Kamer wil fusie 200 scholen AB 'Als Korthals oorlog wil, krijgt hij die' JAAROPGAVE 'Klassemaatschappij is nooit echt verdwenen Kostbare schilderijen geroofd uit galerie Premier verdedigt De Korte tegen aanval Kok Apothekers in verzet tegen afschaffen van vergoedingen Gevangenisdirecteuren fel tegen meer gevangenen per cel WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 uitzendbureau Heeft u in 1986 via ASB uitzendbureau of Medi-CaU gewerkt of vakantiegeld ontvangen, dan kunt u daar nu uw jaaropgave ophalen. Leerlingentekort voortgezet onderwijs AMSTERDAM (ANP) - De maat schappelijke ongelijkheid is de af gelopen anderhalve eeuw niet af genomen. Integendeel, de huidige maatschappij is meer een klasse maatschappij met verzorgingsele menten dan een verzorgingsmaat schappij met klasse-elementen. De laatste jaren geven steeds scherpere scheidslijnen tussen 'hoog' en 'laag' te zien, zo conclu deert de arbeidssocioloog Wijmans in een proefschrift over de beteke nis van de 'middengroepen'. Wij mans, die docent is op het Sociolo gisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam, promoveert mor gen op zijn onderzoek aan de Rot terdamse Erasmusuniversiteit. Een van de belangrijkste veran deringen sinds 1850 is de samen stelling van het maatschappelijke midden, de groep die een enorme invloed op de maatschappelijke ontwikkelingen heeft. Aanvanke lijk bestond die vooral uit kleine zelfstandigen, tegenwoordig zijn dat vooral de geschoolde werkne mers bij overheid en bedrijfsleven. Deze drie groepen staan echter vaak scherp tegenover elkaar. Wij mans noemt die tegenstelling be langrijker voor de maatschappelij ke verhoudingen dan het traditio nele onderscheid tussen hoofd- en handarbeiders, de 'witte boorden' en de 'blauwe boorden'. Politici en wetenschappers heb ben dat altijd onvoldoende onder kend, aldus Wijmans. Vooral de so ciaal-democraten hebben die fout gemaakt, en het daaruit voortko mende gebrek aan steun uit de middengroepen zorgt al ruim een halve eeuw voor tegenvallende verkiezingsresultaten van de so ciaal-democraten. Pogingen om stemmen uit het midden te trek ken liepen steeds stuk omdat de ideologische tegenstellingen tus sen de middengroepen onderling werden miskend. Smaakmaker De middengroep is altijd de smaakmaker van de maatschappij geweest. De hogere ambtenaren en hun organisaties bijvoorbeeld spe len een grote rol in politiek en on derwijs. Sinds de eeuwwisseling vormt de middengroep als geheel de radicale vleugel van de werkende mensen. Vandaag de dag vormt het maatschappelijke midden de basis van de 'nieuwe so ciale bewegingen', zoals de vrou wenbeweging, vredesactivisten en milieubeschermers. In het 'nieuwe midden' worden de onderlinge tegenstellingen steeds groter. De nieuwste mid dengroep, de goedbetaalde werk nemer in het bedrijfsleven, staat vaak scherp tegenover de hogere ambtenaar. De oude middengroep (winkeliers, handelaren, ambacht slui en boeren) is vrijwel verdwe nen. Het grootste deel van de zelf standigen heeft geen personeel meer en is niet langer vertegen woordigd in wat eens de midden standsorganisaties waren. Wat nog over is van deze groep, roert zich in werkgeversorganisaties en verzet zich tegen de overheid als deze so ciale gelijkheid bevordert. Daar mee komt ook deze groep in bot sing met de ambtenaren en trend volgers in onderwijs, welzijn en so ciale voorzieningen. Wanneer ook alweer? DEN HAAG (ANP) - De VVD ver keert in verwarring. Wie is de poli tiek leiderHoeveel zetels gaan de liberalen bij de komende verkiezin gen verliezen? En last but not least: wanneer zijn die statenverkiezin gen ook weer? WD-lijstduwer De Korte had het onlangs op een spreekbeurt in Den Haag over: als u straks allemaal naar de stembus gaat op 8 maart... De toehoorders