'Levensgevaarlijk aan Rijndijk' Carnaval rukt op tot Warmond en Leiderdorp Chronisch tekort aan mannen 'Zaak Lange Voort' zit politiek muurvast Bewoners ventweg in Zoeterwoude willen actie ondernemen Zoeterwoude stuurt weer goederen naar Polen S0BII00S PPR: Geef Haaswijk een vredesmonument LEIDSCH DAGBLAD: FiaMdtoHdliWflri VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 OEGSTGEEST Het Oegstgeester WD-raadslid Kuntze wil niet meer dat er nog een vergadering van de raadscommissie openbare werken wordt belegd om over de Lange Voort te praten. De liberaal koos gisteravond tn de gemeente raad voor de aanval. Pvd A-wethou- der Kohlbeck was daarbij zijn doelwit. In de wandelgangen heet te het na afloop dat meer leden van de commissie niet van plan zijn anders kan. De afdeling openbare werken barst van het werk en kan niet zo maar een serie alternatie ven. waar in de gemeenteraad wel om is gevraagd, op tafel leggen. De wethouder besluit zijn omstreden schrijven met twee alternatieven die hij dinsdagavond wil bespre ken. Eén: het plan toch maar uit voeren. Twee: al die onderdelen van het plan die betrekking heb ben op de verkeersveiligheid die varianten achtereenvolgens "de slik-" en "stikvariant". Er is in feite niets veranderd sinds de vorige commissievergade ring, stelde hij vast En toch wil de wethouder weer praten. Kuntze wil alleen nog maar praten over de Lange Voort "als er realistische voorstellen worden ingediend". Richting Kohlbeck zei hij: "Om uw eigen woorden te gebruiken: zo gaan wij toch niet met elkaar om". dinsdagavond bijeen te komen. Öf schrappen en alleen wegonder- die vergadering nu doorgaat ja of houd handhaven. Kuntze noemde neen, is nog niet te zeggen. Wel dat de 'zaak Lange Voort' muurvast zit. Uit de grimassen die de burge meester en de andere wethouders niet konden verbergen, toen Kohl beck sprak, werd duidelijk dat in het college van burgemester en wethouders zelf ook allerminst sprake is van overeenstemming. Het D66-raadslid Poelmans vroeg nog naar het waarom van al die "non-verbale communicatie", maar hij kreeg daarover geen dui delijkheid. WD-raadslid Kuntze toonde zich woedend over een brief die wethouder Kohlbeck de leden van de raadscommissie heeft geschre ven en waarin hij hen uitnodigt om over de Lange Voort te komen pra ten. De vorige keer was die bijeen komst vastgelopen. Kohlbeck kwam met een duur en zeer ingrij pend plan op tafel waaraan niets meer kon worden veranderd in verband met "een tijdsklem". Er was maar één alternatief: het plan helemaal vergeten. De wethouder werd toen verweten een slik-of- stik-politiek te voeren. In de brief biedt wethouder Kohlbeck min of meer zijn excuses aan voor de situatie waarin hij de Kohlbeck verdedigde de uitnodi ging met: "Ik houd niet van het eeuwig heen en weer pingpongen van kwesties". De wethouder was op zijn beurt boos op het WD- raadslid omdat deze zich "scham per" uitliet over de wijze waarop bij de afdeling openbare werken prioriteiten worden gesteld. Ouderwetse jazz in Leiderdorp LEIDERDORP - Een 'ouder wetse' jazzavond. Die wordt morgen gehouden in de Leider- dorpse Muzenhof. De Werk groep Muziek van de activitei- tencommissie-Muzenhof heeft het jaarlijks terugkerende eve nement georganiseerd. Het avondvullende concert wordt dit keer verzorgd door de van radio en tv bekende Big Band van Koos Mark en de jazz-solisten Philip Paar en Bob Rigter. Koos Mark is een veelgevraagd musicus, die werkte voor onder andere Ro bert Long, Lee Towers en Mini Maxi. Zijn orkest vult de za terdagavond met eigen compo sities alsmede met stukken van Basie, Ellington en Miller. De avond begint om negen uur en de toegang is, heel opmerke lijk, gratis. WARMOND/LEIDERDORP Ook dit jaar rukt het carnaval op tot aan de Leidse regio. De Warmondse carnavalsclub 'De Billenprikkers' en de Leiderdorpse collega's 'De Rijnschuimers' geven 'm in fraaie boekwerkjes vol leut flink van ka toen met veelomvattende pro gramma's. Het feest in Warmond begint vol gende