T afeltennisteam speelt hoog spel Oranje gaat voor het goud Elly van Hulst: als een diesel Nelli ster in eigen show MAANDAG 23 FEBRUARI 1987 L PAGINA 11 In halve finale landenstrijd Zilver op 3000 meter Blikje velt eigen mart Twaalf fans gearresteerd Uniek maar triest record WVC gul met sturen van telegrammen Niet meer tevreden met troostprijzen BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD NEW DELHI (ANP) - Bettine Vriesekoop en Mirjam Kloppenburg speelden in het afge lopen weekeinde hoog spel. Tijdens de wereldkampioenschappen tafeltennis in New Delhi zette het duo alles op één kaart. Koste wat kost moest gewonnen worden van Noord-Korea, tijdens het vorige WK verliezend finalist. De gok pakte goed uit, want Oranje won verrassend met 3-1. Daardoor heeft Nederland goede vooruitzichten voor de finale, die vrijwel zeker tegen China zal gaan. LIEVIN (GPD) - In het prijzenfestival, waar de achttiende Europese indoor atletiekkampioenschappen voor de Ne derlandse ploeg op u itdraaide, sloeg Elly van Hulst gister middag als eerste haar slag. In een veldje van zes loopsters ont- tionale record op 8,16 seconden fermde de Rotterdamse zich op de bracht. 3000 meter over het het zilver en Dat record ging er zaterdag in daarmee toonde zij andermaal aan Lièvin tot twee keer toe aan. In de geen echte 'versnelling' in huis te series liep Olyslager 8,10 en in de hebben. Want op het moment dat halve eindstrijd, waarin zij ten on- de Schotse Yvonne Murray halver- rechte een valse start aan haar wege de saaie race de benen nam, broek kreeg, legde zij de 60 meter kon Van Hulst niet volgen. Die af in 8,03. bleef na de beslissende ontsnap- In de finale, die naar verwach- ping hetzelfde tempo draaien als ting werd gewonnen door de Bul- Murray waardoor het verschil tu- gaarse wereldrecordhoudster Jor- sen de nummers drie en negen van danka Donkova, moest Olyslager het EK van Stuttgart hetzelfde genoegen nemen met een laatste bleef. plaats. Echt teleurgesteld kon zij De 27-jarige 'diesel' kon na af- daar niet over zijn, want een finale loop wel constateren dat zij haar plaats was eigenlijk al meer dan nationale record met ruim twee se- waarop zij had gerekend. Olysla- conden had verbeterd en dat zij 8 ger: „Ik heb aan die tijd in de halve minuten en 51,40 seconden lang finale in elk geval een lekker ge mekker en comfortabel" had gelo- voel in m'n buik overgehouden. In pen. „Zoiets geeft vertrouwen voor de finale heb ik een alles of niets- het baanseizoen en voor het WK- spelletje gespeeld. Daarin heb ik indoor" In Indianapolis zal Van Hulst overigens overschakelen op de 1500 meter, op welke afstand zij twee jaar geleden tijdens de we- reldspelen van Parijs een gouden medaille veroverde. Van Hulst: „Dat was weliswaar een officieus toernooi, maar ik vind dat ik toch min of meer de verplichting heb om die titel te verdedigen". me geforceerd. Ik heb gewoon veel te wild gelopen". Met saviengebalde vuist bejubelt Bettine Vriesekoop de winst op Noord- Korea. Met Oranje staat de Hazerswoudse in de halve finale (foto anp» Naast Van Hulst, de sprintsters Cooman en Vader, de versprings- ter Van Heezik en uiteraard het trio Druppers, Kulker, Visserman zal ook hordenloopster Maijan Olysla ger op het eerste officiële indoor- WK mogen optreden. De kwalifica tie voor Indianapolis had de Breda se al afgedwongen op het NK-in- door in Den Haag waar zij haar na- ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie hield gisteren rond het bekerduel tussen Feyenoord en FC Den Haag twaalf personen aangehouden. Volgens een woord voerder van de Rotterdamse poli tie betreft het allen Feyenoord-aan- hangers die zich voornamelijk schuldig hebben gemaakt