kromden hun tenen bij deze verspreking. Op zondag naar de stembus? WD-voorzitter Ginjaar doet in het jongste nummer van het partij blad. Vrijheid en Democratie een oproep aan de achterban: Over en kele weken is het zover. Op 11 maart kiezen we de leden van Pro vinciale Staten... Als de VVD op 18 maart verliest, ligt de verklaring voor de hand: de kiezers hebben zich in de datum vergist. Breughel en David Teniers. Het grootste verlies vormt het schilde rij De Watermolen van Hobbema. Dit doek vertegenwoordigt een waarde van 2 miljoen gulden. De kunstwerken zijn tegen dief stal verzekerd. De verzekerings maatschappij stelt een beloning in het vooruitzicht voor de tip, die kan leiden tot de opsporing van de verdwenen schilderijen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De komende jaren moeten er zo'n 200 scholen in het voortgezet onderwijs fuseren om dat ze te weinig leerlingen hebben. CDA en WD in de Tweede Kamer hebben gisteravond besloten de ophef fingsnorm op te trekken tot 30 per leerjaar, de PvdA hield vast aan 45. Nu ligt de norm nog op 12. De eerste teldatum is 1 september 1986, de eerste ophef fingen gaan in op 1 augustus '89. Circa honderd scholen die binnen de norm vallen, zijn al aan het fuseren. De hele sector telt 1900 scholen. Met dit besluit komt een eind aan aan tafel, liefst in regionaal ver jaren van touwtrekken over de op- band. De provincies krijgen daar- heffingsnorm voor het voortgezet om een taak bij het hanteren van onderwijs. Staatssecretaris Gin- de opheffingsnorm. Ook moeten jaar-Maas (onderwijs) wilde aan- zij het voortbestaan van het open- vankelijk een minimum van 60, la- baar onderwijs bewaken. Alleen in ter van 45 leerlingen per leerjaar, die gevallen dat er in een erg groot Zij gaf toe niet echt gelukkig te zijn gebied geen bijzonder voortgezet met het uiteindelijk resultaat even- onderwijs meer mogelijk is, zijn min als de Kamer dat zelf was. toch nog ontheffingen mogelijk. "Maatschappelijk en politiek zit er Ginjaar gaf de Kamer echter te ver niet meer in", aldus Ginjaar-Maas. staan dat dat niet meer dan een De opheffingsnorm moet omhoog handvol gevallen betreft, omdat er minder leerlingen zijn dan vroeger en de opleidingen in- Leijnse (PvdA) en Nuis (D66) gewikkelder en duurder worden, dienden gisteren wijzigingsvoor- Te kleine scholen zijn niet in staat stellen in. Daarin krijgt de minister een redelijk onderwijspakket aan de bevoegdheid om de provinciale te bieden. besturen een bindend herschik- De Tweede Kamer wees in het kingsplan te laten opstellen voor verleden een opheffingsnorm (700 gebieden waar hij dat nodig acht. fusies) af omdat daardoor teveel Zowel Leijnse als Franssen (WD) scholen zouden verdwijnen. Voor- vroegen staatssecretaris Ginjaar- al op het platteland zou dat proble- Maas gisteren overigens om een men geven. Leerlingen moeten oplossing in die richting zelf uit te dan te ver reizen of er is geen keus werken en aan de Kamer voor te meer tussen bijzonder en openbaar leggen, onderwijs. Ginjaar neemt nu genoegen met Een tweede punt waarop WD een norm van dertig. Die geeft en oppositie elkaar naderen is de minder administratieve romps- positie van het openbaar voortge- P dan 45 met allerlei mitsen en zet onderwijs. Als de laatste open maren en het resultaat is hetzelfde, bare school in een regio wordt be- De staatssecretaris verzekerde de dreigd met opheffing en de ge- Kamer deze operatie niet in te gaan meente daarvan geen ontheffing om de vorming van scholenge- verleent, kan het provinciaal be- meenschappen te stimuleren, hoe- stuur ingrijpen, zo stelt Leijnse ze daar voorstander van is. voor. De regering denkt dan aan Eén lhno en één leao zijn meer een samenwerking van bijzonder dan eén plus éen (confessioneel) en openbaar