Gitaarbouwer Contreras: uitstervend vakmanschap DE VISA LEADER F 16.360,- DE BX LEADER F23.700/ EXTRA VOORDELIGE FINANCIERING. PROFITEER VAN DE LEADERS VAN CITROEN. KOM SNEL NAAR DE SHOWROOM. VISA LEADER EN BX LEADER. VERRASSEND COMPLEET. VERRASSEND GEPRIJSD. LEIDEN: AUTOBEDRIJF VAN DER VELDE BV, KENNEDYLAAN 118. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 ST PAGINA 21 Aan de gevel van het pand in de Cal le Mayor, op een steenworp afstand van de historische Plaza Mayor in Madrid, hangt slechts een eenvoudig uithangbord. Een onopvallend winkeltje, waarvan de in de etalage uitgestalde gitaren nauwelijks de aandacht trekken. Maar de naam op het uithangbord zal bij iedere gitaarliefhebber het bloed sneller doen circuleren. Want bij hem of haar weken de gitaren van Manuel Con treras dezelfde emoties los als bij een rechtgeaarde autofreak de namen van Rolls Royce of Porsche. De specialiteit van Manuel Contre- ras zijn de klassieke concertgitaren, waarop vrijwel alle grote meesters spelen. In het halletje achter de win kel hangt de 'prijzenkast' met foto's van bijna alle gerenommeerde gita risten, voorzien van loftuitingen op het produkt van de gitaarbouwer. door Gerrit-Jan Hoek De andere muren van het halletje zijn bedekt met de hoezen van platen van ar tiesten, die zich eveneens de eigenaar van een exclusieve Contreras kunnen noemen. In de galerij valt een hoes op van het Groninger gitaarduo Remco de Haan en Erik Westerhof. "Een tijdje ge leden kwamen er twee Nederlandse jon gens in de winkel, die een gitaar van ons wilden kopen', vertelt Esperanza, assis tente van Manuel Contereras. 'Later hebben ze ons hun plaat toegestuurd. We waren aangenaam verrast en diep onder de indruk van de kwaliteit van hun werk". Met de hand Helemaal achterin het pand bevindt zich de werkplaats, waar Manuel Contre ras (56) en zijn assistent Ignacio Manza- no hun troetelkinderen vorm geven. Computerbestuurde machines zal men in het piepkleine hokje, dat amper 10 Manuel Contreras in zijn werkplaats te Madrid: allergisch voor ceder hout. vierkante meter beslaat, niet aantreffen. Alleen maar beiteltjes in alle denkbare formaten, vijltjes van uiteenlopende af metingen. zaagjes en ander gereed schap. Een tafereel dat herinneringen oproept aan de inmiddels afgedankte re clame-campagne 'Vakmanschap is meesterschap' van Grolsch. "We maken hier alles met de hand. tot het kleinste onderdeel aan toe", licht Manuel Contreras trots toe. Alleen de beste materialen zijn goed genoeg voor de Contreras-gitaren. De meesterbou- wer duikt in een klein achterafhokje, volgestopt met plankjes en stukjes hout. "Spaans hout komt er bij de bouw niet aan te pas. Het onderblad is van een bij zondere Braziliaanse houtsoort, Palo- santo de Brasil. Dat hout moet minstens 15 jaar oud zijn. Daar is bijna niet aan te komen, omdat die bomen erg schaars zijn. Het is dan ook vreselijk duur. Zo'n onderblad komt al gauw op 500 gulden". zegt hij, terwijl hij een paar schotjes toont die voor het ongeoefende oog van een leek weinig verschillen van een stel bruingeverniste plankjes uit een wille keurige doe-het-zelf-winkel. Het boven blad wordt gemaakt van Duits pijnbo menhout of cederhout, geïmporteerd uit Canada. Met dat cederhout levert Ma nuel Contreras een dagelijks gevecht. Niet omdat het moeilijker bewerkbaar is dan andere houtsoorten, maar omdat hij slecht kan tegen het stof van de ceder. 