Sensuele effect geen doel op zich Dit jaar geen Festival of Fools Filmprijzen voor jong Frans talent Anita Meyer en band: uitstekende muzikanten WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 KUNST PAGINA 19 LWH toont foto's baron Von Gloeden Tentoonstelling: foto's van Wilhelm baron von Gloeden (1856-1931), tot 23 februari in de galerie van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH), Langegracht 65 Leiden. Woensdag van 14.00 tot 17.00 uur; donderdag van 21.00 tot 24.00 uur en zondag 15.00 tot 18.00 uur. LEIDEN - Wilhelm baron von Gloeden was de eerste fotograaf die naaktopnames maakte in de vrije natuur. Opnames van jon gens in academische houdingen, of gekleed in antieke draperieën, als herder, de panfluit bespe lend, of tussen overblijfselen van het oude Griekenland. Ze pose ren voor zuilen, met bloemen, kruiken en druivenbladeren. De foto's drukken tederheid en ge negenheid uit. Ze De fotograaf heeft zijn eigen ziel erin gelegd. Wilhelm von Gloeden, zoon van een vermogende Pruisische familie, reisde in 1880 vanwege zijn zwakke gezondheid naar Si cilië. Hij vestigde zich in het, toen nog vrijwel onbekende, idyllische Taormina (eens een Griekse vestiging) en bracht het dorp bekendheid en welstand door zijn werk. Aanvankelijk hield hij zich bezig met de schil derkunst en kon hij ruim leven van het geld van zijn familie. Toen 'II Barona', zoals hij door de Italianen werd genoemd, bankroet ging, stuurde zijn neef Wilhelm Plüshow. een bekende portret- en naaktfotograaf, hem een fototoestel. Vanaf dat mo ment begon Von Gloeden met het vastleggen van het mannelijk naakt. Om den brode. Aanvankelijk waren de meeste foto's bestemd voor privé-ver- maak van die kenners, die Von Gloedens smaak deelden, maar al snel vonden zij hun weg naar vooraanstaande tijdschriften op het gebied van de fotografie, kunst en volkenkunde. Terwijl de Engelse schrijver Oscar Wilde wegens een veroordeling voor zijn homoseksualiteit zuchtte in de gevangenis, beleefde de baron mooie dagen. Door de toenmalige jetset werd hij op handen gedragen. Mannen als Koning Edward, Kaiser Wilhelm II, Alphonso XI- II van Spanje bezochten hem re gelmatig. Niet alleen kochten ze zijn foto's, ook lieten sommigen zich door de fotograaf in het schone landschap van Taormina fotograferen, zoals de Koning van Siam bijvoorbeeld. In 1899 kreeg Von Gloeden van het mi nisterie van onderwijs in Italië een gouden medaille voor zijn in middels wereldberoemd gewor den platen. "Baanbrekend", zo omschreef de Leidse wethouder van cul tuur, F.J. Kuijers, de tentoonstel ling in de LWH, waar vijf origine le drukken en tien overdrukken uit de nalatenschap van Von Gloeden te zien zijn. De baron kvvam in die tijd met iets geheel nieuws: portretfotografie in de buitenlucht. Op zijn foto's ro buuste jonge mannen, Griekse Goden verdwaald in de twintig- Von Gloeden creeèrt een wereld van tegenstrijdigheden in zijn fotografie: realiteit en droom; esthetiek en kitsch, kracht en zacht moedigheid, erotiek en onschuld, vrije natuur en geposeerdheid. ste eeuw. Het zijn zeker geen ter loopse portretten, er wordt heel bewust door de heren geposeerd: soms verkleed, soms naakt. Het sensuele effect dat hierdoor wordt bereikt is geen doel op zich. De erotiek overheerst niet. eerder het romantische, het dro merige. De jongens lijken geen enkele moeite met die situaties te hebben. De omgeving zorgt voor span ning. Maar het is een andere spanning die bijvoorbeeld Hans van Manen met zijn foto's op roept. Hij ziet alleen de schoon heid van het lichaam op het mo ment. De baron legt de nadruk op het klassieke en geeft die schoonheid iets eeuwigs. Mooie schijn dus. SASKIA STOELINGA AMSTERDAM - Manfred de Graaf, beter be kend misschien als dokter Lans bergen van de VARA-serie 'Zeg ns AAA', redt het