'Stappers' wacht aangezegd Groenteveiling maakte eind aan armoe Alpht Bordeel staat in de weg Jubilemuboek over 75 jaar Iuinhouw vereniging Katwijk Korte metten maken met geluidoverlast van Noordwijkse disco's iense filmer Ratsma krijgt 130 aanmeldingen Hazerswoude wil desnoods onteigenen Kluiskraak KATWIJK - De Katwijkse tuinder A. Heemskerk was rond de eeuwwisseling een van de velen in het binnendorp die een ar moedig bestaan leed. Door de afhankelijkheid van commissio nairs kreeg hij voor zijn produkten doorgaans een zeer lage prijs en ook de eigen aanvoer op de Leidse markt was, vooral door de vervoerskosten, nauwelijks lonend. Het bericht dat in sommige gemeenten veilingen werden opgericht waar tuinbouwproduk- ten werden verhandeld aan vaste kopers, stemde Heemskerk in 1909 dan ook tot nadenken. "Wij hoorden van prijzen om te wa tertanden", zo keek hij veertig jaar later terug op het ontstaan van de groenteveiling 'Katwijk en Omstreken'. Heemskerk was ervan overtuigd dat er ook in Katwijk, net als in Noord-Holland en in het Westland, een veiling moest worden opge richt om een redelijke prijs voor de produkten te waarborgen. Hij bracht zijn voorstel op een verga dering van de plaatselijke telers vereniging 'De IJzeren Ploeg', maar stuitte op een opmerkelijk gebrek aan enthousiasme. "Mijn persoon was toen één van de jong ste teelders", zo schrijft Heems kerk in zijn terugblik. "De oudere teelders konden het niet vatten dat het hier ook zou kunnen, zij zeiden dat onze plaats daarvoor niet ge schikt was". door ,Dick van der Plas Het idee liet Heemskerk echter niet los. "Ik liet mij met uit het veld - slaan en bleef hierover doorprakki- zeren", zo vervolgt hij. In 1911 ste gen de veilingprijzen, voorname lijk door de droge zomer, tot onge kende hoogte, terwijl de produk ten van de Katwijkse tuinders voor een fractie daarvan op de markt werden gebracht. De tijd leek dan ook rijp om opnieuw de oprichting van een eigen veiling aan te orde te stellen'en Heemskerk vond in de broers Jac. en E. Wassenaar twee medestanders. Het drietal oriën teerde zich bij de voorzitters van de veilingen in Veur en 's-Graven- zande en schreven op 19 januari 1912 een vergadering uit waarop de plaatselijke tuinders met een kant en klaar voorstel werden gecon fronteerd. Nog geen maand later, op 13 februari, vond in het loge ment De Roskam in Katwijk aan den Rijn de oprichtingsvergade ring plaats. De terugblik van Heemskerk, de eerste voorzitter van de 'Tuin- bouwvereeniging Katwijk en Om streken'. is terug te vinden in het jubileumboek dat is uitgegeven ter gelegenheid van het 75-jarige be staan van de groenteveiling. Het eerste exemplaar werd vorig week vrijdag, op de oprichtingsdatum 13 februari, uitgereikt aan voorzitter G. van der Eijkel vap de kooplie denvereniging 'Wederzijds Be lang'. Het officiële jubileum van de groenteveiling wordt overigens pas op 24 april gevierd. Proeven De eerste veilingdag van de tuin bouwvereniging had plaats op maandag 17 juni 1912, nadat enkele maanden met het gemeentebe stuur van de kustplaats was geru zied over de toewijzing van een vei- lingterrein. De aanvankelijk door de gemeenteraad toegewezen Ou de Turfmarkt was voor de telers met acceptabel. Zij huurden van de weduwe van C. Wassenaar een terrein aan de toenmalige Voor straat (de huidige Rijnstraat) en een pakhuis tegen een prijs van 80 cent per veilingdag. De eerste aanvoer bestond uit aardappelen, bestemd voor de ex port. Er zou in 1912 in totaal 68 keer worden geveild met eén totale opbrengst van bijna 32.000 gulden. Bij een terugblik op dat eerste vei- lingjaar werden er door de leden vergadering van 6 maart 1913 enke le kritische kanttekeningen ge maakt, vooral over de kwaliteit van de aangevoerde aardappelen. Om de kopers te overtuigen van de kwaliteit van de piepers werd staande de vergadering besloten om bij elke partij een pannetje ge kookte aardappelen als monster te De Katwijkse groenteveiling rond de jaren vijftig. De melijk over water plaats tonen. Desgewenst kon de aspi rant-koper zelfs even proeven. Al in 1915 bedroeg de omzet van