'Op voorschrift van de dokter mag ik ei genlijk helemaal niet werken. Ik blijk namelijk allergisch te zijn voor ceder hout, daar krijg ik het soms vroaelijk be nauwd van. Maar met zo'n stofmaskertje voor mijn mond kan ik het best uithou den'. Meubelmaker Dit jaar zit Manuel Contreras precies UITZONDERLIJK VAN UITVOERING. UITZONDERLIJK VAN PRUS. De Visa Leader is een uitzonderlijke auto die in een beperkte oplage wordt geleverd en die verkrijgbaar is voor de uitzonderlijke prijs van f 16.360,-* De kwalificatie Leader duidt op een aantal aantrek kelijke extra's die in de prijs zijn inbegrepen: parelgrijze, gever niste metallic lak, speciale Leader striping en stoelbekleding, hoofdsteunen, achterspoiler, speciale wieldeksels en radio-uit rusting met antenne. De Visa Leader is uitgerust met een pittige, schone motor van 1124 cmJ. Goed voor 50 DIN pk en een top van 140 km/h. Ook de BX is in de uitzonderlijke Leader uitvoenng verkrijgbaar met een schone 1360 cmJ motor van 72 DIN pk en 5 bak. Evenals de Visa Leader is de BX Leader voorzien van 'n aantal aantrekkelijke extra's die in de prijs zijn inbegrepen. Speciale MXL banden. Beschermstrips en Leader striping. Twee bijzondere metallic carrosseriekleuren naar keuze: Gris Perlé en Bleu Romantique. Radio uitrusting met antenne Via Citroen Financiering Nederland is een bijzonder interessante financieringsregeling met lage maandlasten moge lijk: Het Auto Plezier Plan Gezien de beperkte serie van zowel de Visa als de BX Leader is het raadzaam snel naar de showroom te komen. Want wie het eerst komt die het eerst maalt 25 jaar in het vak. "Van huis uit ben ik geen gitaarbouwer maar meubelmaker, net als mijn vader. Dat was een van de beste van Madrid. Hij heeft zelfs nog meubelstukken gemaakt voor het ko ninklijk paleis. Ik ben eigenlijk bij toe val in de gitaren terechtgekomen. Ooit moest ik een meubelstuk maken voor de familie Ramirez, dat waren toendertijd de beroemdste gitaarbouwers. Die vroe gen me toen of ik er niets voor voelde om voor hen gitaren te bouwen. In drie jaar was ik hoofdbouwer en we maakten toen 140 tot 160 gitaren per maand. Maar dat ging soms wel ten koste van de kwa liteit. Na drie jaar ben ik toen voor me zelf begonnen". Maar na al die jaren is er bij Contreras geen sprake van serieprodukten. "Het handwerk is vreselijk arbeidsintensief. Per maand maken we dan ook niet meer dan twee gitaren", zegt Contreras, ter wijl hij een soort 'blokkendoosje' met wat staafjes tevoorschijn haalt. "Het meeste werk zit in het mozaïek dat rond het klankgat moet komen. In zo'n staafje van minder dan een centimeter door snee zitten 246 ragfijne latjes tegen el kaar aangeplakt in verschillende kleu ren, totdat ze het gewenste mozaïek vor men. Als de lijm goed gedroogd is wor den ze in dunne plakjes gezaagd en rond het klankgat ingelijmd. Daar gaan wel wat mandagen in zitten". Het laat zich raden, dat gezien de ar beidsuren de Contreras-gitaren niet voor iedere beurs te betalen zijn. Voor de goedkoopste echte concertgitaar moet al gauw 3500 gulden neergeteld worden; het duurste exemplaar, de revolutionai re Carlevaro, gaat niet voor minder dan 13.000 gulden de winkel uit. Maar dan krijgt men toch waar voor zijn geld. Alle vakbladen die Contreras uit een stoffig bureautje tevoorschijn tovert, mokken weliswaar over de prijs, maar laten zich in jubelende bewoordingen uit over de kwaliteit van het eind produkt. den over een constructie nagedacht en het is me uiteindelijk toch gelukt. Het verschil met een normale