Weerstand CPN tegen schrappen arbeidsplaatsen bij de gemeente 'Economisch gevolg onderzoeken' DE TUDi 1'kroniek over VAN TOENisM7n Plan van basisscholen voor massale actiedag Openbare basisschool in de Marijkeschool VRIJDAG 20 LEIDSCH ÏÜ2 DAGBLAD LEIDEN - De ouder- en medezeg genschapsraden van een groot aan tal basisscholen in Leiden willen een massale actiedag in het basis onderwijs tegen de bezuinigings maatregelen van minister Deet- man. Op een eerder deze week ge houden bijeenkomst van vertegen woordigers van ouder- en mede zeggenschapsraden van 23 basis scholen is de conclusie getrokken dat de gevolgen van de bezuinigin gen 'onaanvaardbaar' en "in de praktijk desastreus" zijn en derhal ve moeten worden ingetrokken. Volgens de vertegenwoordigers zijn kinderen, leerkrachten, ouders en de kwaliteit van het onderwijs de dupe van de 4-jarigen-maatregel Alphense verliest kort geding DEN IIAAG/ALPHEN/LEIDEN - De Alphense G. de Reuver heeft het kort geding verloren dat zij had aangespannen tegen de Koninklij ke Zeep-, Eau de cologne- en Par- furmeriefabriek Sanders in Lei den. De Reuver claimde via het kort geding de auteursrechten van een merkafbeelding en teksten die het cosmeticabedrijf Avantgarde gebruikt. De Alphense stelde een week ge leden tijdens het kort geding dat diende voor de Haagse rechtbank dat zij de auteursrechten van hpt beeldmerk (een hartje met een A erin) en de teksten bezat. De tek sten waren wel door een ander ge schreven, maar die deed het au teursrecht aan haar over, aldus De Reuver. Sanders bestreed dat. Volgens de Leidse fabriek waren de teksten door een team schrijvers gemaakt en zaten daarbij ook mensen van Sanders. En het beeldmerk was ontworpen door een freelance-ont werper en niet bedacht door De Reuver. De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. Portheine, heeft de Leidse zeepfabrikant nu in het gelijk gesteld en de eis van de Alphense afgewezen. en de beperkte vervanging van leerkrachten bij ziekte. Gezamenlijke actie, op initiatief van de ouders, is volgens de verte genwoordigde raden noodzakelijk. Op de bijeenkomst is afgesproken dat wordt onderzocht hoe een zo massaal mogelijke actiedag kan worden georganiseerd. De ideeën hiervoor zullen de ouderraden aan de ouders voorleggen; de uitwer king van de plannen bespreken de scholen volgende week donder- Fancy Fair Op de basisschool Kardinaal Alfrink aan het Broekplein wordt zaterdag een fancy fair ge houdendie om 11.00 uur wordt geopend door de clow Antonio. De opbrengst van de fancy fair. die tot 17.00 uur duurt, is be stemd voor uitbreiding van de software voor de computers van de school. Huren in nieuwbouw niet hoger LEIDEN - De huren van nieuw bouwwoningen zullen niet stijgen als gevolg van het feit dat met de vaststelling van de rijkssubsidie voor woningbouw geen rekening is gehouden met de gestegen bouw kosten. De gemeente Leiden is van plan mogelijke tekorten in de nieuwbouw op te vangen door een beroep op de reserves te doen. De gemeente is ook niet van plan te bezuinigingen op de kwaliteit en de gemiddelde grootte van de wo ningen al wordt niet uitgesloten dat er hierdoor minder huizen kun nen worden gebouwd dan het aan tal waarvoor het rijk geld beschik baar heeft gesteld. Dit was overi gens vorig jaar ook ai het geval. Het gemeentebestuur heeft bij het rijk geprotesteerd tegen het niet doorberekenen van de gestegen bouwkosten. Een blik in de meisjes-eetzaal van het Heilige Geest Wees- en Kind 1606. Weezen en hunne bestuurderen' maande