'Poelmeer' staat volop ter discussie Punt zetten achter affaire Dierenpark' KNVB: 'Meerburg' kan kunstgrasveld aanleggen Wethouder: Privatiseren is allerlaatste stap Meerderheid Provinciale Staten voelt weinig voor plenaire vergadering Spreekuur startende ondernemers Ster goed voor taart en flessen champagne ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 LE>DSCH DAGBLAD JslrfdWdlfld^ Privatiseren? Investeren? Tarieven temperen? OEGSTGEEST - Het Oegsgeester gemeentelijk zwembad Poelmeer staat volop ter dis cussie. Er zijn vier belangrijke strijdpunten. De WD trekt recreatie-wethouder Van Veen (CDA) voortdurend aan zijn jasje met de vraag wanneer deze zijn onderzoek naar de mogelijkheden tot privatisering af heeft. De PvdA dringt aan op "horizontale openingstijden" zodat elke dag op hetzelfde uur dezelf de activiteit wordt afgewikkeld. Dit zou de herkenbaarheid voor de bezoekers vergroten, evenals de bezoekersaantallen. Drie: nu het bad over enkele weken zijn nieuwe aanwinst, een zonneweide, in gebruik zal nemen, vindt vooral D66 dat er een beleid voor de toe komst moet worden uitgestippeld. Blijft Poelmeer het imago van familiebad behouden of wordt het "een Tiki" in het klein? Vier: de PPR wil de tarieven temperen. Dat zou de enige manier zijn om meer bezoekers te trekken naar het zwaar aan de gemeentebegro ting hangende bad. Iedereen is aan het woord geweest. Behalve Poelmeer-bedrijfsleider D.M. van der Bent. Hij en zijn per soneel beten onlangs van zich af met een succesvol verlopen zwem- promotieweek die ruim 800 bezoe kers trok. Van der Bent is tijdens het vraaggesprek maar één keer echt nijdig: "Ze praten nu wel alle maal over ons, maar tijdens zo'n week is de wethouder de enige die zijn gezicht komt laten zien. In een zwembroek zijn de mensen mis schien toch wat te gelijk aan el kaar". De consument weet de laatste ja ren de weg naar Poelmeer weer be ter te vinden, toont Van der Bent aan met de volgende cijfers. In 1985 bezochten 151.333 mensen het overdekte en 48.100 mensen het onoverdekte deel van het complex. Totaal: 199.433. In 1986 waren die aantallen respectievelijk 157.550 en 58.675, totaal: 216.225. Van der Bent: "Eigenlijk zeggen de bezoe kersaantallen van het onoverdekte bad niet zo veel over je wervings beleid. Je bent wat dat betreft af hankelijk van de klimatologische omstandigheden. Voor het over dekte bad kun je, als het om wer ving gaat. een veel gerichter beleid Ook financieel gezien zit het bad in de lift. Over 1986 gezien is er voor zowel het overdekte als voor het openluchtbad sprake van reke ningoverschotten van achtereen volgens 55.000 en 30.375 gulden. Van der Bent nuanceert: "Het zijn geen echte overschotten, want Poelmeer heeft al jaren een tekort van enkele tonnen. De dingen zijn alleen gunstiger uitgevallen dan geraamd; het tekort is kleiner ge worden". Poelmeer blijft ondanks die suc cesses een financiële molensteen? De bedrijfsleider pareert: "Er moet een x-aantal tonnen bij, ja. Maar deze voorziening moet er zijn in het kader van de recreatie én de volksgezondheid. Er gaat een pre ventieve werking vanuit die moei lijk in geld is uit te drukken. Hoe veel mensen krijgen het medische advies dat ze moeten zwemmen? Zou Poelmeer er niet zijn, dan lo pen de ziektekosten op. Verder is het zo dat de tonnen die erbij moe ten vooral kapitaalslasten zijn. Voor een goede vergelijking moet je die buiten beschouwing laten. Ze zijn nauwelijks beïnvloedbaar". Zonneweide Van der Bent is blij met de zon neweide waarvoor de vaak en veel over Poelmeer pratende gemeente raad na lange discussies unaniem toestemming gaf. Is Poelmeer, waarvan het openlucht gedeelte in 1969 werd opengesteld en het over dekte sinds 1979 in gebruik is, an no 1987 voorbereid op een flinke ruk aan het roer? "Welnee, dat moetje helemaal niet zo strikt zien. Er is in den lande een tendens waarbij een wat eentonig zwembad van nieuwe impulsjes wordt voor zien. Dat is iets anders dan datje er een subtropisch zwemparadijs van maakt a la Sporthuis Centrum. Dat is onze markt ook helemaal niet, op die markt kunnen de baden in de