week vrijdagmiddag om vier uur, als burgemeester Hen- drickx-Vlaar de sleutel van het ge meentehuis symbolisch uitreikt aan Prins Hans I en Prinses Joke II. De burgemeester zal deze 'coup' vijf dagen moeten dulden. War mond heet in die periode 'Het rijk der Billenprikkers'. Dat is nog al tijd beter dan te worden geanne xeerd door Alkemade.. Die vrijdagavond is in café De Zon het openingsbal. Zaterdag avond in café-restaurant Meerrust het Prinsenbal, met daarbij onder meer muziek van de hofkapel 'De Beunhazen'. De middag ervoor be zoekt voornoemd prinsenpaar van half drie tot half vier Huize St. Li- duina, waarop aansluitend een rondgang door het dorp zal worden gemaakt. Zondagmiddag 1 maart is er car navalsoptocht. Het motto is dit jaar 'Sprookjes'. Vanaf kwart voor éen verzamelen bij de Bisschopslaan. Verzocht wordt de vlaggen uit te hangen. Na de optocht is er in het clubhuis van voetbalvereniging Warmunda in sportpark Overbos aan de Herenweg groot familiecar- naval. Om zes uur reikt het prin senpaar bij Dekker-tennis prijzen uit. behorende bij het carnavals- toernooi. Maandagmiddag 2 maart is er in 'De Zon' kindercarnaval vanaf één uur. Maandagavond gaan de deuren van 'Ut Sloepie' •de. De ZOETERWOUDE - Een vrachtwa gen met als lading medicamenten, kleding, schoeisel, spuiten en in strumenten. bestemd voor het dis trictsziekenhuis Zeylandow te Poznan, Polen is gistermorgen in alle vroegte vanuit Zoeterwoude vertrokken. Dit is het -voorlopige- slotstuk van een bliksemactie die het comité TBC-bestrijding in Po len de afgelopen weken organi seerde. Ruim 2000 gulden werd bij elkaar gehaald. "De actie is heel goed geslaagd. Niet alleen vanuit Zoeterwoude werd er zo goed gereageerd op de actie, maar we kregen ook giften uit Voorschoten en Leiden. Het is jammer dat Leiden niet meer be schikt over een eigen comité op dit gebied. Er is heel wat particulier initiatief ontplooid in deze ge meente". Jan de Vette, woordvoer der van het comité, is erg tevreden over het verloop van de actie. De spullen werden voor een deel inge kocht bij het Academisch Zieken huis en voor de rest bij apothekers en artsen. De vrachtwagen zou vanavond in Poznan arriveren, om op maandag weer terug te zijn op Zoeterwouds grondgebied. Op dit ogenblik wordt er in Rijnsburg ook een actie georgani seerd voor hetzelfde doel Zij heb ben al zo'n 2500 gulden bijeen ver zameld. In Valkenburg wordt ook binnenkort een actie opgezet. Concert De Wassenaarse Toos Onderden wijngaard verzorgt vanavond een concert in het cultureel centrum 'Warenar' in haar woonplaats. Toos Onderdenwijngaard is een van de bekendste Liszt-vertolksters in ons land. Naast werk van Liszt brengt ze morgen ook composities ten gehore van Bartok. Kodaly en Mosonyi. Het concert begint om kwart over acht in het centrum aan de Kerkstraat 75 in Wassenaar. Leidse schilder Vanaf heden tot 1 april is er ex pressief werk van de Leidse schil der Wim Koreman te zien in de Hol- landsche Tuijn. Hoofdstraat 24 in Leiderdorp. Koreman studeerde aan de Rietveld-academie en ver vaardigde onder meer een wand schildering voor Sijthoff pers. Een aantal van zijn werken zijn aange kocht door de gemeenten Leiden en Rotterdam. Zijn werk is in Leider dorp te bezichtigen op woensdagen van half twaalf 's ochtends tot tien uur 's avonds. Barokconcert Het barókensemble van Aldo Abreu (blokfluit) en Hans de Jong (clavecimbel) concerteert aan staande zondag in de Wassenaarse Pauwhof aan de Paauwlaan 2a. Het tweetal brengt een gevarieerd programma met werken uil de zes tiende tot de achttiende eeuw. Er worden werken gespeeld van onder andere Diego de Ortiz, Virgiliano Fontana, De Selma en Bach. Het concert begint om vier uur. Reser veren is aan te bevelen (tel. 01751- 14283). Kaartjes kosten 7,50. ZOETERWOUDE - "Het is levensgevaarlijk hier. Er wordt hier met een snelheid gereden dat je je afvraagt hoelang dat nog goed kan gaan. Vooral spelende kleine kinderen lopen hier een enorm risico". Het is een van de bezorgde