Groeiend verzet tegen Bouterse va Suriname aan de schandpaal MAAKT SCHOON voor Demmenie w inieuw demonstranten de straat op Opnieuw demonstranten de straat op tsasstsssssls. Advocaat Demjanjuk: 'Iwan destijds gedood' Joodse activist Begoen komt viij Haughey heeft steun andere partijen nodig o.a. bureaus, stoelen, kasten. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 "I - "I - - JERUZALEM (AP) - De verdedi- Demjanjuk, heeft gisteren gepro beerd om te bewijzen dat de ge vreesde kampbewaker Iwan de Verschrikkelijke niet meer leeft. Hij zou gedood zijn bij een geweld dadige opstand in het Poolse con centratiekamp Treblinka. Demjanjuk wordt ervan beschul digd dat hij in werkelijkheid de Oe kraïner Iwan is, die tussen 1942 en 1943 honderden gevangenen mar telde en honderdduizenden joden de gaskamers van Treblinka in stuurde. Demjanjuks Israëlische advo caat Yoram Sjeftel las de verklarin- DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP/UPI) - Het openlijke protest in Paramaribo houdt gen voor van drie overlevenden die aan. Voor de derde achtereenvolgende dag trokken gisteren demonstranten de straat op m augustus 1943 een kampopstand om uiting te geven aan hun onvrede over het bewind van legerleider Bouterse en de ^ch^p^bewa^^stomen66"6" schaarste aan bepaalde voedingsmiddelen. De meeste demonstranten waren, directeur van De Nationale enige evenals woensdag, scholieren. Het tijd is vastgehouden, maar weer op aantal betogers lag aanzienlijk ho- vrije voeten is gesteld. Volgens ger dan de vorige twee dagen en SNA zijn de pamfletten, waarin tot liep volgens ooggetuigen op tot de „onwettige" demonstratie van tweeduizend of meer. De politie dinsdag werd opgeroepen, geco- voerde charges uit tegen de scho- pieerd bij De Nationale. De arres- lieren die in grote groepen door de tanten hebben een bekentenis af- stad trokken. Sommigen hadden gelegd en mogelijk worden in de een stuk rietsuiker in de hand als loop van de week nog meer men- protest tegen het ontbreken van sen voor verhoor opgebracht, al- geraffineerde suiker. Verscheidene dus SNA. scholen bleven dicht. Minister Al- op de bewakers „Gelijktijdig maakten andere het bewind verder zal isoleren en Snepen zich meester van de Duit- gebracht. Toen staken we de gas kamers in brand," aldus een over levende genaamd Hellman. Deze Hellman leeft inmiddels niet meer. Hij bracht meer dan een jaar door in Treblinka en gaf zijn getuigen verklaring in 1961 aan het Yad Vas- jem-museum in Jeruzalem. De directeur van het museum over de Holocaust, de histpricus Izaak Arad, onderging een kruis verhoor in verband met Hellmans verklaring. Arad vertelde dat hij zelf met Hellman over diens erva ringen had gesproken. „De beschrijving van deze hele gebeurtenis komt erg heldhaftig over. Het overmeesteren van de Duitsers, de hevige gevechten, het verbranden van de gaskamers. Ik was terughoudend, omdat niet één Duitser is omgekomen in Treblin ka," verklaarde Arad. Arad heeft op basis van getui genverklaringen een boek over Treblinka geschreven, waarin hij aangeeft dat bij'de moord op Iwan' de wens mogelijk de vader van de gedachte was. „Iwan de Verschrik kelijk was zo'n gehate figuur; hem ombrengen werd het symbool van een geslaagde opstand," zei hij. Hij verklaarde voorts dat nie mand het daadwerkelijke sterven van Iwan had gezien en dat de gas kamers van steen waren. Ze kon den volgens Arad niet zo makke lijk worden verbrand bij een haas tige en gebrekkige opstand. De Amerikaanse advocaat van Demjanjuk O'Connor droeg als be wijs drie teksten over Treblinka aan. „Noch de bijnaam Iwan, Iwan de Verschrikkelijke, Demjanjuk of enige andere naam wordt in één van de boeken genoemd," zei hij. Demjanjuk verscheen kennelijk goedgeluimd. Hij glimlachte en knikte naar de televisie-camera's en sprak voor de opening van de zitting met zijn 21-jarige zoon John. De 66-jarige Demjanjuk werd een jaar geleden door de Ver enigde Staten uitgewezen naar Is raël, nadat hem zijn Amerikaanse staatsburgerschap was ontnomen wegens het verzwijgen van een na zi-verleden. Hij houdt vol dat hij het slachtoffer is van een persoons verwisseling en dat hij nooit in Tre blinka is geweest. Hij