'Noordwij k zit in vicieuze cirkel' 'Ik ben bang om te springen Tafeltennisteam mist vertrouwen Vrouwenploeg kansrijk Unieke reeks van vier nederlagen Westduitse turnsters boos weg uit internaat Schotse fans blijven thuis Mellaard moet in Liévin door de zure appel heenbij ten ASSISTENT TRAINER Havik: 'Buiten medeweten ander verzet gemonteerd' VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 17 NEW DELHI (ANP) - De Nederlandse vrouwenploeg moet het na de overwinning op Italië in de tweede ronde van het landentoernooi van de wereldtitelstrijd tafeltennis opne men tegen de Sowjet-Unie, West-Duitsland en Hong Kong. De eerste twee kwalificeren zich voor de kwartfinales, de laatste twee gaan strijden om de plaatsen 9 tot en met 16. De indeling van de laatste zestien bij de dames i Poule a: China, Japan, Frankrijk, Polen Poule b: Noord-Korea, "Tsjecho- slowakije, Engeland, Joegoslavië Poule c: Zuid-Korea, Hongarije, Zweden, Taiwan Poule d: Nederland, Sowjet- Unie, West-Duitsland, Hong Kong. ons voordeel", aldus Vlieg. „Drie voorgeprogrammeerde robots, die altijd diagonaal spelen". De plus punten kwamen in de wedstrijd nooit in de score tot uiting. De 27- jarige Cecava, notabene een debu tant, zette Haldan in de eerste par tij van meet af aan onder druk. De import-Roemeen wist er alleen in joo. de tweede game raad mee (21-17). De Nederlandse mannenploeg *n de derde nam hij een voor kwam niet zover. Het team van Jan sprong van 11-7, maar de laat- Vlieg miste de innerlijke rust om bloeier uit Ostrava glorieerde des een doorbraak naar de top-zestien ondanks (14-21). De nederlaag had te forceren. Het sleutelduel in pou- een frustrerende uitwerking op le G tegen Tsjechoslowakije werd zÜn ploeggenoten, Henk en Ron een enorme deceptie: 0-5. van Spanje. Coach Jan Vlieg wil op korte ter- R°n van Spanje had duidelijk mijn Ferdi Oyen inschakelen om respect voor Pansky, die alleen op de problemen in zijn team te over- zÜn naam toesloeg. In de tweede game had Van Spanje op de stand 18-13 uitstekende winstkansen, maar de Tsjechoslowaak achter haalde de Eindhovenaar in de slot fase gemakkelijk: 19-21. Henk van Spanje, in goede doen een vechtjas eerste klas, miste de kracht (bles sure) en wedstrijdritme om de los geslagen ploeg weer in het gareel te brengen. De Venendaler, die in de ochtenduren in de wedstrijd te gen Nepal (5-0) vervangen was door Rob Turk. verloor twee maal. HILLEGOM - Hoewel John Eelman al bijna elf seizoenen werkzaam is bij Noordwijk, werd de trainer onlangs toch nog geconfronteerd met een nieuwtje. Iets dat de oefen- meester van de zaterdageersteklasser in al die seizoenen bespaard was gebleven. Hij kreeg te maken met een voor zijn elftal unieke serie van vier nederlagen. Al voor de wereldkam pioenschappen kwam hij tot de conclusie dat zijn spelers op de cruciale momenten zelfvertrou wen, concentratie en vechtersmen taliteit tekort komen. In het duel tegen de Tsjechoslowaken bleek de Groninger niet ver naast te zit ten. Vooral in de openingspartijen werd het voor Oranje een duel van de verspeelde voorsprongen. Dat werd de ploeg in het verloop van de ongelijke wedstrijd fataal. „Onze tactiek was gebaseerd op overrompeling", analyseerde Vlieg na afloop. „Een duel over negen partijen kunnen wij niet aan. Daar om moesten wij direct toeslaan", zei Vlieg na afloop berustend. „Haldan en Henk van Spanje had den ons na drie partijen op voor sprong moeten houden. In dat ge val waren wij kansrijk. De Tsjecho slowaken hebben dan de neiging bloednerveus te worden." De Oosteuropeanen waren voor de wedstrijd al behoorlijk zenuw achtig. Coach Miko, een oudge diende,. was helemaal niet gerust op de uitslag. Hij