Miljoenentekort bij Rijksgebouwendienst Duikbootlevering onderwerp tijdens bezoek Saoedi-Arabië Ouders niet eens over vergroting van klassen Vrouw zet ex-man in de gevangenis Gevolg van andere aanpak Winsemius Schade van chemische stoffen aantoonbaar 'Meer bedden nodig voor aids-patiënten' Boete voor oud-consul Venezuela betrokken bij toekomst Antillen Arcliitect Wijdenveld (101) overleden ISHIDA ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 DEN HAAG (ANP/GPD) - De Rijksgebouwendienst kampt met een tekort van enkele hon derden miljoenen guldens. Een herbezinning op de bestaande bouwprogramma's is daarom nodig. Dat kan ertoe leiden dat bepaalde gebouwen later zul len verrijzen. Het is niet uitge sloten dat ook de voorgeno men bouw van nieuwe gevan genissen vertraagd zal worden, maar de marges om die bouw programma's aan te passen, zijn gering. door mr. F.W.R. Evers, thans plaatsvervangend directeur-gene raal Milieubeheer op hetzelfde mi nisterie. Premier Lubbers ontkende dat er een verband bestaat tussen de wisseling aan de top van de Rijks gebouwendienst (RGD) en de nu bekend geworden tegenvallers. Al eerder had de RGD tijdelijke stap pen ondernomen om het oplopen van de tekorten zoveel mogelijk te beperken. Winsemius meer geld dreigde uit te geven, dan begroot was. Winsemius koos be wust voor dit risico, ook al kon dat betekenen dat bepaalde projecten vertraagd zouden worden. De toen malige minister was er op deze ma nier zeker van dat in elk geval het volledige bedrag van de begroting van de RGD beschikbaar kwam. Naast deze riskante begrotings- aanpak worden de tegenvallers voorts veroorzaakt door een vlotte re betaling aan aannemers en een vervroegde oplevering van projec ten. ROTTERDAM - Al vier weken wordt een man in het Rotterdamse huis van bewaring gegijzeld omdat hij weigert zijn ex-vrouw alimenta tie te betalen. De bedoeling is de man 'tot inkeer' te brengen. Het gaat om een de 51-jarige, tot Nederlander genaturaliseerde Spanjaard uit het plaatsje Vuren nabij Gorinchem. Hij zit in Rotter dam achter de tralies op grond van het uit 1929 daterende Gijzelings- besluit. Z'n ex-vrouw uit het even eens bij Gorinchem gelegen Da lem, heeft voor het vasthouden van haar ex-man in de nu afgelopen dertig dagen f 52,50 op tafel gelegd. door Bas Hoppel Een bedrag van f 1,75 per dag is bedoeld voor kost en inwoning en is sinds 1929 nooit verhoogd. Het 'zomertarief bedraagt f 1,50 per dag. Omdat zijn ex-vrouw inmid dels nog eens f 52,50 heeft overge maakt, zal de man, als hij niet van gedachten verandert, nog een maand in verzekerde bewaring blijven. Gijzelingen van deze aard komen volgens woordvoerster Toos Faber Ruzie om alimentatie Jusitie vrij zelden voor. „Ze i de laatste jaren wel aan po pulariteit", zo voegt ze hieraan toe. „Niet alleen in alimentatiekwes ties, maar vooral ook bij faillisse menten", aldus mevrouw Faber. Mr. W. Spronk, de Gorinchemse advocaat van de vrouw heeft in zijn 44-jarige carrière nooit eerder met een gijzeling van doen gehad. „Zoiets doe je alleen in uiterste nood en als je weet dat de ander het verdient. Want het is bij deze man geen kwestie van niet-kunnen betalen, maar van niet-willen beta len". In één van de spreekkamertjes van het Rotterdamse huis van be waring denkt de persoon in kwes tie daar anders over. „Ik heb jaren lang f 1900 per maand aan alimen tatie betaald. Nu heb ik geen cent De eerste dertig dagen van z'n hechtenis hebben hem nog niet murw gemaakt. Vol temperament zegt hij: „Die advocaat van haar is geschift. Een normale advocaat doet zoiets toch niet! Bovendien, hoe is het mogelijk dat er voor mij plaats