zegt dat hij in 1942 als soldaat van het Russische leger gevangen was genomen en dat hij geïnterneerd werd in een kamp dichtbij Treblinka. lan Li Fo Sjoe heeft de scholieren via de televisie gewaarschuwd te gen deelneming aan de protestac ties. Het officiële Surinaamse persbu reau SNA meldde dat wegens het organiseren van de eerste demon stratie, die dinsdag werd gehou den, acht personen zijn gearres teerd. Onder de arrestanten zijn personeelsleden van de verzeke ringsmaatschappijen De Nationale en Enna. Vernomen is dat ook de VS-resolutie: krachtige veroordeling Zuid-Afrika GENEVE (AFP/Rtr) - Voor de eer ste keer heeft Washington in de Verenigde Naties een resolutie in gediend waarin Zuid-Afrika wordt veroordeeld. In de resolutie wordt in krachtige bewoordingen de af schaffing van.de apartheid geëist. De Verenigde Staten roepen alle regeringen en volken op materiële en technische steun te verlenen aan de Zuidafrikanen die zich met vreedzame middelen inspannen om een vrije, democratische en open samenleving tot stand te brengen. Het blanke minderheids bewind wordt ervan beschuldigd dat het op wrede wijze de mensen rechten schendt. Geëist wordt de beëindiging van de noodtoestand, de afschaffing van de apartheids- wetten, de ontmanteling van de thuislanden, het opheffen v, verbod op politieke partijen ganisaties, de terugkeer van poli tieke ballingen en de onmiddellij ke en onvoorwaardelijke vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela. De resolutie is ingediend in de 43 Het persbureau wijst een be schuldigende vinger naar de Suri naamse zakenman Edgar Wijn- gaarde, die in Nederland woont. Wijngaarde is volgens SNA eige naar van de verzekeringsmaat schappij De Nationale en „één van de belangrijkste financiers van de bende van Brunswijk". In een reactie verklaarde Wijngaarde De Nationale weliswaar te hebben op gericht, maar tegenwoordig geen bemoeienis meer te hebben met deze naamloze venootschap. Hij heeft aandelen in het bedrijf, maar dit is volgens hem niet meer dan ongeveer vijftien procent van het aandelenkapitaal. Ook de beschul diging een belangrijke financier van de groep-Brunswijk te zijn wijst de zakenman resoluut van de hand. De Surinaamse televisie heeft de afgelopen dagen opsporingsbe richten uitgezonden voor onder meer de ex-premier Jules Sedney en ex-president Henk Chin a Sen. Beiden wonen in Nederland en zijn actief in het Surinaams verzet. De Verenigde Staten hebben een boodschap naar de Surinaamse re gering gestuurd waarin zij Parama ribo ervoor waarschuwen dat on derdrukking van de demonstraties Nieuwe Duitse ambassadeur in Syrië BEIROET (Rtr/UPI/AFP/DPA) - Een gemengde Syrisch-Libanese buffermacht heeft gisteren op nieuw pogingen gedaan een einde te maken aan gevechten tussen de sji'itische Amal en linkse milities in West-Beiroet. Volgens zieken huisfunctionarissen zijn de afgelo pen vier dagen al 180 doden en 345 gewonden gevallen bij de gevech ten. DAMASCUS (AP) - West-Duits- land heeft een nieuwe ambassa- het deur in Syrië benoemd wat er op or- duidt dat de Bondsrepubliek de di plomatieke betrekkingen met het Arabische land volledig gaat her stellen. De relaties tussen beide landen stonden een aantal maan den op een laag pitje als gevolg van staten omvattende VN-commissie internationale beschuldigingen dat j}e troepen, die onder leiding staan A~ Ut J de chef van de Syrische mili- Profiterend van een luwte in de gevechten nam een buffermacht, bestaande uit 200 Syrische 'com mando's, 200 Libanese soldaten en politiemannen en 100 strijders van de rivaliserende Amal- en Druzen- milities, gisteren posities in op een aantal strategische punten in het westelijke, islamitische stadsdeel. de mensenrechten, die mo- Syrië terroristische acties menteel in Genève vergadert. De reld steunt. Amerikaanse ambassadeur Robert Wie de nieuwe Duitse ambassa- Wallach herhaalde overigens nog deur wordt is niet bekend. De eens dat Washington gekant blijft Westduitsers lieten in december tegen het instellen van economi- weten dat ze geen nieuwe ambas sche sancties tegen- Pretoria. Omstreden film De kijkcijfers voor de omstreden Amerikaanse tv-serie 'America' blijven achter bij de