LEIDSCH DAGBLAD Elf jaar celstraf voor ontvoerders Heineken 40H Simonis schond de Grondwet' BRISTOL Bukman geeft 2,3 miljoen noodhulp voor Surinamers Weer andere indeling van radiozenders Autobom in Peshawar: zeven doden Smokkel van 24 kilo goud Botha wil met 'andere rassen' onderhandelen Akkoord tweede Coentunnel leder 'DOCK-SIDE DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART I860 -R8246 Radio-directeuren omroepen willen: HILVERSUM (GPD) - Ver- onica en de TROS willen hun programma's op Radio 4 kwijt in ruil voor meer zendtijd op de meer popu laire zenders 2 en 3. De AVRO daarentegen wil van Radio 3 af. Bovendien moet het NOS-Radio-3-program- ma 'De Avondspits' van Frits Spits verdwijnen. De ze plannen, al te realiseren vanaf 1 oktober, zijn de uit komsten van overleg van ra dio-directeuren van de ver schillende omroepen. Verder moeten op de informatie- zender Radio 1 volgens de radiodi recteuren op bepaalde dagen steeds dezelfde omroepen te horen zijn. Gedacht wordt aan 3 dagen voor NCRV, KRO en NCRV; 3 da gen voor AVRO, TROS en Veroni ca en één dag voor de kleinere zendgemachtigden. De radio-directeuren hebben on derling afgesproken om niet met de uitkomst van hun overleg buiten te treden. De plannen zijn inmiddels voorgelegd aan het Col lege van de Programmaleiding (CPL), dat bekijkt of het in de praktijk kan. Voorzitter van het CPL is VPRO- radiodirecteur Haasbroek: „De di recteuren roepen wel eens iets in hun enthousiasme, om eenmaal thuisgekomen pas te overdenken wat ze precies gezegd hebben. De huidige opzet werd op 1 december '85 van kracht. Toen werd beloofd dat die indeling minstens 5 jaar in stand zou blijven, om chaos voor de luisteraar te voorkomen". NOS-radio-directeur Eigenhui zen: „Ach, het is in de loop der ja ren een folklore geworden om met enige regelmaat te zeggen dat dit programma weg moet. De Avond- spits is nog steeds een topscorer en ik zou het als omroep niet graag op mijn geweten hebben om dat pro gramma te laten stoppen". Pas in herfst bekeuringen voor reflector DEN HAAG (GPD) - Tot 1 sep tember zal geen bekeuring wor den gegeven aan fietsers die nog geen rijwielreflectoren hebben aangebracht. Dat heeft de verkeerscommissie van het Openbaar Ministerie, de Ve- com, onlangs besloten. Sinds 1 januari moeten rij wielen zijn uitgerust met zij- wielreflectoren. Op advies van de Centrale Politie Verkeers Commissie zou het ontbreken van de reflectoren tot 1 maart onbestraft blijven om het pu bliek aan de verplichting te la ten wennen. Bovendien waren begin dit jaar op vele plaatsen geen reflectoren te krijgen. Het Openbaar Ministerie heeft de gewenningstermijn om praktische redenen ver lengd tot 1 september. "Nu de dagen weer gaan lengen, heeft optreden weinig zin. Zodra het duisternisseizoen begint, zul len de overtredingen worden bestraft", aldus een woordvoer der van het ministerie. Advocaat eist rectificatie uitlatingen kardinaal over homofilie UTRECHT (GPD) - Het recht op vrijheid van meningsuiting en godsdienstvrijheid geven kardi naal Simonis niet het recht om arti kel 1 van de Grondwet te schen den, waarin het verbod op discri minatie is vastgelegd. Dat betoog de advocaat mr. A. Bierenbrood spot vanmorgen tijdens het kort geding dat de homo-organisatie COC tegen Simonis heeft aange spannen vanwege diens uitlatin gen over homoseksualiteit. Mr. Bierenbroodspot eist dat het de kardinaal verboden wordt om zich in de toekomst kwetsend of denigrerend uit te laten over ho moseksualiteit. Hem moet ook worden verboden in de toekomst begrip te tonen voor discriminatie van homo's. Simonis zou in een kranteadver tentie moeten toegeven onzorgvul dig te zijn geweest. Als de aartsbis schop hieraan niet voldoet, moet hij iedere keer als hij zich weer be ledigend uitlaat 40.000 gulden be talen. De korte gedingen die het COC en H. Branderhorst uit Doorn te gen Simonis hebben aangespan nen, vonden vanmorgen onder gro te publieke belangstelling plaats in de Utrechtse rechtbank. De kardi naal was zelf niet aanwezig; hij ver blijft in Rome. De zaken zijn tegen kardinaal Si monis aangespannen omdat hij in een radio-uitzending van het Hu manistisch Verbond homoseksua liteit een afwijking noemde en zei dat homoseksuele daden door de duivel worden veroorzaakt en een kwaad zijn. Hij bracht bovendien begrip op voor huisbazen die bij de verhuur van woonruimte homo seksuelen discrimineren. Volgens het COC gaat de kardi naal met zijn optreden de integra tie van homoseksualiteit tegen. (Zie ook pagina 3) AMSTERDAM (ANP) - De ontvoerders van biermagnaat Heineken en zijn chauffeur Doderer, C. van Hout (29) en W. Holleeder (28) uit Amsterdam, zijn vanochtend door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot 11 jaar ge vangenisstraf. Tegen de twee was 12 jaar geëist. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Bukman (ontwikkelingssamen werking) stelt een extra bedrag van 2,3 miljoen gulden beschikbaar voor humanitaire hulp aan Surina me. Het geld is bestemd voor Suri namers in Frans-Guyana en de bosnegers en indianen in het oos ten van Suriname. Ruim twee miljoen gaat naar het Zeister Zendingsgenootschap, dat zorg draagt voor de coördinatie van de zendingen hulpgoederen. Ook gaat 300.000 gulden naar de or ganisatie Artsen zonder grenzen. Door de voortdurende schermut selingen in Oost-Suriname tussen het regeringsleger en het jungle commando van Brunswijk is er aan weerszijden van de Marowijne- rivier gebrek aan voedsel en medi cijnen. Eind vorig jaar stelde Buk man al 2 miljoen gulden beschik baar voor noodhulp aan Surina-. GRONINGEN - "Ik ben blij dat ik er nog ben. Gelukkig gaat het nu beter met mij, want die eerste week na het ongeval was geen pretje. Ik ben vreselijk blij met de tienduizenden reac ties die ik van de mensen heb gekregen. Fantastisch gewoon. Het is een enorme steun voor mij" Dat zei vanmorgen Hilbert van der Duim vanaf zijn ziek bed in het Academisch Zieken huis in Groningen. Hij was weer in staat voor de fotografen te poseren en wilde wel even de pers te woord staan. De oud-wereldkampioen schaatsen raakte vrijdagavond 6 februari ernstig gewond tij dens een verkeersongeval in Friesland. Hij liep een gecom pliceerde beenbreuk, gescheur de lever, een zware hersen schudding en beschadigde dar men op. Zijn toestand was ge ruime tijd kritiek, maar nu gaat het een stuk beter met Hil bert. (foto ANP) CNV wil cao uitzendkrachten in de industrie Minister Bukman. (foto ANP» EMMER-COMPASCUUM(GPD)- De eerste zending hulpgoederen Het CNV vindt het hoog tijd wor- iat er een cao komt voor de schatting meer dan 300.000 uitzendkrachten in de industrie. Hiertoe wordt in de nota flexibili- werd vorige maand Frans- den dat Guyana verscheept. Een deel van de goederen bereikte via de grens rivier Marowijne het oosten van Suriname. Zes containers gingen teit, die kortgeleden als discussie- vanuit Nederland rechtstreeks stuk is uitgebracht binnen het vak- Lichte tot matige vorst Opklaringen. In het zuidoosten eerst nog veel bewolking en mogelijk nog wat sneeuw. Minimumtemperatuur van min twee graden vlak bij Paramaribo. Sinds het opschorten v, ciële ontwikkelingshulp, leiding van de 8-december i den in 1982, heeft Nederland totaal 5,5 miljoen gulden noodhulp aan de Surinaamse be volking beschikbaar gesteld. Buk- mans voorganger minister Schoo trok in maart 1986 twee miljoen gulden voor dit doel uit. En Buk- i stelde in augustus al een mil- waarts. Middagtemperatuur vriespunt. Noordoosten wind, eerst matig, overdag aan de kust toenemend tot krachtig of hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Eerst nog lich- rnaaKi te tot matige vorst in de nacht, vanaf situatie zondag stijging van temperatuur. verbond, eep eerste aanzet gege- de offi- ven. Districtsbestuurder B. Hubert in- van de Industrie- en Voedings- 9r- bond CNV uit Drachten zei dit gis- in teravond tijdens een bijeenkomst in Emmer-Compascuum. In 1982 werd voor kantoorperso neel dat via uitzendbureaus aan de slag gaat, al een cao ingevoerd. De werkers in de industrie zijn vol gens Hubert vogelvrij wat, vooral nu werken op uitzendbasis de laat ste jaren een enorme vlucht heeft genomen, ongewenst is. Vaak blij- kaanse ministerie van buitenland- ven forse bedragen aan de strijk- ISLAMABAD (Rtr) - Zeker zeven mensen zijn vanochtend om het le ven gekomen toen een autobom ontplofte in de Pakistaanse stad Peshawar. Bij de aanslag met de auto, die was geparkeerd voor een school, vielen