Zendingswerk in omgekeerde richting Vredesvraagstukken voor gelovigen geen 'vrije kwestie' PAGINA 2* GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 David Kpobi uit Gliana voor vier jaar naar Nederland UTRECHT (GPD) - Uitgerekend in één van de warmste maanden in zijn geboorteland is hij naar ons land gekomen. Niet voor even, maar voor ruim vier jaar. Mogelijk dat hij na deze periode aan het kille Nederlandse klimaat is gewend. Nu is dat nog niet het geval. ,,Het is hier echt koud", zegt dominee Da vid Nu Anum Kpobi uit Ghana, die enkele dagen geleden neerstreek in Utrecht. Ook zijn vrouw en twee kinderen moeten alle moed verza melen om in dit jaargetijde de neus buiten de deur te steken. Dit neemt niet weg, dat het echtpaar Kpobi (spreek uit als 'Pobi') heel bewust de reis naar ons land heeft aan vaard, daarmee gehoor gevend aan de uitnodiging van de hervormde gemeente in de Domstad. Daarbij gaat het in het bijzonder om twee Utrechtse wijkgemeenten, de Vre- deskerk in 'Lombok' en de Mat- theüskerk in de wijk 'Oog in Al'. Nu heeft de Hervormde Kerk vanuit het zendingscentrum Oegst- geest goede contacten met kerken in diverse landen. Zo ook met de Presbyteriaanse kerk van Ghana, waartoe de 33-jarige Kpobi be hoort. Hij was werkzaam in een buitenwijk van de hoofdstad Ac cra. Op Kpobi viel uiteindelijk de keus, nadat hij uiteraard zelf met zijn vertrek naar Nederland had in gestemd, om er pastoraal werk te gaan doen. Zendingswerk in omge keerde richting, zou men kunnen zeggen, aangezien de blanken al vele jaren hetzelfde hebben gedaan in Derde-Wereldlanden, zij het dat de 'evangelische aanpak' nu wel even anders is dan vroeger. Ook dominee Kpobi zal echt niet op de hoeken van de Utrechtse straten het evangelie gaan bren gen. Zijn taak is wel even anders. Martin Snaterse, vicaris (plaatsver vanger van de wijkpredikant, maar zonder sacramentele bevoegdhe den), licht een en ander toe. „Er veranderen een heleboel din gen in onze kerken en in onze sa menleving. Wij hebben het gevoel dat wij als wijkgemeenten daar niet op een juiste manier op in springen". Daarbij doelt hij onder meer op de wijk Lombok, waar de tand des tijds merkbaar is. De wo ningen zijn er in het begin van deze eeuw neergezet. In veel straten is hel merendeel van de bewoners af komstig uit andere landen, etni sche groeperingen dus. "Samen met dominee Kpobi wil len we zoeken naar nieuwe vormen van gemeente-zijn", zo vervolgt Snaterse. Maar waarom daarvoor iemand uit Ghana gehaald? „Dat heeft te maken met een nieuwe opvatting over zending en over onderlinge contacten tussen de kerken. Vroeger stuurden wij de zendelingen naar allerlei lan den. Maar de kerken daar hebben minstens zoveel inbreng als wij dat hebben. Vandaar dat wij zeggen, kom nu maar eens bij ons. Er is een soort relatie van gelijkwaardigheid gegroeid. Het is net zo belangrijk om wat te leren van mensen als Kpobi. Niet wij in het Westen kun nen nog gaan vertellen wat het evangelie inhoudt. Integendeel, kijk maar om je heen. De kerken worden leger, niet alleen in Neder land maar ook in andere landen van Europa. Kennelijk weten wij de mensen niet meer aan te spre ken". Studie Nederlands Dominee Kpobi en zijn vrouw gaan eerst een intensieve studie Dominee Kpobi uit Ghana, met vrouw en kinderen. Nederlands volgen, voordat het pastorale werk in de wijkgemeen ten begint. Als Kpobi de taal enigs zins beheerst, wil hij zo snel moge lijk in contact komen met de bewo ners (onder wie veel moslims) uit de wijkgemeenten. Daarbij gaat het vooral om gesprekken met de ze mensen in culturele centra. In 'Lombok' is de kerk, volgens Sna terse, vooral bezig met sociaal en cultureel werk onder de wijkbewo ners. „Daar zit niet direct een christe lijk sausje omheen. Juist in onze tijd, waarin de individualisering heel erg groot is, moet je momen ten creeren waarop mensen met andere mensen contacten en ont moetingen kunnen hebben. Tegen woordig praten we met elkaar, ook met moslims. Eén van de grote uit dagingen van de kerk van vandaag is: hoe brengen wij mensen weer met elkaar