EG wil meer geld van rijkste landen 'Aan de banden van Michelin kleeft bloed' Scheepswerf Boele diep in problemen Verdubbeling voor Nederland Acties bij Campina na uitspraak rechter Vakbondsleidster komt op voor Braziliaanse rubberarbeiders WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 STRAATSBURG/BRUSSEL De 'contributie' die Nederland jaarlijks betaalt aan de Europese Gemeenschap zal mogelijk fors gaan stijgen. Als de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, haar zin krijgt zal de bijdrage, die nu ruim drie miljard gulden bedraagt, in de komende zes jaar bijna verdubbelen. Delors wil de nationale bijdragen niet langer te berekenen op basis van de btw-grondslag, maar op ba sis van het bruto nationaal produkt (BNP), dus de waarde van alle in een land geproduceerde goederen en diensten. Het BNP is veel meer de uitdrukking van de economi sche kracht van een land dan de btw, die slechts de consumptie weergeeft. totale btw-inkomsten. Dat bete kent dat Nederland tot 1993 bijna twee maal zoveel aan de EG zou moeten betalen: totaal 36,7 miljard gulden tegen 21,5 miljard gulden op basis van het huidige systeem. als Japan en de Verenigde Staten. De basis van de EG-financiering is nu nog de afdracht van de lidsta ten van 1,4 procent van de btw-in- komsten, goed voor twee/derde de EG-middelen. De rest komt door Hans de Bruijn Experimentele staatslening is mislukking de voorstellen van Delors ook door de twaalf EG-lidstaten zullen wor den aanvaard. Vooral de rijke, noordelijke landen voelen niets voor een enorme verzwaring van hun lasten. Alleen als de uitgaven beter worden beheerst, en dan vooral de landbouwuitgaven (ver antwoordelijk voor tweederde van het 86 miljard gulden omvattende Delors wil de EG-inkomsten (en EG-budget), valt met hen te praten, dus de uitgaven) voor de zes jaar tot 1993 binden aan een plafond Dat zou het gevolg zijn van de van 1,4 procent van het bruto na- voorstellen voor een hele nieuwe tionaal produkt. Dat komt onge- financiering van de EG-begroting, met 2 procent van de die vandaag door Commissie-voor zitter Jacques Delors voor het Eu ropees Parlement in Straatsburg bekend zullen worden gemaakt. Ook andere 'rijke' EG-landen, zo als Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Brittannië zouden flink meer moeten gaan bijdragen. De extra inkomsten van de Ge meenschap zouden voor een be langrijk deel ten goede moeten ko men aan de 'arme' zuidelijke lidsta- DEN HAAG (GPD) - De nieuwste ten, Griekenland, Portugal en staatslening heeft ondanks een Spanje, terwijl ook economisch rente van 6,25 procent, slechts 300 zwakke regio's in Frankrijk, Italië miljoen gulden opgebracht. Daar- en Ierland ervan zouden moeten mee is een experiment - voor het meeprofiteren. Sommige van deze eerst sinds jaren werd een lening landen zouden daardoor minder met een looptijd van 15 jaar uitge- aan de eg gaan betalen. Ook zou geven - mislukt. De laatste jaren volgens Delors dan meer geld be- heeft geen enkele staatslening zo schikbaar komen voor het voeren weinig opgeleverd. De vorige Van een Europees technologiebe- bracht 3,5 miljard gulden op, on- ieid, wat moet leiden tot een ver- danks een lagere rente 6,11 procent sterking van de Europese industrie (de laagste sinds 23 jaar). in de concurrentieslag met landen Grote beleggers aarzelen kenne lijk om hun geld voor een zo lange tijd vast te zetten. Er werd ook wel enigszins op een lagere uitkomst gerekend. Niettemin was de ver wachting dat de minister van fi nanciën toch nog wel minstens een miljard uit de markt zou halen. Een negatieve rol heeft mogelijk ge speeld dat