voorts 35 gewonden. Vier van de doden en de meeste ge wonden waren kinderen.De explo sie verwoestte een lagere school, huizen en een kantoor voor hulp aan Afghaanse vluchtelingen. In en rond Peshawar, zijn de meeste van de ruim drie miljoen Afghaan se vluchtelingen gehuisvest. Geen enkele groepering heeft zich tot nu toe verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Pakistaanse functionarissen hebben in het verleden verklaard dat zogeheten „agenten van het re gime in Kaboel" achter de aansla gen zitten. Het doel zou zijn de plaatselijke bevolking op te zetten tegen de vluchtelingen en zo druk uit te oefenen op de Pakistaanse regering de bewegingsvrijheid van de Afghanen te beperken. T afeltennissters plaatsen zich NEW DELHI - De Nederlandse ta feltennissters hebben zich ge plaatst bij de laatste zestien van het wereldkampioenschap tafeltennis in New Delhi. Vandaag versloeg het duo Bettine Vriesekoop/Mir- jam Kloppenburg concurrent Italië met 3-0 en werd daardoor poule winnaar. In het vonnis hield de rechtbank er rekening mee dat de ontvoering en de afpersing van het Heineken- concern van 35 miljoen gulden los geld lang tevoren is uitgedacht en wel overwogen voorbereid. „Angst en onzekerheid zijn daar bij zonder consideratie gebruikt in de periode dat Heineken en Dode rer zijn vastgehouden. Er is vol strekt geen rekening gehouden met de eventuele lichamelijke en geestelijke gevolgen van het lang durig opsluiten en vastkluisteren in geluiddichte, vochtige en koude cellen. Het ging de daders om het geld en daar hebben ze alles aan onder geschikt gemaakt. Ook is van be lang dat Heineken en Doderer niet meteen na de betaling van het los geld zijn losgelaten en dat een aan zienlijk deel van het losgeld - 8 mil joen gulden - nog weg is", aldus de overwegingen van de rechtbank. In het vonnis noemde de recht bank Van Hout en Holleeder de hoofddaders van de ontvoering. Toch werd hun een lagere straf op gelegd dan twee van hun mededa ders die ieder 12 jaar kregen. Een derde kreeg 8 jaar. Die lagere straf baseerde de rechtbank op een juridische con structie, waardoor voor afpersing en wederrechtelijke vrijheidsbero ving een maximale gevangenis straf van 12 jaar ontstaat. Bij de drie andere ontvoerders had de rechtbank die constructie ook ge hanteerd, maar deze werd later door het gerechtshof en de Hoge Raad verworpen. Voor de drie an dere verdachten gold daardoor een maximum straf van 16 jaar. Raadsman mr. M. Moszkowicz was duidelijk blij met de uitspraak. „Het is een redelijk vonnis en ik denk niet dat we daartegen in be roep zullen gaan", aldus de advo caat. Van Hout en Holleeder ko men met dit vonnis in 1992 vrij. Van de 11 jaar wordt behalve het voorarrest van ruim 3Vz jaar ook één derde wettelijk kwijtgeschol den. SCHIPHOL (ANP) - De douane op Schiphol heeft gisteravond met de aanhouding van een Zwitserse man en vrouw een smokkel van 24 kilo gouden sieraden aan het licht gebracht. Het duo, dat uit Zürich aankwam, werd voor een routine controle in de aankomsthal staan de gehouden. De 40-jarige man en de 31-jarige vrouw droegen ieder een smokkelvest op het lichaam met daarin in totaal 4.991 gouden sieraden van verschillende grootte en gewicht, die in Antwerpen moesten worden omgesmolten. De totale waarde wordt door de douane voorlopig geschat op een bedrag tussen de één en anderhalf miljoen gulden. President Alfonsins wet die militairen na komend weekeinde van vervolging vrijwaart, zorgt voor veel onrust in Argentinië. PAGINA 5 Om kleuters te ontzien ma ken de basisscholen hun klassen groter. PAGINA 3 DAF Trucks is vast van plan de vrachtwagenpoot van British Leyland over te nemen. PAGINA 7 Schaatsliefhebbers krij gen er geen genoeg van: Thialf Heerenveen bij ijs- gala weer uitverkocht. PAGINA 17 'Overholland': nieuw mu seum aan het Museum plein in Amsterdam. PAGINA 23 Vrijbrief blanke kiezers gevraagd Muurloper moet DDR verlaten BERLIJN (AP) - De 69-jarige Amerikaans John Runnings die uit protest over de Berlijnse muur wandelde is door een rechtbank in Oost-Berlijn ver oordeeld tot 3 jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf wegens il legale grensoverschrijding. Runnings wordt liitgewezen uit de DDR. De rechtbank veroordeelde