De Graaf: idtimatum in stukgoedsector 071-14 49 41 DAF mag Engelse trucks overnemen r iscus krijgt meer bevoegdheden Reorganisatie reparatiewerven Afspraken in G-5 nodig voor stabiele dollar Met intrekking steun gedreigd SOBI in het gelijk gesteld Bedrijven Kontakt Dagen VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het overleg over de problemen in de Rotterdamse haven is vanmiddag voortgezet. Minister De Graaf (sociale zaken) heeft de partijen in het conflict gemaand om op 2 maart een oplossing te bereiken voor de 350 aangekondigde ontslagen en de al vijf weken durende acties. Lukt dat niet, dan zal De Graaf per 1 juli de overheids bijdrage van rond de 10 miljoen gulden in de arbeidspool voor tijdelijk werkloze stuk- goedarbeiders stopzetten. De bewindsman is het niet eens met de havenwerkgevers, die stel len dat er 350 mensen uit moeten. De Graaf schat dat aantal op 220. Met de uitvoering van zijn dreige ment zou de minister het bestaan van de circa 2000 havenarbeiders tellende arbeidspool in één keer opblazen. De Vervoersbond FNV heeft gisteravond, nog geen uur na dat het ultimatum van De Graaf bekend was, positief gereageerd op het ultimatum van De Graaf en de werkgevers uitgenodigd voor ver dere onderhandelingen. AMSTERDAM (GPD) - De onder nemingskamer van het Amster damse Gerechtshof heeft de Stich ting Onderzoek Bedrijfs Informa tie (SOBI) van drs. Pieter Lakeman in het gelijk gesteld. De Slaven burg bank heeft in 1981 geen winst te£ gemaakt van 1 miljoen gulden, zo als in het jaarverslag stond, maar een verlies geleden van 124 miljoen gulden. De bank is veroordeeld tot betaling van 12.750 gulden proces kosten aan fjOBI. Lakeman verklaarde dat zijn stichting nu pogingen gaat stellen om aandeelhouders De door De Graaf genoemde da tum van is belangrijk omdat de werkgevers een dag later de namen bekend willen maken van de 350 havenarbeiders voor wie in de toe komst geen werk meer zou bestaan in het stukgoed. De verwachting is, dat als hernieuwd overleg tussen de bonden en de havenwerkgevers voor 3 maart niets oplevert, minis ter De Graaf het arbeidsbureau in Rotterdam niet zonder meer het collectief ontslag voor de 350 man laat uitvoeren. "Wat de werkgevers er nog meer bijverzinnen, dat zal wel blijken als de ontslagaanvraag bij het ge westelijk arbeidsbureau ligt. Dat getal van 350 bestaat voor het mi nisterie niet. Als er na het vinden van een oplossing voor 220 man nog een probleem ligt, moeten werkgevers en werknemers dat sa men oplossen op een manier die sociaal aanvaardbaar is, waarbij het aantal ontslagen zo klein moge lijk is en ook rendementsherstel voor de bedrijven mogelijk is", al dus de woordvoerder van de minis- De Rotterdamse havenwethou der Den Dunnen heeft minister De Graaf gesuggereerd de stukgoed- bedrijven met accountantsverkla ringen te laten staven, dat zij vorig jaar een verlies van dertig miljoen gulden hebben geleden. Dit verlies het werk wordt aangegrepen om het ontslag 350 arbeiders te onderbouwen. Slavenburg die in de periode ^en net,a^s de yer" oktober 1981 tot juli 1983 te dure voersbond FNV, dat de werkge- aandelen hebben gekocht, schade loos te stellen. De beurskoers immers gebaseerd op een veel te vérs dat r wijzen. De avondploegen Terminals Waalhaven (250 man) en bij Seaport in de Merwehaven (100 man). Volgens de bond liggen bij Multi Terminals zeven schepen voor de kant en bij Seaport twee. Steun toegezegd voor ruimtevaart SCHIPHOL (ANP) - De regering is vastbesloten de ontwikkeling van de Nederlandse ruimtevaart in de jaren negentig te blijven steunen om de positie van Nederland in het Europese ruimtevaartprogramma te garanderen. Zeker zolang veel zich nog in een experimenteel sta dium bevindt, is regeringssteun voorlopig onontbeerlijk. Dit zei minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gisteren tij dens de officiële ingebruikstelling van een nieuwe hal voor de bouw en beproeving van ruimteappara- tuur bij Fokker op Schiphol. In de nieuwe hal, een van de grootste in zijn soort in Europa, inspecteerde mevrouw Smit-Kroes de zeeobser- vatiesatelliet ERS-1, die momen teel door Fokker wordt samenge- bouwd en beproefd. Het ministerie