Opknappen Witte Poortgebouw vergt bedrag van bijna 5 miljoen Actie moet uitzetting Marokkanen voorkomen leidsch dagblad: ïiamasr Bouw Marcacomplex Driessenplein begonnen Ook Alkemade neemt deel aan overleg over verdeling van woningen Gezoncüieidsverklaring vee nu ook per telefoon Burenruzie in Leemansstraat Creatief Nog geen ander onderdak voor JAC Leidse organisaties in touw tegen 'onrechtvaardigheid overheid' VRIJDAG 20 FEBRUARI 1987 LEIDEN - De wethouders Tesse- laar (volkshuisvesting) en Peters (ruimtelijke ordening) gaven gis termiddag het startsein voor de bouw van het Marcacomplex op het Ir. Driessenplein. Belangrijkste onderdeel van het complex is een parkeergarage met 300 plaatsen. Op de begane grond komt een winkelcomplex waarvan het groot ste deel is verhuurd aan Marca, een confectie-supermarkt van het C&A-concern, en de orthopedi sche winkel en werkplaats van Van Lierop. Op de eerste verdieping zal zich dansschool Evert Castelijn vestigen .terwijl C&A op die etage een belangrijk deel van de kantoor ruimte in beslag zal nemen. In het toekomstige gebouw is nog circa 700 vierkante meter kan toorruimte niet verhuurd. Het complex wordt gebouwd door Eri ca bv. De bouw vergt een investe ring van ongeveer twaalf mijoen gulden. Het is de bedoeling dat langs de Oude Rijn en de Middel stegracht in het totaal 35 woningen worden gebouwd. De werkzaam heden op het Ir. Driessenplein ne men ongeveer een jaar in beslag. LEIDEN - Onder grote belangstel ling kondigde dominee M. van der Velden van de gereformeerde kerk gisteravond in het gebouw van de Stichting Welzijn acties aan tegen een mogelijke uitwijzing van de in Leiden wonende Marokkanen S Salah en A. Echaoui. Vandaag wordt begonnen met een handtekeningenactie en maan dagavond zal de fractie van Links Leiden een motie indienen waarin de gemeenteraad wordt gevraagd het verzet tegen de mogelijke uit wijzing te steunen. Donderdag 26 februari vergadert de Leidse werk groep Marokkanen over eventuele verdere acties. In een zaal in het gebouw van Stichting Welzijn waren gister avond zo'n 40 Marokkanen bijeen gekomen om de actie te ondersteu nen. Dominee Van der Velden: "De achtergrond van deze actie is dat het vreemdelingenrecht in Ne derland vrij hard is. Je wordt het land zo uitgezet. Nederland heeft echt de neiging om buitenlanders zo maar te lozen en dat is in veel gevallen onrechtvaardig" Van de beide personen voor wie de actie wordt gehouden, is de si tuatie voor de 38-jarige Salah het meest onzeker. De Raad van State heeft beslist dat hij uitgewezen moet worden. Alleen een dringend beroep op de staatsecretaris kan uitwijzing nog voorkomen. "De in Leiden wonende Marokkanen heb ben zich het lot van beide personen erg aangetrokken en zijn vervol gens naar Kees Walle van de Stich ting Welzijn toegestapt. Die heeft weer contact met mij opgenomen en zo is de actie begonnen", aldus Van der Velden. Salah woont en werkt sinds 1973 in Nederland. Oorspronkelijk ver bleef Salah illegaal in Nederland, maar in 1981 kreeg hij een ver blijfsvergunning. Op 30 augustus raakte Salah betrokken bij een ver keersongeluk en kwam hij in de ziektewet terecht. Tijdens deze pe riode overleed zijn moeder en om de begrafenis bij te wonen vertrok Salah naar Marokko. Bij terug komst zou hij op staande voet zijn ontslagen door zijn werkgever, om dat die het niet zou hebben gepikt dat hij tijdens ziekteverlof twee weken in Marokko verbleef. Salah zegt dat hij voor zijn ver trek naar Marokko toestemming heeft gevraagd aan de controle rend arts en die ook heeft gekre gen. Maar die toestemming zou echter achteraf door de bedrijfs vereniging zijn ontkend. Het ont slag betekende voor Salah ook het verlies van zijn verblijfsvergun ning. De Raad van State heeft in middels beslist dat Salah naar Ma rokko terug moet. Over een eventuele uitwijzing van de 24-jarige A. Echaoui heeft de rechter nog niet beslist. In 1981 is ze al eens eerder het land uitge zet. Van der Velden: "De actie die nu op touw is gezet had in eerste instantie alleen met Salah te ma Urinoirs Weieens in de stad gelopen en nodig gemoeten? Je kunt in dat geval behoorlijk in de problemen