miste in het duel de Broda-tweeling door militaire verplichtingen en Milan Orlowski, die de voorkeur gaf aan het verdie nen van Westduitse marken. Bo vendien deed Miko uit angst geen beroep op Milan German, normaal de tweede man in de ploeg. Ger man had in de superliga-wedstrijd tegen Nederland beide partijen verloren en het risico van herha ling wilde de coach niet lopen. Als extraatje had hij voorts de comple te Tsjechoslowaakse afvaardiging opgetrommeld, die als morele steun elk punt met gejuich, hand- groeten e" okay'groep moest be" ARNHEM - Aan zelfvertrouwen heeft het hem nooit ontbroken en juist daarom is het zo Vlieg en zijn mannen hadden vreemd dat Emiel Mellaard verwacht dat hij morgen in Liévin „afgaat als een gieter". Het geen oog voor de onrustige situatie 20-jarige atletiektalent uit Spijkenisse heeft pas na ruggespraak met zichzelf en zijn thera- k?in!Pa?o™pt, Peu' Ted Troost besloten om tijdens de Europese indoor kampioenschappen aan het verspringen mee te doen. „Maar dat wordt dus niets", is zijn stellige overtuiging, „want ik ben wel in vorm, maar niet om ver te springen". FRANKFURT (SID) - Vier Westduitsen hebben gisteren het turn-internaat in Frankfurt verlaten. Uit de A-selectie hiel den Alexandra Lang, Isabella van Lospichl en Michaela Us- torf het voor gezien. Van de B- selectie vertrok Astrid Bierik. Het viertal is het niet eens met de training zoals die door Ursu la Hinz, de daarvoor verant woordelijke vrouw, is opgezet. In het verleden lagen de turn sters ook herhaaldelijk over hoop met Hinz. Tot nu toe zijn de problemen iedere keer opge lost. De turnsters zijn echter nooit zo ver gegaan dat zij het internaat verlieten. West-Duitsland is in oktober bij de WK in Rotterdam een van de grote concurrenten van de Nederlandse ploeg in de strijd om een plaats die recht geeft op deelneming aan de Spelen in Seoul. De daaruit voortvloeiende conse quentie is dat Noordwijk nu al zo goed als kansloos is voor de titel. Wat rest is spelen voor de tweede plaats, misschien nog voor een pe- riodetitel. Meer zit er op dit ogen blik niet in. Geen goede uitgangs positie derhalve voor de derby te gen Quick Boys, morgenmiddag in Noordwijk. Om de oorzaken van de nederla gen tegen (in volgorde van op komst) Spijkenisse, Rijnsburgse Boys, Heerjansdam en Excelsior Maassluis te illustreren, tovert de leraar lichamelijke opvoeding van een Hillegomse technische school, een kladje tevoorschijn. Daarop staan de namen van ongeveer tien spelers, die door blessures hele maal niet of slechts sporadisch hun opwachting in het eerste elftal kon den maken. Dat is aan de prestaties duidelijk te merken. "Voor een topamateurteam is de selectie te smal", weet Eelman, wiens con tract opnieuw werd verlengd. "Het bestuur is tevreden en ook uit de spelersgroep zijn geen signalen ge komen dat de jongens aan veran dering toe zouden zijn. Het zou ook een beetje slecht moment zijn om nu weg te gaan. Juist als het min der gaat, moetje proberen de kar te trekken". Dat Noordwijk voor zijn doen onder de maat presteert, heeft vol gens Eelman te maken "met een complex van factoren. In het begin van het seizoen had ik een lijstje van twintig spelers. In de praktijk komt het er nu op neer dat we met zeven op acht jongens staan te trai nen. Die gasten werken keihard, maar het zijn er wel te weinig". door Fred Segaar "Door blessures, studie, dienst en werk moet ik spelers opstellen die helemaal niet fit zijn. Soms op drie of meerdere plaatsen. Dat gaat een tijdje goed, maar op een gege ven moment kun je dat niet meer oplossen. We moeten "volgend jaar naar een bredere selectie. Er moe ten toch spelers zijn van vier- BRUSSEL (ANP)- De