grote steden misschien wat uitrich ten. Poelmeer moet het hebben van zijn multi-functionaliteit. Wij zijn er op de eerste plaats voor de verenigingen, voor het leszwem- men en voor de scholen. Wij rich ten ons niet alleen op de recreant. Zouden wij ons er wel op begeven, dan houdt dat grote risico's in. Dan ga je concurreren met je waterglij banen en krruffelmarkten tegen ba den die het zich kunnen veroorlo ven zich alleen op de recreant te richten. Het kaartje zou ook onbe taalbaar worden. Er zijn Poelmeer-bedrijfsleider D.M. van der Bent op de rand van het binnen bad. Elk jaar moet de gemeente acht ton op het zwembad toeleggen maar Van der Bent wil een eerlijkere vergelijking. "Poelmeer is er ook in het belang van de volksgezondheid en dat is niet in geld uit te drukken". die komen hier drie keer per week een uur zwemmen. Het Tikibad kost 12,50 gulden. Daar gaat men dan ook niet drie keer per week heen". Geen Tikibad in Oegstgeest dus. Toch beseft Van der Bent dat be- OEGSTGEEST - CDA-wethouder Van Veens (sport, financien, recreatie) voorganger Van Hazel hield het privatiseringsvraagstuk van zich af door de stevig volhoudende WD erop te wijzen dat alleen al het laten uitbrengen van offertes door bedrijven die Poelmeer zouden willen overnemen, veel geld zou kosten. Voortdurend wordt in dit verband de N.V. Sportfondsenbad genoemd. Van Veen heeft een onderzoek toegezegd, maar zich in het openbaar nooit uitgelaten over zijn kijk op de vraag of Poelmeer moet worden geprivati seerd. Als hem deze vraag wordt voorgelegd geeft de wethouder toch veel openheid van za ken. "Je krijgt van mij de harde uitspraak dat ik om te beginnen niet aan de rechtspositie van het Poelmeer-personeel wens te komen. En ik weet van het Sportfondsenbad dat het met veel parttimers en oproepkrachten werkt. Privatiseren van Poelmeer: echt, het is een van de laatste zaken waaraan ik 's avonds lig te denken. Privatiseren is de aller,- allerlaatste stap die ik zal nemen. Er moet nu veel geld bij Poelmeer, drie gulden per zwemmer heb ik uitgerekend maar het is 'zwemmen-plus' dat we voor dat geld terugkrijgen". Van Veen blijkt niet zo veel zin te hebben in een onderzoek door een extern bureau. Dat zou maar liefst 25.000 gulden kosten. Liever laat hij een nog te vormen werkgroep los op een algemeen rapport over "een beter beheer van vrije tijdsaccommodaties" dat hij deze week van het ministerie van WVC ontving. In dat rapport staan "kengetallen" waaraan Van Veen het beheer van Poelmeer wil laten toet sen. "Zo'n onderzoek kan ik zelf wel uitvoe ren. Dat doe ik dan ook". Volgens Van Veen gaat het om een "bedrijfs economische doorlichting" waarvan hij op voorhand al zegt dat de resultaten ervan "niet moeten worden gedramatiseerd". "Er zijn niet veel kosten die je kunt beinvloeden. De kapi taalslasten liggen vast, aan energiebesparing hebben we nu alles gedaan wat kon. Blijven over de loonkosten. Gaan we dan overwegen te privatiseren dan komen we bij Vendex te recht want de N.V. Sportfondsenbad is een - ik zou bijna zeggen sluikse - naam waaronder Vendex baden zogenaamd langdurig bege leidt. Je krijgt dan een commercieel manage ment dat louter financiële argumenten zal aan dragen en de politiek 'overrulen'. En we heb ben het over recreatie voor verschillende doel groepen, over bejaarden, babies met hun moe ders. zwemmende schooljeugd, peuters en ge handicapten, voor wie wij de politieke wens hebben uitgesproken dat die mensen in Poel meer aan hun trekken moeten komen. Het zijn ook groepen die wellicht puur commercieel bekeken weinig interessant zijn. Ik vrees voor het moment dat het Sportfondsenbad bij me aanklopt en zegt: beste Van Veen, we hebben Poelmeer nu van je overgenomen maar we redden het niet als de gemeente er niet een paar ton bijlegt. Ga ik daar dan niet op in, en waarom zou ik daar op ingaan als ik net heb geprivatiseerd, dan is het: dan moeten we het bad sluiten". In WD-kringen vindt men de woorden van Van Veen maar zo-zo. "Zo, zegt Van Veen dat allemaal", aldus fractieleider Rijks. "Ik doe via de krant geen zaken met hem maar in de raadszaal. Ik