Flick-getuigen kort van memorie Steenrijke Leidenaar laat drie diakoriieën 4,5 miljoen gulden na Vrome huisjesmelker leefde als een bedelaar Ministers aangesproken op omkoping Na bedreigingen geen stil gebed in Egmond aan Zee PAGINA 2 WOENSDAG 18 FEBRUARI 19P.7 De hervormde diakonie - met haar gebouwen aan de Oude Rijn - is een van de drie die uit de nalatenschap van Johannes Brandt zo royaal werden bedacht. Het vluchtelingenwerk onder andere is er goed mee. (foto Holvast) LEIDEN- Drie Leidse dia- konieën hebben elk uit de nalatenschap van de in 1961 overleden stadgenoot Jo hannes Brandt een bedrag van anderhalf miljoen gul den op hun girorekening gekregen. Het zijn de diako nie van de hervormde ge meente (Oude Rijn), van de christelijke gereformeerde kerk (Steenschuur) en van de gereformeerde kerk vrij gemaakt (Herengracht). door S.J. de Groot Om het bezit en vermogen van Brandt - eigenaar van honderden, meest eenvoudige huisjes - te be heren werd na diens overlijden een stichting opgericht. Een van de be palingen was. dat deze stichting na 25 jaar zou worden ontbonden en het (inmiddels aangegroeide) kapi taal moest worden uitgekeerd. In totaal was nu over de drie diako- nieën een bedrag van vier en een half miljoen gulden te verdelen. In afwachting van de definitieve uitbetaling hebben de diakonieën uit het vruchtgebruik van dit ver mogen al diverse diakonale doel einden kunnen steunen. Bij twee van de drie - de vrijgemaakten en de christelijke gereformeerden - is een speciale instantie in het leven geroepen die aanbevelingen moet doen voor de verdere besteding van het geld. Oerzuinig Wie was die steenrijke Leidenaar die verschillende kerken met zo'n formidabel bedrag bedacht? Uit de vrij schaarse gegevens doemt een man op die in de bin nenstad, de omgeving van de Julia- nastraat en de Haver- en Gortbuurt veel huisjes bezat (sommigen spre ken van 400), ongehuwd was. lo pers in dienst had om de huurpen ningen te innen, maar met zijn zus ter ook zélf langs de deuren ging, oerzuinig was en niet hechtte aan enige luxe voor zichzelf. Zijn aard bracht wel mee, dat huurders, als er wat met hun huis was, heel moeilijk iets bij hem gedaan kon den krijgen. Een zeventiger die Brandt in her vormde kring heeft meegemaakt: "Zelf woonde hij aan de Heren gracht. Een stuk beter dus dan al zijn huurders bij elkaar. Toch had hij voor zichzelf geen eisen. Hij moet van het geld dat hij met oud papier en ijzer vergaarde huizen hebben gekocht, en met de op brengst daarvan kon hij zijn bezit langzamerhand uitbreiden. Hij leefde uiterst sober, ging armoedig gekleed. Je zou hem bij wijze van spreken een cent hebben gegeven Vaak liep hij met een stoppelbaard op straat. Dan schoor hij zich een poos niet". Een oud-diaken: "Of de man nou zo vrekkig was zou ik niet willen zeggen. Laat tk zeggen: hij was een man die z'n ui terste best deed om zo zuinig mo gelijk te leven. Je zag hem nooit in nieuwe kleren. Hij kon er als een bedelaar bijlopen. Toen hij 70 was. leek hij wel 90. Om uiterlijke ver zorging gaf hij letterlijk geen cent." "Hij heeft aan de Herengracht een tijd een hoedendozenfabriekje gehad. Van zijn geld kocht hij hui zen, en hij verkocht die weer, en van de opbrengst daarvan kocht hij ook weer huizen. Op vendu's en dergelijke kon je hem altijd vin den. Er waren nog wel meer van die figuren in de stad". Een oud-huurster, nu wonend in een flat in Zuidwest: "Volgens mij had hij zo om en nabij de vierhonderd huisjes. Ik heb nog vijf gulden per week voor twee kamers en een keukentje moeten betalen toen ik negen gul den steun per week kreeg. Mijn man was toen werkloos geworden Lopers had hij in dienst om de hu ren op te halen. Nee, sociaal voe lend was hij geloof ik niet. Als er wat aan het huis moest gebeuren, dan had dat heel wat voeten in de aarde. Het was een armoedige man. Erg sjofel zag ie eruit. Als hij bij wijze van spreken van