voetbal wedstrijd België-Schotland, op 1 april, zal toch zonder Schotse supporters worden gespeeld. De Schotse voetbalbond heeft de duizend beschikbare kaar tjes voor de interlandwedstrijd teruggestuurd, zo is gisteren in Brussel vernomen. De Schot ten zijn het niet eens met de voorwaarden die aan hun sup porters werden gesteld. België, dat na het drama in het Heizelstadion in mei 1985 had besloten geen Britse voet balsupporters meer op haar grondgebied toe te laten, had toch duizend kaartjes beschik baar gesteld. De Schotten moesten gezamenlijk reizen en meteen na de wedstrijd weer vertrekken. Iers liepen zelf met trillende rond, nu het erop aan kwam. Hal dan presteerde het zelfs twee mi nuten voor de wedstrijd nieuw rubber op zijn batje te plakken. „Duidelijk een teken dat hij gam mel was", evalueerde Vlieg. „Paul miste de rust voor een toppretatie. Twee weken geleden, in de Haagse op de horden de limiet heb gehaald Houtrusthallen, baarde Emiel Mel laard opzien, zowel binnen als bui ten de baan. In het aanstaande i beetje tegen mijn onderdeel ik me niet Als dat geen klassiek geval voor door atletiekcentrum denderde de heb gekwalificeerd. Daarom heb ik Oyen is, weet ik het ook niet atleet van het Amsterdamse AAC meer." eerst in een Nederlandse recordtijd Miko stuurde na ampel beraad Jindrich Pansky, eens de schrik nationale sprinttitel weg te kapen van Europa, maar nu terend op zijn voor de neus van de verbaasde reputatie, en twee clubgenoten uit 'baankampioen' Ahmed de Kom. i Jiri ADVERTENTIE V.V. Rijnsburgse Boys Aan verspringen kwam de ontke tende Mellaard echter niet toe. „Want", zo verklaarde hij in de wandelgangen zijn afwezigheid in de zandbak, „ik ben op dit moment gewoon te snel en die snelheid kan ik niet omzetten in een sprong. Ei genlijk ben ik doodsbenauwd om te springen". Hoewel hij die angst nog steeds niet kwijt is, wil Mellaard morgen in het fraaie Stade Couvert toch aan de bak. „Ik kan natuurlijk niet verstoppertje met mezelf gaan spe len", beseft hij. „Van de week heb ik besloten om het er in Liévin op r. u u. te wagen, hoewel ik donders goed Schriftelijke sollicitaites te richten aan: weet dat de kans gr00t is dat ik er Secretaris van de Rijnsburgse Boys, keihard op m'n bek ga". G.A. van Zuljten, Postbus 163, 2230 Aan het besluit van Mellaard om ™JnsburQ- toch te gaan springen, zijn heel wat overpeinzingen vooraf gegaan. „Omdat", zo legt hij uit, „ik alleen lang over moeten nadenken, want ik wil geen wrijvingen in de de horden om vervolgens de groep. Ook al voel ik me een beetje bezwaard, ik ben natuurlijk wel ge rechtigd om in Liévin te verschij nen. Als hordenloper, maar op dat onderdeel heb ik helemaal niets te zoeken. Het is leuk dat ik zondag één keer mag lopen, maar dan is het meteen afgelopen. Dus waar om zou ik dan niet het verspringen meepakken? Ik zal per slot van re kening toch weer ééns moeten be ginnen". door Jaap Visser voor de training van de B-selectie en begeleiding van het 2e elftal op zater- Oefenmeester 2 is vereist SOEST (ANP) - Voor het eerst sinds haar mislukte'poging het wereld-uurrecord te verbeteren, heeft Mieke Havik gisteren een verklaring gegeven voor haar fa len. De wielrenster uit Soest gaf als een van de redenen aan, dat de mecaniciens buiten haar me deweten een groter verzet heb ben gemonteerd. Tijdens de po ging voelde ze dat zij niet in haar ritme kwam. Pas enkele dagen later bleek dat het verzet was veranderd, zo stelt Havik in een verklaring. De mislukte poging van Havik op 6 februari in het Prater-sta dion in Wenen kreeg na afloop veel en een verkeerde invloed op haar zou hebben gehad. De ove rige begeleiders, trainer Eddy Verheyen, manueel