Q Zware kost die gaandeweg naar meer smaakt Dirk Ayelt Kooiman vindt een realistische dialoog zo saai 'Blonde Dolly': portret met veel vraagtekens Clint Eastwood VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 PAGINA 19 'Blonde Dolly'; regie. Gerrit van Eist; hoofdrollen: Hilde van Mieghem en Pe ter Tuinman; theater: Luxor, Leiden Vals of echt, daarom gaat het in 'Blonde Dolly'. Met het afwisse lend bestaan dat de Haagse Sybille Niemans leidde, hadden de film makers prachtig materiaal in han den, waarin dat thema zich als van zelf aandiende. De één kende haar als raamhoer, de ander als een in cultuur geïnte resseerde society-dame en weer een ander als een vrouw die aan liefdadigheid deed. Vele hoedanig heden waarin ze zich tot haar ge welddadige dood in 1959 kennelijk met gemak en genoegen in ver toonde. "Het is slechts een tweede huid", aldus de tekst van de film muziek. Alleen haar omgeving had moeite met al die gedaanten. In de persoon van museumdirec teur Cremer verzonnen de makers een persoon die wanhopig op zoek is naar de ware aard van Blonde Dolly, zoals ze zich in het rosse le ven liet noemen. Hij leert haar ken nen tijdens een expositie en is op slag verloren. En zijn fascinatie neemt alleen maar toe als hij Dolly schaars gekleed aantreft in een eta lage met een rood lichtje. Andersom is die genegenheid er trouwens ook, al was het alleen maar om het feit dat Cremer een milieu personifieert waartoe Dolly graag wil behoren. Dus is ze graag bereid hem geld te lenen voor de aankoop van een schilderij, waar van hij vermoedt dat het een Ver meer is. Andermaal dus de vraag: vals of echt? Bij al die aanknopingspunten voor een goede film is het in een vroeg stadium al misgegaan. Het scenario heeft niet echt wortel kunnen schieten in Dolly's boeien de leven. Aan de film is haast af te zien hoe vaak er aan het verhaal is gesleuteld. De achterliggende ge dachte, de reden om de film te ma ken, moet daarbij verloren zijn ge gaan. De makers beweren dat ze geen thriller wilden maken, dat de moord en de nooit gevonden da ders hen niet interesseerden. Het ging ze om een portret van de op merkelijke verschijning die Sybille Niemans was. Maar juist daarin wordt tekort geschoten. Geen mo ment maakt 'Blonde Dolly' duide lijk wat haar bewoog, waarom ze al die levens leidde en wat er daarbij in haar omging. Alle stappen nadien zijn dus ge zet op drijfzand en dat is jammer, want 'Blonde Dolly' is verder een film van behoorlijke allure. De ja ren vijftig zijn levensecht verbeeld. De film doet daarbij sterk denken aan 'De Mannetjesmaker', het ge slaagde portret van de politieke ad viseur Ben Korsten. De naturalisti- BIOSCOPEN Peter Tuinman en Hilde van Mieghem als Eddy Cremer en Blonde Dolly. sche opzet en deels het milieu zijn eens een gelukkige hand gehad. De hetzelfde. Belgische Hilde van Mieghem als In de keuze voor de hoofdrollen Dolly is een schot in de roos en Pe- hebben de regisseurs (Gerrit van ter Tuinman staat haar als Cremer Eist deed het uitvoerende werk, professioneel terzijde. Alleen gaat Jonne Severijn had de supervisie) het in de bijrollen een paar keer en producent Gys Versluys even- flink mis en maken de scenes in de hoerenbuurt een bijzonder knulli ge indruk. Op die momenten heeft 'Blonde Dolly' de echtheid van een stripverhaal en die is vals zoals wij allen weten. BART JUNGMANN 'Het Fort van Souram. Een legende'; re gie: Sergei Paradjanov; theater: Het Kijkhuis, Leiden. Op het afgelopen Filmfestival werd de Rotterdam Award voor de vernieuwendste film toegekend aan Sergei Paradjanov's 'Het Fort van Souram'. Deze uitverkiezing moet Festivaldirecteur Huub Bals veel genoegdoening hebben ge schonken. Vele jaren geleden in troduceerde hij deze Georgische cineast in ons land met 'De kleur van granaatappels' en hij was de eerste die verleden jaar 'Het Fort van Souram' in het Westen ver