Van Geimip bij NK op eenzame hoogte Vergeer gelooft weer in zichzelf Deventer wil ook overkappen Sprinter Ykema blijft op de been Hopman ziet nog kansen voor Spelen 5Ik kan heus nog wel schaatsen Brandweerman winnaar slotrace Noordse sld Forse delegatie naar strijd om wereldbeker Nederland zevende bij EK-squash voor jeugd Tiende zege Van Kempen MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 PAGINA 15 Hij is inmiddels weer terugge keerd naar zijn oude liefde, de ma rathon. Als allrounder heeft Hop man het niet kunnen klaren na een hoopgevende kennismaking in het seizoen 1984-'85. Hij debuteerde op het EK en WK en eindigde bij de nationale titelstrijd als vierde. Zijn progressie op de sprint bleek even wel onvoldoende en ziekte scha- Yvonne van Gennip en coach Egbert van 't Oever komen tot de conclusie op de Deventer schaatsbaan, dat va kelde hem het vorig jaar uit. Die de concurrentie niets te vrezen valt. (foto ani verloren winter werkte ook dit sei zoen door. Hopman bleef sukkelen en hakte na de nationale afstand kampioenschappen de knoop door. Hij wilde terug naar de mara thon en alleen op het NK in Deven ter zijn kracht als stayer nog even bewijzen. Dat draaide op een mislukking uit. Hopman: „De 5000 meter viel me zwaar tegen. Ik heb die afstand geen enkele keer meer gereden en had dat beter wel kunnen doen". Als allrounder is voor hem het doek gevallen. Hij zal aan die pe riode in zijn loopbaan verdeelde herinneringen bewaren. Hopman: „Het heeft me veel geld gekost, want in de marathons had ik in de zelfde periode flink kunnen verdie nen. Toch heb ik door de kern ploeg meer bekendheid gekregen en daar profiteer ik ook weer van". DEVENTER (ANP) - Het voorbeeld van Thialf doet volgen. De raad van commissarissen van de Deven ter kunstijsbaan behandelt op 4 maart een overkap pingsplan. Het ontwerp, uitgedacht door het inge nieursbureau dat ook in Heerenveen werkte, voor ziet in een gedeeltelijke overdekking van het IJs- selstadion. Publieksaccommodatie en 400-meterbaan wor den overkapt, het middenterrein blijft open. „Een volledige overkapping bleek te duur" zegt direc teur Dick Schneider. „Ons plan wordt op zes ze ven miljoen begroot. Dit jaar is het een kwart eeuw geleden dat de Deventer kunstijsbaan werd ge opend". Evenals in Heerenveen zijn de overkappingplan nen (in 1985/86) ontstaan door de noodzaak tot re novatie. Niet eerder dan in het seizoen 1988/89 kan de overkapping zijn verwezenlijkt. Schneider: „Voor de renovatie was geen geld. Maar met een jaarlijks exploitatietekort van vier ton staan wij er in vergelijking met andere banen redelijk voor". Naar schatting lijden de Nederlandse kunstijsba nen een gemiddeld verlies van acht ton. De schaatstweedaagse in Deventer werd bezocht door 8500 kijkers. Gisteren passeerden een kleine vijfduizend kijkers de hekken. De KNSB had vijf honderd gedupeerden van vorige week een kaartje gegeven. Dat was een pleister op de wonde van Heerenveen, waar niet alle kaarthouders een rede lijke plaats konden verwerven. DEVENTER (GPD) Yvonne van Gennip heeft er geen misverstand over laten bestaan wie momenteel Nederlands beste schaatsster is. Door de 'Kaniaanse' overmacht van de 22-jarige Haarlemse had de nationale titelstrijd op de Deventer ijspiste meer weg van een NK voor één dame. Met een glimlach om haar mond regeerde Van Gennip met ijzeren hand. Ze won op alle afstanden en eindigde in het eindklassement met bijna vijf punten voorsprong op de nummer twee, Petra Moolhuizen. Van Gennip eiste eindelijk de titel voor zich op die haar eigenlijk al veel eerder had moeten toekomen. Wegens ziekte moest ze de laatste twee seizoenen evenwel afzeggen voor de NK's, waardoor