ROYAL CLASS! Impasse in stukgoed duurt voort Esana Belangrijke rol voor onzekere dollar FNV negeert ultimatum CNV Zachtere aanpak van vrije beroepen Loodsen op eigen benen Grootwinkelbedrijven doelwit speuractie Justitie pakt wijnfraude aan Kok: 'Coalitie is onredelijk tegenover minima' f red men ken Geldboeten niet meer aftrekbaar Langdurig zonder werk: anders tellen helpt niet all-round TIMMERLIEDEN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 ROTTERDAM (GPD) - De partijen in het Rotterdamse havenconflict gaan maandag praten over een aantal maat regelen om zowel het rendement van de stukgoedbedrij- ven te verbeteren als gedwongen ontslagen te voorkomen. In het overleg worden ook de cao-voorstellen van de werk gevers betrokken, iets waartegen de vervoersbond FNV zich tot dusver heeft verzet. Dit is gisteravond bekend ge maakt na een uren durend gesprek op de bovenste etage van het Rotterdamse havengebouw. Volgens werkgeversvoorzitter G. Zeebregts wordt de collectieve ontslagaanvraag voor 350 man ge handhaafd. De stakingen worden niet afgeblazen. Volgens P. Rosen- muller van de Vervoersbond FNV is daar in het overleg ook helemaal niet over gesproken. Het is niet uit gesloten dat het maandag begin nende gesprek, tot stand gekomen onder druk van minister De Graaf (sociale zaken), ook dinsdag en woensdag zal voortduren. Zee bregts zei dat de SVZ „zonder voorwaarden vooraf en zonder der den" de onderhandelingen in gaat.' De 'verrassingsacties' dreigen de Rotterdamse haven steeds meer te gaan opbreken. Volgens voorzitter Osinga van de Vereniging van Fruit-importeurs in Rotterdam zal DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft besloten zijn greep op elf van de zeventien categorieën van vrije beroepen te verslappen. Het gaat om onder meer huisartsen, archi tecten, ingenieurs, dierenartsen en advocaten, wier inkomens niet lan ger door de minister van sociale za ken kunnen worden vastgesteld. Het kabinet heeft hiertoe beslo ten om op deze wijze de marktwer king bij vrije beroepen te bevorde ren. Dat is ook mogelijk omdat voor een aantal medische vrije be roepen inmiddels norminkomens zijn vastgesteld. In de nieuwe wet over de inkomens van vrije-be- roeps beoefenaren wordt deze kwestie verder geregeld. In afwachting van definitieve af spraken met de betrokkenen valt een aantal vrije beroepen nog on der de nieuwe wettelijke regeling. Daarbij gaat het om de medisch- specialisten, tandarts-specialisten, tandartsen, apothekers en logope disten, alsmede de notarissen. De groepen waarvan de inko mens niet langer worden vastge steld zijn: architecten, stedebouw kundigen, raadgevende inge nieurs, advocaten, registeraccoun tants en dierenartsen. Voor de vol gende groepen medische beroepen zijn norminkomens vastgesteld, en zij worden dus ook vrijgesteld: huisartsen, fysiotherapeuten, oe fentherapeuten Cesar/Mensen- dieck en verloskundigen. Kort Zakelijk een belangrijk deel van het fruit van de Canarische Eilanden dat normaliter in Rotterdam wordt ge lost, vanaf het volgende wintersei zoen naar Antwerpen worden ver scheept. Hij zegt die informatie van exporteurs op de Canarische Eilanden te hebben ontvangen. De totale handelswaarde van dat fruit bedraagt volgens hem f 500 mil joen. Kort geding De fruit-importeurs hebben een kort geding tegen de havenstakers aangespannen. Dat zal aanstaande dinsdag dienen. Zij eisen dat een maal in de loods aangevoerd fruit vrij kan worden afgevoerd. „Dat de havenwerkers een boot niet willen lossen, is een zaak van de Ver voersbond FNV en de stuwadoors. Daar zal ik me niet in mengen", al dus Osinga, „maar als het in de loods ligt, moeten we het er wel kunnen weghalen". De fruit-im porteurs zeggen door de staking