toonde. Voor Bals worden de mooiste films ter wereld in Georgië ge maakt. Er zullen maar weinig men sen zijn die Bals' mening delen en het overgrote deel van zelfs het meest doorgewinterde filmhuispu- bliek loopt bij Paradjanov schreeu wend de zaal uit. Dat is erg jam- Toegegeven, 'Het Fort van Sou ram' is niet een film om naar toe te gaan wanneer je met een groepje vrienden gezellig een avondje gaat stappen. De film barst van de ver wijzingen naar folklore, geschiede nis en cultuur van Georgië. Het verhaal is niet makkelijk te volgen, bevat vele religieus-mystieke mo tieven en wordt bovendien op een zeer ongebruikelijke wijze in beeld gebracht. Vergelijkingen met And- rei Tarkovski worden snel ge maakt, maar raken kant noch wal. Sergei Paradjanov is met niemand te vergelijken en alleen daarin lijkt hij op Tarkovski. Onder het motto "wat de boer niet kent dat eet hij niet" zijn er dus tal van redenen te bedenken om niet naar een film van Paradja nov te gaan. Maar hoeveel gerech ten smaken niet bij de eerste hap, bevallen gaandeweg steeds meer en behoren uiteindelijk tot de lie velingskostjes? Met kunst is het vaak net zo: je moet eventjes door bijten en jezelf de kans geven te le ren lezen, te leren luisteren, te le- |ren kijken. Wie zich die inspanning getroost en zich openstelt voor de wonderlijke wereld van Paradja nov, trakteert zichzelf op een unie ke belevenis. De legende van het fort van Sou ram is het verhaal over het opoffe ren van de persoonlijke belangen ten behoeve van de natie. Georgië moet door een aantal forten wor den beschermd tegen invallen van buitenaf. Een mysterieuze kracht vernietigt het fort van Souram steeds vlak voor zijn voltooiing. Een waarzegster verklaart dat de muren zullen blijven staan, als men het cement vermengt met goud. Bedoeld wordt een krachtige jongeling met blonde haren, de zoon van de waarzegster. Als een reinigende kruisiging ondergaat de jongen zijn lot, het fort wordt vol tooid en Georgië is veilig. Een ander verhaal wordt met de legende verweven. Het is de ge schiedenis van een man die in zijn jeugd een prins heeft vermoord en- met zijn moeder is weggevlucht, daarmee zijn geloof, taal en vader land in de steek latend. Nu hij een welvarende oude man geworden is, verdeelt hij zijn bezittingen on der de armen om weer naar zijn land terug te keren. In de trouw aan de eigen cultuur en het geloof kunnen we Paradjanov zelf her kennen, die vanwege zijn compro misloze werk vele jaren in de ge vangenis heeft gezeten. waarop Paradjanov het een en ander in beeld brengt, is zonder meer verbluffend. Elk shot is een zorgvuldige compositie, een tableau-vivant, waarvan je de rijk dom aan betekenissen pas bij meerdere keren kijken gaat ver moeden. De film is opgedeeld in hoofdstukken, die beginnen met een soort emblemata, beelden die de stemming en het onderwerp symboliseren van wat komen gaat. TSvee witte duiven, een rood lint en een beker wijn kondigen een brui loft aan, een zwaard geplaatst op een schaal granaatappels verwijst naar bloed en geweld. Wanneer we in een scène aan zee op de achtergrond twee olietan kers waarnemen, zal dat zeker geen ongelukje zijn, maar een zorg vuldig overwogen bedoeling heb ben. Wat dit en vele andere zaken te betekenen hebben, is mij voor alsnog onduidelijk, maar dat staat de absoluut betoverende werking van de film zeker niet in de weg. LEONARD ENGEL Lezers schrijven Naar aanleiding van de afbrekende recensie, over 'Heartbreak Ridge' het volgende: de heer Jungmann heeft zeker tegen zijn zin moeten kijken naar deze film, want je bent ver gezakt als je Clint Eastwood vergelijkt met Rambo. Ik krijg re gelmatig post toegestuurd van Clint Eastwood. Vrijdag jongstle den ontving ik nog een ansicht kaart uit zijn woonplaats met de groeten van Clint Eastwood en Si mon van Collem. Door deze afbraakprocedure zal zeker het bezoekersaantal gezakt zijn. Clint Eastwood is iemand die hard heeft geknokt voor zijn carriè re. Hij leeft simpel in een gewoon huis en rijdt in een gewone auto. Waarom wordt hij met zijn nieuwste film door Jungmann ver nederd. Hij zal toch nog iets moe ten leren. 