onder wijs waarbij niet langer sprake is De norm van dertig geldt als ab- van een openbare school. Het CDA soluut minimum. Ginjaar gaat er- steunt die opzet. De WD komt tot van uit dat schoolbesturen niet de slotsom dat er in zulke gevallen wachten tot zij aan die bodem zit- in ieder geval openbaar onderwijs ten. Ze moeten eerder met elkaar moet blijven. MAASTRICHT (GPD) - In een kunstgalerie aan het Vrijthof in Maastricht is voor ruim 5,2 miljoen gulden aan schilderijen gestolen. Het gaat om negen doeken van Franse impressionisten en 17e eeuwse meesters. De diefstal, die het afgelopen weekeinde is ge pleegd, werd gistermorgen ont dekt. Opmerkelijk is dat er geen sporen van braak zijn aangetrof fen. Het pand waarin de kunstgalerij is gevestigd, is door middel van een alarmsysteem tegen inbraak beveiligd. Of dit beveiligingssys teem al of niet heeft gefunctio neerd, was gisteren nog rriet duide lijk. Het wordt uitgesloten geacht, dat een bezoeker aan de kunsthan del kans heeft gezien onopgemerkt de schilderijen mee te nemen. De kunstroof moet zijn gepleegd toen het pand gesloten was. De schilderijen waren pas enkele dagen in huis en sinds vorige week vrijdag in de kunstgalerie tentoon gesteld. De kunstwerken waren vanuit de vestiging van het bedrijf in Londen overgebracht naar Maastricht voor aan een internatio nale tentoonstelling. Zoals gebrui kelijk in de kunsthandel werd al vast in eigen huis een 'voor-exposi tie' gehouden. Bij de diefstal is zeer zorgvuldig te werk gegaan. De schilderijen zijn uit de lijsten gesneden en op gerold, zodat de inbrekers zo onop vallend mogelijk uit het pand kon den verdwijnen. Op de benedenverdieping, waar een expositie van impressionisten is ingericht, zijn werken verdwe nen van Renoir, Pissaro en Gonza- lis. Op de eerste verdieping, gewijd aan 17e eeuwse meesters, zijn schilderijen buit gemaakt van Meindert Hobbema, Willem van der Velde (twee exemplaren), Jan HOMOPORNO (ANP) - Leden van de Eindhovense homogroep de Ro ze Driehoek worden strafrechtelijk vervolgd wegens het verspreiden van pornografie onder schoolkin deren. Eind vorig jaar deelde de groep het boekje 'Vies is lekker' rond op van enkele basisscholen in Eindhoven. Het werkje is volgens officier van justitie Regelink por nografisch. De Roze Driehoek zegt het boekje te hebben uitgegeven omdat de seksuele opvoeding te eenzijdig en beperkt is. De politie nam destijds bij een inval in het pand van de Roze Driehoek een aantal boekjes in beslag. Toen de homogroep later probeerde om een vervolgiutgave uit te delen, mis lukte dat omdat de politie massaal aanwezig was. MUNT VAN 50 GULDEN Meevallertje De Tweede Kamer zal waar schijnlijk pas in de tweede week van maart debatteren over het so ciaal-economisch beleid van het kabinet. Maar dat debat zal plaats vinden zonder dat de Kamer be schikt over de noodzakelijke harde cijfers over financiële meevallers of tegenvallers over dit jaar en ge gevens over de ontwikkeling van de werkloosheid. Wel zijn dan de gegevens bekend over eventuele meevallers over 1986 en ramingen over de werkloosheidsontwikke ling in 1987. Volgens het ministerie van finan ciën bedragen de meevallers in to taal hoogstens enkele honderden miljoenen guldens in plaats van de twee of drie miljard waarover vice- premier De Korte sprak. Ook is niet duidelijk hoeveel van de mee vallers blijvend zijn en hoeveel geld gemoeid is met een eventuele uitbreiding van de plannen van het kabinet met betrekking tot de be strijding van de werkloosheid. Beatrix sluit bezoek aan Antillen af ORANJESTAD (GPD) - Vandaag sluiten koningin Beatrix, prins Claus en kroonprins Willem-Ale- xander hun bezoek aan Aruba af. De koningin vertrekt voor een staatsbezoek naar Venezuela. Gis teren kreeg het dorpje San Nicolas de