wordt gemaakt terwijl er zo'n groot cellentekort is. Ik ben geen oplichter, maar zit hier wel midden tussen de misdadigers en criminelen". Zijn ex-vrouw zegt: „Ik heb het er heel erg moeilijk mee. Ik ben twintig jaar met deze man ge trouwd geweest. Wat dacht U dat er door me heen gaat als ik de foto in de krant zie waarop hij achter de tralies staat? Maar wat moet je als je door de jaren heen altijd zo min derwaardig bent behandeld. Hij heeft altijd een kat-en-muis-spel- letje met me gespeeld. Wat nu ge beurt, is niet een kwestie van je ex- vrouw pesten. Ik heb een sterk ge voel voor recht. Dat houdt me staande". De problemen tussen de twee ontstonden in 1979 toen hun huwe lijk na twintig jaar stukliep. De rechter bepaalde in het vooijaar van 1982 de alimentatie op 1250 gulden per maand voor de vrouw en 350 gulden voor de geestelijk gehandicapte zoon, die in een te huis in Vught is ondergebracht. De enige dochter heeft de band met haar vader verbroken. Na talloze procedures zijn deze bedragen eerst nog eens verhoogd maar later weer teruggedraaid tot 225 gulden per maand. Nu zou de man maandelijks 800 gulden moe ten afstaan, vermeerderd met 200 gulden achterstallige betaling. „Als ik het zou hebben, had ik het wel gedaan, maar ik heb 't niet- ".Dus zal hij nog een maand wor den vastgehouden waarna een 'adempauze' volgt van zes maan den waarin hij weer een vrij man is. Daarna kan hij opnieuw worden gegijzeld. Als het aan zijn ex- vrouw ligt, zal dat net zo vaak ge beuren tot hij een keer overstag zal gaan. Volgens Lubbers zijn de proble- Premier Lubbers bevestigde giste- e6n P°" ren op zijn wekelijkse persconfe- door de vroegere minister dit ministerie, Winsemius. Deze besloot indertijd om de uitgaven van de RGD minder voorzichtig te ramen, nadat gebleken was dat geld wat de RGD overhield, terug- jigtnue WWK viijuag uc&xuiten. vi0pj(Jp naar ophafkict Inmiddels is bekend gemaakt f rentie de begrotingsoverschrijdin gen bij de Rijksgebouwendienst. Dat noopt volgens hem tot een her bezinning van de beschikbare mid delen. Daarover wil het kabinet volgende week vrijdag besluiten, dat de directeur-generaal Rijksgebouwendienst, ir M.J. Lo- schacoff, op zijn eigen verzoek met ingang van 1 juli van zijn taak wordt ontheven. Hij wordt dan raadsadviseur op het ministerie van Volkshuivesting en Ruimtelij ke Ordening. Hij wordt opgevolgd mindering werd gebracht op de uitgaven van het daaropvolgende jaar. In plaats daarvan koos Winse mius voor een minder voorzichtige aanpak, aldus Lubbers. Dat hield dus het gevaar in dat de RGD on der bepaalde omstandigheden RIJSWIJK (ANP) - Het zal binnen kort mogelijk zijn meteen na te gaan of iemand schade erfelijke schade heeft ondervonden bij de omgang met chemische stoffen. TNO heeft daarvoor een zeer verfijnde opsporingsmethode ont wikkeld. Op deze manier kan worden Door bloedmonsters van werk nemers in een bedrijf te nemen en met de nieuwe TN O-methode te analyseren kan bij voorbeeld wor den aangetoond dat de concentra tie van voor het erfelijk materiaal schadelijke stoffen op bepaalde plaatsen te hoog is. Tevens kan sommige werknemers, die gevoeli- vastgesteld of iemand geschikt is ger voor bepaalde stoffen blijken r werkzaamheden, waarbij met chemische stoffen wordt omge sprongen. Lang niet iedereen on dervindt namelijk in dezelfde mate of zelfs helemaal geen schade aan zijn genetisch materiaal, wanneer hij geregeld in een omgeving ver keert waar met chemische stoffen wordt gewerkt. Met een nieuwe microscoop kan het medisch-biologisch laborato rium van TNO in Rijswijk schade aan het erfelijk materiaal (DNA) van de witte