iemand een nieuw jasje kon krijgen, dan pakte hij dat graag aan. Ik heb ook wel gehoord dat hij drie dagen het zelfde at. Z'n moeder had ook een zuinige aard". Godsdienstig Huisjesmelker Brandt was alles zins godsdienstig. Zo kwam hij nogal eens in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat, bij voorkeur als daar stevig-orthodoxe dominees voorgingen. Iemand die toen in dienst van de kerk was: "Ik heb 'm vaak bij do minee Ottevanger gezien. Die was van de Gereformeerde Bond. Dan kon hij door de preek zo worden geraakt, dat hij z'n tranen niet kon bedwingen, want huilen kon ie goed". Oud-diaken: "In de Pieterskerk zat hij altijd in het vak van de vrije plaatsen achter de preekstoel. Dat was nog in de tijd dat je aan het loket een plaatskaartje moest ko pen, vooreen dubbeltje in het mid den van de kerk en opzij van de preekstoel, voor een kwartje in de oplopende banken tegenover de preekstoel. Maar Brandt voelde daar kennelijk niet voor. Hij zat gratis achter de preekstoel. Regel matig ging hij naar de kerk. Toch maakte hij nou niet de indruk dat hij een trouw lid van de kerk was. Hij was, wat de Hervormde Kerk betreft, duidelijk de gereformeerde richting toegedaan". Brandt ging nu eens naar deze, dan weer naar die kerk. Als de preek hem beviel, dan golden er voor hem geen kerkmuren. Daar uit is wellicht ook te verklaren dat hij zijn geld voor verschillende dia konieën bestemde. In de laatste jaren van zijn leven was bij de vrijgemaakt-gerefor- meerden W. G. de Vries predikant en bij de christelijke gereformeer den C. van der Weele. Beiden van onverdacht gereformeerde inslag. Onder de hervormden was naast de gereformeerde-bonder Ottevan ger de degelijk-confessionele do minee J. N. de Ruiter - later tot de Gereformeerde Bond toegetreden - bij Brandt favoriet. Waarom deze honderdvoudige huizenbezitter zijn vermogen aan de kerk heeft overgedaan, is voor de diakonie altijd een vraag ge weest, bekende de oud-diaken. Ontstemde familieleden hebben nog wel geprobeerd aan die wilsbe schikking iets te veranderen, maar die pogingen bleken ijdel. Geen Sint Nicolaas Wat gaan de drie diakonieën nu met dat vermogen doen? Ds. G. C. den Hertog van de christelijke gereformeerde kerk: "We kunnen met die anderhalf miljoen nu wel Sint Nicolaas gaan spelen in de wereld, maar dat is weinig overzichtelijk en lijkt me ook minder verantwoord. Daarom hebben we een commissie ge vormd die zich hiermee zal bezig houden. Het is de bedoeling een en ander binnen afzienbare tijd aan onze gemeentevergadering voor te leggen. Het lijkt me niet juist, daar verder nu al mededelingen over te doen" Diaken J. Beeuwkes van de vrij- gemaakt-gereformeerden "Wij hebben een eigen stichting in het leven geroepen die gaat be kijken welke projekten voor finan ciering uit dit kapitaal in aanmer king zouden komen en wat er ver der- nog kan worden aangepakt overeenkomstig de diakonale aard van het geld. In de komende perio de zal een beleidsplan hiervoor worden uitgewerkt. De stichting heeft een eigen verantwoordelijk heid, maar is wel verantwoording schuldig aan diakonie en kerke- raad. We hopen dat dit beleidsplan midden dit jaar kan worden afge rond". En ten slotte administrerend dia ken E. van den Ende van de her vormde gemeente: "Voor ons verandert er, nu het bedrag in zijn geheel beschikbaar komt, niet zoveel. Wij hebben al ja ren het vruchtgebruik van dit ver mogen in de begroting en rekening van de diakonie opgenomen en gaan gewoon op deze lijn verder". "Zonder dit vermogen hadden wij bepaalde dingen, die nu allang aan de gang zijn, niet kunnen aan pakken". Van den Ende noemde bijvoorbeeld de aanstelling van de diakonale predikant (A. Dronkers), de ondersteuning van het vluchte lingenwerk in Leiden en nog een aantal kleinere projekten, zoals voor werkloze jongeren en het in loop- en wegloophuis. "Dit geld zit al verweven in allerlei uitgaven". 