koninklijke gasten op bezoek. Een enthousiaste jeugd bracht een aubade, waarna koningin en prin sen door de promenade liepen van het nieuwe winkelcentrum. Alles verliep spontaan. De koninklijke gasten mengden zich tussen de mensen. Prins Willem-Alexander bezocht de politieschool. Bij het bezoek daarna aan de kazerne van de Ne derlandse mariniers in Savaneta was Willem-Alexander zelf gekleed in zijn marine-uniform. Voor het eerst zag hij zijn eigen vlag wappe ren op een militaire basis. Konin gin Beatrix en prins Claus ont moetten vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. De vakbonden van Aruba heb ben de onafhankelijkheid van het eiland, die is vastgesteld op 1996, ter discussie gesteld. Voorzitter Anselmo Pontilius van de vakcen trale FTA: "Het Arubaanse volk heeft het recht om zich in een refe rendum uit te spreken over die da tum". Ramp Minister De Koning (Antilliaanse en Arubaanse zaken), die de ko ninklijke gasten vergezelde, zei dat op de Ronde-Tafelconferentie in 1983 de datum voor onafhankelijk heid is vastgesteld. Ook Nederland en de Antillen hebben als partners in het koninkrijk deze overeen komst getekend. Als Aruba nu een wijziging wil aanbrengen, moeten dus de andere twee partners daar mee akkoord gaan. Volgens vakbondsleider Ponti lius moet voorkomen worden dat tegen de onafhankelijkheidsdatum veel mensen het eiland verlaten, zoals ook in het geval van Surina me is gebeurd. Dan zouden met na me ook de goedgeschoolde krach ten vertrekken, wat een ramp bete kent voor zo'n kleine bevolking. UTRECHT - Rijksmuntmeester K. de Jong toont prinses Juliana de zojuist door haar geslagen eerste munt van 50 gulden. De munt wordt uitgebracht ter gelegenheid van het gouden huwelijk van de prinses met prins Bemhard. Er zullen anderhalf miljoen munten eind april in omloop worden gebracht. (foto anpi UTRECHT (ANP) - De apothekers zullen zich verzetten tegen een aantal maatregelen die staatssecre taris Dees (volksgezondheid) wil nemen om 100 tot 150 miljoen gul den op de gei\eesmiddelenver- strekking te besparen. Voorzitter A.B. Cox van de apothekersorgani satie KNMG kondigde dit gisteren aan in een reactie op de plannen van Dees. Cox meent dat een aan tal vergoedingen voor de apothe kers ten onrechte komen te verval len. Hij noemde daarbij met name de toeslag, die indertijd is ingevoerd om risico's bij de door de apthe- kers zelfgemaakte geneesmiddelen op te vangen. Het aantal eigen be reidingen is volgens Cox inder daad verminderd, maar in de loop der jaren is in de risicotoeslag een combinatie van vergoedingen op genomen voor andere kosten bij voorbeeld die van de automatise ring. Het afschaffen ervan zonder compensatie zou volgens hem neerkomen op diefstal. Cox heeft er geen moeite mee dat de staatssecretaris in navolging van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg de bonussen en kortingen (jaarlijks zo'n 100 mil joen gulden) die de apothekers van hun leveranciers krijgen wil ophef fen, zodat de apothekers alleen de werkelijk betaalde inkoopprijzen vergoed krijgen. Maar hij is bang dat de manier die Dees voorstelt niet zal leiden tot een verlaging van de inkoop prijzen, zodat de consument geen voordeel heeft. "De eerste officiële meldingen van prijsverhogingen zijn al binnen", meldt Cox. Dees wil het abonnementssys teem voor apothekers (een vast ho norarium per ingeschreven zieken fondspatiënt) afschaffen en ver vangen door een vaste vergoeding per recept. Op die manier ver dwijnt het verschil ziekenfonds- particulier. Dees denkt dat de dienstverlening aan de cliënt er door wordt bevorderd. Cox ziet het echter als een nadeel dat het inko men van de apotheker afhankelijk wordt van zijn omzet, met andere woorden: dat hij financieel belang krijgt bij het verkopen van