het Haagse Leyenburgziekenhuis. Alle drie werden gisteren direct geopereerd en konden nog niet worden ge hoord. De politie sluit een afrekening in de Haagse onderwereld niet uit. Er worden nog een tiental getuigen gehoord. Koning gaat er nu mee akkoord dat alle levensmiddelen onder het lage tarief komen te vallen. Maar om de schatkist hier geen nadeel te laten ondervinden, moet dit alge mene tarief wel van 6 naar 7 pro cent worden verhoogd. De invoe ring moet echter soepel worden uitgevoerd, vanwege de admini stratieve rompslomp die de veran dering met zich meebrengt voor de levensmiddelenbranche. Koning stelt zich voor een periode van drie maanden in te lassen tussen de pu- blikatie van de nieuwe wetgeving en de feitelijke invoering. Een en ander zou per 1 januari 1988 zijn beslag kunnen hebben. (Vervolg van pagina 1) LAREN/ETTEN-LEUR (ANP/ GPD) - Een speciaal arrestatie team heeft in totaal zes mensen aangehouden in verband met de ontvoering van de 10-jarige' Valerie Albada Jelgersma. De 27-jarige hoofdverdachte werd gearresteerd voor de deur van zijn huis, waar hij het meisje twaalf dagen lang ge vangen hield. Verder pakte de poli tie nog vier mannen tussen de 19 en 27 jaar oud op in Zevenbergen. In Dordrecht werd een 27-jarige vrouw aangehouden. In de wonin gen van enkele van de verdachten vond de politie vuurwapens. Het Larense meisje werd op 10 fabruari ontvoerd. Valérie was thuis in de villa met de vrouw van de tuinman. De tuinman zelf bracht op dat moment de Albada Jelgersma naar Schiphol. Toen hij thuis kwam, vond hij zijn vrouw gekneveld in een stoel. Het meisje was door twee ontvoerders meege nomen naar Etten-Leur. Daar heeft ze twaalf dagen op een bed doorge bracht met een lijn om haar nek die vastzat aan de muur. Na enkele dagen voorzagen de kidnappers hun slachtoffer van een kleine tv, een radiootje en wat boekjes. Het meisje heeft zich in al die dagen één keer mogen dou chen en heeft steeds dezelfde' kle ren moeten dragen. Ze zou her haaldelijk door de ontvoerders zijn bedreigd. De Larense korpschef A. C. Bijlsma vertelde gistermiddag dat Valérie naar zijn mening ver- Opluchting bij vader Albada Jelgersma en zijn echtgenote. Hun dochter tje heeft de ontvoering goed verwerkt. (foto anpi 5 miljoen De kidnappers hebben in totaal tien keer met een door de ouders aangezochte bemiddelaar gebeld. Ook lieten ze hun slachtoffer brie ven schrijven en een keer zelfs een cassettebandje inspreken. De boodschap was telkens hetzelfde: we willen 5 miljoen mark, waar schuw de politie niet want anders ziet u Valérie niet meer terug. den. Ze kregen de ontvoerders let terlijk in gaten toen deze belden uit een cel in Breda. Vanaf dat mo ment zijn de daders voortdurend gevolgd. 'Zekerheid Op dat moment was de vraag nog waar de 10-jarige Valérie verbleef. De politie loste dat op door de be middelaar een vraag te laten stel len die alleen Valérie kon beant woorden. Dit zogenaamd om de ouders zekerheid te geven dat hun dochter nog leefde. De kidnapper die dit verzoek over de telefoon kreeg, beloofde later terug te bel len. Politiemensen die hem daarna volgden, zagen dat hij naar zijn ei gen woning in Etten-Leur ging en vervolgens niet meer buiten kwam tot hij weer ging telefoneren. Ze trokken daaruit de conclusie dat Valérie in de woning moest ziin. Het motief van de ontvoerders is de politie nog niet duidelijk. Er was voor zover bekend geen band met het bedrijf of de familie Alba da Jelgersma. Het waarom van de Duitse marken is evenmin duide lijk. Omtrent de daders zei hoofd officier van justitie Van Steende ren uit Amsterdam dat ze beken den van de politie zijn, voorname lijk in verband met inbraken en diefstallen. Wie precies wat heeft gedaan wilde hij niet kwijt. De vrouw blijkt uit Thailand afkom stig te zijn. Aan het slot van de persconfe rentie zei de vader van Valérie zo gauw mogelijk de rust in huis te willen laten terugkeren om Valérie het drama zo snel mogelijk te laten verwerken. Het gezin Albada Jel gersma telt nog twee kinderen, twee zoons van twaalf en veertien jaar, die in Oostenrijk op school zit