Derde net half jaar uitgesteld Baalbergen(g> 'Ook wij kunnen voor couveuse-baby's zorgen Brinkman wekt woede omroepen Zes maanden geeïst voor rel rond hotel Kedichem 'Uitlatingen kardinaal Simonis zijn niet in strijd met de wet' Kamer wil school zelf lesuren laten bepalen Deze bank bijvoorbeeld, maar dan.... Bora-Bora KATWIJK VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 HILVERSUM (GPD/ANP) - De invoering van een derde televisienet zal tot 1 april 1988 moeten wachten. Dit heeft minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) gisteren bekend gemaakt. Technische problemen maken het niet mogelijk om op de streefdatum - 1 oktober dit jaar - uitzendingen in het gehele land te verzorgen. "Het belang van alle Nederlandse kijkers weegt het zwaarst", aldus Brinkman. DORDRECHT ANP/GPD) - De of- ficier van justitie bij de rechtbank in Dordrecht heeft gisteren gevan genisstraffen geëist van zes maan den, waarvan de helft voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd, tegen vijf actievoerders die worden ver dacht van openlijke geweldpleging rond de brand op 29 maart vorig jaar in hotel Cosmopolite in Kedi chem. Daar werd een vergadering gehouden van aanhangers van de Centrumpartij. De vijf verdachten waren geen van allen verschenen. Zij willen niet meewerken aan hun eigen ver oordeling, "terwijl fascisten en ra cisten vrij spel hebben", aldus een van de verklaringen die hun advo- katen voorlazen. Volgens de ver dachten houdt de staat fascisten de hand boven het hoofd omdat ze ge zagsgetrouw zijn en zich net als de staat tegen lastige minderheden en oppostitiegroepen keren. De foto's gemaakt door fotogra fen van De Waarheid en De Tele graaf bij de uit de hand gelopen de monstratie in Kedichem bleken van essentieel belang te zijn in de bewijslast tegen de vijf actievoer ders. Op 29 maart '86 verstoorden ruim tweehonderd anti-fascisten een vergadering van Centrumpar tij en Centrum-Democraten in Ho tel Cosmopolite in Kedichem, waaraan zeventig mensen deelna men. Twee Leerdamse politiemen sen konden de actievoerders niet weerhouden van het gooien van stenen, het leksteken van autoban den, het joepen van anti-fascisti sche leuzen en het stichten van brand. Het hotel brandde volledig af en in een poging aan de vlammen te ontkomen, raakte de secretaresse van Centrum-Democraat Janmaat zo gewond, dat een been moest worden afgezet. Tweeënzeventig actievoerders werden aangehou den. De dagvaardig repte overi gens met geen woord over de brandstichting; verdachten werd alleen openlijke geweldpleging ten laste gelegd. 'Hilversum' reageerde boos en te leurgesteld op het besluit van Brinkman de start van het derde net uit te stellen. Ed van Westerloo, hoofd dienst televisie van de NOS, noemde het een trieste zaak, te meer daar de bewindsman niet met nieuwe feiten is geconfronteerd. "Toen Brinkman besloot het derde net op 1 oktober te laten beginnen wist hij dat er geen landelijke be dekking mogelijk was op dat mo ment". Van Westerloo kon nog niet zeg gen welke Financiële consequen ties het uitstel voor de NOS zou op leveren. "De voorbereidingen wa ren al in een ver gevorderd sta dium. Het vuur zat er goed in, nu moet alles afgebroken worden. Voor ons betekent dit dat zestien nieuwe NOS-programma's, waar onder een media-programma in sa menwerking met de BRT, voorlo pig in de ijskast moeten worden gezet, en aankoopprocedures moe ten worden afgebroken". Ook KRO-directeur Schoonho ven en zijn Avro-collega Wallis de Vries toonden zich 'verbijsterd'. Alleen Rob Out toonde namens Veronica enig begrip, gezien de dreigende schadeclaims van orga nisaties als Teleac en de kritiek van de Consumentenbond, die heeft gedreigd met een proces tegen de minister als het derde net op 1 ok- Sponsors betalen vervanging van zieke onderwijzer TEXEL (ANP) - De katholieke St. Jozefschool in Den Burg, op het ei land Texel, is op zoek naar spon sors die geld beschikbaar stellen voor het aantrekken van vervan gende leerkrachten