reacties van bewoners van de ventweg die vlakbij het kruispunt van de Hoge Rijndijk en de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude ligt. Om het rode stoplicht van de Rijndijk te mijden schiet het autoverkeer die vent weg op en scheurt met een flinke snelheid door de straat. Ook wordt het stoplicht zelf maar weinig serieus genomen. Dat leidde onlangs bijna tot twee ernstige ongelukken. Voor de bewoners is het nu hoog tijd om er iets aan te doen. Het gaat hierbij om twee ventwe- gen. De eerste ligt tussen de Casba en Brugman, de andere ligt daar vlakbij en is maar heel klein. De bewoners van de 'grote' vent- groene licht aan de oversteek van de Rijndijk hebben gewaagd en plots gesneden werden door een automobilist. De voornaamste grief van die be- weg zijn het zat dat de weg ge- woners is tegen het verkeersbord bruikt wordt als sluiproute i het begin van de weg. Het bord het verkeer uit de richting Hazers- geeft aan dat verkeer uit de rich- woude. Bij files voor het stoplicht ting Hazerswoude van de weg ge- bij de Heineken schiet het verkeer bruik mag maken. "Dat bord no de weg in en haalt zo een flinke rij digt teveel uit. Eigenlijk zou alleen wachtende auto's in. Alsof dat nog maar bestemmingsverkeer niet genoeg is produceren de i weg gebruik mogen maken", al- gens een veel te hoge snelheid. Le- dus een bewoner. Daardoor vensgevaarlijk dus. Vlak daarbij ligt nog een vent weg. Deze is maar heel klein en smal. Er geldt op een klein stukje eenmaal klanten nodig, ook als 2 wel de zaak van mevrouw Vlasveld in de problemen komen. Het ta bak- en snoepwinkeltje heeft eenrichtingsverkeer. Het 1 Hazerswoude afkomt zij het graag zien? 1 de Rijndijk afkomen. Hoe wil schiet het'weggetje in als ze bemer ken dat het stoplicht op het kruis punt op rood staat. Ze verkorten "Ik denk dat er geen oplossing is Dor dit probleem. Ik zou het graag 1 de oude staat terug willen zien. niet alleen de tijd om verder te De sierbestrating, de plantenbak- kunnen rijden, men heeft opnieuw ken die er ter afremming tomobilisten haast. Ook het rode te om te parkeren is. Ik heb me licht op de Rijndijk wordt gene- toendertijd verzet tegen de aanleg geerd. Menig fietser en voetganger van de bak vlak voor mijn zaak. We zal zich net het vege lijf hebben hebben toendertijd allemaal gete- kunnen redden toen ze met het kend voor de bewerking van de straat, maar als we vroeger gewe ten hadden dat het zó zou worden, hadden we dat nooit gedaan". Voor haar mogen de door rood rijdende automobilisten een vette prent krijgen. Een infra-roodcamera die alle overtreders op het kruispunt registreert zou daarbij wel helpen. Helaas voor hen, de politie van Zoeterwoude kan daarin de bewo ners niet helpen. Rayoncomman dant Van der Veek: "Er bestaat een lijst van camera's over het district Den Haag genomen. Er is maar een beperkt aarital camera's en boven dien is er het geld niet voor. Wel zal de politie op de sluiproute in het komende jaar meer radarcontroles gaan houden. CDA-raadslid Berkouwer maak te melding van deze problemen in de laatst gehouden gemeente raadsvergadering. Voor die verga dering zocht ze de bewoners op. Voorschotense Toneelclub zit met de handen in het haar VOORSCHOTEN - De to neelclub Voorschoten heeft een chronisch tekort aan mannen van middelbare leef tijd. Er is, om precies te zijn, nog maar een man tussen de 30 en 40 jaar volledig be schikbaar. En dat is nu net de regisseur. De twee andere 'middelbaren' hebben het te druk met de carrière. Hoe groot de problemen zijn, bleek onlangs weer bij de keuze van het stuk dat in de zomer op de planken moet komen. Uit de toneelstukken-catalogus blijkt dat voor bijna iedere titel drie heren van middelbare leef tijd dienen op te draven, in het verkozen stuk van Ackbourn zelfs vier. Ook de hoofdrollen vallen in deze leeftijdscategorie. Jongeren wil de toneelgroep niet inschakelen omdat die te onerva ren zouden zijn. En wanneer een oude man voor 35-jarige speelt komt dat vaak kluchterig