therapeut Ron Westera, arts Rob Pluymers en de technici Harry Janssen en Peter van Straelen, zouden door Oyen buitenspel zijn gezet. Volgens Havik begonnen en kele dagen voor de poging „puur persoonlijke ervaringen uit het verleden" te spelen. Over de aard daarvan wil de wielrenster, noch haar man Hans Hogendoorn iets kwijt. Op haar trainingspresta ties had dit echter geen invloed. In samenspraak met de begelei- veel publiciteit door het optre- ders werd besloten de poging, den van Ferdi Oyen. De sport- gj psychiater kreeg van overige be geleiders het verwijt, dat hij te die ruim een jaar voorbereiding had gevergd, door te zetten. De record-race mislukte. De identiteitscrisis waar Mel laard momenteel in verkeert, is het gevolg van zijn geslaagde optreden tijdens de Europese kampioen schappen in Stuttgart. Daar sprong Mellaard eind augustus één luttele centimeter te weinig om de bron zen medaille uit handen van de Ita liaan Giovanni Evangelisti te hou den. In het bijna ondergelopen Neckarstadion kwam de voormali ge nummer drie van de Europese jeugdkampioenschappen tot de conclusie dat hij ten opzichte van de internationale concurrentie kracht en snelheid te kort kwam. In samenspraak met vader Rien en bondstrainer Peter van Wijk be sloot de (avond) havo-scholier de kracht- en sprinttraining te ver dubbelen. Met alle gevolgen van dien. Mellaard: „De kracht, maar vooral de snelheid is enorm toege nomen en hoe gek het ook klinkt, dat is meteen het grootste pro bleem. Ik zal eerst aan die opge voerde snelheid moeten wennen. Op dit moment kan ik er nog niet mee uit de voeten. Ik schrik ge woon als ik op de balk afga, waar door ik vlak voor de afzet bijna vol ledig afrem en dat is natuurlijk fa taal". ADVERTENTIE WATERPOLOWEDSTRIJD ZIJL L.G.B. ZIAN-VITESSE Zaterdag 21 februari Aanvang 20.00 uur Zwembad de Zijl Aangeboden door MERCASOL Ondanks zijn faalangst koestert Mellaard de stille hoop op één ge slaagde sprong waarmee hij zich in Liévin kan kwalificeren voor de eerste wereldkampioenschappen die begin maart in Indianapolis worden gehouden. „Voor het WK moet ik 7 meter 90 springen. Dat zit er normaal gesproken niet in, maar toch... je weet maar nooit. Eén goeie sprong en ik ben genezen, dat weet ik absoluut zeker". Emiel Mellaard, ooit een talent vol voetballertje, begon pas op zijn zestiende serieus de atletieksport te bedrijven. Daarvoor had hij zich ook nog beziggehouden met tennis en waterskiën op blote voeten. Maar pas nadat zijn vader, die zelf een verdienstelijk atleet is ge weest, hem met zachte hand naar de atletiekbaan had gedreven, openbaarden zich zijn atletische ta lenten. Die ontwikkelden vader en zoon Mellaard vervolgens storm achtig, want binnen een paar jaar was Emiel de derde junior van Eu ropa en nu, weer een paar jaar la ter, heeft hij aansluiting gevonden met de Europese seniorentop. Vo rig jaar, tijdens de nationale kam pioenschappen in Amsterdam, evenaarde Mellaard bovendien het dertig jaar oude Nederlandse re cord van Henk Visser, die destijds in Boekarest een afstand van 7 me ter 98 overbrugde. In Amsterdam, halverwege de maand juli, leek het nog slechts een kwestie van enkele weken, hooguit een paar maanden alvo rens Mellaard als eerste Nederlan der de acht-metergrens zou passe ren. Nu, meer dan een halfjaar la ter is Mellaard opeens weer mijlen ver van die magische grens verwij derd. Mellaard zelf weet dat als geen ander: „Tot nu toe heb ik alles op talent kunnen doen, het nooit echt moeilijk gehad. Maar nu het gewoon slecht gaat, besef ik dat ik zal moeten bikkelen om de sprong sprong naar de wereldtop te kun nen maken". Dat hij die wil wagen, heeft Mel laard zwart op