heb de toezegging dat hij met een onderzoek op tafel komt. Dat wacht ik af'. paalde aanpassingen wel moeten. "Het recreatiepatroon is veran derd. De tijd dat mensen hier kwa men met een koeltas en een wind scherm en hier de hele dag door brachten, is voorbij. Ik heb al ge zegd datje het wat de openluchtba- den betreft vooral van het weer moet hebben. Een waterglijbaan helpt wel wat, maar je moet daar mee heel voorzichtig zijn. Zelf denk ik meer aan de verhoging van de watertemperatuur, aan warme douche-installaties buiten en ver betering van de nu wat ongelukki ge 'routing'. De weg van de kleed hokken naar de baden is te lang". Kan hij nog wat met de PvdA- suggesties over "horizontale ope ningstijden" voor het binnenbad? Niet zo veel, blijkt. "Elke dag op hetzelfde uur open voor dezelfde activiteiten mag niet ten koste gaan van de bestaande indeling. Veel ligt gewoon vast. De school- zwemmers kun je niet 's avonds la ten komen. Dan is het geen school zwemmen meer. De zwemclubs uit Voorhout, Sassenheim en Oegst geest moeten juist wel 's avonds het water in. Het moeder- en baby- zwemmen moet in de ochtendu ren. Wat we dus wel proberen is eenheid te brengen in de openings tijden. Maar we zitten ook hele maal vol, elke dag van 's morgens zeven tot 's avonds elf uur. Inci dentele verhuur kan niet. En als er nog een groep zou komen, zou ik niet weten waar ik ze kwijt moet", rekent hij af met spookverhalen over de lage bezettingsgraad. De PPR wil de tarieven verlagen. Van der Bent: "Poelmeer neemt ook qua tariefstelling geen uitzon deringspositie in negatieve zin in. We hebben een heel gedifferen tieerd stelsel met tarieven voor alle leeftijden. En mensen willen best betalen voor kwaliteit. Als meneer A hier vier gulden betaalt maar hij vindt het water te koud dan komt- ie niet terug als je het tarief hal veert". Heet Van der Bents reactie op het heetste hangijzer, de vraag: privati seren of niet. mag duidelijk zijn. Hij wil er - mede op advies van de gemeentesecretaris F. Willeme - niet al te direct op ingaan. Zijn per soneel is er onder de huidige dis cussie niet geruster op geworden. Het zwembadpersoneel wil ander zijds best de discussie aan "of het goedkoper kan". Van der Bent wil er voor het overige op wijzen dat Poelmeer in feite al voor een deel is geprivatiseerd. "Alle techniek van het overdekte bad is uitbesteed". En: "De gemeenteraad behoudt als het bad in gemeentelijke handen blijft ook de invloed op de opstel ling van het personeel dat nu klant vriendelijk is. Want heus, wij gaan hier zeer bedrijfsmatig te werk, we vormen een creatief team. Van het beeld van een badmeester die al leen maar fluit als er iets niet goed gaat, klopt niets". de raamovereenkomst. "Pas hal verwege 1985 kregen wij die ver trouwelijk ter inzage", voerde het Statenlid aan. Hij noemde dat een grote fout, omdat in het contract vergaande passages staan over het opvangen van schulden en het niet kunnen ontslaan van de directeur. Dat de dagelijks bestuurders onder de druk van de tijd en de publieke respons gebukt gingen, vindt hij geen sterk argument: "We hebben toch altijd de ontbindende voor waarde dat het niet doorgaat wan neer Provinciale Staten tegenstem men?". "Nu is ons een formule door de strot geduwd", vindt ook klein links. De fracties van CDA, PvdA en WD erkenden dat GS hier "even een fout hebben gemaakt", maar de liberalen en socialisten voerden als verzachtende omstandigheden dat de Statencommissies te laat naar de overeenkomst hebben ge vraagd. "Je leest je autoschade-po- lis ook pas als je schade hebt", al dus PvdA-woordvoerder mevrouw Knol. De GPV dacht er minder licht over: "De startpositie was ge woon te zwak. De directie kon haar eigen gang gaan, er was een slechte machtsverdeling en een verschil in doelstelling tussen overheid en pu blieke opinie aan de ene kant en Louwman aan de andere kant". Toekomst Toch wilden de partijen niet uit sluiten dat de provincie vanuit haar 'glazen huis ooit nog eens in zaken zee gaat met ondernemers'. Ze moet dan wel striktere voor waarden stellen. Meer directie en controle, vindt de