miljoenen guldens schade te heb ben geleden. De Vervoersbond FNV trekt zich niets aan van het 'ultimatum' door de Vervoersbond CNV om maan dag weer met het containerbedrijf ECT te gaan praten over de cao. De christelijke vakbond is bereid om met de ECT-directie in de cao-on derhandelingen te praten over een besparing van 20 miljoen op de ar beidsvoorwaarden. Volgens de FNV is er sprake van voorwaarden vóóraf. Volgens bestuurder K. Marges is het ultimatum van de Vervoersbond CNV „een regel rechte provocatie en een bijzonder onvriendelijk gebaar". De grote Amerikaanse container- rederij Sealand, de grootste klant van ECT, heeft inmiddels aange kondigd de Rotterdamse haven te zullen mijden zolang de 'verras singsacties' daar voortduren. Sche pen van Sealand zullen voorlopig uitwijken naar Antwerpen. Eerder al was het stukgoedbedrijf Seaport Terminals z'n grootste klant, West- wood Shipping, 'tot nader order' kwijtgeraakt. Ook deze rederij heeft z'n schepen opdracht gege ven hun lading in Antwerpen te la den en te lossen. In Belgische vak bondskringen gaan stemmen op om dit werk 'besmet' te verklaren. DEN HAAG (ANP) - Het aantal ar beidsplaatsen bij de rijksoverheid daalt als gevolg van de aangekon digde privatisering van de loods- diensten met ongeveer 1.450 perso nen. Dat blijkt uit het voorstel van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) tot verzelfstandiging van de loodsdiensten. De overheid zal haar taken bij het beloodsen van zeeschepen beëindigen en aan de loodsen zelf overdragen. Zij worden hun eigen baas maar moe ten wel volgens wettelijke bepalin gen werken. AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil landelijk grootwinkelbe drijven gaan aanpakken die versneden alcoholische dranken verkopen tegen ex treem lage prijzen. Tot nog toe werden alleen de botte larijen en wijnhandels die de dranken vermengen aan gepakt en bestraft. De Amsterdamse officier van justi tie mr. A. Fransen lanceerde dit be leidsvoornemen gisteren tijdens de rechtszaak tegen wijnkoperij Vine ta BV uit Amsterdam. Hij eiste dat dit bedrijf wegens wijnfraude een jaar wordt stilgelegd en twee ton boete betaalt. Tegen de directeur als „kwade genius" eiste hij drie duizend gulden boete en negen maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Bij het bedrijf werden van 1983 tot midden 1985 honderdduizen den liters sherry en port vermengd met goedkope Spaanse wijnen. De versneden wijn werd vervolgens als échte sherry en port onder de kostprijs geleverd aan bedrijven als Edah, Jac.Hermans en Dirk van den Broek. Fransen over de afne mers van de versneden dranken: „Grootwinkelbedrijven die sherry, port en andere dranken inkopen tegen prijzen die soms zelfs onder de kostprijs liggen moeten kunnen begrijpen dat daarmee gesjoemeld is. Daarmee moeten ze ook zelf ver antwoordelijk gesteld worden". Geen klare wijn Ook de directeur van Vineta pro beerde zich overigens vrij te plei ten met de opmerking dat de groot winkelbedrijven aan wie hij de ver sneden sherry en port verkocht op hun klompen hadden kunnen aan voelen dat dit geen klare wijn kon zijn, gezien de lage prijs. De offi cier verwierp dit verweer: „De grootwinkelbedrijven zijn welis waar mede-verantwoordelijk, maar dat vermindert uw schuld niet". Het Openbaar Ministerie wil dat er een einde wordt gemaakt aan deze manier van oneigenlijke con currentie en wijnfraude. „Het schaadt de internationale betrek kingen. in dit geval Spanje, wan neer hun exportprodukten hier versneden worden", aldus Fran- Het nieuwe beleid zou volgens hem samen met de Keuringsdien sten van Waren gevoerd moeten worden. Deze diensten zijn nauw betrokken bij de opsporing van dit soort produktvervalsingen. Vineta is sinds de