wit staan. „Na Stutt gart heb ik voor mezelf de zaken eens op een rijtje gezet. Letterlijk, want ik heb alles opgeschreven, een soort rapport over mezelf ge maakt. Compleet met profiel schets, vorderingen en doelstellin gen. En één daarvan is een echte wereldtopper worden". Daarvoor dient Mellaard dus naar eigen zeggen te bikkelen en daarmee bedoelt hij „Keihard trai nen en harder worden voor mezelf en mijn omgeving. Dat wil niet zeg gen dat ik nu meteen een etterbak moet worden, maar ik zal me wel Emiel Mellaard: "Ik ben bang dat ik tijdens het EK keihard op mijn bek ga wat vaker van iedereen moeten af sluiten. Dat betekent ook dat ik mensen wat vaker 'nee' zal moeten verkopen en dat is nooit mijn sterkste kant geweest". Aan zijn hardingsproces hoeft Mellaard echter niet in zijn eentje te werken. Hij krijgt hulp van zijn vader („die steunt mij ook finan cieel") van bondscoach Van Wijk, van bondsarts Peter Vergouwen („Een absolute kanjer") en van haptonóom Ted Troost. De be faamde Rotterdammer, die als the rapeut van Wim van Hanegem en Hein Vergeer landelijke bekend heid heeft verworven, kreeg Mel laard een paar jaar geleden voor het eerst op de behandeltafel. „Ik stond er aanvankelijk een beetje huiverig tegenover", bekent de pa tiënt achteraf, „want bij het woord haptonomie kon ik me niet zoveel voorstellen. Maar het bleek al snel dat ik bij de behandeling van Ted veel baat had. Van nature ben ik bijvoorbeeld vrij snel afgeleid en Ted heeft me geleerd hoe ik me he lemaal van de buitenwereld kan af sluiten". Toen hij dat trucje onder de knie had, dacht Mellaard weer op eigen benen verder te kunnen, maar in middels is hij op zijn schreden te ruggekeerd. „Het ging allemaal hartstikke goed zonder Ted, totdat het jaar 1987 aanbrak en ik volledig de mist inging. Mijn zelfvertrou wen sloeg vervolgens om in pa niek. Ik sprong geen deuk meer in een pakje boter, ik wist werkelijk niet wat me overkwam. Toen heb ik maar weer eens bij Ted aange klopt". Mellaard zegt opnieuw baat te hebben bij een behandeling die elementen bevat van zowel de fy siotherapie als de psychothera pie. „Ted is bezig me er weer bo venop te helpen, dat voel ik. Hij heeft me bijgebracht dat ik mezelf duidelijk moet inprenten dat ik verder moet en niet te lang bij te genslagen moet blijven stilstaan. Daarom wil ik in Liévin weer springen. Ik moet gewoon een keer door de zure appel heenbijten". Hopend op een sprong die geluk kig, dus ver, uitpakt. Mellaard: „In derdaad, ik ben er van overtuigd dat één knaller me er bovenop helpt. Want zo werkt dat in de atle tiek. Ik heb een tijdje tegen de grens van 7.90 zitten aanhikken, maar toen ik die eenmaal had ge passeerd, sprong ik niets anders meer. Zo zal het ook met die acht meter zijn. Als ik die één keer heb gehaald, spring ik voortaan acht meter met twee vingers in mijn neus. Maar op dit moment durf ik daar alleen maar van te dromen". deklassers of afdelingsclubs die de gok willen wagen? Die eens willen kijken hoe ver ze kunnen komen? Jan Willem Bogers is een goed voorbeeld van een speler die het destijds heeft geprobeerd. Hij is uitgegroeid tot de beste zaterdag voetballer van Nederland. Dat moet lager spelende jongens toch aanspreken?" Vooralsnog oefent de vereniging weinig aantrekkingskracht uit. De gevolgen daarvan zijn dit seizoen duidelijk merkbaar. Afgelopen za terdag nog in de tweede helft tegen Excelsior Maassluis. Noordwijk leek het ondanks alles acceptabele spel in een overwinning om te zet ten, maar in de slotfase gaf de ploeg de zege op schlemielige wij ze uit handen. "Omdat sommige jongens het in conditioneel opzicht dan niet meer bij kunnen benen", noemt Eelman als één