bloedlichaampjes uit een bloedmonster van iemand vaststellen. Bij de onderzoeksme thode, uitvoerig beschreven in het zojuist verschenen TNO-blad „Toegepaste wetenschap' te zijn dan hun collega's, worden aangeraden elders te gaan werken. AMSTERDAM (GPD) - Er moeten meer bedden komen voor de ver pleging van aids-patiènten. Het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam - het eerste genees kundige centrum waar aids-patiën ten worden behandeld - gaat er bij staatssecretaris Dees van volksge zondheid op aandringen dat er meer opvangmogelijkheden wor den gecreëerd. Volgens dr. S. A. Danner, direc teur-patiëntenzorg van het AMC, is de huidige capaciteit van het AMC volstrekt onvoldoende. „Op 1 ja nuari waren er 220 mensen in ons land met aids besmet, in 1990 zul len dat er 3500 zijn, waarvan zeker 75 procent afkomstig is uit de regio Amsterdam. Het AMC beschikt slechts over acht bedden voor de opvang van aids-patiënten. Dat aantal is inmiddels opgevoerd tot 13 bedden". Volgens de directie van het AMC is er nog ruimte voor drie extra bedden, maar daarmee is de maximale capaciteit behaald. Volgens Danner heeft het AMC daarmee begin volgend jaar zijn maximumcapaciteit bereikt. Daar om pleit de directie van het Acade misch Ziekenhuis er voor dat er door rijk, provincie en gemeente beslissingen worden genomen voor uitbreiding van de huidige ca paciteit. Het liefst zou het AMC op het huidige terrein van het centrum in Amsterdam-Zuidoost een nieuw ziekenhuis willen bouwen, dat plaats kan bieden aan 190 AIDS- patiënten. Bovendien zou het viro- logisch laboratorium van het AMC moeten worden uitgebreid, gezien de grote druk waaronder de mede werkers van dat lab nu moeten werken. Het AMC wil tevens dat patiënten voor wie medisch niets meer kan worden gedaan, opgeno men worden in verpleegtehuizen. DEN HAAG (GPD) - Ouders i wordt schoolgaande kinderen verschillen gericht gezocht naar stoffen, waar van men verwacht dat ze in een werkomgeving voorkomen. DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft gistermorgen de gepensioneerde consul D.H. ver- oordeeld tot 75.000 gulden boete en den bezuinigen op onderwijs een voorwaardelijke gevangenis straf van één jaar. De 70-jarige H. behandelde tussen 1975 en 1985 als r school laten gaan. B. Vroon van de Vereniging i mening over de vraag of jonge Openbaar Onderwijs vindt het „be- kinderen minder les moeten krij- lachelijk" zo'n keuze aan de ouders gen, of dat alle klassen in het basis- en scholen over te laten. Hij acht onderwijs groter moeten worden, het niet denkbeeldig dat ouders Althans, hun organisaties doen die zich niet kunnen vinden in die dat. De Nederlandse Katholieke uiteindelijke keuze, gedwongen Oudervereniging (NKO) wil in zijn voor hun kind een andere geen geval grotere groepen. De school te zoeken. Dat geldt bij Vereniging voor Openbaar Onder- voorbeeld voor ouders die allebei wijs (VOO) vindt grotere groepen werken en voor éénouder-gezin beter dan minder les. nen. Ouders en schoolbesturen staan voor deze keuze nu een meerder heid in de Tweede Kamer akkoord gaat met het alternatieve plan van CDA en WD om 220 miljoen gul- moeten worden. Onderlinge con currentie tussen scholen kan dan voorkomen worden. Volgens de Verenging van Nederlandse Ge meenten streven de meeste ge meenten naar de vorming van gro tere klassen. De Katholieke Onder wijsvakorganisatie meldt echter dat er in West-Friesland en Lim burg ook nogal wat gemeenten zijn waar korter les gegeven wordt „om nog iets van de uitgangspunten van de basisschool overeind te De onderwijsorganisaties vinden houden". Grotere klassen passen dat er regionaal