gitaar is dat het geluid een veel ruimtelijker effect krijgt". Het laatste snufje dat Manuel Contre ras heeft uitgevonden is de resonantie- kast. Even simpel als effectief, het ei van Contreras. "Ruim een jaar geleden kreeg ik een Mexicaanse klant in de winkel die een gitaar wilde uitproberen. Die man was nogal corpulent en zijn dikke buik zat hem dan ook een beetje in de weg. Op een gegeven moment hield hij de gi taar zo'n tien centimeter van zijn li chaam en vroeg me of het zo niet veel beter klonk. Op dat idee ben ik gaan voortborduren. Ik heb toen een speciaal los blad ontworpen, met een steun voor de speelarm en het dijbeen. Een kastje waar de gitaar als het ware in past en daardoor geen contact heeft met het li chaam. Vorig jaar is dat klankkastje voor het eerst bij concerten gebruikt. Het resultaat is frappant. Onlangs heb ik het zelf kunnen horen bij een concert van de gitaarhoogleraar Manuel Cano uit Cordoba. Die speelde met een micro foon voor zich. In de pauze ben ik nogal boos naar hem toegestapt met de vraag waarom hij met een microfoon speelde. Cano heeft me toen met de hand op zijn hart verzekerd dat hij de elektrische ge luidsinstallatie van tevoren had uitge schakeld. Maar het leek net of hij met extra volume speelde". Is Manuel Contreras mternationaal een begrip en wordt hij overal - zoals vorig jaar bij zijn bezoek aan het conser vatorium van Japan - als een fenomeen erkend, in Spanje wordt hij zeker niet als zodanig behandeld. Iets wat de mees ter behoorlijk dwars zit. 'Het is een schande, zoals de overheid ons bejegen! Vroeger kregen we ruime faciliteiten om ons produkt. dat toch typisch Spaans is en overal een goede naam heeft, te ex porteren. Maar van lieverlee zijn de soe pele kredietvoorwaarden afgeschaft Daardoor heb ik de laatste jaren amper een gitaar kunnen exporteren. Want een lening tegen een rente van 20 procent die ik maandelijks moet aflossen is voor mij taboe, dat kan ik gewoon niet op brengen'. Maar ook het gebrek aan erkenning van andere instanties zorgt bij Manuel Contreras voor grote irritatie. "Laatst suggereerde een vriend me om mijn laat ste vinding, de resonantiekast, in te stu ren naar een expositie van ambachtelij ke kunst. Dat heb ik toen gedaan, een mooi standje opgericht met wat gereed schap. Blijkt dat mijn vinding niet eens door de voorselectie komt. Maar bij de laatste tien uitverkoren inzenders zat wel iemand die een horloge had ontwor pen met in plaats van een horlogebandje een elastiekje. Dan vraag ik je toch. Maar het zal wel zo zijn als altijd, dat een pro feet in eigen land nooit wordt gewaar deerd". Verbetering Maar de grote obsessie van Manuel Contreras is de continue kwaliteitsver betering van zijn gitaren. In 1978 begon Contreras met de produktie van een gi taar met dubbel achterblad. "Dat was het idee van een gitarist, waarmee ik ben gaan experimenteren. Door een extra blad tegen het achterblad te plakken, krijgt de gitaar veel meer volume en een helderder geluid dan de gewone con certgitaar". Een andere 'vinding' van Contreras is de gitaar zonder klankgat. "Een aantal jaren gelden kwam de gitarist Abel Car levaro bij me met het verzoek een gitaar te maken zonder klankgat maar met klankgleuven aan de zijkant. Een gitaar- bouwer uit Uruguay had al eens gepro beerd zo'n instrument te maken, maar was daar niet in geslaagd. Ik heb maan Een profeet wordt in eigen land nooit gewaardeerd"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21