'Ajax zou het Veendam van Europa worden' Paard Calando gestolen tijdens Indoor Brabant TOP klopt vanavond al aan deur van hoofdklas In Europese voetbalcompetitie Squash-jeugd zakt plaats Schakers Lisse boeken veelzeggende winst Visser start als 'eerste' ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 17 In de achtste aflevering van de serie 'Voetbal in de knel' rea geert een deel van de voetbal wereld op het marketingplan dat deze krant vorige week pu bliceerde. De reacties zijn sterk verdeeld, maar over één aspect is iedereen het echter roerend met elkaar eens: pro fessionalisering van het top voetbal is een absolute nood zaak. De serie wordt volgende week afgesloten met een inter view met Jo van Marle, de voorzitter van de KNVB en penningmeester van de UEFA, de Europese voetbalunie. DEN HAAG (GPD) - De 'schoktherapie' die de project- groep-Schraders het profvoetbal in ons land wil toedienen, heeft in de afgelopen week heel wat discussiestof opgele verd. Niet alleen onder de clubs, ook in de media werd zeer verdeeld gereageerd op de radicale koerswijziging die de projectgroep voor ogen staat. Het marketingplan, dat over twee weken zal worden aangeboden aan het bestuur van de FBO (werkgevers) en dat vervolgens zal worden voor gelegd aan de clubs, behelst de instelling van een profliga van maximaal twaalf clubs, twee regionale semi-profliga's van elk twaalf clubs en de geleidelijke invoering van een Europese competitie. Weinig gelukkig met de voortijdige publikatie is FBO-bestuurder Nico Gloudemans, die vreest dat „bij voorbaat weerstanden zijn opge roepen doordat alleen de krenten uit de pap zijn gehaald". Kees Ploegsma (PSV) en de sponsor van Feyenoord (Van der Gun) kunpen zich prima vinden in de visie van de projectgroep, waarop Ajax' commercieel directeur Arie van Eijden pas wil reageren „als ik het rapport heb gelezen". Heel ge nuanceerd in zijn oordeel is Jan Kasper (commercieel directeur FC Twente), die als voormalig hoofd opleidingen van de KNVB de weg in Zeist kent als geen ander. „Ik mis in het plan de geleidelijkheid en krijg het gevoel dat we van de ene op de andere dag moeten over stappen van een 2CV in een Por sche". Vleiend Opmerkelijk is het bijna vleien de oordeel van Karei Jansen, de voorman van de werknemers fWCS). Dat is deels verklaarbaar doordat in de aanbevelingen van Schraders de eerste divisie niet is vergeten, terwijl er de laatste we ken vanuit Zeist juist stemmen op gaan om te komen tot een klasse van onafhankelijken. „Het plan is zeker een studie waard. Van Schra ders kun je moeilijk beweren dat hij geen deskundige is. Hij en Hor- neman zijn specialisten uit het be drijfsleven en alleen al op grond daarvan kennen wij fundamenteel meer waarde toe aan het plan. Of alle aanbevelingen te realiseren zijn is een tweede". Volgens Jansen verdienen de ideeën van het marketing-bureau in elk geval meer aandacht dan de tot nu toe vanuit Zeist gelanceerde plannen. „Het' betaalde voetbal wordt nu eenmaal geleid door op portunisten, die een zigzag-beleid voeren. Het ene bestuur marcheert naar links, de opvolgers draaien zo maar 180 graden om. De meeste voorstellen vanuit Zeist zijn slecht onderbouwd. Dat kun je van deze aanbevelingen niet zeggen". Het meest positieve aspect van het onderzoek vindt Jansen de roep om professionals in de be stuurlijke top. „Het hele plan valt of staat met de aanwezigheid van deskundigen in Zeist. Dat bete kent een radicale wijziging.. Vol gens Schraders is de huidige be