komen. Zomaar een café binnen stappen om van het toilet ge bruik te maken, durft niet ieder een. Het wateren achter een boom of in de gracht is een op lossing waar alleen mannen wat aan hebben. In het allerlaatste geval ga je naar een openbaar toi let. Urinoirs zijrr voor oude man netjes, zei m'n moeder altijd. Nou, zelfs dat gaat tegenwoordig niet meer op. Geen weldenkend mens doet zijn behoefte in een uren in de wind stinkend en bouwvallig huisje. Je kunt je schoenen na de noodzakelijke lo zing wel weggooien. Toevallige voorbijgangers gaan er met een grote boog omheen. De gemeente heeft nu dit pro bleem onderkend. Er zijn begin deze maand plannen bekend ge maakt om zes sterk vervuilde en zo langzamerhand ongebruikte toiletten te slopen. In plaats daarvan komen er op termijn twee nieuwe en een verbouwde toiletgroep (voor mannen en vrouwen) en drie urinoirs van het model 'krul'. Een ambtenaar van openbare werken die alles van de urinoirs in Leiden weet, is René Ver- plancke. Volgens een collega heeft Verplancke er zelfs zijn hobby van gemaakt. Hij weet te vertellen dat zo'n 25 jaar geleden er 30 openbare waterplaatsen in Leiden waren. "In de jaren '60 verschenen er ook nota's om uri noirs in de buitenwijken te plaat sen. Dat is nu weer achterhaald. Door de opkomst van horeca, winkelcentra en terrassen buiten het centrum is dat niet meer noodzakelijk", zo vertelt Ver plancke. In de jaren tachtig bestaan de toiletten nog wel, maar zijn vol strekt buiten gebruik geraakt. Volgens Verplancke kwamen de urinoirs in een kwade reuk te staan doordat homofielen het image kregen opgeplakt dat ze zich altijd bij de 'pisbakken' zou den ophouden. "De praktijk wees in ieder geval uit dat er steeds minder gebruik werd ge maakt van de toiletten. Er is daarbij sprake van een vicieuze cirkel. Er wordt minder gebruik van gemaakt omdat ze zo stin ken. Omdat er bijna geen ge bruik van wordt gemaakt, wor den ze minder schoongehouden en raken dan weer erger ver vuild, enzovoorts. "Op een gegeven moment moet de gemeente een besluit nemen: óf je zorgt voor een goe de voorziening óf je haalt ze hele maal weg. De tussenweg om on gebruikte en sterk vervuilde openbare toiletten in stand te houden, lijkt me geen goede", zegt Verplancke. De gemeente heeft nu gekozen. Sterker nog, ze is met geld over de brug geko men. Voor dit jaar is een bedrag van 75.000 gulden beschikbaar gesteld. Het plan is het aantal plas- en drukgelegenheden tot zes terug te brengen. De emancipatie is nu ook tot de urinoirs doorgedron gen, want er komen drie toilet groepen waar vrouwen hun be hoeften kunnen doen. De voor ziening op de Kaasmarkt wordt binnenkort gerenoveerd. Het zelfde is de gemeente van plan met de ondergrondse toiletten aan de Vismarkt, vlakbij het stadhuis. De derde toiletgroep die de gemeente in petto heeft moet in de buurt vari het station komen. De plaatsing van urinoirs is volgens Verplancke niet eenvou dig: "Die moeten subtiel worden geplaatst. Het mag niet al te op vallend zijn, maar aan de andere kant moet het toch zichtbaar zijn anders wordt er geen gebruik van gemaakt. Vroeger kwamen de urinoirs bij trafohuisjes. Dat is nu uit de tijd". De urinoirs van het model krul zijn geprefabriceerd en daarom vrij goedkoop (tussen de 10.000 en de 15.000 gulden). Nadeel is dat alleen mannen hiervan ge bruik kunnen maken. Op dit mo ment staat er een krul-toilet bij het arbeidsbureau. De andere twee komen aan de Lange Mare en waarschijnlijk op de Garen- markt. Augustinus Dankzij de goedgeefsheid van studenten - u leest het goed - en jongeren én een subsidie van het Leids Universitair Fonds (Lulj kan een schilderij dat in de ver enigingsruimte van de jongeren vereniging Augustinus aan het Rapenburg hangt worden geres taureerd. En dat werd hoog tijd, want de afbeelding op het doek is nauwelijks meer zichtbaar. Het is de bedoeling dat op 3 mei van dit jaar, de geboortedag van de vereniging, het kunst werk weer als nieuw aan de wand hangt in het pand aan het Rapenburg. Het schilderij is ruim 100 jaar oud Het Luf geeft ieder jaar geld voor een goed doel. Dit jaar is dat dus een cultureel doel: de restau ratie van een'Dessus