ten. De - waarschijnlijk - laatste gelegenheid voor wintersport in eigen land werd dit weekeinde in Limburg massaal te baat genomen om nog een keer de ski's onder te binden. Met zoonlief dik ingepakt op haar rug, liet ook deze langlaufster bij Vaals zich die kans niet ontgaan. (foto anp» ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV onderzoekt of het mogelijk is om het containerover slagbedrijf ECT voor de rechter te dagen als dit het dreigement uit voert om vanaf vanavond geen loon meer uit te betalen aan werk nemers voor wie als gevolg van de staking geen werk meer is. De FNV gaat desondanks wel vandaag met ECT om de tafel zitten over het pakket maatregelen dat ECT heeft opgesteld om het recente verlies van twee omvangrijke ladingpa- ketten op te vangen. "Het is uit het oogpunt van be langenbehartiging toch een be langrijke zaak bij het geprek aan wezig te zijn. Wij kunnen de belan genbehartiging van onze leden niet aan de Vervoersbond CNV overla ten", aldus FNV-bestuurder Van Nimwegen. De Vervoersbond CNV (ongeveer 100 leden bij ECT) stelde de Vervoersbond FNV (on geveer 750 leden) vrijdag een ulti matum. Het CNV is bereid om des noods alleen met de ECT-directie een 'inhoudelijk gesprek' aan te gaan over het herstelplan. Dit zou uiteindelijk kunnen leiden tot een cao waarbij de Vervoersbond FNV buiten spel staat. Het plan komt neer op bezuinigingen ter waarde van 20 miljoen gulden op de ar beidsvoorwaarden of het ontslag van 250 man De ECT-directie kondigde eer der dit weekeinde aan vanaf van avond geen loon meer te betalen aan werknemers voor wie als ge volg van de aangekondigde acties geen werk meer is, tenzij dc Ver voersbond FNV voor die tijd laat weten af te zien van de acties. Vol gens ECT-woordvoerder Schut lo pen er als gevolg van de dreigende acties nauwelijks nog schepen bin nen. "Dat betekent geen werk, geen inkomsten voor het bedrijf en dus kunnen er geen lonen worden uitbetaald", aldus Schut. De FNV liet direct al weten dat deze aan kondiging tot een 'escalatie' van het conflict leidt, en onderzoekt nu de mogelijkheid van juridische stappen. Vanmorgen hebben ongeveer honderd stukgoedwerkers van de arbeidspool SHB het werk neerge legd in het kader van havenstakin gen. De actie luidt het begin in van de zesde stakingsweek tegen het ontslagplan van de werkgevers. BORCULO (ANP) - De 40 werknemers bij de kaasfabriek van Coberco in Borculo zijn gisteravond laat in staking gegaan. Ze volgen daarmee het voorbeeld van hun 400 collega's bij de melkfabrieken van Coberco in Eefde en Arnhem, die nu al twee weken staken omdat de directie de vestigingen in Eefde en Arnhem wil sluiten en de produktie wil concen treren in Nijkerk. Gedwongen ontslagen zijn niet nodig, maar wel ver dwijnen er op termijn circa 300 banen en dat vinden vakbonden en werk nemers onaanvaardbaar. Het conflict bij Coberco lijkt een zaak van lange adem te worden. Vak bonden en directie hebben laten weten dat ze het heel lang kunnen uit zingen en ze zijn voorlopig niet van plan elkaar ook maar iets tegemoet te komen. Dat de staking nu wordt uitgebreid tot Borculo is geen toeval Volgens de vakbonden heeft de directie namelijk plannen om ook in de kaasdivisie (negen fabrieken, 450 werknemers) het mes te zetten. Cober- co-topman Mattheusscns ontkent tot nu toe in alle talen dat er concrete concentratieplannen bestaan voor de kaasfabrieken ("stemmingmakerij van de vakbonden", zegt hij), maar volgens de bonden zijn er wel degelijk plannen om ook daar te reorganiseren en staat met name de vestiging in Borculo op de nominatie voor sluiting. Volgens de vakbondswoordvoerder is de komende dagen verdere uit breiding van de stakingsacties te verwachten, niet alleen in de melk- en kaasproduktie maar ook in andere bedrijfsonderdelen van het circa 3000 werknemers tellende Coberco-concern. "Door de halsstarrige houding van de directie neemt de boosheid van de werknemers toe, niet alleen daar waar de werkgelegenheid op de tocht staat, maar bij het hele con cern", zo zei hij UTRECHT (ANP) - De interkerke lijke vredesbeweging IKV heeft gepleit