wijnfraude in 1985 aan het licht kwam gestopt met versnijden. De rechtbank doet op 6 maart uitspraak. LEEUWARDEN (GPD) - Het kabi net en de coalitiepartijen hebben volgens PvdA-leider Kok zelf schuld aan het uit de hand lopen van de lonen in sommige sectoren van het bedrijfsleven. Door het be vriezen van de uitkeringen zijn zij daarom onredelijk tegenover men sen die moeten rondkomen van een minimuminkomen. Kok vindt het niet correct om uitgerekend de ze groepen opnieuw 'de binnen kant van de broekzakken' te laten Kok zei dit gisteravond op een PvdA-manifestatie in Leeuwarden. Kok vindt voorts dat eventuele meevallers in de belastingen moe ten worden gebruikt om de aange taste basis onder de werkgelegen heid te versterken. Hij noemde het een misverstand dat hij in de huidi ge omstandigheden voorstander belastingverho- Integendeel, meevallers in de be lastingsfeer of bij de sociale fond sen zouden gebruikt moeten wor den voor gerichte lastenverlichting als onderdeel van een pakket af spraken over werkgelegenheid en inkomensmatiging met de sociale partners. ADVERTENTIE Fred Menken heeft altijd enkele automobielen van formaat in huis, zoals Porsche, Jaguar, Lancia Mercedes, Volvo, Saab, Maserati etc. rijksstraatweg 338, Zuid-Afrika De Dow Chemical Corporation, een van de grootste chemische be drijven van de Verenigde Staten, heeft besloten zijn belangen in Zuid-Afrika te verkopen. Het be sluit werd met tegenzin genomen in verband met het verslechterde investeringsklimaat in Zuid-Afrika en onder druk van de anti-apart heidsbeweging. Dow maakte dit gisteren bekend. Failliet Het bouwbedrijf De Kinkelder Groep BV in Arnhem heeft gister middag het faillissement voor het moederbedrijf en de dochters in Arnhem, Woerden, Leeuwarden en Babberich aangevraagd. Bij de groep werken rond 340 mensen. Schadevergoeding De Britse invaldide arbeider Graham Cook (34) heeft een scha devergoeding toegewezen gekre gen van 850.000 pond. De man raakte verlamd, toen hij giftige gas sen op zijn werk had ingeademd. Onderzoek De kleine en middelgrote bouw bedrijven hebben in 1986 een posi tief jaar achter de rug. Ook de voor uitzichten,zijn goed. In de grond-, weg- en waterbouw waren de ont wikkelingen overwegend negatief. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van het Econo misch Instituut voor de Bouwnij verheid in Amsterdam. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van volgend jaar zal het niet lan ger mogelijk zijn geldboeten op te voeren als aftrekpost voor zo wel de inkomsten- als de ven nootschapsbelasting. Het kabi net is gisteren met een voorstel daartoe van minister Korthals Altes (justitie) en staatssecretaris Koning (financiën) akkoord ge gaan. Het voorstel houdt in dat de mogelijkheid om geldboeten ten laste te brengen van inkomsten of van winst komt te vervallen. Het gaat daarbij om geldboeten die als straf zijn opgelegd en om boeten die ter voorkoming van strafvervolging moeten worden betaald. Het voorstel wordt om advies naar de Raad van State gezonden. AMSTERDAM - Na het lange weekeinde - Wall Street was maan dag dicht - schoot de Newyorkse effectenbeurs dinsdag met de grootste sprong aller tijden scherp naar boven. Die dag kon er 54 pun ten aan de index van de Dow Jones worden toegevoegd, die daardoor weer boven de 2200 terechtkwam en tevens een nieuwe historische top wist aan te slaan. Alleen de om zet bleef beneden eerder behaalde topstanden. Op dezelfde dinsdag dat Wall Street 54 punten omhoogschoot, liet Frankfort 52 punten vallen. Daarnaast scoorden op diezelfde dag Londen, Tokio en Brussel ook nieuwe historische hoogterecords op hun effectenbeurzen, zodat de tegenstellingen steeds schrijnen der werden. Voor Amsterdam is het