'Bouw superkotter is niet illegaal' Veiling Flora neemt unieke fustwasinstallatie in gebruik op Schiphol te draaien Hockeyclub Alphen wil kunstgras Weer poging vierde baan Hulp bisschop gevraagd voor behoud kerk ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 rüsasri ZATERDAG Leiden Openbare basisschool Rynsburgerweg e.o. - dependance in de Mytylschool aande Blauwe Vogelweg, open dag, tot 14 uur. Basisschool Kardinaal Alfrink - Broek plein, fancy fair, tot 17 uur. Sint Elisabeth Gasthuishof - Caecilia- straat, kleding- en rommelmarkt, tot 15 Clubhuis Matilo - Zaanstraat, open huis, hele dag. Groenoordhallen - vlooienmarkt, tot 17 Stadsgehoorzaal - uitvoering muziek vereniging Concordia, na afloop dansen met dansorkest The Mellow Tones, 20-2 Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Ghan- di\ 21.15 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest, Imperium 'Salomé', 20.30 uur. Schouwburg - Jules Croiset Solo, 20.15 Laktheater - Perspekt 'Ragnarok', 20.30 Voorschoten Poppentheater - Marijkelaan. voorstel ling 'Wie niet blauw is, is gezien'. 14.30 Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, jazzconcert 'Jazz and his All-timer', 21 uur. Kantine RCL - De Bloemerd, carnaval voetbalvereniging RCL, 21 uur. ZONDAG kermans, 20.15 i Hans Menken - Boshuizerlaan, jazz on Sunday, 15.15 uur. Zwembad De Zijl - Zijlloop, 11 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Ghandi', 21.15 uur. Voorschoten Recreatiecentrum Vlieland - Oostvliet- weg 60, start prestatieloop, 12 uur. toen o.l.v. Jan van de Linden, 19 i De Paauwhof - Pauwlaan 2a, barokcon- cert m.m.v. Aldo Abreu, Hans de Jong en Harm Jan Switters, 16 uur. Buurtcentrum Dijk 33 - cursus creatief handwerken voor 55-plussers, 10-11.30 uur, opgeven tel. 125736 tussen 13-17 Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, inloop voor jongeren, 16-17.30 uur. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur. R. van Leeuwen, Fagelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur- R. Taytelbaum, tel. 120266; spreekuur Hogewoerd 138. zo 8 uur tot 24 uur W Vrijlandt. tel. 897577 Groep 3 - Pleiter, J v. Leeuwen. Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: M. v.d. Muysen- bergh, de Sitterlaan 18, tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos. Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R E. za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, Pagani- nistraat 1, tel. 314349; spreekuur Kenne- dylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: E. Nieuwenhuis- Smalbraak, tel. 768918; spreekuur Be- vrijdingsplein 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein. za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 4a, tel. 123752. zo 8 uur tot 24 uur B.&.J Crul. Noord- eindsplein 8a, tel. 142888. Leiderdorp za, M.B. Landsmeer, Grotiuslaan 57, tel 413913; spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000;'zo. L. Midden dorp, Peppelschans K14, tel. 895525, spreekuur van 12.30-13 uur op Peppel schans K14, tel. 895525. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur. E J. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520; zo. F. Koopmans, Chruchillweg 19. tel 6352. Warmond praktijk E. Sleeboom'J. Hoornweg. Prof. Aalberselaan 2. Voorhout, tel. 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 20 tot vr 27 februa- Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 763134 Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktyk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest. Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E. J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktyk van Duijn, Brandt. R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071- 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp. Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door. Wieringa, Joseph Haydnlaan 8, Leiden, tel. 762925; spreekuur om 13 uur. Voor de patiénten van de praktyk Haas- wijk, Oegstgeest: de Minjer, Simon Vestdyklaan 28, tel. 155375, tevens spreekuur zonder afspraak van 11-12 en Stedebouwkundige 'Bescherm historische bebouwing Koudekerk' KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk moet zorg vuldig omgaan met de histori sche bebouwing rond de ker ken en de lintbebouwing. Bij nieuwe bouwactiviteiten moet worden opgelet dat daar geen veranderingen in worden aan gebracht. Voor het nieuwere gedeelte van het dorp moeten regels worden opgesteld om het bouwen van schuren en dergelijke in goede banen te leiden. Eventuele uitbreiding van het aantal winkels moet met de nodige omzichtigheid worden bekeken. Die adviezen heeft Koude kerk gekregen van stedebouw kundige Alberts. In het dorp is een uitvoerige inventarisatie gehouden. "We hebben overal rondgelopen en alles goed be keken. Daarna hebben we een plan-kaart gemaakt en daar zijn voorschriften bij gesteld. We willen proberen tot eenvoudige regelingen te komen", aldus Al berts van het stedebouwkun dig adviesbureau Kuiper Com pagnons. Het PvdA-raadslid J. Won- dergem onderschrijft het be houd van de lintbebouwing langs de Rijn en onderstreept nog eens de waarde van de Schinkeldijk. "Als ik in dit plan verschillende keren Schinkel- dijk tegenkom, spreekt mij dit aan. Maar het zal erg moeilijk zijn om hier, wat we met z'n al len willen, overeind te hou den". Katwijkse reder boos op Vissersbond HAARLEMMERMEER Burge meester en wethouders van Haar lemmermeer gaan in Den Haag pleiten voor het draaien van de zo genaamde vierde baan op de lucht haven Schiphol. De vaste kamer commissie voor verkeer en vervoer vergadert maandag over het struc tuurschema burgerluchtvaartter reinen. Tijdens die vergadering wordt ook gesproken over het eventueel draaien van de vierde baan op de nationale luchthaven. Omdat dit waarschijnlijk de laat ste gelegenheid is om de stem van Alphen aan den rijn - De hockeyclub Alphen wil in 1988 de beschikking hebben over kunst gras. Niet alleen om aan de eisen te voldoen die het huidige hockey stelt of om op een ideale manier de sport te kunnen bedrijven, het hele jaar door en desnoods 24 uur per dag, maar ook omdat dat op de lan ge termijn goedkoper is. Alleen aan onderhoud spaart de gemeente, die volgens de plannen van HCA eigenaar van het veld moet worden, met een kunstgras veld jaarlijks 25.000 gulden uit. De aanleg van het veld kost volgens berekeningen van HCA circa 600.000 gulden. Door middel van allerlei acties (onder meer een su perloterij en het verkopen van 'pa pieren' vierkante metèrs kunst gras) en met de steun van het be drijfsleven denkt de bijna vijfhon derd leden tellende hockey vereni ging zelf één ton in de kosten bij te kunnen dragen. De rest moet de gemeente betalen. KATWIJK - De bouw van de nieuwe superkotter KW 34 'Rosemarie' betekent geen illegale uitbreiding van de kottervloot. De Kat wijkse reder N. van Duijn wijst beschuldigingen in die richting van voorzitter K. Hoekstra van de Neder landse Vissersbond, veront waardigd van de hand. Ook het ministerie van land bouw en visserij is van me ning dat Van Duijn bij de bestelling van dit nieuwe schip volkomen legaal heeft gehandeld. Over de nieuwbouw van een van de grootste kotters van de Neder landse vloot is veel ophef gemaakt tijdens de volkshogeschooldagen voor de visserij in het Friese Bak- keveen. Voor een gehoor van tien tallen vissers noemde Hoekstra toen de bouw van de KW 34 een voorbeeld van de