'Binnenkort gaat de hervormde diakonie zich beraden over haar toekomstige koers. Die wordt mee bepaald door haar financiële arm slag. En daarin speelt ook het ver mogen uit de nalatenschapo van Johannes Brandt een niet-onbe langrijke rol. De drie kerken zijn verplicht het geld te besteden aan doelen in de diakonale sfeer, en dat in de ruim ste zin. Het zal, zo werd ons verze kerd, niet worden gebruikt om eventuele gaten in andere kerkelij ke begrotingen te stoppen Geen voorwaarden Brandt was wel zo sociaal-gevoe lig, dat hij zijn miljoenen uitgere kend aan de diakonie verrrtaakte, de 'sociale dienst' van de kerk. Nu de overheid veel diakonale taken heeft overgenomen, zijn de doelen van de diakonie wel heel anders dan in de tijd van Brandt. Die heeft er geen vermoeden van gehad waaraan de diakonieën zijn vermogen nog eens zouden beste den. Dat is hem blijkbaar geen zorg geweest. Zonder verdere voor waarden gaf hij bij de nadering van het levenseinde z'n aardse bezit prijs. En zo praat men nog over deze vreemde figuur vele jaren nadat hij gestorven is. BONN Maandag kwam een voorlopig einde aan het Flick-proces. Na 127 zit tingsdagen velde rechter Hans-Hennig Buchholz zijn oordeel in een van de lang ste en politiek meest ge ruchtmakende processen in de geschiedenis van de Westduitse politiek. Aan klagers en verdediging te kenden direct beroep aan. Om precies negen uur be groette rechter Hans-Hen nig Buchholz de aange klaagde liberale ex-minister Otto graaf Lambsdorff en Hans Friderichs, de vroege re Flick-manager Eberhard von Brauchitsch, hun advo caten. de openbare aankla gers en de tientallen journa listen met zijn gebruikelij ke: 'Goede morgen alle- maal'. door Hans Hoogendijk Terwijl buiten de tv-camara's wer den opgesteld en een handvol de monstranten de spandoeken ont rolden met de eis dat Flick plus de aangeklaagden achter de tralies hoorden, velde Buchholz zijn von nis. Twee jaar voorwaardelijk plus een boete van ruim zes ton voor Von Brauchitsch, 200.000 gulden boete voor Lambsdorff en 75 mille voor Friderichs. Allemaal wegens belastingfrau de. De beschuldiging van corruptie hadden de drie rechters laten val len. Lambsdorff keek glimlachend naar zijn verdedigers. De graaf, te gen wie 15 maanden voorwaarde lijk was geëist, ziet in deze boete geen belemmering om een politie ke terugkeer op ministersniveau na te streven. Friderichs, was ook redelijk opgelucht. Alleen Eberhard von Brau chitsch, de arrogante ex-manager van Friedrich Karl Flicks miljar denbedrijf. toonde geen enkele emotie. Met zijn blik star op de muur gericht, hoorde hij het één uur en drie kwartier durende be toog van rechter Buchholz aan. Maar als blikken konden doden, waren er weinig overlevenden ge weest in de zaal van het Landge richt in Bonn. Eerherstel Nadat Buchholz op zijn gebrul kelijke rustige manier het vonnis had voorgelezen en aan zijn argu mentatie begon, werd snel duide lijk dat de vrijspraak van corruptie alles behalve een eerherstel bete kende voor de drie. Integendeel. Buchholz benadrukte het unieke van dit proces, niet alleen vanwege de belangstelling in de media, maar ook vanwege de politieke la ding. Hij noemde het uitzonderlijk dat een van de aangeklaagden, en daarmee doelde hij op Lambsdorff, geprobeerd had een hem onwelge vallige officier van justitie middels politieke middelen tot aftreden te dwingen. „Daarbij deden de open bare aanklagers toch niets anders dan hun plicht toen ze in 1983 te recht hun vooronderzoek naar cor ruptie begonnen", zei Buchholz. Buchholz merkte op dat het „een buitengewoon ingewikkelde zaak was". „Onze opgave werd nog ex tra bemoeilijkt door het slechte ge heugen van de meeste getuigen. Veelal was hun antwoord: 'Ik weet het niet' of'Ik herinner het mij niet meer'. Maar ook van de aange klaagden hadden wij wel een iets realistischer inschatting van de zaak verwacht". „We hebben niet meer vast kun nen stellen