de porté (deurstuk) van de Leidse schil der Jan van Dam Sijbrand de Rooij, medeorga Restaurateur Van Bohemen bezig met het schoonmaken i actie van studenten nog net op tijd worden gerestaureerd. nisator van de inzamelingsactie - schenkingen van 5 gulden wer den verdubbeld door het Luf - is tevreden over het resultaat. "De 900 gulden die nodig was voor de restauratie is binnen. En we kun nen nog meer verwachten, want de actie loopt nog tot 6 maart". Het schilderij waarop drie mol lige, bellen-blazende engeltjes (puttfs) zijn afgebeeld, hangt in de Saint, de benedenverdieping van het monumentale vereni- gingspand aan het Rapenburg. Schilder Jan van Dam maakte het doek destijds voor de bewo ners van Rapenburg 24. N. van Bohemen, de restaura teur, schat de waarde van het doek met de lijst op minimaal 5000 gulden. Reden hiervoor is dat 'witjes', genoemd naar de 17- de eeuwe schilder Jan de Wit, goed op de markt liggen. Vol gens Van Bohemen komt de res tauratie van het doek nog net op tijd: "Als er even mee was ge wacht, hadden grote delen moe ten worden overgeschilderd waardoor er weinig van het origi neel zou zijn overgebleven. De schade is nu beperkt gebleven tot verteerd linnen en afgeblad derde verf. Dat linnen moet wor den gedoubleerd. Verder is het doek erg vuil en er zit een win kelhaak in. De lijst is minstens 20 keer overgeschilderd. Ik haal al die lagen er af en zorg dat de lijst in de originele kleur - oud wit - terugkomt". Beroemdheden Wie regelmatig op zaterdag of woensdag boodschappen op de Leidse markt doet. kent ze vast wel. We hebben het over de heer Neuteboom en mejuffrouw Ver- steegen. Jaren geleden schuifel de hij nog met wandelstok van marktkraam naar marktkraam. Getooid met een altijd opvallen de vlinderdas prees hij luidkeels de waren aan van de kooplui. Voor de handelaren een graag geziene gast want 'Neut' trok al tijd veel bekijks. En dat is goed voor de verkoop. De laatste jaren wordt hij ech ter minder vaak op de markt ge signaleerd. Slechts zo nu en dan vertoont Neuteboom zich in zijn rolstoel. Steevast in gezelschap van zijn bovenbuurvrouw Ver- steegen. Vorig jaar was het duo te zien in een documentaire van de VPRO over de Leidse sociale dienst. Op aandoenlijke wijze verschenen ze op de televisie als de 'perfecte' slachtoffers van de bureaucratie. Samen met ander mensen werden ze aan het woord gelaten over hun sociale en fi nanciële problemen. Het pro gramma liet zien hoe cliënten werden doorverwezen naar amb tenaren die hun problemen aan hoorden en vervolgens vertaal den in regeltjes en voorschriften die alleen door de ambtenaren zelf werden begrepen. Neute boom en Versteegen wilden des tijds in aanmerking komen voor de eenmalige uitkering. De makers Schmidt en Doeoe- le hebben nu een vervolg ge maakt en willen laten zien hoe voorschiften doorwerken in het privéleven van mensen die af hankelijk zijn van uitkeringen. De film, die zondag wordt uitge zonden. gaat uitsluitend over het huiselijke leven van de twee in middels overbekende Leidena- Neuteboom (89) heeft vroeger gewerkt als fietsenbewaker. Hij is nu hulpbehoevend en wordt dag en nacht door zijn boven buurvrouw Versteegen (66) ver zorgd. Zij heeft vanaf haar 14de als werkster haar brood ver diend. Neuteboom en Verstee gen willen het liefst gaan samen wonen. Maar dat leidt er toe dat ze er dan op achteruit gaan, om dat dan op hun aow en huursub sidie zal worden gekort. De makers Schmidt en Doebe- le willen niet zeggen waar het tweetal woont: "We willen ze te gen al teveel publiciteit in be scherming nemen. Het heeft ons weken gekost om hun vertrou wen te winnen. Ik vraag me af of ze wel open zullen doen als je aanbelt. Ze zijn heel wantrouwig ten opzichte van de wereld". De uitzending is zondagavond om 22.09 uur op Nederland 2. ken. Maar omdat een uitwijzing Echaoui ook boven het hoofd hangt, nemen we deze zaak ook mee tijdens onze actie". In 1979 kwam ze in Nederland wonen. In 1981 werd Echaoui op 18-jarige leeftijd door de politie - wegens een aantal ontbrekende of ficiële papieren - opgepakt en het land uitgezet. Na enkele weken in Marokko te hebben rondgezwor ven. kon ze weer naar