over, is de indruk. Het gezelschap hikt daar te genaan omdat het "op de profes sionele toer is, met twee kriti sche en serieuze regisseurs die helemaal achter een stuk willen staan", aldus bestuurslid Harry Rolf. Zijn club is bezig met kunst met een grote K, die ook buiten de sfeer van vrienden en kennis sen een kans dient te krijgen. Muzenhof In het Leiderdorpse cultureel centrum Muzenhof is een jaar lijkse opvoering, de Voorschote naren hebben wel eens in Zoeter- meer op de planken gestaan en ze hopen nog immer op een avondje (Leidse) schouwburg. In Voorschoten zelf komen vele uit eenlopende groepen op de voor stellingen in het cultureel cen- De toneelgroep Voorschoten tijdens een repetitie in het ter beschikking gestelde lokaal van cultureel centrum. Het gebrek aan heren van middelbare leeftijd is nijpend... (fotoHolvast) trum af. Zo gaat dezer dagen het stuk 'Vier maal verkocht', be doeld voor de eerste helft van dit jaar, in première voor de dames- contactclub. Daarnaast voeren de vijfen twintig spelers vrolijke en losse eenakters op in bejaardentehui zen en worden nieuwe leden ge traind in houding, stemgebruik en mime. Opvallend genoeg gaat dit biina alleen om "veel vrou wen en enige héle jonge kerels". Hebben deze jonge heren naast de studie nog wat tijd over voor andere bezigheden, hun iets ou dere seksegenoten zitten volgens een bestuurslid "net in de perio de van hun leven en werk dat ze 's avonds weinig tijd hebben of denken te hebben". Je moet 100 mensen zien te bereiken om tien toneelspelers te vinden, is zijn er varing. Eigenlijk vindt hij het gek. Acteren zou juist een goed hulpmiddel zijn om carrière te maken. "Toneelspelers overwin nen een stuk angst en hebben bijvoorbeeld minder moeite met toespraken", weet hij uit uitva ring. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met G. Bendien (01717-3359), Ceciel Lemmers (071-315510) of Harry Rolf (01717- 7685). die haar attendeerden op de geva ren op de weg. Haar conclusie" was eensluidend: "Het is er levensge vaarlijk". Onderzoek Burgemeester Houdijk van Zoe terwoude erkent de urgentie van de situatie. "We zijn bezig met de zaak te onderzoeken. Er is overleg gaande met Rijkswaterstaat. Con crete plannen zijn er nog niet op tafel gelegd, maar die moeten aan het eind van de maand komen". Raadslid Berkouwer vond het blauwe bord met de witte pijl dat aan de ingang van het weggetje staat, 'te uitnodigend'. Als oplos sing van het probleem stelde zij voor het bord te vervangen door borden met teksten als 'bestem mingsverkeer' en 'denk aan onze kinderen'. De burgemeester ziet niet veel heil in die borden. "Ik geloof niet dat een bord met zo'n aanwijzing de hardrijders tot het verminderen van hun snelheid zullen bewegen. Ik denk dat we eerder in de rich ting van de fysieke maatregelen moeten gaan kijken. Verkeers drempels bijvoorbeeld of een as- verschuiving". De aanleg van ver keersdrempels behoort ook tot de wensen van de bewoners, maar is volgens Berkouwer onmogelijk: "Ik heb eens geïnformeerd bij Pro vinciale Waterstaat. De afstand van de woonhuizen tot de straat is te klein, zodat als er drempels liggen, de auto's als het ware je huiskamer binnenkomen. Dat is nog veel ge vaarlijker". open voor de disco, die men bij voorkeur verkleed dient te bezoe ken. In 'De Zon' is er die avond koppelbal. Dinsdagmiddag zijn de bejaarden van Mariënhaven aan de beurt, 's avonds gaat 't Trefpunt open voor het Boerenkielenbal. Leiderdorp Tot zover het dorp aan de Leede. In Leiderdorp gaan 'De 'Rijnschui mers' er komende dinsdag al te genaan. Leiderdorp heet drie da gen lang 'Het Bullenrijk'. gere geerd door prins Thomas de eerste. Het spits wordt dinsdag 24 fe bruari afgebeten met bejaarden carnaval in het Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. Voor vervoer kan worden gezorgd. Het festijn begint om twee uur. Donderdag gaan 'De Rijnschui mers' op bezoek bij de bewoners van bejaardentehuis De Dillen burg. 