de rente in Nederland maar weinig boven die in Duits land ligt en veel beleggers liever kiezen voor marken dan voor gul dens. Het is nog uiterst twijfelachtig of uit invoerrechten op produkten Aegon/FGH Aegon heeft de aandelen FGH heeft het verzekeringsconcern van daag meegedeeld. Aegon doet het bod dat zij op 16 januari op de aan delen van de hypotheekbank heeft uitgebracht gestand. Tot 13 maart kunnen de aandelen nog worden aangeboden. Aegon heeft ook de aandelen FGH overgenomen die het bezit waren van de Postbank, die destijds deelnam aan de red dingsoperatie van de hypotheek bank. Olieproduktie Doebai, dat deel uitmaakt van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), vermindert zijn olieproduk tie met tien procent. Dat betekent dat de wereldoliemarkt met 38.000 a 40.000 vaten per dag wordt ont last. De produktievermindering zal voorlopig tot eind maart van kracht zijn. Doebai had tot dusver steeds geweigerd de autoriteit van de VAE over zijn olieproduktie te erkennen. Tongvisserij De visserij op tong in de Noord zee is tot 15 april beperkt. Om te voorkomen dat het tongbestand wordt^ aangetast mogen de vang sten van de vissers tot die datum niet meer dan 30 procent tong be vatten. Door de verhoudingsgewijs sterke en snelle daling van de tem peratuur van het Noordzeewater in de afgelopen maanden is de tong gevlucht naar de diepere delen van de Noordzee. De vis kan op deze plaatsen (te) gemakkelijk worden gevangen. Winst Ford De nettowinst van het Ameri kaanse automobielconcern Ford Motor Company is met ruim dertig procent gestegen van 2,51 miljard dollar in 1985 tot 3,28 miljard dollar in het afgelopen jaar. Ford steekt hiermee gunstig af bij General Mo tors en Chrysler, die eerder winst dalingen rapporteerden van res pectievelijk 26,4 procent en 14,6 procent. Marktberichten buiten de EG en heffingen op landbouwprodukten. Dat geld is echter onvoldoende om aan de be hoeften van de Gemeenschap te voldoen. Zelfs de eerder voorge stelde verhoging van de btw-af- dracht per 1 januari 1988 tot 1,6 procent zou nu al niet genoeg zijn om alle uitgaven te dekken. Dit jaar heeft de EG, mede door de als gevolg van de ingezakte dollar koers sterk gestegen landbouwuit gaven, al een tekort van minimaal 7 miljard gulden op een begroting van 86 miljard. Recordstijging op Wall Street NEW YORK (UCN/DPA) - De koersen op de effectenbeurs van Wall Street zijn dinsdag tot een nieuw recordniveau gestegen. De Dow Jones-index voor de dertig belangrijkste industriële fondsen schoot met maar liefst 54,13 pun ten omhoog tot 2.237,48. Met deze grootste stijging op een dag in het bestaan van de beurs werd het op 5 februari gevestigde record van 2.201,49 punten' verpletterd. De sluiting van Wall Street op maandag wegens Washington's Birthday bleek al snel geen belet sel te zijn geweest voor voortzet ting van de sterk opgaande lijn van afgelopen vrijdag, toen de Dow Jo nes met ruim zeventien punten steeg. De index boekte binnen een half uur een winst van meer dan achttien punten en doorbrak daar mee de grens van 2.200. Beurshan delaren noemden als belangrijkste factoren hernieuwde kooplust van institutionele beleggers en een al gemeen positieve beoordeling van de economische vooruitzichten. Dollar De koers van de dollar is van morgen op de Europese valuta markten iets gestegen. Op de wis selmarkt in Amsterdam werd om streeks 10.30 uur 2,05 gulden geno teerd, een cent meer dan gisteren. Het hogere koersniveau was overi gens dinsdagavond al bereikt tij dens de valutahandel in New York. Ook de koers van het pond ster ling ging omhoog. In Amsterdam lag de koers om 