Nederland terugkomen. In 1984 kreeg Echa oui een officiële verblijfsvergun ning. in oktober 1984 trouwde ze met de Egyptische R. Elnems; in het jaar daarop werd een dochter tje geboren. Het huwelijk tussen Echaoui en Elnems werd echter niet bij de Ne derlandse autoriteiten aangemeld. Na een in 1986 gedaan verzoek van Elnems om een verblijfsvergun ning kwam het huwelijk aan het licht. De verblijfsvergunning van Echaoui werd ingetrokken en op 12 januari 1987 zette de politie haar man op het vliegtuig naar Cairo. LEIDEN - De gemeente Leiden en vijf regiogemeenten zijn het defini tief eens geworden over een geza menlijke aanpak van de woning bouw. Het gaat om de regioge meenten Leiderdorp. Oegstgeest, Voorschoten. Zoeterwoude en Al kemade. De laatste neemt voorlo pig wel deel aan het overleg, maar zal pas volgend jaar bij de werkelij ke verdeling van te bouwen wonin gen worden betrokken Een eerste uitvloeisel van de re gionale samenwerking is dat Lei den 49 woningen uit het contin gent '87 heeft afgestaan aan Leider dorp, Oegstgeest en Zoeterwoude om daar de realisering van nieuw- bouwplannen mogelijk te maken. Afgesproken is dat Leiden dit aan tal de komende jaren weer terug zafr krijgen. De bedoeling van de samenwer king is om in onderling overleg te komen tot de meest optimale aanpak van de woningnood. Hier bij kunnen over en weer subsidies voor nieuwbouw worden uitgewis seld opdat zoveel mogelijk plan nen in de regio kunnen worden uit gevoerd. Het komt nog wel eens voor dat nieuwbouwplannen moe ten blijven liggen wegens het ont breken van voldoende rijkssubsi dies, een probleem dat vooral in de kleinere gemeenten speelt. Een volgende stap is het op el kaar afstemmen van de verschil lende woonruimte- en registratie- regels zodat het mogelijk wordt dat bewoners van Leiden zich in de toekomst ook (bijvoorbeeld) in Voorschoten kunnen vestigen en omgekeerd. De gemeente Leiden hoopt op deze wijze ook in de wo ningbehoefte te kunnen voorzien wanneer Leiden in de jaren negen tig is volgebouwd. Het afstemmen van de woonruimteregels is echter niet eenvoudig: de regels in Leiden om voor een woning in aanmer king te komen zijn veel strenger dan in de andere gemeenten. GS van Zuid Holland hebben zich in middels akkoord verklaard met de regionale volkshuisvestingscom missie waarin de zes gemeenten zich hebben verenigd. LEIDEN - Veehandelaren kunnen de gezondheidsverklaring voor runderen voorlopig ook op zater dagmiddag telefonisch verkrijgen bij de bureaus van de Vereniging Veehouderij Belangen (VBB) Tot vier uur 's middags kunnen zij de gegevens van de dieren op een bandje inspreken waarna de ver klaring vanaf half vijf beschikbaar is. Het gaat om een proefperiode van drie maanden. LEIDEN - Voor een burenruzie in de Leemansstraat is de Leidse poli tie gisteren twee keer in actie geko men. Eerst werd gisterochtend alarm geslagen, omdat een 29-jari- ge Leidenaar zijn 26-jarige buur- vrouw een klap had verkocht. De man verdacht haar ervan dat zij de politie belde, wanneer hij zijn radio hard had aanstaan. Na op het poli tiebureau te zijn verhoord, mocht de man weer terug naar huis. 's Middags om half zes was een familielid van de 26-jarige vrouw bij de man die de klap had uitge deeld op bezoek gegaan om de kwestie uit te praten. Het gesprek liep echter uit op een schermutse ling. maar de Leidenaar wist het fa milielid van zijn buurvrouw de deur uit te werken. Vervolgens kwam de man terug en wierp een accu door de voorruit. De vrouw had bij de aanvaring 's ochtends een beschadigde mond en neus opgelopen en er was een tand door haar lip geslagen. De buurman liep bij het handgemeen later op de dag geen letsel op. r zij runderen die op zater dag zijn gekocht op maandag op de veemarkt willen brengen. Deze tij delijke oplossing is tot stand geko men na overleg tussen de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren, de Bond van Handelaren in Vee en de directie van de Leidse Vee markt. De handelaren moeten voor deze dienstverlening 10 gulden extra betalen, een bedrag waartegen Groenoordhal-directeur De Jong zich in het verleden altyd tegen heeft verzet. Hoewel hij zich neer legt bij