of daadwerkelijk geld is betaald om bepaalde voor Flick voordelige beslissingen voor el kaar te krijgen, maar het initiatief van de officieren van justitie om dit te onderzoeken was juist. Daar bij wisten wij dat hierdoor per soonlijke. politieke of maatschap pelijke schade voor de aangeklaag den zou kunnen ontstaan". Hij ver heelde niet dat ook nu nog de ver denking van omkoping bestaat. Dat de drie niet wegens corrup tie veroordeeld zijn, stond sincls ju li vorig jaar al vast. Toen zei Buch holz dat voor de rechters omko ping nog niet bewezen was als ie mand geld in de hand gedrukt kreeg, maar alleen als die betaling plaats had gevonden als tegenpres tatie voor diensten. „Dat hebben wij niet vast kunnen stellen", her haalde hij, maar hij voegde daar in een adem aan toe dat dit „geen vrij spraak in de klassieke zin is". De rechter wees Friderichs en Lambsdorff er fijntjes op dat zij, door een vermenging van hun mi nisteriele verantwoordelijkheid en hun functie als partijman, gemak kelijk de schijn van corruptie op zich hadden geladen. Vervolgens kreeg Von Brauchitsch, de ex-stad- houder van Flick, de wind van vo ren. De rechter erkende dat het ge ven van geld een lange traditie had bij het Flick-concern, maar dat Von Brauchitsch een nieuwe in houd aan die steun had gegeven. Von Brauchitsch wilde invloed in ruil voor het 'verzorgen van het Bonner landschap'. Invloed op partijen, politici, zodat beslissin gen gunstig voor zijn broodheer uitvielen. De enige waarneembare emotie bij Von Brauchitsch was een iets oplopende kleur van zijn wangen. Von Brauchitsch is woedend over de smaad die hem naar zijn mening is aangedaan. Friderichs, al lang niet meer actief in de politiek, ac cepteerde het vonnis en Lambs dorff wil terug naar de politieke top. Maar of dat met deze vrij spraak-derde-klas mogelijk is, valt ondanks positieve geluiden uit de FDP nog te bezien Het proces maakte duidelijk dat het kleine politieke wereldje in Bonn overvloedig werd gesmeerd met miljoenen uit de industrie, waarin het machtige Flick-concern een hoofdrol speelde. Manager Eberhard von Brauchitsch had flink wat politieke toppers indirect op de loonlijst staan. Onder het motto 'je kent elkaar, je helpt el kaar'. verzorgde Von Brauchitsch het politieke landschap in Bonn. Uiteindelijk belandden augustus 1985 drie hoofdrolspelers voor de rechter. Von Brauchitsch en de twee vroegere FDP-ministers Lambsdorff en Friderichs. Behalve van belastingsontduiking werden zij ook beschuldigd van corruptie. De twee zouden zich hebben laten omkopen om de miljardair Frie drich Karl Flick, honderden mil joen belastingvoordeel te bezorgen nadat deze een gigantisch pakket aandelen in Daimler-Benz had ver kocht, en verder zouden ze via al lerlei vreemde postbusfirma's vele miljoenen belastingrvij, dus zwart, naar de liberale partijkas hebben geleid. De publieke belangstelling voor het proces ebde snel weg nadat het hele onderzoek zich tot een juri disch spel van spitsvondigheden en geheugenstoornissen ontwik kelde. Naarmate er meer getuigen werden gehoord, konden de rech ters steeds beter voorspellen wan neer en bij welke vraag het geheu gen de getuige in de steek zou la ten. Duitslands rijkste man, Frie drich Karl Flick, twee maal ge hoord, maakte het wel heel bont. Hij scheen een groot gebrek aaan geheugen te hebben. De man die eind 1985 zijn hele imperium voor bijna zes miljard verkocht, wist he lemaal niets. Zijn geheugenzwakte was op een gegeven moment zo groot dat hij zich een miljoenengift niet eens meer wist te herinneren, terwijl zijn handtekening er onder stoncl. Buchholz constateerde toen lichtelijk wanhopig dat het toch Flicks geld was. „Ach", antwoord de Flick, „ik bemoeide me nooit zo met zulke dingen". Bijna nog genanter was het ver hoor van de kroongetuige Diehl, hoofdboekhouder in ruste bij Flick, en beheerder van de zwart kas. Diehl had vele jaren een