de Katwijkse groenteveiling meer dan 100.000 gulden. De activiteiten breidden zich zo snel uit dat moest worden omgezien naar een ander veilingterrein. Door tussenkomst van de gemeente Katwijk kon grond worden aangekocht aan de 'Rijnweide', destijds eigendom van de baron van van Wassenaer van Catwijck. In verschillende fasen kreeg de veiling hier gestalte. In augustus 1917 kon de eerste veiling worden gehouden in het houten veilinggebouw, dat binnen een jaar al moest worden vergroot. Toen op 26 juni 1919 ook de afmijnzaal in gebruik werd genomen, inclusief de door Van der Hoorn Wouda geleverde klok, werd de veiling volwassen. Het transport over water nam in die tijd een belangrijke plaats in. De kopers zaten op een tribune bo ven het water en de schuitjes met produkten voeren onder de klok door. i afvoeri laag en in juni werd zelfs op grote schaal groente naar Duitsland uit gevoerd. De geringe verdiensten veroorzaakten de nodige spannin gen op de veiling en op 28 oktober kwam het in de afmijnzaal tot epn uitbarsting. Koopman Daan de Mooij was het niet eens met de ver koop van een partij bloemkool en toen afslager J.D. van Delft weiger de de partij opnieuw te veilen, stormde De Mooy de tribune af, graaide een kool van een voor de klok liggende aanvoerschuit en smeet het projectiel in de richting van de afslager. Na dit incident werd het De Mooij gedurende drie dagen verbo den op de tribune plaats te nemen. De overige kooplieden verklaar den zich echter solidair met hun collega en besloten unaniem drie dagen niets meer af te nemen. Het betekende een gevoelige schade post voor de veiling. Rond de jaren vijftig leefde de handel echter weer op en al spoe dig kwam de omzet van de veiling uit boven de twee miljoen gulden. De activiteiten namen enorm toe en daarmee gepaard ging de roep om grotere bedrijfsruimte. In 1957 werd besloten een neerzethal te De jaren dertig brachten ook voor de groenteveiling 'Katwijk en Omstreken' de crisis. Bij tuinders en handelaren heerste bittere ar moe. De produktprijzen waren laag en veel tuinders konden niet eens de pachtprijs voor hun tuin- bouwgronden betalen. Er werd een commissie gevormd die in overleg trad met de verschillende grote landeigenaren. In 1936 en 1937 verbeterde de si tuatie en was er op de veiling zelfs weer sprake van enige groei. De al gemene ledenvergadering besloot op 29 april 1937 tot de bouw van een nieuw veilinglokaal, dat na de nodige verwikkelingen over bouw plannen en bouwprijzen, werd ge realiseerd door architect A.J. Slin gerland. Deze architect werd er la ter door een Haagse collega van be schuldigd dat Slingerland gebruik had gemaakt van een door hem ge maakt ontwerp van een veilingge bouw in Delft. Architect Slinger land ontkende het plagiaat ten stel ligste. In de oorlogsjaren stonden de ac- i tuinbouwprodukten had nog voorna- bouwen, waardoor de •chiefloto Kruijt» water geleidelijk tiviteiten op het veilingterrein op een laag pitje. Een aantal produk ten mocht niet meer onder de klok worden gebracht, maar moest op de losplaats worden aangevoerd te gen een vast bedrag. Dit leidde tot een levendige zwarte handel in tuinbouwprodukten. Nadat in 1943 en 1944 de aanvoer al sterk was verminderd, lagen de activiteiten in de eerste maanden van januari helemaal stil. De hongersnood was groot. In de eerste bestuursvergadering van 1946 bedankte de heer G.C. Bol namens de het plaatselijke ver zet het bestuur van de veiling voor de medewerking bij het illegale werk. Het verboden blad 'Het Ba ken' werd onder meer diverse ke ren op de veiling gestencild en ook werd voor deze uitgave papier be schikbaar gesteld. Met ingang van 1 april 1946 mocht er weer worden geveild. Het eerste na-oorlogse jaar bracht ech ter weinig voorspoed. Door de en de prijzen i verdwij- De hal werd in 1959 opgele verd en in dat jaar werd een record omzet bereikt van 5 miljoen gul den. Zeven jaar later was het berei ken van een omzet van 15 miljoen aanleiding vóór het veilingbestuur de kopers en telers een doos siga ren en bonbons aan te bieden. Uitbreiding In de jaren zestig kreeg de vei ling