van verkeer en waterstaat draagt bij in de kosten van de Nederland se deelname aan dit Europese ruimtevaartproject. Het departe ment is een van de eerste potentië le klanten van de satelliet, die over twee jaar in de ruimte zal worden FokkerSpaceCentre. gebracht. tergrond is de kunstmaan zichtbaar. LONDEN (GPD/ANP) - De Britse gering-Thatcher uiteindelijk voor regering heeft gisteren officieel be- P^F heeft gekozen en niet voor kend gemaakt in te stemmen met j]et Amerikaanse Paccar-concern, de overneming van Leyland dat ook op Leyland Vehicles aasde Trucks en (het winstgevende) de stuk voorstelling van zaken. Die goedbedrijven in de Rotterdamse bedroeg in oktober 1981 circa 85 have" zlJn gisteren aan het einde gulden. In de zomer van 1983 be- van, de middag gewoon aan het taalde Credit Lyonnais die de Sla- _werk gegaan. Dat heeft een woord- venburgbank heeft overgenomen voerder van de Vervoersbond FNV 60 gulden aan de aandeelhouders, meegedeeld. Gisteren staakten in Personen en instellingen die in het kader van die acties de dag- de tussenliggende periode voor Ploegen van Muller-Thomson, Sea- koersen van meer dan 60 gulden port. Hanno en Multi-Terminals. In aandelen van de Slavenburgbank totaal gingen daarbij circa zeshon- hebben gekocht, kunnen volgens oord man niet aan het werk. Lakeman schadeprocedures star- Vanochtend zijn in de stukgoed- ten. Het te veel betaalde op de ge- sector van de Rotterdamse haven kochte aandelen kunnen zij in eer- in totaal 850 man in staking ge ste instantie claimen bij de Credit gaan. Volgens het actiecentrum Lyonnais bank. Credit Lyonnais van de vervoersbond FNV staken kan nu alleen nog maar naar de Ho- de dagploegen bij alle lokaties van ge Raad. Quick Dispatch (400 man), Multi en volgens leden van de oppositie bereid was om betere waarborgen te geven voor de werkverschaffing in het bedrijf. DAF Trucks bv heeft in strijd ge handeld met de cao door de bon den niet tevoren in te lichten over de overname van Leyland. Wel licht heeft DAF daardoor zelfs de SER fusiegedragscode overtreden, stelde bestuurder F. Kooien van de Industriebond FNV vandaag in een eerste reactie op het bekend worden van de plannen. Op zijn aandringen is er vanmiddag een gesprek plaats tussen de bonden en DAF Trucks. Kooien zegt niet te weten waar om de bonden tevoren niet door het bedrijf zijn geïnformeerd. "Wellicht was DAF bang dat wij de Engelse bonden zouden inlichten. Ik vind de handelwijze van DAF uitermate onzorgvuldig. Ik ben er dan ook behoorlijk kwaad over", aldus Kooien. EG: Fries mag eieren zoeken LUXEMBURG (GPD)- De Euro pese Commissie is gisteren tot de conclusie gekomen, dat het eier- zoeken geoorloofd is. Het zoeken van eieren zou volgens een woord voerder positief kunnen werken voor de vogelbescherming. Er zijn echter wel beperkingen. Het zoeken zou zich tot Friesland moeten beperken. Bovendien zou er een maximum gesteld moeten worden aan het aantal geraapte eie ren. De woordvoerder noemde een verhouding van één persoon per 20 hectare. Dat zou voor Friesland neerkomen op 8000 eierzoekers. Deze moeten zich eventueel laten registreren als eierraper. Om de kievit de kans te geven in de periode na het eierzoeken nog jongen groot te brengen, wil de Eu ropese Commissie de sluiting van de raaptijd vaststellen op 6 april. Nu is die periode nog een week langer. o "j Tl 11 1 ADVERTENTIE een informatieplicht voor ieder- een, waarop vervolgens ontheffin- gen kunnen worden verleend. Be- denkingen bij PvdA en CDA leven er tegen de ongelijke behandeling van de rijks- en de lagere overheid. Lagere overheden moeten desge- p g vraagd informatie geven, bij de rijksoverheid kan dat worden ge- blokkeerd door een ministerieel g veto in de ministerraad. Gedacht wordt aan zaken als ge- ,-v gevens over runderen die met con- OOk alt J33T g6V6H W66T tant geld worden gekocht. Derge- vele bedrijven uit de regio duktschappenS acte de présence tijdens de vraagd, maar de betreffende vak- Bedrijven Kontakt Dagen minister kan daarvoor beducht zijn nn1flen1Q maart a c in in de wetenschap dat daardoor de °P 1 en y ">aan a.S. in bereidheid tot opgave van transac- de Leidse ties aan die schappen zal