bij ziekte van een onderwijzer(es). Twaalf bedrij ven hebben al steun toegezegd. Aanleiding voor de acties is de bezuinigingsmaatregel van minis ter Deetman. Hij wil de vervanging van ziek onderwijspersoneel niet langer betalen. K. Maas, voorzitter van het St Jozef-schoolbestuur: "Op een spoedvergadering beslo pen we dat er iets moest gebeuren om de minister tot gezondere ge dachten te brengen. Ons schoolbe stuur is namelijk niet in staat om voor het benodigde geld te zor gen". Hij verwacht dat het de mi nister "niet lekker zal zitten", dat de school tracht financiële steun te krijgen van het bedrijfsleven. "On derwijs is immers zuiver een zaak van de overheid?". Op de St. Jozefschool was sinds de kerstvakantie bijna dagelijks vervanging nodig, aldus Maas. In verband met de griepgolf waren re gelmatig onderwijzers ziek. Omdat geen vervangers konden worden betaald werden de respectievelijke schoolgroepen telkens overgeno men door een van de collega's. Maar onderwijzers wilden hun col lega's liever niet met de gevolgen van hun afwezigheid op te zadelen en verschenén soms doodziek in de klas. tober zou in gaan. De bond vond het onjuist wanneer sommige de len van het land het nieuwe net wel en andere delen niet zouden kun nen ontvangen. Volgens Vara-directeur Koop- mans dient de Kamer Brinkman terug te fluiten. De media-specia- listen van de drie grote partijen WD, CDA en PvdA toonden ech ter begrip voor het besluit van Brinkman. Het CDA Tweede-Ka merlid Beinema vindt het uitstel weliswaar spijtig, maar "gezien het feit dat de omroepen er niet in zijn geslaagd de programma's van dat derde net die daarvoor in aanmer king komen op een van de andere twee netten door te geven, kan ik mij voorstellen dat de minister de ze beslissing heeft genomen". WD-woordvoerder Hermans toonde zich tevreden over het be sluit van Brinkman. Er wordt im mers tegemoet gekomen aan die genen die het programma niet van het begin af aan kunnen ontvan gen. Bovendien, zo meende hij, hebben de omroepen nu ruim de tijd de problemen inclusief mid dagtelevisie volledig op te lossen. PvdA-woordvoerster Van Nieu- wenhoven juichte het besluit van de bewindsman eveneens toe, al vond zij dat de minister wat laat tot inkeer is gekomen. De omroepen zullen er niet erg blij mee zijn ge weest, maar wij zijn altijd van me ning geweest dat iedereen in ons land tegelijkertijd kennis moet kunnen nemen van het derde net, aldus Van Nieuwenhoven. Overvaller hoort eis: 6 jaar HAARLEM (ANP) - De Haarlemse officier van justitie mr. C. Hemmes heeft een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes jaar geëist te gen een 24-jarige man uit Haarlem, die ervan wordt verdacht in 1983 en vorig jaar vier gewapende roof overvallen te hebben gepleegd. Te gen een 42-jarige en een 32-jarige Haarlemmer, die in 1983 en okto ber vorig jaar bij twee overvallen waren betrokken, eiste de officier vier jaar cel. De overvallen vonden veelal op klaarlichte dag plaats in Alkmaar, Oegstgeest, Voorhout en Heemste de. In Alkmaar ging het om een geldloper van Van Gend en Loos. Bij de andere drie overallen kwa men de overvallers onder bedrei ging van een vuurwapen een parti culiere woning binnen. Van tevo ren hadden ze de tip gekregen dat op deze adressen veel geld en siera den te halen viel. Het ging voorna melijk om autohandelaren. De totale buit van de vier over vallen bedroeg circa honderddui zend gulden aan contant geld en eenzelfde bedrag aan sieraden. De mensen die de overvallers thuis aantroffen, werden veelal met handboeien vastgeklonken in de keuken of de badkamer. In Heem stede was ook een 13-jarige meisje daarvan het slachtoffer was gewor den. Zij werd met tape aan haar moeder vastgebonden. De drie zei den voor de rechtbank de buit no dig te hebben gehad om hun reus achtige schulden te betalen. De rechtbank doet op 5 maart uit spraak. Zingende homofielen en sympathisanten voor de ingang van de Utrechtse rechtbank. <f< DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer overweegt basisscholen niet langer te verplichten de lessen voor alle klassen op hetzelfde tijd stip te laten beginnen en eindigen. Staatssecretaris Ginjaar had giste ren wel oren naar dit voorstel van GPV'er Schutte. CDA en WD staan er sympathiek tegenover, maar spraken nog geen definitief oordeel uit. De linkse partijen zijn tegen omdat de belangen van de vrouw in de knel komen. Het plan houdt verband met het voorstel van CDA en WD scholen de keus te laten kinderen van vier jaar 12 in plaats van 22 uur les te geven óf de klassen groter te ma ken. Op dit moment ziet het er naar uit dat de meeste scholen voor de laatste mogelijkheid kiezen. Scho len die de jongste kinderen minder les willen geven, zijn gedwongen de eerste groepen op andere tijden naar school te laten gaan dan de rest van de school. Verschil in be gin- en eindtijden ligt dan voor de hand, aldus Schutte. Ginjaar wees er aanvankelijk op dat de verplichting alle lessen op dezelfde uren te geven, geboren is uit de overweging dat moeders ook een baan moeten kunnen hebben. Kinderen die op verschillende tijd stippen naar school gaan maken dat moeilijk. WD'ster Jorritsma- Lebbink - die zelf nog geen defini tief standpunt wilde innemen - bracht naar voren dat scholen en ouders dat best zelf kunnen rege len. Dat past bij de deregulerings gedachte die haar partij aanhangt. Ginjaar vond dat een "sympathie ke gedachte" en besloot het oor deel over het amendement aan de Kamer over te laten. PvdA'er De Cloe had ernstig be zwaar tegen het bezuinigingsvoor stel en wilde zeker niet meegaan met het idee van Schutte. Hij wierp zich op als verdediger van de be langen van de vrouw. De Kamer moet die beschermen, hield hij zijn twee tegenspeelsters voor. Waarop de staatssecretaris antwoordde heel wat mannen te kennen die het leuk vinden hun kinderen naar school te brengen. De Cloe: "Ik kijk naar de praktijk". UTRECHT (GPD) - Het recht op vrijheid van meningsuiting en godsdienstvrijheid geven kardi naal Simonis niet het recht om arti kel 1 van de Grondwet te schen den, waarin het verbod op discri minatie is vastgelegd. Dat voerde COC-advocaatmr. A. Bierenbrood spot gisteren aan tijdens het kort geding dat de homo-organisatie te gen de kardinaal heeft aangespan nen vanwege diens uitlatingen over homoseksualiteit. Mr. J. Wijn, de advocaat van kar dinaal Simonis, verzette zich tegen deze redenering. De klassieke vrij heden van godsdienst en menings uiting geven mensen het recht om onderscheid te maken tussen ho mo- en hetero-seksuelen. om te dis crimineren. Dat is niet in strijd met de wet, stelde hij. De tweede advocaat van Simo nis, mr Pasman, vroeg rechtbank president mr. Van Harinxma thoe Slooten om het COC niet-ontvan- kelijk te verklaren, omdat de orga nisatie volgens hem niet aantoon baar in haar eigen belang is ge schaad. De kardinaal heeft zich volgens mr. Wijn met schuldig gemaakt aan het aanzetten tot homo-haat en het toenemend aantal zelfmoorden onder rooms-katholieke homosek suelen. Simonis' raadsman vroeg het COC: "Is de publiciteit die jul- Een nbn kijkt naar een groepje zingende demonstranten i :an het Utrechtse gerechtsgbouw. lie aan deze zaak hebben gegeven niet juist de oorzaak van die zelfdo dingen?" Tijdens de fakkeloptocht woens dagavond in Utrecht legde een COC-woordvoerdster een direct verband tussen een aantal zelf moorden en de uitlatingen van de kardinaal. Mr. B. Tomlow, advocaat van H. Branderhorst die lijstaanvoerder van PSP-CPN in Utrecht is bij de komende statenverkiezingen en tweede eiser in het kort geding, stelde dat kardinaal Simonis door zijn uitspraken de suggestie op zich laadt een kruistocht tegen ho moseksuelen te zijn begonnen. Tomlow verwijt Simonis "hoogst onzorgvuldig handelen", ook al gaat hij er van uit dat de kardinaal niet de opzet heeft gehad te discrimineren. In de verklaring die tijdens de rechtszitting werd voorgelezen zei den de vijf niet verschenen ver dachten dat zij weigerden mee te