Gemengd zwemmen windt Afrikaner nog steeds op Automobilist kan blij blijven rijden, als hij maar betaalt Reportage WET3LANKES BEACH AND SEA WHITES ONLY Aanklacht Alphens Wiesenthalrcomité tegen Goerees KAAPSTAD - In de kantlijn van de apartheidsproblemen is de aandacht de afgelopen maanden (het is zomer in Zuid- Afrika) vooral uitgegaan naar het probleem van de 'geschei den stranden'. In Durban en omgeving leidde de opheffing van strandapartheid rond de jaarwisseling tot een explosie van rassengeweld, die aan één persoon het leven kostte; bij Kaapstad werden de apartheidsborden op het strand van Gordon's Bay door onbekenden beklad. In welk land heeft de president 24 minuten van het televisienieuws nodig om een kleurling- minister uit zijn kabinet de les te lezen over een zwempartij op een voor blanken gereserveerd strand. Ruud de Wit schetst de badperikelcn van een gefrustreerde blanke bevolkingsgroep. VRIJDAG 20 FEBRUARI Apartheid, op het strand bij Kaapstad. Dezi UTRECHT - Een van de nadelen van de groei van het autopark in Nederland is het uitsterven van de "blijde rijder". Wie zit nog vrolijk achter het stuur als hij in een kilo meterslange file staat? Maar er is nog redding mogelijk. Het tover woord heet "road-pricing". Het komt erop neer dat mensen die er geld voor over hebben, gebruik kunnen maken van een soort vrije busbaan. Vanaf die rijstrook kan men met iets van medelijden glim lachen naar de stumperds ernaast in de file. door Weert Schenk "Road-pricing" is geen nieuw idee. Al in 1968 publiceerde de Prof. Teldersstichting, het weten schappelijk bureau van de WD, een rapport over een "doelmatiger weggebruik door prijsmechanisch rijden en parkeren". Het idee werd onlangs weer uit stoffige laden ge haald door de openbaar-vervoerbe drijven. Achtergrond: als het auto rijden duurder wordt door bijvoor beeld road-pricing, hogere par keertarieven of verhoging van de benzine-accijns. zijn de mensen eerder geneigd de trein of bus te pakken, waardoor de drukte op de wegen afneemt. De files in ons land groeien met de dag. De automobilisten ergeren zich weliswaar, maar blijven toch steeds weer in de auto stappen. De politici maken zich grote zorgen. De steden en de economische cen tra dreigen onbereikbaar te wor den. De files zijn een groeiende schadepost voor het bedrijfsleven, die f700 miljoen gulden per jaar beloopt. Als dit nog ernstiger vor men gaat aannemen, bestaat er een grote kans dat ondernemingen zich elders gaan vestigen, waar wel een vlotte doorstroming van het verkeer is. De openbaar-vervoerbed rijven bepleiten een selectief autoge bruik. Ze erkennen de voordelen van de auto, maar vinden dat de mensen steeds weer bewust moe ten kiezen of ze met de auto dan wel met het openbaar vervoer rei zen. Om dat te bereiken, willen de bedrijven de kwaliteit van het openbaar vervoer verbeteren en vinden ze dat de overheid het auto rijden duurder moet maken, zodat de automobilist geprikkeld wordt tot die bewuste keuze. Het systeem van road-pricing, een van die mogelijke financiële prikkels, is in sommige plaatsen in de wereld al in werking. In het Noorse Bergen moeten automobi listen 1,75 gulden betalen om de stad in te mogen. Hierdoor wordt jaarlijks ruim 40 miljoen gulden binnengehaald. Met dat geld wordt de infrastructuur van Bergen ver beterd. Singapore voerde in 1975 road- pricing in. Het gemeentebestuur \yilde de verkeersstroom vermin deren om de stad voor kaalslag ten behoeve van wegen en parkeer ruimte te behoeden. Er kwam een beleid om het openbaar vervoer te versterken, de bezettingsgraad van de auto te verhogen en het gebruik van de auto te verminderen. Daar door verminderde het aantal auto's dat de stad nog binnen wilde rijden