stuursstructuur verouderd en wordt het tijd voor managers. De WCS onderschrijft dat van harte". Karei Jansen. Vanzelfsprekend kan Jansen zich vinden in het handhaven van 36 clubs, al zijn die onderverdeeld in een profliga en twee semi-profli ga's. „Het rapport tast in elk geval de status van de spelers en van de divisies niet aan. En dat is heel wat gezonder dan de mening van som mige dwazen uit Zeist, die praten over een klasse van onafhankelij ken". De WCS weet zich daarbij ge steund door de FBO. Gloudemans: „De opdracht aan de projectgroep had met name betrekking op de eerste divisie. Er zouden voorstel len gedaan worden om die clubs in de inkomenssfeer wat meer zeker heid te bieden. Daarvan vind ik in het plan, zoals het nu gepubliceerd is niks terug. Ons uitgangspunt is een beter produkt. En daartoe be hoort een verdere professionalise ring, zodat de eredivisie zich staan de kan houden. In die filosofie past geen klasse onafhankelijken, want dan wordt het kwaliteitsverschil veel te groot". Eerste divisie „Het rapport", aldus Gloude mans, „gaat nu uit van twaalf full- profclubs. Die clubs zullen zich wel redden, maar hèt grote pro bleem zijn de overblijvers. Welke zekerheid is er dat die 24 clubs op semi-prof basis kunnen blijven functioneren? Daarom leeft er bin nen ons bestuur ook de gedachte om te komen tot een centraal pro fessioneel management voor de clubs in de eerste divisie. Als je de recettes van vorig seizoen en die van 1982-'83 met elkaar vergelijkt, is het een misvatting dat de eerste divisie geen bestaansrecht heeft. Sinds '85 zijn de recettes in de eer ste divisie met een miljoen toege nomen, maar die in de eredivisie met drie miljoen gulden teruggelo pen. De eerste divisie heeft boven dien wel degelijk een functie". Ook de WCS zet vraagtekens achter een aantal conclusies van Schraders. „Een spanningverho- gende competitie is uiteraard toe te juichen, maar ook in een kleinere topliga blijven de zwakkeren kwetsbaar. Met twaalf clubs kom je uit op slechts elf thuiswedstrij den. Is dat voor iedereen haalbaar of moetje denken aan een dubbele competitie? Bovendien heeft de in voering van een Europese compe titie ook heel wat voeten in de aar de. Er wordt nu weliswaar al ge sproken over een vriendschappe lijk onderonsje tussen de Europese topclubs, maar om dat in een com- petitievorm te gieten is toch iets anders. Het vergt zowel landelijk als internationaal ontzettend veel tijd om dat op poten te zetten". Het zwakste punt in het rapport vindt Jansen het budgettaire ver schil tussen de topliga en de twee Het voorstel om in het profvoetbal een pasjesregeling voor supporters in te voeren, lijkt onhaalbaar. De kosten die daarmee gemoeid zijn bedragen dan 32 miljoen gulden. Het idee als zodanig is door alle publiciteit al zo ingeburgerd", aldus FBO- secretaris Nico Gloudemans, „dat het betaalde voetbal er bijna niet meer onderuit kan en de zwarte piet krijgt toegeschoven als die regeling niet wordt doorgevoerd. Maar ieder weldenkend mens'kan zich indenken dat zo'n pasjessysteem door de hoge kosten nauwelijks haalbaar is". daaronder te vormen divisies. „Het is hetzelfde probleem als zich voor doet bij het invoeren van een klas se van onhafhankelijken. Er gaapt een enorm gat, dat nauwelijks te overbruggen valt. Ik vind dat Schraders daar te lichtvaardig overheen is gestapt. Als hij zegt, dat er dan maar geen plaats is voor een club als Veendam in de topli ga, dan vind ik dat geen oplossing. Een goede promotie/degradatiere geling