zijn huidige vorm door de bouw van onder meer enkele ko- persloodsen en een tweede neerze thal. Waspeen was inmiddels het belangrijkste produkt geworden en de groenteveiling 'Katwijk en Omstreken' neemt momenteel bij het verhandelen van dit produkt in ons land een vooraanstaande posi tie in. Een voorlopig verkoopre cord werd bereikt in 1985 toen de omzet 33 miljoen gulden bedroeg. Vooral de strenge winter zorgde toen voor 'prijzen om van te water tanden", zoals de eerste voorzitter A. Heemskerk ongetwijfeld zou hebben opgemerkt. NOORDWIJK - De ge- meente Noordwijk gaat krachtig de overlast aan pakken die de 'stappers' veroorzaken. Er wordt een actieplan gemaakt dat in ju ni door de gemeenteraad wordt besproken. Bewo ners, horeca-exploitanten en andere betrokkenen mo gen meepraten over de te nemen maatregelen. Het actieplan is uitsluitend be doeld om de overlast, die het 'nachttoerisme' teweeg brengt, te verminderen. De hinder van gepar keerde auto's op drukke zomerse dagen wordt niet aangepakt. Bo vendien wordt alleen de overlast in het centrum van Noordwijk aan Zee bestreden. Het besluit om een actieplan te maken is in feite al eerder geno men. Tijdens de algemene be schouwingen over de gemeentelij ke begroting voor 1987 zegde het college al toe met een dergelijk plan te zullen komen. Deze toezeg ging werd gedaan na herhaaldelijk aandringen van zowel de politieke partijen als de bewoners. Het actieplan moet, zo schrijven B en W, oplossingen aandragen voor de hinder die de bewoners van het uitgangscentrum onder vinden van geparkeerde auto's en fietsen en van het publiek dat verschillende disco's, moet vol gens het college korte metten wor den gemaakt. Het plan moet bo vendien oplossingen aandragen ter voorkoming autokraken. Volgens het college Noordwijk geen sprake werden gemaakt. Omdat de om vang van het parkeerprobleem niet precies bekend is, willen B en W eerst een onderzoek laten verrich- het grote aantal ten naar het aantal benodigde par keerplaatsen. Het college brengt in zijn voor stel opnieuw de concentratiege- Pro* dachte naar voren. Bars en dan- blemen met de openbare orde. Het cings moeten aan De Grent druk, maar iedereen gedraagt zich redeljk netjes. Aanrandingen, berovingen, vechtpartijen en rel letjes komen niet of nauwelijks voor. Ideeën B en W geven in hun raadsvoor stel alvast een paar schoten voor de boeg voor wat betreft mogelijke oplossingen voor de problemen waarmee de badplaats te kampen heeft. De problematiek van de ge parkeerde auto's, op vrijdag- en za terdagavond is elke meter stoep bezet, kan volgens het college wel licht worden opgelost door de gro te parkeerterreinen buiten het cen trum 'warm aan te bevelen'. Door het instellen van een gratis avonds luidruchtig over straat pendeldienst zou het gebruik van loopt. Ook met de geluidhinder, deze terreinen, bij voorbeeld het veroorzaakt door onder meer de Wantveld, aantrekkelijk kunnen Voor hoofdrollen in tv-serie ALPHEN AAN DEN RIJN - De hand van meegestuurde foto's. Alphense filmmaker Rienk Rats- Ratsma: "We hopen in de krokus- ma is bedolven onder de aanmel- vakantie met twintig overgebleven dingen van jonge plaatsgenoten gegadigden vier dagen lang proel- die willen meespelen in de nieuwe opnamen te maken. Iedeieen die televisieserie 'Het raadsel rond het afvalt, krijgt een net brielje. We Rietveld'. Maar liefst 130 kinderen zMn op zoek naar heel bepaalde boden zich aan voor de vier hoofd- personages, die nog talent moeten rollen. "We zitten tussen de stapels post", aldus een opgetogen Rats ma, die in april met de opnamen wil beginnen. "Geweldig dat er zo veel reacties zijn gekomen op onze oproep. We hebben nog een beetje weinig kandidaten voor de vader rol, daarvoor zijn maar vijf aanmel dingen". Voor de jeugdserie zoekt scena rioschrijver Ratsma twee Alphense meisjes van veertien en twee jon gens van dertien jaar. Zij spelen in de serie bevriende broers en zus sen, die mysterieuze zaken ontdek ken in de omgeving van hun woon plaats. Voorts is het produktieteam aan het speuren naar een getalen teerde vader en moeder. De eerste selectie