met 70 procent. Mr. H. Jacobs (Nederlandse Spoorwegen en nauw betrokken bij het rapport van de openbaar vervoerbedrijven over auto. trein en bus) vindt op grond van de re sultaten in Singapore een studie naar de mogelijkheden van road- pricing de moeite waard. "Van zo maar overnemen kan geen sprake zijn. Maar het principe is veelbelo vend". Hij heeft niet precies voor ogen hoe het systeem in Nederland kan worden ingevoerd. Uit de losse pols doet hij een voorstel. "Grote wegvakken tussen Zoetermeer en Den Haag zijn zesbaans. De file staat 's morgens aan de ene kant, 's avonds aan de andere kant. Waar om zou je in de spits niet twee ba nen vrij maken voor mensen die willen betalen om döor te rijden?" "Dit systeem reguliert zich dan verder zelf. Er staat een file die minder wordt omdat er meer au to's over de vrije baan gaan. Als mensen denken dat ze dan niet meer over de vrije baan hoeven, wordt de file weer langer. En is in de stad het parkeren ook nog duur der. dan is de kans groot dat ze denken: het wordt me allemaal te gek: ik ga met het openbaar ver die de auto werkelijk nodig hebben in de stad, zijn be reid ervoor te betalen, denkt Ja cobs. "Bedrijven hebben er geld voor over. Die willen ook geld be talen voor boetes voor fout parke ren. Maar forensen die dat zelf moeten opbrengen, gaan andere keuzes maken. Als het openbaar vervoer op deze manier maar vijf procent van de forensen pakt, is dat al een wezenlijke bijdrage aan de oplossing van het fileprobleem in de Randstad". Volgens hem mag "road-pricing" niet leiden tot grote administratie ve rompslomp en controles. Hij zou zich kunnen voorstellen dat el ke auto op de vrije baan wordt ge fotografeerd waarna de eigenaar naderhand een rekening thuis krijgt, zoals bij de telefoon. Voor hem is het ook de vraag of de men sen dat bedrag inderdaad nog wil len storten. Maar voor enorme navorderingsacties voelt Jacobs niets. Jacobs is niet ontmoedigd door de reactie van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) op het rap port over verbetering van de kwali teit van het openbaar vervoer en het duurder maken van het autorij den. De bewindsvrouwe ging in haar eerste reactie totaal voorbij aan de ideeën over duurder autorij den en prees alleen de wens om het openbaar vervoer te verbeteren. Ook commentaren van anderen waren afwijzend. "Smit-Kroes gaat natuurlijk niet vlak voor de Statenverkiezingen impopulaire maatregelen aankon digen", zegt Jacobs, "maar nie mand kan om de files heen. Ook de auto-importeurs zeggen dat er iets moet veranderen". Defiles op de weg worden steeds groter. Een twee jaar geleden konden overal langs de uitgestrekte en vooral schitterende Zuidafn- kaanse kust borden aangetroffen worden met bordjes 'slegs blan- kes'. De zwarte inwoners, de Aziaten en de kleurlingen had den eveneens hun eigen stran den. door Ruud de Wit Het liberale Kaapstad, met een meerderheid aan kleurlingen, was in 1982 de eerste stad dat een aantal stranden voor alle rassen openstelde en daarna volgde Durban. Deze steden moeten het hebben van buitenlandse toeris ten en andere vakantiegangers. Het was ook onder druk van de horeca en het hotelwezen, dat de stranden voor iedereen open gin gen. Maar probleemloos verloopt de integratie langs de kust niet Rond de kerstdagen kwam het voor het eerst tot rassenonlusten op de stranden. In de badplaats Amanzimtoti, onder Durban, raakten groepen zwarten slaags met blanke vakantiegangers en hierbij viel minstens een dode. Helemaal onverwacht kwam de ze geweldsexplosie niet. Durban en omgeving is het vakantiege- bied bij uitstek voor de blanken van de Transvaal. Niet alleen voor de rijken, maar vooral voor de lagere inkomstengroepen. Pistool Wie de