de Amerikaan tot lVz jaar hech tenis maar zette die straf on middellijk om in een voorwaar delijke veroordeling tot 3 jaar. Runnings, die inmiddels de bijnaam muurloper' draagt, heeft de internationale aan dacht op zich gevestigd door sinds vorig jaar zomer drie maal een protestwandeling op de Berlijnse muur te maken. Na de eerste twee incidenten werd hij door Oostduitse grens wachten van de muur gehaald en teruggestuurd naar West- Berlijn. Bij de derde keer op 18 november werd hij opgepakt en vastgezet. JOHANNESBURG (AP/Rtr) - Blanke kiezers zullen uiteinde lijk meer rechten moeten toe kennen aan andere rassen. Dat heeft president P.W. Botha van Zuid-Afrika gisteravond laten weten in een verklaring die op radio en televisie werd voorge lezen. Volgens het verslag van de Zuid- afrikaanse omroep vroeg Botha de blanke kiezers een vrijbrief om te onderhandelen met vertegenwoor digers van andere rassen over de problemen in het land. Botha werd niet letterlijk geci teerd. De nieuwslezer op televisie zei in eigen woorden: „Uiteindelijk zal het de verantwoordelijkheid van de blanke kiezers zijn om meer rechten toe te kennen aan andere bevolkingsgroepen." Voorts meldde het dagblad The Star gisteren dat blanke jongeren in het weekeinde in Waterkloof, een rijke voorstad van Pretoria, zwarten hadden aangevallen met stokken en ijzeren staven. Ten minste vijf zwarten raakten zwaar gewond. De politie verklaarde dat over de door het dagblad beschreven ge welddadigheden niets bekend was. De belagers behoorden volgens The Star tot de blanke jeugdben des die met auto's rond rijden en President Botha. steeds kleine groepen zwarten bij verrassing aanvallen. De enige zwarten die toestem ming hebben om in Waterkloof te wonen, zijn zwarte diplomaten en hun bedienden. De wijk wordt voor het grootste deel bevolkt door blanken. Een rechtbank in Pietermaritz- burg heeft gisteren een blanke po litieman veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf omdat hij een jaar geleden een 17-jarige zwarte jon gen zonder aanleiding had doodge schoten. Twee andere agenten kre gen respectievelijk twee jaar en een jaar voorwaardelijk wegens medeplichtigheid. graden plaatselijk landin- jocn beschikbaar aan het Zeister Zendingsgenootschap. rapport van het Ameri- stok AMSTERDAM (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), de provincie Noord-Holland en een aantal betrokken gemeenten waaronder Amsterdam hebben een principe-akkoord bereikt over de aanleg v soepele modeschoen in zwart en naturel Sterke profielzooi Maten 40 - I Winkelpr. 69.95 Bristolpr. 55. het uitzendbureau han- tweede Coentunnel. De minister zal voor de opname van de aanleg gen. Situaties waarbij de uitzend- een westelijke randweg de vereiste procedures in gang zetten. De aanslui- 1 "wrede praktijken". De krachten aan loon slechts de helft ting van de AIO op de Haarlemmerweg zal ook in het Coentunnelproject de mensenrechten in ontvangen van de bedragen, die Vrijdag 20 februari 1987 i op: 07.47 uur, zon onder: 18.02 tan op: 01.05 uur, maan onder: 1 Suriname is halverwege het vorig het inleenbedrijf voor hen betaald, jaar ernstig verslechterd, aldus het zijn geen uitzondering. Waterstanden Katwijk hoogwater: 07.15 en 19.37 u ter: 02.54 en 15.19 uur. rapport. Die verslechtering wordt door het State Department gewe ten aan de strijd tegen de rebellie verenigingen van Brunswijk. Suriname wordt in krachten te laagwa- één adem genoemd met Cuba Nicaragua. Volgens de CNV'er zijn bedrijfs- geneigd uitzend- ien als 'vrijwillig werkloos', waardoor ze hun uitke ring kwijt raken. worden meegenomen. Naar de verbinding A9-Noordzeeweg zal een stu die worden uitgevoerd, aldus het ministerie. Inmiddels heeft de actiegroep 'Tweede Coen niet doen' een kleine over winning behaald in haar strijd tegen de uitbreiding van de Coentunnel. De Reclame Code Comissie heeft bepaald dat de actie 'Tunnel erbij - Filevrij' door de samenwerkende kamers van koophandel in Noord-Hol land moet worden stopgezet. De commissie vindt dat de leuze de indruk wekt dat men na de aanleg van de tweede Coentunnel Amsterdam filevrij kan binnenrijden. leiden Lange Grachl 5 I (naast Oigros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1