verwachting van de producent. De tv-maat- schappij ABC zal de adverteerders waarschijnlijk extra ruimte moe ten bieden omdat de gegarandeer de kijkdichtheid niet wordt ge haald. Alleen de eerste uitzending werd goed bekeken maar de daar opvolgende twee uitzendingen daalde de belangstelling fors. De uitzending van de serie van zeven episodes, die zondag wordt beslo ten, verhaalt over het leven in de Verenigde Staten, tien jaar nadat daar de macht is overgenomen door de Russen. Apenvlees Mensen die het vlees eten van de Afrikaanse groene aap blijken veel kwetsbaarder te zijn voor de im- muunziekte aids. Dit heeft een pro minente Afrikaanse onderzoeker verklaard. Wetenschappers heb ben veel aids-gevallen aangetrof fen bij apenvlees etende mensen in Zaire en de Centraalafrikaanse Re publiek terwijl in Senegal, waar de groene aap ook in groten getale voorkomt maar waar de bevolking het vlees niet consumeert, geen sporen van aids werden aangetrof fen. Uit eerdere onderzoeken is naar voren gekomen dat het aidsvi- rus vermoedelijk door een bepaald soort in Afrika levende apen op de mens is overgebracht. Oorlogsbelasting Het Hooggerechtshof van El Sal vador heeft de bijzondere oorlogs belasting, waarmee de regering van president Duarte de strijd te gen het linkse verzet dacht te fi nancieren, in strijd met de grond wet verklaard. Opperrechter Guer rero verklaarde op een persconfe rentie dat alle vijf leden van het hoogste rechtscollege het erover eens waren dat belanginkomsten volgens de Salvadoraanse wet al leen gebruikt mogen worden voor gewone overheidsuitgaven. Bij zondere uitgaven, zoals voor oorlo gen of noodtoestanden, moeten uit leningen of donaties worden gefi nancierd. taire inlichtingdienst in Libanon, brigadegeneraal Ghazi Kenaan, hebben het bevel gekregen gericht te schieten op militieleden die wei geren hun stellingen te ontruimen. Sluipschutters verhinderden de i0 patrouilles van de buffermacht de PafëstVn AhmêdNawafHasïtöt aanvankelijk op te rukken naar een sadeur zouden benoemen. Ambas sadeur Herbert Woeckel was terug geroepen na de veroordeling 14 jaar gevangenisstraf wegens t bomaanslag in Berlijn, vorig jaar maart. door de linkse milities belegerd te levisiestation van de Amal-militie en het Amal-bolwerk in de Murr- Strijd in Beiroet enigszins geluwd toren, een onvoltooid flatgebouw dat al dagen het middelpunt van zware gevechten vormt. Later slaagden de Syrisch-Libanese troe pen er toch in een controlepost bij het gebouw te vestigen. Vanuit het 42 verdiepingen tellende gebouw kunnen de Amal-strijders het za kencentrum Hamra bestrijken. De ze wijk is vrijwel volledig in han den gevallen van de linkse milities. Volgens politieke zegslieden hebben de linkse milities -- de communisten, de soennitische Mo- rabitoun-militie en de Druzenmili- tie van Walid Joemblatt - de over hand in de strijd die met tanks, mortieren, raketten en artillerie wordt uitgevochten. Zij slaagden er echter niet in Amal uit haar be langrijkste bolwerken te verdrij ven. Veiligheidsfunctionarissen be twijfelen of de buffermacht in staat is de strijdende partijen een staakt- het-vuren op te leggen. Zo waar schuwde de communistische partij dat zij geen van de stellingen die zij op Amal heeft veroverd uit handen zal geven. Tegelijkertijd riep Amal- leider Nabih Berri zijn aanhang vanuit Damascus op de strijd tegen „de partisanenbendes en de Arafa- tisten voort te zetten tot de over winning of de dood". Volgens Amal-functionarissen kunnen de sji'ieten nog 5.000 man op de been brengen, veel meer dan hun tegen standers. Via het radiostation „De stem van de bergen" verwelkomde Dru- zenleider Walid Joemblatt het in werking treden van „een nieuw veiligheidsplan" zonder daarbij te vervallen in de „tragedie van 1976", waarmee hij doelde op de in vasie van de Syrische troepen in Libanon. Van zijn kant riep com munistenleider Georges Hawi op tot beëindiging van het „wapenge kletter tussen bondgenoten" en waarschuwde hij dat een militaire oplossing zal leiden tot de „zelfver nietiging van Beiroet". Dissident Josef Begoen. «foto anp» MOSKOU (AP/ANP) - De Russi sche joodse activist Josef Be goen zou vanmiddag worden vrijgelaten