manier waarop reders momenteel streven naar 'il legale' vlootuitbreiding omdat het schip op stapel is gezet zonder dat de toekomstige eigenaar over een visserijlicentie voor het vaartuig beschikte. Alleen met een dergelij ke licentie kan het schip worden gebruikt voor de vangst op vissoor ten die vallen onder de quoterings regelingen van de Europese Ge meenschap. Hoekstra betoogde eveneens dat het ministerie van landbouw en visserij de aanvraag voor een visse rij-licentie, die inmiddels door de Katwijkse reder is ingediend, van de hand zal moeten wijzen. "Als Den Haag bakzeil haalt, valt er voor de overige vissers geen touw meer aan vast te knopen", zei de voorzitter van de. Vissersbond in het vakblad Visserijnieuws. In een toelichting op deze uitspraak zegt Hoekstra dat het hem enorm stoort dat er in deze tijd van vangstbeper kende maatregelen en alle proble men die daarmee voor de vissers gepaard gaan, besloten wordt tot de bouw van een superkotter van bijna 50 meter en een motorvermo gen van meer dan 4000 paarde- krachten. De uitspraken van de voorzitter van de Vissersbond, een belangen vereniging van Nederlandse vis sers, hebben met name onder de Katwijkse vissers voor de nodige beroering gezorgd. Negatief Een woordvoerster van het mi nisterie zegt in een reactie op de woorden van Hoekstra dat er geen sprake kan zijn van illegale vloot uitbreiding zolang het schip nog niet in de vaart is genomen. "Het vaartuig wordt momenteel afge bouwd in Stellendam en de aan vraag voor een visserijlicentie is op het ministerie nog steeds in behan deling. Er is nog geen enkel be sluit, in het voor- of het nadeel van de reder, gevallen". Mocht het besluit overigens ne gatief uitvallen, dan nog is er vol gens de woordvoerster geen spra ke van dat het schip werkloos voor de kant zal moeten blijven liggen. "Visserijlicenties zijn onderling uitwisselbaar, dus het staat de re der vrij op de markt een licentie te kopen". Het ministerie bevestigt daar mee de woorden van de Katwijkse reder. Van Duijn: "Natuurlijk moet ik rekening houden met de moge lijkheid dat het ministerie mijn li centie-aanvraag afwijst. Maar dan nog zal het schip niet zonder licen tie het zeegat uitgaan. Licenties zijn te koop, net als vangstquota". Rederij Van Duijn beschikt mo menteel wel over visserijlicenties voor de huidige KW 34 en de KW 36. De huidige KW 34 wordt echter mét licentie verkocht als het nieu we schip in de vaart wordt geno men. De KW 36 blijft gewoon in de vaart. Van Duijn zegt overwogen te hebben tegen Hoekstra een proces aan te spannen. "Maar ja, je kan je afvragen wat je daar nu mee op schiet", zegt hij. De reder heeft in middels wel een brief op poten naar de voorzitter van de Vissers bond gestuurd. Wolkenkrabbers De verontwaardiging onder de overige vissers over zijn besluit een kotter van bijna 50 meter te bouwen met een motorvermogen van meer dan 4000 pk, noemt Van Duijn wel begrijpelijk. "Ik ben zelf ook geen voorstander van het on gelimiteerd uitbreiden van het mo torvermogen, maar je wordt er mo menteel min of meer toe gedwon gen. Als er overal om je heen wol kenkrabbers worden gebouwd, ga je zelf niet in een zomerhuisje zit ten". Voorzitter Hoekstra van de Vis sersbond vindt dat de bouw van grote kotters uiteindelijk zeer schadelijk zal zijn voor deze be drijfstak. "Ik denk dan niet alleen aan de visstand, maar ook aan de werkgelegenheid. Stel dat de ma ximale capaciteit van de Neder landse vloot door de overheid wordt gesteld op 500.000 pk. AJs je dat verdeelt over 1000 schepen van 500 pk. hou je daarmee gemiddeld op elk schip ongeveer vijf man aan het werk. Dus een totale werkgele genheid van 5000 man. Als je ech ter 500 schepen