van de oor zaken. "Een speler als Ivan Hermans had normaal gesproken nooit ge speeld. Hü heeft net een operatie achter de rug. En Timo Gerlof is ruim een half jaar uit de roulatie geweest". Het zijn slechts twee na men van de waslijst, die dit jaar tot ongekende lengte is gegroeid. "Het is een vicieuze circel. Als je niet op timaal in conditie bent, loop je sneller een blessure op. In het verleden hebben ze ons wel eens lucky Noordwijk genoemd, maar zoveel pech als we dit jaar hebben- ..Dat het nu minder gaat komt niet door één aanwijsbare reden. Het zijn gewoon een heleboel dingen". "Op het moment dat wij niet op timaal functioneren, blijkt onze te genstander in topvorm te zijn. Daarnaast hebben wij het nadeel dat we weer minder wedstrijden hebben gespeeld dan de andere ploegen. We waren daardoor ver plicht elke wedstrijd te winnen. Dat gegeven loopt als een rode draad door de laatste seizoenen. Noordwijk kon in een wedstrijd nooit zeggen: het is nu gelijk, laten we het zo maar houden. Tegen Rijnsburgse Boys bijvoorbeeld moesten we na 1-1 doorgaan voor de winst. Door twee bevliegingen, van Ron Carli krijg je dan het dek sel op je neus". Angst "Door al die factoren komt er op een gegeven moment ook angst in de ploeg. De jongens worden over ijverig. Voorin voelen ze de drang van het moeten scoren omdat we achterin niet op de nul kunnen spelen; op de defensie ligt de druk geen treffers weg te geven omdat de voorhoede moeilijk scoort. Zo blijf je aan de gang. We hebben 23 doelpunten gemaakt, maar er ook 23 tegengehad. Daaruit blijkt nog het best dat het probleem niet op één plaats zit". Toch heeft Eelman ook positieve conclusies aan de serie nederlagen verbonden. De Haarlemmer, die in zijn eerste, zeven seizoenen duren de Noordwijk-periode grossierde in titels, wenst niet van een verlo ren seizoen te spreken. "Wel als je naar NSW kijkt natuurlijk. In dat geval moet je constateren dat het gelopen is. In een andere eerste klasse waren we met deze score nog niet eens kansloos geweest, maar we hebben nu eenmaal met NSW te maken. Die ploeg kunnen we niet meer achterhalen. Maar op dit moment vind ik dat niet belang rijk. We moeten kijken naar vol gend jaar. Misschien kunnen we nog een periodetitel pakken. Noordwijk moet gesterkt uit deze periode tevoorschijn komen". "De positieve kant van die ne derlagen is datje met je neus op de feiten wordt gedrukt. Van je fouten kun je leren. Als je wint, ben je niet zo snel geneigd om op de zwakke punten te letten. Verliezen is een soort investering in jezelf'. Motivatie De motivatie is er niet minder om geworden. "Die is goed", weet Eelmnan zeker. "Dat staat buiten kijf. Natuurlijk hebben de jongens wel een teleurstelling moeten weg slikken. Dat is logisch als je onte recht verliest. Want zo is het wel. Tegen Rijnsburg, Heeijansdam en Excelsior hebben we niet slecht gespeeld. We hebben in die wed strijden genoeg kansen gehad. We maken het alleen niet af'. Zo grijpt alles in elkaar, want ook het bovenstaande heeft vol gens de inwoner van Haarlem weer alles te maken met blessures. Of met de dienstplicht van spelers als Geert Jan Bakker en Andries Wendt. "En we hebben natuurlijk te weinig oefenwedstrijden ge speeld. Dat komt door dat slechte eerste veld. Ook mochten we niet op de bijvelden voetballen. Geluk kig wordt er in de zomer iets aan gedaan. Dat is hard nodig ook". "De jongens missen daardoor wedstrijdritme. Quick Boys heeft wel volop gespeeld en heeft voor zover ik weet geen problemen met blessures. Je begint makkelijker aan zo'n partij als je er vier hebt gewonnen, maar desondanks spe len we voor de winst".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17