is een vereiste in een nieuwe competitie-opzet", aldus Jansen, die graag bereid is om de dialoog met de FBO en de groep-Schraders 1 aan te gaan. Professionals Namens Feyenoords sponsor General Motors zegt Theo van der Gun zich volledig te kunnen vin den in het rapport-Schraders. „Ik geef liever geen oordeel over de spelregel-technische invulling: de promotie/degradatie regeling bij voorbeeld. Op dat gebied zijn wij niet deskundig genoeg. Maar in za kelijk opzicht scharen wij ons in elk geval achter de aanbevelingen. Clubs en bond moeten zo langza merhand geleid worden door pro fessionals met commerciële trek jes", vindt Van der Gun. „PSV en Ajax zijn die weg al eerder ingesla gen, Feyenoord gaat die kant nu ook op. Bovendien kan het geen kwaad als de top wordt verbreed en ploegen als FC Twente, FC Den Bosch en FC Groningen via een professioneel beleid eindelijk aan sluiting krijgen". Hand in hand met de herstructu- rerings-plannen in Rotterdam- Zuid gaat de passage in het rap port-Schraders over de accommo daties. Van der Gun: „Het multi functioneel maken van het stadion is ook onze opzet. Het is toch dood zonde dat de Kuip maar eens in de veertien dagen wordt gebruikt. De volgende stap is, denk ik, een over kapping. Dan zijn de mogelijkhe den legio. Ik denk alleen al aan het geregeld organiseren van popcon certen". PSV Als geen ander maakt PSV zich sterk voor een Europese aanpak van de voetbalproblematiek. Met name dit seizoen zijn de Braban ders op harde wijze geconfron teerd met het feit dat ze (nog) niet kunnen concurreren. In weerwil van de zware financiële injecties van multinational Philips. Een eer ste tegenslag was de Europa-Cu ploting en de welhaast voorspelba re uitschakeling door Bayern Mun- chen. De eredivisie bleek, althans met betrekking tot het landskam pioenschap, al na enkele competi tieronden te zijn gedegradeerd tot een tweestrijd. Het touwtrekken rond Ruud Gullit kwam daar nog eens bovenop. Kortom, voldoende redenen voor de titelhouder om diep na te denken over een andere marsroute. „Het is natuurlijk wat prematuur om te reageren op een rapport dat nog niet ter inzage ligt. Dat er ech ter iets moet gebeuren is duide lijk", reageert Kees Ploegsma. De PSV-manager denkt dan in eerste instantie aan een vermindering van het aantal eredivisieclubs. „Zonder meer noodzakelijk. Niet alleen een fikse vermindering, maar vooral ook een verdere pro fessionalisering van eredivisie clubs. Full-prof-organisaties waar in iedereen met voetbal in de ruim ste zin van het woord bezig is. Het spelpeil zal daardoor hoger komen te liggen en de spanning, die nu bij te veel wedstrijden ontbreekt, komt terug. Dat maakt voetbal weer interessant voor publiek en dus ook voor sponsors". Anderlecht Anderlccht-manager Michel Ver- schueren is er van overtuigd dat er de komende twintig jaar niets schokkends verandert. „Een van de problemen in het betaalde voet bal zijn de vele plannen die ter tafel komen. Allemaal prima, maar je koopt er weinig voor. Vroeger de den de mensen twee dingen op zondag. Weer of geen weer, men ging naar de kerk en naar het voet ballen. Naar de kerk gaat men al lang niet meer en nu is het voetbal aan de beurt. Het is een sociaal maatschappelijk probleem. De mens is makkelijk geworden en verlaat veel minder snel de luie stoel in de kamer. Daar ligt de pro blematiek en niet zozeer in het voetbal zelf'. „Natuurlijk moetje als professio nele vereniging daarop inspelen. Maar je moet niet de fout maken dat je met een