afnemen. GfOenOOrdhallen. Minister Smit-Kroes, verkleed als een Mien Dobbelsteen in optima for- n wordt door en werknemer rondgeleid in de 'cleaning-room' van het de satelliet ERS-1 wordt gebouwd. Op de ach- ANP Freight Rover. Beide vrachtwagen- divisies van respectievelijk Ley land en Austin-Rover gaan samen in een nieuwe onderneming, de grootste vrachtwagenproducent van Europa, met DAF Trucks, waarin het Nederlandse bedrijf het met een belang van zestig procent het voor het zeggen krijgt. De Rover Group krijgt de resterende veertig procent. De Scammel-fabriek in Watford en de motorenfabriek plus gieterij van Leyland in de gelijknamige plaats en in Albion zullen worden gesloten. Er zullen ruim 2200 ar beidsplaatsen verloren gaan. Dit heeft de Britse minister Channon van handel en industrie gistermid dag in het Lagerhuis meegedeeld. De Britse regering zal de schulden van Leyland Trucks en Leyland Buses van 750 miljoen pond (2,35 miljard gulden) voor haar rekening nemen. De hele operatie maakt deel uit van een reddingsoperatie voor de zwaar verliesgevende Aus tin Rover. In kringen van de oppositie spreekt men van een verlies van 7500 banen in de Leyland-vestigin- gen van Watford, Lancaster en Glasgow. Maar ook dat op den duur nog eens 15.000 banen zullen verdwijnen in aanverwante indus trieën en toeleveringsbedrijven. "Onzin", riep de minister van in dustrie en handel, Paul Channon, vervolgens in het Lagerhuis en hij wees beschuldigend naar de ban ken van de oppositie, over wat hij volledig beschouwde als het ex pres geven van een verkeerde voorstelling van zaken. Er zijn vele Britten die de opti mistische verhalen van Channon in twijfel trekken. Vooral binnen de betrokken vakbonden, waar men zeer wantrouwend staat te genover de hele ontwikkeling en tegelijk verbitterd is om dat met de bonden geen overleg Men wil uitzoeken Informatieplicht uitgebreid moet worden omgesprongen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt in meerderheid in met een uitbreiding van de be voegdheden van de belasting dienst om inlichtingen op te vra gen en boeken in te zien. De PvdA instellingen, administratiekanto- bevoegdheden terughoudend op het verstrekken door de PTT vindt, zo bleek dit gisteren bij de behandeling van een wetswijzi ging, dat dit niet gaat, terwijl de strekken WD waarschuwt dat met de r van bij voorbeeld de identiteit van adverteerders die zich verschuilen achter telefoonnummers, meent Kombrink. Verder moeten er richtlijnen ko men voor uniformering van de belastingplicht- boekhouding in een bepaalde branche, zo stelt Kombrink in een wijzigingsvoorstel voor. De ene bank is bij voorbeeld door het ge kozen administratieve systeem, toegankelijker voor de fiscus dan de andere. Dank zij de automatise ring kunnen gegevens na verloop Kritiek oefende hij op diverse van tijd worden 'gewist', wat het Kombrink (PvdA) wees op de vlucht in de verenigings- en stich tingsvorm door onder meer stads postdiensten, casino's en koppel bazen. Met het dichten van dit lek is hij tevreden. beperkingen die de wet de belas tingdienst oplegt. De informatie plicht moet niet alleen betrekking hebben op geldstromen, maar ook fiscale onderzoek sterk bemoei lijkt. De PvdA neemt het standpunt in dat het beter is om te werken met AMSTERDAM (ANP) - Honderdvijftig wagenbegeleiders ben gisteren in de raadszaal van het stadhuis de eed afgelegd, die zij op grond openbaar vervoer moeten doen. De wagenbegeleiders worden ingezet onder meer gen. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam heeft een plan gemaakt voor het behoud van de scheepsreparatiesector voor het Rotterdamse havengebied en ter voorkoming van een koude sane ring worden voorkomen. Directe aanleiding is het deze week ver leende uitstel van betaling voor de in moeilijkheden verkerende werf Boele in Bolnes. De Rotterdamse wethouder voor de haven R. den Dunnen heeft het het Amsterdamse Gemeentevervoersberijf heb- plan aan de ministeries van econo- de wet vervoersvoorwaarden mische- en sociale zaken gestuurd ?m vandalisme terug te drin- en wil op zo kort mogelijke termijn een onderhoud met de bewindslie den van deze departementen. Vol gens wethouder Den