WD. Het CDA hecht aan stringente randvoor waarden, zodat de overheid achter over kan leunen wanneer alles een maal loopt. De SGP wil meer plan ning en een duidelijke scheiding tussen de politiek en het onderne mersschap. Statenleden moeten van te voren precies weten hoe het proces vordert en tot welk bedrag de provincie kan gaan. Volgens GPV en CDA moeten daarnaast doelstellingen en culturen gelijk zijn. In dit geval zouden de culturen zo ver uit elkaar hebben gelegen dat er snel irritaties ontstonden. Of wilde Louwman de operatie niet laten slagen?, vroegen de christen democraten zich af. Klein links is niet overtuigd van zijn nobele be doelingen en vindt het daarom ex tra jammer dat de eigenaar alles kon tegenhouden. Ook de dissi dente WD'er Waterman had zyn twijfels over Louwman en diens fi nanciële handel en wandel. De provincie heeft hoe dan ook van de affaire geleerd, was de alge mene teneur. Ook over het super de luxe entreegebouw dacht ieder een hetzelfde. Dat had er niet mo gen staan, vinden de Statenleden. Of, zoals SGP'er Coster zei: "Ik kom liever door een verveloze deur een mooie kamer binnen, dan door openslaande deuren een rommel zolder". LEIDERDORP - Mensen die met plannen rondlopen om een eigen bedrijf te beginnen, kunnen aan staande maandag in Leiderdorp te recht op het spreekuur voor star tende ondernemers. De stichting 'De Werkwijzer' is van plan om maandelijks zo'n spreekuur te blij ven houden in het pand aan de Bernhardstraat 3 in Leiderdorp, te lefoon 071-891426. Tussen tien en twaalf uur is op dat adres de heer J. Hoefnagels, consulent startende ondernemers van Vrijbaan, aanwezig. Vrijbaan is een onafhankelijke provinciale vereniging voor mensen zonder baan. Zij adviseert en informeert onder andere werklozen die een ei gen bedrijf willen beginnen. 'De Werkwijzer' is bij deze vereniging aangesloten en kan derhalve een beroep op de medewerkers van Vrijbaan doen. Op het spreekuur kunnen star ters informatie krijgen over allerlei zaken die van belang zijn b(j het opzetten van een eigen bedrijf. Zo als het opstellen van een onderne mersplan, kredietmogelijkheden, het onderzoeken van de markt, starten met behoud van uitkering etectera. WASSENAAR - Taart werd rondgedeeld, de flessen cham pagne opengetrokken: burge meester P.H. Schoute en de wet houders Barning en Cocheret de la Morinière lieten zich het feest rond het verkijgen van de ster van Auberge De Kieviet niet ont gaan. Gistermiddag kwamen de drie mannen het Wassenaarse restau rant feliciteren met de zo felbe geerde onderscheiding. Aan de Stoeplaan werden ze door eige naar Bob Goudsmit onthaald op champagne en een chocolade taart in de vorm van een ster. Vervolgens werd er in een infor mele sfeer gepraat over het succes van de Auberge, die, zoals wij gisteren meldden, over ongeveer twee weken zichzelf in de Guide Michelin zal tegenkomen. Ook kwam de op handen zijnde uit breiding en verbouwing van de 'Kieviet' ter sprake. Overigens blijft het restaurant doorfeesten, want alle gasten worden voorlo pig getracteerd op champagne. (foto Holvast) DEN HAAG/WASSENAAR - De overgrote meerderheid van Pro vinciale Staten wil zo snel mogelijk een punt zetten achter de affaire met het Wassenaarse Dierenpark. Een voorstel van D66 om in een plenaire vergadering van de Staten nog eens over de teloorgang te pra ten, wordt alleen gesteund door klein links. Deze combinatie van PSP/PPR/CPN wil weten of de provincie haar geld kan terugkrij gen en of dierenpark-eigenaar Louwman in strijd met de overeen komst heeft gehandeld. De andere partijen vinden dat verder praten niets oplost, zeker niet wanneer de fracties slechts vijf minuten spreektijd krijgen. Dit bleek gistermiddag tijdens een ge combineerde commissievergade ring in het Haagse provinciehuis. Op tafel lag een nota over 'de be trokkenheid van de provincie Zuid-Holland bij het Dierenpark Wassenaar', waarin door provincia le bril wordt teruggekeken op de teloorgang van het park en de 5,5 miljoen die de overheden er heb ben ingestoken. D66 wilde de kwestie een dag na de verkiezingen nog eens in het grootste