politieke geografie van de blank Zuid-Afrika bestudeert, De stichting 'Comité Wiesen- thalfonds' in Alphen aan den Rijn heeft bij de officier van jus titie in Zwolle een klacht inge diend tegen het evangeliste nechtpaar Lucas en Jenny Goe- ree' "wegens grove belediging van Simon Wiesenthal in num mert 16 van het gospelblad Evan". Volgens het comité wordt in dat nummer het werk van Wie senthal - hoofd van het joodse documentatiecentrum in Wenen - op ongeoorloofde wijze in ver band gebracht met de bloedw raak van het joodse volk. "Door de bloedwraak zouden de joden zelf schuldig zijn de massa moord, suggereert Evan". Het comité in Alphen heeft de officier van justitie gevraagd de verspreiding van het blad te ver bieden en met spoed tegen de evangeliepredikers op te treden. Sinds 1965 bestaat dit comité. Het stelt zich ten doel fondsen te verwerven om het werk van Si mon Wiesenthal mogelijk te ma ken. Het onderhoudt contact met ongeveer 13.000 sympathisanten. Voorzitter is mr. A. Stempels. S. Speyer (Alphen) verzorgt het se cretariaat. Bezoek Een delegatie van de Vredes- raad in de DDR (Oost-Duitsland) zal al snel tot de ontdekking ko men, dat juist in de Transvaal en Oranje Vrijstaat de meest conser vatieve mensen wonen. Met als gevolg dat het strandleven van Durban een beeld opleverde van blanke families, die duidelijk maakten dat zij geen mensen met andere huidskleuren in hun omgeving wensten. Al dan niet gewapend met een vlag van de ultra-rechtse Afrika ner Weerstandsbeweging (AWB) en soms een pistool binnen handbereik, hielden zij hun strandstoel op grimmige wijze bezet. Eugene Terr Blanche, de leider van de AWB, liet geen twij fel bestaan hoe hij daar over dacht: „De AWB heeft deze con frontaties op de stranden niet op gezet, maar ik zal niet ontken nen, dat onze leden erbij betrok- ken zijn geweest". Afgezien van de openlijke ras senhaat die er door bepaalde groepen blanken in Durban wer den gedemonstreerd, zijn er ook nog andere oorzaken te aan te ge ven voor de spanningen en on lusten. Een gemeenteraadslid: „Vanaf 1985 is een groot aantal stranden opengesteld voor ieder een. Sommige stranden bleven echter 'apart' en dat veroorzaak te soms heel vervelende inciden ten, zoals het weren van zwarte buitenlanders en niet-blanken, die met hun wel-blanke vrienden het strand op wilden. Maar het het belangrijkste probeem dit jaar is de massale tevloed van niet-blanke badgasten. Daar wa- - die het beleid van de Oostduit- se regering steunt - brengt vol gende week op uitnodiging van de rooms-katholieke vredesbe weging 'Pax Christi' een bezoek aan ons land. Het is een vervolg op de reis van 'Pax Christi' naar de DDR in mei vorig jaar. Er staan ontmoetingen op het programma met de voorzitter van 'Pax Christi' Nederland, bis schop H. Ernst van Breda, en de vroegere ambassadeur in Spanje, drs. E. J. Korthals Altes, die vo rig jaar als zodanig ontslag nam "om in grotere vrijheid een be scheiden bijdrage te kunnen le veren aan het keren van de waan zinnige bewapeningswedloop". De delegatie praat ook met ka merleden en met het dagelijks bestuur van het Interkerkelijk Vredesberaad. 'Pax Christi' wil onder meer het komende bezoek van de Oostduitse partijleider Erick Ho- necker aan ons land aan de orde stellen. Verder wil merf van de Oostduitse Vredesraad graag we ten hoe de DDR denkt bij te dra gen aan de verdere ontwikkeling van het Helsinki-proces en hoe dit land de nieuwe koers van de ren we wat de strandfaciliteiten betreft, niet op voorbereid". Onderbroek Ook afwijkende sociale en mo rele opvattingen speelden een rol. Zo waren er wat incidenten, waarbij blanken bezwaar maak ten tegen de 'onfatsoenlijke kle ding' van niet-blanke zonaanbid- ders. Met