in contact. Als dat ge beurt kun je ook weer wat doen met het evangelie", merkt Snaterse op. „Er vallen ook steeds meer la cunes. De overheid bezuinigt. De kerk krijgt nu veel meer mogelijk heden om daadwerkelijk iets voor mensen te doen". Dominee Kpobi krijgt alle kans om zich in zijn arbeid te ontplooi en. Er wordt bij wijze van spreken niet over zijn schouders meegeke- ken. Natuurlijk wordt hij de eerste maanden begeleid vanuit de Her vormde Kerk. Maar dat moet ge zien worden als een introductie bij de wijkbewoners. Kpobi was niet alleen predikant, hij gaf ook gods dienstonderwijs op een school, die nog door de Engelsen is gebouwd. Ghana was het eerste land in Afri ka dat in 1957 zelfstandig werd. Uitdaging Kpobi zegt dat hij geen moment heeft geaarzeld toen hem werd ge vraagd of hij naar Nederland wilde gaan. „Dat het niet makkelijk zal zijn, heb ik me wel gerealiseerd. Voor mij is het ook een uitdaging. Ik weet dat in West-Europa de men sen de kerk de rug toekeren. In Ghana komen juist heel veel men sen elke zondag naar de kerk. Ze zijn erg meelevend. Steeds meer mensen in mijn land komen tot ge loof. De presbyteriaanse gemeente waar ik voorganger was, telt 500 le den", zegt de vriendelijke Gha- nees. die nog vijf zusters en vijf broers heeft. Hij is de enige uit het gezin die theologie is gaan stude ren. „Op de middelbare school ben ik tot geloof gekomen. Ik hoorde de stem van God. Toen werd mij ook duidelijk dat ik predikant moest worden. Het heeft mijn leven ver anderd". 1 In Ghana, waar militairen aan de macht zijn, bestaat een redelijke vorm van vrijheid. De kerken en geloofsgroeperingen (de Pinkster gemeente is er sterk vertegenwoor digd) worden niet tegengewerkt. „Ghana staat erg open voor buiten landers. Ze worden altijd hartelijk in ons land ontvangen", aldus Kpo bi, die van mening is, dat het leven in Ghana niet eenvoudig is. „Er is vooruitgang, maar dat gaat heel langzaam". Fusie. Gemeenten van het Ne derlands Israëlitisch Kerkgenoot schap waarin geen tien volwassen I mannen meer voorkomen of de t huishouding niet meer voldoende I kan worden verzorgd, moeten fu- I seren. Die conclusie trekt de werk groep 'Organisatie en financiën' van dit kerkgenootschap uit een l onderzoek. In juni zal de eindbe slissing over het rapport worden genomen. Het tekort aan leden bedreigt op het ogenblik de gemeenten in Aal- j ten, Doetinchem, Hoogeveen, i Stadskanaal, Terborg, Tiel en Wa- geningen. Het is nog niet zeker welke gemeenten ten slotte moe- i ten samengaan. Immers, een goede huishouding is ook voorwaarde I voor zelfstandig voortbestaan, en dat is niet altijd aan het ledental af te lezen. In tegenstelling tot vroeger wordt niet meer gedacht aan totale centralisering, maar aan regionali sering. "Het gaat erom", zei secre taris J. Sanders van dit joodse kerkgenootschap, "ondoelmatig vastgelegde gelden weer te laten werken ten bate van de hele joodse gemeenschap buiten de steden. En als in de toekomst gemeenten als Den Haag en Rotterdam in finan ciële problemen zouden komen, j kan via het gemeenschapsfonds ook daar hulp worden geboden". Alcohol. De rooms-katholieke bisschoppen van Engeland en Wa les hebben de bevolking voorge houden, dat het toenemend alco holgebruik tot grote problemen kan leiden. Van de Britten moet nu 3,5 procent als alcoholist worden beschouwd. Het overlijdensper centage als gevolg van alcoholisme j is sinds 1963 verdubbeld. De Evangelische Kerk Duits land gaf in 1981 een rapport uit over het oorlogsvraagstuk met een voorwaardelijk ja' tegen de kernwapens: het is nog wel toege staan de veiligheid met kernwa pens te verzekeren als ten minste maar serieus wordt gewerkt aan conflictbeheersing en wapenver mindering. Het was de Reformierte Bund in de Bondsrepubliek - een sa- menwerkingvorm van gerefor meerde gemeenten, gemeentever- banden, kerken en personen bin nen de Evangelische Kerk Duits land - die een jaar later dit rap port afwees als dubbelzinnigbe sluiteloos en op een verkeerde evenwichtig. Boek van 'Kerk en Vrede' uitnodiging tot meedenken De Reformierte