daarbij bijzonder moeilijk een eigen plaats te vinden en niet stuurloos heen en weer te zwalken, wat onze beurs nu al vele weken doet. Door het gesloten blijven van Wall Street op maandag was het gedurende de eerste twee beursda- gen van de week afwachten gebla- zenin Amsterdam. Daarna werkte het gedrag elders erg verwarrend. Gelukkig voor het Damrak begon de dollar na enkele flauwe dagen woensdag flink te herstellen, waar door het koerspeil op de aandelen markt enigermate begon aan te trekken. Na vier dagen handel stond het algemene beurscijfer on geveer twee punten boven de eind stand van vorige week. De enorme sprong van Wall Street deze week heeft opnieuw velen verbaasd. Te meer daar deze gepaard ging met andermaal een zwakke obligatiemarkt. De dollar vertoonde aanvankelijk een flauw beloop. De oliemarkt zakte weg en de economische cijfers over janua ri klinken steeds gunstiger. door C. Wagenaar Tegenover teleurstellende detail handelsverkopen in januari plaat ste zich een hogere industriële pro- duktie dan in december. Ook de bezettingsgraad van het industrië le apparaat blijft zich verbeteren. Dit gaf de beursoptimisten een goede steun in de rug, waarbij het opvalt dat vooral ook uit het bui tenland omvangrijke kooporders voor Amerikaanse aandelen wor den ontvangen. Maar de verkoopgolven zijn met uitsluitend op valutaire overwegin gen gebaseerd. Ook angst voor de nadelige exportgevolgen voor de Bondsrepubliek door de sterk ver laagde dollar speelt een rol. Daar bij hebben alle belangrijke West- duitse economische instituten voorspeld, dat de economische groei in het eerste kwartaal van dit jaar negatief zal worden, nadat die groei in het laatste kwartaal van 1986 ook al was uitgebleven De teruglopende export en de koudegolven van januari hebben het lopende kwartaal tot dusver parten gespeeld. Daarbij zijn de va lutaire perikelen nog lang niet van de baan. Er heerste deze week overal onzekerheid door enkele be langrijke financiële discussies in de Verenigde Staten. Vooral over de verklaringen die topman Volc- ker zou afleggen voor de senaats commissie voor het bankwezen, maakte de valutamarkt zich nogal druk, zodat na enkele flauwe da gen de dollar flink begon te stijgen. Deze stijging kreeg zelfs een dra matische wending toen bekend werd dat de G-5, de financiële toD van de vijl' grote westerse indus trielanden, komend weekeinde bij elkaar zal komen om zich over ren te- en valutaverhoudingen nader te beraden. Toen echter bleek dat be halve Volcker ook minister baker van financiën beide heren geen DEN HAAG (GPD) - Het gaat weer goed met de Nederlandse econo mie, behalve met de werkloosheid. Dat is. in cynisch korte bewoordin gen, de teneur van de cijfers die de laatste dagen in politiek Den Haag de ronde doen. Met de verkiezin gen voor de Provinciale Staten in aantocht, hebben de cijfers een ex tra dimensie gekregen. Het door het kabinet driftig bejubelde eco nomisch herstel maakt het de bur gers en bedrijven wel mogelijke meer te belasting betalen. Maar tot een drastische verlaging van de werkloosheid heeft het nog niet ge leid. door Peter de Vries De verwachting is zelfs dat de werkloosheid dit jaar ergehs in de buurt van de 670.000 uitkomt. Dat is, voor een kabinet dat in vier jaar tijds van 700.000 naar 500.000 werk lozen wil, geen goed voorteken. Oorzaak en bijkomend probleem is dat de speciaal op jongeren en langdurig werklozen gerichte werkgelegenheids-programma's van het ministerie van sociale za ken voor een belangrijk deel op niets uitlopen. De tijd lijkt rijp voor een nieuwe, gezamenlijk actie van overheid, werkgevers en vakbeweging tegen de werkloosheid. Een goed mo ment om daarover afspraken te maken, is het overleg dat die drie