hij zijn grotendeels ou derloos publiek weliswaar aan om ijverig en deugdzaam te ziin. maar stelde hij daar niet al te zachtmoedige sancties tegen over: "Gij zult steeds ijvrig zijn en hooren na de les Der geenen, die U in de Schoo ien onderwijzen, Een Jongen 'sMeesters raad het Meisje haar Meestres; Elk na zijn vatbaarheid, doe zich door ijver prijzen! De deugd moet leidsvrouw zijn, en hoên u voor het hok, Voor roede of schrobbelbank, of 't schandelijke blok!" Wanneer je dan leest dat een schrobbelbank een soort gesel- bank is 'met een beugel waarop men de kwade bengels legt, om met de Roede gekastijd te wor den' en 't schandelijke blok een letterlijk blok-aan-het-been dat met een keten 'aan de voeten van ontuchtige Meiden of Jongens gelegt werd' om dit - soms maan den achtereen - met zich mee te moeten zeulen, bekruipt je wel licht een zeker ongeloof. Toch waren dit soort maatrege len in die tijd nipt ongewoon; het paste in de algehele tendens het kind te zien als een van nature ongedisciplineerd wezen dat men desnoods hardhandig tot discipline dwingen moest. Ook voor de niet-wezen te Leiden be stond bijvoorbeeld de mogelijk heid om naar behoren bestraft te worden: in het zogenaamde Kol- huis of Blokhuis konden ondeu gende straatjongens en onge hoorzame kinderen op wettig verzoek van de ouders of voog den 'getugtigd' worden. Niet alleen in Leiden, dat de langste weeshuistraditie heeft van Nederland - het Heilige Geest Weeshuis aan de Bree- straat werd in 1450 opgericht - maar ook in andere steden vindt men in de weeshuisreglementen uitgebreide strafmaatregelen. Die liepen uiteen van vernede ringen als met het reeds genoem de blok of met ezelsoren-op-lo pen, tot lijfstraffen als het slaan met de plank, openbare geseling en opsluiting in een donker hok. Nog zwaardere straffen waren de uitzetting uit het huis, een ge dwongen dienstname op de vloot van de Oost- of Westindische Compagnie, of het naar een werk-, tucht- of spinhuis ge stuurd worden. In de praktijk was men geluk kig niet hele dagen bezig de weeskinderen op hardhandige manier tot discipline te dwingen. De kinderen hielden zich voor namelijk bezig met spelen, leren lezen, het zingen van psalmen en het luisteren naar bijbelverhalen. Op latere leeftijd werd de jon gens een ambacht bijgebracht en werden meisjes op de naai-, brei en linnenzalen te werk gesteld. Ook hier geeft J. Ie Francq van Berkheij weer een negatieve ten dens aan in de Leidse situatie. In een dichterlijke tirade geeft hij af op meqig 'Ververs Baas'. 'Am bachtenaar' en 'knibbelzieke Vrouw': "Die in^dér Weezen zweet steeds zoeken slegt gewin, En houd den Knaap voor slaaf, de Maagd voor een slavin!" Blijkbaar werd er van de dien sten van de zo goedkope en ge makkelijk beschikbare wezen soms te gretig gebruik gemaakt. Ook van de kant van de Leidse weeshuizen - vijf in totaal - is weieens sprake geweest van commerciële uitbuiting. In 1630 bijvoorbeeld zijn weeskinderen LEIDEN HEEFT VAN NEDERLAND DE LANGSTE WEESHUISTRADITIE onder de 14 jaar van vijf uur 's morgens tot negen uur 's avonds aan de Leidse lakenindustrie verhuurd. Omwille van de ge zondheid van de kinderen werd dit in 1639 ingeperkt door de ste delijke overheid. Al met al lijkt het er op dat zo wel uitbuiting als toepassing van (lijOstraffen meer uitzondering was dan regel. De meeste geval len van 'getugtigde Weezen' die ons bekend zijn, waren meer het gevolg van het een-indruk-ma- kend-voorbeeld willen stellen aan de overige weeskinderen, dan