Bund maakte er een 'belijdeniszaak' van. Dat wil zeggen dat het vredesvraag stuk geen puur politieke aange legenheid (meer) is, maar de kern van het christelijk belijden raakt en dus in de kerk geen vrije kwestie is. Kerkelijke uitspraken hierover zijn dus nief vrijblij vend. "De belijdenis van ons ge loof is onverenigbaar met de overtuiging dat het probleem van de vrede op aarde louter een zaak van politieke afweging is en daarom onafhankelijk van de vredesboodschap van het evan gelie kan worden opgelost", zegt de Bond in zijn verklaring van '82. "Tegenover de bedreiging van de vrede door massavernieti gingswapens hebben wij als kerk meestal gezwegen of niet vastbe raden genoeg van de wil van de Heer getuigd. In de standpunten met betrekking tot deze midde len gaat het om het belijden of verloochenen van het evange lie". Boek In zijn verklaring noemt de Re formierte Bund ook alle ideologi sche vijandsbeelden, "waarmee de ongebreidelde opvoering van de bewapening wordt gemoti veerd", onverenigbaar met het geloofsbelijden. "Vijandschap, bereidheid tot vernietiging en vergelding, haat en mensenvrees loochenen de verzoening van de wereld met God, waarvan de waarheid in de opstanding van de Gekruisigde is geopenbaard". Vooral de verklaring van de Duitse bond was voor de theolo gische werkgroep van de Neder landse vereniging 'Kerk en Vre de' aanleiding om zich in de dis cussie over het belijden van de kerk inzake bewapening te men gen. Resultaat daarvan is het boek 'De vrede belijden' (142 bladzijden, f22,50), dat nu bij J. H. Kok in Kampen is uitgeko men. De werkgroep bestond ten tijde van deze werkzaamheden uit Cornélie Furnée, Hannes de Graaf (voorzitter), Luit Miedema, Joop Simonse, Paul Tichelaar, Wil Veldhuis, Greetje Witte- Rang en Harry Zeldenrust (se cretaris). De laatste is studiese cretaris van 'Kerk en Vrede'. De hervormde theoloog Arie Spij kerboer uit Amsterdam gaf op verzoek van de werkgroep zijn commentaar op de verklaring van de Reformierte Bund. Alle bijdragen zijn door de werkgroep besproken en aan vaard, wat niet wegneemt dat de auteurs zelf voor hun uiteindelij ke tekst verantwoordelijk blij ven. Sommigen hadden hun aar zelingen. Vrijzinnigen bijvoor beeld herinneren zich, dat belij denisuitspraken vaak zijn ge bruikt als stokken om te slaan in plaats van als uitnodiging tot ge meenschap. En rooms-katholie- ken denken eraan, dat gelovigen nogal problemen hebben gehad njet morele uitspraken van de hiërarchie. Alle leden van de werkgroep voelden duidelijk, dat het spre ken over vrede als over een belij deniszaak vóór alles de wil tot communicatie moet dienen. Elke dreiging met uitsluiting maakt die wil ongeloofwaardig. Schuld Hannes de Graaf: "Het was een verheugende ervaring dat we el kaar steeds beter begrepen in verschillende gevoelens bij het Harry Zeldenrust vrijheidsideologie... dan ook aangeboden als een uit nodiging tot meedenken. Het begint met een inleiding over het belijdend karakter van kerkelijke uitspraken inzake vre de en bewapening. Na een hoofd stuk met de tekst van de verkla ring van de Reformierte Bund volgen twee hoofdstukken met commentaren daarop. Hoofd stuk 5 gaat terug tot de jaren 30 en de laatste twee brengen de le zer terug in de actualiteit en de daarin gelegen uitdaging aan de kerken om belijdend te spreken inzake de moderne bewapening. De Graaf: "Dit spreken zal in ieder geval het. belijden van schuld moeten inhouden. En verder de overheden moeten her inneren aan hun opdracht om vrede en gerechtigheid in prak tijk te brengen". boek met een zin die - uit welke christelijke hoek men het ook bekijkt - diep nadenken ver dient. "Waar het vertrouwen op middelen van massale vernieti ging wordt tot een veiligheidsi- deologie, daar ïs de naam en de eer van Jezus Christus in het ge ding". Wat wel hindert is, dat in het boek elk persoonlijk gegeven over de schrijvers ontbreekt. Al leen Spijkerboer wordt als theo loog en predikant te Amsterdam voorgesteld. Maar dét was al be kend. Niet iederëen weet wie Hannes de Graaf is, laat staan al die ande