Nieuwe regeling kwijtschelding belastingen 060543m Suiinamers eisen vertrek Bouterse Blokkade van Palestijnse kampen wordt opgeheven Korjagin binnenkort vrij Eerste grote betoging in vijf jaar Voorstel Botha voor zwarte stad-staten CIA-directeur belooft snelle voorlichting Journalisten protesteren tegen optreden politie VS vragen Moskou om nieuwe voorstellen Spaanse onderwij smini ster komt studenten tegemoet WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 PARAMARIBO (GPD) - Zeker duizend Surinamers hebben gisteren in Paramaribo ge demonstreerd tegen het militaire bewind. Zij eisten het vertrek van legerleider Bouterse en vroegen om eten voor hun kinderen. 'Zeven jaar niets gedaan, Bouterse, tijd om nu te gaan', zo riepen de betogers op het Onafhankelijkheidsplein, tegenover het presidentiële paleis. De betoging werd uiteindelijk uit elkaar geslagen door militairen en politie met hon den. Enkele betogers werden gearresteerd door militaire spionnen die zich onder de demonstranten hadden gemengd. JOHANNESBURG - Volledige au- tonomie en zelfs 'onafhankelijk heid' voor zwarte stedelijke gebie den wordt door de regering-Botha in de nabije toekomst niet uitgeslo ten. Aldus blijkt uit het verkie zingsmanifest van de regerende Nationale Partij (NP), dat maandag werd vrijgegeven. Zoals bekend worden er op 6 mei aanstaande in Zuid-Afrika verkie zingen gehouden voor de blanke Volksraad. Uit het nu vrijgegeven verkiezingsmanifest kan worden opgemaakt, dat Botha nog altijd geen afstand heeft genomen van de internationaal verworpen thuislan- denpolitiek. Het manifest wordt algemeen ge zien als een bevestiging van de sta tus-quo en bevat dan ook geen nieuwe programmapunten. Het gaat uit van een beperkt hervor mingsbeleid op het gebied van de rassenwetten, maar spreekt zich te vens uit voor de handhaving van het principe van 'gescheiden ont wikkeling' en de bescherming van minderheidsbelangen. Dit houdt in dat 'aparte' woongebieden, scholen en andere faciliteiten zul len blijven bestaan. In het manifest verbindt de Nationale Partij, die nu nog een absolute meerderheid in de volksraad heeft van 127 zetels op een totaal van 178, zich aan een hervormingsbeleid, dat 'gericht is op machtsdeling'. Maar, aldus het manifest, dit mag nooit leiden tot het overdragen van de macht aan een meerderheid. Het 18 pagina's tellende mani fest, dat in Kaapstad werd gepre senteerd door minister van finan ciën Barend du Plessis, gaat uitge breid in op de mogelijkheden om tot een verbreding van het politiek draagvlak te komen. Echter zonder dat dit met concrete plannen wordt uitgewerkt. Volgens het manifest moeten alle 'politieke eenheden in Zuid-Afrika - inclusief de thuislan den - eigen wetgevende en uitvoe rende structuren op elk niveau van regering hebben'. Dit zou kunnen betekenen, dat bijvoorbeeld zwar te woonwijken - die immers in de ogen van de NP als een 'eenheid' worden beschouwd - uiteindelijk zelf kunnen beslissen om een of andere vorm van autonomie te krij gen. Het manifest sluit zelfs 'volle dige onafhankeljkheid' niet uit. Het is niet de eerste keer, dat de NP speelt met de gedachte om 'on afhankelijke stadsstaten' te creë ren. In het verleden heeft president Botha de levensvatbaarheid ervan verdedigd door te verwijzen naar het Vaticaan en Monaco. Het is evenwel uitgesloten, dat de inter nationale gemeenschap bereid zal zijn om zulke onafhankelijke stadsstaten te accepteren. Andere vormen van 'onafhankelijke zwar te gebieden', zoals de thuislanden zijn door haar in het verleden altijd afgewezen. In een reactie zei Colin Eglin, de leider van de belangrijkste opposi tiepartij in het blanke parlement, de PFP, dat het manifest van de NP slechts een 'modernisering van de apartheidspolitiek' is: 'God sta ons bij, wanneer stadstaten het beste is wat de NP te bieden heeft', aldus de PFP-leider. Du Plessis verdedigde de vaagheid van het manifest echter met te stellen, 