aan het gooien van stenen naar Haagse supporters na afloop van de wed strijd. De wedstrijd had volgens de woordvoerder „een redelijk rustig verloop, al blijft het waanzin datje voor zo'n wedstrijd al dat materieel moet inzetten". De Rotterdamse politie had in totaal 250 man inge zet, waaronder drie pelotons mo biele eenheid. GRONINGEN - Beschonken Vrker basketbalfans hebben zaterdagavond andermaal flink huis gehouden in de Gro ninger Evenementenhal, over twee weken fop 8 maart) het decor voor het Nederlandse basketbalgala. De Orca's sup porterswierpen diverse pro- Rob Druppers (foto anp) jectielen op het speelveld en slaagden er in om hun eigen Amerikaan L.J. Pipkin met een blikje vol op bet hoofd te raken. Orca's hield bij Donar het hoofd koeler dan de fans: 84-95. In Amsterdam was er tu mult bij het door koploper Den Bosch verrassend verlo ren treffen met Canadians (83- 80). De Bossche international Jelle Esveldt kon het veld rui men toen hij de Amsterdamse spelmaker Michael de Jager met de elleboog vol op de kin raakte. LIéVIN (GPD) - De tege maal, maar de manier wj pers zich in Liévin als gi superieur. Beide midden] finalerace precies op de i den. Rob Druppers door en die nooit meer af te s door hem zo geliefde „bo rustig het moment af te t inmiddels befaamde eind Druppers, die in de eindstrijd zeischap had van Jaap van Trei (een naoorlogs primeurtje, t\ Nederlandse mannen in één fi le), trok zich niets aan van het g< en-smijtwerk dat achter hem w verricht en finishte in 1 min 48,12 seconden meer dan een v< seconde voor de Rus Wladii Graudyn. Van Treijen op zijn be liep op ruim een seconde de lin voor Indianapolis mis en hij 1 het daar na afloop knap moei mee. VOORSCHOTEN - De basket ballers van Blitz hebben zater dagavond voor een uniek, maar triest record gezorgd. De rayon eersteklasser wist in de eerste tien minuten van de thuiswedstrijd tegen OSG geen enkele maal te scoren. De Utrechtse tegenstander was overigens nauwelijks beter ge tuige de 0-12 tussenstand. Na de rust (23-27) ging het wat be ter met Blitz, maar de koude start brak de ploeg toch op (55- 57), waardoor de twintigste achtereenvolgende nederlaag een feit was. ,JIet was onze nd was weliswaar niet opti- Han Kulker en Rob Drup- lelvers manifesteerden, was 2-afstandlopers wonnen hun ler waarop zij dat graag wil- 2 800 meter de kop te nemen en Han Kulker door in het [treintje" plaats te nemen en iten waarop hij het best zijn >t zou kunnen lossen. Druppers had, begrijpelijk, wei nig oog voor het mini-dramaatje dat zich rond zijn ploegmakker af speelde. De Utrechter liep met een brede grijns door de inloopruimte in de wetenschap dat hij de beves tiging had gekregen van wat hij zelf al vermoedde: dat hij op de te rugweg naar de Europese top is. „Deze zege is verschrikkelijk be langrijk voor mij. Ik weet dat ik op de goede weg zit. Ik voel me beres terk en heb weer volop zelfvertrou wen". Het keerpunt kwam voor Drup pers, die een tijdlang werd achter volgd door blessures, eerder dit in- doorseizoen tijdens de nationale kampioenschappen in Den Haag. Daar liep de vice-wereldkampioen op de 800 meter het officieuze we reldrecord van Sebastian Coe op de kilometer op een fractie van een seconde mis. De net niet geslaagde recordpoging beschouwde Drup- pers evenwel als een duwtje in de rug. „Het was geen echte teleur stelling, maar meer een indicatie van mijn groeiende vorm". Het record van Coe zou er een week later overigens wel aangaan. Verantwoordelijk daarvoor was de Rus Igor Lotorev, die in Liévin evenwel op de 1500 meter uit kwam. Bedreiging Op die afstand gold hij als de be langrijkste concurrent van Han Kulker, de bronzen medaillewin naar van de EK's van