ren. Nou, Hannes de Graaf zal de Utrechtse emeritus-hoogleraar dr. J. de Graaf uit Heemstede wel zijn. Maar Luit en Cornélie en Greètje kan ik echt niet thuis brengen. Dat zal wel erg dom zijn. S. J. de Groot LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bosman-Huizinga, O.geest; Marekerk 9.45 kand. P. Nagel, O.geest, 12 studen- tenekklesiaj 5 ds. v. Trigt, Middelharnis; Maranathak. (L. Morsweg) 10 dr. Vlijm, V.schoten; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius en pastoor v. Well, 11.15 ds. Hortensius; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen. 5 ds. Rietveld (mmv Leidse cantorij); Vre- desk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten, gezinsdienst; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst. 10.15 ds. Bovenberg. Diakones- senhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, mor gen 10.30 ds. v. Sliedregt, Scherpenzeel. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Su rinamese.) 10 ds. Eekhof, gez. dienst; Oude Vest 10 ds. Baas, Sassenheim; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk zie herv. gemeente; bejaarden huis Groenhoven 10 ds. Hemmes. Me renwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Koolstra. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agte- reek. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 en 10.30 evang. W. Smit. Evan- geliecentrum-Pinksterbew. (Bethle- hemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, 7.30 gospelconcert Gert en Her- mien, wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkster- gem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Le ger des Heils (hoek Vestestr./Groenes- teeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag adventisten ('De Ontmoeting'. Noord- hofland V.schoten)elke zat. 9.45 bijbel studie. 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stichting 11 in zaal Pieterskerk mevr. M. Muuse-Pas over 'Zaad en oogst'. Genootschap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9 30, 10.30 en 11.20 Oud-Kath. K. (Zoe- terw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaanse dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 11; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, G en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschans weg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30. 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Verse- put, O.geest, 7 ds. Hammer, Rijsenhout, jeugddienst. AARLANDERVEEN: Herv Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Zoeteweij, Berkel. Ge ref. Kerk 10 en 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Bilkes, Bennekom. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. v. 't Hof. Wou brug ge, 5 ds. v. Es, Blitterswijck-Venray; Kruiskerk 10 dr. Zwanenburg, Ede; Op- standingskerk 10 ds. Jonkman, 6.30 mevr. ds. Broeyer-Bogers, Utrecht; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 5 ds. Tase- laar; De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 ds. Ta- selaar, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 drs. C. M. Wigmans; Driehoorne 7 nam. ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals. mmv cantorij; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwen- dijk, ha. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut. 6.30 ds. v. Wijngaarden; Salv- .kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 dr Ba- de, Koudekerk. Geref. K. Vnjg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9 30 br. C. Kleingeld, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 en 25 febr. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. J. Leidekker, 6.30 ds. J. Mal- go, mmv gospelgroep. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Joh. v.d. Steen, 6.30 hr. J. Strietman. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. J. v.d. Brink. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christenge meente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H (Zon neweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u. Remonstr Kring (Van Man- dersloostr. 36) 10 ds. M. Roos. Rk Kerk. Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. v. Eyk. Gouda. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 hr. J. Starre. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. J. v. Wille- gen, Veenendaal; Salv.kerk 10 ds. Rad- stake, Soest. 6.30 kand. P. Zorge, Ouder kerk a d. IJssel; Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 10 ds. Kaars, Haaftcn, 6.30 ds. Quartel. Gouda. Geref. Kerk 10 ds. El- derman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6 30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Klusener, Breukelen, 6.30 kand. N. Tramper, Kamerik; De Stek 9.30 ds. Huisman. H.woude. Geref Kerk 9.30 ds G. de Jong, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Gerei. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9 30 en 6 leesdienst, 25 febr. 7.30 ds. F. Harinck. HAZERSWOUDE Herv Gem 9 30 en 6 30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 ds. v. 't Hoff, Boskoop, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10 HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 5 ds. Verdoorn, Wadd.veen, gez. dienst. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Verdoorn. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE. Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gein. 10 ds. Krispijn, Hillegom. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem Dorpsk. 10 ds. Sloof. 6 ds. Pout. Doeveren, jeugddienst; Ontm kerk 10 dr. v.d. Bank, Ede. 6.30 ds. v. Roon, Zeist. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref Kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem N. Kerk 10 ds. Kielder. Vianen, 6 ds. Ho- vius: O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds Schuurman; Iehthusk. 10 ds De Jong, 4.45 samenzang, 5 prof. dr. v.d. Beek, jeugddienst; Pnielk. 9.30 ds Schuur man, 6 ds. Vroegindewey; Maranathu- kerk (Rijnsoever) 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen. 'De Hoeksteen' (Burgers- dijkstr.) 10 dovendienst, hr. C. Haaring. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 kand. H. de Roest, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 10 hr. P. Noordam, Soest, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 9.30 lees dienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 11 en 7. Chr. Ge ref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds J. A Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv Gem 9 en 10 30 dr. Bade, 7 ds. Wilschut. Alphen. Samen op weg-zondag. Geref. Kerk zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth. 6.30 ds. Doesburg: Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zie kenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 br. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN Herv. Gem. 9.30 kand. E Klootwijk, Utrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Aalders. Rk Kerk zat 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Cziria, Rijnsburg. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. B. Buitendijk, ha. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 leesdienst, br. P. Pols. Chr. Geref. Kerk 9 en 3 (tv- dienst) ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst, wo. 7.30 ds. Den Boer. Evan, geliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. Spaargaren. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Manakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP. Herv Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9 30 ds. Hei koop, Vreeswijk. 6.30 ds. De Graaff. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Verheul, Alphen, en kand. P Baane, 3 ds. Baane, intrede. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv Gem 9.30 hr v d. Kamp. Beverwijk. 7 ds. Romein. R dam Geref. Kerk 9 30 en 4 30 ds Wijngaarden. Chr Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. C. G Geluk, Baarn, 7 kand. J. v.d. Meyden, Bennekom. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 en 7 ds. Schouten, Kockengen, ha. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Mackaay, Lei den, 5 ds. Dekker,- R.dam; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Vreugd, Amersfoort; Sole Mio 9 ds. Kalkman, ha. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, ha.7 ds. Ruitenburg, ha; Stichtingskerk 11 ds. v.d Wal. Houten. Evangcliegemeente 'Shalom' (geb. 'Bui tenzorg', Zeereep) 7 nam Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30, Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 ds v.d. Mev. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30, De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 prof. dr. v.d. Beek; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. Sperna Weiland, R.dam, 7 ds. Vegter, vesperdienst. Ge ref. Kerk 10 dr. v.d Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 ds. Strating, A.foort, 3 ds. Breen, A.dam, ha. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange. 4 ds Horsman. Dor drecht. Van Wijckerslooth 4 dr. Jansen- Schoonhoven. Endegeest 10 ds Friede- rich. Volle-evangeliegem. (Gem.cen trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 mevr. ds. Attema-Roosjen, 5 kand. mevr. H. Hoogenkamp. A.dam. Re monstr. Gcm. 10 mevr. ds. Went, Bloe- mendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 30 ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11. Petrus-B zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Leimuiden, 7 ds. De Kruijf, R.dam. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst. 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Hamoen, 's Gravenzande, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel, mmv kerkkoor. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10 30 ds. Ribbcrink. 5 ds. Boswijk. Lis- se; Mar.kerk 9.30 ds. Snel. 5 ds. Ribbe- rink. Geref. Kerk Vrijg. 10 ds. Grutter, 5 15 ds A. J. Pol. Chr. Geref. K. 9.30 (ha) en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem (aula mavo) 10 br. J. Bol, Zoetermeer. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Baas. Geref. Kerk 10 ds. Bras. Chr. Geref. K. 9.30 en 10.45 (met school) en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 dr. Ver- heus, A.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d Berg, 6 30 ds. Elderman, beiden Bode graven. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv Gem. 10 ds. Vermeulen, 6 30 ds. Jansen, Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Veen- stra, Leiden, 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken, mmv combo. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw, 7 jeugddienst, mmv combo Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 kand. W. Meyer, Katwijk, 4.30 ds. C. Koore- vaar. R.dam. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem Brugk 9.30ds. Goossen. 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Kunz, 3 ds. Goossen, aangep.e te dienst, 6.30 ds. Schipaanboord, Bethelk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 hr. L. D Bur- ger; Imm.kerk 10 ds. v. Dok, Alphen. 5 ds. D. J. van Bart, Schoonhoven. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. Bongers, 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 ds. v.d. Haar, Gouda, 2.30 ds. Hidding, Bunschoten. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk 10 ds. Steenstra. 4 30 kand. v. Dis. 7 mu ziekdienst; Kievietk. ('Samen op v 10 ds. Heule, Messiask 10 ds v W. bergen, ha; Dorpscentrum 9.30 ds v 1 ters, Ameide. Geref. Kerk Zijllaan 10 d. Schelhaas, Scheveningen, 7 ds. I-lam-!,- burg, Voorburg. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Blenk, A.dam, 6.30 ds. Laseur, Voort huizen, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9 30 hr De Haan, 7 ds. Dronkert, Gouda. Geref. Kerk 9.30 hr. J. P. Karstens. Leiden. 7 zie herv. gemeente. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zal. 7.30, u. 9.30; Chr. Dienaark. zal 7, zo. 10. M> r- burgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo 10 n 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds Bikker, Zuid-Beijerland, 6.30 ds. Eijsen- ga. Geref Kerk 10 ds. Buikema. 6.30 ds. v.d. Kooi-Dijkstra, Leimuiden. Re monstr. Gem. 10 gez. dienst in Boskoop. Christelijke gereformeerde kerk in Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2