vege lijf voor een neerstortende piano. De scène werd gisteren in de Amsterdamse J.J. Viottastraat opgenomen. (foto ANP) PARIJS (AFP) - De Franse filmprijzen Ro my Schneider en Jean Gabin zijn dit jaar toegekend aan Catherine Mouchet en Jean Hugues Anglade, aan wie zij morgen don derdag in Parijs worden overhandigd Catherine Mouchet is vooral bekend door de film 'Thérèse' van Alain Cavalier, over de heilige Theresia van Lisieux. Jean Hugues Anglade viel op in 'L'Hom- me blessé' van Patrice Chéreau. Hij speelde vervolgens in 'La diagonale du fou' van Ri chard Dembo, 'Subway' van Luc Besson en vooral '37,2 le matin' van Jean Jacques Bei- Beiden zijn voorgedragen voor een 'Cé- sar" - de 'Oscar' van de Franse filmindus trie; Anglade voor beste mannelijke rol en Mouchet voor meest belovende actrice. De prijzen Jean Gabin, die voor de acht ste keer wordt toegekend, en Romy Schnei der - voor de derde keer -, zijn een beloning van jong Frans filmtalent. Eerstgenoemde prijs wordt toegekend door een jury van vrouwelijke journalisten en de andere door een van mannelijke collega's. Anita Meyer en band. Gehoord op 17 februari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Alsof ze bij je op visi te was. Zo kwam Anita Meyer gisteren bij vlagen over. Een ge zellig babbeltje met het publiek tussen de nummers door. "Zeg eens. Wie herinnert zich nog zijn eerste liefde O, jij daar. Leuk was dat hè?". Het kwam allemaal eerlijk en spontaan Over. Geen gekunstelde gebaren of routi neuze aankondigingen. Anita had het zichtbaar naar haar zin. En de hele zaal met haar. Alleen het bakkie koffie ontbrak nog. Anita Meyer. Gerrit Komrij, de grootste zuurpruim onder 's lands critici, omschreef haar zo'n tien jaar geleden eens als volgt: "Zangeresje. Zingt een éénper soons close-harmony". Weinig vleiend bedoeld in elk geval. Maar hoewel in de ogen van Komrij de Nederlandse artiest zelden of nooit iets voorstelt, school er wel een kern van waar heid in diens typering. Toenter tijd zette Anita heel aarzelend haar eerste schreden op het pad van de show-business. Ietwat be deesd. Heel braafjes. Zonder werkelijke uitstraling. Al was toen al wel duidelijk dat zij over bijzondere vocale kwaliteiten be schikte. De tijden zijn echter ver anderd. Anita Meyer is groter ge groeid en het einde is nog lang niet in zicht. Met een stel prima muzikanten, al sinds jaren een grote wens van haar, toert zij op het moment langs de wat grotere zalen in ons land. En zo komt ze het beste tot haar recht. Zij is geen zangeres om avond aan avond in een dorpscafémet een tape mee te zingen, al is zij daar nooit te beroerd voor geweest. En dat is één van de redenen waarom ze zo populair is. Ze is altijd eenvoudig gebleven. Een gewone meid. En het publiek voelt dat. Niemand die dan ook spijt had van z'n kaartje. Oud of jong, ie dereen klapte mee op de maat van de muziek. Of zong mee uit volle borst. Al bij de eerste tonen barstte er een gejuich los. En zo zou het bij elk nieuw nummer gaan. Anita ondertussen kletste de bedjes aan elkaar. Zoals na "Blame it on love": "Ja, dat deed ik een paar jaar geleden ook. En nu heb ik een kindje" Vervol gens zette ze "Like a virgin" in. Opvallend was, dat ze aanvanke lijk elk up-tempo nummer afwis selde met een ballad. En alles spatzuiver, want Anita Meyer heeft een perfecte stembeheer- sing. Van hard naar zacht, van hoog naar laag. Het lijkt haar ab soluut geen moeite te kosten. Zo als trouwens de gehele band een sterke indruk maakte. Jan 'Los- Vast' Rietman was één van de muzikanten. Ook hij mocht mee delen in het enthousiasme van de toeschouwers: "Jantje, Jan tje" Eén van de grootste wensen van Anita, een optreden in Ahoy, is nog niet in vervulling gegaan. Zoiets kost kapitalen. Ook de wat kleinere promotie-optre dens, zoals het concert in