gebeurt aan de hebben ook" den geconcentreerd. Uitgaansgele genheden elders in Noordwijk aan Zee moeten zo mogelijk worden gesaneerd. Overigens is de ge meente al volop bezig deze concen tratie gestalte te geven door nieu we vestiging van bars en dancings buiten De Grent niet toe te staan. Politie Het is volgens het college gezien de korpsgrootte niet mogelijk meer politieagenten op zaterdag avonden te laten patrouilleren. B en W willen wel bekijken of de ef fectiviteit van het politie-optreden kan worden vergroot. Ook de mo gelijkheid van een ruimere toepas sing van de wegsleepregeling voor verkeerd geparkeerde auto's moet volgens het college nader worden onderzocht. De opstellers van het actieplan moeten zich ook buigen over de sluitingstijden die worden gehan teerd voor bars en dancings. B en W spreken zich in hun raadsvoor stel nog niet uit over de wenselijk heid van afschaffing dan wel ver vroeging van de sluitingstijden. Gezien de vele belangen die ermee gemoeid zijn, moet zeker op dit vlak een zorgvuldige afweging plaats hebben. De gemeenteraad van Noordwijk moet zich dinsdag uitspreken over de wenselijkheid een actieplan op te stellen. Vervolgens wordt over leg gevoerd tussen ambtenaren van de gemeente en bewoners, on dernemers, de VW, de Raad van Kerken en de leefbaarheidsvereni ging Kritisch Noordwijk. Uiteinde lijk moet in mei van dit jaar een allesomvattend plan het licht zien. Amsterdammers aangehouden in Nieuw-Veimep na autodiefstal NIEUW-VENNEP - Vier jeugdige Amsterdammers zijn vannacht in Nieuw-Vennep aangehouden na een achtervolging en een zoek tocht door de politie. De vier wor den ervan verdacht eerder in de nacht een auto te hebben gestolen bij de RAI in hun woonplaats. HAZERSWOUDE - Het bordeel 'Rijndijk 21' in de Hazerswoudse wijk Groenendijk staat in de weg. Hazerswoude wil de parallelweg langs de Rijndijk aansluiten op de Molenlaan, maar daarvoor moet het bordeel wijken. Als de parallel weg wordt verlengd, is het moge lijk eenrichtingsverkeer in te stel len in het wijkje en kan de Molen- Een patrouille van de Haarlem- mermeerse politie ontdekte de au to op de Hoofdweg-oostzijde. Bij - het zien van de politieauto reed de w°rden afgesloten, personenauto met hoge snelheid B en W van Hazerswoude willen weg. Na een achtervolging slaagde Pjoberen het bordeel aan te kopen, de politie erin de auto klem te rij- Maar als de eigenaar met wil verko- den. Zowel de 18-jarige chauffeur Pe"'.zuhen B en W het terrein via als zijn drie passagiers (19 en 20 onteigening eigendom pogen te jaar) namen de benen. verwerven. Voor een dergelijke De bestuurder werd al snel in Procedure wordt bij voorbaat al zijn kraag gepakt, terwijl de drie gevraagd anderen met assistentie mBon orQQ op de Rijndijk vervallen. En daar door neemt de veiligheid ook toe, aldus het college van B en W. Na vele klachten van buurtbewo ners, die twee bordelen in het wijk je toch wel wat teveel van het goe de vonden - ook aan de Rijndijk 59 is er een - onderzocht de gemeente al eens de juridische mogelijkhe den om de huizen van plezier te sluiten. Dat bleek tot grote spijt van de gemeente onmogelijk, om dat het geldende bestemmingsplan het gebruik van de pandenals bor deel niet verbood. En ook het bor deelverbod dat in het nieuwe be stemmingsplan 'Tussen Rijn en Rails' is opgenomen, lijkt juridisch vooralsnog onhoudbaar. VRIJDAG Streekschool Leiden - open huis onder het motto 'Opleidingen in het leerlin genwezen is werken en leren voor de toekomst', 18.30-20.30 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat, bingo avond, 20 uur. Buurtcentrum De Kooi bingo met live muziek. 20 uur. kerk, 19-22 i Filmhuis LVC - Breestraat 60, füm 'Ghandi', 21.15 uur. Warmond Café De Zon - Dorpsstraat 114, lezing over 'Platbodems, monumenten, het be houden waard', 20.30 uur. Wassenaar Warenar - Kerkstraat 75, concert Toos Onderdenwijngaard met werk van Liszt, 20.15 uur. Leiderdorp Kantine RCL sportpark De Bloemerd, klaverjassen supportersvereniging, 20 ZATERDAG Leiden Streekschool Leiden open huis onder het motto 'Opleidingen in het leerlin genwezen is werken en leren voor de toekomst', 9.30-12.30 uur. Openbare basisschool Rijnsburgerweg Clubhuis Matilo - Zaanstraat, open huis, hele dag. Groenoordhallen - vlooienmarkt, 10-17 Voorschoten Poppentheater - Marijkelaan, voorstel ling 'Wie niet blauw is, is gezien'. 