later dit vooijaar zullen hebben. Het ziet er echter niet naar uit dat de sociale partners en het kabinet dan tot zaken zullen komen. Nu de harde kern van het werklozenbe- stand is bereikt, is goede raad let terlijk en figuurlijk duur. Precies Het is belangrijk de omvang van het werkloosheidsprobleem vrij precies vast te stellen. Vooral on der werkgevers is de opvatting po pulair geworden, dat de werkloos heid al lang niet meer zo hoog is als de cijfers uitwijzen. Zij roepen om het hardst dat de kaartenbakken van de Gewestelijke Arbeidsbu reaus (GAB's) dermate onzorgvul dig worden bijgewerkt, dat in werkelijkheid nog slechts een half miljoen mensen op zoek is naar een baan. De in mei vorig jaar gemaakte af spraak met vakbonden en regering - 200.000 werklozen minder in 1990 - is wat de werkgevers betreft al verwezenlijkt. VNO-voorzitter Van Lede laat dan ook geen gelegen heid voorbij gaan om uit te roepen dat zaken als belastingverlaging nu meer aandacht vragen, en dat de huidige, resterende werklozen zich eerst maar eens moeten laten scho len. Gezegd moet worden dat de VNO-opvatting enige steun vindt in de resultaten van onderzoeken naar de 'vervuiling' van de bestan- dèn van de arbeidsbureaus. Maar het verhaal over de werk loosheidscijfers is daarmee nog niet af. Tegenover de bestandsver vuiling staat dat een onbekend groot aantal mensen wel wil werken maar zich niet bij de GAB's heeft ingeschreven als werkzoekende. Vooral in vak bondskringen, waar men blijft zoe ken naar argumenten om het heil zaam geachte middel van de ar beidstijdverkorting (atv) te blijven propageren, wordt deze 'verborgen werkloosheid' hoog ingeschat. Vanaf het tweede kwartaal van dit jaar zal het Centraal Bureau voor de Statistiek de werkloos heidscijfers gaan verzorgen en daarmee wellicht een eind gaan maken aan de ruzies over de cij fers. Het CBS zal dan maandelijks 10.000 huishoudens ondervragen over hun positie op de arbeids markt. Proefenquétes hebben uit gewezen dat op die manier een be- gezichtspunten over de dollar aandroeg, zakte de waarde weer sterk terug. Op de oliemarkt, een ander be langrijk gegeven voor de effecten beurs, nam deze week de onzeker heid sterk toe. Voor het eerst dit jaar zakte de vrije olieprijs bene den de 17 dollar per vat van 159 li ter. terwijl 18 dollar de prijs is die- volgens het laatste OPEC-akkoord sinds 1 februari dit jaar absoluut gehandhaafd zou moeten blijven De gevolgen bleven' niet uit: de obligatiemarkt in Wall Street be gon er midden deze week op te stij gen en ook de dollar ontving er eni ge steun door. De lichte rentedaling in de Ver enigde Staten was welkom voor ons land, waar de jongste staatsle ning op een treurige vertoning is uitgelopen. Niet alleen ontving het ministerie slechts 300 miljoen gul den tegen de 3,5 miljard gulden van een maand terug, maar de emissiekoers moest daarbij nog be neden de 100 procent worden ge steld. Tot overmaat van ramp be gon de nieuwe lening zijn beursle- ven nóg lager en opende een kwart procent beneden de toegewezen emissiekoers van 99,7 procent. De obligatie-index maakte tegelijker tijd een scherpe duikeling, maar BEI JRS W E E K trouwbaar inzicht kan ontstaan in de omvang van de beroepsbevol king, het mogelijke aanbod op de arbeidsmarkt en de werkloosheid Het VNO is er niet zo gelukkig mee dat het CBS deze cijfers gaat verzamelen: de gegevens zullen uitwijzen dat het door het VNO ge hanteerde werkloosheidsaantal te laag is. De vakbeweging is wel te vreden. De algemene verwachting is namelijk, dat het CBS er redelijk in zal slagen bestandsvervuiling en verborgen werkloosheid in beeld te brengen, en dat het resultaat een werkloosheidscijfer van om en na bij de huidige 690.000 zal zijn. Het