Up With People: veel mèèr dan show Kinderjury kiest beste foto 1986 eVim...Hee 3hwW je weet welnu ik wees <faf net win dal ik Geteisterd wd dw konditie dttdM een ernsti&e fcwfe faj de heeft ótf ik met optimal SdiooMerfteken fiè?^ kon preOteketf... 0... ncviSM nw ie Her met... Geen motormd, Ga ik toiï doorleren en sa pi tituisfflen wol' onze W kinderen zom en klas» jj en stofwen en Koken en stoffen... Kom Kom... niet zo sombef... ik Geloof dat ais ik Voor wiskunde een (0 komma ne&wi m ikdantadi no& vol doende sla en dan iw Geschiedenis eew ?m scoot oiat Kompenstert m'n duits wiooi 1mn net tve^k WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 PAGINA 9 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Een internationale kinderjury heeft zaterdag in Amsterdam een foto uit de categorie 'leuk nieuws' als de beste foto van 1986 gekozen. Deze foto van de Westduitse fotograaf Roland Holschneider laat een fotograaf zien die bij de Berlijnse muur een agent een stevige schop verkoopt De kinderjury bestond uit 13 kinderen,'van wie acht uit Nederland, één uit Spanje, één uit Engeland, één uit België, één uit West-Duits- land en één uit Frankrijk. Zij kozen de beste foto uit de vier catego- neen leuk nieuws, nieuws uit de natuur, sport en belangrijk nieuws De winnende foto graaf krijgt een prijs van 2500 gulden die hem 16 apru in de Nieuwe Kerk in Amsterdam wordt uitgereikt. ifoto anpi Aanstekelijke spontaniteit tijdens de twee optredens. De groep Up With People heeft het afgelopen week einde twee optredens ver zorgd in de Leidse Stads gehoorzaal. De ongeveer honderd jongeren uit ver schillende landen hebben in de spetterende show 'Beat of the Future' hun visie op de nabije toe komst gegeven. De jonge ren, variërend in de leef tijd van 17 tot 29 jaar zul len zo'n jaar onderweg zijn, rondtoerend op deze aardkloot. Bijgaand een impressie. Andy Horwitz (20) is saxofonist bij de groep. Met Up With People verbleef hij een week in Neder land en zal op 4 maart in Utrecht nog eens naar ons land terugko men. Over het optreden van vrii- dag zegt hij: "Het ging heel goed, het publiek was erg enthousiast. Ik verprutste alleen het begin van mijn solo van het tweede nummer, maar de show ging fan tastisch". De jongeman uit Day- tona Beach in Florida is heel en thousiast en positief over Up with People. In 'Beat of the Future' wordt op een hele aanstekelijke manier een reis door de wereld en in de tijd gemaakt. Naast een aantal covers van hits (Ghostbusters, The Power of Love, Dancing in the Dark) wordt een aantal num mers gebracht waarin de wereld- verbetering centraal staat. De teksten zijn gefundeerd op de zorgen die de jeugd zich maakt over de gang van zaken in de we reld. In het tweede gedeelte van de show wordt een wereldreis gemaakt en kan het publiek mee zingen met nummers als 'J'aime la Vie' en 'Piet Hein'. Voortdurend wordt het publiek betrokken bij de show, zoals bij VRAAG 1 Welke filmacteur Is dit? Dustin Hofman Jack Nicholson Gene Wilder VRAAG 8 Vul het ontbrekende woord In: Kinderen Irene spannen geding aan tegen.... Story Weekend Privé Yvonne van Gennip Alie Boorsma Marieke Stam VRAAG 6 Deze rubriek vind Je op pagina VRAAG 9 Welk nieuws geeft deze foto weer? harttransplantatiecentrum kankeronderzoek demonstratie apparatuur Chirac Mitterrand Giscard d'Estaing VRAAG 7 Over welke sport gaat dit? EERSTE KLASSE: Noc SpUkenisse - OostkapeUe TWEEDE KLASSE: 's Gra Haghe - Maasdijk: Zwalu Lecdc - HVO; Lyra - JA •s-Gravpnzande VIERDE KLASSE B: Dev Korfbal Voetbal Handbal VRAAG 10 Dit Is een advertentie voor de Stichting Samen Sterk Vereniging Ontwikkelingshulp Bedrijven Kontakt Dagen VRAAG 4 Wie heeft dit gezegd? 'Het is hier toch geen dierentuin?' Gerrie Kneteman Robert Millar Joop Zoetemelk Letter 2 van Letter 4 van Letter 5 van Letter 3 van Letter 11 van Letter 7 van Letter 9 van Letter 2 van Letter 7 van Letter 1 van Letter 6 van Letter 3 van Letter 7 van Letter 4 van vraag 6 vraag 1 vraag 4 vraag 7 vraag 9 vraag 3 vraag 10 vraag 5 vraag 4 vraag 8 vraag 1 vraag 2 vraag 5 vraag 2 Ook deze week weer een krantlees- kwis, georganiseerd door de Kits- redactie in samenwerking met de Stichting Krant in de Klas, om na te gaan hoe goed de Kits-lezers het da gelijkse nieuws in het Leidsch/AI- phens Dagblad volgen. Het antwoord op de kwis van vorige week was 'journalist'. Uit de vele tien tallen goede inzendingen werd een prijswinnaar getrokken. Dat werd Jea- net Buurman uit Leiden die haar prijs binnenkort krijgt thuisgestuurd. De oplossing op de kwis van van daag kun je vöor 23 februari sturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad, Kits-redactie, postbus 54, 2300 AB Leiden. Onder de Inzenders van de juiste oplossing wordt een