Madrid (in door) en Stuttgart. Maar van enige bedreiging door de nieuwe wereld recordhouder was evenwel geen enkele sprake. Dat verbaasde bondstrainer Bram Wassenaar, die had verwacht dat de Rus er van meet af aan in zou vliegen om een tactische race, het sterkste wapen van Kulker, te voorkomen. „Maar die Lotorev is niet zo'n slimme jongen", merkte Kulker na zijn zege laconiek op. „Tot mijn stomme verbazing zag ik hem gisteren na de halve finale nog een paar sprintjes trekken. Dat is natuurlijk niet zo bijdehand". Dat gold ook voor de Zweed Johnny Kroon die een halve ronde voor het eind van de finale de strijd openbrak en meteen het gat creëer- In het scenario van Vriesekoop en Kloppenburg paste de opzettelijke nederlaag tegen Sowjet-Unie. Dat duel werd een genante tafelten- nisklucht, met coach Gerard Bak ker in de hoofdrol. Gisteren bleef het draaiboek intact. In een adem benemend duel, dat ruim drie uur vergde, bleef de bij vlagen magi strale Vriesekoop tegen Noord-Ko rea ongeslagen. Door die prestatie en de winst in de dubbel met Klop penburg zorgde de Nederlandse ploeg voor de eerste, echte sensatie op de 39ste wereldkampioenschap pen. Nederland ontmoet vanmid- beste nederlaag", verklaarde coach Hans Koenen met enige galgenhumor na afloop, „we zijn nog nooit zo dicht bij de winst geweest. Han Kulker kan zijn geluk niet of Leidenaar de waar Kulker dankbaar indook. Op dat moment wist zijn trainer Wassenaar dat hij een winnende coach was. Zijn concurrenten za gen Kulker inderdaad pas na de eindstreep, die de Leidenaar na 3 minuten en 44,79 seconden pas seerde, terug. „Deze race was mij op het lijf ge schreven", keek Kulker met ple zier terug. „Net als in Stuttgart ging het in het begin lekker lang zaam. Ik heb me aanvankelijk ner gens druk om gemaakt en me voor genomen om me pas twee ronden voor het einde ergens mee te gaan bemoeien. Dat is perfect uitge pakt". Verbazen deed Kulker zich daar niet over, wel over de snelheid waarmee hij in de internationale loopwereld furore maakt. „Het gaat eigenlijk wel hard met me. Vo rig jaar was ik nog dolblij met een bronzen plak...". JAAP VISSER dag in de halve eindstrijd Zuid-Ko- rea. "We hebben gegokt en gewon nen", juichte Vriesekoop. "In Go thenburg wonnen we twee jaar ge leden brons. Nu wilden we meer. Dan moet je risico's durven ne men. Wij hebben het duel tegen de Sowjet-Unie bewust laten lopen om China niet voor de finale tegen te komen. Natuurlijk, een grote gok, want Noord-Korea was in staat ons er uit te knikkeren. Toch wilden wij het zo. Er is maar een weg naar de finale en die loopt over de ruggen van beide Korea's. Dit is mijn laatste kans. Over twee jaar ben ik er niet meer bij". Na de overwinning zaterdagmor gen op het nog niet uitgeslapen Hong Kong (3-0) waren de vrou wen van Gerard Bakker zeker van een plaats bij de laatste acht. Een resultaat waarmee de Leidenaar te vreden was, maar zijn ambitieuze speelsters niet. Die wilden meer en sloegen aan het rekenen, een vak dat in de nieuwe formule van het landentoernooi even goed beheerst moet worden als het slagenreper toire. De 'rekenmeesters' kwamen tot de conclusie dat poulewinst on vermijdelijk al voor de finale tot de confrontatie met China zou leiden. Dus moest er verloren worden in de laatste groepswedstrijd van het goud is dan ook binnen voor de (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris drs. D.J.D. (Dick) Dees van WVC stuurde drie telegrammen naar de succesvolle Nederlandse atletiekploeg in Liévin. Nelli Fiere- Cooman, Rob Druppers en Han Kulker ontvingen een felicitatiete legram. „Schitterend gelopen race. Van harte gefeliciteerd met de Europe se titel indoor", schreef de staatsse cretaris