'dat het nu nog niet opportuun is om precies aan te geven hoe de consti tutionele toekomst van Zuid-Afri ka eruit zal zien; dit is afhankelijk van onderhandelingen'. De minis ter weigerde te zeggen met welke gemeenschapsleiders er onderhan deld wordt of zal worden: 'Wy vra gen als NP om een mandaat van de blanke kiezers. Als we dat krijgen dan kunnen we meer concreet zijn over de inhoud van deze onderhan delingen'. Het was het eerste grote en openlij ke protest tegen Bouterse sinds de cember 1982 toen een grote groep vrouwen de straat op ging om te protesteren tegen de moord op vijf tien kritici van het bewind. Het is ook niet eerder voorgekomen dat de mensen in Paramaribo zich niet stoorden aan de waarschuwingen van het leger dat voor de demon stratie geen toestemming was ge geven. "Wij doen een dringend be roep op de gemeenschap zich niet te laten misleiden door onverant woordelijke personen die anoniem blijven en trachten het openbare leven te ontwrichten", aldus de waarschuwing van de militairen. Na de betoging kondigde het mi litaire bewind aan dat hard zal wor den opgetreden tegen nieuwe ui tingen van protest. De betoging werd gehouden na dat in een pamflet werd opgeroe pen tot protest tegen Bouterse. Ze ker tien personen zijn in verband hiermee gearresteerd. Ex-president Henk Chin a Sen zei in een reactie dat de betoging aantoont dat voor de mensen in Suriname nu de grens is bereikt. 'De morele en financiële aftakeling van de samenleving heeft een diep tepunt bereikt en ik denk dat de mensen nu in opstand komen', al dus Chin a Sen. Een opstand in Paramaribo is volgens hem 'het beste draaiboek'. Chin a Sen vreest echter dat de au toriteiten hard zullen optreden te-_ WASHINGTON (Rtr/UPI/AP) - Robert Gates, voorgedragen als hoofd van de Centrale Inlichtin gendienst CIA in de Verenigde Staten ter vervanging van de zieke William Casey, heeft gisteren be loofd dat hij president en Congres onmiddellijk op de hoogte zal stel len van alle geheime inlichtingen die hij ontvangt, goed of slecht. "Ik kan u de verzekering geven dat ik niet zal aarzelen onwelkom nieuws over te brengen aan rege ring of Congres of te zeggen wat ik denk", zei Gates tegen de commis sie voor de geheime inlichtingen van de Senaat, op de eerste hoorzit ting voor de bekrachtiging van zijn benoeming. Hij zei verder dat hij nauwelijks iets wist over het doorgeven van de winst uit de Iraanse wapenhandel naar de Nicaraguaanse Contra's. Moordaanslag Leden van de Iraanse verzetsbe weging Moedjaheddin Chalq heb ben de persoonlijke vertegenwoor diger van ayatollah Chomeini in Kerman, Hojatoleslam Ali Iran- mesh, vermoord. De Iraanse geestelijke werd neergeschoten toen hij in zijn auto naar zijn werk werd gebracht. Ook zijn lijfwacht kwam bij de aanslag om het leven. Arrestatie De Tsjechische politie heeft gis teren de dissidente toneelschrijver Vaclav Havel aangehouden, toen hij zijn huis verliet om een gesprek te hebben met drie leden van het Amerikaanse Congres. In Wenen diende de Amerikaanse ambassa deur bij de vervolgconferentie over veiligheid en samenwerking in Eu ropa, Warren Zimmermann, een protest in bij zijn Tsjechische colle ga- Wapenvondst De Westduitse politie heeft de af gelopen dagen in het zuidwesten van de Bondsrepubliek een grote hoeveelheid wapens in beslag ge nomen. Er werden drie arrestaties verricht, twee Westduitsers en een Belgische wapenhandelaar. In de deelstaat Baden-Württemberg doorzocht de politie 12 apparte menten. Zij trof pistoolmitrail leurs, geweren, revolvers, een kilo explosieven en munitie aan. Er werden ook enkele nazi-emblemen gevonden. Terechtstelling In de zuidelijke Chinese stad Kunming zijn gisteren twee man nen uit Hongkong en Thailand te rechtgesteld na een veroordeling door het Opperste Volksgerechts hof wegens smokkel van heroïne. Het komt zelden voor dat buiten landers in China de doodstraf krij gen. Uit de executie van Young Chang Trakula uit Thailand en Tai Man Suen uit Hongkong kan wor den afgeleid hoe ernstig de autori teiten in China de smokkel van verdovende middelen opvatten. gen protesten. 