ze maar geen kans kreeg om haar reputatie in eigen land te bewijzen. Zo kon het gebeuren, dat Van Gennip al driemaal als Europa's tweede en eenmaal tot 's werelds nummer drie werd gekroond zonder een na tionale titel op zak te hebben. Het ontbreken van een dergelij ke prijs verklaarde, waarom Van Gennip zo gretig rondreed in De venter. „Ik was een jeetje een de butante, want ik ben nog nooit eer ste geworden op een groot toer nooi. Ik was erop gebrand om hier te winnen. Zo'n kampioenschap telt, want dat komt in de boeken". De Haarlemse had tijdens de slo- tafstand, de vijf kilometer, zelfs een kopje koffie kunnen gaan drin ken, zonder dat haar eerste titel in gevaar was gekomen. Concurren tes waren in geen velden of wegen te bekennen. Ria Visser kon haar titel niet verdedigen vanwege een enkelblessure, Petra Moolhuizen en Marieke Stam kwamen klasse te kort en talentvolle jeugd (Grietje Mulder, Mariska Hekkers) faalde. Ondanks dat gebrek aan waardige tegenstand trok Van Gennip er flink aan. „Ik wilde mezelf een beetje tes ten met het oog op de komende World Cup-wedstrijden en de re cordraces in Heerenveen. Op Thialf kan ik twintigduizend gul den verdienen, als ik een wereldre cord rijd. Dat is toch een aardig be drag. Als ik een record wil realise ren, kan dat alleen op de drie kilo meter. Maar ik geef mezelf niet zo veel kans". Van Gennip keek niet vreemd op van de Oostduits aandoende kloof met Moolhuizen en Stam, die tij dens het WK nog aardig meekwa men. „In West-Allis was er ook een gat van vier punten. Het valt nu meer op, doordat er geen anderen tussenzitten". Verrassend was, dat Petra Mool huizen beslag legde op het zilver in plaats van Marieke Stam, die een slechte eerste dag moest bekopen met het brons. Moolhuizen was nog even bang gepasseerd te wor den op de vijf kilometer, maar met een persoonlijk record hield ze Stam („Ik heb een rotjaar achter de rug") ruim achter zich. Moolhui zen: „Ik heb heerlijk gereden. Het gat met Van Gennip is wel idioot groot. Niemand kan aan haar tip pen. Hopelijk kan ze ons meesleu ren naar de top. Voor het schaatsen is het niet slecht dat er één boven uit steekt. Dat stimuleert anderen alleen maar". Dat hoopt ook interim-trainer Egbert van 't Oever. „De kloof is erg groot. Zolang Van Gennip daardoor aansluiting krijgt met de wereldtop is er weinig aan de hand. Maar dat kan ik op dit moment moeilijk inschatten". Of Van 't Oever de kans krijgt zijn tijdelijke baan als bondscoach te ruilen voor een vaste betrek king, is nog onzeker. De vrouwen zijn te spreken over de begeleiding van de Lissenaar. Marieke Stam ziet het meest in de tweeëenheid Kloosterboer/Van 't Oever. Van Gennip: „Ik ben altijd een voor stander geweest van Kloosterboer, maar met Van 't Oever gaat het ook prima. Ik laat me nu nog niet uit over mijn voorkeur. Ik wil wel dat de KNSB ons betrekt bij het be noemen van een coach". Evenals bij de allroundsters vond ook bij de sprintsters een wisseling van de wacht plaats. Pe tra Moolhuizen werd in Deventer opgevolgd door Christine Aaftink. De 20-jarige Baambrugse rijdster zegevierde op drie afstanden. Ze moest gisteren alleen de tweede 500 meter aan Els Meijer laten, die in de eindrangschikking op ruime afstand tweede werd. Aaftinks eni ge echte concurrente in het (mage re) veld van zes sprintsters, Ingrid Haringa, moest halverwege ziek af haken. DEVENTER (GPD) - Voor de tien kilometer wist hij zich niet te plaat sen, toch voelt Emiel Hopman zich niet helemaal afgeschreven voor het langebaan-schaatsen. „Voor de olympische tien kilometer is nog een plaats vrij, want alleen Leo Visser en Gerard Kemkers zijn vol gens mij zekere kandidaten. Het volgend seizoen wil ik