van een dagelijkse routine. Of, om met de uiteindelijk toch nog optimistische - zij het wat cryptische - woorden van J. Ie Francq van Berheii te besluiten: "De plak werd zagt bestuurd' de roede, met beleid. De Tucht ga steeds gepaart met vrouw zachtmoedigheid." (Met dank aan drs. TH. Willem- se, vakgroep klinische en ortho pedagogiek) Links Leiden vergadert vanavond over bezuinigingen Diploma's LEIDEN - Bmnén de CPN afdeling Leiden bestaat grote weerstand te gen de bezuinigingen die door het college aan de gemeenteraad zijn voorgelegd. De kritiek betreft vooral het schrappen van arbeids plaatsen waarmee het college een bedrag van 2 miljoen gulden wil bezuinigen. De ledenvergadering van Links leiden (CPN, PSP en PPR) komt vanavond bijeen om een gemeenschappelijk standpunt over de bezuinigingen in te nemen. De ledenvergaderingen van de drie partijen afzonderlijk hebben nog geen uitgesproken mening over de bezuinigingen die. zoals het college heeft aangekondigd, minimaal 10 miljoen gulden moe ten opleveren. Volgens woordvoer ders van PSP, PPR en CPN zijn er nog te veel onduidelijkheden om tot een afgerond oordeel te komen. Kritiek is er wel. al is deze niet al tijd partijgebonden. CPN-bestuurslid Jan Laurier vindt dat de fractie van Links Lei den vooralsnog een voorbehoud moet maken ten aanzien van de voorstellen van het college. "Wij Vacatures zijn niet gelukkig met de voorstel len. Bezuinigingen zijn toch al niet geliefd in radicaal-linkse kring, maar we vinden dat de portefeuille van onze wethouder wel erg zwaar wordt aangepakt. Het is ons niet duidelijk of er in het college hier over een hard gevecht heeft plaats gehad of dat onze wethouder ge probeerd heeft op te komen voor de zaken waar Links Leiden voor staat", aldus Laurier. Hij wijt de aanslag op de portefeuille van Links Leiden-wethouder De la Mar mede aan het feit dat deze nog maar kort in het college zit. LEIDEN - De openbare basis school die volgend schooljaar in het Boerhaavekwartier de deuren opent, wordt ondergebracht in de voormalige Prinses Marijkeschool aan de Anthonie Duycklaan. Er wordt begonnen met vijf groepen, inclusief de groepen waarmee dit schooljaar is begonnen in de My tylschool aan de Blauwe Vogel- weg. De oude Prinses Marijkeschool is thans in gebruik bij de Leidse Houtschool, die er de kleutergroe pen heeft ondergebracht. De Leid se Houtschool moet de kleuters volgend schooljaar onderbrengen in haar aan de Adr. Pauwstraat ge legen hoofdgebouw. Dat vergt de nodige bouwkundige aanpassin gen: er moeten een speellokaal en een zandbak komen en, alsmede een gemeenschapsruimte; lokalen LEIDEN - Een 25-jarige man die gisteren betrapt werd bij het stelen van vier rolletjes pepermunt uit een supermarkt aan de Lange- gracht, zette het op een lopen toen de politie hem in de kraag wilde grijpen. Op zijn vlucht, richting Maresingel, kwam de man ten val. nadat hij bij het oversteken tegen een langsrijdende auto opliep. Daarop kon de politie hem inreke nen, zij het met de grootste moeite, want de man verzette zich hevig. Door de aanrijding werd hij ge wond aan zijn rechter knie en en kel en tijdens zijn arrestatie liep hij nog een buil op zijn jukbeen op. Voor behandeling is hij naar het Academisch Ziekenhuis bracht. Later bleek de man. een Egypte naar, illegaal in ons land te verblij- en toiletten moeten worden aange past. Of dat allemaal op 1 augustus rond is, de datum waarop de werk groep openbare basisschool het ge bouw wil openen, wordt door di recteur C.J.P. van