Leiden, kosten het nodige geld. Vandaar ook dat Meyer in zee is gegaan met een sponsor, een bekend au tomerk. De kwaüteiten om in Ahoy te staan heeft ze zeker. Wel licht dat de sponsor haar dat ge noegen gunt. Alleen zal het dan moeilijk zijn om een huiskamer sfeer te scheppen. Nu kon dat wèl. "We zijn al echt een beetje familie geworden, hè?", En ie dereen knikte instemmend. HERMAN JOUSTRA Omroeporkesten De directie van muziekcentrum Vredenburg in Utrecht en de raad van beheer van de NOS hebben vandaag een intentieverklaring on dertekend, waarin wordt overeen gekomen dat omroeporkesten per seizoen 20 tot 40 concerten in Vre denburg zullen geven. De omroepen beschikken zelf niet over zalen die voor concerten geschikt zijn. De VARA heeft de grootste ruimte, maar die is met een capaciteit van 350 toeschou wers niet groot genoeg. De NOS heeft gezocht naar een lokatie die gemakkelijk bereikbaar is en die bovendien kostenbesparend werkt. K&O-CONCERT - Tijdens het concert van vanavond in de Kapel zaal van het K&O-gebouw in Lei den, zal niet de klarinettist Hans Stoop maar zijn collega Bas de Jong optreden. Verder treden tij dens dit concert op de violiste Es ther van Stralen, de hoornist War ner ten Kate, de pianist Henk Briër en het Vocaal Ensemble van de Leidse Muziekschool. Het pro gramma behoefde geen wijziging te ondergaan en blijft dus bestaan uit composities van Brahms en Schumann. Verhaal over 'African Queen nu te boek NEW YORK (DPA) - De Ameri kaanse filmactrice Katharine Hep burn heeft haar eerste boek ge schreven; over de film "The Afri- can Queen", die zij in 1951 maakte met Humphrey Bogart. Naar de 'New York Times' giste ren berichtte zal het boek over de moeilijkheden bij het maken van de film, in de herfst verschijnen bij de uitgeverij Alfred A. Knopf De voorlopige titel van het boek luidt: 'The Making of the African Queen, or How I went to Africa with Bogey, Bacall and Huston and almost lost my Mind'. Lauren ('Betty') Bacall was Bog- arts vrouw en John Huston was de regisseur van de film. Het verhaal gaat over een drankzuchtige kapi tein en een zendelinge in het oos ten van Afrika in de Eerste Wereld oorlog". Componist Kabalevski overleden MOSKOU (AFP/Rtr) - De Sovjet- russische componist Dmitri Bori- sovitsj Kabalevski, auteur van o.a vijf opera's en vier symfonieën, is op 82-jarige leeftijd overleden. De leiders van de Sovjetunie hebben Kabalevski herdacht als "vernieuwend en briljant'. De 'volkskunstenaar' Kabalevski wijdde zijn derde symfonie uit 1935 aan Lenin en gaf haar de on dertiteling 'Requiem' mee. Hij schreef viool- en celloconcerten. Onder zijn opera's zijn 'De familie Taras' en 'Colas Brugnon'. 1(1) Reet petite - Jackie Wil son 2 6) 1 knew you were waiting - G. Michael/A. Franklin 3(3) Caravan of love - The Housemartins 4(4) Shake you down - Gre gory Abbott 5(8) The rain - Oran Juice Jones 6(2) Showing out - Mel and Kim 7 (12) Heartache - Pepsi and Shirley 8 (10) Rat in my kitchen - UB 40 9(5) Sometimes - Erasure 10 9) Dance around the world - Richenel 11 (16) Mixed up world - Timex Social Club 12 (29) Running in the family - Level 42 13 7) Livin on a prayer - Bon Jovi 14 (20) Candy - Cameo 15 (17) Talk it over - Frizzle Sizzle 16 (14) Like flames - Berlin 17 (18) Why can't this be love - Van Halen 18 (11) For America - Red Box 19 Go see the doctor - Kool Moe Dee 20 (21) Heartache away - Don Johnson 21 (13) Each time you break my heart - Nick Kamen 22 (15) Is this love? - Alison Moyet 23 The right thing - Simply Red 24 (31) You're the voice - John Farnham 25 (30) Opportunities - Pet Shop Boys 26 (33) Once bitten twice shy - Vesta Williams 27 (23) Windforce 11 - Nadieh 28 (28) Candy love - Lili and Sussie 29 (19) So cold the night - Com munards 30 Surrender - Swing out Sister 31 (34) Hearts beat thunder - Dolly