10.30 uur op 3,16 gulden, bijna drie cent meer dan gisteren. BRAKS WEDT OP GOEDE PAARD SCHEVENINGEN - Landbouwminister Braks (midden achter) kijkt toe hoe de door hem ingevulde wedkaart de computer ingaat. De bewindsman opende gisteren in Scheveningen een wedkantoor vaji de Britse firma Ladbroke. Het is nu moaeliik 'life' (noa tiidens de wedstrijd) op paarden te wedden. Braks had overigens geluk hij won 400 gulden. (Zie ook sportpagina) «foto anpi LONDEN (Rtr.) - De Britse uit vinder Sir Clive Sinclair heeft gisteren een nieuwe door hem ontwikkelde computer gepre senteerd. Het gaat om wat hij noemt de kleinste draagbare per sonal computer ter wereld. Vorig jaar was de excentrieke uitvin der-ondernemer vanwege finan ciële problemen gedwongen zijn computeronderneming te verko pen aan een concurrent. De nieuwe computer van Sin clair, de Z-88, weegt minder dan een kilo, is 30 bij 20 centimeter groot en heeft een willekeurig Clive Sinclair ontwikkelt weer nieuwe computer toegankelijk geheugen (random access memory) van 32 kilobit, een capaciteit die voldoende is voor het opslaan van de verza melde werken van William Sha kespeare. De computer zal voor 230 pond sterling (720 gulden) op de markt worden gebracht en is aan te sluiten op IBM-apparaten. De Z-88 mag niet zijn naam dragen. Sinclair heeft vorig jaar zijn computer-activiteiten met de daarbij behorende merknaam „Sinclair" overgedaan aan de Britse concurrent Amstrad voor vijf miljoen pond (15,6 miljoen gulden). Sinclair was in financië le problemen geraakt als gevolg van zijn mislukte poging een ex- primentele elektrisch aangedre ven driewieler, de C-5, op de markt te brengen. Buitenlander vanaf 55 mag uitkering bij vertrek houden DEN HAAG (ANP) - Buitenlan ders tussen de 55 en 65 jaar met een bijstandsuitkering kunnen die be houden bij terugkeer naar het ge boorteland. Het maakt niet meer uit of het om rww of een 'gewone' bijstand (abw) gaat. Beide uitkerin gen zijn op minimumniveau maar migranten met een abw-uitkering konden in het verleden niet in aan merking komen voor een remigra tieregeling. Behalve met deze verruiming gaat het ministerie van sociale za ken ook aan de weg timmeren met de voorlichting eromheen. Voor vijf verschillende regio's komt geld voor het aanstellen van remigratie consulenten. Het ministerie heeft 2.500 aanvragen binnen voor de re geling, die voorlopig tot november geldt. Turken en Marokkanen kun nen er gebruik van maken maar ook Surinamers, vluchtelingen of asielgerechtigden. Er geldt nog een andere remigra tieregeling op dit gebied, de zoge noemde basisremigratiesubsidie- regeling. Die geldt voor mensen die minstens twee jaar legaal in ons land verblijven en voldoende mid delen van bestaan hebben in het thuisland. Zij krijgen financiële ondersteuning voor de terugtocht en om de eerste drie maanden te overbruggen. SCHEEPSBOUW - Eind vorig jaar bevatte de orderportefeuille van de scheepswerven orders voor sche pen van in totaal 21,4 miljoen ton, twee miljoen ton minder dan op 1 oktober 1986, zo blijkt uit Lloyd's Scheepsregister. Op het ogenblik wordt er gebouwd aan 1.292 sche- pen van bij elkaar 11,1 miljoen ton. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rot terdam heeft gistermorgen de noodlijdende scheepswerf Boele uit Bolnes voorlopig uitstel van betaling verleend. Mr. E. van den Berg is aangewezen als bewindvoerder Hij zal gaan praten met de schuldeisers om een faillisse ment te voorkomen. Maandag werd bekend dat de directie van Boele surséance had aangevraagd. De directie wilde toen alleen kwijt dat de onlangs aange kondigde fusie tussen de reparatie-afdelingen van Boele en de Rotterdamse werf Van Nie- huis en Van den Berg daarmee nog niet van de baan is. Of de fusie lukt is volgens de directie en de bestuurder van de vakbond afhankelijk van de vraag of de overheid bereid is „tussen de tien en twintig miljoen gulden" beschikbaar te stellen. Het verzoek om steun is al ingediend bij het ministerie van economische zaken, dat echter nog geen beslissing heeft genomen Bestuurder H. Berkhout van de industrie bond FNV ziet de zaken vrij somber in. Vol gens hem is Economische Zaken niet van plan de herstructurering van de twee werven te steunen, omdat er nog steeds wordt gewacht op een plan van de werkgeversorganisatie Ce- bosine, dat de herstructurering van alle zes re- paratiewerven in het Waterweggebied moet omvatten. De onwil van de overheid om de reddende hand naar Boele uit te steken blijkt volgens Berkhout ook uit het feit dat ambtenaren van Sociale Zaken weigeren te praten over een plan van de bond waarin via vervroegde uittre ding van oudere werknemers en het oprichten van een arbeidspool het aantal gedwongen ontslagen zou kunnen worden beperkt. Berkhout verwacht dat ook bij een fusie tus sen Boele en Van Niehuis Van den Berg vierhonderd arbeidsplaatsen van de ruim zes honderd bij Boele verloren zullen, gaan. „Maar als de fusie niet doorgaat, gaat de werf hele maal dicht en verdwijnen er 600 banen", aldus de vakbondsman. ARNHEM (GPD/ANP) - De vak bonden willen nog deze week actie gaan voeren bij het zuivelconcern Campina (3300 werknemers). Dit naar aanleiding van het feit dat Campina gisteren de afspraak heeft opgezegd die zij met de bon den had gemaakt om geen melk te leveren aan klanten van Coberco, waar sinds begin vorige week wordt gestaakt. en de bonden om gedurende de Campina heeft de belofte de bon- staking bij Coberco geen melkpro- den niet in de wielen te rijden inge trokken, nadat gistermiddag de president van de rechtbank in Den dukten te leveren aan afnemers Coberco, vond de rechtbank president dat Campina zich daar Bosch uitspraak deed in het^kort aan moet houden. Campina mag ook niet normaal leveren aan groothandelaren, wanneer mag de afspraak tussen Campina worden aangenomen dat die pro dukten terecht komen bij Coberco- afnemers. Maar de rechtbankpresident voegde eraan toe dat Campina bin nen 48 uur de afspraak met de bon den mocht opzeggen. Elke overtre ding kost Campina een dwangsom van 100.000 gulden per dag. Onmiddellijk na de uitspraak be sloot Campina de toezegging om niet te leveren aan Coberco-klan- ten in te trekken. "We moeten dat wel doen omdat wij niet kunnen controleren wat de groothandel met onze melk doet", aldus een woordvoerder. Tijdens het geding hadden de bonden aangevoerd dat de Coberco-klanten vooral via de groothandel worden bevoorraad met melk van Campina. De Campi na-woordvoerder voegde er aan toe dat dit niet betekent dat Campina nu als 'stakingsbreker' wil gaan fungeren. Vakbondswoordvoerder Wijnho ven reageerde woedend op de be slissing van Campina. "Campina LEIDEN - Leidse groenteveiling van 17 februari 1987. Andijvie 260-310, boerenkool 13-22, spitskool 135-150, prei 125-185, spinazie 385-320, champions bak 98-111, uien 14- 37, winterpeen 11-16,witlof 130-215, knolselderij 35-60, sla 24-74, raapstelen 42-45, radys 80-85, selderij 43-90, broei- 45, radys t 1111-1211 DEN HAAG - „Aan de fraaie auto banden van de Franse multinatio nal Michelin kleeft bloed. Bloed van enkele duizenden Braziliaanse arbeiders, die als moderne slaven rubber tappen op de plantage in Camamu". door Jaap Lodewljks Mera Costa e Silva (32) zegt in zangerig Portugees. Maar