'Heartbreak Ridge' is weer een perfect staaltje van vak manschap. Regisseur: Clint; pro ducent: Clint; hoofdrolspeler: Clint. D. v.d. Marei Sal. Huygensstraat 5 Katwijk Dirk Ayelt Kooiman (41) is vooral bekend als schrijver van romans en verhalen. Ook als scenario schrijver heeft hij echter zijn spo ren verdiend. Kooiman maakte de scripts voor de films van Orlow Seunke (onder meer 'De smaak van water' en 'Pervola') en Pieter Verhoeff ('De Dream'). Voor de laatste rondt hij momenteel na drie jaar ploeteren een scenario af naar zijn eigen roman 'Een Ro- door Gerlof Leistra Ayelt Kooiman knikt instemmend bij de inleidende opmerking dat dialogen in Nederlandse films ronduit beroerd zijn. Hoewel er volgens hem de laatste jaren wel sprake is van een verbetering. Maar die blijft beperkt tot de bio scoopfilm en geldt niet voor het tv- drama. Hoe springt Kooiman zelf om met de dialogen in zijn scena rio's? Kooiman: "Als scenario-schrij ver moet je exact weten waar een scene over gaat. Is die vaag, dan wordt de dialoog slap, saai en ver wisselbaar. Je hoofdpersonen had den dan net zo goed iets anders kunnen zeggen. Wanneer een sce ne duidelijk is, vind ik het niet moeilijk een dialoog te schrijven. Een goede dialoog maakt zó onder deel uit van de scène dat ze niet opvalt". "In veel Nederlandse films zitten volstrekt overbodige zinnetjes. Als een dialoog alleen vulling is, heb ik de neiging die scene zo te schrijven dat je de dialoog niet verstaat. Een realistische dialoog vind ik dode lijk saai. Alles moet functioneel en onmisbaar zijn. En alles wat visu eel kan, doe ik ook met visuele middelen en niet via een dialoog. In veel Nederlandse films zie je dat alles dubbelop gaat, dat ook nog eens gezegd wordt wat je ziet". Is er in zijn werk, wat het ge bruik van dialogen betreft, sprake van een bepaalde ontwikkeling? Kooiman: "In mijn eerste films gaf ik de dialoog vrij summier aan. Als een paar sleutelzinnetjes maar werden uitgesproken, was het ver haal wel duidelijk. Veel rollen wer den gespeeld door acteurs van het Werkteater en die improviseerden veel, waardoor de dialogen vanzelf een naturel-karakter kregen". "In werkelijkheid spreken men sen ontzettend onnauwkeurig, dus een zekere stilering is wel nodig. Stopwoordjes schrijf ik niet op, dat laat ik aan de acteurs over. Bij mij hebben de regisseur en de acteurs de vrije hand. Alleen bij 'De Dream' was ik bij de opnamen aan wezig, maar dat kwam omdat er op het laatste moment nogal wat ver anderd moest worden". Voor Kooiman is het belangrijk dat de hoofdpersonen van films niet te ver van hem af staan. "Als ik gedwongen zou worden een ver pleegstersroman te verfilmen, zou ik dankbaar gebruik maken van een dialoogschrijver. Ik weet niet hoe verpleegsters praten. Het mooiste is natuurlijk als je weet wie een rol gaat spelen. Je kunt je er dan iemand bij voor stellen". "Nadeel is alleen dat je er reke ning mee gaat houden en de betref fende acteur plotseling niet meer beschikbaar kan zijn. Zo zouden de hoofdrollen in 'Pervola' aanvan kelijk gespeeld worden door Ge rard Thoolen en Helmert Wouden berg. Maar Woudenberg kon niet en het werd Bram van der Vlugt. Als ik dat had geweten, had ik het scenario aangepast. Die twee ken den elkaar heel goed en dan ont staat er een veel grotere spanning dan wanneer twee acteurs elkaar nauwelijks kennen". De meeste films waarvoor Kooi man het scenario leverde zijn ont sproten aan de fantasie en hebben een abstract karakter. "Dat is heel anders dan wanneer een film een Dirk Ayelt kooiman: "Het mooiste als je weet wie een rol speelt sfeer van authenticiteit moet heb ben. Ik