aan de drie Europese kam pioenen. In de schaduw van de dames strijdt de herenploeg om de 'we reldtitel' in de B-categorie, de 17- de tot en met 32ste plaats. Door de overwinning op Canada 5-1, gis teravond, doet Nederland volop mee in de strijd om de 'hoogste' plaatsen. De pupillen van coach Vlieg eindigden in poule E van de troostronde op de tweede plaats achter Denemarken. Dat resultaat werd bereikt door de nederlaag tegen Denemarken (4-5) en de overwinning op Schotland (5-1). eveneens nog ongeslagen Sowjet- Unie. Dat land had echter ook met de rekenmachine gegoocheld. Zo ontstond er zaterdagmiddag in de arena een klucht. Een slap stick die zijn weerga niet kende. Beide ploegen hielden de vaste krachten in de trainingspakken en zetten de tweede keus in, die slechts één opdracht meekreeg: verliezen. In het Nederlandse team had Emily Noor in het belang van de ploeg vrede met die onnatuurlij ke uitgangsstelling. Gerdie Keen ging schoorvoetend akkoord, ram de in de openingspartij tegen Va- lentina Popova de ballen met sta len gezicht meters over en langs de tafel, maar raakte na de 16-21 12-21 toch even in een emotionele crisis over de onverkwikkelijke verto ning. De climax van de poppenkast lag in de tweede game van de partij tussen Noor en Raisa Timofeeva. Na de winst van Timofeeva in de eerste reeks besefte de ploeglei ding van de Russen dat het naar grovere middelen moest grijpen om het Nederlandse opzetje te doorkruisen. Op 3-4 gleed Timofee va opzettelijk uit, greep onmiddel lijk naar de schouder en wilde de strijd beëindigen. De taalbarrière tussen de Russin en het Indiase ar bitrale trio gaf coach Bakker de ge legenheid zijn voordeel met de si tuatie te doen. "Je rug", schreeuw de hij naar Noor, "We geven op" in het Engels naar de arbiter. Het In diase trio raakte zichtbaar in ver warring. Noor speelde haar rol zo overtuigend, dat een zorgzame ar biter kwam vragen of hfi een dok ter moest waarschuwen. Dat hoef de nu ook weer niet. Bakker maakte ondertussen doortastend gebruik van de chaoti sche situatie. Voor de gezichten van de beteuterde Russinnen te kende hij het wedstrijdformulier ten teken van opgave. "Het resul taat was heilig", verdedigde Bak ker zijn omstreden handelwijze. Nederland had dus zijn doel be reikt. Het werd tweede in de poule en mocht gistermiddag de batjes hanteren tegen Noord-Korea. De tegenstander bracht dezelfde ploeg in de arena als waarmee het in Go thenburg in de finale had verloren van China. Mirjam Kloppenburg verloor het openingsduel tegen Li Bun Hui, negende op de wereldranglijst. Te gen de tweede Koreaanse, Cho Jong Hui, had Vriesekoop goede ervaringen. Op de wereldkam pioenschappen in Pjongjang 1979 had zij de penhoudster al eens eer der verslagen. In New Delhi was Cho Jong zeven jaar later nog steeds het zelfde type rammer. Ser veren en rammen was haar een voudige credo. Vriesekoop ontre gelde die primitieve tactiek vak kundig in de eerste (21-16) en wat moeizamer in de tweede game (22- 20). Na die gelijkmaker vormde het dubbel de sleutelpartij voor Neder land. Vriesekoop en Kloppenburg, die in de ochtenduren nog geoe fend hadden tegen Chinese kop pels, bleken uitstekend op elkaar afgestemd. In een fascinerend duel diende Oranje de Noordkoreaanse ploeg de eerste voorlopige knock out toe: 21-18 21-15. De ontknoping volgde in het fraaie en zenuwslo pende treffen tussen Vriesekoop en Li Bun Hui. Het tweetal had twee keer eerder tegen elkaar ge speeld. Beide keren was Li bedui dend sterker geweest. Desondanks voelde Vriesekoop zich niet kans loos. De spanning kwam pas op 18- 13 in de tweede game, na winst in de eerste (21-15). Vriesekoop: "Toen ging ik lopen nadenken. Ik