werken aan een 'georganiseerde klucht'. Zij vonden dat justitie ver schillende zaken ongelijk behan delt en wezen op het aanvallen van een Tamil-pension in Assen en de moord op Kerwin Duinmeyer in Amsterdam en daartegenover de aanpak van anti-fascisten. Officier van justitie Welschen sprak van een bijzondere vorm van openlijke geweldpleging. Het mee doen aan een actie als in Kedichem noemde hij risico nemen. "Perso nen maken zich belachelijk en on geloofwaardig als zij zich beroepen op het bestrijden van het fascisme. Men heeft een gevecht tegen de staat geleverd" Welschen noemde de actievoerders 'buitenmaat- schappelijk'. De uitspraak is over twee weken. Zigeunergezin verliest geding om woonruimte UTRECHT (ANP) - De Nieuwe- geinse woningbouwvereniging On ze Woning hoeft de zigeunerfamilie Duric, die een maand geleden na klachten van de buren uit haar huis is gezet, geen andere woon ruimte aan te bieden. Dat heeft de president van de Utrechtse recht bank, mr. baron C. L. van Harinx ma thoe Slooten gisteren bepaald in het kort geding dat Duric tegen de woningbouwvereniging had aangespannen. Duric had aangevoerd dat de problemen die hij met zijn buren had het gevolg waren van culturele verschillen. Aangezien Nieuwe- gein is aangewezen als opvangge- meente voor zigeuners heeft die gemeente de verplichting dat soort moeilijkheden te voorkomen. Nieuwegein is daarin volgens Du ric kennelijk tekortgeschoten en aangezien Onze Woning in die ge meente een monopoliepositie heeft moet de woningbouwvereniging hem een ander huis aanbieden. De rechter volgde die redenering niet. Duric en zijn achttienkoppige gezin zijn de enige zigeuners die in Nieuwegein ..onaanvaardbare overlast" veroorzaken, aldus het vonnis. De oorzaak moet dus vol gens de rechter niet gezocht wor den in de culturele verschillen tus sen zigeuners en Nederlanders. Hel gaat hier blijkbaar om een in dividueel geval en daar is vader Duric zelf verantwoordelijk voor. zo redeneert de rechtbankpresi dent. Sinds de uitzetting bivakkeren Duric en de zijnen in een caravan bij de Nieuwegeinse Nicolaaskerk. Dat kan niet veel langer duren, zo verklaarde de zwaar aangeslagen Duric na de uitspraak. Hij zal de provincie Utrecht nu vragen in Nieuwegein voor zijn gezin een kleine staanplaats voor twee cara vans in te richten. Cellen voor 'wanbetalers' ALKMAAR (GPD) - In het arron dissement Alkmaar wordt het aan tal cellen die worden vrijgehouden voor mensen die boetes niet willen of kunnen betalen, uitgebreid. Jus titie heeft hiertoe veertig cellen van de half open strafinrichting 'De Westlinge' in Heerhugowaard gereserveerd Een groeiend aantal mensen be taalt een boete niet, omdat men er vanuit gaat dat er voor het uitzitten van een vervangende hechtenis toch geen celruimte is, zei de Alk- maarse officier van justitie G. Bot man. De uitbreiding moet dan ook vooral gezien worden als 'slok-ach- ter-de-deur'. ADVERTENTIE VTj d Wal Hoger Ietsje zachler Een beetje lager Wat harder Ietsje smaller Een stukje breder AL u niet van massaprodukten houdi beni u bij P .en naar eigen idee. Da ikers koopi betaalt u to documentatie 02508 -10-44 i ma lm za 10 00-1700 uur neubelen /.j leen kostbar, jl /on 30?» r BIJ DE MAKERS ZELF IS MAATWERK NIET DUUR. Sportvissers eisen controle op vissen zonder vergunning AMERSFOORT (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfe deraties (NWS) eist van de overheid dat op korte termijn de controle op 'zwartvissen', het vissen zonder de vereiste papieren, wordt verscherpt. Ook een betere voorlichting over de vereiste papieren kan bijdragen aan het terugdringen van het zwartvissen, aldus de NWS in een reactie op een onlangs verschenen onderzoek over het zwartvissen. Uit onderzoek onder de bij haar aangesloten verenigingen is de NWS gebleken dat het vissen zonder vergunning nog vaker voorkomt dan vis sen zonder sportvisakte. De laatste wordt door het Rijk uitgegeven en geeft recht op het vissen in openbaar water. Het merendeel van de