plan zo maar even tjes de UEFA op zijn kop kunt zet ten. Dat is naief. Hoe lang bestaat de EG reeds? En nog steeds zijn we het niet eens over de boterberg. Ik bedoel maar dat er te veel verschil lende structuren zijn. De UEFA zal niet afstappen van de drie Europa- Cuptoernooien. Wel kunnen we zelf iets doen ter aanvulling van die cups. Gesprekken daartoe zijn er onderling al geweest en het toer nooi met IFK Göteborg, Juventus en PSV is daarvan het resultaat. Voorts moet het aantal clubs in de nationale competitie worden ver minderd, zodat er vaker Europees gespeeld kan worden of aan toer nooien deelgenomen kan worden". „Vijf jaar geleden", herinnert Jan Kasper zich, „liep Gerard Sla ger ook al eens met dit soort plan nen rond. Dit plan zit gedegen in elkaar, maar het is wel erg ratio neel. Kijk, dat er veel meer gepro fessionaliseerd moet worden, daar zijn we het allemaal wel over eens. Het plan van 16 eredivisieclubs is echter nog maar net geboren en we kennen nog niets eens de effecten van de na-competitie, of er ligt al weer een ander plan op tafel. Op deze manier krijg je niet erg veel rust in de tent. Je denkt bovendien toch niet dat dit plan ooit een meerderheid haalt in de algemene vergadering". „Als de wil en de flexibiliteit niet aanwezig zijn om de zaken dras tisch te veranderen", voorspelt Hans Schraders, „vallen we in dit land terug op het niveau van de hoofdklasse". Volgens Kasper loopt het zo'n vaart niet „nu de clubs de marketing-mogelijkheden langzaam gaan onderkennen, maar nog lang niet ten volle benutten. Dat geldt voor 90 procent van de clubs. Het betaalde voetbal gaat er nu op een oude fiets achteraan. We moeten planmatiger te werk gaan, de stadions verbeteren en meer service bieden". "Dit land kent al sinds jaren een gespreide betaling, maar een sei zoenkaart moet je nog steeds in eens afrekenen. Schraders is een knappe bol, maar als ik zie wat hij nu wil, krijg ik het gevoel dat we alle oude fietsen en lelijke eenden nog vandaag op een schroothoop moeten gooien en dat we met een Porsche in een noodvaart door Eu ropa moeten reizen. Maar zal Ajax dan niet het Veendam van Europa worden? Want met Philips-gelden is PSV de enige die een beetje kan concurreren". Normen Ofschoon de Europese competi tie volgens Limburgs grootste voetbalsponsor, Arnold Hendriks, zeker niet op korte termijn te reali seren zal zijn, ziet de textielbaron aanknopingspunten met een ge dachte die hij reeds lang koestert. De versmelting van het Nederland se en Belgische voetbal. „Als er in West-Duitsland al am per plaats is voor 18 Bundesliga- clubs op een bevolking van 61 mil joen, wat moeten we dan in Neder land of in België? Er is niet eens plaats voor 12 clubs in de profliga van het plan van de commissie. Ga maar na: Zeeland, Drente en Fries land vallen af omdat daar nu al am per voetbaltoekomst is. In Noord- Holland is alleen plaats voor Ajax, let wel als ik de normen hanteer die in het rapport worden gebruikt. Zuid-Holland: één club in Rotter dam en Den Haag. In Noord-Bra bant PSV, in Zuid-Limburg één club en FC Groningen. Mogelijk dat daar met veel pijn en moeite Utrecht en Enschede bij zouden kunnen. Maar 12 clubs met een mi nimale exploitatie van vier mil joen, dat wordt in Nederland heel moeilijk". „Met bijvoorbeeld Standard, An derlecht, Club Brugge en een club uit Antwerpen een soort Benelux- profliga te creëren lijkt me in dat verband geen slechte gedachte. Dan kun je tot een voor België en Nederland acceptabele en vooral