afspaken gemaakt daar niet in. AMSTERDAM - Met twee brommers en een telefooncen trale in een koffieshop opereert sinds kort een koeriersdienst voor soft drugs in Amsterdam. Onder de naam 'Blow Home' worden verdovende middelen thuis afgeleverd. De Amsterdamse politie heeft aangekondigd hiertegen te gaan optreden. "Dit gaat dui delijk te ver", aldus gisteren een politiewoordvoerder. On derzoek moet nog uitwijzen, wie er precies achter de koe riersdienst zitten. Het gebruik van soft drugs wordt in Amsterdam gedoogd zolang er wordt voldaan aan een aantal voorwaarden. Er mag geen sprake zijn van grootscheepsehandel, de soft drugs mogen niet worden ver kocht aan jongeren onder de 16 jaar en er mag niet geadver teerd worden. Blow Home Koe rier overtreedt duidelijk deze laatste bepaling, aldus de poli tiewoordvoerder. consul in Amerika de verzoeken van ex-Nederlanders die op grond van hun oorlogservaringen een be roep deden op de Wet Uitkering Vervolgingsslachtoffers (WUV). De rechtbank achtte bewezen dat H. verscheidene van deze men sen ten onrechte aan een uitkering heeft geholpen. Hij trok zich de el lende van de slachtoffers zo aan dat hij hen via een vals ingevuld formulier aan een uitkering hielp. kinderen van vier jaar. De NKO vindt een extra vrije AMSTERDAM (ANP) - De archi- van de Amsterdamse school, middag voor de jongste kinderen - tect H.Th. Wijdeveld - representant toe ook de architecten M. de Klerk, groep 1, 2 en 3 - onderwijskundig van de zogenoemde Amsterdamse minder ingrijpend dan grotere school aan het begin van deze klassen. De vrijdagmiddag zou het eeuw - is gistermorgen overleden beste zijn omdat die goed te combi neren is met de arbeidstijdverkor ting van veel ouders, aldus H. Loo- nen, beleidsmedewerker van de NKO. Hij benadrukt echter dat scholen en ouders in overleg een keuze moeten maken. Minder les biedt ook nog ver schillende mogelijkheden: vieijari- In totaal zou hij de staat voor vele gen 12 Uur naar school laten gaan tonnen hebben geschaad. Zelf zou jn plaats van 22 uur; 4- en 5-jangen 17 uur of 4-, 5- én 6-jarigen 19 uur hij er niets aan hebben verdiend. Shad kandidaat als ambassadeur DEN HAAG (GPD) - De voorzitter van de Amerikaanse Beurscom- missie, John Shad (62), is serieus kandidaat voor het ambt van VS- ambassadeur in Nederland. Een re geringsfunctionaris in Washington heeft dat bevestigd. De post is sinds 1986 onbezet sinds de terug keer naar Washington van de vori ge ambassadeur, Paul Bremer III. Al in een eerder stadium werd de naam van Shad genoemd. Maar in siders spraken toen de verwach ting uit dat de zeer welgestelde Shad weinig zin zou hebben in het diepgaand onderzoek dat de Se naatscommissie die zich over deze zaken buigt, zou instellen naar om vang en oorsprong van zijn vermo gen. Eerder werd de naam van Robert Oakley genoemd. Toen Oakley een hoge staffunctie in de Nationale Veiligheidsraad aanvaardde, raak te de zaak wat uit de belangstel ling. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken'slaagde er kennelijk niet in een beroepsdiplo maat te vinden voor deze post. Shad is een vooraanstaand lid van de Republikeinse Partij. Hij heeft actief deelgenomen aan de campagnes om Ronald Reagan in verpleeghuis in Nijmegen. Hij werd 101 jaar. Wijdeveld was behalve architect ook lithograaf en decor-ontwerper. Hij was een leer ling van onder andere P. Cuypers. Wijdeveld richtte in 1917 het tijd schrift Wendingen op. Dat blad werd min of meer de spreekbuis ADVERTENTIE Kramer en J. van de Mey be hoorden. De Amsterdamse school was na 1911 een 'kleurrijke' reactie op de sobere bouw van Berlage. Wijdeveld propageerde