is met de huidige cijfers be helpen, maar grof gezegd bestaal het werklozenbestand voor circa tweederde uit de 'harde kern' van mensen die langer dan een jaar zonder baan zitten. Aan hen zijn de werkgelegenheidsprogramma's van de afgelopen jaren goeddeels voorbij gegaan. Door een gebrekki ge scholing, langdurig gemis aan werkervaring, en niet te vergeten de negatieve werking die uitgaat van het stempel 'langdurig werklo ze'. komen zij niet meer aan de slag. Triest dieptepunt in de strijd te gen de langdurige werkloosheid is de teloorgang van het 'plan-Ver meend/Moor'. genoemd naar de twee PvdA-parlementariërs die het bedachten. Het plan voorzag in een forse loonkostensubsidie geduren de minstens twee jaar aan werkge vers die een langdurig werkloze in dienst nemen en opleiden. Na de eerste paar maanden moet gecon stateerd worden dat de werkgevers zelfs op zo'n aanlokkelijk aanbod nauwelijks ingaan. Bedrijven ne men liever een iets duurdere, di rect inzetbare kracht. Ook de bestrijding van de werk loosheid onder de etnische min derheden faalt volledig. Terwijl uit onderzoek blijkt dat Antilliaanse werklozen gemiddeld iets hoger geschoold zijn dan hun Nederland se collega's, is de werkloosheid er torenhoog opgelopen. Van de An- tillianen zit 43 procent zonder werk, van de Surinamers 45 pro cent en van de Molukkers even eens 45 procent. Onder gastarbei ders schommelt de werkloosheid rond de 35 procent. Maar zelfs als er door het CBS- optreden een eind komt aan het ge kissebis over de getallen, dan nog bestaat er geen overeenstemming over de aanpak van de werkloos heid. In arren moede heeft het ka binet de sociale partners laatst ge vraagd wat ze daaraan denken te kunnen doen. De verdeeldheid bleek direct: het CNV suggereerde bedrijven op te leggen een bepaald aantal werklozen uit deze groep in dienst te nemen. De werkgevers voelen echter niets voor dergelijke 'regelzucht'. Voor een aanpak van deze 'harde kern' van de werkloosheid, is al leen economische groei volstrekt onvoldoende. De arbeidsplaatsen die uit die groei ontstaan, kunnen immers voorlopig in voldoende mate bezet worden door jeugdige schoolverlaters, parttime-werkers, en werklozen die pas kort gelden hun baan kwijt raakten. Op die ma nier beschouwd tekent zich een tweedeling op de arbeidsmarkt af af: enerzijds werkenden en men sen die soms kortstondig werkloos zijn, anderzijds de langdurig werk lozen. Tegen dat sombere vooruit zicht is voorlopig geen kruid ge- ADVEKTENTIE begon zich daarna weer krachtig te herstellen. De aandelenmarkt was sterk ver deeld. De hersteltendenzen wer den in toom gehouden door Ko ninklijke Olie, die later in de week flauw werd door de dalende olie prijs. Desondanks kon Aegon 5 procent en Ahold bijna 10 procent oplopen en waren Blijdenstein 20 procent en De Drie Electronics 25 procent hoger. Daartegenover stonden verliezen rond 5 procent voor Holdoh en de Verenigde Bre der o. De Europese optiemarkt moest opnieuw in omzet terug. Ditmaal kromp het aantal afgesloten con tracten tot 123.000 tegen 149.000 in de voorafgaande werkperiode. Een onbetwistbare winnaar was er niet. Nu en dan was er wel bijzonder weinig belangstelling, zoals op één dag voor Koninklijke Olie, die maar tot 500 calls kwam. Donder dag was er wel goede vraag naar dollaropties. AANNEMERSBEDRIJF pieterse Dv vraagt: voor: bouw-, verbouw-, renovatie- en onderhoudswerkzaam heden. *üe organisaties van werkgevers en werknemers in de Rotterdamse haven hervatten gistermiddag het overleg over de werkgelegenheid in de stukgoedsector. FNV-bestuurder Paul Rosenmuller begroet directeurZeebregis rechts) van de Scheepvaartuigvereniging Zuid (SVZ). (r0t0 anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7