Driel van de Leidse Houtschool betwijfeld: "Het is erg voorbarig die datum nu al te noemen. Ik ben bang dat 1 au gustus niet haalbaar is voor ons. We streven er naar op die datum klaar te zijn. We zijn druk bezig plannen voor de verbouwing te maken, maar dat is niet iets wat zo maar even klaar is. Daarna moet het ministerie de plannen nog goedkeuren, er moet geld komen. En je zit met drie. vier weken bouwvakvakantie". Als 1 augustus inderdaad niet haalbaar is, kan de Leidse Hout school het ministerie van onder wijs om uitstel vragen. Het minis terie is volgens hoofd P. Peters van de gemeentelijke directie onder wijs overigens bereid de plannen versneld te keuren. Bovendien gaat de gemeente er ook niet voet stoots van uit dat 1 augustus alles rond zal zijn; Peters noemt de herfstvakantie als mogelijke perio de waarin de openbare basisschool het gebouw kan betrekken in geval de verbouwing van de Leidse Houtschool meer tijd vergt. Het gebouw waarin de nieuwe basisschool komt, behoeft nauwe lijks te worden verbouwd. Wel is het mogelijk dat er een lokaal rrioet worden aangebouwd. Het is niet uitgesloten dat er voor de school in de toekomst nieuwbouw wordt ge pleegd. Volgens Peters bekijkt het ministerie na 2 tot 3 jaar of de school zodanig groeit dat nieuw bouw is gerechtvaardigd. De kritiek van de CPN richt zich op de zogenaamde 'selectieve per soneelsstop' die het college wil doorvoeren. Dat levert, naast een verlies van 30 arbeidsplaatsen, een bedrag van 2 miljoen gulden op. Laurier: "Wij zijn bang dat het ambtelijk apparaat op deze manier onder grote druk komt te staan. Daarbij komt dat de beoordeling of een vacature al dan niet wordt ver vuld primair bij het college ligt. De gemeenteraad kan daarop slechts achteraf controle uitoefenen" Lau rier heeft nog geen 'panklare alter natieven', maar denkt ook geld te kunnen besparen door alle vacatu res langer open te laten staan. De toon van de kritiek van PPR en PSP is vooralsnog wat milder. PSP-bestuurlid Naafs wijst er op dat de voorstellen van het college nog nader op hun effecten moeten worden onderzocht. "Ik vind dat Links Leiden als collegepartij niet de kop in het zand moet steken, maar de verantwoordelijk moet durven nemen om mee te denken over de bezuinigingen Het is heel goed dat er nu iemand dicht op het vuur zit om ons informatie te ver schaffen. Ik geloof niet dat het col lege er op uit is de wethouder van Links Leiden aan te pakken. Links Leiden heeft wel degelijk invloed op wat er gaat gebeuren. Ik reken wat dat betreft op de steun van die leden van de PvdA-fractie die Links Leiden vorig jaar in het col lege hebben gehaald", aldus Naafs. Invloed PPR-voorzitter Marsman onder schrijft dit. Zij ziet het als taak voor haar partij 'constructief mee te Inbraak in kelderbox LEIDEN - Uit een kelderbox in de Eduard van Beinumstraat is een grote hoeveelheid goederen gesto len. Onder meer werden twee fiet sen, twee koffers, een naaimachi ne, een acculader en gereedschap meegenomen. De dieven hadden de deur met grote kracht geforceerd. denken' in de bezuinigingsopera tie. "Onder protest - bedoeld voor de rijksoverheid - staat de PPR achter het feit dat er moet worden bezuinigd, al klinkt dit een beetje raar voor een linkse partij. We heb ben ons bij de collegevorming al gerealiseerd dat dit zou gaan ge beuren. Nu we in het college zitten, kunnen we enige invloed uitoefe nen. Als dat niet het geval was ge weest. zouden we machteloos aan de kant slaan", aldus Marsman. De zorg van de PPR gaat