ben niet geïnteresseerd in het verfilmen van een verhaal". Wanneer je toch een boek als uit gangspunt neemt, moet je het vol gens Kooiman na lezing weer in de kast zetten en niet letterlijk verfil men. "Zo'n boek moet je terug brengen tot de essentie. Dan wordt het bijna je eigen idee. Ik vind het spannend om te proberen met filmische middelen een equivalent te vinden voor het literaire gehalte van een boek". FILMS OP VIDEO De distributeurs werken op volle kracht. Achter elkaar komen de laatste weken de videocassettes op de markt. Veel van die casset tes bevatten films die geen bio- scooproulatie hebben gehad of films die maar kort in de theaters hebben gelopen en dan nog vrij wel alleen in de grote steden. Zoals 'Letter to Brezhnev', een zeer geprezen film, die toch nau welijks publiek trok. Ten on rechte. Het verhaal over een Li verpool meisje dat verliefd wordt op een Russische matroos en alles in het werk stelt om naar Rusland te mogen is krachtig ge filmd en geeft een prachtig beeld van een kleinburgerlijk milieu in een grote, morsige stad. 'Sweet dreams' van Karei Reisz met Jessica Lange en Ed Harris heeft het in de bioscopen evenmin lang uitgehouden. Lan ge speelt het leven van country- zangeres Patsy Cline. Veel van haar nummers zijn in de film te horen. Het levensverhaal van Cli ne is niet overdonderend interes sant, maar de muziek en de ma nier waarop Jessica Lange een paar keer uit de band springt zijn de moeite van het bekijken waard. Beide films zijn van Can non Video. Een film die de bioscopen niet haalde, was 'The mutilator' van Peter Schnall en dat is maar goed ook. 'Friday the 13th' was het grote voorbeeld van Schnall en hij dacht dat hij het zo ook wel kon. Het verhaal moet binnen een kwartier zijn bedacht en de acteurs werden waarschijnlijk geronseld op de dichtstbijzijnde school. Zo slecht als 'The mutila tor' zie je ze niet vaak. Van Video for Plesaure. 'Of pure blood' van Joseph Sargent grijpt terug op het Le- bensborn-fenomeen, het Hitler- plan om een zuiver Arisch ras te kweken door geselecteerde da mes en heren met elkaar kennis te laten maken. Sargent gaat er in de film vanuit dat 'Lebens- born' nog steeds bestaat. Patrick McGoohan is een Duitse arts die veertig jaar na de oorlog nog steeds aanvallen van nazisme heeft. Er wordt uitstekend ge speeld in deze film die wel een zwaar beroep doet op je bereid heid om in het ongeloofwaardige te geloven. 'Of pure blood' is van Warner Home Video evenals 'On dange rous grounds' van Chuck Bail. In een stuk woestijn wil een groot bedrijf kernafval dumpen. Toe vallig werkt er een geleerde aan een bijzonder project. De geleer de is niet vies van knokken. Een beetje Bronson, een beetje East wood, een beetje Stallone. Al met al zit er veel actie in 'On dan gerous grounds' en er wordt heel behoorlijk gespeeld. In zijn gen re één van de betere. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Blonde Dolly' - Luxor, Leiden 'A nightmare om Elm Street' - een griezelfilm van enige allure, City, Kat- 'Jumpin' Jack Flash' - Whoopi Gold berg in geslaagde komedie - City, Katwijk 'Youngblood' - Rob Lowe als talent volle ijshockeyer, Euro, Alphen BLIJVERS 'Heartbreak Ridge' - Clint Eastwood als militair van de oude stempel, Li- do, Leiden 'P.O.W. the escape' - actiefilm, City, Katwijk 'De Ratelrat' - te weinig spanning in tweede Grijpstra De Gier-film. Li- do, Leiden 'Emmanuelle 4' - de toon werd gezet door Sylvia Kristel, maar inmiddels is de rol van Emmanuelle in Zweedse handen. Trianon, Leiden 'The Mission' - jezuïeten zitten in Zuid-Amerika de Spaanse en Portu gese veroveraars dwars, Trianon. Lei- 'Labyrinth' - een filmsprookje in de Muppet-sfeer - Euro, Alphen en Lido, 'Top Gun' - succesvolle film over on verschrokken straaljagerpiloten, Ci ty, Katwijk 'Crocodile Dundee' - Australische woudloper verbaast zich in New York, Lido, Leiden 'Speurneuzen' - Sherlock Holmes op muizenniveau in Disney-film, Lido. Leiden en Euro, Alphen 'Flodder' - a-sociale familie belandt bij wijze van experiment in een kou- we kakbuurt, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Ferris Bueller's day off - jongen gaat een dagje spijbelen en belandt onder Euro, Alphen SEXFILMS 'Inside little oral Annie' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'De erotische avonturen van Lolita' - Rex, Leiden. 