spannende competitie komen. Een liga die de concurrentie met de League, Bundesliga, Italië en Spanje aankan. Dat zou ook het be gin van een Europese competitie kunnen zijn". DEN BOSCH (ANP) - Indoor Bra bant werd gisteravond opgeschrikt door de diefstal van Calando 3, een paard waarmee de Luxemburger Edgar Henri Cuepper in Den WARMOND - Het jeugd-squash- team van Nederland heeft gister avond zijn vierde plaats op Euro pees niveau niet kunnen handha ven. Weliswaar wonnen de pupil len van bondscoach Barry Whit- lock in Warmond met 2-1 van Noorwegen (dankzij overwinnin gen van Hugoline van Hoorn en André van Alten), maar West- Duitsland was te sterk: 0-3. De winst van de Westduitse jeugd op het in zijn geheel debute rende Oranje, was verdiend, maar er was bepaald geen sprake van een ongelijke strijd. Hugoline van Hoorn moest tegen de felle Daniela Grzenia de eerste twee sets prijsge ven, maar kwam daarna sterk te rug. Een lange slagenwisseling in de vijfde en beslissende set brak de tegenstand van Van Hoorn: 3-9. Ook Stefan van Bolderik leek aanvankelijk te zullen worden op gerold. Christopher Karow won de eerste set gemakkelijk, maar ook Van Bolderik vocht sterk terug. Hij won de tweede reeks met 9-0, maar die krachtexplosie had vermoede lijk teveel van hem gevergd. Na een boeiend gevecht moest de Ne derlander in de vierde set het on derspit delven. Nederland kan tijdens dit EK nu alleen nog de vijfde plaats pakken. Daartoe zal vandaag van Frankrijk gewonnen dienen te worden. Het vrouwensquashteam van LSRC is ongeslagen kampioen ge worden in de derde divisie. Ook de beslissende partij tegen Rijswijk leverde de ploeg, bestaande uit Claire Freling, Karin Swiers, Kitty Klaassen en Jana van Duyn, een gemakkelijke 4-0 overwinning op. Bosch aan de start kwam. Het ver dwijnen van Calando werd ontdekt vlak voor afloop van het jacht- springconcours. Een staljongen van Erik van der Vleuten zou de dader hebben ge zien, maar zich niet hebben gereali seerd, dat er sprake was van kid napping. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ook zijn de grenspos ten gewaarschuwd. Het jachtspringconcours werd gewonnen door de Brit Harvey Smith, die de Fransman Bourdy en de Zwitser Fuchs achter zich liet. Beste Nederlander was Bert Romp op de vijfde plaats. De Nedérlan- ders die op de eerste dag goed presteerden (met de winst van Erik van der Vleuten in de eerste kwali ficatiewedstrijd voor het wereldbe kerduel van morgen), deden het nu minder goed. Het tweede kwalifi catieduel werd gisteravond gewon nen door de Belg Stanny van Paes- schen met Rasputin, voor Fuchs. Rob Ehrens werd tiende. De Brit Nick Skelton won de in ternationale springproef (Wout Jan van der Schans werd vijfde) en Harvey Smith zegevierde in de ac- celleratie en draaicirkelproef. Romp werd vijfde, Ehrens zeven de. Siem van der Ham blijft bij LDWS LEIDEN - Siem van der Ham blijft ook volgend seizoen trainer van LDWS. De oefenmeester en de koploper in de vierde klasse kwa men opnieuw een éénjarig contract overeen. Carel Caron, als trainer in dienst bij TAW, heeft voor twee jaar bij getekend. Rolf Gölz (foto), de Westduitse aanwinst van Jan Raas, won gisteren de eerste etappe van de Ronde van Haut Var in de eiiidsprint. De Spanjaard Za- patero zegevierde na een solo in de vierde rit van de Ronde van Valencia. De Belg Vanden- broucke bleef leider in het alge meen klassement. (foto ad». LEIDEN - TOP klopt vanavond al aan de deur van de hoofdklasse. Als de Sassenheimse korfballers het