onder meer uit naar de toekomst van de muziekschool. "Ik vind dat er niet zomaar vanuit mag worden gegaan dat de leerlingen van 18 jaar en ou der het muziekonderwijs zelf kun nen betalen. Ik heb de indruk dat de mensen met een hoog inkomen hun kinderen eerder privé-onder- wijs laten genieten dan ze naar de muziekschool te sturen", zegt Marsman. Het is nog niet zo lang geleden dat klein-links geen verantwoorde lijkheid wilde aanvaarden voor be zuinigingen die op last van het rijk werden doorgevoerd. Toch zegt geen van de drie bestuursleden er spijt van te hebben dat Links Lei den een klein jaar geleden tot het college toetrad. De aanwezigheid van Links Leiden in het college heeft juist een positieve invloed, vinden de drie bestuursleden. Het voorstel van het college om het be drijfsleven en de eigenaren van duurdere woningen zwaarder te belasten en de kleine huiseigena ren te ontzien, wordt als bewijs daarvan opgevoerd. LEIDEN - De jongerenbeweging van de FNV heeft gisteravond gede monstreerd tegen het 'jeugd-werkgarantieplan'dat minister De Koning van sociale zaken wil invoeren. De actie had plaats in het kader van een landelijke actieweek tegen hel plan. Volgens de FNV-jongeren is het garantieplan een vorm van dwangar beid: de beloning is slecht en wanneer iemand weigert om mee te doen. wordt zijn uitkering ingetrokken. ''Het plan is opgezet om de werkeloos heidscijfers te drukken. De jongeren schieten er weinig mee op. De bedoe ling is om de jongeren gedurende een halfjaar ervaring te laten opdoen. Ze kunnen echter alleen baantjes krijgen bij overheidsinstellingen. Dat zal dan wel uitdraaien op straten vegen en prullenbakken legen. Op dat soort ervaring zit het bedrijfsleven echt met te wachten", aldus een woord voerder van de FNV. De FNV kan met het plan akkoord gaan. wanneer het op een andere wijze wordt ingevuld. Waren onze weesjes van vroeger arme, onderdrukte schapen en hun bewakers meedogenloze wolven? Wanneer je de - aan de wezen van het Heilige Geest Wees- en Kinderhuis te Leiden gerichte - redevoering van J. Ie Francq van Berkheij uit 1789 leest, zou je dat bijna gaan gelo ven. In zijn 'Dichtmatige Rede voering over de plichten der De tijd van toen is een weke lijks terugkerende rubriek waarin mensen en gedane zaken aan bod komen uit de rijke geschiedenis van Lei den en omgeving. Vandaag de zevende aflevering van de hand van Barbara de Roos die geschiedenis stu deert aan de rijksuniversi teit Leiden. (foto Wim Dijkman) spelleider 'Noorderwiek' LEIDEN - De middelbare be roepsopleiding mdgo Noorder- wiek levert dit jaar haar eerste lich ting geslaagden af die in het bezit is van een spelleidersdiploina. De school hoopt dat leerlingen door deze extra bevoegdheid meer kans hebben op een baan. Vanmiddag ontvingen de eerste 34 afgestu deerden van de richting agogisch werk nieuwe stijl, hun diploma uit handen van wethouder Tesselaar. Driejaar geleden startte de oplei ding agogisch werk in samenwer king met de landelijke bres-organi satie (beweging, recreatie en spel) deze cursus ten einde de opleiding een extra dimensie te geven. De mensen die de opleiding hebben afgerond, komen veelal in het club- en buurthuiswerk terecht. Sport en recreatie is op dit terrein een be langrijk onderdeel van de taak van de agogisch werker: het begelei den en omgaan met mensen. Het vak sport en spel maakt echter reeds deel uit van het lesprogram ma. De toevoeging van de spellei derscursus is dan ook bedoeld als een verzwaring van dit onderdeel. Volgens