Dunnen is nu snelheid geboden, omdat er anders een koude sanering in de scheepre- paratiesector dreigt. De gemeente wil de precieze in houd van het plan niet bekend ma ken, maar het zou de hele sector betreffen. Volgens de woordvoer der deelt de gemeente het stand punt van economische zaken, dat er na reorganisatie een reparatie- sector moet overblijven die zich zelf' financieel kan bedruipen. Met het plan is geen geld van de ge meente gemoeid. De organisatie van scheeps bouwmeesters Cebosine is al enige tijd bezig om samen met de direc ties van de reparatiewerven in het Waterweggebied tot een herstruc tureringsplan te komen. Volgens bestuurder Herman Berkhout van de Industriebond FNV komt een dergelijk plan er nooit, omdat de wil tot samenwerking er bij de werfdirecties niet is. Ook de ge meente Rotterdam heeft de in druk, dat alle betrokkenen slechts zitten af te wachten. THB De Amsterdamse handelaar in effecten Jan Brink heeft bot gevan gen bij een juridische poging om degenen die, naar zijn mening me de schuldig zijn aan de ondergang van de Tilburgsche Hypotheek bank (THB), aan te pakken. De rechtbank in Breda heeft een be roep heeft verworpen, dat Brink had ingesteld tegen een weigering van de rechter commissaris om de curatoren van de Tilburgsche Hy potheekbank toestemming te ge ven om vorderingen van de boedel te verkopen. BP De winst na aftrek van belastin gen en minderheidsdeelnemingen van het olieconcern British Petro leum (BP) is met 49 procent ge daald van 1,6 miljard pond sterling tot 817 miljoen pond (tegen de hui dige koers ongeveer 2,6 miljard gulden). Marktberichten Aardappelen 25-34, Andijvie 225-280, Snijbonen 25.-, Witte kool 19-28, Spits kool 1,35-1,70, Prei 1,15-1,55, Spinazie 2,30-2,75, Champions bak 1,13-1,18, Uien 25-70, Winterpeen 13d6. Witlof 1,10-2,15 Knolselderij 47, Sla 67-86. Raapstelen WASHINGTON (AP/ANP) - Voorzitter Paul Volcker van de Federal Reserve Board, het Amerikaanse stelsel van centra le banken, heeft gisteren opgeroepen tot grotere stabiliteit van de internationale va lutakoersen. Hij zei te hopen dat de verga dering komend weekeinde van de zoge naamde Groep van Vijf over de gekelderde dollarkoers 'dit proces wat meer vaart zal geven'. Volcker gaf toe dat tijdens de zitting mo gelijk gesproken zal worden over het vast stellen van spilkoersen, waarbinnen de dol lar en andere valuta mogen bewegen. Maar veel belangrijker vond hij het dat Japan en West-Duitsland hun economieën stimule ren, en dat de Amerikaanse overheid blijft streven naar vermindering van haar gigan tische financieringstekort. Grotere economische groei in Japan en de Bondsrepubliek zou de vraag naar bui tenlandse produkten doen toenemen, waar door het tekort op de Amerikaanse han delsbalans kan afnemen. De regering-Rea- gan heeft de afgelopen twee jaar niets ge daan om de val van de dollarkoers te stui ten: een goedkopere dollar zou immers de Amerikaanse export bevorderen. Japan en de Bondsrepubliek zeggen echter dat hun economische groei wordt geremd door de val van de dollar. De aan de G-5 deelnemende landen kun nen gezamenlijk een enorme invloed uitoe fenen op de internationale valutamarkten aangezien ze op een directe manier de wis selkoersen kunnen veranderen. Afzonder lijk hebben ze daarvoor echter vrijwel geen macht. Immers, op de geldmarkten in de wereld wordt dagelijks zo n 175 miljard dol lar verhandeld op basis van vraag en aan bod. De Vijf vormen eigenlijk het enige in stituut dat dit vrije-marktmechanisme werkelijk kan verstoren. De ministers en bankpresidenten van de G-5 kunnen via in terventies (massale aan- en verkoop van be paalde valuta) of aanpassing van rentetarie ven de wisselmarkten in sterke mate mani puleren. Alleen een ontmoeting van de G-5 kan al genoeg zijn om het beoogde effect te berei ken zonder dat tot werkelijk ingrijpen be hoeft te worden overgegaan. Dat gebeurde in 1985, toen de Vijf elkaar op 22 september in het Plaza-hotel in New York troffen en afspraken om gezamenlijk in te grijpen ten einde de koers van de op dat moment over gewaardeerd geachte dollar omlaag te drukken. Het zogenaamde Plaza-akkoord was voor geldhandelaren reeds voldoende reden