ex plosieve boekhouding gevoerd. Uit zijn zwarte en grijze kassen vloei den de miljoenen die Von Brau chitsch nodig had voor zijn 'verzor ging van het Bonner landschap'. Diehl noteerde alles met de afkor ting 'wg (vanwege) en dan volg de de naam van een partij of per soon. Maar toen Diehl verklaarde ook af en toe zomaar een naam te hebben ingevuld als er tonnen in baar geld naar de FDP gingen, viel zijn waarde als kroongetuige gro tendeels weg. De officieren van justitie kregen hun bewijs niet rond en de aangeklaagden haalden opgelucht adem. Rechter Buchholz en zijn twee collega's probeerden er met humo ristische vragen en vaststellingen de moed in de houden. Toch moe ten ze vaak de indruk hebben ge had dat het makkelijker is een pa ling in een emmer snot te vangen, dan deze aalgladde juristen, Fride richs, Lambsdorff en Brauchitsch op een duidelijke uitspraak te be trappen. Buchholz maakte in zijn motivatie van het vonnis heel dui delijk dat er in het hele gebeuren rond al dan niet legale schenkin gen aan de politieke partijen meer is gebeurd dan hij kon bewijzen, maar ja alleen op aanwijzingen kon en wilde hij niet tot een strengere berechting overgaan. Het onderzoek naar het Waterga te am Rhein zit erop. Er is slechts een puntje van de ijsberg boven water gekomen, de rest blijft ver borgen onder het vervuilde Rijn oppervlak De vroegere minister van economische zaken Otto Lambsdorff - Een vuiltje in mijn oog- Na een aantal telefonische be dreigingen is besloten om mor gen en vrijdag geen gelegenheid te geven tot stil gebed in de rooms-katholieke kerk van Eg- mond aan Zee. "Wij willen de rust in onze kerkgemeenschap bewaren", zei pastoor J. Stolk. Van 11 tot 12 uur zou de kerk bei de dagen open staan voor gebed voor kardinaal Simonis, een ini tiatief van de stichting 'Rooms- katholieke gemeenschap Scha- gen - Den Bosch' naar aanlei ding van de kort gedingen tegen de kardinaal betreffende zijn uit latingen over feministische theo logie en homoseksualiteit. De heer A. Petri, medewerker van de rooms-katholieke pasto rie van Egmond, deelde mee, dat de pastoor indirect was be dreigd. "Men zou hem wel weten te vinden als de dienst voor de kardinaal zou doorgaan. Dat ging ons net even te ver. Toen hebben we de politie op de hoogte ge steld". Een bestuurslid van de stich ting wilde niet ingaan op de vraag of nu een andere gebeds plaats is aangewezen. Oproep Halkes De feministische theologe dr. Catharina Halkes - vorig jaar met pensioen gegaan - riep giste ren in het KRO-radioprogramma 'Echo' het Landelijk Interdisci plinair Overleg Feminisme en Theologie (LIO) op, het kort ge ding tegen de kardinaal in te trekken. Het LIO moet, zo meent zij, met Simonis tot een vergelijk zien te komen over vermelding van de bronnen die hij voor zijn omstreden artikel over de femi nistische theologie in het tijd schrift 'Communio' heeft ge bruikt. Halkes vreest dat het kort ge ding de feministische theologen schade zal toebrengen, doordat het de ruimte voor deze theolo- gie-beoefening inperkt. Boven dien, zegt zij, moet je binnen de kerk niet op deze manier met el kaar omgaan. Volgens Halkes zijn in het LIO vrouwen verenigd die niets met de feministische theologie hebben te maken. De organisatie van feministi sche theologes in Nederland heeft het kort geding van het LIO dan ook niet willen onder steunen. Vorige week wees het LIO een compromis, aangereikt door de advocaat van mgr. Simo nis, af. Het LIO zal ook aan het ver zoek van professor Halkes niet voldoen. Woordvoerster G. F Bogels zei, dat het LIO niet al leen wil opkomen voor de femi nistische theologen, maar "voor allen die op het gebied van de geesteswetenschappen werk zaam zijn". Zij noemde de ma nier waarop kardinaal Simonis in zo'n artikel met wetenschap pelijke pretentie te werk gaat 'symptomatisch' voor diens werkwijze. Het LIO wil alleen van het kort geding afzien als bisschop