14.30 ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen. Zwijnenburg. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen. Fagelstraat 31. tel. 218661: spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur" J A Verhage/C-M. Maris. Pluimzeggekreek 3. Leiderdorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer. Pieterse. v Gent. Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur. R Taytelbaum, tel. 120266; spreekuur Hogewoerd 138. zo 8 uur tot 24 uur: W. Vrijlandt, tel. 897577 Groep 3 - Pleiter. J. v. Leeuwen, Smit. W. de Bruyne, J. de Bruyne. Stolk. Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: M. v.d. Muysen- bergh, de Sitterlaan 18. tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: W de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345 Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn. Bénit. Nieuwenhuis, Roos. Boer, v.d. Waardt. Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, Pagani- mstraat 1, tel. 314349; spreekuur Kenne- dylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: E. Nieuwenhuis- Smalbraak, tel. 768918, spreekuur Be vrijdingsplein 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul. Kooyman, De Jong, Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur- H. de Jong, Noord- eindsplem 4a, tel. 123752. zo 8 uur tot 24 uur: B.&.J. Crul, Noord- eindsplein 8a, tel. 142888. Leiderdorp za, M.B. Landsmeer. Grotiuslaan 57, tel. 413913; spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. zo. L Midden dorp. Peppelschans K14. tel. 895525. spreekuur van 12.30-13 uur op Peppel- 7.30 uur: E.J. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za, J. Baars, R. Wagnerlatfn 63, tel. 2520. zo. F. Koopmans, Chruchillweg 19, tel. 6352. Warmond praktijk E. Sleeboom/J. Hoornweg, Prof. Aalberselaan2, Voorhout, tel. 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614. verneemt u welke huisarts de weekenddienst v APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 20 tot vr 27 februa ri door: Apotheek Zuid-We'St, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. G. Roest, Ockenröde 14, Leiderdorp, tel 890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071- 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Wieringa, Joseph Haydnlaan 8, Leiden, tel. 762925; spreekuur om 13 uur. Voor de patiënten van de praktijk Haas wijk, Oegstgeest de Minjer. Simon Vèstdijklaan 28. tel 155375. tevens spreekuur zonder afspraak van 11-12 en 17-18 uur. rijkspolitie van Sassenheim en Hil- legom, de luchthavenpolitie en de gemeentepolite van Heemstede uur later werden aangehouden meenteraad Op dit moment is de verkeerssi tuatie in de Groenendijk onvol doende veilig. Door het instellen KATWIJK - Bij een inbraak in een de ge- supermarkt aan de Voorstraat in Katwijk is vannacht een onbekend bedrag aan geld gestolen. De daders hebben het geld uit kluis gestolen, die zij met snij- eenrichtingsverkeer kan dat branders hebben opengebrand. Ze op de kruising Dorpsstraat/Zwa- worden verbeterd. Bovendien kan zijn het pand binnengekomen via nenwater in Nieuw-Vennep. de aansluiting van de Molenlaan het dak. Scholen adopteren oorlogsmonument KATWIJK - De twee Katwijkse oorlogsmonumenten zullen wor den geadopteerd door leerlingen van het basis- en voortgezet on derwijs uit de kustplaats. De scholieren van groep 7 van de Sja- loomschool adopteren het oorlogsmonument bij het raadhuis en leerlingen van de brugklas van de Juliana Mavo het monument op de Joodse begraafplaats. De Katwijkse scholen haken hiermee in op een initiatief van de Stichting Februari 1941 dat de jeugd nauwer wil betrekken bij het ontstaan en de betekenis van oorlogsmonumenten. De stichting streeft ernaar dat alle oorlogsmonumenten in ons land blijvend worden geadopteerd door de schooljeugd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16