om massaal dollars van de hand te doen. Een dag later daalde de koers van de Ameri kaanse muntenheid ten opzichte van de gulden met zeventien cent. Sindsdien was de koersval van de dollar schier onstuit baar. De koers zakte van ongeveer 3,25 gul den toentertijd tot zelfs even beneden de twee gulden in januari dit jaar. Exclusief De G-5 is overigens slechts één van de vele 'G's' die in meer of mindere mate een rol spelen in het internationale economi sche en monetaire overleg. De G-5 is hier van wel het meest exclusieve en invloedrij ke gezelschap. Uitgebreid met Italië en Ca nada vormen de vijf landen de Groep van Zeven. Van de Groep van Tien maken de tien rijkste landen die zijn aangesloten bij het IMF plus Zwitserland (dat geen lid is van het IMF) deel uit. De G-10 omvat dus elf landen, waaronder naast de lidstaten van de G-7 Nederland, België en Zweden alsmede Zwitserland. Ook de ontwikke lingslanden hebben zich in een aantal G's verenigd voor overleg op internationaal ni- De macht van de verschillende G's, zelfs die van de G-5. wordt door sceptici nog al eens gebagatelliseerd. Volgens sommigen wordt de G-5 gedomineerd door een Groep van Drie, te weten de VS, Japan en West- Duitsland. Anderen gaan nog verder en spreken reeds uitdagend van een Groep van Twee, bestaande uit de VS en Japan. De ministers van financiën, Baker en Mij- azawa kwamen bijvoorbeeld eind oktober vorig jaar bijeen voor overleg. Mijazawa nam daartoe het initiatief naar aanleiding van een plotselinge versnelling van de val van de dollar. De bijeenkomst leverde offi cieel niets concreets op, maar de afgelopen weken is toch de indruk ontstaan dat toen zekere afspraken zijn gemaakt over een 'streefzone' voor de koersverhouding tus sen de dollar en de yen. Dat binnen het internationale monetaire overleg de VS, Japan en in iets mindere ma te West-Duitsland steeds meer de boven toon voeren mag niet zo verwonderlijk he ten. Veel van de problemen rondom de wis selkoersen zijn toe te schrijven aan de one venwichtigheden in de handel tussen de VS enerzijds en Japan en West-Duitsland anderzijds. De VS kampen met een enorm handelste kort, vorig jaar een record van 169,8 miljard dollar, terwijl Japan en de Bondsrepubliek recordoverschotten boekten op hun han delsbalans van respectievelijk 92,66 miljard dollar en 112,16 miljard mark. Het behoeft geen betoog dat het Amerikaanse tekort op de balans van de handel met beide landen afzonderlijk eveneens kolossaal is. De VS hebben zowel Japan als West- Duitsland herhaaldelijk opgeroepen meer te doen om hun handelsoverschot te beper ken, bijvoorbeeld door stimulering van de binnenlandse vraag via verlaging van de rentetarieven. Japan ging vorig jaar drie keer over tot een discontoverlaging en is hard bezig de nadruk van zijn economie te verleggen van de exportsector naar een gro tere binnenlandse vraag. Veel resultaten heeft dit vooralsnog niet opgeleverd. West- Duitsland gaf vorige maand uiteindelijk eveneens toe aan de Amerikaanse druk. Niet voor niets wekt de Amerikaanse re gering daarom de indruk dat zü met het dollarwapen de onevenwichtigheden in de handel te lijf wil gaan. Een zwakke dollar stimuleert immers de Amerikaanse export, terwijl een sterke yen alsmede een sterke mark juist een belemmering vormt voor respectievelijk de Japanse en Duitse ex port. Het besluit van de ministers om met el kaar om de tafel te gaan zitten lijkt verstan dig en biedt op dit tijdstip misschien zelfs wel de enige mogelijkheid om enigermate tot een stabilisering van de wisselkoersen te komen. De internationale valutahandel snakt reeds te lang naar adem en enige rust. En net als vorig jaar biedt het Leidsch/Alphens Dagblad alle deelnemende, maar ook andere bedrijven een uitgelezen kans om via BEDRIJFSADVERTENTIES de lezer iets te vertellen over hun eigen bedrijf. Tekst en foto(s) kunt u zelf aanleveren óf, zonder extra kosten, door ons laten verzorgen. Verschijning van deze bedrijven-informatie: zaterdag 14 maart in het Leidsch/Alphens Dagblad. Voor informatie kunt u bellen naar ons kantoor: Vraagt u even naar Fred Terwijn of Cock Juffermans. 1ÖT

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7