Simo nis bij alle citaten vermeldt van welke feministische theoloog ze afkomstig zijn. En hij moet ook zijn spijt betuigen dat hij geen bronnen heeft vermeld. Evangelisatie Bisschop Gijsen van Roer mond kondigt in zijn Vastenbrief een evangelisatie-actie in zijn bisdom aan. "Vooral nu de hulp van maatschappelijke organen voor de verbreiding van het evangelie meer en meer ver dwijnt, zal de kerk zelf wegen moeten zoeken en gaan om de evangelisatie ingang te doen vin den, haar te vernieuwen en te verdiepen" De bisschop denkt aan 'kernen van gezinnen, jongeren, catechis ten, religieuzen en helpers en helpsters in de liturgie en het welzijnswerk. "Onder leiding van de priesters en diakens zul len zij het evangelie moeten laten horen en zien, overal waar het kan Op pleinen en straten, in huiskamers, schoollokalen en bedrijfshallen. Ze zullen contac ten moeten leggen met familiele den, buren, kennissen en vrien den, maar ook met voorbijgan gers en vreemden". Dat schrijft bisschop Gijsen in zijn Vastenbrief. Goeree. Een aantal Zwolse en landelijke organisaties vraagt in een gisteren verzonden brief aan ongeveer negentig zaalex ploitanten in Zwolle en wijde omgeving het evangelistenecht paar Goeree en de Stichting Evangelieverspreiding geen zaal ruimte meer te geven. Naar het oordeel van de ondertekenaars gaat de evangelieverkondiging van de Goerees gepaard met 'zeer kwetsende en beledigende uitlatingen over joden'. Tot de ondertekenaars beho ren de Anne Frank Stichting in Amsterdam, het Landelijk Bu reau Racismebestrijding in Utrecht en het Zwolse 'Podium van Kerken' waarbij de hervorm de gemeente, de gereformeerde kerk, de doopsgezinde en evan- gelisch-lutherse gemeente en de rooms-katholieke kerk ter plaat se zijn aangesloten. Slag Javazee Volgende week vrijdag, 27 fe bruari, wordt in de Kloosterkerk in Den Haag de slag in de Java zee herdacht. Het is dan 45 jaar geleden dat een geallieerde vloot onder leiding van schout-bij nacht Karei Doorman een neder laag leed tegen de Japanners. Die slag kostte ruim 1000 Neder landers, onder wie Doorman zelf. het leven. De herdenking is georgani seerd door de Koninklijke Ne derlandse Vereniging 'Onze Vloot'. Hoofd-vlootaalmoezenier J. Baardewijk, hoofd-vlootpredi- kant F. L. van der Bom en admi raal buiten dienst J. Hulshoff hebben hun medewerking toege zegd. Hervormde Kerk: toegelaten tot de evangeliebediening A. van Lagen Utrecht: beroepbaar P van Veldhuizen Utrecht. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Groote- gast H. Geertsma Goes. Namibië. In een gezamenlij ke verklaring van de Lutherse Wereldfederatie en de Namibi- sche bevrijdingsbeweging 'Swa- po' worden de kerken opgeroe pen zoveel mogelijk druk uit te oefenen op regeringen voor onaf hankelijkheid van Namibië. Dat land wordt nu nog door Zuid- Afrika bestuurd. Swapo-voorzitter Sam Nujoma zei gisteren na zijn gesprekken met de Lutherse Wereldfederatie in Genève, dat westerse indus triële landen Namibië van zijn bodemschatten beroven en de Zuidafrikaanse strijdkrachten in zijn land zijn uitgerust met Duit se voertuigen. God dood? Het Kremlin is bereid volgend jaar in Leningrad een congres met het Vaticaan te organiseren over de vraag of God- dood is. Aanleiding is de herden king van het 1000-jarig bestaan van de Russisch-Orthodoxe Kerk in 1988. De contacten tussen het Vati caanse secretariaat voor de niet- gelovigen en het instituut voor atheïsme in Moskou dateren van vorig jaar, toen onder verant woordelijkheid van de Hongaar se academie van wetenschappen in Boedapest een conferentie werd gehouden over ethische waarden in de samenleving. Daaraan namen ook vertegen woordigers van het Vaticaan en het Kremlin deel. Hoewel de laatste tijd de ge ruchten toenemen dat de paus de Russisch-orthodoxe feesten wil bijwonen, noemt het Vaticaan de kans daarop uiterst klein.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2