uit de Tsjistopol-ge- vangenis. Zijn vrouw Inna is gis teravond gebeld door een func tionaris van het ministerie van binnenlandse zaken, die haar dit heeft meegedeeld. Andere dissidenten hebben ge zegd dat Begoen de laatste ge vangene is die nog in de Tsjisto- pol-gevangenis zit; de gevange nis ligt 500 kilomometer ten oos ten van Moskou. In de gevange nis heeft een groot aantal voor aanstaande Russische dissiden ten gevangen gezeten, onder wie Ananatoli Sjtsjaranski en Anato li Martsjenko, die in december in de gevangenis is overleden. De algemene indruk is, dat vooral de dood van Martsjenko de aanleiding is geweest voor de recente golf van vrijlatingen en amnestie-verleningen. Ook de opheffing van de ballingschap van Andrei Sacharov en Jelena Bonner in Gorki is volgens velen althans voor een deel het gevolg van de dood van Martsjenko. Twee leden van de onofficiële Sowjet-vredesgroep „Groeppa Doverija" zijn uit psychiatrische klinieken vrijgelaten. Verder werden ook vier Armeense dissi denten op vrije voeten gesteld. Dit heeft de Amsterdamse Boe- kovski-stichting gisteren ge meld. De twee vredesactivisten - Vik tor Smirnov uit Moskou en Ana toli Tsjerkasov uit Koejbysjev - behoorden tot een vredesgroep die maatregelen ter bevordering van het vertrouwen tussen de su permachten propageerde. Zij za ten sinds vorig jaar in psychiatri sche klinieken. Amerikaans rapport over de mensenrechten WASHINGTON (ANP) - Het Suri naamse leger heeft zich in decem ber vorig jaar schuldig gemaakt aan de moord op ten minste 244 burgers. Dit staat in een jaarlijks rapport van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken over de situatie van de mensen rechten in de wereld, dat gisteren in Washington is overhandigd aan het Congres. In een apart hoofdstuk wordt uit voerig ingegaan op de situatie in Suriname. Melding wordt gemaakt van militaire moordcommando's die op bevel van de regering tegen de bosnegerbevolking opereren- 'Geloofwaardige ooggetuigen' wor den aangehaald die moordpartijen hebben waargenomen onder de bosnegerbevolking. Ook vrouwen en kinderen werden daarvan het slachtoffer. „Aangenomen wordt dat het leger en de militie betrok ken zijn bij moorden die in de eer ste plaats gericht zijn tegen bosne gers in Paramaribo en Moengo". Volgens de jaarlijkse studie zijn vijf met kogels doorzeefde lijken van bosnegers gevonden in de bui tenwijken van Paramaribo en heeft er een massamoord plaatsgehad bij het dorp Moengatapoe, in Oost-Su- riname, waarvan foto's en video banden zijn verschenen in de Ne derlandse pers. Gesprekken met overlevenden en andere betrouw bare bronnen in Paramaribo tonen aan dat dergelijke massamoorden ook in andere dorpen hebben plaatsgevonden. De opstellers van het rapport maken uit de geloofwaardige infor matie waarover zij beschikken op dat bosnegers zijn ontvoerd en ver dwenen. Nauwkeurige cijfers daar van ontbreken echter. Verder wordt uitgebreid inge gaan op de situatie van de demo cratische rechten in Suriname, zo als politieke rechten, vrijheid van meningsuiting, rechtszekerheid, privacy en vrijheid van godsdienst. De regering die in juli 1986 aantrad heeft een programma van politieke en economische vernieuwing aan gekondigd. Maar volgens het rap port is de aard van dat programma en van het toekomstige democrati sche systeem niet nader omschre- Discriminatie op grond van ras, seks en geloof komt in Suriname niet of nauwelijks voor. Ook de vrijheid van godsdienst is gewaar borgd. Er is geen officiële censuur, maar de lokale pers is van over heidswege te verstaan gegeven wat toelaatbaar en ontoelaatbaar is. Be richten over de opstand van Bruns wijk kunnen in het algemeen niet worden gepubliceerd zonder offi ciële goedkeuring. Dat geldt ook voor de berichtgeving van buiten landse journalisten, aldus het rap port. DUBLIN (AP) - De Fianna Fail- partij van Charles Haughey komt na de algemene verkiezingen van dinsdag drie zetels te kort voor een absolute meerderheid in het parle ment van de republiek Ierland. Hierdoor is vrees ontstaan voor po litieke instabiliteit, terwijl het land een ernstige economische crisis doormaakt. Haughey verklaarde gisteren dat hij verwachtte een