meer geneesmiddelen. Het COTG heeft eerder al geadvi seerd, het abonnementshonora rium niet af te schaffen. Ook de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen vindt dat het inkomen van de apotheker niet afhankelijk moet worden gemaakt van zijn om zet. Volgens Cox ontbreekt in de plannen van Dees elke stimulans voor apothekers om goedkoop in te kopen. Er komen wel lijsten met vergoedingsprijzen voor alle ge neesmiddelen die op de markt zijn (dus niet alleen de merkgenees middelen maar ook alle vervangen de, goedkopere preparaten). DEN HAAG/SITTARD (GPD/ ANP) - Premier Lubbers heeft gis teren vice-premier De Korte in be scherming genomen. Hij vindt het plan van De Korte om de belasting meevaller te gebruiken voor belas tingverlaging in elk geval beter dan het plan van oppositieleider Kok om de koppeling tussen lonen en uitkeringen desnoods via een belastingverhoging te herstellen, zei de premier gisteren in de Twee de Kamer. Overigens heeft het ka binet nog geen besluit genomen. Op een CDA-manifestatie in Swif- terbant zei Lubbers gisteren dat daarover de komende weken nog een nadere discussie in het kabinet zal volgen. De premier herhaalde tijdens het korte kamerdebat dat een herstel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen niet de goede weg is wanneer daarvoor de belastingen en premies omhoog moeten. De daaruit voortvloeiende verhoging van het minimumloon wijst hij eveneens af. Hij deelt wel de me ning van Kok indien deze pleit voor het herstel van de koppeling doordat lonen en uitkeringen bei de 'pas op de plaats' maken. "Als minister De Korte ons helpt aan een scenario voor een verla ging van de belastingen, kan de heer Kok ons helpen met een sce nario waarin de lonen en de uitke ringen pas op de plaats maken", al dus Lubbers. Hij deelt overigens niet de mening van de oppositie dat De Korte met zijn pleidooi voor een lastenverlichting voor zijn beurt gesproken heeft. Integendeel, Lubbers vindt dat zijn ministers terecht vanuit hun eigen, specifieke verantwoorde lijkheden 'belangrijke opvattin gen' onder de aandacht brengen. Dat geldt zowel voor De Korte en zijn pleidooi voor een lastenver lichting als voor de ministers De Koning (sociale zaken en werkge legenheid)) en Ruding (financiën). Eveneens in antwoord op vragen van PvdA-leider Kok zei vice-pre- mier de Korte nog dat er geen te genstelling bestaat tussen zijn op vatting over belastingverlaging en die van Ruding, die maandag nog eens gewezen heeft op de nood zaak het overheidstekort drastisch te verlagen. Beide opvattingen vin den hun oorsprong in het regeerak koord, aldus De Korte. Wel stelde De Korte dat pas van belastingver laging sprake kan zijn wanneer de terugdringing van het tekort vol gens schema verloopt. VUGHT - Dreigende taal klinkt uit de mond van Paul Koehorst, voor zitter van de vereniging van gevan genisdirecteuren. Hij ziet absoluut niets in het idee van minister Kort hals Altes (justitie) om als noodop lossing voor het cellentekort tijde lijk twee gevangenen in een cel te plaatsen. "Als dat werkelijk ge beurt, moet de minister niet verge ten dat wij de sleutel van de voor deur hebben", aldus Koehorst, zelf directeur van de gevangenis in Vught. door Jos Heymans Onder druk van zijn WD-ach- terban liet Korthals Altes onlangs weten het aloude plan om twee ge detineerden in een cel te zetten, te willen overwegen. Aanleiding tot die opmerking was de mededeling van de Rijksgebouwendienst, dat dc bouw van vijf nieuwe gevange nissen met in totaal 1250 cellen door geldgebrek zal worden ver traagd. Het bericht schoot bij de WD in het verkeerde keelgat. Fractievoor zitter Voorhoeve betoogde dat het niet langer verantwoord was om misdadigers wegens het cellente kort vrij te laten rondlopen. De ge loofwaardigheid