Middenstanders in schoolbanken Steun toerisme in badplaatsen Boeren helpen natuur 11 handje Spanning tot laatste moment Finse trollen en Spaanse schonen Ter bescherming landschap in veenweidegebieden 'Cursus dringend noodzakelijk' Weer diefstal van ondergoed Eerste paal voor Alphense vestiging Midden-Rijnland Zeskampploeg Rijnsburg wordt tweede Winkeldief bedreigt verkoopster met vleesbijl WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 ïLEIDSCH DAGBLAD- *'Festival of nations' was het the- Noorden, waar nog wordt geloofd ma van de modeshow, die leerlin- in trollen en andere spookachtige gen van de mdgo-school Castellum figuren'. Het resultaat: zwarte kle in Alphen zelf in elkaar hadden ge- ding met punten, donkere, Nina zet. Er waren opmerkelijke model- Hagen-achtige make up. len te zien, bij voorbeeld in de Fin- land-creaties'land in het hoge "Voor je het podium opgaat, is het eventjes eng", vertelt een Spaanse in een rood-zwarte crea tie, net terug van haar presentatie. "Als je eenmaal loopt, krijg je steeds meer lef'. (foto Nanno Bloupot) ALKEMADE - Landsbestuur ders hoeven zich niet direct zor gen te maken over verlies van na tuurschoon in het Zuidhollands veenweidegebied Ade. De boe ren daar, in de polder ten noord oosten van Leiden (met onder meer de kernen Hoogmade en Rijpwetering), voplen zich zelf verantwoordelijk voor het be houd en de ontwikkeling van de natuur. Ze zijn bereid op vrijwil lige basis maatregelen te treffen om het landschap 'schoon' te houden. Zo meldt de Projectgroep Ade in het juist verschenen rapport 'Boeren met natuurwaarde'. De projectgroep is een samenwer kingsverband van boeren en na tuurbeschermers uit Ade, stu denten van de Landbouw Uni versiteit Wageningen en studen ten en medewerkers van de Rijksuniversiteit Leiden. De ontwikkelingen in de land bouw hebben in de jaren '70 een grote vlucht genomen, waardoor de natuur in de verdrukking raakte. Om dat tegen te gaan werd in 1975 de zogenoemde no ta opgesteld, waarin de belangen van het landschap en de land bouwers zoveel mogelijk op el kaar werden afgestemd. Uitvoe ring van het daarin aangegeven beleid leidde echter tot proble men. Nu, ruim tien jaar later, is zelfs de vraag of de nota de te genstellingen tussen boeren en natuurbeschermers niet eerder groter dan kleiner heeft ge maakt. De Relatienota werkte ook in het veenweidegebied Ade rem mend op de ontwikkelingen van de landbouw. Daar is tweemaal zeshonderd hectare grond aange wezen als reservaats- en beheers gebied, waar rendabele land bouw dan niet meer mogelijk is. Tevens waren de boeren niet overtuigd van de achteruitgang van de natuurwaarden. Een door de agrariërs in het leven geroe pen streekcommissie ging toen zelf op zoek naar maatregelen om de natuur zoveel mogelijk te sparen. De Oud Adese veehouder Kurt van der Heden is voorzitter van de streekcommissie. "We vroe gen ons af waarom wij anders moesten gaan werken. De ont wikkelingen in de landbouw zijn in ons gebied aardig gevolgd, maar we hielden hier toch hoge aantallen weidevogels. Dan gaat het toch goed?", zo verwoordt hij de algemene opinie. Samen met studenten en me dewerkers van de eerder ge noemde universiteiten onder zocht de commissie het afgelo pen jaar de bereidheid van de boeren om terwille van de natuur tot aanpassing van de bedrijfs voering te komen. Dat die groot was, verbaast Van der Heden ei genlijk helemaal niet. "Voor de boeren is het iets vanzelfspre kends dat de natuur in stand wordt gehouden. Dat bleek ook een paar jaar geleden al, toen we een vrijwillige weidevogelwacht hebben opgezet. Die mensen zet ten merkpunten bij nesten voor dat het gras wordt gemaaid, of ze plaatsen nestbeschermers. En komen de boeren bij elkaar, dan vraagt de één ook aan de ander of hij nog veel vogels heeft. Het gaat