in Wen dingen ook de ideeën van de be roemde Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright. De Nederlan der reisde enige keren op diens uit nodiging naar de Verenigde Sta ten. Wijdeveld - hij woonde het groot ste deel van zijn leven in Amster dam - stichtte in 1935 de architecto nische werkgemeenschap Elcker lyc. In Amsterdam staan nog diver se bouwwerken van zijn hand. Hij ontwierp ook het Nederlandse pa viljoen op de wereldtentoonstel ling in Antwerpen (1930). CARACAS - De Venezolaanse pre sident Jaime Lusinchi heeft bena drukt dat Venezuela een bijdrage wil leveren aan de stabiliteit op de Nederlandse Antillen en Aruba. door Elly Wempe Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken zei dit gisteren bij de ondertekening van het akkoord voor overleg tussen Nederland en Venezuela over de economische problemen op de Antillen en Aru ba. Dit overleg kan plaatsvinden op ambtelijk, diplomatiek of poli tiek niveau. Maar ook politieke, sociale en culturele onderwerpen kunnen aan de orde worden gesteld in dit geregelde overleg. Van den Broek: „Geen enkel onderwerp wordt uit gesloten, maar het zal duidelijk zijn dat de economische ontwikke lingen op de eilanden de allerhoog ste prioriteit hebben". Minister Van den Broek deelt de argwaan op de Antillen ten aanzien van het akkoord niet. Op de vraag of hij zich kon voorstellen dat Ve nezuela als het grote buurland van de Antillen op den duur de rol van Nederland gaat overnemen, ant woordde Van den Broek: „Dat ge loof ik niet. Tenminste, dat kun je zo niet zeggen, omdat Aruba en de Antillen natuurlijk niet in een zelf de verband kunnen worden ge bracht met Venezuela zoals thans onze eigen Koninklijks verhoudin gen eruit zien". Volgens Van den Broek ligt het erg voor de hand om zo'n belang rijk buurland als Venezuela, dat zo dicht bij de eilanden ligt, te betrek ken bij de economische ontwikke lingen. Venezuela heeft een grote bijdrage geleverd aan de herope ning van de raffinaderij op de An tillen. „Er zijn wat betreft de eco nomie momenteel belangrijke ont wikkelingen op de eilanden. Over enkele jaren moet bijvoorbeeld een beslissing genomen worden of Ve nezuela nog steeds de raffinaderij op Curacao blijft exploiteren", al dus Van den Broek. Het gesloten akkoord biedt vooral op het gebied van de landbouw de mogelijkheid tot samenwerking tussen Neder landse en Venezolaanse bedrijven, aldus Van den Broek. Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisterochtend drie oud- presidenten van Venezuela ont moet, te weten: Rafael Caldera, Andres Perez en Herrera Campins. In aanwezigheid van de koningin werd in La Vineta het verdrag on dertekend door minister Van den Broek namens Nederland en mi nister Alberto Consalvi van Vene zuela. Ook de premiers van de An tillen en Venezuela tekenden. het Wnte Huis te krijgen en te hou den. Als hij inderdaad, na instem ming van de Senaat, wordt be noemd. zal dat waarschijnlijk een verblijf van niet langer dan twee jaar in Den Haag betekenen. In 1989 vertrekt president Reagan im mers uit het Witte Huis. electronische winkelweegschalen Met eenvoudige, maar óók met computergekoppelde oplossingen voor elk weegprobleem. Importeur: ESC Nederland, Weegtechniek Rijnsburgerweg 129, 2334 BM Leiden. Tel. 071-155531. DEN HAAG (ANP) - Ofschoon er voor het korte bezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek volgende week zaterdag aan Saoedi-Arabië nog geen agenda is opgesteld, mag worden aangeno men dat de mogelijke levering van Nederlandse onderzeeërs ter spra ke zal worden gebracht. Naast an dere gespreksonderwerpen als de situatie in het Midden-Oosten, de