die derde plek proberen te pakken", zegt de 23-jarige Noordhollander, die drie jaar in de kernploeg verbleef. Van het mislukte EK en het desa streuze WK bleek Vergeer veel te hebben opgestoken. Hij pakte de langste afstanden met grote zorg vuldigheid aan en boekte ruime winst op de kortste trajecten. Ge rard Kemkers en Leo Visser, die hem van zijn nationale titel wilden beroven, restte slechts een scha- duwgevecht om het zilver. Want ei genlijk zette Vergeer op Goeljajev- achtige wijze het Deventer NK naar zijn hand. Binnen een week is hij het fiasco van Heenenveen te boven geko men. Omdat de klok nu eenmaal niet valt terug te draaien kan Ver geer de blunder die hij toen beging nimmer goedmaken, met een vlek keloos NK-toernooi voorkwam de kampioen wel een verdere afbrok keling van zijn prestige. Hij heeft nauwelijks in de put gezeten en zette zijn zinnen op eerherstel. Ver geer: „Daarom was het helemaal niet moeilijk om de accu weer op te laten. En het seizoen is gelukkig niet afgelopen. Ik wil ook de rest nog even laten zien dat ik goed ben". De weer in hem opgelaaide strijdlust en geloof in eigen kun nen, verleidden Vergeer ook tot een blik in de verdere toekomst. „Als ik de vijf kilometer rijd zoals Henk Gemser het wil, moet ik in Calgary hoog kunnen eindigen op die afstand. Als mijn aanloop maar niet te hard gaat, want iedereen weet inmiddels dat ik sneller ver zuur dan een ander". Bij die constatering hoefde Ver geer in elk geval geen zuur gezicht te trekken, want het hele weekein de liep het voor hem op rolletjes. DEVENTER (GPD) - Uiterst gehoorzaam aan Henk Gemser is Hein Vergeer overeind gekrabbeld. „Dit was een revanche op mezelf en ik heb laten zien dat ik heus nog wel kan schaatsen. Als ik het koppie er maar bij hou", sprak hij opgetogen na zijn enige geslaagde titelprolongatie in deze winter. De verslagen Gerard Kemkers, die in Deventer een abonnement op de tweede plaats had: „Door zijn winst op de 500 en 1500 meter was het voor Hein een stuk gemakkelij ker dan in Heerenveen. Hij kon de fensief rijden, terwijl er voor hem problemen onstaan als hij in de aanval moet". Van dorpsgenoot Leo Visser bad Hein Vergeer al na de 500 meter weinig meer te vrezen. De smaak maker van het WK vertoefde ken nelijk nog met zijn gedachten in Heerenveen, want hij kwam uiterst traag op gang. Wel eiste Visser als wereldrecordhouder met geringe winst de 5000 meter voor zich op en liet hij Kemkers tijdens een uit stekende tien kilometerrace con stant tegen zijn rug aankijken. Kemkers bleef taai volgen, stelde hiermee zijn tweede plaats veilig 'en hoopte stilletjes op meer. „Ik dacht na m'n tien kilometer, als Hein niet lekker draait ben ik kampioen. Ja, waarom niet?" deed hij naderhand uit de doeken. „Maar ik moet hem een groot com pliment maken. Ik reed een goed toernooi, maar Hein nog beter". Toch was het verschil tussen de nummers één en twee groter dan vorig jaar in Assen. Als debutant hield Kemkers de achterstand be perkt tot bijna een half punt, dit weekeinde bedroeg de kloof het dubbele. In een rechtstreeks 1500- meterduel duel duwde Vergeer zijn jonge belager met de neus op de feiten, want de „mijl" is Kem kers kwetsbaarste afstand. Om ho ger te kunnen reiken moet de Eel- denaar zich op dit onderdeel verbe teren. Hetzelfde slaat trouwens op Leo Visser. Maar voor beide rijders is het, met de Olympische Winter spelen voor de boeg, erg verleide lijk de meeste energie in hun spe cialisme te steken en het snels- heidswerk even te laten voor wat het is. Met hun capaciteiten mogen ze zich in Calgary tot de prijsjagers rekenen. Geen kind Aan de minder gespecialiseerde OBERSTDORF (Reuter) - De Ita liaan Maurilio de Zolt