realiseerde me dat we op de drem pel stonden van de overwinning". Die kwam. Juichend, onder het ge- blits van de internationale foto pers, vierde de kleine Nederlandse ploeg midden in de immense Indi ra Ghandi-hal een klein feestje. Alle inspanningen en opgevoer de toneelstukjes waren niet voor niets geweest. LIéVIN (GPD) - De Nelli Cooman-show begon al ver voor de finale van de Europese indoorkam pioenschappen. Onmiddellijk nadat Han Kulker zich in het Stade Couvert als eerste van drie Neder landers over een gouden medaille had ontfermd, was Cooman er als de kippen bij om de Leidenaar om zijn hals te vliegen. „Han, je bent een voorbeeld voor mij", wenste zij de nieuwe Europese kampioen luttele uren voor haar eigen finalerace geluk. Inderdaad volgde Coo man gisteravond, net als Rob Druppers trouwens, het perfecte voorbeeld dat Kulker had gegeven. De kleine Rotterdamse flitste in de eindstrijd, waarin zij het gevecht aanging met haar grote in- door-rivale Marlies Göhr en de Bulgaarse Anelia Nuneva, uit de startblokken op een manier waarop zij dat lange tijd niet meer had gedaan. Daarmee liet Cooman haar persoonlijke trainer Henk Kraayenhof letterlijk kraaien van plezier. De spe ciaal voor zijn pupil naar Rotterdam verhuisde Groninger signaleerde de laatste tijd wat startpro blemen bij Cooman. „Dat was het gevolg van de gewijzigde manier waarop we vorig jaar hebben ge traind", verklaarde Kraayenhof. „Toen hebben we het accent vooral op de tweede helft van de hon derd meter gelegd om Nelli meer inhoud te geven. De start hebben we toen een beetje verwaarloosd, want dat zat toch wel goed". Maar dit indoorseizoen niet goed genoeg meer naar de zin van de voormalige bondstrainer. „We zijn als het ware weer opnieuw begonnen. Op de training besteden we nu ontzettend veel aandacht aan het starten. Zelfs vandaag, tussen de halve fina le en de finale hebben we er nog even extra aan gewerkt". Wat nodig bleek, want in de halve eindstrijd had Nuneva, die bij het EK van Stuttgart achter de Oostduitse Göhr en voor Cooman beslag op de tweede plaats had gelegd, de houdster van het we reldrecord (met 7 seconden) flink op de hielen ge zeten. Maar een gewaarschuwde Cooman telde gis teravond minstens voor twee, want in de finale, waar zij weer een volledige show aan vooraf liet gaan, sloeg het 22-jarige publiekslievelingetje mee dogenloos toe. Ver vóór Göhr en Els Vader, die nadat zij tot twee keer toe haar persoonlijke record op de 60 meter had aangescherpt (van 7,25 via 7,17 naar 7,11) nau welijks meer de concentratie kon opbrengen voor de uitsmijter van het EK, en op gepaste afstand van Nuneva passeerde Cooman de finish. Zij bleek tot haar grote vreugde slechts één honderdste van een seconde langer onderweg te zijn geweest dan vorig jaar in Madrid, waar zij haar wereldrecord vestigde en voor de tweede keer Europees indoorkampioe- ne werd. „Die tijd is natuurlijk fantastisch, maar voor mij telt vooral de zege", liet de door ruim 2000 chauvi nistische Fransen bejubelde Cooman tussen het nuttigen van twee slokken champagne door weten. „De druk die op mij rustte was groter dan ooit. Ik was voor het eerst de gedoodverfde favoriete en het is een fantastisch gevoel dat ik die rol heb kunnen waarmaken". Met de derde achtereenvolgende Europese titel op zak zegt Cooman vrij ontspannen naar het eer ste indoor-WK te kunnen toewerken. Deze week zoekt zij weer eens de zon op, in wat zoetjes aan haar tweede vaderland begint te worden, de Ver enigde Staten. Van Californië vertrekt zij in de loop van volgende week naar Indianapolis „en wie ik daar tegenkom, zie ik wel. Van mij mag iedereen komen". JV

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11