provinciale forum bespre ken omdat het om een groot be drag gaat, het budgetrecht van de Staten is aangetast en de indruk weggenomen moet worden dat de provincie iets verbergt. Bovendien kunnen partijen alleen tijdens Sta tenvergaderingen een motie indie nen. Wanneer D66 écht met een motie op de proppen wil komen, zullen de grote partijen en klein rechts hem dat niet beletten. Maar meer ook niet. Manipulatie De provinciale nota was voor de ze partijen voldoende. Zij zagen zelfs geen reden om keihard in te gaan op die punten waar GS aarze lend het boetekleed aantrekken. Zo zei de WD over het zonder toe stemming aanwenden van renova- tiegelden voor de exploitatie dat GS "éven buiten het budgetrecht zijn getreden", het CDA noemde het "niet het zwaarste punt" en de PvdA "ligt daar niet wakker van". D66 had meer moeite met het zon der overleg overhevelen van 1,5 miljoen gulden. "Van tevoren had u beloofd dat dat niet zou hoeven. Desnoods zouden de banken kun nen worden ingeschakeld, zei u", haalde woordvoerder Pieters aan. Bovendien zouden GS begin 1985 voldoende gelegenheid heb ben gehad om de Statencommis sies in te lichten. Dat de exploita tielasten tegenvielen zagen de commissarissen volgens hem al maanden van tevoren aankomen. 'In mei 1984 constateerden de com missarissen dat de bezoekersaan tallen achter bleven bij de progno se', staat in de provinciale nota. Het bevreemdde D66 omdat Sta tenleden "enkele maanden daarna te horen kregen dat de bezoekers aantallen parallel lopen aan de prognoses". Na geïrriteerde reac ties van de eerstverantwoordelijke Gedeputeerde Borgman meldde Pieters "dat manipulatie onbewust kan gebeuren". Van verkeerde voorlichting wilde hij niemand be schuldigen. Wel had hij steeds sterker het idee gekregen dat de dagelijks be stuurders zich in hun overenthou- siasme teveel hadden vastgebeten in de reddingsactie en zij Statenle den "van cruciale zaken niet op de hoogte stelden". Het begon al bij ZOETERWOUDE - Voetbalver eniging Meerburg uit Zoeterwoude kan in principe overgaan tot de aanleg van kunstgras op haar ter rein. Met uitzondering van de ploe gen die spelen in de promotieklas se, kunnen alle teams daarop spe len. Dat heeft de afdeling Leiden van de KNVB na een gesprek tus sen de gemeente Zoeterwoude en de club bepaald. De voetbalvelden verkeren in slechte staat. De raadscommissie openbare werken/volkshuisves ting kwam tijdens de commissie vergadering van 5 februari tot de conclusie dat de aanleg van kunst gras de beste en, in vergelijking met de kosten van renovatie van de bestaande velden, tevens de goed koopste oplossing was. Alleen moest de KNVB nog toestemming hiervoor verlenen. Er waren twee keuzes mogelijk bij het selecteren van het soort kunstgras. Het verschil zat in de prijs. De KNVB heeft gekozen voor de duurste soort, die op pa pier zo'n 137.000 gulden kost. Het verschil met de andere soort komt op 35.000 gulden en dat is een fac tor die de gemeente zeker in over weging houdt. Zes elftallen, uitkomend in com petitieverband, moeten hun wed strijden spelen op natuurgras. Dat komt omdat door de andere struc tuur van het kunstgras een aparte techniek vereist is om de bal te spelen Dat zou competitieverval send zijn. Het betekent ook dat er tenminste één natuurveld moet zijn. Op het ogenblik heeft Meer burg drie voetbalvelden en een trainingsveldje. De voetbalclub wil zelf twee natuurvelden en een kunstgrasveld. De gemeente heeft daarentegen voor de club slechts een grasveld en een kunstgrasveld in gedachten. Het gevaar dat de vereniging dan loopt is dat bij het organiseren van competitiewed strijden bij de clubs een enorm ge drang ontstaat, omdat slechts in het weekeinde in de competitie wordt gevoetbald. Het college zal nu een voorstel moeten doen. In de eerste week van maart wordt deze zaak behandeld in de verschillende raadscommissies. De zaak wordt nauwlettend door andere voetbalclubs in de gaten ge houden omdat de Zoeterwoudse voetbalvereniging de eerste in het KNVB-district Leiden met plan nen voor een kunstgrasveld is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11