heeft zater dag het afsluitende onderdeel van de wereldtitelstrijd skiën Noordse nummers gewonnen. De 36-jarige brandweerman ze gevierde voor veertigduizend toeschouwers in Obersldorf op de vijftig kilometer „cross-coun- try". Hij legde die afstand af in twee uur, elf minuten en 27,2 se conden. De Zolt, als 66e en laat ste gestart, had 22 seconden voorsprong op de Zweed Tho mas Wassberg. Diens landgenoot Torgny Mogren werd derde in 2.12.51,1. Het was voor Italië de tweede gouden medaille. Aan het begin van het toernooi won Marco Al- berallo de vijftien kilometer. Ook hij liet overigens Wassberg ach ter zich. Met twee gouden en twee zilveren medailles was Wassberg echter wel de man van het evenement. De tengere De Zolt is een laat bloeier. Pas in 1985 viel hij op in het internationale circuit door een zilveren en twee bronzen plakken te winnen bij de wereld titelstrijd van 1985. In Oberstdorf imponeerde hij op de vijftig kilo meter met de hem typerende stijl. Waar anderen het in de sneeuw zwaar te verduren had den, verhoogde hij juist met lich te tred het tempo. Zweden was het land met de aansprekendste erelijst. Het won in totaal drie gouden, twee zilveren en drie bronzen medailles. De Nederlan der Kees Puijk eindigde op de 50e plaats op de 50 kilometer ski lopen. Ruben Krouwel, de twee de Nederlander, werd gediskwa lificeerd. Hein Vergeer had Henk Gemser in Deventer geen kind. „Hein heeft nu een toernooi gereden, zoals hij het kan", concludeerde de bonds coach. „Ik heb aangegeven hoe het moest en dat heeft hij keurig op het ijs gelegd. Ik dacht zelfs nog even dat Hein de vijf kilometer kon win nen, want hij had in de slotronden nog iets over". Gemser had zijn beste allrounder dus weer volledig in de hand, terwijl Ted Troost, de vertrouwensman van Vergeer, de ze keer niet in beeld verscheen. Gemser: „Ik heb alleen met Hein gesproken, niet met Troost". Ver geer: „Troost heeft niets te maken met wat op het ijs gebeurt. Henk Gemser is de man om wie het alle maal draait. Troost is een steun punt, maar blijft voor mij van grote waarde". Uiteraard viel de entourage van het NK niet te vergelijken met de happening in Heerenveen, met 8000 toeschouwers viel de belang stelling niet eens tegen. Ook de prestatiereeks van Vergeer mocht er zijn, want op Nederlandse bo dem werd buitenshuis nimmer een beter puntentotaal behaald. Toch is het Deventer ijs minder ver maard dan de plaatselijke koek, want bijzonder snel is de ijsvloer nimmer geweest. Het stadion is dringend aan een opknapbeurt toe en er bestaan plannen voor een ge deeltelijke overkapping. Dat zou zeker geen overbodige luxe zijn wanneer het publiek een vierdub bel programma, zoals het afgelo pen weekeinde krijgt opgediend. Dweilen Scheidsrechter Simon Smit be sloot bovendien na elk paar van de 10.000 meter de dweilmachine in actie te laten komen. De baan zou oorspronkelijk na twee ritten wor den opgeknapt, Smit legde zich echter neer bij wens van de coa ches en was soepeler dan Jan Cha- risius tijdens het WK. Voor Ver geer kwam die extra dweilpauze als geroepen. „Anders had ik te veel kracht moeten gebruiken", stelde hij. Van Henk Gemsers zestal moest alleen Bert Koopmans voorrang geven aan een buitenstaander. De stayer uit Norg blonk het vorig jaar uit op de lange afstanden, nu bleek hij niet bij machte Jacques Orie achter zich te houden. De junioren kampioen (derde op de sprint) meldde zich als enige nieuweling voor de komende kernploeg, al be staan er bij zijn Jong Oranje-coach Leen Pfrommer enige twijfels. „Orie is niet zo ver als Visser en Kemkers het- vorig jaar. Wanneer hij nu de stap maakt bestaat het ge vaar dat hij tussen wal en schip raakt. DEVENTER (ANP) - Voor het eerst sinds vijf jaar heeft Jan Yke ma het Nederlands sprintkam pioenschap veroverd. Instabiliteit kenmerkt.de loopbaan van deze kernploegveteraan, maar in De venter bleef de 23-jarige Harlinger twee dagen op de been. Door de tweede titel uit zijn loopbaan maakte Ykema iets goed van een seizoen dat goeddeels mislukt leek. Ykema gaf afgelopen weekeinde niets weg. Dankbaar aanvaardde de Fries het geschenk van starter Wim Mulder. De pikstart op de eer ste 500 meter werd niet gecorri geerd. Dat Ykema daardoor in wis selproblemen met Hans Janssen kwam, verhinderde hem niet als enige onder de 39 seconden te fi nishen. Die meevaller zette Ykema al op het winnende spoor. Hij zege vierde op de resterende onderde len. Alleen de zondagse 500 meter - drie-honderdste verschil met Geert Kuiper - was kantje boord. Kuiper en Bouke Jonkman wa ren zodoende al met een achter stand begonnen. In meer opzich ten trouwens. Kuiper, de nummer zes van de wereldtitelstrijd, had zich de laatste dagen voor het na tionale toernooi niet lekker ge voeld en Jonkman, woensdag nog goed voor een jeugdrecord op de sprint, was echt ziek (gordelroos). Het ijsgala tussen de overdonde rende allroundstrijd voor heren in Heerenveen en de vlakke Deventer wedstrijd had de vorm van Ykema al laten zien. Woensdag tekende hij voor zijn enige 37-er van het sei zoen en boekte hij zijn voornaam ste internationale triomf door in een curieuze race a trois op de 100 meter de wereldkampioen Akira Kuroiwa te verslaan. Met Ykema zette Kuiper Menno Boelsma op zijn plaats. Boelsma, Nederlands kampioen op de 500 meter, kon zich op beide duizend meters tus sen Ykema en Kuiper dringen. DEVENTER (ANP) - De schaats bond stuurt een forse delegatie naar de Scandinavische wereldbe kerwedstrijden, die de komende weken worden gehouden. Met na me het contingent sprinters is gro ter dan in de aanvankelijke plan nen voor het langebaanseizoen werd vastgelegd. In plaats van twee herensprinters gaan er zeker Kampioen Jan Ykema, Geert Kuiper en Menno Boelsma zijn door de begeleidingscommissie kernploegen (BCK) al aangewezen voor de sprintwedstrijden in Ha- mar (Noorwegen) en Östersund (Zweden). Bauke Jonkman is nor maal gesproken de vierde man, maar is momenteel getroffen door gordelroos. Als Jonkman deze week niet naar Noorwegen kan, is Hans Kaats zijn eerste vervanger. Kaats heeft echter problemen om vrijaf te krijgen. Als hij niet be schikbaar is, dan valt Hans Jans sen, de tweede reserve, in. Bij de sprintsters is, naast kam pioene Christine Aaftink en Ingrid Haringa, beiden hoog geklasseerd in het World-Cupklassement, Els Meijer als derde rijdster toege voegd voor de wedstrijden in Hel- WARMOND - Nederland heeft in het Europees jeugdkampioen schap squash de vierde plaats in de eindrangschikking van vorig jaar niet kunnen vasthouden. Maar de zevende plaats in dit zeer sterke ge zelschap (de Engelse ploeg be stond uit louter professionals) is zonder meer eervol te noemen wanneer men daarbij bedenkt dat Stefan van Bolderik, Andre van Al ten en Hugoline van Hoorn in War mond hun eerste interland speel den. Zoals bondscoach Barry Whit- lock al op de eerste dag zei "Met uitzondering van Engeland in de top en Oostenrijk, Italië en Cyprus, die het vak nog aan het leren zijn, onderaan, kan iedere ploeg hoog eindigen". Dat bleek in het verloop van de strijd. Zelfs de Engelsen waren in de finale op de rand van hun eerste verliespartij. De Engelse no. 1, Del Harris, stuitte op harde tegenstand van de Schot Colin Keith en dien de na 8-10, 5-9 werkelijk al zijn kunnen aan te spreken om te win nen, 9-3, 9-2 en 9-6. Het scheelde overigens erg wei nig of Nederland had niet eens mo