'Flodder' - Euro, Alphen. 'Dames' - Euro, Alphen. 'Slip into silk' - Euro, Alphen. 'Youngblood' - Euro, Alphen DEN HAAG 'Blonde Dolly' - Asta (463500), 16 jr. 'Labyrinth' - Asta, al. 'Peggy Sue got married' - Asta, al. 'Crocodile Dundee' Babylon (471656), al. 'The Fly' - Babylon. 16 jr 'Ruthless People - Babylon, al. Top Gun' - Cineac (630637), al. Heartbreak Ridge' - Cineac, 12 jr. 'De Ratelrat' - Cineac. 12 jr. 'Amadeus' - Euro (667066). 'Flodder' - Metropole (456756), al. 'Mona Lisa' - Metropole, 16 jr. 'A room with a view' - Metropole, 16 jr- 'Hannah and her sisters' - Metropole, al. 'De Aanslag' - Metropole. al. 'Out of Africa' - Odeon (462400), al. 'Back to school' - Odeon, al. 'Flodder' - Odeon, al. 'Clockwise' - Odeon, al. TAmour' - Le Paris (656402), 18 jr. 'White Hot' - Le Paris, 18 jr. 'Hete speeltjes' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'Top Gun' - Alfa (278806). al. 'Peggy Sue got married' - Alfa, al 'Labyrinth' - Alfa. al. 'Betty Blue' - Alfa. 16 jr 'A room with a view' - Alhambra (233192). al 'Mona Lisa' - Alhambra, 16 jr. 'The Flv' - Bellevue Cinerama (234876/266227), 16 jr. 'Blonde Dolly' - Cinerama, 16 jr. 'Crocodile Dundee' - Calypso (266227/ 234876), al. The color purple' - Calypso, al. 'Meisjes op recept' - Centraal (248933), 18 jr. 'Springen' - Cineac (243639). al. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter (236615), al. 'That's Life' - Cinecenter, al. 'Abel' - Cinecenter, al. 'French Lieutenant's Woman' - Cine center, 16 jr. 'De Ratelrat' - Cinema (151243), 12 jr. 'Blonde Dolly' - Cinema. 16 jr. 'De Ratelrat' - City (234579), 12 jr. 'Heartbreak Ridge' - City, 12 jr. 'Clockwise' - City, al. 'Back to school' - City, al. 'Na schooltijd' - City, 12 jr 'Wise Guys' - City, al. 'Club Paradise' - City, al 'Beau-Père' - Kriterion (231708), 16 jr. 'Round Midnight' - Kriterion, al. 'Eaten alive' - Parisien (248933). 18 jr. 'Down by law' - The Movies (245790), 16 jr. 'Vroeger is dood' - The Movies, 16 jr. 'She's gotta have it' - The Movies, 16 jr. 'Ferris Bueller's day off - Tuschinski (262633), 12 jr. 'Flodder' - Tuschinski. al. 'Round Midnight' - Tuschinski, al. 'De Aanslag' - Tuschinski, al. "The Mission' - Tuschinski. 12. jr. 'Room with a view' - Tuschinski, 16 jr. True Stories' - De Uitkijk, al. TELEVISIE Geweld is komende week een belangrijk bestanddeel van twee films die op de Nederlandse tele visie worden vertoond. In 'Under Fire', volgende week vrijdag op Nederland 2 om 23.35 uur, is dat in een maatschappelijk kader ge goten. Nick Nolte speelt een Amerikaanse fotograaf die in Ni caragua in botsing komt met het Somoza-bewind. In het persona ge van Russell Price is het dilem ma gepersonificeerd van een een journalist die in een conflict par tij kiest. Samen een collega (Ge ne Hackman) komt hij met een gefingeerde foto de Sandinisten te hulp. Dezelfde film is maan dag ook op België Frans te zien (20.05 uur). Die andere gewelddadige film, 'Wildschut', wordt in twee delen vertoond. Deel één op donder dag (Nederland 2,21.05 uur), deel twee op vrijdag (Nederland 1, 23.00 uur). Twee gangsters drin gen een boswachtershuis binnen en gijzelen op hardhandige wijze het gezin. Bobby Eerhart maakte zijn debuut met deze film; Hidde Maas en Jack Monkau spelen de hoofdrollen. Verder ook nog twee klassie kers op de televisie in de komen de week. Op België 2 is woens dag 'Tristana' van Luis Bunuel te