volle termijn van vijf jaar te kunnen uitzitten, maar sommige politieke waarne mers menen dat de Ierse kiezers snel weer naar de stembus zullen worden geroepen om een volgende crisis op te lossen. Volgens de einduitslag heeft de partij van Haughey 81 zetels be haald. De Fine Gael van demissio nair premier Garret FitzGerald haalde slechts 51 zetels. De nieu we, centrum-rechtse Progressieve Democraten komen op 14, de La- bour-partij op 12, de Arbeiderspar tij op vier en de vier resterende ze tels gaan naar met-partijgebonden kandidaten. Als Haughey de traditie van zijn partij voortzet om geen formele coalities aan te gaan, zal hij zich voor gedoogsteun moeten wenden tot de partijloze kandidaten die in het parlement gekozen zijn. Haug hey had gegokt op een absolute meerderheid en zich in de campag nes niet uitgelaten over mogelijke coalities. De links-georiënteerde onafhan kelijke volksvertegenwoordiger Tony Gregory zal zich naar ver wachting echter sterk maken voor betere sociale voorzieningen, ter wijl de nationalistische Neil Bla- ney in het verleden heeft gezegd dat Haughey het Brits-Ierse ak koord over Noord-Ierland moet herzien. Haughey zal op 10 maart in het parlement worden beëdigd voor zijn derde termijn als premier. De vuurdoop volgt later die maand bij het presenteren van de nationale begroting. Haughey heeft daarbij te maken met een economie die wordt geteisterd door een record bedrag aan schulden, hoge belas tingen en rentepercentages en een werkloosheidscijfer van 19,6 pro cent. Bernie Ahern, die voor Fianna Fail in het parlement zit, verklaar de in een televisie-uitzending dat hij steun van andere partijen ver wachtte. De Labourpartij en de progressieve democraten wilden zich daarover op televisie nog niet uitlaten. Haughey's verkiezing heeft boze reacties opgeroepen bij de protes tantse extremisten in het door Groot Brittannië bestuurde Noord- Ierland. Politicus-dominee lan Paisley voorspelde dat een bezoek van Haughey aan Belfast 'omvang rijke wanordelijkheden' tot gevolg zou hebben. Charles Haughey, een doorge winterde republikein die graag een verenigd Ierland tot stand zou ziet komen, is twee keer eerder pre mier geweest, van 1979 tot 1981 en gedurende enkele maanden in 1982. Elke keer moest hij echter weer wijken voor zijn aartsvijand en tegenstander Garret FitzGerald. Kritische politiechef in Marseille ontslagen MARSEILLE (Rtr) - Een hoofd van de politie in Marseille Pierre Qui- licci is ontslagen wegens het uiten van kritiek tegenover de pers, op het falen van superieuren bij de spectaculaire bankroof in Marseil le van vorige week. Zijn ontslag werd bekendge maakt door het ministerie van bin nenlandse zaken in Parijs direct nadat gisteren een interview met Quilicci verscheen in het regionale blad „Le Provencal". Zijn scherpste kritiek gold Franknjks befaamdste commissa ris Robert Broussard, „geen echte politieman uit de praktijk, maar een bureauman". Onder de ogen van de speciaal uit Parijs overgekomen Broussard ontsnapte vorige week een bende bankrovers. De auteurs beschryven voorts de arrestatie van twee Nederlandse journalisten die in juli vorig jaar il legaal Suriname waren binnen ge komen om Brunswijk te intervie wen. Zij werden beschuldigd van spionage, maar werden uiteinde lijk vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. In verband hiermee wordt de onafhankelijkheid van de rech terlijke macht in Suriname gepre- Voorts staan in het rapport de Sowjet-Unie en de overige Oosteu- ropese landen nog steeds in de be klaagdenbank. Wel worden de 'po sitieve ontwikkelingen' in de Sow jet-Unie en Polen gesignaleerd. Als positieve hoogtepunten van het afgelopen jaar noemt het rap port de 'spectaculaire' ontwikke lingen op het gebied van de demo cratie in Latijns-Amerika en de te rugkeer van de Filippijnen in het democratische kamp. Als diepte punt wijst het rapport de 'ernstige terugval' in Zuid-Afrika aan. ADVERTENTIE Uitverkoop van: Inruil kopieermachines Showroommodellen kantoor meubelen Deze uitverkoop duurt tot zaterdag 28 februari 1987 kantoorinrichtingen Rietschans 68, Leiderdorp, Telefoon 071 -411141

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5