oorlog tussen Iran en Irak en de ontwikkeling van de energiemarkt. Op 12 december van het vorig jaar gaf het kabinet-Lubbers het groene licht voor een exportver gunning aan de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM), voor de levering van zes tot acht onderzeeboten aan de Saoedi's. De ministerraad vond de levering van de boten niet in strijd met een eer der gemaakte afspraak over leve ring van militair materieel aan lan den in "spanningsgebieden", zoals het Midden-Oosten. Deze afspraak dateerde uit de periode van het ka binet-Den Uyl (1973-1977). Ook stond de eventuele order, waarmee een bedrag van ruim 3 miljard gulden gemoeid is, volgens premier Lubbers niet op gespan nen voet met de veiligheidsbelan gen van Israël. De gedragingen van Saoedi-Arabië in het "woelige ge bied" zijn volgens het kabinet geen reden om er negatieve conclusies aan te verbinden. Lubbers vindt dat Saoedi-Arabië een stabiliseren de rol in het gebied rond de Arabi sche Golf heeft. Overigens kon hij zich heel wel voorstellen dat Israël niet erg gelukkig zou zijn met het besluit van de Nederlandse rege ring. In kabinetskring wordt verwacht dat Lubbers en zijn minister van buitenlandse zaken op 28 februari niet met een order op zak van Riaad naar India zullen doorreizen. Er zijn diverse aanbiedingen uit verschillende landen voor de felbe geerde duikbootorder en de Saoe di's hebben hun keus nog niet be paald. Vraagtekens Het kabinetsbesluit werd ge steund door een ruime kamer meerderheid van CDA, WD, D66 en GPV. De overige partijen - PvdA, PSP. PPR en SGP - geloof den niet in de stabiliserende rol van Saoedi-Arabië in het Midden- Oosten of plaatsten daar op zijn minst grote vraagtekens bij (RPF). Voor de voorstanders van een ex portvergunning speelden de eco nomische belangen voor de Neder landse scheepsbouw een grote rol.' PvdA-woordvoerder Van den Bergh wees er op dat Saoedi-Ara bië wel degelijk direct bij de con flicten in het Midden-Oosten be trokken is, bij voorbeeld als be langrijkste steunpilaar van Irak. Bovendien zou het land wapens hebben doorgeleverd aan Irak, al dus Van den Bergh. Minister Van den Broek hield bij die gelegen heid vol dat de Saoedi's bij de Is- raëlisch-Arabische oorlogen nim mer actief aan gevechtshandelin gen hadden deelgenomen, terwijl volgens Van den Bergh Saoedi- sche strijdkrachten in de oorlog van 1973 op de Syrische Golan- hoogte aan de strijd hadden deel genomen. De Koninklijke Marine heeft in verband met de mogelijke order reeds contacten gelegd met Saoe di-Arabië. Dat gebeurde onder meer vorig jaar tijdens het bezoek van een Nederlands marine-eska der aan het Verre Oosten, dat de Saoedische haven Jeddah aanliep. Halverwege vorig jaar heeft een Saoedische delegatie een bezoek aan ons land gebracht, waarbij contact met de marine werd ge legd. In december deelde minister Van den Broek mee dat de Konink lijke Marine gemachtigd is met Sa oedi-Arabië te overleggen over haar betrokkenheid bij het project. Volgens de marinewoordvoerder zal bij een eventuele order voor de RDM de marine meewerken aan proefvaarten en de werf de nodige assistentie verlenen. De directie van de RDM wil vol gens een woordvoerder weinig commentaar geven over de stand van zaken rond de order. "In deze fase moet met de grootste voor zichtigheid worden geopereerd. Vandaar dat de RDM geen berich ten naar buiten wil brengen". Vol gens hem zijn er uiteraard contac ten met de Nederlandse regering over de order geweest, maar niet over deze reis. "Lubbers en Van den Broek gaan naar Saoedi-Ara bië op hun eigen titel", aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3