platen- of boekenbon verloot ter waarde van 25 gulden. Schrijf even bij de oplossing aan welke bon je de voorkeur geeft. de polonaise tijdens het Japanse deel van de wereldtoer. Andy werd, zoals velen voor hem, door het enthousiasme voor de show aangestoken: "De vriendin van miin beste vriend fungeerde als gastvrouw voor en kele leden van Up With People. Zo leerde ik die mensen kennen. Ik heb ook de show gezien en was erg onder de indruk daar van. Ik heb me toen aangemeld bij de groep". "Met de show begonnen we in juli van vorig jaar. Er waren zo'n 400 jongeren verkozen om mee te mogen reizen. Ongeveer de helft daarvan ws ren Amerikanen, daarnaast wa en er ook Mexica nen, Japanne s, Zweden, Denen, Duitsers, Be .gen en Nederlan ders. We werden verdeeld in 4 'casts'. Elke cast werd verdeeld in drie groepen: zangers, dansers en muzikanten. We doen alle maal dezelfde show, alleen onze route verschilt". Voordat hij kon gaan optreden moest Andy wel eerst het lieve sommetje van 6600 dollar betalen (zo'n 13.500 gulden). Dat is voor de Financie ring van vervoer en overnachtin gen. "Het is een non-profit- orga nisatie, maar ze moeten wel het geld hebben om rond te kunnen komen. Zo hebben we ook veel sponsors nodig tijdens de toer", zet Andy. Up With People bestaat al 19 jaar. In 1969 werd de eerste show gestart en de jongeren hebben al veel plaatsen gezien. Zo heeft men, naast Europa en Amerika opgetreden in landen als Nicara gua, Mexico en China. Daarin werden ze zeer hartelijk welkom geheten. Zelfs de paus liet zich verleiden een polonaise met de groep mee te lopen. De mogelijk heid bestaat dat de groep binnen niet onafzienbare tijd de Sowjet- Unie mag bezoeken. De regering staat er niet afwijzend tegenover. "Dat zou echt geweldig zijn, als we ook nog mensen uit de Sow- jet-Unie in onze groep zouden hebben. Dat maakt onze cast dan helemaal internationaal", aldus Andy. Aanmelden Na de show kunnen jongeren die enthousiast geworden zijn, zich aanmelden. Een gedeelte van de groep houdt zich dan bezig met het interviewen van de belang stellenden. Andy daarover: "De mensen worden niet beoordeeld op hun kunnen. Het gaat er om hoe je tegen Up With People aan kijkt, hoe positief je tegenover optreden staat en hoe volwassen je bent om met de groep op te kunnen trekken. Al die gegevens sturen we naar het hoofdkantoor van Up With People in Tucson, Arizona. Zij geven het een beoor deling en selecteren daaruit de mensen die met de volgende tournee mee kunnen reizen". Uit Leiden hebben zich na de show een tiental mensen aangemeld. Naast het showgedeelte wordt het grootste deel van de tijd voor educatieve doeleinden gebruikt. Dit staat heel hoog in het vaandel van de groep. Zo krijgen alle le den in de morgenvergadering een korte geschiedenis van het land voorgeschoteld en verteilen ze zelf over de ervaringen die ze in hun verblijfsperiode in het land hebben opgedaan. Afgelo pen maandag bezocht de groep het Haagse Vredespaleis terwijl al eerder het Anne Frankhuis werd bezocht. Maar ook wil de groep de betrok kenheid met de plaats waarin zij optredens verzorgen, benadruk ken. "In elke stad houden we een 'Community Involvement Day'. Dat wil zeggen dat we een dag betrokken worden bij de stad. In bejaardentehuizen, ziekenhuizen en scholen geven we soms korte optredens. Hier in Leiden heeft een gedeelte van de groep de stad een schoonmaakbeurt gege ven Ik ben met een paar ande ren naar de International Stu dent Club hier in Leiden gegaan en heb daar met vertegenwoordi gers van een aantal actiegroepen gesproken. Ik heb met een meis je dat zich met Nicaragua bezig hield, gepraat en ook met ie mand van Greenpeace. Het was heel interessant". Geen zin ge had om Leiden eens een schoon maakbeurt te geven? Andy lacht raadselachtig: "Well..". Nog een belangrijke poot zijn de gastgezinnen. Zij moeten de jongeren opvangen en zijn ook betrokken bij het educatieve deel van de reis. "Dat is vaak het moeilijkste van de hele toer", zegt Andy, "het afscheid nemen van je gastfamilie. Het zijn zowat je eigen ouders, broer en zus ge worden". Ook het uitgaansleven is voor velen in de groep een hoogte punt. Minerva, dat in de buurt ligt wordt bezocht, terwijl enkele bars zich vast nog wel hun Ame rikaanse gasten kunnen herinne ren. Sommigen zijn na de show erg moe en duiken meteen het bed in. Helena, een danseres: "We hebben de hele middag geoefend en dan moet je 's avonds nog optreden. Het is erg vermoeiend". Andy en de rest van de groep moeten weer verder, naar België. Hij laat zich positief uit over Ne derland: "Florida en Nederland lijken op elkaar, alleen heeft Flo rida geen molens en is het er war- m0r MAARTEN VAN VALEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9