duel tegen Die Haghe winnend afsluiten is het kampioenschap in de overgangsklasse A binnen. Dan hebben Hans Oele c.s. het kunst stukje volbracht: in twee jaar van districtscompetitie naar de vader landse korfbaltop. Al lang voordat het Deto ver drong van de tweede plaats zag coach Hans Oele in Die Haghe de voornaamste concurrent van TOP. "Die Haghe heeft in het begin dom punten verloren, maar verder alles gewonnen. De ploeg heeft een erg sterk mannenviertal, dat aanval lend het spel volledig bepaalt. Met name Paul van der Berg en Albert Schuiten zijn voor de korf erg ge vaarlijk, de vrouwen daarentegen duidelijk minder, die hebben al leen een steunende rol". LEIDEN - Terwijl de schakers van Alphen 1 zich nadrukkelijk kandi daat stelden voor de titel in de Leidse competitie, maakten de ri valen van de Zwarte Pion duidelijk dat met hen nog steeds rekening dient te worden gehouden. Tegen het toch geroutineerde Philidor 3 boekten de Lissenaren een alles zeggende V/2-V2 winst. Onderin het klassement van de promotieklasse lijken de kaarten inmiddels behoorlijk geschud. Lei derdorp toonde zich met 3-5 de meerdere van Roelofarendsveen. Slechts een wonder kan de Veners nu nog van degradatie behoeden. Leiderdorp zelf zou zich daarente gen vanaf de voorlaatste plaats nog een stuk verder omhoog kunnen werken. Indien de club althans als nog een matchpunt weet te slepen uit de aanvankelijk verloren wed strijd tegen Leithen 1. De beroepscommissie zou daar toe in een voor Leiderdorp positie ve zin moeten beslissen over het door de club ingediende bezwaar. Dit aangaande de beslissing van competitieleider Verbiest om in de wedstrijd tegen Leithen de hang- partij tussen de zieke De Jeu en Leithenaar Vlak wegens absentie van De Jeu voor Leiderdorp verlo ren te verklaren. Tegen Roelofarendsveen hoefde Leiderdorp zich nauwelijks druk te maken. Goeman remiseerde op het kopbord tegen Borst, waarna winstpartijen van De Goede en De Jeu de ploeg aan een gedegen voorsprong hielpen. De partijen Venne-Serdijn en Hoogenboom- Timmerman werden beide met een remise afgesloten, waarna De Vos het zich kon permitteren in een be tere positie tegen Termeulen even eens met remise genoegen te ne men: 2-4 voor Leiderdorp. Bij af breken stond Mooijaard weliswaar op verlies tegen Verleur, maar een reguliere winst van Raoel van Ke tel op Bakker bepaalde de eind stand op 3-5. Katwijk had het niet gemakke lijk bij Leithen, maar won uitein delijk toch met 3-5. De tot nu toe niet al te succesvolle ploeg verze kerde zich daarmee van een plaats in de middenmoot. Snelle zege's van Kruyff en Geertsma op respec tievelijk Nievaart en de op het eer ste bord opgeofferde Jerry Beij hielpen Katwijk, na een eerdere tamme remise tussen Michiel van der Plas en Vrieze, aan een V2-2Vz voorsprong. Peter van der Plas voegde daar nog een punt aan toe, toen Jan Beij zich in goede positie vergaloppeer de. Brand scoorde daarop ten kos te van Van 't Hoff tegen: V/2-3V2. De Katwijkse winst werd na het af breken een feit, toen zowel Slinger land-Haasnoot als Turk-Wijnand Kuijt remise werden gegeven: 2V2- 4V2. Maarten Kuijt ontsnapte met een remise tegen Arno Luinenburg aan een lange tijd in de lucht han gende nederlaag: 3-5. Lisse liet tegen Philidor 3 niets in het onzekere. De uiteindelijke 7V2-V2 mocht daarbij nauwelijks geflatteerd heten. Kansen op beter waren er aan Leidse zijde slechts voor kopman Michiel Vergeer, die echter tegen Rob van der Aardweg na een aanvankelijk goede positie nog hard