van de rechtstaat zou daardoor worden aangetast. Dan maar twee gevangenen in een cel, een idee dat door de CDA-fraë- tie al herhaaldelijk was bepleit, maar wegens gebrek aan steun van andere partijen tevergeefs. Ook CDA-staatssecretaris Kortek-Van Hemel (justitie) en Korthals Altes spraken zich herhaaldelijk daarte gen uit. De gevangenisdirecteuren wij zen het plan als onaanvaardbaar en onuitvoerbaar van de hand. Koe horst heeft zijn collega's een motie voorgelegd, waarin het plan wordt afgewezen. ''Vrijdag zal de motie, al dan niet gewijzigd, naar de mi nister worden gezonden. Tot nu toe zijn de reacties opvallend een sluidend. Dit mag beslist niet ge beuren", aldus de Brabantse ge vangenisdirecteur. Volgens Koehorst zijn de inrich tingen in ons land er niet op bere kend om twee gevangenen in een cel te zetten. De celruimte beslaat 9,5 vierkante meter. "Er is plaats voor een stapelbed en één toilet. Je moet je behoefte dus altijd in het bijzijn van een ander doen. Ook ge detineerden hebben recht op pri vacy en een humane behandeling. Vrijheidsberoving is op zich al een zware straf. Je moet gevangenen niet meer ontnemen". Ook de an dere ruimten in een gevangenis complex zijn volgens Koehorst te beperkt om een dubbel aantal be woners te herbergen. Veiligheid Met het plaatsen van twee perso nen in een cel komt bovendien de veiligheid van zowel de gevange nen als de bewaarders in gevaar, al dus Koehorst. "Wie plaats je bij wie? Ik zie het al voor me: een frau derende boekhouder en een agres sieve junk samen in een cel. Er zul len achter de celdeur spanningen ontstaan, waarvan we geen weet hebben. Dat betekent een taakver zwaring voor de bewaarders. Het ziekteverzuim onder gevangenis personeel is al exorbitant hoog Nu is één bewaarder op twaalf gedeti neerden nog voldoende. Maar bij twee bewaarders op 24 gevange nen ontstaat een situatie die al veel minder beheersbaar is". Koehorst vraagt zich bovendien af waar het extra personeel van daan moet komen. De inrichting in Vught werd onlangs met 100 cellen uitgebreid, waardoor extra perso neel moest worden geworven. "We kregen 1100 sollicitanten, van wie er uiteindelijk 60 zijn aangenomen. De procedure nam ruim een half jaar in beslag. Daarna moeten de mensen worden opgeleid. Dan duurt het nog zeker een jaar, voor dat ze volledig inzetbaar zijn. Ik be twijfel of al die moeite zinvol is voor een noodmaatregel, die vol gens de WD niet langer dan twee jaar mag duren". Rechtsstaat De Brabantse gevangenisdirec teur neemt geen genoegen met het argument van de Rijksgebouwen dienst dat de vertraging bij de nieuwbouw een gevolg is van geld gebrek. "Als onze rechtstaat zou wankelen, zoals de WD vreest, dan moet er prioriteit gegeven wor den aan het gevangeniswezen. Dan moet er maar extra geld komen, zo dat de nieuwe inrichtingen op tijd gereed zijn". Koehorst is zeer teleurgesteld in de houding van Korthals Altes, die evenals staatssecretaris Korte-van Hemel (verantwoordelijk voor het gevangeniswezen) tot voor kort elk voorstel om twee gedetineerden in één cel te plaatsen resoluut van de hand wees. "De minister is over stag gegaan en ik begrijp niet waar om. Als hij aan zijn idee vasthoudt, zal hij een breed front van tegen standers ontmoeten. Gedetineer den, bewaarders, directeuren, ad vocaten en zelfs officieren van jus titie zullen zich met hand en tand verzetten. Als de minister een oor log wil ontketenen met zijn ideeën, dan krijgt hij die". Gevangenisdirecteuren komen in verzet tegen het plan van minister Korthals Altes om meerdere gevangenen in een cel te plaatsen. Tot wat voor situaties het plaatsen van meerdere gevangenen in een cel kan lei den, toont de foto die is genomen in een Suriname. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3