van 1000 pk bouwt of 100 van 5000 pk, zullen er hoog uit zeven man op een schip werk zaam zijn. Meer worden dat er echt niet. Per saldo verlies je dus 1500 arbeidsplaatsen. Een dergelijke ontwikkeling doet zich momenteel Twee medewerkers kunnen met behulp van de fustwasinstallatie bij bloemenveiling Flora in Rijnsburg dage lijks ongeveer 60.000 bakken en emmers wassen. (f0to Holvast) Volautomatische machine bespaart negen man RIJNSBURG - Bloemen- veiling Flora in Rijnsburg heeft deze week een unieke fustwasinstallatie in ge bruik genomen. De installa tie, die door de veiling zelf is ontwikkeld, kan per werkdag tussen de 40.000 en 60.000 bakken of emmers schoonmaken. De volauto matische machine bespaart negen arbeidsplaatsen. Volgens produktiehoofd C. Scho nenberg is het de enige machine in zijn soort in de wereld. Hij zegt dat verschillende bedrijven, waaron der de visafslag in Urk, al belang stelling voor de machine hebben getoond. "Het is verbazingwek kend hoe goed de lege bakken en de emmers door de machine wor den schoongemaakt", zest hii. Veel bloemen die de Rijnsburgse veilingklokken passeren, worden in met water gevulde bakken - zo genaamde fusten - aangevoerd. In totaal rouleren er 750.000 van der gelijke fusten. Omdat er in het water bloemen zitten vervuiling door l niet afgebouwd. Reder N. van Duijn bacterievorming optreedt, hetgeen schip in de vaart is. u' L~' kunststof bakken na elk gebruik noodzakelijk. Dit werk werd tot nu toe verricht door elf mensen. "Het was geen aangenaam werk", zegt Schonenberg. "Er was dan ook geen vast personeel voor te krij gen". Ontwikkeld Ongeveer twee jaar geleden werd bij de veiling Flora begonnen met het ontwikkelen van de wasinstal- latie. Het resultaat is volgens Scho nenberg een installatie die haar weerga in de wereld niet kent. Het computerprogramma is door het ontwikkelingsbureau van de vei ling geschreven. De installatie is gebouwd door Nobels Machinefa briek in Katwijk, terwijl het elek tronische gedeelte werd verzorgd door Technisch Bureau Gebra uit Noordwijkerhout. De installatie beslaat een opper vlakte van 300 vierkante meter en is acht meter hoog. Er zijn 250 elek tromotoren en 21 door de compu ter bestuurde schakelingen in ver werkt. De machine, die op dit mo ment nog niet op volle toeren draait, kan naar verwachting over zes weken op volle kracht aan het werk. Afhankelijk van het formaat van de bakken of de emmers kun nen er maximaal 60.000 fusten per werkdag worden verwerkt. Met de hand werden er tot nu toe 20.000 fusten per werkdag gereinigd. De totale installatie bestaat uit acht aanvoermagazijnen, het was- Haarlemmermeer naar 'Den Haag' BOLLENLAND AFGEBRAND gedeelte en acht afvoermagazijnen. Het vuile fust wordt op een trans portband geplaatst, die het auto matisch naar het afvoermagazijn brengt. Vanuit het afvoermagazijn worden de bakken een voor een uit elkaar gehaald en gewassen. Ver volgens wordt het fust weer opge stapeld en van het afvoermagazijn getransporteerd. Kosten De kosten van de machine be dragen ruim 2,25 miljoen gulden. "Een hele voordelige investering", weet Schonenberg te vertellen. "Je spaart immers negen man perso neel uit. Zodra de machine op volle kracht gaat werken heb je het geld er bij wijze van spreken al uit", zegt hij. "Bovendien heeft het mi nisterie van economische zaken nog het nodige bijgedragen in de ontwikkelingskosten Hoewel het machinaal reinigen van de fusten de werkgelegenheid van negen man afpakt, betekent dit volgens Schonenberg niet dat er ontslagen zullen vallen. "Dit werk was zo vervelend dat we er niet eens mensen voor in vaste dienst hadden. We moesten ze bij uitzendbureaus halen, maar de laatste tijd