J. Wessels, adjunct-di recteur van de Noorderwiek, is de Leidse school de enige in de regio die de samenwerking met Bres is aangegaan. "Door deze spelleiders- cursus hopen we dat de leerlingen meer kans hebben op een baan. We willen ze iets extra's geven in een tijd van bezuinigingen op met na me het club- en buurthuiswerk. Dan is het gunstig dat ze extra be voegdheden hebben. Ook in het ziekenhuiswezen en de kinder- en bejaardenzorg hebben ze nu waar schijnlijk meer kansen", aldus Wessels. Kamer van Koophandel over proef met Breestraat LEIDEN - Een onderzoek naar de economische effecten van de drie maanden durende proefafsluiting van de Breestraat moet een cen traal onderdeel zijn van de evalua tie van die proef. Tevens moeten de effecten van de afsluiting op de verkeers- en parkeersituatie in het centrum worden onderzocht. Dat stelt de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland in een brief aan van burgemeester en wethouders en de gemeente raad. In de brief toont de Kamer zich onverminderd tegenstander van het afsluiten van de Breestraat. De Kamer houdt vast aan het standpunt dat dat bij de discussies en voorstellen rond de Breestraat economische argumenten en crite ria steevast ontbreken, waarbij "te vens voorbij wordt gegaan aan het grootste economische knelpunt: de slechte bereikbaarheid". Bij het onderzoek naar de econo mische gevolgen moet volgens de Kamer een extern, deskundig en onafhankelijk bureau worden in geschakeld. Bij het onderzoek naar de effecten van de afsluiting op de verkeerssituatie moet ook, stelt zij, worden gekeken naar de door- stroomcapaciteit van de zoge noemde city-ring en het opnieuw in gebruik nemen van de Markten- route als aanvoerroute. De moge lijkheid om een "aanzienlijk" aan tal parkeerplaatsen in de Bree straat aan te leggen tussen Kort Rapenburg en de Koornbrugsteeg, is iets waaraan de Kamer eveneens aandacht besteed wil zien bij de evaluatie. Met deze voorstellen lijkt "Rijn land", ondanks bezwaren voor een constructieve opstelling te hebben gekozen. In dezelfde brief wordt evenwel ook de vraag opgeworpen of "een voortgezette discussie, on geacht de proef, ove het afsluiten van de Breestraat en/of Marktroute (in welke vorm dan ook) uit econo mische en verkeerskundig oog punt nog wel opportuun is". De Kamer wijst hierbij op het "vol strekt andere economische kader" waarin het stadscentrum zich in de toekomst zal ontwikkelen als ge volg van het thans in de praktijk gevoerde beleid. Als belangrijkste voorbeeld wordt de komst van kle- dinggigant Marca aan het ir. Dnes- senplein, "met vergaande (ruimte lijk-) economische en verkeerskun dige consequenties", genoemd, welke vestiging volgens de Kamer haaks staat op het uitgangspunt van concentratie van het winkelap paraat. De Kamer zegt bekropen te wor den door het "verontrustende" ge voel dat de huidige discussie over de Breestraat "geprojecteerd wordt tegen de economische situa tie van tien jaar geleden. Wellicht is de vraag over al dan niet afsluiten reeds achterhaald door de voorbo den van een nieuw economisch ka der". Een "open politieke en bestuur lijke opstelling, in het belang van de stad" is wat de Kamer B en W en de gemeenteraad vraagt. "Het zou van durf getuigen als men onder invloed van dit nieuwe economi sche perspectief eventuele politie ke vooringenomenheid zou laten varen en de discussie in alle open heid en op grond van zakelijke, economische argumenten zou kun-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15