'Dan moet je af wachten of de mensen doorzetten of dat zij door de terreur weer te rugvallen in hun passieve houding. Maar als er echter een sneeuwba leffect optreedt dan helpen zelfs de modernste wapens niet meer. Dat is bij Marcos (op de Filippijnen) en Duvalier (in Haiti) gebleken, meent Chin a Sen. Volgens waarnemers is de direc te aanleiding van het protest de steeds nijpender wordende schaar ste aan levensmiddelen en andere produkten. De afgelopen dagen onstonden onder meer lange rijen voor de verkoop van brood. De toch al kritieke deviezensituatie is nog verder verslechterd doordat de werkzaamheden bij het bauxietbe- drijf Suralco stilliggen. De levens tandaard van de Surinamers is de afgelopen jaren onder het militaire bewind drastisch - en de laatste maanden in versneld tempo -achteruit gegaan. Volgens het Surinaamse leger zijn vier commandanten van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk in de nacht van maan dag op dinsdag bij een vuurge vecht gedood. Drie strijders zou den gevangen zijn genomen tij dens de gevechten in Carolina, ruim vijftig kilometer ten zuiden van Paramaribo. Inmiddels is in Straatsburg be kendgemaakt dat drie leden van het Europese Parlement en drie vertegenwoordigers van de met de EG verbonden ontwikkelingslan den van 22 tot 30 april een bezoek aan Suriname zullen brengen. Doel van het bezoek is om een oplossing te zoeken voor de slechte betrek kingen tussen Nederland Duizenden Surinamers hebben gisteren in Paramaribo gedemonstreerd Suri- tegen het bewind-Bouterse. Er werden leuzen geroepen als 'Zeven jaar niets gedaan Bouterse, tijd om nu te gaan'. (foto anpj Duncan Campbell (links) de monstreert voor de parlementsge bouwen in Londen tegen de inval die de politie vorige maand bij hem en in het kantoor van de BBC deed. Campbell is de jour nalist die een documentaire voor de BBC over een geheime satelliet van de Britse regering maakte. Ettelijke honderden journalisten die bij de Britse radio en televisie (BBC) werken, staakten eveneens gisteren uit protest tegen de inval van de politie. De werkonderbreking had een beperkt effect. Een praatpro gramma op de televisie in Wales verviel doordat de eraan verbon den journalisten zes uur lang niet werkten. De journalisten van de BBC in Belfast (Noord- lerland) voerden een protestactie van dezelfde duur. De meeste hin der van de staking werd gevoeld bij de nieuwsbulletins van de binnenlandse radio. WASHINGTON (AFP) - De Ver enigde Staten hebben de Sowjet- Unie opgeroepen te bewijzen dat het haar ernst is met de hervormin gen door "nieuwe concrete voor stellen" te doen, met name op het gebied van de ontwapening. Dit zei gisteren een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in een reactie op de jongste rede van Sowjetleider Michail Gorbatsjov. Waarnemers in Washington me nen dat de Amerikaanse regering opnieuw in het defensief is gedron gen door het charme-offensief van Gorbatsjov. De Amerikaanse reac tie op Gorbatsjovs rede voor het in ternationale vredesforum, dat werd bijgewoond door vele wester se prominenten, liet tamelijk lang op zich wachten. Het officiële stil zwijgen leek te duiden op een zeke re verlegenheid bij de Amerikaan se autoriteiten. Een functionaris van het State Department zei gisteren dat er geen twijfel over kan bestaan dat Washington geconfronteerd wordt met een nieuwe benadering die veel subtieler is dan men gewend was van de Sowjetleiding. De on handigheid van vroeger behoort tot het verleden. "Het is een nieuw spel", aldus de zegsman, waaraan Washington kennelijk nog maar moeilijk kan wennen. MOSKOU (Rtr/UPI) - De vooraan staande Sowjetdissident Anatoli Koijagin heeft gratie gekregen en zal binnen enkele dagen uit de ge vangenis worden vrijgelaten. Dit heeft