waren ook voor het spoelen van de fusten nog maar moeilijk mensen te krijgen". Volgens Schonenberg is de ma chine het logisch gevolg van het beleid van het veilingbestuur. Bij dat beleid staat volgens Schonen berg de kwaliteit bovenaan. "En dat begint nu resultaat op te leve ren, want wij horen van de hande laren die naar Duitsland rijden dat de Duitse klanten tulpen willen hebben uit de rode bakken. En dat zijn de bakken van veiling Flora", aldus een trotse Schonenberg. Pastoor: 'Kerkgangers hoeven niet bang te zijn voor steigers' LEIMUIDEN - Burgemeester M.J.J.M. Boe len van Leimuiden heeft mgr. R.Ph. Bar al in geseind. De bisschop van het bisdom Rotter dam moet zich óók sterk maken voor het be houd van de rooms-katholieke kerk in Leimui den. Als er niet snel ruim drie miljoen gulden op tafel komt voor renovatie, is de kans groot dat het bouwvallige godshuis moet worden ge sloten en gesloopt. Met de kerst zaten er nog duizend mensen in het uit 1852 stammende kerkgebouw. Pastoor A.P. Harding wil de noodzaak van de renova tie graag benadrukken. Aan de andere kant wil hij voorkomen dat er een soort angst ontstaat onder de kerkgangers om binnen te lopen. Wat dat betreft werken de steigers bij de ingang niet al te uitnodigend. "Misschien wekken de steigers de indruk dat het hele zaakje binnen afzienbare tijd om valt. Dat is absoluut niet het geval. Die plan ken zijn alleen bedoeld om een eventueel los geraakte steen op te vangen. Zo'n steen is er nog niet gevallen, maar er zitten scheuren in het gebouw en soms halen we er zelf wel eens een steen uit". Ook het torentje valt niet direct naar bene den denkt de priester. "Al is dat wel de zwak ste plek. Een belangrijke oorzaak van de bouwvalligheid is het feit dat er bij de bouw niet is geheid. Uit onderzoeken is gebleken dat er duidelijk beweging zit in de kerk". Letter lijk beweging. In Leimuiden worden nu de krachten ge bundeld om zo snel mogelijk geld los te peute ren van monumentenzorg. De kerk staat wel op de monumentenlijst, maar de prioriteit die aan de restauratie wordt gegeven is niet hoog genoeg, vindt de gemeente. "Het gevaar be staat dat de subsidie misschien op den duur wel komt, maar dat het simpelweg te laat is omdat het onverantwoord is de kerk nog lang te gebruiken", schetst P. Engelvaart van de af deling algemene zaken de situatie. de gemeente te laten horen voordat een definitief besluit wordt geno men, hebben burgemeester en wet houders besloten deze bijeen komst bij te wonen. De delegatie uit Haarlemmemeer bestaat uit burgemeester A.J. van Duist en de wethouders W.M.C. de Vreij-Vrin- ger en S.T. Cnossen. Het college heeft ook een brief aan de kamercommissie gestuurd waarin nog eens wordt uitgelegd waarom de gemeente Haarlemmer meer het noodzakelijk vindt dat de vierde baan van de luchthaven Schiphol wordt gedraaid. In deze brief wordt erop gewezen dat de geluidbelasting in de gemeenten Zwanenburg en Halfweg bij hand having van de bestaande baan on geveer 50 kosten-eenheden zal be dragen. Voor een groot aantal in woners betekent dit dat zij ernstige overlast van het vliegtuiglawaai ondervinden. Het gemeentebestuur wijst in zijn schrijven ook nog op de vele reacties, die de gemeente in de loop der jaren reeds richting Den Haag heeft gestuurd en waarin on ophoudelijk op het draaien van de vierde baan is aangedrongen. In de bollenstreek worden inmiddels de nodige voorbereidingen getroffen voor het nieuwe teelt seizoen. Op veel plaatsen wordt het afdekstro op de bollenvelden - een beschermingsmiddel tegen de vorst - afgebrand. Zoals hier op een bollenak- ker aan de Johan Speelmanweg in Voorhout. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13