voor uitdrukkelijke steun voor de ingrijpende politieke, eco nomische en culturele veranderin gen in de Sowjet-Unie. Het slagen van deze pogingen kan mede af hankelijk zijn van de positieve reacties uit het Westen. Dit heeft de campagneraad van het IKV, die zaterdag in Utrecht vergaderde, in een motie uitgesproken. De vredesorganisatie wil de Ne derlandse samenleving mobilise ren tegen de Amerikaanse buiten landse politiek. Met name wil het IKV druk uitoefenen op de rege ring om zich tegen de SDI-plannen uit te spreken. Het vredesberaad vindt het zeer verontrustend dat de Amerikaanse regering de positieve ontwikkelingen in Rusland ne geert en dat de Westeuropese lan den dit beleid kritiekloos volgen. IKV-voorzitter Ien van den Heu vel toonde zich zeer positief over het 'nieuwe denken' in de Sowjet- Unie: "Niet van de VS en niet van de Westeuropese landen, maar van de Sowjet-Unie zijn vergaande voorstellen tot wapenbeheersing gekomen". Volgens Van den Heu vel hebben de Russen tot verras sing van velen toegestemd in con trole op troepenbewegingen. Bo vendien zijn er bemoedigende te kenen van toegenomen vrijheid van meningsuiting en worden er politieke gevangenen vrijgelaten. Zij stelde vast dat het bitter is om als burger van een NAVO-land al leen maar lauwe reacties uit die kring te horen. Internationaal secretaris Wim Bartcls deelde mee dat het IKV en de Sowjet-vredesraad, een van de officiële Russische vredesgroepen, in juni de eerste gezamenlijke con ferentie zullen houden over be moedigende en bedreigende ont wikkelingen in eikaars landen. "In het kader van de nieuwe openheid kunnen nu ook politieke en sociale binnenlandse kwesties aan de orde komen zonder dat dit als inmen ging in binnenlandse aangelegen heden wordt beschouwd", zei Bar- tels. IK V-secretaris Mient-Jan Faber plaatste echter enkele kantteke ningen bij de ontwikkelingen. Hij zei de ontwikkelingen in Rusland enerzijds te bewonderen, maar kon ze anderzijds niet los zien van hel optreden van de overheid tegen aan het IKV-verwante 'dissidente' groepen. "Als die voor een zaak de monstreren, worden ze toch weer van de straat weggeslagen", aldus Faber.Hiermee doelde hij blijkbaar op de demonstratie voor de vrijla ting van de dissident Josef Be- goen, die vorige week' hardhandig werd beëindigd. Jan ter Laak. secretaris van Pax Christi en voorzitter van de werk groep kerken van het IKV, zei dat Pax Christi en het IKV te hard van stapel lopen naar de zin van de Raad van Kerken. Die vreest dat de koers van de kerkelijke vredesbe wegingen zal leiden tot nieuwe po larisatie in de kerken. "Daarom zullen we moeten oefenen m een deugd die de vredesbeweging niet zo goed kent, namelijk geduld" ADVERTENTIE De vader van Valérie had het ge vraagde losgeld klaar liggen. Bij al le telefoongesprekken en ook in verschillende brieven die het meis- schillende malen in levensgevaar je van haar ontvoerders moest- was geweest. schrijven, werd om het geld ge- vraagd. De daders zijn er echter Onmiddellijk na de ontvoering nooit aan toegekomen uit te leggen hoe het losgeld overgedragen moest worden. Wel hebben ze in la tere contacten hun eis met een mil- werd het recherche-bijstandsteam 't Gooi bijeengeroepen met als ba sis het Hilversumse politiebureau. Daar ook is de beslissing genomen joen mark verlaagd, om het nieuws zo lang mogelijk uit de pers te houden. Gevreesd werd De eerste paar keer kon de poli voor onvoorziene reacties van de tie niet achterhalen waar de tele- ontvoerders wanneer die in de krant zouden lezen dat de politie was gewaarschuwd. Dat In de me dia geen berichten over de ontvoe ring doordrongen, gaf de ontvoer ders naar de mening van de politie een gevoel van veiligheid. foontjes vandaan kwamen. Later lukte dat wel. De kidnappers bel den toen uit Breda, Rotterdam, Ou denbosch en Roosendaal. Politie mensen hebben vervolgens in een groot gebied in West-Brabant de telefooncellen in de gaten gehou- Open op 25 maart a.s. om 9.30 uur precies: de nieuwe Bijenkorf Utrecht. Lange Viestraat 201, gebouw La Vie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3