op brengsten gaal naar de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB), die door het teruglopen van het aantal uitgegeven akten in finan ciële problemen is gekomen. De vergunning is aanvullend nodig als het visrecht voor een water aan een vereniging is verhuurd. Veel vissers weten volgens de NWS niet dat zij naast de akte die vergunning vaak nodig hebben. Dat komt mede doordat de overheid het vissen zonder akte aanmerkt als 'zwartvissen' en zonder vergunning als 'grijsvissen'. Daardoor lijkt het zwartvissen erger. ADVERTENTIE DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX Tilburgs ziekenhuis boos over transport baby's naar buitenland TILBURG (ANP) - De te vroeg ge boren baby, die woensdagavond met ademhalingsmoeilijkheden vanuit het Rotterdamse Sofiakin- derziekenhuis per helikopter naar een ziekenhuis in Düsseldorf werd gebracht, had evengoed in een niet-academisch ziekenhuis in Ne derland kunnen worden behan deld. Op het moment dat het kind werd overgevlogen, omdat in Ne derland alle couveuses bezet zou den zijn, werden bij voorbeeld in het Sint Elisabethziekenhuis in Tilburg drie couveuses niet ge bruikt en stond een medische staf paraat. Dat constateert dr. H. Tiddens van de afdèling kinder-intensive- care van het Tilburgse ziekenhuis. Hij wordt hierin gesteund door di recteur Dr. P. Heijnen. Dr. Tiddens die als assistent in opleiding in Tilburg werkzaam is, zegt zich over de gang van zaken enorm te verbazen. ,,De couveuse afdeling hier is volledig toegerust en beschikt over een medische staf die zich qua bezetting kan meten met elk Nederlands academisch centrum. Het stuit mij dan ook te gen de borst, dat wordt gekozen voor een spectaculaire maar waan zinnig dure helikoptervlucht. En dat terwijl ik hier met mijn medi sche staf duimen zit te draaien en bij wijze van spreken zit te popelen om voor een kind te kunnen zor gen", aldus Tiddens. het Mariaziekenhuis in Tilburg. Ook toen werd een kind met adem halingsmoeilijkheden per helikop ter naar Duitsland gebracht, terwijl een paar kilometer verderop de mogelijkheid aanwezig was om hulp te bieden. Volgens directeur Heijnen zijn nog veel meer Neder landse ziekenhuizen prima in staat om deze kinderen op te vangen, maar komt het regelmatig voor dat baby's naar het buitenland worden gebracht. "Negentig procent zou in eigen land kunnen blijven", aldus Heijnen. Hij wijt deze gang van zaken aan de halsstarrige opstelling van de acht medische centra in Neder land. "Die vinden andere zieken huizen niet goed genoeg en sturen er daarom geen kinderen heen". Volgens prof. dr. P. Sauer van het Sofiakinderziekenhuis in Rot terdam is de handelswijze van de academische centra te wijten aan een rapport dat de Vereniging voor Kindergeneeskunde ooit heeft op gesteld. Daarin wordt bepaald dat de beademing van te vroeg gebo ren baby's een speciale zorg vereist en dus voorbehouden moet zijn aan academische centra met een bepaalde omvang. „Een aantal van 80 tot 100 beademingen per jaar zou nodig zijn om de zorg goed te kunnen uitvoeren." Ook het ministerie van WVC heeft volgens hem dat aantal als uitgangspunt gekozen. Doordat de overheid slechts de couveuseafde- lingen in de academische centra er kent, is de totale capaciteit in Ne derland te klein. Maar tot nu toe wordt daar weinig aan gedaan. Zo vroeg het Elisabethziekenhuis in Tilburg reeds in 1978 een officiële erkenning, maar heeft daar nooit meer iets van gehoord. En dat ter wijl de kinderafdeling volledig is ingericht. Sauer: "Ik wil niets af doen aan de kwaliteit van de medi sche staf, maar voor deze specifie ke zorg, is ook het Tilburgse zie kenhuis onvoldoende". Deze op merking zet bij directeur Heijnen kwaad bloed: „Ik daag hem uit dat waar te maken. Zelfs als zich com plicaties voordoen, kunnen die in overleg worden opgelost", aldus Heijnen. Want Design is méér don vorm dteen. Design is functie, visie en emotie De nieuwe stp heeft dat

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3