Dots 32 (24) Cry wolf - AHA 33 (39) Real wild child - Iggy Pop 34 (35) De rol van vrijgezellen - Andre van DuinlOme Joop 35 (37) Ballerina girl - Lionel Richie 36 (40) Younger days - Fatal Flowers 37 (25) The boy in the bubble - Paul Simon 38 (26) Don't give up- Peter Ga briel/Kate Bush 39 (22) You keep me hang in on - Kim Wilde 40 Over the hills and far away - Gary Moore Stichting Ned. Top 40 Binnen negen weken twee miljoen mensen naar 'Flodder' AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse speelfilm 'Flodder' heeft binnen negen weken in ons land twee miljoen bezoekers getrokken. Dat aantal werd door geen andere film in ons land ooit zo snel ge haald, aldus de producenten Lau rens Geels en Dick Maas. Zij verwachten met 'Flodder' in Nederland uiteindelijk boven de 2,5 miljoen bezoekers uit te komen, waarmee het bezoekersrecord voor een Nederlandse film wordt gena derd. Dat record staat volgens de Nederlandse Bioscoopbond nog al tijd op naam van 'Turks Fruit' (ruim 3 miljoen bezoekers). De producenten van Flodder verkochten gisteren de wereld- theaterrechten van hun film aan UIP, de grootste filmdistributie- maatschappij ter wereld. UIP (Uni ted International Pictures) distri bueert ook de films van de Ameri kaanse studio's Paramount, Uni versal, United Artists en MGM. Terwijl regisseur Dick Maas, de actrice Nelly Frijda, producent Laurens Geels en acteur Huub Stapel (v.l.n.r.) toekijken, tekent Michael Willams- Jones, president van United International Pictures, de overeenkomst, waarin de wereldtheaterrechten van de film 'Flodder' aan de grootste filmdistributiemaatschappij ter wereld worden verkocht. (foto anpi AMSTERDAM (GPD) - Het thea terfestijn Festival of Fools van ko miek Jango Edwards gaat niet door. De Amsterdamse Kunstraad heeft over het evenement dat in de loop der jaren veel faam heeft ver worven en zich voor de eerste keer niet buiten maar in zalen zou afspe len, een negatief advies uitge bracht aan wethouder Luimstra van cultuur. Enerzijds wordt er door de Kunstraad gesproken over de slechte opzet van het festival, an derzijds wijst een woordvoerster van de Kunstraad er op dat er te weinig geld is. Uit de pot 'bijzonde re projecten' van de gemeentelijke kunstbegroting moest voor 1987 meer dan de helft worden afge staan aan manifestaties in het ka der van 'Amsterdam Culturele Hoofdstad van Europa'. „We hebben 500.000 gulden moe ten afstaan. Daardoor bleef er slechts 424.000 gulden over", aldus de woordvoerster van de Kunst raad. Er moest toen een keuze wor den gemaakt uit de te organiseren projecten. De voorkeur is uitge gaan naar het Zomerfestijn en het feest rond het jubileum van ge bouw Felix Meritis, ook al wegens de te verwachten 'niet perfecte or ganisatie' van Fools. Volgens Edwards vindt noch de overheid noch de theaterwereld het festival belangrijk genoeg. Het Festival of Fools had dit jaar, aldus Edwards, wereldfaam kunnen krij gen door de geplande medewer king van Frank Zappa, John Cleese en Frederico Fellini. „Het niet toekennen van subsidie is een streep door de rekening", verklaar de Edwards gisteren via de radio. Volgend jaar wordt gepoogd het festival met particuliere fondsen te laten doorgaan. Blonde Dolly in première AMSTERDAM - De nieuwe Ne derlandse speelfilm Blonde Dolly' is gisteravond in Amsterdam in première gegaan. Op de ene foto poseren producent Gijs Versluys hoofdrolspeelster Hilde van Mieg- hem en regisseur Gerrit van Eist voor de fotograaf, op de andere foto ziet men regisseur Fons Radema kers, wiens film 'De Aanslag' goed genoeg is gebleken voor een Oscar nominatie, in gesprek met Hilde van Mieghem, die in 'Blonde Dolly' de rol speelt van de vele jaren gele den in Den Haag vermoorde vrouw van lichte zeden. (foto's anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19