Gennadi Gerasimov, de woordvoerder van het Sowjetmi- nisterie van buitenlandse zaken, gisteren in Moskou gezegd. De 48-jarige dissidente psychia ter werd in 1981 veroordeeld tot ze ven jaar opsluiting en vijf jaar ver banning. Hij beschuldigde de Sow- jetautoriteiten ervan mede-activis ten op te sluiten in psychiatrische inrichtingen. Volgens Gerasimov heeft het presidium van de Opperste Sowjet (het parlement in de Sowjet-Unie) afgelopen vrijdag besloten „Koija gin verdere opsluiting te besparen. Vandaag of morgen zal hij worden vrijgelaten". Voordat Koijagin de gevangenis in Kiev kan verlaten moeten er echter nog een aantal formaliteiten worden uitgevoerd, aldus de woordvoerder. Korjagin werd onlangs vanuit een werkkamp met zwaar regime in Perm (Oeral) overgebracht naar Kiev. Koijagins echtgenote, Galina, was volgens de in Amsterdam ge vestigde Boekovski-stichting op getogen over het bericht, maar ze zei nog geen verder nieuws over zijn vrijlating te hebben ontvan gen. Tot dusver kreeg ze van de au toriteiten geen toestemming haar man te bezoeken. Eerder zei Galina van officiële zijde te verstaan te hebben gekregen dat haar echtge noot alleen zou worden vrijgelaten indien hij akkoord ging met emi gratie. De zoon van de joodse dissident Jozef Begoen is van plan een hon gerstaking te houden zolang zijn vader, wiens vrijlating zondag was aangekondigd, niet thuis is. Er heerst grote onduidelijkheid over het lot van Begoen. Zijn vrouw In- na zei maandag te vrezen dat het ministerie van binnenlandse za ken, waaronder het gevangeniswe zen valt, en de geheime dienst KGB langs elkaar heen werken. De afgelopen week zijn demon straties gehouden voor de vrijla ting van Begoen, die in 1983 tot 12 jaar gevangenisstraf en interne ver banning werd veroordeeld wegens anti-Sowjetagitatie. Georgi Arba- tov, lid van het centrale comité van de communistische partij, zei zon- BEIROET (Rtr/AP) - De leider van de sji'itische Amal-militie, tevens minister van justitie, Nabib Berri, heeft gisteren gelast de belegering van twee Palestijnse vluchtelin genkampen bij Beiroet vandaag te beëindigen. „Ik hoop dat de Pale- stijnen op hun beurt het beleg van Zuid-Libanon zullen opheffen en zich terugtrekken uit stellingen die zij ten oosten van Sidon hebben in genomen". Vandaag zullen alle voed- seltransporten bij de kampen wor den doorgelaten. Berri zei dat de leiders van Amal hiertoe twee da gen geleden in het geheim hebben besloten. De gevechten in West- Beiroet tussen de Amal en strijders van de Communistische Partij, die door de Druzenmilitie worden ge steund, zullen op dit besluit geen invloed hebben, zei hij. Bij enkele kleinere kampen in zuidelijk Libanon lieten Amalstrij- ders maandag al voedselbevoorra- ding toe, maar het beleg rond de Palestijnse wijken in Beiroet, Bouij-el-Barajneh en Sjatilla, duurde nog voort. De twee kampen zijn nu al drie maanden van de buitenwereld af gesneden. De opheffing van de be legering zal betekenen dat ieder een weer vrij het kamp in en uit kan en dat er ongehinderd voedsel en medicijnen kunnen worden aangevoerd, zei Berri in een verkla ring in Damascus. - Er zijn tien Palestijnse vluchte lingenkampen in Libanon met in totaal rond 300.000 inwoners. Doordat de Pa'estijnen zich daarin kunnen verschansen en ingraven zijn zij niet met normale militaire middelen in te nemen zonder grote verliezen. Vandaar dat de Amal- militie ertoe overging haar aartsvij anden uit te hongeren. Bij de gevechten tussen de Amal en de Communistische Partij in Beiroet, die de hevigste zijn sinds maanden, zijn gisteren zeker dertig doden gevallen en honderd men sen gewond geraakt. De gevechten braken uit nadat de Amal probeer de een kantoor te vestigen in de buurt van het kantoor van de com munistische partij krant Al-Nida. De strijd is een nieuwe tegenslag voor de pogingen van Syrië om in Libanon tot een blijvende oplos sing van de conflicten te komen. Alle