zien. Catherine Deneuve speelt hierin het meisje Tristana dat zich losmaakt van haar voogd en het geluk hoopt te vin den met een jonge schilder. Bu- nuels kritiek op de burgerlijke moraal - een bekend thema in zijn werk - komt in 'Tristana' sterk tot uitdrukking. Aanvang 20.20 uur. Op BBC 2 morgenavond 'Giant'. George Stevens maakte daarmee in 1965 een indrukwek kend portret van twee generaties Texanen. De rolbezetting is in drukwekkend met Rock Hud son, Elizabeth Taylor en James Dean in zijn laatste rol (22.40 uur). Taylor is een dag later op Duitsland 2 te zien in 'Cat on a hot tin rooF, een film die Ri chard Brooks in 1956 later maak te. Een geslaagde verfilming van het toneelstuk van Tennessee Williams. Het van hem bekende broeierige drama krijgt van Brooks een uitstekende bewer king (22.45 uur). Liefhebbers van Sylvester Stallone worden door BBC 1 op hun wenken bediend met twee minder bekende films. Woens dag om 23.05 uur 'Paradise Al ley', een portret van drie broers in New York. Stallone deed de regie en speelde zelf één van de hoofdrollen. Vrijdag om 00.45 uur 'Lords of the flatbush'. Aar dige film over een jeugdbende met behalve Stallone ook Henry Winkler in een hoofdrol. FILMHUIZEN Dirk Ayelt Kooiman heeft het vak in de praktijk geleerd. "Ik heb er ook niet veel over gelezen". Heeft hij in Nederland nog voor beelden heeft. Hij blijft het ant woord schuldig. "Je hebt hier na tuurlijk ook niet veel scenario schrijvers", houdt hij zich op de vlakte. En elders? "Het is moeilijk een dialoog die niet in je moeder taal is goed te beoordelen. Maar ik vind bijvoorbeeld Harold Pinter van een niveau dat je in Nederland nooit zult aantreffen". 'De Aanslag', de film van Fons Rademakers die kandidaat is voor een Oscar, valt vanaf vol gende week donderdag in het Filmhuis LVC te zien. Radema kers baseerde zich voor deze film op het gelijknamige boek van Harry Mulisch, waarin wordt verteld over een aanslag tijdens de Tweede Wereldoorlog en de traumatische gevolgen die dat heeft voor de hoofdpersoon. Hoofdrol van Derek de Lint. 'De Aanslag' is tot en met volgende week zondag om 21.15 uur te Verder draait in het Filmhuis dit weekeinde nog 'Gandhi', de Oscar-winnende film van Ri chard Attenborough (21.15 uur). Woensdag is 'Ludwig' te zien. Een film van Luchino Visconti over de keizer van Beieren die zich in zijn droomkastelen afsluit voor de buitenwereld. Met Hel mut Berger en Romy Schneider (20.00 uur). In het Kijkhuis draait tot en met zondag 'King of Comedy' van Martin Scorsese. Robert de Niro speelt hierin de rol van een man die wanhopige pogingen in het werk stelt een beroemd ko miek te worden en daarbij Jerry Lewis lastig valt (20.00 en 22.15 uur). Tot en met woensdag is 'De Wisselwachter' te zien. Jim van der Woude als tragikomische kluizenaar die ongewild moet sa menleven met een mooie vrouw (21.45 uur). Maandag draait 'Le genou de Claire', een al wat oudere film van Eric Rohmer. Twee meisjes spelen een spelletje met een man. Tot één van hen voelt hij zich aangetrokken. Woensdag 'Chariots of Fire' van Hugh Hudson. Daarin het portret van twee atleten die op jacht zijn naar Olympisch goud. Beide films beginnen om 20.00 en 22.15 Bij K&O dinsdag 'Der Ameri- kanischc Freund' van Wim Wen- ders. Hij bewerkte daarvoor een boek van Patricia Highsmith. Bruno Ganz speelt een onge neeslijk zieke man die een huur- moord gaat plegen. Dennis Hop per speelt een mooie bijrol (20.15 uur). LAK-Cinema stort zich dezelf de dag op het verschijnsel 'man'. Om 20.00 uur draait 'Trois hom mes et un couffin', de succesvol le komedie van Coline Serrau. Drie vrijgezellen zier. zich plotse ling genoodzaakt tot de zorg van een baby. Om 22.00 uur de Duit se komedie 'Manner' van Dorris Dörrie. Een jaloerse zakenman knoopt een vriendschap aan met de minnaar van zijn vrouw.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19