het is dit maal niet de toon die de muziek maakt. Hiet spreekt een opgejaag de vakbondsleidster, die zich inzet voor de verbetering van de ar beidsomstandigheden van tiendui zenden Braziliaanse arbeiders. De dood reist dagelijks met haar mee. Van haar groep van tien kaderle den, die in 1978 begonnen met hun vakbondswerk in het zuiden van de deelstaat Bahia, zijn er al acht gesneuveld door kogels van privé- legertjes van grootgrondbezitters en bedrijfsdirecties. „Het is een jungle in Bahia, vol met pistole ro's". Ze kijkt me verontschuldi gend aan: „Ieder mens die ik ont moet is een mogelijke vijand". Mera Costa e Silva is op tournee om werknemers van Europese Mi- chelinvestigingen in België, Enge land, Nederland (Den Bosch) en natuurlijk Frankrijk te vertellen hoe slecht de collega's in Brazilië er aan toe zijn. „Want de oorzaken van de problemen bij ons liggen hier in Europa. Hier wordt het be leid gemaakt en de winst opgestre ken". Rubber is veruit de belangrijkste grondstof waaruit banden wojden gemaakt. Voor een deel wordt rub ber kunstmatig gemaakt uit aardo lie, voor een ander deel wordt het getapt uit rubberbomen. Vooral in de radiaalband moet naar verhou ding veel natuurrubber worden verwerkt. De prijs van natuurrub ber staat onder druk, omdat door de daling van de olieprijs het goed koper is geworden om kunstrub ber te maken. Daarom proberen de plantage-bezitters de opbrengsten te verhogen en de kosten te druk ken. De meeste natuurrubber komt uit Maleisië, maar ook in Brazilië is voor de rubberconcerns het een en ander te halen. Zo zal Michelin dit jaar een geheel nieuwe plantage beginnen in de deelstaat Mato Grosso. In 1983 kocht het concern al de plantage in Camamu van de Amerikaanse concurrent Firesto ne, die in geldproblemen verkeer de. „Michelin zorgt uitstekend voor de bomen", zegt Mera Costa e Silva sarcastisch, „daar hebben ze aller lei apparatuur en middeltjes voor. Zorgden ze ook maar zo goed voor de arbeiders". Drieduizend arbei ders vinden met hun zevenduizend familieleden een schamel bestaan op de plantage, die 11.000 hectare groot is. Op iets meer dan de helft van de grond staan rubberbomen, die jaarlijks 8600 ton vloeibare rub ber opleveren voor de export. De arbeiders leiden met hun ge zinnen in 11 dorpjes een geisoleerd bestaan. Er is een strenge stille controle, aldus de vakbondsvrouw. De ploegbaas woont ook in het dorp en houdt alles in de gaten. Man en vrouw werken samen voor het gezinsinkomen. Ze komen bij na nooit van de plantage af. Het werk begint om vijf uur 's och tends, maar de meesten moeten al om vier uur op, om op tijd hun rub berbomen te bereiken. Bijna ieder een loopt. Er rijdt wel een Michelin-busje, maar dat kost de reiziger wel één cruzado. Het dagloon bedraagt ge middeld 30 cruzado's. Dat is omge rekend ongeveer vier gulden voor een 12- tot 13-urige werkdag. Met een gemiddeld werktempo brengt de man of vrouw voor het bedrijf ongeveer 100 kilo rubberlatex per dag op, wat in geld uitgedrukt een waarde van 200 gulden heeft. De gewonnen rubber wordt in em mers naar ophaalplaatsen ge bracht. Een dagelijkse martelgang met gemiddeld een gewicht van 20 kilo per keer op de schouder. Hoewel het tappen zelf maar tot elf uur 's ochtends duurt, vanwege de hitte, zijn er zoveel verplichte schoonmaak- en onderhoudswerk zaamheden dat er lang moet wor den doorgewerkt. Om de kosten laag te houden heeft de uit Fransen bestaande bedrijfsdirectie de werkdruk aanmerkelijk verhoogd. Vroeger was een arbeider verant woordelijk voor een blok van 450 bomen, nu is dat verdrievoudigd. Doorwerken Het woord sociaal beleid