ze echt wel aan het hart", al dus Van der Heden. Bij nage noeg alle veehouders in Ade zijn de weidevogelwachters dan ook welkom. De boeren willen ook op ande re manieren terdege meewerken aan het natuur- en landschapsbe houd, op vrijwillige basis en in principe zonder vergoeding. Er blijken op de bedrijven maar weinig belemmeringen om dat vrijwillig natuurbeheer ook daadwerkelijk toe te passen. Een kwart van agrariërs is be reid de maaidatum iets op te schuiven terwille van de weide vogels. "Het is natuurlijk mooier als iedereen meedoet, maar in de bedrijfsvoering is daar niet altijd ruimte voor. Mogelijk ontstaat die wel op langere termijn, als boeren minder koeien gaan hou den. Maar gerekend naar de mo gelijkheden, is een kwart niet weinig". Nog méér boeren zijn bereid tot maatregelen die de sloot- en slootkantvegetatie ontzien. Dat komt neer op het minder vaak schoonmaken van sloten en het niet meemaaien en -mesten van slootkanten. Uit die gegevens concluderen de samenstellers van 'Boeren met natuurwaarde' dat toepas sing van de Relatienota in Ade nu zeker niet urgent en zelfs on gewenst is. Volgens hen is een experiment met vrijwillig na tuurbeheer zeker het proberen waard. Daar wordt momenteel met vertegenwoordigers van de provincie Zuid-Holland en het ministerie van landbouw en vis serij over onderhandeld. Die moeten leiden tot een advies aan gedeputeerde staten, het dage lijks bestuur van de provincie, over het soort natuurbeheer dat in Ade moet worden gevoerd. ALPHEN AAN DEN RIJN - De overkoepelende win keliersvereniging in Al- phen, OMKA, heeft een cur sus samengesteld voor haar leden. Deze bijscholing biedt Alphense midden standers het nodige inzicht in een moderne bedrijfsvoe ring met allerlei technische en tactische hulpmiddelen. "De cursus is dringend noodzake lijk voor het overgrote deel van de kleine ondernemers", vertelt A. Slot, voorzitter van de OMKA (On- HILLEGOM - Voor de tweede keer in een paar dagen tijd is een inwoonster van de wijk Elsbroek in Hillegom bestolen van haar on dergoed dat buiten te drogen hing. Evenals de eerste keer hing de lijn vol met handdoeken, blouses, heren- en damesondergoed, maar werden alleen de bh's en damess lipjes ontvreemd. dernemersvereniging voor het Midden- en Kleinbedrijf in Alphen aan den Rijn). "De meeste winke liers hebben nog de instelling en zijn uitgerust naar de normen van de jaren zeventig. Die zijn intussen helemaal achterhaald. De kennis is bij de groep achtergebleven omdat de middenstanders dag en nacht met hun bedrijf in de weer zijn". Het cursuspakket is tot stand ge komen in samenwerking met het Alphens Studiecentrum aan de Molenvliet. De geïnteresseerde on dernemers gaan drie hele maanda gen terug in de schoolbanken; in clusief lunches voor een prijs van ruim zeshonderd gulden. (Slot: "Een spotprijs") De inschrijving staat open vanaf het einde van deze maand. "Ondernemers moeten zich te genwoordig offensief opstellen", vertelt Slot. "En dat lukt niet ge makkelijk vanuit een achterstand positie. Vandaar dat een bijscho lingscursus heel nuttig kan werken. Anders komen de meeste middenstanders er niet toe. Over die ontwikkeling maakt het be stuur van de OMKA zich ernstige zorgen". De cursus voor middenstanders behandelt onder meer de interne organisatie van het kleinbedrijf en de diverse beheersinstrumenten die de ondernemer daarvoor ter be schikking staan. Voorts wordt aan dacht besteed aan het personeels beleid, marketing en reclame. Ook de mogelijkheden van automatise ring worden breed uitgemeten. "Het is een soort algemene ma- nagementscursus voor iedereen die leiding geeft", legt Slot uit. De scholing zou niet direct zijn be doeld voor eenmanszaken, maar sluit deelname evenmin uit. "La ten we ons alsjeblieft niet vergis sen in het aantal