gen aantreden voor de strijd om de vijfde tot en met de achtste plaats. Tegen Frankrijk stond Stefan van Bolderik tegen Alain Denys met 1- 7 achter in de vijfde set. Een ver- liespunt en daarmee de nederlaag van de Nederlandse ploeg leek een kwestie van enkele minuten. Maar Stefan liet zien dat hij over karak ter beschikt. Punt voor punt werde de Franse no. 1 ingelopen om ten slotte, op van de zenuwen, met 7-9 het onderspit te moeten delven. Andre van Alten maakte daarna geen fout tegen Nicolaas Arnou 9- 3, 9-4, 7-9, 5-9, 9-4. Van de Ieren die als vijfde eindigden, werd op het nippertje verloren met 1-2. Om de strijd tegen de Zwitsers maak ten de jongens het verlies van Hu goline van Hoorn tegen Martina Donatch in vijf sets 9-7, 4-9, 6-9, 9-4 en 4-9 goed door de Zwitserse mannen zonder pardon stuk te spe len. Vooral Andre van Alten liet zich gelden. Martin Seifert kreeg van de felle Nederlandse no. 2 geen poot aan de grond, 9-4, 9-3, 9-2. De eindrangschikking werd als volgt: Engeland, Schotland, West- Duitsland, Finland, Ierland, Wales, Nederland, Zwitserland, Zweden, Israël, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk, Belgie, Oostenrijk, Italië en Cyprus. FRANK BONTE. ALKMAAR (ANP) - Richard van Kempen heeft zaterdagavond op de kunstijsbaan De Meent in Alkmaar in de 22e en voorlaatste schaatsmarathon voor de KNSB-beker zijn tiende zege behaald. In de eindsprint van een kopgroep van zeven rijders die een ronde voorsprong had, bleef hij met gemak overeind. Tweede werd Jan Eise Kromkamp en derde Andries Kapser. In de laatste bocht lag Yep Kramer nog aan de leiding, maar hij kwam ten val. Van Kempen was al voor deze wedstrijd zeker van de eerste plaats in het eindklassement. De laatste marathon staat komende zaterdag in Groningen op het programma. Bij de B-rijders eindig de de Amerikaanse allrounder Eric Flaim in zijn eerste marathon als derde achter Edward Hagen en Jan Wedman. Flaim werd een week eerder tijdens de wereldtitelstrijd in Heerenveen zestiende. Bij de vrouwen zegevierde Ria Visser, voor Lilian van Tol, die de beste uitzichten heeft op de eindzege. sinki (28 februari en 1 maart), Skiën (4 maart) en Larvik (5 maart). Vier klassementsrijdsters gaan ook mee op die trip: Yvonne van Gen nip, Marieke Stam, Petra Moolhui zen en de verrassende Ingrid Paul. De keuze van de allrounders voor de wedstrijden in Hamar (28 fe bruari en 1 maart) en Östersund (4 en 5 maart) was de meest voorspel bare. De BCK wees het kwartet aan, dat bij de Europese en wereld titelstrijd uitkwam: Vergeer, Vis ser, Kemkers en Kraayenbos. Roeland Oltmans opvolger van Hans Jorritsma AMSTERDAM (ANP) - Oud LMHC-trainer Roeland Oltmans is bij de vrouwen van de hockeyclub Amsterdam de opvolger geworden van de ontslagen trainer Hans Jor ritsma. Oltmans, die ook coach is van de mannen van Bloemendaal, blijft in eerste instantie aan tot het einde van het seizoen, dat voor de vrouwen-hoofdklasse op 15 maart opnieuw start na de winterstop. Joep Brenninkmeijer fungeert als coach bij de Amsterdamse vrou wen. Nadat teamarts Brenninkmeijer uit de begeleiding van de nationale herenhockeyploeg was gestoten bleek ook de basis tot verdere sa menwerking met bondscoach Jor ritsma bij Amsterdam te zijn aan getast. Het clubbestuur besloot daarop de verbintenis met Jorrits ma te verbreken. De nationale titelstrijd zaalhoc key heeft gisteren in sporthallen Zuid in Amsterdam veel spanning opgeleverd. Beide finales eindig den in 7-6. Bij de vrouwen versloeg titelverdediger HGC uit Wassenaar tegenstander Groningen met deze cijfers en b(j de mannen was Bloe mendaal net iets beter dan het Haagse HDM.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15