het bereikte compromis, blijft De Jong aandringen op af schaffing van de gezondheids verklaring voor runderen die voor de slacht worden verhandeld. In een verklaring van De Jong en de Bond van Handelaren in Vee wordt gezegd dat de extra heffing in het weekend 'beslist onjuist' is. Beiden noemen het gewenst dat er snel veranderingen in een verou derd systeem worden aangebracht, maar zeggen het te waarderen dat naar oplossingen wordt gezocht. LEIDEN - Het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie geeft de bezoekers in de week van 1 tot en met 8 maart de gelegenheid eigen indrukken van geologie en minera logie creatief te verwerken. Jong en oud kunnen in deze week werk stukken maken met door het mu seum beschikbaar gesteld mate riaal. Gemaakte stukken kunnen in aanmerking komen voor de ten toonstelling 'Geologie, Eigenhan dig Gezien', die in juli en augustus in het museum wordt gehouden. Het museum is op maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag is het geslo ten. LEIDEN - De gemeente Lei den begint nog dit jaar met de restauratie van het Witte Poort gebouw. Het in slechte staat verkerende gebouw, dat aan het Noordeinde ligt (naast de Zeevaartschool), wordt na het uitgebreide herstel in gebruik genomen door Woningbouw vereniging Leiden. De ge meente heeft de huidige huur ders een ander onderkomen aangeboden. Het levert nogal wat problemen op om voor het Jongeren Advies Cen trum (JAC) een andere huisvesting te vinden. De gemeente heeft het SCHENNIS - Een 20-jarige vrouw uit Bodegraven heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van open bare schennis. Woensdagavond laat zat zij in de trein naar Utrecht te wachten op het vertrek, toen er een man tegenover haar ging zitten die vervolgens openbare schennis pleegde. Vlak vóór het vertrek, ver liet de man de trein. adviescentrum het voormalige PTT-gebouw aan de Middelste gracht aangeboden. Maar het JAC vindt die behuizing niet geschikt. Gemeente-ambtenaar F. Vervest suggereerde gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommis sie financiën dat eventueel de rech ter maar moest beoordelen of de gemeente een redelijk aanbod heeft gedaan aan het JAC. Wethou der Bordewijk van financiën con cludeerde "dat het net zo moeilijk is om het JAC uit het Witte Poort gebouw te krijgen als destijds er De Leidse Vereniging van Pop muzikanten (LVP) is wel tevreden met een plaats in het PTT-gebouw In het gebouw worden enkele zeer goed geïsoleerde ruimten gescha pen om geluidsoverlast te voorko men. Mogelijke geluidsoverlast van de vereniging is overigens niet de reden van de verhuizing uit het Witte Poort-gebouw. In het gebouw, waarvan de LVP de zolder gebruikt, is het isoleren de vloer aangebracht. Deze wordt op verschillende plaatsen op een lager gelegen verdieping onder- steund. Door de vele stutten is de ruimte onder de vloer echter on bruikbaar geworden. Bouwkundi ge oplossingen om de vloer op an dere wijze te stutten zijn zeer kost baar. Kazerne Het Witte Poortgebouw heeft vroeger ooit als kazerne dienst ge daan. In het gebouw zijn weinig historische elementen terug te vin den. De restauratie zal weinig te rugbrengen van het oude kazerne achtige karakter van het gebouw. In twee blinde muren zullen, tegen de historische opbouw in, ramen worden aangebracht om een func tie als kantoorgebouw mogelijk te maken. De hele operatie vergt een be drag van bijna vijf miljoen gulden. Daarvan wordt ruim anderhalf mil joen door het rijk opgebracht. De gemeente denkt nog dit jaar te be ginnen met de herstelwerkzaamhe den. Het tijdstip is afhankelijk van het vertrek van de huurders uit het gebouw. De restauratie zal onge veer anderhalf jaar gaan duren. Bij het plan wordt wellicht ook het opknappen van het Schilders plaatsje aan de Rijn betrokken. De Leidse ondernemer Sjaak Veringa had daar afgelopen zomer een ter ras ingericht. De Arnhemse kun stenaar Guus Bayards heeft twee jaar geleden een plan ingediend voor het plein. Er is een kans dat dit plan weer ter tafel komt. De gevel van het in slechte staat verkerende Witte Poortgebouw aan het Noordeinde.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13