personeelsleden dat bij een bakker of een slagerij werkt. Dat zijn er toch al snel meer dan tien. Onderschat die bedrijven niet". Slot vervolgt: "Elke onderne ming van enige omvang schoolt zijn personeel bij, en dan meestal binnen het bedrijf. Daar schieten de kleine ondernemers mooi bij in: die werken zelf zestig uur in de week, vaak ook nog eens bijge staan door zijn echtgenote. Waar moeten deze mensen de scholing vandaan halen om bij te blijven?" Slot bestrijdt de veronderstelling dat de cursus alleen zou zijn be stemd voor winkeliers. Bijvoor beeld ook garagehouders, bedrijfs leiders van filialen en handwerklie den kunnen baat hebben bij de scholing. De te behandelen stof is niet toegespitst op een bepaald vakgebied. Slot: "Er zijn zoveel nieuwe tech nieken en wegen om advies over zaken in te winnen. De kleine on dernemer moet beter leren inspe len op deze snel veranderde ont wikkelingen in de maatschappij". Provincie: mogelijk jachthaven Katwijk KATWIJK/NOORDWIJK - De provincie zal Katwijk en Noord- wijk de komende jaren de helpen de hand toereiken om het toerisme uit te bouwen. Gedacht wordt, daarbij aan verbetering van de kwaliteit, uitbreiding van hotels, appartementen, pensions, cam pings en bungalows. De provincie maakt hiervan mel ding in haar beleidsplan recreatie, toerisme en vrije tijd, dat zij giste ren voor publikatie vrijgaf. De ac centen zullen, voor wat Katwijk betreft, worden gelegd op gezin nen en voor Noordwijk op jonge ren en zakentoerisme. De provincie stelt in haar be leidsplan, dat het strandbezoek zo min mogelijk zal worden belem merd. Het streven is gericht op een betere bereikbaarheid van de kust terwijl de recreatie-mogelijkheden in de duinen kunnen worden ver beterd. In het plan maakt de provincie melding dat de aanleg van een jachthaven in Katwijk nader zal worden onderzocht. Het aantal lig plaatsen in de Kagerplassen wil zij niet verder uitbreiden, maar stabi liseren. Het openstellen van de noordelij ke vaarverbinding voor recreatie vaart in de Bollenstreek en het ver beteren van de vaarverbinding tus sen de Kagerplassen en de Braas- semermeer noemen gedeputeerde staten voor de komende jaren van belang. De provincie constateert in het beleidsplan, dat zij bij het rijk een tendens bespeurt om de (toeristi sche) aandacht op de agglomera ties van Rotterdam en Den Haag te richten. "Wij zijn van mening, dat ook andere delen van Zuid-Hol land van groot nationaal belang zijn. Dit geldt in het bijzonder voor de duin- en bollenstreek (met na me Noordwijk en Katwijk)". Gede puteerde staten zeggen, dat zij dit het rijk voortdurend zullen voor houden. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE - De eerste paal voor de nieuwe vesti ging van de maatschappelijke dienstverlening Midden-Rijnland in Al phen aan den Rijn gaat vrijdagmiddag de grond in en wordt geslagen door burgemeester M. Paats. Het pand biedt straks plaats aan zestien welzijnswerkers van de stichting. Het huidige bureau aan de Emmalaan wordt verlaten. In totaal heeft Midden-Rijnland ongeveer vierhonderd personen in loondienst. Dezen verzorgen het maatschappelijk werk en de bejaarden zorg in het werkgebied Alphen, Koudekerk, Hazerswoude, Zoeterwoude en Leiderdorp. De twee overige vestigingen van de stichting zijn ln Ha- zerswoude-Rijndijk (de hoofdzetel) en in Leiderdorp. Het nieuwe Alphense bureau verrijst aan de Henry Dunantweg. De bouwkosten bedragen anderhalf miljoen gulden. Voor de cliënten komen er spreekkamers, ruimten voor groepswerk en een recepie. Van de drie bouwlagen zal de stichting Midden-Rijnland er twee in gebruik nemen. De tweede verdieping wordt verhuurd aan derden. De ploeg uit Rijnsburg redde het net niet. Aan de ruim 2000 supporters uit het bloemendorp lag het niet. RIJNSBURG/ARNHEM - Het team van Rijnsburg