name zwarte kinderen uit de armere milieus zijn ge neigd gewoon in hun onder broek de zee in te gaan of in hun verschoten en kapotte kleding. Veel blanken blijken zich daar aan te ergeren, evenals aan het feit dat zwarte meisjes zich mak kelijker op het strand verkleden. Soms ook stappen ze met onblo te borsten de zee in of stappen ze onder de stranddouche. Dat kan in het puriteinse Zuid-Afrika al helemaal niet. Een strandincident dat Zuid- Afrika deze zomer ook hevig be roerde was de zwempartij van een kleurling-politicus. Dominee Allan Hendrickse, voorzitter van het kleurlingenparlement en mi nister zonder portefeuille in de regering-Botha, besloot in janua ri op het congres van zijn Arbei derspartij in Port Elizabeth een demonstratieve zwempartij te houden op een 'blank' strand in deze Oostkaapse havenstad. De conservatieve blanke Her- stigte Nationale Partij (HNP) stond op zijn achterste benen toen Hendrickse en zijn partijge noten het exclusieve King's strand opgingen, en diende een officiële aanklacht in. Deze klacht werd weliswaar door de openbare aanklager gesepo neerd, maar daarmee was de kous niet af. Ontslag President P. W. Botha bleek zich ook te hebben geërgerd aan deze 'wetsschending' door een van zijn kabinetsministers. Hen drickse werd voor de keus ge steld om openlijk zijn excuses aan te bieden of ontslag te ne men. En toen hij het laatste tot Russische partijleider Gorbats- jov beoordeelt. 'Blije Werelt' Het congrescentrum van de Gereformeerde Kerken 'De Blije Werelt' in Lunteren zal in mei weer volop kunnen draaien. Dan wordt de bouw van het nieuwe gedeelte - waarmee na de brand in juli vorig jaar werd begonnen - voltooid. Een financiële actie van het Al gemeen Diakonaal Bureau in Leusden onder de gereformeer de diakomeën heeft tot nu toe ruim f400.000 opgebracht. Het streefbedrag is f850.000. Daar mee kunnen alle verbeteringen aan en in het gebouw worden be kostigd die met het oog op de diakonale vakantieweken ge wenst zijn, zoals het gelijkvloers maken van de begane grond en de inrichting van een extra eet zaal. De oplevering van het nieuwe gedeelte is, als alles volgens plan verloopt, op 1 mei. Twee weken later beginnen de eerste vakan tieweken. De herbouw onder vond vorige maand enige vertra ging door de strenge vorst. Als veler verbazing ook nog deed, verscheen Botha zelf gedurende 24 minuten op het televisie nieuws van 8 uur om de blanke kijkers de brief van Hendrickse voor te lezen en omstandig uit te leggen, waarom hij een kabinets minister voor deze keuze had ge steld. Ook het liberale Kaapstad en omgeving is nog lang niet over zijn strandapartheid heen. Bij Gordon's Bay, ook wel het Biki ni-strand genoemd bijvoorbeeld staan nog altijd borden die aan geven wie waar mag zonneba den. De borden zijn dan wel in een aantal gevallen door onbe kenden van een verflaagje voor zien, met de tekst 'racistische ge meente', en er wordt ook niet meer zo nauwlettend door de po litie gereageerd, maar ze staan er toch. Langs de stranden aan de At lantische Oceaan, Blauwberg en Melkbos, zijn de gewraakte bor den eveneens nog te vinden. Zelfs bij de stranden in de schit terende lagune van Langebaan zijn ze niet verwijderd, hoewel de lokale autoriteiten daartoe hebben besloten. Want de apart heid op het strand is op zijn re tour, dat wel. Kleurrijker Een krantelezer in een inge zonden brief in de Cape Times schrijft: „Wij waren zeer ge schokt toen we zagen, dat blan ke. zwarte en 'gekleurde' politie agenten in uniform het nodig vonden om volwassenen en kin deren van een zogenaamd blan ke strand weg te jagen". En ge meenteraadslid Chris Joubert in Kaapstad, die zich een jaar gele den nog in alle toonaarden had verzet tegen de openstelling van de stranden voor niet-blanken: „Ik ben zojuist teruggekeerd van een tochtje langs onze stranden en iedereen amuseert zich koste lijk. Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik ongelijk heb gehad. Onze stranden zijn er beslist kleurrijker op geworden". de planning wordt overschreden, zal het tijdverlies via een twee- ploegensysteem ongedaan wor den gemaakt. Tijd om het congrescentrum in mei officieel te heropenen is er niet. Dat zal waarschijnlijk pas in september gebeuren. Het is dit jaar voor de 25ste keer dat in 'De Blije Werelt' dia konale vakantieweken worden georganiseerd. Dit jaar komen in totaal 54 groepen - van tussen de 50 en 75 personen - naar Lunte- Jubileum Het Evangelisatiecentrum van de Gereformeerde Kerken viert op zaterdag 14 maart in de Sint Joriskerk te Amersfoort zijn veertigjarig jubileum. Thema van de viering is 'de toekomst van de evangelisatie'. Veel aan dacht zal die dag worden besteed aan de antwoorden die evangeli satiecommissies in het land heb ben gegeven op een viertal vra gen, zoals: waar gaat het om in de evangelisatie en wat zijn goede activiteiten? Sprekers in Amersfoort zijn ds. F. H. Veenhuizen, voorzitter van de Evangelische Alliantie, me vrouw dr. M. Thung, godsdienst sociologe, dr. O. Jager, docent evangelistiek in Kampen, en dr. H. J. Kouwenhoven, voorzitter van de gereformeerde synode. Daarnaast is er veel tijd voor mu ziek, zang, gesprek en ontmoe ting. De dag - waaraan geen kos ten zijn verbonden - begint om 10 en sluit om 4 uur. Hervormde Kerk: beroepen te Moerkapelle E. M. Bakker Nij- kerk, te Zeewolde H. van Til burg, gereformeerd predikant in Brussel. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Eindhoven (deel werk in studentenpastoraat) kan didaat mevrouw A. Peper Am sterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Ensche de J. Kruidhof Hardenberg. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Poortvliet J. Ka rens Opheusden, voor Tholen A. Moerkerken Oud-Beijerland. Gert en Hermien. Zondag avond om half 8 verzorgen Gert en Hermien Timmerman een go spelconcert (toegang vrij) in de Bethlehemskerk aan de. Lam mermarkt 57 (bij molen De Valk) in Leiden. 'Gevaarlijke stap' De lutherse aartsbisschop John Vikström van Helsinki is fel van leer getrokken tegen het besluit van de staatsgezond- heidsdienst om voortaan elke student uit Afrika die in Finland komt studeren te laten onderzoe ken op de ziekte aids. "Het zou meer in de rede hebben gelegen, Finnen die de ziekte thuis kun nen verspreiden na zich op een buitenlandse vakantie te hebben uitgeleefd, aan zo'n onderzoek te onderwerpen". Schrijft de aarts bisschop in zijn blad. Vikström ziet in het besluit een 'gevaarlijke stap naar discrimi natie'. Naar zijn mening is er wei nig veranderd sinds Jezus' rond wandeling op aarde. "Toen wa ren leprozen de verworpenen der aarde. Nu worden de aids-patien- ten dat". De lutherse kerkleider wijst op het door Jezus gegeven voorbeeld. "Hij behandelde me laatsen als leden van de menselij ke gemeenschap". Dure pausmis. Omdat het pausbezoek van vijf uren op 17 september dit jaar het bisdom Monterrey in Californië onge veer twee miljoen dollar gaat kosten - en dat kan Bruin niet trekken - heeft het bisdombe stuur zestig tv-maatschappijen gevraagd, een bod te doen op de tv-rechten voor het uitzenden van de pausmis. De hoogstbie dende krijgt die rechten. De tv-directies zijn woedend. Ze verwijten het kerkbestuur een religieuze gebeurtenis te ver kwanselen als gold het een aan besteding. Bovendien is de pers vrijheid in het geding. "Het ge tuigt van slechte smaak en stelt de paus op gelijke voet met Mi chael Jackson".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2