's Avonds is het gezelschap van de partij in verpleegtehuis Leythenrode. Zaterdag de 28ste is Leiderdorps eerste burger Bruggeman de 'klos' Of hij de sleutel van het gemeente huis wil inleveren, om 11.11 uur. Een gekostumeerd bal is er die avond in het Zijlkwartier. Vanaf half negen kan iedere Leiderdor per, al dan njet verkleed, daar te recht. Maandag 2 maart staat de resi dentie aan de Van der Marckstraat open voor alle Leiderdorpse kinde ren tot 12 jaar. Dit jaar organiseren 'De Rijnschuimers' het grote kin derfeest samen met buurtvereni ging 'De Buitengewonen'. Kinde ren kunnen zich die maandag om twee uur verzamelen op de par keerplaats aan het Muzenplein of om ongeveer vijf voor half drie bij winkelcentrum Santhorst. Prins Thomas haalt hen dan op en in op tocht gaat het vervolgens richting Zijlkwartier. Overigens richt de nu tienjarige Leiderdorpse carnavalsvereniging de blik al richting volgend jaar, als het tweede lustrum wordt gevierd. Een speciale jubileumcommissie zal daar allerlei plannen voor gaan uitwerken. 'Kieviet' krijgt ster terug WASSENAAR - Auberge De Kie viet in Wassenaar zal over twee we ken weer voorkomen in de nieuw ste editie van de Guide Michelin, een van de toonaangevendste res taurantgidsen. Vertegenwoordi gers van de gids hebben het restau rant een ster toebedeeld. Het Colle ge van B en W heeft daarvoor van middag de Auberge met een lunch geëerd. In de jaren zeventig kon het res taurant zich al eerder een sterren restaurant noemen, maar raakte die toen kwijt. "We zijn er heel erg blij mee. Het personeel heeft, toen we het be richt via journalisten ontvingen, een fles champagne opengetrok ken om het te vieren. De gasten zullen het in de komende dagen ook merken", zo zegt directie-as sistent Obbes. Het is een vrij uniek succes voor het restaurant omdat het begin 1986 onder een nieuwe leiding, de heer en mevrouw Goud smit, staat. Sinds 1 januari van dit jaar is de Auberge aangesloten bij de Alliance Gastronomique Néer- landaise. Men hoopt dat de ster heel wat gasten zal trekken. Obbes: "We streven naar het behalen van de tweede ster. Hoelang dat gaat du ren weten we niet, maar we doen er in ieder geval ons best voor". Inbraak in Leiderdorp LEIDERDORP - Door de tuindeur te forceren hebben dieven zich gis teravond toegang tot een woning aan de Leiderdorpse Gaarmeester- straat verschaft. De hele woning werd doorzocht. Later verdwenen de daders door een slaapkamer raam op de begabe grond. De poli tie kon niet meedelen wat precies werd vermist. OEGSTGEEST - In de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk moet een vredesmonument komen. Dat idee lanceerde gisteravond PPR-raadslid Van Eisen in de gemeenteraad. Van Eisen is zelf ook Haas wijkbewoner. De radicaal bracht het vredesmonument ter sprake tijdens de behande ling van de straatnaamgeving in de nieuwbouwwijk. B en W stellen de raad voor om in de deelplannen XII en XIII, het gebied ten oosten van het punt waarop de Haaswijklaan naar links afbuigt, de straten naar per sonen te vernoemen die hun faam ontlenen aan hun activiteiten ter bevordering van de wereldvrede. Een prima idee, vindt de raad. Van Eisen wil dat in dit wijkje het vredesmonument komt. WD-raadslid mevrouw van Vloten wil graag dat uit de verdere straat naamgeving een beetje naar voren komt dat de wijk in een polder verrijst. Ze denkt aan namen als Reigerlaan en dergelijke. Wel moet er overal straat of laan achter. "Zo dat niemands adres Reiger 7 of iets dergelijks wordt". De gemeenteraad ging unaniem akkoord met de straatnaamgeving in de deelgebieden VI (aan de Haarlemmertrekvaart) en XIV (in het noord oostelijke deel). Oegstgeest is hierdoor elf straatnamen rijker: Anna Bijnsplantsoen, Jacob van Maerlantlaan, Erasmuslaan, Reviuslaan, Jan van Ruusbroecklaan (VI, 'vroege' Nederlandse literatoren) en Hendrik Andriessenlaan, Jan Zwartlaan, Adriaan Engelslaan, Adriaan Schuur manlaan, Frits Mehrtenslaan en Willem Vogellaan (XIV, organisten/com ponisten).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14