komt niet voor in het Michelin-woorden- boek, vertelt Mera Costa. „Als je ziek bent, krijgt je geen geld en bij bedrijfsongevallen trekt de arbei der altijd aan het kortste eind. Vrouwen moeten bij zwanger schap doorwerken tot de dag van bevalling, en vrije tijd om het kind daarna te voeden krijgen ze niet". Op het terrein is een supermarkt. De prijzen zijn tweemaal zo hoog als buiten de plantage. Omdat de arbeiders pas geld krij gen na een maand werken moeten ze lenen. Zo ontstaan schulden. Bij ziekte is er geen geld, dus ook geen eten. Zeven tot tien personen moe ten zo gemiddeld per week leven van een kilo zwarte bonen, een kilo rijst, twee kilo suiker, een half pond koffie, een pak brood, twee doosjes eieren, een pak koekjes, een stuk zeep, een pak macaroni, een blik spijsolie, een doosje was- poeder, deodorant en één scheer mesje. Kinderen werken vaak mee op de plantage, al is arbeid onder de twaalf jaar wettelijk verboden. Toch komt het voor, omdat de ou ders anders het werk niet afkrij gen. Bij ongelukken treft Michelin geen blaam, want er is geen offi cieel arbeidscontract. Vanaf vijf tien jaar zijn kinderen te vinden bij busdienst werd opgeheven, de ploegbazen werden ingezet om af te luisteren en mensen onder druk te zetten. Uiteindelijk werd de sta king beëindigd met een minimaal resultaat. Dus geen loonsverho ging en geen gratis vervoer, dok tersbezoek uitgezonderd. Wel kregen de arbeiders twee paar laarzen en twee keer werkkle ding per jaar en mochten ze geld lenen bij het bedrijf om een fiets te kopen om sneller op hun werk te zijn. Ook kregen ze brillen, om blindheid te voorkomen. Dat kwam regelmatig voor als houts plinters met ammoniak in de ogen terecht kwamen. Om bij de vloei bare rubber te komen, moet name lijk de bast worden verwijderd en met ammoniak gaat dat soepeler. Maar de werkdruk leidt ertoe dat dit niet even zorgvuldig gaat, met allerlei verwondingen vandien. Honger de rubberbomen, evenals hun opa's en oma's, die tot aan hun dood doorwerken om een schame le boterham op de plank te hebben. Staking Eind vorig jaar sloeg de vlam in de pan. Er brak een spontane sta king uit van vier dagen. „Op de te levisie hadden de arbeiders stakin gen en demonstraties gezien en ze dachten: wy hebben het ook slecht, dus waarom wij niet", aldus Mera Costa. De arbeiders namen zelf de touwtjes in handen en vormden een vakbond, die de steun verwierf van Mera Costa e Silva en haar bond FETAG (Fede ratie van Landarbeiders in de deel staat Bahia). De eisen waren bescheiden, maar voor de multinational ging het allemaal nog veel te ver en pro beerde men op alle mogelijke ma nieren de staking te breken. De Mera Costa e Silva zegt dat de si tuatie nog steeds slecht is. „Er wordt honger geleden". De bewa king bij de ingangen is versterkt en zij kan het terrein bijna niet meer op. De contacten verlopen via naar binnen gesmokkelde brieven. „Wat de arbeiders nu doen is lang zamer werken. De motivatie is weg, het gaat bijna niet meer". Het bedrijf heeft geprobeerd honderd man te ontslaan en nieuw perso neel aan te nemen, maar nieuw personeel krijgt men bijna niet on danks de werkloosheid. Mera Costa en Silva is inmiddels door haar steun aan de rubberar beiders een opgejaagde vrouw ge worden. Ze is een paar maal be dreigd en is mede om die reden zel den thuis. Uit haar huis belastend materiaal van Michelin gestolen. Op haar nachtkastje lagen twee ko gels. Ze praat er bijna niet over. „Mijn vader was ook vakbonds man. Ik ben opgevoed in de tradi tie dat je niet alleen voor jezelf moet leven".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7