is gister avond in de Rijnhal in Arnhem tweede geworden bij het spel Zeskamp van de NCRV-televi- sie. Eerste werd de ploeg van El- burg. Tot het laatste moment zat de spanning er goed in bij de ploeg en de vele honderden Rijnsburgse supporters, die met een tiental bussen vanuit hun dorp naar Arnhem waren afge reisd. De ploeg stond onder de zake lijke leiding van gemeente-amb tenaar G. Visser. Als 'denker' verleende het PvdA-raadslid A. de Haas-Kromhout enthousiaste medewerking. Het programma wordt uitgezonden op zaterdag 28 maart om 20.05 op Nederland 2. De vier deelnemende gemeen ten aan de Zeskamp waren El- burg, Rijnsburg, Aalburg en Oostburg. Elburg moet het in de finale nu opnemen tegen Vrieze- veen, Almelo, Westervoort en Driebergen. Het thema van het programma is 'Laat niet als dank...'. Deze leus wordt al sinds 1916 door de ANWB gebruikt in de strijd te gen het zwerfafval. De ANWB wil de leuze weer nieuw leven in blazen. In de afgelopen zeventig jaar is het probleem van het zwerfafval volgens deze bond niet afgenomen; sterker nog, ze vormt nog steeds een probleem, mede veroorzaakt door de toene mende stroom verpakkingsma terialen. De stuwende kracht achter het Zeskamp-gebeuren Dick van Bommel noemde Zeskamp aan het begin van de avond tijdens een persconferentie een spel dat leeft bij de mensen. "Het is een spel waarbij het nog niet om het grote geld gaat, maar om de eer van de deelnemende ploegen en de plaatsen die ze vertegenwoor digen", aldus de NCRV-man. "Het is een geweldig gevoel om in de kleedkamers onze sup porters de hal te horen binnen komen", verzekerde raadslid De Haas. "Reken maar dat de ploeg daardoor werd opgeladen", viel Visser haar bij. Dick van Bom mel sprak daarvoor al van het 'Thialfgevoel' dat in de hal aan wezig was. Thialf in de overdekte ijsbaan in Heerenveen waar afge lopen weekeinde de wereldkam pioenschappen schaatsen wer den gehouden. "De mensen die naar Zeskamp zijn gekomen hebben daarvoor ifoplal pen lange reis moeten ma ken. En dat voor een programma dat hooguit een uur gaat duren", aldus Van Bommel. Volgens hem is het niet meer haalbaar een dergelijk programma recht streeks uit te zenden. "Neem al leen al de belangengroeperingen die hierop afkomen om op die manier met hun verlangens op de televisie te komen". Maar gisteravond deden ande re 'belangengroeperingen' dan Van Bommel voor ogen had ijve rig hun best om op de buis te ko men. De Rijnsburgse supporters waren uitgerust met sjerps met daarop de tekst 'Rijnsburg 'n bloem van 'n dorp'. Als de schare in de gaten kreeg dat er een ca mera op het Rijnsburgse blok was gericht, werd luidkeels de naam van het bloemendorp ge roepen, terwijl er met de sjerps heen en weer werd gezwaaid. "Dit is toch prachtig", riep bur gemeester F. Jonkman uit die zich tussen de Rijnsburgse sup porters op de tribune had ge nesteld. In de mensenzee waren ook de wethouders C. Vianen, K. Brul en W. Glasbergen te zien. Zij moedigden de ploeg van hun gemeente zonder enige schroom aan. "Een schitterende uitslag", noemde burgemeester Jonkman het resultaat van de Rijnsburgse ploeg. 'Katwijks college doet krenterig over carillon' KATWIJK - Het aanbrengen van een carillon in de toren van het Katwijkse raadhuis moet door de gemeente zelf worden betaald. Een meerderheid van de commissie voor financiën vindt het 'uitermate krenterig' dat het college van burgemees ter en wethouders de investe ring, wil doorberekenen in de kosten van een huwelijksvol trekking. Bruidsparen zouden volgens B en W 28 gulden extra moeten betalen om de investering van 32.000 gulden terug te verdie nen. Het klokkenspel zou na el ke huwelijksvoltrekking een melodie ten gehore brengen. Dat gebeurt trouwens ook op elk vol uur tussen 8.00 en 20.00 uur. De leden van de raadscom missie voor