voor het enige halve punt moest knokken. Buitendien ging Kooreman in gewonnen positie door de vlag tegen Lemmers. Op de zeges van Lissenaren Jan Bak ker, Van Hal, Godijn, Van der Poel, Lommerse en Ruigrok viel verder niets af te dingen. De stand in de promotieklasse ziet er nu inclusief prognoses na vijf ronden als volgt uit: 1 Alphen 1 9-27; 2 Lisse 1 8-24 V2; 3 Philidor 3 5-18; 4 Oegstgeest 5- 20; 5 Leithen 1 4-19; 6 Katwijk 1 4-19; 7 Leiderdorp 1 4-I8V2; 8 Roelofarends veen 1 1-14. Waarmee de man uit Zoetermeer ook direkt het verdedigend con cept van TOP uit de doeken heeft gedaan. "De mannen moeten er verdedigend bovenop zitten en ze moeten daarbij door de vrouwen zo goed mogelijk worden onder steund met afbrekende acties on der de korf'. Gezien de reputatie, die TOP tij dens de kampioenswedstrijden heeft opgebouwd is Oele toch niet geheel gerust op het resultaat. "Het gaat de goede kant uit. Vorig jaar gingen we in de zaal in het beslis sende duel tegen Albatros onder uit, maar daarna was de beslis singswedstrijd tegen Swift weer overtuigend. Op het veld lukte het daarna de eerste keer al om kam pioen te worden". "Als we maar rustig kunnen be ginnen", benadrukt hij. "Dat is het grote probleem in zo'n wedstrijd. Ik heb heel wat meegemaakt, maar er gebeuren altijd dingen, die je niet verwacht en waarvan je denkt 'hoe is 't mogelijk'. Gelukkig zit Die Haghe in een vergelijkbare po sitie, want als er verloren wordt is het voor hun gebeurd. Terwijl wij, ook al verliezen we, het de laatste twee wedstrijden nog helemaal in eigen hand hebben. Maar zover zal het niet komen, want we spelen thuis en dat geeft toch het voordeel dat we het schot hebben. En het zal vanavond om zes uur heel druk zijn in de Wasbeek". Cruciaal Ook Pernix staat vanmiddag voor een cruciaal treffen, zij het dat bij KVS - Pernix de rollen omge keerd zijn. In dit geval is het Per nix, dat voor de zware opgave staat koploper KVS van het kampioen schap af te houden. Alleen bij een overwinning heeft de ploeg van coach Jasper Engel nog een kans op de titel, zij het dat de Scheve- ningers dan in de resterende twee Op lager niveau vinden dit week einde eveeens wellicht beslissende duels plaats. In de tweede klasse vechten Tempo, Fluks en De Alge mene voor hun laatste kans. Tem po, hekkesluiter in 2A, moet de strijd aanbinden met het een plaats hoger geklasseerde ODO(M), ter wijl voor De Algemene een zware uitwedstrijd wacht bij het door een regelmentaire straf van twee pun ten in degradatieproblemen ge raakte De Bermen. Voor het Noordwijkse Fluks lijkt de strijd tegen degradatie al bij voorbaat verloren, want alleen een overwin ning op kampioenskandidaat Al batros houdt de ploeg van coach Henk Roedoe nog in de strijd. DEVENTER (ANP) - Leo Visser komt vandaag tijdens de 500 en de 5000 meter van de nationale titel strijd schaatsen in Deventer als eerste rijder van de Nederlandse. WK-ploeg op het ijs. De wereldre cordhouder start op de sprint in de eerste rit tegen Henri Kraayenbos en komt op de vyf km uit in het derde paar tegen Emiel Hopman. Hein Vergeer komt op de 500 me ter uit in het tweede paar tegen Bert Koopmans en neemt het op de 5000 meter op tegen Kraayen bos. Gerard Kemkers vormt met jeugdkampioen Jac. Orie het vijfde paar op die afstand. Aan het toernooi om de Neder landse kampioenschappen doen 52 schaatsers mee: zes sprintsters, tien sprinters, zestien allcunders vrouwen en twintig allrounders mannen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17