groepen die elkaar gisteren bestreden zijn bondgenoten ge weest van Syrië in de strijd tegen de christenen. Ze zijn meermalen onderling slaags geraakt over de heerschappij in hun stadsdeel. MADRID (GPD) - De Spaanse mi nister van onderwijs, Maravall, heeft gisteren zijn laatste aanbod gedaan om de gemoederen van de studenten en middelbare scholie ren te sussen. Het ministerie zal de volgende twee studiejaren onge veer 800 miljoen gulden extra uit trekken om een aantal verbeterin gen in het onderwijs door te voe ren. Belangrijkste concessie is, dat het middelbare onderwijs op de openbare scholen en het beroeps onderwijs geheel gratis worden. In het beroepsonderwijs zullen regelingen getroffen worden met Spaanse bedrijven om volgend schooljaar 25.000 nieuwe plaatsen voor het beroepsonderwijs te creë ren. Op de openbare middelbare scholen zullen 70.000 nieuwe leer lingen terecht kunnen. Op het punt van de omstreden collegegelden heeft het ministerie de toezegging gedaan, dat deze bevroren zullen worden of hooguit zullen stijgen met het inflatiepercentage. Maar op twee punten wilde minister Ma ravall van geen wijken weten. Het studentensalaris is volgens Maravall geen haalbare kaart, om dat hiermee een bedrag van 1.2 miljard gulden gemoeid zou zijn. Bovendien zou betaling van een sa laris aan studenten volgens de mi nister onrechtvaardig zijn ten op zichte van andere jongeren, die niet studeren en werkeloos zijn. Ook de afschaffing van de selecti viteit kon niet door de ministeriële beugel. Wel toonde de minister zich bereid op korte termijn met de diverse organisaties van studenten en middelbare scholieren rond de tafel te gaan zitten om gezamenlijk de normen vast te stellen voor de komende toelatingsexamens voor de universiteit. In de afgelopen jaren viel overi gens slechts 15 procent van de kan didaten bij dat examen door de mand en werd niet toegelaten tot de universiteit. Vandaag zullen de studentenorganisaties hun reactie op de voorstellen van de minister van onderwijs bekend maken. Daar hangt tegelijk van af of de studenten en middelbare scholie ren opnieuw in staking zullen gaan. ADVERTENTIE dag dat hij was vrijgelaten, maar daar is het nog niet van gekomen. Kennelijk bevindt Begoen zich nog in zijn cel in Tsjistopol. De vrijgelaten Sowjetdissident Andrei Sacharov twijfelt aan de mededeling van een regerings woordvoerder vorige week dat 140 dissidenten zijn vrijgelaten. Sacha rov verklaarde gisteren dat hij zelf slechts inlichtingen had over een aanzienlijk lager aantal dat zou zijn vrijgelaten. Vorige week werd van regerings zijde meegedeeld dat ongeveer 140 personen, die waren veroordeeld wegens „anti-Sowjetactiviteiten", waren vrijgelaten of binnenkort of vrije voeten zouden worden ge steld. „Wij weten van ongeveer 60 personen dat zij op vrije voeten zijn gesteld en wij hebben ook in lichtingen ontvangen over vele an deren die nog niet vrij zijn", aldus Sacharov. Ook in andere kringen in de Sowjet-hoofdstad is vernomen dat er in de situatie van verscheidene gevangen zittende dissidenten nog geen vooruitgang is geboekt. In en kele gevallen was er slechts sprake van overplaatsing van de ene naar een andere inrichting. De regels om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van rijksbelastingen en ook onroerend-goed belasting zijn veranderd. Nieuw is nu ook dat de ontvanger der rijks belastingen beslist als het gaat om onroerend goed belastingea De directeur der rijksbelas tingen in uw regio beslist als het gaat om andere belastingen of heffingen. In de folder "kwijtschelding van belasting" wordt u dit uitgelegd. Deze folder (en het kwijtscheldingsformu lier) is te verkrijgen bij de BelastingTelefoon (06-0543, elke werkdag bereikbaar van 8 tot 5 urn; gratis!) en bij uw ontvangkantoor der rijksbelastingea ELKE WERKDAG VAN 8 TOT 5 EN GRATIS Publikatie van de Belastingdienst (P

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5