financiën spraken van een onzinnig voorstel. "Of de gemeente betaalt het klok kenspel zelf, of we moeten er maar van af zien", aldus het raadslid H. van Mierlo (Ge- meentebelangen/D66). Ver schillende raadsleden trokken een vergelijking met de kosten Voor de restauratie van de fon tein in de tuin van het raadhuis. "Dit bedrag van 66.000 gulden is toch ook niet doorberekend aan de bruidsparen?" Twee raadsleden waren ove rigens van mening dat het klok kenspel helemaal niet aan de toren van het raadhuis moet worden aangebracht. "Ik vind het geen gezicht als dit wange drocht aan de buitenkant van de toren wordt aangebracht", aldus het CDA-raadslid A. van der Plas. Het klokkenspel is afkomstig uit het voormalige pand Voor straat 54, dat enkele jaren gele den door de gemeente werd ge kocht. RIJNSATERWOUDE - Een inwo ner van Rijnsaterwoude is gister middag ernstig gewond geraakt bij het rooien van bomen aan de He renweg in zijn woonplaats. - In een ogenblik van onachtzaam heid kreeg de man van nog onbe kende leeftijd een zware zijtak te gen het hoofd. Hij is met vermoe delijk een schedelbasisfractuur overgebracht naar het Diacones- senziekenhuis te Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie van Alphen heeft gistermor gen een 26-jarige Alphenaar en zijn 22-jarige eveneens uit Alphen af komstige vriendin aangehouden wegens diefstal. De man probeerde omstreeks elf uur een joggingpak te stelen uit een lingeriezaak aan de Van Mandersloostraat. De verkoopster zag wat de Al phenaar van plan was. Ze verzocht hem het pak terug te hangen en voegde eraan toe dat ze anders de politie zou inschakelen. "Dan snij ik je de strot door", was het ant woord van de man. Ter illustratie toonde hij de verkoopster een vleesbijl. Deze keerde op haar schreden terug en belde de politie. Dankzij het signalement dat de verkoopster doorgaf, kon de man even daarna in de Aarhof worden aangehouden. Het joggingpak had hij weggegooid. Zijn vriendin bleek bovendien een kookboek te hebben gestolen bij een boekhan del. WOENSDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, twee Indiase films 'Sadgati', 'Chachaci, my poor rela tion', 20 en 22.15 uur. Schouwburg - Oude Vest, 'De Vogelaar' door Cabaret Dubbel en Dwars, 20.15 Kapelzaal K&O - Oude Vest, concert Henny Ravensteyn, viool, Henk Briër. piano en het Nederlands Madrigaal Koor, 20.15 uur. Koudekerk School De Rank - Artesiaplantsoen 9, DONDERDAG Leiden Academiegebouw van de Universiteit - Rapenburg, lezing over Lodewijk Meyer, 14.15 uur. Basisschool Het Kompas - Broekplein, project over kunst, open dag, 17-19 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, lezing door prof. dr. W.J. Rietveld over 'Onze bioklok', 20.15 uur. Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- ringaplaats, in serie Studium Generale lezing drs. P. den Boer over 'Angst voor de dood', 20 uur. Westerkwartier - Ten Katestraat 10a, schrijfavond Amnesty International afd. Leiden, 20 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loop-spreekuur, 19-21 uur. Oegstgeest Tabema - Julianalaan 1, video-avond jongerenvereniging 'Upstairs', 20 uur. Gemeentehuis - vergadering gemeente raad, 20 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, voorlich tingsavond over angsten bij kinderen, i door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis LeiderdorD. AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel. 071-130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel TERMINALE THUISZORG: vrijwilli- gers-hulp van de stichting Terminale Thuiszorg kan aangevraagd worden via tel. 071-175350. STICHTING DE WERKWIJZER - Bernhardstraat 3. Leiderdorp, elke laat ste maandag van de maand spreekuur voor startende ondernemers, 10-12 uur, tel. 071-891426.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16